PDA

Επιστροφή στο Forum : Πλήρης υποστήριξη Ελληνικών στα Windows Phone 7



manosdoc
13-04-11, 23:35
Έρχονται Αύγουστο/Σεπτέμβριο με το "Mango" update.
:)
86370

Υποστήριξη αγοράς apps στην Ελλάδα.
86371

tsiouficto
14-04-11, 05:05
Τελικά δεν μας έχουν και τόσο χεσμένους... μπράβο... λογικά θα περίμενε κανείς η Ελλάδα να μπει στην 2η ή 3η αναβάθμιση των γλωσσών, πόσο μάλιστα του marketplace.

Το mango πάντως πιστεύω ότι θα κάψει πολλές καρδιές. Παίζουν ήδη βίντεο στο ιντερνετ τα οποία σε κάνουν να θες να έρθει ο Οκτώβρης "αύριο". Βέβαια πρέπει να δούμε τι θα γίνει και με το iOS 5. Προσωπικά πιστεύω ότι άμα δεν ανανεωθεί εντελώς το UI, τα windows phone θα πάρουν πολλούς υποψήφιους μηλαράδες...

manosdoc
14-04-11, 12:35
Κάτι μου λέει πως πριν έρθει το mango θα δούμε κάποιες βελτιώσεις στο ενδιάμεσο.
Ο IE9 είναι ένα από αυτά που περιμένω.

Άλλωστε το νέο SDK με 1500+ APIs και το pre-Mango θα δωθεί σαν image στα Developer unlocked devices σε 1 μήνα. Οπότε θα μάθουμε περισσότερα. :)

jimmakosx
14-04-11, 13:52
nice:oneup:

nikosl
14-04-11, 16:53
Ερχεται και το ΝΟΚΙΑ W8 (N8 με WP7)!!!!! :respekt:

mkaragia
13-09-11, 18:04
Δεν ξέρω αν θα έχουμε ελληνικό μενού. Πάντως για ελληνικό πληκτρολόγιο και marketplace είναι όντως επιβεβαιωμένα (επιτέλους).

heavyaris
14-09-11, 18:19
πότε ρε παιδιά με το καλό;
είναι ήδη μέσα σεπτέμβρη...

nnn
14-09-11, 18:20
Ακόμα ?
:what:

mkaragia
14-09-11, 18:20
Σύντομα σύντομα (για τα υπάρχοντα μοντέλα, γιατί τα νέα μοντέλα έχουν ήδη Mango επάνω). Κάποιοι μιλάνε ακόμα και για αύριο 15/9. Υπάρχει βέβαια και η εμπειρία του NoDo όπου ανάλογα με τον πάροχο κινητής υπήρχαν διάφορες καθυστερήσεις.

Zinc
19-09-11, 11:17
Μην τα περιμένετε νωρίτερα από τις αρχές Οκτώβρη. Εν τω μεταξύ έχετε υπόψη σας ότι δεν θα κυκλοφορήσουν για όλες τις συσκευές ταυτόχρονα, την ίδια ημερομηνία. Καλό μας κουράγιο...

lewton
20-09-11, 09:57
Τώρα να τρολάρω λιγουλάκι;
Πώς και δεν έβγαλε Ελληνικό πληκτρολόγιο κανένας developer τόσους μήνες; :twisted:

tsabasid
20-09-11, 11:26
Τώρα να τρολάρω λιγουλάκι;
Πώς και δεν έβγαλε Ελληνικό πληκτρολόγιο κανένας developer τόσους μήνες; :twisted:

Υπήρχαν 2 ελληνικά πληκτρολόγια τουλάχιστον από το Μάρτιο. Ένα της Vodafone και κάποιο ακόμη...

lewton
20-09-11, 11:37
Υπήρχαν 2 ελληνικά πληκτρολόγια τουλάχιστον από το Μάρτιο. Ένα της Vodafone και κάποιο ακόμη...
Ε τότε γιατί να περιμένουμε την MS;
Βουρ στον πατσά!

mkaragia
20-09-11, 12:10
Κρατήσου λίγο από τον πατσά ακόμα. Τα πληκτρολόγια που κυκλοφορούν δεν ενσωματώνονται στο λειτουργικό, γιατί το τελευταίο είναι αρκετά κλειστό. Το πληκτρολόγιο της Microsoft στο Mango είναι ότι καλύτερο και έρχεται σύντομα. Το Mango θα περαστεί σε όλα τα υπάρχοντα Windows Phone οπότε άφοβα προχώρα, απλά λίγη υπομονή για την ακριβή ημερομηνία γενικής διάθεσης και "ειδικής" ανάλογα με τον πάροχο. Φυσικά αν το πάρεις ξεκλείδωτο θα είσαι από τους πρώτους:)

gkor
20-09-11, 17:49
Yeah! Να που αρχίζω να βλέπω τα WP7 όλο και πιο θερμά!

tsabasid
21-09-11, 00:33
Κρατήσου λίγο από τον πατσά ακόμα. Τα πληκτρολόγια που κυκλοφορούν δεν ενσωματώνονται στο λειτουργικό, γιατί το τελευταίο είναι αρκετά κλειστό. Το πληκτρολόγιο της Microsoft στο Mango είναι ότι καλύτερο και έρχεται σύντομα. Το Mango θα περαστεί σε όλα τα υπάρχοντα Windows Phone οπότε άφοβα προχώρα, απλά λίγη υπομονή για την ακριβή ημερομηνία γενικής διάθεσης και "ειδικής" ανάλογα με τον πάροχο. Φυσικά αν το πάρεις ξεκλείδωτο θα είσαι από τους πρώτους:)

Φυσικά για όσους είχαν unlocked συσκευή υπήρχε επίσης από τότε και ΕΝΣΩΜΑΤΩΜΕΝΟ πληκτρολόγιο με το Native Keyboard.

evagelos
21-09-11, 19:34
κανα νεο για το πότε θα έρθει;

c.pollatos
22-09-11, 18:46
Ανακοινωθηκε απο το επισημο blog (http://windowsteamblog.com/windows_phone/b/windowsphone/archive/2011/09/21/where-s-mango-an-update-on-timing.aspx) οτι θα ξεκινησει η διανομη σε μια εως δυο βδομαδες(posted 21/9).

