PDA

Επιστροφή στο Forum : Πήγα να εξοφλήσω το λογαριασμό μου και... έφαγα πόρτα!



pmbr
13-04-11, 00:29
Μετά από δύο χρόνια στη Forthnet και πρόσφατη μεταφορά μου στη Cyta, δοκίμασα μεγάλη έκπληξη σήμερα όταν πήγα να εξοφλήσω τον τελικό μου λογαριασμό σε κατάστημα της Forthnet (Λεωφ. Πεντέλης) και πήρα την εξής καταπληκτική απάντηση:

Επειδή ο λογαριασμός σας περιέχει και ποσό πίστωσης, δεν μπορούμε να εισπράξουμε το οφειλόμενο τελικό ποσό: πρέπει να πάτε να το καταθέσετε σε τράπεζα!

Δηλαδή, επειδή το τελικό τιμολόγιο προκύπτει από χρέωση 83 ευρώ για το προπληρωμένο πάγιο 2 μηνών (all-inclusive) που ερχόταν από τον προηγούμενο λογαριασμό μείον το πάγιο του ενός μήνα που τελικά δεν χρησιμοποίησα, τα 41,5 ευρώ που μένουν η Forthnet δεν δέχεται να τα εισπράξει, αλλά με στέλνει σε τράπεζα. Φυσικά, το μόνο που θα καταφέρουν είναι να μην πάω να τα πληρώσω καθόλου, αφού δεν έχω καμμία όρεξη να πληρώσω την προμήθεια επειδή για κάποιον απροσδιόριστο λόγο δεν γίνεται είσπραξη κατ'ευθείαν από τη Forthnet.

winzig
13-04-11, 00:40
Αλλη μια ευγενικη χορηγια του ομιλου forthnet...

rookie_t
13-04-11, 08:30
@pmbr: Δεν δοκιμάζεις και σ' ένα άλλο κατάστημα forthnet μπας και ήταν πολιτική του συγκεκριμένου;

Seitman
13-04-11, 08:39
Εγώ στη θέση σου θα ζητούσα εγγράφως το λόγο που αρνείται να εισπράξει το συγκεκριμένο κατάστημα τον λογαριασμό. Κατόπιν θα πήγαινα στο Ταμείο Παρακαταθηκών και θα κατέθετα το ανάλογο ποσό του λογαριασμού υπέρ της ακατονόμαστης.

Μετά με φαξ τον λογαριασμό & απόδειξη κατάθεσης σε αυτούς και άστους να κουρεύονται.

hellasyoda
13-04-11, 09:11
Έτσι είναι. 2 φορές έχω διακόψει forthnet. Το τελευταίο λογαριασμό από το κατάστημα με στείλανε στη τράπεζα. Όταν έχεις ένα λογαριασμό 83 € και σου χρωστάνε ένα πάγιο δε το πληρώνεις αλλά περιμένεις να έρθει ο εκκαθαριστικός λογαριασμός.

FSHOPAXD
13-04-11, 13:52
Επειδη σε τέτοιες περιπτώσεις με πιστωτικά (π.χ. χρωστάω 30€ και μου χρωστάνε 10€ αρα θα πρέπει να πληρώσω μονο 20€) και συνδέονται με δυο κωδικούς πληρωμής και αυτό προς το παρόν δεν μπορεί να περαστεί στην Online πληρωμή λογαριασμών, γιαυτό και τέτοιες περιπτώσεις αποστέλλονται με κατάθεση σε τράπεζα και γίνεται εκκαθάριση του λογαριασμού ή συμψηφισμός στην οικονομική σας καρτέλα. Προσοχή βάζε τον τελευταίο κωδικό πληρωμής και το Ονοματεπώνυμο - ΑΝΙ (Τηλ. Αριθμό) στα στοιχεία του καταθετήριού σου για να γίνει όσο το δυνατόν ταχύτερα το κλείσιμο της οικονομικής εκκρεμότητας.
Μελλοντικά ενδεχόμενα να δοθεί ως δυνατότητα στα καταστήματα, δεν είναι μη διάθεση εξυπηρέτησης πάντως σε καμία περίπτωση. Νομίζω ότι έχει σχέση και με την λογιστική τακτοποίηση που γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις συμψηφισμών.

pmbr
13-04-11, 14:24
Επειδη σε τέτοιες περιπτώσεις με πιστωτικά (π.χ. χρωστάω 30€ και μου χρωστάνε 10€ αρα θα πρέπει να πληρώσω μονο 20€) και συνδέονται με δυο κωδικούς πληρωμής και αυτό προς το παρόν δεν μπορεί να περαστεί στην Online πληρωμή λογαριασμών, γιαυτό και τέτοιες περιπτώσεις αποστέλλονται με κατάθεση σε τράπεζα και γίνεται εκκαθάριση του λογαριασμού ή συμψηφισμός στην οικονομική σας καρτέλα. Προσοχή βάζε τον τελευταίο κωδικό πληρωμής και το Ονοματεπώνυμο - ΑΝΙ (Τηλ. Αριθμό) στα στοιχεία του καταθετήριού σου για να γίνει όσο το δυνατόν ταχύτερα το κλείσιμο της οικονομικής εκκρεμότητας.
Μελλοντικά ενδεχόμενα να δοθεί ως δυνατότητα στα καταστήματα, δεν είναι μη διάθεση εξυπηρέτησης πάντως σε καμία περίπτωση. Νομίζω ότι έχει σχέση και με την λογιστική τακτοποίηση που γίνεται σε τέτοιες περιπτώσεις συμψηφισμών.

