PDA

Επιστροφή στο Forum : Intel core duo 6300 + P5V-VM DH σοβαρή απορία!!!



tugito
28-09-06, 05:17
Είχα ενα pc με 5600 καρτούλα και p4 στα 2000...έκαανα την μεγάλη αναβάθμιση σε intel core duo 6300 + albatron geforce 7300 gsl 512mb κάρτα γραφικών...
Εβαλα το pro evolution καθώς περίμενα ότι επιτέλους θα μπορώ να το παίξω τέλεια και σε high detail level (πάντα στο medium το είχα ή σε low).. Δυστυχώς ενω τρέχει άψογα σε medium όταν το βάζω σε high χάνει frames...Εϊναι τόσο βαρύ παιχνίδι τελικά;;;Μήπως φταίει κατι άλλο;;Μηπως πρέπει να ρυθμίσω κάτι στο bios?Exω απενεργοποιήση και τα πολλά πολλά από το nvidia center ωστε να μην είναι application controlled αλλά και πάλι τα ίδια...Είναι θέμα του παιχνιδιού;;
απλά ήθελα να ξέρω αν είναι θέμα κάρτας γιατί δεν ξέρω μην φταίει και το motherboard.Μου φαίνεται περίεργο ότι παρατηρώ μεσα στο bios να γράφει fsb 66 Μόνο και intel genuine chip 466mh... Πάντως στα windows κανονικά βλέπω να τον βλέπει τον επεξεργαστή.Εχω intel core duo 6300 και motherboard ASUS PV5-VM DH... Help!!!Μην τυχόν δεν υποστηρίζει φουλ τον επεξεργαστή;;;Αν παίζει κάτι τετοιο απαράδεκτο γιατί το πλαίσιο το δίνει πακέτο και έτσι το πήρα...

tugito
28-09-06, 07:39
Κι όμως τελικά ήθελε update το Bios.Δεν μου διάβαζε το cpu στην ουσία κανονικά... Τι να πω.Τολμουν και δίνουν πακέτο προσφορά και καλά και το διαφημίζουν στο πλαισιο μητρικη+επεξεργαστη+μνήμη στα 300 ευρώ και χωρίς να το υποστηρίζει το motherboard των επεξεργαστή; Τους πήρα τηλέφωνο και μου είπαν οτι ετσι είναι,τα asus θέλουν αναβάθμιση και θα πρέπει να το πάω να το κάνουν αυτοί αλλιώς χάνω την εγγύηση.Το έκανα μόνος μου και κομπλέ...
Τι να πω...

TermInuS
28-09-06, 13:26
η μητρικη που πηρες θελει 0901 bios και revision 2.01 για να δουλεψει κανονικα με τους core duo

tugito
28-09-06, 17:47
0901 bios και revision 2.01

τα έχεις δει κάπου αυτά;Γιατί εγώ εβαλα το τελυταίο Bios που υπάρχει (0702) to oποίο είναι 14/9/2006 και κατευθείαν μου τον διάβασε τον επεξεργαστή στο bios και επίσης και το cpu id τον βγάζει κανονικά με τα όλα του...Ειναι κάτι που δεν ξέρω;Δεν είδα πουθενά Bios σαν αυτό που λες...

Patentman
28-09-06, 18:11
Λυπαμαι που θα σε δυσαρεστησω:
P5V-VM DH ->VIA P4M890 & VIA 8237A -> κατιμας.
albatron geforce 7300 gsl 512mb -> κατιμας.
Μνημες, να υποθεσω... -> κατιμας.
intel core duo 6300 -> αδικειται σε αυτο το συστημα.

Τα παιχνιδια βασικα εχουν σχεση με την καρτα γραφικων, αναλογα το ποσο καλη ειναι τοσο καλα τρεχουν και αυτα και σηκωνουν περισσοτερα details και αναλυση.
Οσο μεγαλο επεξεργαστη και αν ειχες (ας υποθεσουμε δεκαπλασιας ταχυτητας) δεν προκειται να δεις διαφορα. Την διαφορα την δινει η καρτα αφου αυτη κανει σχεδον ολη την δουλεια.

