PDA

Επιστροφή στο Forum : DVD authoring software



BeholderX
08-03-04, 14:17
Χτες εγκατέστησα το Ulead DVD Workshop 2. Εχω να πω ότι πρόκειται για καταπληκτικό πρόγραμμα !!! Πανεύκολο στη χρήση, και πολύ καλά features. Υποστηρίζει ακόμα και DivX format (κάνει δηλαδή import των DivX, σε αντίθεση με άλλα προγράμματα όπως Sonic MyDVD, Scenarist κτλ). Μπορείτε να φτιάξετε πανεύκολα DVDs (και VCD, SVCD) με menus, μουσική και ότι άλλο φανταστείτε. Εχει πολύ καλούς wizards, και αρκετά templates.

Μόνο που θέλει αρκετό χώρο στο σκληρό, δεν λέει για laptop :?

Δεν ξέρω μήπως κανένας έχει δοκιμάσει και κάποιο άλλο και έχει μείνει ευχαριστημένος (αλλά να υποστηρίζει και DivX).

toRus
08-03-04, 14:58
Το iDVD είναι πολύ εύκολο στη χρήση. Το FinalCut είναι απλώς το κορυφαίο. Το DivX ποτέ δεν με ενδιέφερε, δεν υποστηρίζω προϊόντα από lame εταιρείες.

BeholderX
08-03-04, 16:01
Lame προϊον το DivX codec ? Μην τρελλαθούμε τώρα...

Δεύτερον, αν δεν κάνω λάθος το iDVD και το FinalCut ειναι για Mac υπολογιστές, οχι για PC Windows στα οποία αναφερόταν προφανώς το post μου.

alefgr
08-03-04, 20:18
Είχα δουλέψει το DVD Workshop version 1.3 στο παρελθόν και το είχα βρεί αρκετά καλό και εύχρηστο. Το μόνο αρνητικό ήταν ότι δεν υποστήριζε AC3 και DTS πολυκάναλο ήχο. Ελπίζω η νέα έκδοση να υποστηρίζει. Αν και την έχω την νέα version, δεν την έχω δοκιμάσει ακόμα οπότε δεν μπορώ να εκφέρω γνώμη.

BeholderX
08-03-04, 21:37
Από ότι βλέπω στις επιλογές για AUDIO, εχει επιλογή για χρήση αρχείων
MPEG (mp3, mpa, ac3).



Convert to Disc Template Select to re-render the audio file to the output format specified in the Finish Step. This is disabled when the file is not DVD compliant, DVD Workshop will automatically render it.(see "Disc Template Manager")
Surround Sound Emulation Select if the original audio track of your title used more than two channels (e.g. Dolby? Digital AC-3) but was converted to a 2-channel audio track (e.g. Dolby? Digital 2-channel) before importing to DVD Workshop. Selecting this option will simulate the audio track's original audio format when playing back your video on a DVD player.


Επίσης έχει τις επιλογές
- Surround Sound Emulation
- Convert to Disc Template

Δυστυχώς το help file του είναι 4 mb και δεν συμπιέζεται καθόλου, για να το ανεβάσω να το δεις.

alefgr
09-03-04, 07:18
Ελπίζω εκτός από το να δέχεται ac3 αρχεία, να μπορείς να φτιάξεις μιά ταινία DVD με τελικό ήχο ac3 (2ch, 5+1ch...), κάτι που ούτε και αυτό το έκανε η παλιά version.

xenbast_
09-03-04, 09:28
μάγκες και το nero vision express είναι πανεύκολο και γρήγορο στη χρήση, δείτε το

Dsltech
09-03-04, 13:58
παιδια και εγω συμφωνω το nero express ειναι αρκετα πιο ευχρηστο. Δοκιμασα το ulead workshop 2 ενα ειναι πολυ καλο program δεν καταφερα να κανω μετατροπη divx και xvid χωρις να χασω audio video synch που ειναι μεγαλο προβλημα. Το nero απο την αλλη αν και πιο αργο δεν κανει λαθη. Δεν ειναι και λιγο να περιμενεις 5-6 ωρες για ενα convert και στο τελος να κανεις shift+del σε ολο το project βριζοντας. Απο την αλλη βρηκα τον encoder το ulead workshop αρκετα πιο γρηγορο και ευελικτο. Αυτο που δεν μπορεσα να βρω σε κανενα απο τα δυο προγραμματα ηταν να μπορω να κανω encode τα διαφορα video του dvd με διαφορετικη ποιοτητα, Το nero το κανει αλλα μονο στο automatic και εκει δεν μπορεις να αλλαξεις τιποτα, ελπιζω στις επομενες version να κανουν κατι γι'αυτο

natalia10
18-03-09, 14:48
καλησπέρα, μήπως γνωρίζετε που μπορώ να βρώ μενού για το ulead workshop 2 εκτός από αυτά που υπάρχουν ήδη στο πρόγραμμα?

@ ADSLgr.com All rights reserved.