PDA

Επιστροφή στο Forum : Περίεργη, μερική αναβάθμιση…



barfly44
28-09-06, 01:35
Είχα κάνει τις πρώτες μέρες του Σεπτέμβρη αίτηση για να μπω στο πακέτο των 22,50 του Conn-X, από αορίστου χρόνου δηλ. με 384, σε 512 και αυτόματα στο πλαίσιο της γενικής αναβάθμισης που πραγματοποιείται στα 1024.

Μέχρι σήμερα δεν είχε συμβεί τίποτε, ενώ είχα πάρει ενδιάμεσα δύο φορές τηλέφωνο στο 134 και μου είχαν πει και τις δύο φορές ότι αργούν, επειδή η γραμμή μάλλον θα πάει κατευθείαν στα 1024 κι αυτό όταν γίνει η γενική αναβάθμιση στην περιοχή μου.

Σήμερα ξαναπήρα τηλέφωνο στο 134. Ο πρώτος με τον οποίο μίλησα μου είπε τα ίδια, κι αμέσως μετά αφού έκλεισα και ξαναπήρα, μία πάρα πολύ ευγενική κοπέλα ότι, θα ενδιαφερθεί και θα με πάρουν τηλέφωνο από τα κεντρικά του DSLAM.

Πράγματι με πήραν το απόγευμα (μία επίσης πολύ ευγενική κυρία :roll: ) και αφού είδε όλα τα στοιχεία μου και το πότε έγινε η αίτηση για αλλαγή, μου είπε ότι θα έστελνε αμέσως ΦΑΞ στους τεχνικούς της υπηρεσίας ώστε, όπως χαρακτηριστικά είπε… « να ασκήσουμε λίγη πίεση, μπας και γίνει τίποτε».

Όλα αυτά το απόγευμα κατά τις 18:30. Μέσα σε 15 λεπτά, κι ενώ σέρφαρα, κόπηκε ξαφνικά η σύνδεση μου. Μετά από επανεκκίνηση του ρούτερ είδα ότι η γραμμή μου είχε αναβαθμιστεί σε 512!

Αναρωτιέμαι λοιπόν, αφού είδα την γραμμή μου να αναβαθμίζεται εντός μόνο λίγο λεπτών μετά το ΦΑΞ που στάλθηκε εκ των έσω στους αρμόδιους τεχνικούς:

1.) Εφόσον γίνεται τόσο γρήγορα, γιατί δεν το έκαναν εδώ και τρεισήμισι εβδομάδες (που έγινε η αίτηση).

2.) Και αφού το κάνανε που το κάνανε το καλό και την αναβάθμισαν, γιατί όχι κατευθείαν στα 1024; :wounded:

Για να λέμε και τα καλά πάντως, θα πρέπει να σημειώσω επίσης Το ξέχασα πιο πάνω) ότι έμεινα απόλυτα ευχαριστημένος από την εξυπηρέτηση. Και οι δύο κοπέλες με τις οποίες μίλησα, τη μία στο 134 και την άλλη που με πήρε αργότερα τηλέφωνο, έδειξαν ενδιαφέρον και βοήθησαν για να λυθεί το πρόβλημα.

manoulamou
28-09-06, 11:48
Δεν πολυ καταλαβα τι αγορασες --μαλλον το conn-x 512 και πριν ειχες 384?-- παντως για τεχνικους λογους
ξεκινανε απο τη χαμηλοτερη ταχυτητα, για να φτασουν σταδιακα σε αυτην, που ζητησε ο πελατης.
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=643956&postcount=18
Οχι δυστυχως δεν κανουν κατ ευθειαν και τους διπλασιασμους.
Προφανως ακολουθουν καποιο προγραμμα/σχεδιασμο!
Κι εγω προσφατα ζητησα και πηγα απο 384 σε 512, αλλα ακομα περιμενω,
μαζι με χιλιαδες αλλους, τα 1024:) ΚΑΝΕ ΥΠΟΜΟΝΗ λοιπον και μην ανησυχεις...:)

thama
28-09-06, 13:34
Από τη στιγμή που δεν αναβαθμίστηκε η περιοχή σου, τότε θα σε πήγαιναν σα 512.
Είσαι κι εσύ στους "τυχερούς" που είναι σε Alcatel, και οι αναβαθμίσεις θα γίνουν .... της Υπαπαντής!

krauser
28-09-06, 14:25
απλα αυτο που συμβαινει ειναι οτι επειδη μετα την πτωση των τιμων και τον διπλασιασμο των ταχυτητων εχουνε τρεξει ολοι να κανουν συνδεσεις:oneup: και γινεται ενας γενικος χαμος. Ολες οι αιτησεις εχουνε μπει σε χρονολογικη σειρα, το μονο που μπορει να κανει καποιος ειναι να περιμενει:dots: Και οπως πολυ καλα ξερουμε η ταχυτητα που προχωρουν τα πραγματα στην Ελλαδα δεν ειναι και η πιο γρηγορη, η χωρα της υπομονης:smoke:

barfly44
28-09-06, 18:42
Καλησπέρα σε όλους,


@manoulamou:

Είχα την OnDSL HOME 384 Αορίστου, με μηνιαίο κόστος κοντά στα 40 ευρώ μαζί με τη γραμμή.

Αρχές Σεπτέμβρη έκανα αίτηση (τηλεφωνικά) για να μπω κατευθείαν στο πακέτο 512 (Conn-X), το οποίο με την γενική αναβάθμιση θα μετατραπεί σε 1024.

