PDA

Επιστροφή στο Forum : Εκλογές τέλος, και τώρα τι;



Knorcedger
08-03-04, 02:39
Το "θριλερ" των εκλογών τελείωσε. Ο Κωστάκης, θα μπει, επιτέλους, Πρωθυπουργός στη Βουλή (να δούμε πως θα βγει). Anyway, αυτό δεν είναι πολιτικό forum, θα ήθελα να παραθέσετε τις απόψεις σας για την πορεία του ADSL αλλά και των τηλεπικοινωνιών γενικότερα στη χώρα μας μετά τις πρόσφατες πολιτικές εξελίξεις.
Πρόσφατα κάποιος εδώ στο forum αναφέρθηκε στο ADSL2 ΚΑΙ ADSL+
Ποιά είναι η άποψή σας για την πορεία των τιμών τους επόμενους μήνες;

Προσωπικά τουλάχιστον, πιστεύω ότι μέχρι να τελειώσουν οι ολυμπιακοί θα έχουμε μία στασιμότητα τόσο στο πεδίο των τιμών όσο και στον τομέα της υποδομής που θα είναι διαθέσιμη στους καταναλωτές, καθώς ο πΟΤΕ θα συγκεντρώσει την προσοχή του στη δημιουργία υποδομής για την κάλυψη των αναγκών των ολυμπιακών αγώνων.
Η μόνη ίσως εξέλιξη θα είναι η αύξηση της διαθεσιμότητας των γραμμών DSL καθώς υπάρχει μεγάλη πίεση από την συνεχώς αυξημένη ζήτηση.

Αυτή είναι η άποψή μου. Περιμένω αντίθετες ή σύμφωνες απόψεις, αλλά και αν κάποιος γνωρίζει κάποιες επικείμενες αλλάγες...καλοδεχούμενες

kadronarxis
08-03-04, 03:03
Πραγματικά, η νίκη της ΝΔ είναι πολύ μεγάλη και συγχαρητήρια της.
Αυτό που είναι σίγουρο είναι ότι οι τιμές θα μείνουν ίδιες αν όχι θα αυξηθούν λίγο.(λέτε;)
Το adsl2 θα αργήσει.Εδώ στην Ευρώπη δεν έχει δοκιμασθεί ακόμη, σε εμάς θα έρθει;
αυτά.


ΥΓ: Οι 250,000 συμβασιούχοι του δημοσίου περιμένουν διορισμό, σύμφωνα με τις εξαγγελίες του κυβερνώντος κόμματος. Αυτοί από αύριο, περιμένουν μια απάντηση.Είδωμεν.

MetalHeart
08-03-04, 03:25
Δεν θα ανακατευτώ με τα πολιτικά. Κοιτώντας όμως μακρία από φανφάρες,
σημαιάκια και δικά μας / δικά σας / δικά τους παιδιά ...
αυτό που μπορώ να υποθέσω (δεν έχω φτάσει ακόμα τον Νίκο Χορταρέα.. θέλω ακόμα πολλά κοστούμια..)
είναι ένα μεγάλο μέρος της οικονομία θα "πατήσει" παύση για τους Ολυμπιακούς.
Όσο για αυξήσεις στον πΟΤΕ... δεν νομίζω να τους παίρνει. Θα πέσουν να τους φάνε

PALADIN
08-03-04, 09:02
Εγώ πιστεύω ότι η εξελίξεις στο θέμα του ADSL είναι αναξερτητο απο το ποιό κόμμα κερδισε τις εκλογές.
Ο ΟΤΕ θα πήγαινε για ιδιωτηκοποίηση ούτως ή άλλως.
Κι' εγώ πιστεύω ότι οι τιμές θα παραμείνουν σε αυτά τα επίπεδα τουλάχιστον μέχρι τον Μάιο αν όχι μέχρι το τέλος Οκτωβρίου.
Εκείνο που θα ανεβαίνει συνέχεια θα είναι οι υποδομές καί η ποιότητα των συνδέσεων.