Η σταθεροτητα του συστηματος αλλά και η απροσβληματιστη λειτουργια χωρις ασυμβατοτητες εξαρταται απο την μητρικη.

Η ταχυτητα (εκτος παιχνιδιων) εξαρταται απο τον επεξεργαστη και την μνημη και την μητρικη και τους δισκους.

Δεν θα με εξεπλητε το γεγονος οτι αυριο θα φωναζεις υπερ της AMD αφου θα εισαι ενας δυσαρεστημενος με intel system. Μονο οτι δεν εχεις intel system αλλά VIA system. ;)

gallahant
28-09-06, 18:22
Αυτην την ανεκδιηγητη 7300 με 512 μνημη κιολας (τρομαρα της) που στο καλο την ξεθαψες?
χιλιες φορες καλυτερα να παιρνες μια 7600gs.

Καλα το via chipset δεν θα το σχολιασω, καλο κουραγιο φιλε μου, ελπιζω να μην σου δημιουργησει προβληματα....

tugito
29-09-06, 02:36
Καταλαβαίνω τι λέτε αλλά δεν ασχολούμαι με παιχνίδια και δυστυχώς η 7300 αυτή η φόλα (ξέρω ότι είναι 64bit memory) ήταν η μόνη που ήταν φτηνη.Τωρα στο μέλλον αν ενδιαφερθώ θα χτυπήσω κάποια gt αυτό δεν με ενοχλούσε,δικιά μου επιλογή ήταν.Δυστυχως η επόμενη καλούλα πήγαινε στα 125 και είπα οκ,υπομονή.
Εμένα με ενδιέφερε το cpu και η μητρική.Οι μνήμες είναι πολύ καλές και κομπλέ.Η cpu δεν το συζητάμε.Aλλά για το motherboard ρε παιδιά διάβασα πριν το πάρω και βρήκα reviews σε sites του εξωτερικού (αν είναι να κάνω κανα λινκ) από δοκιμαστήρια και όχι φυσικά μαγαζιά και λέγαν ότι είναι άψογη σε σχέση απόδοσης-τιμής.Αρα μου έκανε μια χαρά. βασικά η διαφορά στα motherboard είναι από κει και πέρα του πόσο overclocking παίρνουν και τέτοια κουλά,πράγματ τα οποία δεν ασχολούμαι, οπότε ούτε αυτό με νιάζει. Τωρα σαφώς απο προβλήματα και τέτοια ελπίζω να μην μου κάνει,πάντως τόσα χρόνια που ασχολούμαι και πάντα επιλέγω τύπου τιμη-απόδοση (κοινώς κακές motherboard για πολλούς) δεν είχα ποτε το οποιοδήποτε πρόβλημα σε αντίθεση με συστήματα μεγαθήρια φίλων μου που τραβάγαν μαλιά. Γενικώς είναι και τι θες και τι χρηση θα κάνεις και όλα αυτά..
Τελος να πω ότι φυσικά στην πορεία κάποια στιγμή οταν και αμα εχω κάποιο πρόβλημα ή θελήσω κάτι και για παιχνίδια στο μέλλον εννοείτε ότι θα πάω για δυνατή motherboard και 2 κάρτες γραφικών ή έστω μια gt ακριβή. Προς το παρόν με νοιάζει μόνο η μουσική δημιουργία που χρησιμοποιεί μόνον την cpu και την επαγγελματική κάρτα ήχου edirol που έχω και δουλεύει τζετ! Για την ιστορία τόσα χρόνια είχα ecs motherboard,p4 στα 2000mh και 5600 κάρτα γραφικών και ήμουν τρισευτυχισμένος αφού το pro μου έπαιζε σε medium συμπαθητικά. Φανταστείτε τώρα που μου τρέχει σε 1280 χ 1024 και medium αλλά κυλάει τέλεια!ΟΥΤΕ frame χαμένο!!!ΟΛΕ!
:rofl:

Patentman
29-09-06, 02:43
Εφοσον κανεις την δουλεια σου και δεν σου δημιουργησε προβληματα (μακαρι να μην) τοτε εισαι κομπλε.
Αυτο μετραει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.