PDA

Επιστροφή στο Forum : Νεα γραμμη οτε+draytek=προβλημα?



mephisto
12-04-11, 21:46
Εδω και 2 εβδομαδες και κατι εκανα νεα συνδεση στον οτε λογω μετακομισης.Αγορασα και ενα καλο router (draytek 2710n) ομως δυστυχως υπαρχει το εξης προβλημα.Το router στην καλυτερη κλειδωνει στα 11mb με snr 10 και attenuation 29.Θα μου πειτε αυτη ειναι η γραμμη σου δεξου το κτλ...Ομως το θεμα ειναι οτι περα απο το οτι ειμαι το πολυ 1km απο τo dslam και θα επρεπε λογικα να πιανω κατι καλυτερο,οτι καθε φορα που κανω restart το router αρχιζει ο χωρος του συνχρονισμου.αλλες φορες στα 3mb με snr 18 και attenuation 39! κτλ.
Οπως καταλαβατε πασχιζω και μετα απο 4-5 restart κλειδωνω στα 11mb,να σημειωσω οτι δεν εχω αποσυνδεσεις.Ειχα δηλωσει βλαβη το κοιταξαν και με κλειδωσαν σε 12 προφιλ.Εχω ψιλο απελπιστεί οχι τοσο με τον συνχρονισμο αλλα με το οτι πρεπει να κανω ολοκληρη μαχη για να πιασω τα 11mb...
Να σημειωσω οτι εχω δοκιμασει και χωρις φιλτρα και τηλ,μονο το router και παλι τα ιδια..Οι μπριζες ειναι καινουργιες αν και το σπιτι ειναι παλιο...Επισης και δευτερο router που δοκιμασα τα ιδια χαλια ειχα...Πασα προσφορα δεκτη και συγνωμη για το μεγαλο post...

ADSL Information ( SDSLADSL Firmware Version: 211011_A)
ATM Statistics TX Cells RX Cells TX CRC errs RX CRC errs
8409 100956 0 401

--------------------------------------------------------------------------------

SDSL StatusADSL Status Mode State Up Speed Down Speed SNR Margin Loop Att.
ADSL2+(G.992.5) SHOWTIME 731466 3709364 18 39

Georgevtr
13-04-11, 06:17
Πρίν αποδεχθούμε στο ότι έχει πρόβλημα η γραμμή (εσωτερικά να κάνεις τον έλεγχο εσύ),λόγω νέας σύνδεσης και επειδή το τσέκαραν ήδη οι τεχνικοί του ΟΤΕ,τσέκαρες εάν έχεις νέο-update firmware απο το site της draytek?

Με άλλο ρουτεράκι τι αποτελέσματα έχεις?

Έβγαλες τα πάντα,τηλέφωνα-φίλτρα και άφησες μόνο το ρούτερ ώστε να πάρεις τα αποτελέσματα πρίν και μετά?

mephisto
13-04-11, 09:23
ναι εχω δοκιμασει τα νεα firmware απο την draytek,οχι ολα ειναι η αληθεια,με αλλο router εχω ακριβως το ιδιο θεμα και ναι εχω δοκιμασει χωρις splitter και μονο με το router.Μηπως κολαει η καρτα στο dslam τους?Το θεμα λεω και παλι δεν ειναι τα 11mb αλλα το οτι με τα restart βλεπω snr 17-19 κτλ και attenuation οτι να ναι και φυσικα οταν παιζουν αυτες οι τιμες κλειδωνω οπου να ναι...Εσωτερικα ειναι οι μπριζες ολοκαινουργιες και ειναι συνδεδεμενο στην κεντρικη...δοκιμασα και σε αλλο μπριζακι αλλα τα ιδια..

Georgevtr
13-04-11, 22:55
Υποθέσεις πολλές μπορούν να γίνουν.
Παίζει να ναι και αυτό που λές.Πάρε πρωί πρωί στα συνεργεία του ΟΤΕ που ανήκεις και μίλα μ εναν τεχνικό.

Tempelis
14-04-11, 19:48
Δοκίμασε να περάσεις firmware με κωδικό 2431301.
Επίσης απο telnet δωσε την εντολή "adsl rxpct 100" και μετά "adsl savecfg"
Για δες με "adsl status" τι chipset χρησιμοποιεί το dslam σου, μήπως είναι CNXT?

mephisto
15-04-11, 09:36
θα το τσεκαρω μολις παω σπιτι,νομιζω οτι αυτο το firmware φοραω και ειναι το μονο που παιζει καλυτερα...

mephisto
15-04-11, 18:06
adsl rxpct 100 μου εβγαλε εκατο.Το chipset ειναι cnxt...Τι παιζει?.Μολις εβαλα το firmware που ειπες κλειδωσα σταθερα στα δωδεκα!!Και μαλιστα ειπα να με βγαλουν απο 12 προφιλ να δω μηπως πιασω και παραπανω!Thnx!!!!:oneup:

Tempelis
16-04-11, 00:07
Η draytek βγάζει firmware με διαφορετικό adsl driver για μεγαλύτερη συμβατότητα με διάφορα dslam. Το 2431301 έχει την καλύτερη συμβατότητα με dslam connexant.

mephisto
16-04-11, 13:32
τσαμπα η χαρα τελικα..Mετα απο restart εχω τα ιδια ακριβως θεματα...Και ενω την πρωτη φορα κλειδωσα σε 12mb τωρα εχουμε τα ιδια,10 restart για να πιασω τα 11mb...Το adsl rxpct 100 τι τιμη αλλαζει?

mephisto
19-04-11, 10:15
λοιπον εχουμε εξελιξεις.Δηλωσα βλαβη και ηρθε συνεργειο,αλλαξαν κατι στο box εξω απο το σπιτι και τωρα συνχρονιζω στα 12 κατι με snr 9 και το attenuation επεσε στα 25 απο τα 30-29.Δοκιμασα 2 restart και κλειδωνει κανονικα ξανα στα 12 με μικρες διαφορες...Θα το αφησω κανα 2 μερες και αν ειναι σταθερο μετα απο restart,θα δοκιμασω να τους πω να με βαλουν σε προφιλ κανονικο γιατι φανταζομαι οτι με εχουν σε 12.Λογικα με attenuation 25 δεν μπορω να εχω 14mb?

prodromosfan
19-04-11, 11:07
φίλος ειχε το ιδιο προβλημα με ote και ανεξαρτητως μοντεμ,
ειχα αναφερει και την περιπτωση στο φορουμ.

Στην αρχή κλειδωνε 21+ και αργοτερα στα 12 (προφανως τον βαλανε σε προφιλ)
με τα στατιστικά να ανεβοκατεβαινουνε σε καθε επανεκκινηση του μοντεμ.

Μαλιστα ημουν παρων οταν ενα σαββατο βραδυ (ωρα αιχμης λογικα)
η γραμμη δεν μπορουσε να κρατησει τον συγχρονισμο για πανω απο 1-2 λεπτα.

Ειχε δηλωθει βλαβη στον ΟΤΕ 3 φορες και ενω διορθωνοταν για λιγες μερες, μετα το προβλημα ξαναρχιζε.
Τελικά ύστερα απο πολλά τηλεφωνα στην τεχνικη υποστηριξη, και την εκ νεου αποστολη τεχνικου του ΟΤΕ, το προβλημα απεκατασταθηκε.

οποτε αν δεις οτι δεν φτιαχνει συνεχιζε καθε φορα να δηλωνεις βλάβη μεχρι να ερθει καποιος απο τον ΟΤΕ να το φτιαξει.

@ ADSLgr.com All rights reserved.