Νομίζω ότι μου μένει η γραμμή σε περίπτωση που διακόψω το πακέτο μετά το πέρας της υποχρεωτικής εξαμηνίας. Δεν είμαι σίγουρος όμως.


@thama:
Έχει παρατηρηθεί πράγματι καθυστέρηση στην αναβάθμιση των DSLAM με Alcatel; Πρώτη φορά το ακούω/ διαβάζω…


@krauser:
Τρεισήμισι βδομάδες για μία απλή αλλαγή από 384 σε 512 μου φάνηκαν αρκετές. Γι΄ αυτό πήρα χθες και τους έπρηξα. Μπορεί μεν να έκανα την αίτηση αρχές Σεπτεμβρίου, αλλά μέχρι χθες που τελικά αλλάχτηκε, ήμουν στο παλιό τιμολόγιο. Τα 22,5 ισχύουν από τη μέρα που πραγματοποιείται η αλλαγή (σύμφωνα με το 134).

Όσο για την χώρα της υπομονής, τα ξέρω φίλε μου, αλλά εγώ μόνος μου επέλεξα να ζω στην Ελλάδα, η οποία φυσικά έχει τα στραβά της, αλλά έχει και τα καλά της, όπως φυσικά και οποιαδήποτε άλλη χώρα.

Μέχρι πριν από τέσσερα χρόνια ήμουν Γερμανία. Τα τελευταία δύο χρόνια πριν φύγω είχα DSL στα 786/128 και όταν ήρθα εδώ απλό ISDN, για δύο χρόνια μέχρι τον περασμένο Δεκέμβρη που μπήκαν επιτέλους τα DSLAM στην περιοχή μου.

Παρεμπιπτόντως, στη Γερμανία σύμφωνα με τις διαφημίσεις που βλέπω τώρα, θα είχα στην 1&1 για 19,99 ευρώ το μήνα, πακέτο με:
* 3DSL γραμμή στα 16.000 kb/s (upload 1024 kb/s)
* flatrate σε τοπικές και υπεραστικές τηλεφωνικές κλήσεις
* απεριόριστη πρόσβαση στην όνλαϊν προσφορά κινηματογραφικών ταινιών της Maxdome

thama
28-09-06, 18:46
όλοι όσοι είμαστε σε Alcatel, την έχουμε ... πατήσει.
Ψαξε στο φόρουμ και θα δεις.....

Ειπαμε, αναβάθμιση στα Alcatel, μετά τις γιορτές .... δυστυχώς,,,,,,

manoulamou
28-09-06, 18:59
Ειναι γεγονος οτι ακομα και αν αλλαξεις ISP μετα την ληξη του Conn-x
μπορεις να διατηρησεις τη γραμμη στο ονομα σου
πληρωνοντας βεβαια το αντιστοιχο παγιο στον ΟΤΕ.
Ενα μοναδικο πλεονεκτημα ειδικα στο συγκεκριμενο πακετο/προσφορα
(απο τον μπαμπα ΟΤΕ) για οσους δεν αντεχουν ουτε ωρα χωρις ADSL...

spp
28-09-06, 19:47
παιδια καλισπερα

πως ειναι δυνατον οι σελιδες μα κατεβαινουν σφαιρα,και το emule να πηγαινει απο 200b μεχρο 6kb?

thama
29-09-06, 09:09
1 . Κάνε το τεστ για τις θύρες που σου λέει το emule
Αν δεν είναι ΟΚ, θα χρειαστεί να ρυθμίσεις το router σου, ώστε να γίνεται η κατάλληλη προώθηση θύρας

2. Δες μήπως έχεις Low ID κατά τη σύνδεσή σου. Αυτό σημαίνει ότι μπορείς μόνο να ανοίξεις εσύ συνδέσεις τις, και όχι το ανάποδο. Έτσι, περιορίζεσαι σε μικρότερο αριθμό χρηστών. Αυτό πρέπει να το διορθώσεις. [Ένας λόγος είναι η μη σωστή προώθηση θύρας από το router, βλεπε 1]

3. Φρόντισε να περιορίσεις το upload σου από το eMule, γύρω στο 80% της χωρητικότητας του upload της γραμμής σου [10 kB/s για μια 128 είναι αρκετά], γιατί μπουκώνει το upload σου, και δεν μπορεί να αποσταλεί επιβεβαίωση παραλαβής των δεδομένων στο download. [Είναι θέμα του πρωτοκόλλου ΙΡ]

4. Στο μουλάρι, όπως και σε όλα τα Ρ2Ρ προγράμματα, υπάρχει άμεση εξάρτηση από τον αριθμό των χρηστών αλλά και τη δυναμικότητα των γραμμών τους. Έτσι, αν αυτό που θέλεις να κατεβάσεις το έχουν 3 κι ο κούκος, πρέπει να περιμένεις. Επίσης, στο μουλάρι πιο συγκεκριμένα, παίζουν πολύ λίστες αναμονής με προτεραιότητα. Για να ανεβαίνεις στις προτεραιότητες πρέπει να περιμένεις, [γιατί άλλωστε λέγεται και μουλάρι ?] αλλά και να στέλνεις δεδομένα.


Επίσης, αν είσαι σε HOL γίνεται.... και χωρίς να συντρέχουν άλλοι λόγοι: Δες εδώ (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=48797)

@ ADSLgr.com All rights reserved.