Μία διευκρίνιση, διότι ίσως δεν το εξήγησα καλά:
τον εκκαθαριστικό λογαριασμό πήγα να πληρώσω (ο οποίος έχει έναν κωδικό πληρωμής για το τελικό ποσό), όχι δύο λογαριασμούς (έναν χρεωστικό και έναν πιστωτικό) με δύο κωδικούς πληρωμής. Αυτό δεν μπορώ να καταλαβώ με το υποτυπώδες μυαλό μου...

FSHOPAXD
13-04-11, 14:49
Μία διευκρίνιση, διότι ίσως δεν το εξήγησα καλά:
τον εκκαθαριστικό λογαριασμό πήγα να πληρώσω (ο οποίος έχει έναν κωδικό πληρωμής για το τελικό ποσό), όχι δύο λογαριασμούς (έναν χρεωστικό και έναν πιστωτικό) με δύο κωδικούς πληρωμής. Αυτό δεν μπορώ να καταλαβώ με το υποτυπώδες μυαλό μου...

Προφανώς όμως υπάρχει και κάποιο πιστωτικό το οποίο δεν έχεις ενδεχόμενα παραλάβει - η δεν το παρέδωσε το ταχυδρομείο, λογικά αυτό είδε στο Online συστημα η ταμείας και δεν μπόρεσε να εξυπηρετήσει. Για καλό το έκανε... γιατι ήταν να πληρώσεις λιγότερα λογικά.

Νικαετός
13-04-11, 15:42
Καλό αυτό, αλλά ποιος μπορεί να μου εξηγήσει γιατί στην σύζυγο ΔΕΝ επέστρεψαν τα 15€ που της χρωστούν (πιστωτικός λογαριασμός) αλλά της είπαν ότι μόνο σε τραπεζικό λογαριασμό τα καταθέτουν? (Και αυτό για το καλό της ήταν?)

FSHOPAXD
13-04-11, 15:57
Το κατάστημα δεν μπορει να επιστρέψει χρήματα του... η Forthnet χρωστάει στον συνδρομητή, άρα δίνεις ένα IBAN και μια φωτοτυπία ταυτότητας + καλύτερα και του βιβλιαρίου (για να μην γίνει κανα λάθος και πάρει κάποιος ενα δωράκι). Το κατάστημα προωθεί το αίτημα στα κεντρικά και γίνεται η εκκαθάρισή σου με επιστροφή χρημάτων σε IBAN τραπέζης. Καταλαβαίνεις ότι η διακίνηση χρήματος είναι σοβαρό θέμα και δεν μπορεί να ελενχθεί εύκολα (σου έδωσα... μου έδωσες δεν παίζει) πρέπει να γίνει νομιμα και με διαδικασία.

jimmakosx
13-04-11, 16:11
Τί ψάχνεται ρε παιδιά! Εμένα μου έστειλαν εξώδικο για λογαριασμό που είχα πληρώσει να τον ξαναπληρώσω μετά από δυο χρόνια διακοπής!
Ναι καλά ακούσατε και ευτυχώς που κρατούσα τα αντίγραφα!!!! Τι να λέμε τώρα!!!:down::down::down:

manoulamou
13-04-11, 16:34
Το λογιστηριο ειδικα της Forthnet φημιζεται για την... ανυπαρξια του!
:worthy:

FSHOPAXD
13-04-11, 17:29
Το λογιστηριο ειδικα της Forthnet φημιζεται για την... ανυπαρξια του!
:worthy:

Οχι τα τελευταία δυο χρόνια δεν κάνει λάθη και ειναι μια χαρά αξιόπιστο, χωρίς τα προβλήματα του παρελθόντος.

tasanas
14-04-11, 19:32
Μακάρι αυτό είναι θετικό, γιατί τέτοιου είδους προβλήματα δεν πρέπει να υπάρχουν για να έχει και ο πελάτης το κεφάλι τους ήσυχο.

Georgevtr
15-04-11, 06:19
Οχι τα τελευταία δυο χρόνια δεν κάνει λάθη και ειναι μια χαρά αξιόπιστο, χωρίς τα προβλήματα του παρελθόντος.

Αφιερωμένα στο ''αξιόπιστο'' λογιστήριο σας.Όλα αναφέρονται στην τελευταία 2 ετία που κατά την γνώμη σου λειτουργεί χωρίς προβλήματα........:whistle:

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=436551

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=454076

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=386455

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=461993

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=387902

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=341760

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=276947

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=291413

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=348247

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=353055

Να τ'αφήσω Ή να βάλω κανα κιλό ακόμη?:whistle:
Την καλημέρα μου

psyxakias
15-04-11, 06:51
Το κατάστημα δεν μπορει να επιστρέψει χρήματα του... η Forthnet χρωστάει στον συνδρομητή, άρα δίνεις ένα IBAN και μια φωτοτυπία ταυτότητας + καλύτερα και του βιβλιαρίου (για να μην γίνει κανα λάθος και πάρει κάποιος ενα δωράκι). Το κατάστημα προωθεί το αίτημα στα κεντρικά και γίνεται η εκκαθάρισή σου με επιστροφή χρημάτων σε IBAN τραπέζης. Καταλαβαίνεις ότι η διακίνηση χρήματος είναι σοβαρό θέμα και δεν μπορεί να ελενχθεί εύκολα (σου έδωσα... μου έδωσες δεν παίζει) πρέπει να γίνει νομιμα και με διαδικασία.Μήπως δεν θα έπρεπε να ονομάζεται "κατάστημα", αφού υπάρχει τόσο φόβος και ρίσκο για την "διακίνηση χρήματος"; Ή μήπως αυτή είναι έμμεση παραδοχή για την μη σοβαρότητα των forthnet shops, αφού δε μπορούν να διαχειριστούν τόσο.. σοβαρά θέματα όπως τον έλεγχο υπολοίπου ενός συνδρομητή; Μήπως είναι κάτι σαν τα προπατζίδικα που απλώς μπορείς να πληρώνεις λογαριασμούς ΔΕΚΟ; Διότι εγώ ήξερα ότι τα πραγματικά καταστήματα ή υποκαταστήματα πραγματοποιούν κάθε είδους συναλλαγές χωρίς φόβο (για την "διακίνηση χρήματος") και με πολύ πάθος.

Σε κατάστημα (προφανώς σοβαρό, και όχι "κατάστημα") Oteshop, της επιλογής μου, για να λάβω επιστροφή χρημάτων χρειάστηκε να προσκομίσω τον πιστωτικό λογαριασμό και την ταυτότητά μου, έγινε έλεγχος στο σύστημά τους μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα και άμεσα μου έδωσαν τα χρήματα και έφυγα. Αυτοί έχουν εξωγήινα συστήματα; Μήπως συνδέουν τα υποκαταστήματα με τα κεντρικά μέσω του matrix; Ή μήπως εκεί τελικά κρύβονται οι Ελ και οι Νεφελίμ; :worthy: :worthy:

Εν έτη 2011 που μπορούν να γίνονται έλεγχοι υπολοίπων σε milliseconds από υποκαταστήματα (franchise ή μη) μιας εταιρείας, ας μην κοροιδευόμαστε και υποτιμούμε την νοημοσύνη των άλλων, μεγαλοποιώντας καταστάσεις για να δικαιολογήσουμε την έλλειψη οργάνωσης και ευελιξίας του.. δικού μας συστήματος πληρωμών. ;)

ΥΓ. Tales of the εξόφληση@(ISP)shops crypt από παρόμοια νήματα για είσπραξη χρημάτων (!!) από... καταστήματα. Προφανώς όσοι απαντούν, γράφουν Sci-fi και επεισόδια στα X-files παράλληλα:

Με την ταυτότητά σου σε Κατάστημα του ΟΤΕ, εισπράττεις το πιστωτικό ποσό που αναγράφεται στο λογαριασμό.

Θα πας σε στο κοντινοτερω OTE Shop με των λογαργιασμο και την ταυτοτιτα σου στο ταμιο και θα εισπραξεις το αρνητικο ποσο που αναγραφει επανω ο λογαργιασμος. ;)


:ufoabduct :ufoabduct :ufoabduct :ufoabduct :ufoabduct

karetsos
15-04-11, 07:06
Μήπως δεν θα έπρεπε να ονομάζεται "κατάστημα", αφού υπάρχει τόσο φόβος και ρίσκο για την "διακίνηση χρήματος"; Ή μήπως αυτή είναι έμμεση παραδοχή για την μη σοβαρότητα των forthnet shops, αφού δε μπορούν να διαχειριστούν.. τόσο σοβαρά θέματα όσο τον έλεγχο υπολοίπου ενός συνδρομητή; Μήπως είναι κάτι σαν τα προπατζίδικα που απλώς μπορείς να πληρώνεις λογαριασμούς ΔΕΚΟ; Διότι εγώ ήξερα ότι τα πραγματικά καταστήματα ή υποκαταστήματα πραγματοποιούν κάθε είδους συναλλαγές χωρίς φόβο (για την "διακίνηση χρήματος") και με πολύ πάθος.

Σε κατάστημα (προφανώς σοβαρό, και όχι "κατάστημα") Oteshop, της επιλογής μου, για να λάβω επιστροφή χρημάτων χρειάστηκε να προσκομίσω τον πιστωτικό λογαριασμό και την ταυτότητά μου, έγινε έλεγχος στο σύστημά τους μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα και άμεσα μου έδωσαν τα χρήματα και έφυγα. Αυτοί έχουν εξωγήινα συστήματα; Μήπως συνδέουν τα υποκαταστήματα με τα κεντρικά μέσω του matrix; Ή μήπως εκεί τελικά κρύβονται οι Ελ και οι Νεφελίμ; :worthy: :worthy:

Εν έτη 2011 που μπορούν να γίνονται έλεγχοι υπολοίπων σε milliseconds από υποκαταστήματα (franchise ή μη) μιας εταιρείας, ας μην κοροιδευόμαστε και υποτιμούμε την νοημοσύνη των άλλων, μεγαλοποιώντας καταστάσεις για να δικαιολογήσουμε την έλλειψη οργάνωσης και ευελιξίας του συστήματος πληρωμών. ;)