JediMasterMANIAC
08-03-04, 11:59
o dsl_ole, εχει ενα point μετα απο ζητηση ομως εγω πιστευω πως θα γινουν ΚΑΙ μειωσεις γιατι αμα θελησει να αυξησει την υποδομη του μπορει να του βγει και παραπνω απειδη οι τιμες δεν θα ειναι δελεαστικες στον μεσο χρηστη ακομα εγω πιστευω θα δουμε μειωσεις λιγο πριν τους ολυμπιακους

kubiak
08-03-04, 14:10
να προσθέσω και τα εξής;

1) Γιατί το ISDN δεν έπιασε όπως θα ήθελε ο ΟΤΕ; γιατί το/α επιπλέον που πρόσφερε σε σχέση με το PSTN αφενώς ο καταναλωτής δεν το είχε άμεση ανάγκη, αφετέρου η αναλογία (αξιοποιήσιμες δυνατότητες)/κόστος ήταν προς όφελος της αντίστοιχης αναλογίας του PSTN.

2) Αν και γενικά συμφωνώ με τις απόψεις των προηγούμενων posts, έχω την άποψη ότι η κατάσταση είναι ρευστή καθώς η προσφορά και η ζήτηση εξελίσσονται μέρα με τη μέρα. Ο ΟΤΕ "τρέχει" για τους Ολυμπιακούς και οι χρήστες "τρέχουν" προς όφελός τους. Όλα τα σενάρια είναι μέσα στο παιχνίδι.

3) α, ναι να μην ξεχάσω, μπορεί να χάσαμε τα €30 του DSL από το κόμμα που βγήκε δεύτερο (κάτι τέτοι δεν είχε ειπωθεί;), αλλά τουλάχιστον περιμένουμε την προσφορά του DSL σε τιμές κόστους από το κόμμα που βγήκε πρώτο.
(LOL και για τις δύο δηλώσεις)

4) Το να πέσει η 512 στα €30 αλλά η μέγιστη ταχύτητα της να πέσει στα 20ΚΒ (λέμε τώρα) δε συνιστά βελτίωση. Είπαμε, (Απόδοση-Ποιότητα)/Κόστος.

εύχομαι φυσικά τα πράγματα να εξελιχτούν ομαλά και προς όφελος προπάντων του χρήστη αλλά και των εταιρειών που προσδοκούν να έχουν κέρδος και όχι ζημιές.

φιλικά...

sonic
08-03-04, 14:32
Όποιος και να έβγαινε, και ο Καρατζαφέρης ακόμα, οι τιμές θα έπεφταν και η ποιότητα θα ανέβαινε, το θέμα είναι ότι οι πολιτικοί θα ασχοληθούν με θέματα που αγγίζουν μεγαλύτερη μερίδα του λαού, και όχι μόνο 10000, που είναι και ο αριθμός χρηστών dsl στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή.
Και για να είμαι ειλικρινής είναι και πιο σωστό αυτό, εμάς να σκεφτούνε ή τον συνταξιούχο που παίρνει 200€ σύνταξη ?Όσα έδιναν για ΕΠΑΚ κάποιοι.......

Αλλά μην ανησυχείτε , όλα θα γίνουν, από την στιγμή που υπάρχει η υπηρεσία (πέρσι τέτοια εποχή μόνο Vivodi και το πιλοτικό του Οτε υπήρχε, για θυμηθείτε)μόνο να αναβαθμιστεί μπορεί.

Dask_k
08-03-04, 14:42
Προσωπικά πιστεύω πως τις μειώσεις του ΟΤΕ δε πρέπει να τις περιμένουμε από το x,y, κόμμα που κυβερνάει αλλά από την κομισιόν όπως έγινε και στη Γερμανία. Μέσα στην Ελλάδα μια χαρά υπάρχουν τα συμφέροντα να ΄μείνουν οι τιμές εκεί που είναι και δε νομίζω οτι και το ΠΑΣΟΚ να έβγαινε θα έκανε τη τιμη τησ 1024 30Ε...Μη τρελλάθούμε!!

kadronarxis
08-03-04, 14:45
Οι τιμές θα πέσουν, όταν γίνουν ξένες επενδύσεις στην Ελλάδα.Όπως και η ανεργία, η ακρίβεια κλπ.