ΥΓ. Tales of the εξόφληση@(ISP)shops crypt από παρόμοια νήματα για είσπραξη χρημάτων (!!) από... καταστήματα. Προφανώς όσοι απαντούν, γράφουν Sci-fi και επεισόδια στα X-files παράλληλα:




:ufoabduct :ufoabduct :ufoabduct :ufoabduct :ufoabduct


:oneup::oneup::oneup: πολύ σωστός (αν και μ' αρεσει η Sci-fi :p )

balander
17-04-11, 20:07
Μήπως δεν θα έπρεπε να ονομάζεται "κατάστημα", αφού υπάρχει τόσο φόβος και ρίσκο για την "διακίνηση χρήματος"; Ή μήπως αυτή είναι έμμεση παραδοχή για την μη σοβαρότητα των forthnet shops, αφού δε μπορούν να διαχειριστούν τόσο.. σοβαρά θέματα όπως τον έλεγχο υπολοίπου ενός συνδρομητή; Μήπως είναι κάτι σαν τα προπατζίδικα που απλώς μπορείς να πληρώνεις λογαριασμούς ΔΕΚΟ; Διότι εγώ ήξερα ότι τα πραγματικά καταστήματα ή υποκαταστήματα πραγματοποιούν κάθε είδους συναλλαγές χωρίς φόβο (για την "διακίνηση χρήματος") και με πολύ πάθος.

Σε κατάστημα (προφανώς σοβαρό, και όχι "κατάστημα") Oteshop, της επιλογής μου, για να λάβω επιστροφή χρημάτων χρειάστηκε να προσκομίσω τον πιστωτικό λογαριασμό και την ταυτότητά μου, έγινε έλεγχος στο σύστημά τους μέσα σε μερικά δευτερόλεπτα και άμεσα μου έδωσαν τα χρήματα και έφυγα. Αυτοί έχουν εξωγήινα συστήματα; Μήπως συνδέουν τα υποκαταστήματα με τα κεντρικά μέσω του matrix; Ή μήπως εκεί τελικά κρύβονται οι Ελ και οι Νεφελίμ; :worthy: :worthy:

Εν έτη 2011 που μπορούν να γίνονται έλεγχοι υπολοίπων σε milliseconds από υποκαταστήματα (franchise ή μη) μιας εταιρείας, ας μην κοροιδευόμαστε και υποτιμούμε την νοημοσύνη των άλλων, μεγαλοποιώντας καταστάσεις για να δικαιολογήσουμε την έλλειψη οργάνωσης και ευελιξίας του.. δικού μας συστήματος πληρωμών. ;)

ΥΓ. Tales of the εξόφληση@(ISP)shops crypt από παρόμοια νήματα για είσπραξη χρημάτων (!!) από... καταστήματα. Προφανώς όσοι απαντούν, γράφουν Sci-fi και επεισόδια στα X-files παράλληλα:




:ufoabduct :ufoabduct :ufoabduct :ufoabduct :ufoabduct


Epic Post! :clap: :clap::respekt: :worthy:

FSHOPAXD
17-04-11, 21:01
Οποια διαδικασία μας αρέσει ...
- Ποιος μίλησε για φόβο και ρίσκο, ποιος είπε ότι το Forthnet Shop δεν μπορεί να πεί το υπόλοιπο του πελάτη. Φυσικά και μπορεί να δώσει την πληροφορία και να την ελένξει. Αναφέρθηκε ότι ακομη δνε υπάρχει διαδικασία επιστροφής των πιστωτικών υπολοίπων στο χέρι του πελάτη (λογιστικά δεν προβλέπετε ένα ΑΦΜ επιχείρησης να επιστρέφει για λογαριασμό άλλης επιχείρησης χρήματα, ρώτα λιγο και τον λογιστή σου να σε ενημερώσει - αλλο εαν δεν σε νοιάζει και το παρουσιάζεις όπως σου αρέσει). Το "εαν" -δεν το εχω επιβεβαιώσει, τα Oteshops μπορεί να οφείλετε σε διαφορετική διαδικασία -δεν έχει σχέση φυσικά με το όποιο online σύστημα-.
Συζητάμε για διαφορετική διαδικασία, στο κατάστημα μπορεί κάποιος με την ταυτότητά του και με έναν IBAN να πάρει πίσω κανονικά την όποια επιστροφή χρήματος. Οπως και να ζητήσει τον όποιο συμψηφισμό.
- Το ότι υπάρχουν και εξυπηρετούν τα καταστήματα Forthnet Shop δεν νομίζω ότι μπορεί να αμφισβητηθεί και θα παρακαλούσα να μου υποδείξεις και έναν άλλο ιδιωτικό πάροχο που το παρέχει αυτό ως εξυπηρέτηση, αποκλειστικά για τις υπηρεσίες Broadband.
- Ο έλενχος του υπολοίπου γίνεται σε milliseconds εδω και πάρα πολύ καιρό.
Αρα μην δημιουργούμε εντυπώσεις.

Υ.Γ. θα δούμε την εξέλιξη των ΔΕΚΟ μετά το 100% ιδιωτικοποίηση που έρχετε... και πως τελικά θα αντιμετωπίζουν τις εξελίξεις, εδώ θα είμαστε όλοι.