Μισό λεπτό να πάρω τηλέφωνο έναν ξένο θεσμικό επενδυτή, να τον ρωτήσω ποια μέρα και τι ώρα θα έρθει Αθήνα, να μιλήσει με τον Σουφλιά.

Alitaras
08-03-04, 14:53
θελουν δεν θελουν θα τις ριξουν τι τιμες !!!!
οποια κυβερνηση και να βγει !!!

Knorcedger
08-03-04, 14:54
Προσωπικά πιστεύω πως τις μειώσεις του ΟΤΕ δε πρέπει να τις περιμένουμε από το x,y, κόμμα που κυβερνάει αλλά από την κομισιόν όπως έγινε και στη Γερμανία. Μέσα στην Ελλάδα μια χαρά υπάρχουν τα συμφέροντα να ΄μείνουν οι τιμές εκεί που είναι και δε νομίζω οτι και το ΠΑΣΟΚ να έβγαινε θα έκανε τη τιμη τησ 1024 30Ε...Μη τρελλάθούμε!!
Απλά να σημειώσω ότι η κομισιόν έκανε ήδη παρέμβαση για τις υπερβολικές τιμες στα πάγια του πΟΤΕ, γι'αυτό και άλλωστε έγιναν οι μειώσεις του Ιανουαρίου, αλλιώς ακόμα 35 και 50€ θα πληρώναμε.

Επιπλέον ,για όσους δεν το γνωρίζουν, ο πΟΤΕ μπαίνει μέσα με την υπόθεση του DSL,αν ήταν στο χέρι του ακόμα τις ISDN θα διαφήμιζε

GP
08-03-04, 15:01
Απλά να σημειώσω ότι η κομισιόν έκανε ήδη παρέμβαση για τις υπερβολικές τιμες στα πάγια του πΟΤΕ, γι'αυτό και άλλωστε έγιναν οι μειώσεις του Ιανουαρίου, αλλιώς ακόμα 35 και 50€ θα πληρώναμε.

Επιπλέον ,για όσους δεν το γνωρίζουν, ο πΟΤΕ μπαίνει μέσα με την υπόθεση του DSL,αν ήταν στο χέρι του ακόμα τις ISDN θα διαφήμιζε

Εμμμ...οι μειωσεις του Ιανουαριου ηταν απο τους ISP ΟΧΙ απο τον ΟΤΕ. Ο ΟΤΕ απο τον Δεκεμβριο (ή Νοεμβρη-δεν θυμαμαι) εχει να κανει μειωση-και αυτη ηταν πενιχρη.

Knorcedger
08-03-04, 15:11
Καλά δεν θα τα χαλάσουμε τώρα στο μήνα. Η κομισιον έκανε παρέμβαση για τα πάγια του πΟΤΕ τα οποία μειώθηκαν από 35€ σε 25€. Μην ελπίζεις σε περεταίρω μείωση μέχρι το Σεπτέμβριο (για τα πάγια του πΟΤΕ πάντα μιλάω)(προσωπική μου άποψη)

GP
08-03-04, 15:34
Καλά δεν θα τα χαλάσουμε τώρα στο μήνα. Η κομισιον έκανε παρέμβαση για τα πάγια του πΟΤΕ τα οποία μειώθηκαν από 35€ σε 25€. Μην ελπίζεις σε περεταίρω μείωση μέχρι το Σεπτέμβριο (για τα πάγια του πΟΤΕ πάντα μιλάω)(προσωπική μου άποψη)

Το παγιο του ΟΤΕ ηταν στα 27.5€ απο την αρχη σχεδον της εισαγωγης του DSL μεχρι τον Δεκεμβριο οποτε και επεσε στα 25€. (Ολα χωρις ΦΠΑ). Το 35€ που το ακουσες?
Επιπλεον τον Σεπτεμβρη γιατι τον αναφερεις? Ξερεις κατι παραπανω ή ειναι απλα προσωπικη αποψη? (Συμφωνω σε αυτο btw).