Νικαετός
17-04-11, 21:15
Το κατάστημα δεν μπορει να επιστρέψει χρήματα του... η Forthnet χρωστάει στον συνδρομητή, άρα δίνεις ένα IBAN και μια φωτοτυπία ταυτότητας + καλύτερα και του βιβλιαρίου (για να μην γίνει κανα λάθος και πάρει κάποιος ενα δωράκι). Το κατάστημα προωθεί το αίτημα στα κεντρικά και γίνεται η εκκαθάρισή σου με επιστροφή χρημάτων σε IBAN τραπέζης. Καταλαβαίνεις ότι η διακίνηση χρήματος είναι σοβαρό θέμα και δεν μπορεί να ελενχθεί εύκολα (σου έδωσα... μου έδωσες δεν παίζει) πρέπει να γίνει νομιμα και με διαδικασία.


Πιστοποιητικό γέννησης μήπως πρέπει να προσκομίσω έτσι για να είμαστε και πιο σίγουροι και κλέψει κανείς τα 13,5 ευρώ? Λίγη σοβαρότητα δεν βλάπτει...άκου λέει φωτοτυπία ταυτότητας και βιβλιαρίου. Και από το δημόσιο να έπρεπε να πάρω πίσω χρήματα λιγότερα χαρτιά χρειάζεται...

Και για να το πω απλούστερα: Η Φόρθνετ (από άλλες συναλλαγές) έχει και τα στοιχεία μου και το IBAN του λογαριασμού μου. Τόσο καιρό γιατί δεν έχει πιστώσει τα χρήματα? Τι περιμένει, να πεθάνω μπας και γλυτώσει τα 13,5 ευρώ? Έλεος...

(Υπάρχει ένα σχετικό ανέκδοτο για την οργάνωση των επιχειρήσεων, πιστεύω πως το ξέρεις...:whistle:)

emeliss
17-04-11, 21:24
Μήπως δεν θα έπρεπε να ονομάζεται "κατάστημα", αφού υπάρχει τόσο φόβος και ρίσκο για την "διακίνηση χρήματος";
Όπως σου εξήγησε ο FSHOPAXD το πρόβλημα είναι ότι δεν μιλάμε για καταστήματα της forthnet. Μιλάμε για καταστήματα που ανήκουν σε διάφορους ιδιώτες που παρέχουν υπηρεσίες στην forthnet. Μέσα σε αυτές προφανώς δεν είναι η πληρωμή των πιστωτικών λογαριασμών.
Αναρωτιέμαι αν ισχύει το ίδιο σε άλλες αντίστοιχες περιπτώσεις, όπως πχ στην vodafone.

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 3 λεπτά και 48 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Υ.Γ. θα δούμε την εξέλιξη των ΔΕΚΟ μετά το 100% ιδιωτικοποίηση που έρχετε... και πως τελικά θα αντιμετωπίζουν τις εξελίξεις, εδώ θα είμαστε όλοι.
Δεν είναι θέμα ΔΕΚΟ και ιδιωτικοποιήσεων. Είναι κατά πόσο μία ΑΕ θέλει να έχει ιδιόκτητη παρουσία ή προτιμάει την λογική του franchise. Δυστυχώς ακόμα και οι ποιοτικότεροι πάνε προς το δεύτερο γιατί είναι φθηνότερη λύση αν και σίγουρα όχι η βέλτιστη.

psyxakias
17-04-11, 21:33
Οποια διαδικασία μας αρέσει ...
- Ποιος μίλησε για φόβο και ρίσκο, ποιος είπε ότι το Forthnet Shop δεν μπορεί να πεί το υπόλοιπο του πελάτη. Φυσικά και μπορεί να δώσει την πληροφορία και να την ελένξει. Αναφέρθηκε ότι ακομη δνε υπάρχει διαδικασία επιστροφής των πιστωτικών υπολοίπων στο χέρι του πελάτη (λογιστικά δεν προβλέπετε ένα ΑΦΜ επιχείρησης να επιστρέφει για λογαριασμό άλλης επιχείρησης χρήματα, ρώτα λιγο και τον λογιστή σου να σε ενημερώσει - αλλο εαν δεν σε νοιάζει και το παρουσιάζεις όπως σου αρέσει).Αφού το Forthnet shop είναι διαφορετικό νομικό πρόσωπο και δεν μπορεί να κάνει άμεσες συναλλαγές σχετικά με την Forthnet τότε είναι "Forthnet" shop και κακώς χρησιμοποιεί το ίδιο όνομα, μπερδεύοντας τον κόσμο, αφού στην ουσία δεν διαφέρει από ένα προπατζίδικο για τις ΔΕΚΟ που ανέφερα. Απλά μεταβιβάζει αιτήματα. Επιπλέον, τα λογιστικά και τα γραφειοκρατικά σας δεν θεωρώ ότι μας αφορούν. Θα μπορούσε να βρεθεί μια διαδικασία που λογιστικά να επιστρέφετε εσείς κάποια χρήματα και να σας τα πληρώνει η Forthnet. Σε αυτό όμως προφανώς φταίει η Forthnet, και όχι τα καταστήματά "της". Σωστά;


Το "εαν" -δεν το εχω επιβεβαιώσει, τα Oteshops μπορεί να οφείλετε σε διαφορετική διαδικασία -δεν έχει σχέση φυσικά με το όποιο online σύστημα-Δεκτό, ήταν δικό μου αυθαίρετο συμπέρασμα ότι οφείλεται στο online σύστημα και ζητώ συγνώμη. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο όμως.


Συζητάμε για διαφορετική διαδικασία, στο κατάστημα μπορεί κάποιος με την ταυτότητά του και με έναν IBAN να πάρει πίσω κανονικά την όποια επιστροφή χρήματος. Οπως και να ζητήσει τον όποιο συμψηφισμό.Δεν ισχύει αυτό που αναφέρεις, απλά παίζεις με τις λέξεις υπονοώντας το επιπλέον βήμα που μεσολαβεί. Η σωστή διατύπωση είναι: "στο κατάστημα μπορεί κάποιος με την ταυτότητά του και έναν IBAN να στείλει αίτημα στην Forthnet, και να ζητήσει επιστροφή χρημάτων. Και όταν ολοκληρωθεί, θα τα λάβει στο τραπεζικό του λογαριασμό". Διαφέρει κατά πολύ από αυτό που είπες και αυτό που περιέγραψα εγώ με το OTE Shop. Άσε που θα μπορούσε να γίνει σε 1 λεπτό η αίτηση επιστροφής με ένα e-mail, χωρίς άσκοπη επίσκεψη στο κατάστημα αφού δε κάνει άμεσα την συναλλαγή.


- Το ότι υπάρχουν και εξυπηρετούν τα καταστήματα Forthnet Shop δεν νομίζω ότι μπορεί να αμφισβητηθεί και θα παρακαλούσα να μου υποδείξεις και έναν άλλο ιδιωτικό πάροχο που το παρέχει αυτό ως εξυπηρέτηση, αποκλειστικά για τις υπηρεσίες Broadband.
- Ο έλενχος του υπολοίπου γίνεται σε milliseconds εδω και πάρα πολύ καιρό.
Αρα μην δημιουργούμε εντυπώσεις.

Υ.Γ. θα δούμε την εξέλιξη των ΔΕΚΟ μετά το 100% ιδιωτικοποίηση που έρχετε... και πως τελικά θα αντιμετωπίζουν τις εξελίξεις, εδώ θα είμαστε όλοι.Δεν έχω να υποδείξω τίποτα, συζητάμε για την ανικανότητα του συγκεκριμένου παρόχου να εξυπηρετεί σωστά τους συνδρομητές μέσω των καταστημάτων "της", ύστερα από παράπονο ενός ακόμα πρώην συνδρομητή. ;)

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 5 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Όπως σου εξήγησε ο FSHOPAXD το πρόβλημα είναι ότι δεν μιλάμε για καταστήματα της forthnet. Μιλάμε για καταστήματα που ανήκουν σε διάφορους ιδιώτες που παρέχουν υπηρεσίες στην forthnet.Δεν αφορούν αυτά όμως τους καταναλωτές, τα διαδικαστικά είναι δικό τους πρόβλημα. Και αυτό προφανώς ισχύει σε κάθε είδους franchise που εφαρμόζει παρόμοια πολιτική, απλά εδώ συζητάμε για την Forthnet.

emeliss
17-04-11, 21:37
Δεν αφορούν αυτά όμως τους καταναλωτές, τα διαδικαστικά είναι δικό τους πρόβλημα. Και αυτό προφανώς ισχύει σε κάθε είδους franchise που εφαρμόζει παρόμοια πολιτική, απλά εδώ συζητάμε για την Forthnet.
Εδώ θα διαφωνήσω. Είναι ένα από τα θέματα που θα έπρεπε να ζυγίζει ο καταναλωτής πριν κάνει την επιλογή του. Αν δεν έχει μάθει (ή δεν τον έχουν μάθει έτσι) είναι δικό του πρόβλημα και δική του ευθύνη.
Πιθανότατα ο pmbr να ανοίξει νήμα με ακριβώς το ίδιο θέμα όταν το χρόνου φύγει από την cyta.

FSHOPAXD
17-04-11, 22:07
Το εαν εξυπηρετεί ή όχι ο συγκεκριμένο πάροχος όπως ονομάζεις, τους συνδρομητές του, αυτό έχει αποδειχθεί εδώ και χρόνια. Το πως καθορίζει κάποια εταιρία τις διαδικασίες της είναι άσχετες με το τι αρέσει στον καθένα και το πως νοεί ο καθένας την εξυπηρέτηση του, και εγώ θέλω ο πάροχός μου να μου στέλνει έναν υπάλληλο του κάθε φορά που θα έχω πρόβλημα, να μου το λύνει, να μου εισπράτει τα χρήματα κλπ, ακομη θέλω όλα να γίνονται μολις ξυπνησω το πρωί...
Στα καταστήματα ο συνδρομητής μπορεί να βρει ένα σημείο αναφοράς και εξυπηρέτησης , όπως να υποβάλει οποιοδήποτε αίτημά του.
Φυσικά και μπορείς να τα κάνεις απευθείας και ηλεκτρονικά με την εταιρία, αλλά δεν μπορούν να το κάνουν όλοι αυτό, στο συντριπτικό ποσοστό τους. Εαν δεις δε τις απαντήσεις θα δείς ότι συγκεκριμένος συνδρομητής μπορούσε εαν ήθελε να περιμένει τον εκκαθαριστικό και μετά να το τακτοποιήσει συγκεντρωτικά, απλά αυτό που πίστευε ότι θα έκανε δεν γινόταν εκείνη την χρονική στιγμή με τον τρόπο που το ήθελε.