PALADIN
08-03-04, 15:44
? : Λατινικό ερωτηματικό

; : Ελληνικό ερωτηματικό

GP
08-03-04, 15:49
? : Λατινικό ερωτηματικό

; : Ελληνικό ερωτηματικό

Εχεις δικιο-καταλοιπο απο greeklish βλεπεις..σιγα σιγα θα μαθω (εδω δεν βαζω τονους τι μου λες τωρα) - παντως για αυτα υπαρχουν και τα PM.

kubiak
08-03-04, 15:57
χωρίς καμία επιθετική διάθεση, και έχοντας ακούσει αυτά που λέει ο ΟΤΕ για μείωση κερδών,



ο πΟΤΕ μπαίνει μέσα με την υπόθεση του DSL,


μπαίνει μέσα, από που και από πότε;

Από τότε που λίγα χρόνια πριν από την απελευθέρωση της τηλεφωνίας αύξησε το κόστος της μονάδας και τον τρόπο χρέωσης έτσι ώστε να αυξήσει τα κέρδη του και στη συνέχεια τα μείωσε ή άλλαξε τον τρόπο τιμολόγησης;

Από τότε που αναγκάστηκε να αυξήσει το επίπεδο και τον αριθμό των παρεχόμενων υπηρεσιών (δηλαδή του κόστους) λόγω του ανταγωνισμού με ταυτόχρονη (μικρή ή μεγάλη) μείωση των τιμών (ή και με διατήρηση των τιμών στα ίδια επίπεδα);

Από τότε που αναγκάστηκε να επενδύσει τα κέρδη του και όχι να τα απλώσει μπουγάδα;

Από τότε άρχισε να τρέχει και να μη φτάνει να προλάβει τις εξελίξεις; Ε βέβαια, ο ΟΤΕ πολύ θα ήθελε να έχει ακόμα όλους τους χρήστες με PSTN και DIALUP για να τους ξεζουμίζει χωρίς να κοιτάει το μέλλον και χωρίς να επενδύει σε μπουγάδες. Μεγάλος οργανισμός και δυσκίνητος δε λέω...

Από τότε που έπαψε να είναι μονοπώλιο;

Και γιατί στο κάτω κάτω τόσοι χρήστες να μη τον συμπαθούν καθόλου σαν επιχείρηση;

Άσχετα με όλα αυτά, η δυναμική υπάρχει, και υπηρεσίες να προσφέρει, και επίπεδο, και καλές τιμές, με την επιθυμητή κερδοφορία.

για να δούμε...

φιλικά...

PALADIN
08-03-04, 16:01
? : Λατινικό ερωτηματικό

; : Ελληνικό ερωτηματικό

Εχεις δικιο-καταλοιπο απο greeklish βλεπεις..σιγα σιγα θα μαθω (εδω δεν βαζω τονους τι μου λες τωρα) - παντως για αυτα υπαρχουν και τα PM.

τώρα έχεις εσύ δίκιο. Επρεπε να σου στείλω ΡΜ, αλλά υπάρχουν κι' αλλοι που χρησιμοποιούν το ? για Ελληνικό ερωτηματικό.
Μια που γίνεται συζήτηση ας το δούνε όλοι.

guru
08-03-04, 18:58
Τώρα έχεις εσύ δίκιο. Έπρεπε να σου στείλω ΡΜ, αλλά υπάρχουν κι άλλοι που χρησιμοποιούν το ? για Ελληνικό ερωτηματικό.
Μια που γίνεται συζήτηση ας το δούνε όλοι.
Δυστυχώς υπάρχουν πολλοί που κάνουν αυτό το λάθος, και μετά λύπης μου παρατηρώ ότι από τον δικτυωμένο κόσμο το λάθος αυτό περνάει και στον έντυπο λόγο...!

Στο προκείμενο τώρα:

Το θέμα είναι ότι οι πολιτικοί θα ασχοληθούν με θέματα που αγγίζουν μεγαλύτερη μερίδα του λαού, και όχι μόνο 10000, που είναι και ο αριθμός χρηστών dsl στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή.
Και για να είμαι ειλικρινής είναι και πιο σωστό αυτό, εμάς να σκεφτούνε ή τον συνταξιούχο που παίρνει 200€ σύνταξη ?Όσα έδιναν για ΕΠΑΚ κάποιοι...
Τα πράγματα δεν είναι τόσο απλά, βούτυρο ή κανόνια. Δυστυχώς ή ευτυχώς, όλα χρειάζονται. Η Κοινωνία της Πληροφορίας είναι ένας στόχος που δεν πρέπει να χάσει η Ελλάδα, παρ' ό,τι κάνει πολύ φιλότιμες προσπάθειες για να τον χάσει. Οι επιχειρήσεις (ιδιαίτερα οι μικρομεσαίες, όπου το αντικείμενό τους ταιριάζει) πρέπει να δικτυωθούν και να γίνουν γνωστές στον υπόλοιπο κόσμο. Οι δημόσιες υπηρεσίες πρέπει επίσης να δικτυωθούν, ώστε να μειωθεί η φυσική παρουσία του πολίτη στις ουρές και οι συνεπακόλουθες άσκοπες μετακινήσεις. Το κράτος πρέπει να προωθήσει αμέσως την ηλεκτρονική διακυβέρνηση και την ηλεκτρονική δημοκρατία. Ο πολίτης πρέπει να κάνει κτήμα του τις νέες τεχνολογίες.

Όλα αυτά απαιτούν αφ' ενός φθηνή και γρήγορη πρόσβαση στο Δίκτυο για όλους, αφ' ετέρου εντελώς νέο προσανατολισμό της εκπαίδευσης, της έρευνας και της κατάρτισης.

shakm
09-03-04, 16:13
Όποιος και να έβγαινε, και ο Καρατζαφέρης ακόμα, οι τιμές θα έπεφταν και η ποιότητα θα ανέβαινε, το θέμα είναι ότι οι πολιτικοί θα ασχοληθούν με θέματα που αγγίζουν μεγαλύτερη μερίδα του λαού, και όχι μόνο 10000, που είναι και ο αριθμός χρηστών dsl στην Ελλάδα αυτή τη στιγμή.

Μμ.. Μη ξεχνάς βέβαια το βάρος που δίνεται στις ΜΜΕ και ότι ακριβώς γι αυτές θα πασχίσουν να προσφέρουν πιο φθηνό dsl.

Οι μειώσεις του οτε ήταν πραγματικά ένα τίποτα.. Αν θυμάμαι καλα είχαν πει για άλλη μία μείωση αρχές καλοκαιριού, αλλά φαντάζομαι ανάλογη με την πρώτη - οπότε δεν την γλιτώνει η τσέπη μας.

Αφού τελείωσαν οι εκλογές η μόνη ελπίδα είναι η υποδομή που θα μείνει αχρησιμοποίητη μόλις τελειώσει η ολυμπιάδα. Μετά ότι κάνει η κομισιόν και η επόμενη προεκλογική περίοδος. Μακάρι, βέβαια, να τραβήξουν οι ογκο/χρονοχρεώσεις κόσμο, γιατί πολλοί απο αυτούς θα θελήσουν να μεταβούν σε πάγια χρέωση όταν "γλυκαθούν" - και θα αυξηθεί λιγάκι η πίεση προς οτε..

sdikr
09-03-04, 18:26
εκανε μειωσεις ο Οτε, απο 55 που ηταν στην αρχη πηγε στα 25 (ναι ειχε και 50% εκπτωση)
φιλικα

PReD
09-03-04, 18:31
Εντάξει ρε παιδιά είπαμε να μην γράφουμε greeklish αλλά πού είναι το τραγικό με το ?... Αν είναι έτσι να κάνουμε και ειδικό εικονίδιο: :?:

Vadur
12-03-04, 15:30
Οντως πρεπει να σταματησουμε να χρησιμοποιουμε ?,lol,loftl.wtf.imo,imho....
Tουλαχιστον να πρπσπαθησουμε..
Το προβλημα ειναι οτι συνηθισαμε οι περισσοτεροι απο εμας με τοσσα ξενα φορουμ~σελιδες συζητησεων τοσσα χρονια..
Οσο για το θεμα με τις τιμες ας μην κοροιδευομαστε παιδια,ουτε ο Γιωργακης,ουτε η Νατασσα ουτε κανενας αλλος δεν θα μπορουσε να πετυχει κατι σημαντικο..Αλλος κινει κρυφα τα νηματα του δυαδικτιου,τις τιμες και τη διαθεση του.

@ ADSLgr.com All rights reserved.