........Auto merged post: FSHOPAXD πρόσθεσε 2 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Και για να το πω απλούστερα: Η Φόρθνετ (από άλλες συναλλαγές) έχει και τα στοιχεία μου και το IBAN του λογαριασμού μου. Τόσο καιρό γιατί δεν έχει πιστώσει τα χρήματα? Τι περιμένει, να πεθάνω μπας και γλυτώσει τα 13,5 ευρώ? Έλεος...

(Υπάρχει ένα σχετικό ανέκδοτο για την οργάνωση των επιχειρήσεων, πιστεύω πως το ξέρεις...:whistle:)
Οχι δεν έχει το IBAN σου! γιατι να κρατάει κάποιο IBAN ? ή πιστεύεις ότι εαν μου έκανες κάποια κατάθεση θα κρατούσα το ΙΒΑΝ σου ? ή μου το δίνει η τράπεζα που έκανες την κατάθεση ? ή μηπως δεν έχεις δει extre τράπεζας οψεως λογαριασμού...
Η διαδικασία είναι απλή στείλε την ταυτότητα και ΙΒΑΝ σου και ζητά το όποιο πιστωτικό.

Sovjohn
18-04-11, 23:27
- Το ότι υπάρχουν και εξυπηρετούν τα καταστήματα Forthnet Shop δεν νομίζω ότι μπορεί να αμφισβητηθεί και θα παρακαλούσα να μου υποδείξεις και έναν άλλο ιδιωτικό πάροχο που το παρέχει αυτό ως εξυπηρέτηση, αποκλειστικά για τις υπηρεσίες Broadband.

<Attorney of the devil>

Γενικά, τα Wind shops νομίζω εξυπηρετούν. Ειδικά για 'υπηρεσίες broadband', σίγουρα εξυπηρετούν τα Cyta shops. Και μάλιστα επειδή στην επαρχία, όπου υπάρχουν, είναι ένα για κάθε πόλη, έχουν και το ρόλο "τοπικού γραφείου εξυπηρέτησης", με ότι αυτό συνεπάγεται. ;)

</Attorney of the devil> :p

andreasp
21-04-11, 10:04
Αφού το Forthnet shop είναι διαφορετικό νομικό πρόσωπο και δεν μπορεί να κάνει άμεσες συναλλαγές σχετικά με την Forthnet τότε είναι "Forthnet" shop και κακώς χρησιμοποιεί το ίδιο όνομα, μπερδεύοντας τον κόσμο, αφού στην ουσία δεν διαφέρει από ένα προπατζίδικο για τις ΔΕΚΟ που ανέφερα. Απλά μεταβιβάζει αιτήματα. Επιπλέον, τα λογιστικά και τα γραφειοκρατικά σας δεν θεωρώ ότι μας αφορούν. Θα μπορούσε να βρεθεί μια διαδικασία που λογιστικά να επιστρέφετε εσείς κάποια χρήματα και να σας τα πληρώνει η Forthnet. Σε αυτό όμως προφανώς φταίει η Forthnet, και όχι τα καταστήματά "της". Σωστά;

Δεκτό, ήταν δικό μου αυθαίρετο συμπέρασμα ότι οφείλεται στο online σύστημα και ζητώ συγνώμη. Το αποτέλεσμα είναι το ίδιο όμως.

Δεν ισχύει αυτό που αναφέρεις, απλά παίζεις με τις λέξεις υπονοώντας το επιπλέον βήμα που μεσολαβεί. Η σωστή διατύπωση είναι: "στο κατάστημα μπορεί κάποιος με την ταυτότητά του και έναν IBAN να στείλει αίτημα στην Forthnet, και να ζητήσει επιστροφή χρημάτων. Και όταν ολοκληρωθεί, θα τα λάβει στο τραπεζικό του λογαριασμό". Διαφέρει κατά πολύ από αυτό που είπες και αυτό που περιέγραψα εγώ με το OTE Shop. Άσε που θα μπορούσε να γίνει σε 1 λεπτό η αίτηση επιστροφής με ένα e-mail, χωρίς άσκοπη επίσκεψη στο κατάστημα αφού δε κάνει άμεσα την συναλλαγή.

Δεν έχω να υποδείξω τίποτα, συζητάμε για την ανικανότητα του συγκεκριμένου παρόχου να εξυπηρετεί σωστά τους συνδρομητές μέσω των καταστημάτων "της", ύστερα από παράπονο ενός ακόμα πρώην συνδρομητή. ;)

........Auto merged post: psyxakias πρόσθεσε 5 λεπτά και 12 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Δεν αφορούν αυτά όμως τους καταναλωτές, τα διαδικαστικά είναι δικό τους πρόβλημα. Και αυτό προφανώς ισχύει σε κάθε είδους franchise που εφαρμόζει παρόμοια πολιτική, απλά εδώ συζητάμε για την Forthnet.

+1000000000000000000000000000000000000000000

Δεν υπάρχει καν θέμα συζήτησης! Η Forthnet ειναι Off !
Υπάρχουν 100αδες τρόποι να γίνεται η επιστροφή απο το κατάστημα.
Τωρα αν η Forthnet δεν έχει εμπιστοσύνη και βασικά, δεν μπορεί να ελέγξει απολύτος τίποτα στην λειτουργία του λογιστηρίου της, για αυτό δεν φταίνε οι πελάτες! Το λογιστήριο της Forthnet , ήταν , είναι και θα παραμείνει το απόλυτο μπάχαλο!
Οπως επίσης υπάρχουν και 10αδες περιπτώσεις που "άλλο" ΑΦΜ δίνει λεφτά αντί για άλλο ΑΦΜ.
Ασφάλειες κάνω! Την επόμενη φορά που θα ζητήσει πελάτης διακοπή ασφαλιστήριου, να ξερω να του ζητήσω IBAN, φωτοτυπία ταυτότητας, φωτοτυπία βιβλιαρίου να μην σου πω και διαβατήριο για να του επιστρέψω τα λεφτά των μη δεδουλευμένων ασφαλίστρων.
Ασε που έχει γίνει σούπα αυτή η φωτοτυπία ταυτότητας! Η ταυτότητα ειναι μονο για επίδειξη και ταυτοπροσωπεία! Κανονικά απαγορεύεται ακόμα και ο αστυνομικός να την πιάσει στα χέρια του. Πόσο μάλλον να μοιράζουμε φωτοτυπίες δεξιά και αριστέρα... Η Forthnet ... φωτοτυπία ταυτότητας! το eshop... φωτοτυπία ταυτότητας! ... η Αττική Οδός... φωτοτυπία ταυτότητας! εγω λέω να την βγάλω φωτοτυπίες και να τις μοιράζω στον δρόμο...
Ακου εκεί φωτοτυπία ταυτότητας και βιβλιαρίου!!! ελεεινα πράγματα! ούτε στην Αλβανία πριν απο 50 χρόνια δεν γινόντουσαν αυτά τα πράγματα!

manoulamou
21-04-11, 11:53
+1000000000000000000000000000000000000000000
Δεν υπάρχει καν θέμα συζήτησης! Η Forthnet ειναι Off !
Ασε που έχει γίνει σούπα αυτή η φωτοτυπία ταυτότητας!
Η ταυτότητα ειναι μονο για επίδειξη και ταυτοπροσωπεία!
Κανονικά απαγορεύεται ακόμα και ο αστυνομικός να την πιάσει στα χέρια του...
εγω λέω να την βγάλω φωτοτυπίες και να τις μοιράζω στον δρόμο...

:oneup:
ΕΤΣΙ ΑΚΡΙΒΩΣ: ξερετε ποσες κομπινες γινονται με μια φωτοτυπια ταυτοτητας;
:viking

slipknot
21-04-11, 16:41
Μετά από δύο χρόνια στη Forthnet και πρόσφατη μεταφορά μου στη Cyta, δοκίμασα μεγάλη έκπληξη σήμερα όταν πήγα να εξοφλήσω τον τελικό μου λογαριασμό σε κατάστημα της Forthnet (Λεωφ. Πεντέλης) και πήρα την εξής καταπληκτική απάντηση:

Επειδή ο λογαριασμός σας περιέχει και ποσό πίστωσης, δεν μπορούμε να εισπράξουμε το οφειλόμενο τελικό ποσό: πρέπει να πάτε να το καταθέσετε σε τράπεζα!

Δηλαδή, επειδή το τελικό τιμολόγιο προκύπτει από χρέωση 83 ευρώ για το προπληρωμένο πάγιο 2 μηνών (all-inclusive) που ερχόταν από τον προηγούμενο λογαριασμό μείον το πάγιο του ενός μήνα που τελικά δεν χρησιμοποίησα, τα 41,5 ευρώ που μένουν η Forthnet δεν δέχεται να τα εισπράξει, αλλά με στέλνει σε τράπεζα. Φυσικά, το μόνο που θα καταφέρουν είναι να μην πάω να τα πληρώσω καθόλου, αφού δεν έχω καμμία όρεξη να πληρώσω την προμήθεια επειδή για κάποιον απροσδιόριστο λόγο δεν γίνεται είσπραξη κατ'ευθείαν από τη Forthnet.

Έχω σχετική εμπειρία με την συγκεκριμένη εταιρία και εγώ...
Διέκοψα περίπου Αύγουστο και μου στέλνουν λογαριασμό και για επόμενους μήνες.Παίρνω τηλ,μείνετε ήσυχος,περιμένετε με τον επόμενο λογαριασμό σε ένα μήνα περίπου θα σας έρθει το αντίστοιχο πιστωτικό και θα πληρώσετε μόνο την διαφορά.Περνάει ένα δίμηνο και έχω νέα...Όχι λογαριασμό αλλά εξώδικο!!! που μου ζητάει όλο το ποσό.Πάω σε κατάστημα forthnet να ρωτήσω μου λένε ότι εκκρεμεί και ένας πιστωτικός λογαριασμός να βγει για εσας.Ωραία να πληρώσω την διαφορά λοιπόν...και με στέλνει στην τράπεζα...Τον εξοφλητικό λογαριασμό με το πιστωτικό, για την ιστορία τον έλαβα μέσα Ιανουαρίου.
Είναι απλά ΜΠΑΧΑΛΟ

@ ADSLgr.com All rights reserved.