Μεχρι τη (φημολογουμενη) παρουσιαση του iphone 5 θα εχει ξεκινησει δηλαδη...

c.pollatos
27-09-11, 21:05
Mango released (http://windowsteamblog.com/windows_phone/b/windowsphone/archive/2011/09/27/windows-phone-7-5-mango-update-begins.aspx)

manosdoc
27-09-11, 22:01
Γίνεται εγκατάσταση στο Trophy μου καθώς ποστάρω!
Vodafone!

Για όσους δεν έρχεται.
Κλικ στο update -> τραβάτε το ethernet ταυτόχρονα -> περιμένετε 25-30 δεύτερα -> ενόσω λέει ότι ψάχνει για updates ξαναβάζετε το καλώδιο ethernet!

tsabasid
28-09-11, 16:17
Τελικά δε δίνουν ελληνικά όπως έρχεται το επίσημο Mango. Όσοι ενδιαφέρονται πρέπει να κάνουν κάποιο registry trick πριν την αναβάθμιση.

manosdoc
28-09-11, 16:31
Τελικά δε δίνουν ελληνικά όπως έρχεται το επίσημο Mango. Όσοι ενδιαφέρονται πρέπει να κάνουν κάποιο registry trick πριν την αναβάθμιση.

Σε εμένα ήρθε επίσημα. Έχει και ένα κάρο γλώσσες επάνω + ελληνικά. Το ίδιο και του αδερφού μου.

tsabasid
28-09-11, 19:06
Σε εμένα ήρθε επίσημα. Έχει και ένα κάρο γλώσσες επάνω + ελληνικά. Το ίδιο και του αδερφού μου.

Εντύπωση μου κάνει. Στο myphone όλοι λένε ότι δεν έχει ελληνικά. Ποιες συσκευές έχετε;

evagelos
28-09-11, 20:14
Σε εμένα ήρθε επίσημα. Έχει και ένα κάρο γλώσσες επάνω + ελληνικά. Το ίδιο και του αδερφού μου.

Σε εμένα δεν έχει πάντως ελληνικό μενού. Οχι πως με νοιάζει αλλά λέμε για να λέμε.
Μια ερώτηση manosdoc. Πότε περίπου θα μπει και η βιντεοκλήση;

konina3
28-09-11, 22:03
ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!

ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ TROPHY KAI ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.
ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ,ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ VODAFONE???
ΠΑΙΔΙΑ PLEASE ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

evagelos
28-09-11, 22:40
λέει την διαδικασία λίγο πιο πάνω ο "manosdoc". Γενικά θα πρέπει να το συνδέσεις με τον Η/Υ σου και η αναβάθμιση θα γίνει αφού κατεβάσεις το πρόγραμμα zune απο το site της microsoft

manosdoc
28-09-11, 22:48
Εντύπωση μου κάνει. Στο myphone όλοι λένε ότι δεν έχει ελληνικά. Ποιες συσκευές έχετε;

Δεν υπάρχει ελληνικό μενού. Μόνο ελληνικό πληκτρολόγιο.
Εξελληνισμένο μενού στα επόμενα updates.


Σε εμένα δεν έχει πάντως ελληνικό μενού. Οχι πως με νοιάζει αλλά λέμε για να λέμε.
Μια ερώτηση manosdoc. Πότε περίπου θα μπει και η βιντεοκλήση;

To tango update γύρω στον Γενάρη ( αδρά ) θα υποστηρίξει ενσωματωμένη βιντεοκλήση μέσω skype integrated video engine.
Για τα Samsung με μπροστινή κάμερα ήδη υπάρχει στο marketplace μια εφαρμογή της Samsung.

Δες εδώ τι εννοώ με το Tango. Preview Tango.
http://www.youtube.com/watch?v=AW0dnZ00onE


ΚΑΛΗΣΠΕΡΑ!!!!

ΕΓΩ ΕΧΩ ΤΟ TROPHY KAI ΔΕΝ ΕΧΩ ΚΑΤΑΛΑΒΕΙ ΠΩΣ ΘΑ ΓΙΝΕΙ Η ΑΝΑΒΑΘΜΙΣΗ.
ΘΑ ΓΙΝΕΙ ΑΥΤΟΜΑΤΑ,ΘΑ ΤΟ ΠΑΩ ΣΕ ΚΑΠΟΙΟ ΚΑΤΑΣΤΗΜΑ ΤΗΣ VODAFONE???
ΠΑΙΔΙΑ PLEASE ΠΕΙΤΕ ΜΟΥ ΕΣΕΙΣ ΠΟΥ ΞΕΡΕΤΕ ΠΕΡΙΣΣΟΤΕΡΑ.

Κατέβασε και εγκατέστησε το Zune. http://www.zune.net/en-ww/downloadsoftware.htm
Απλά σύνδεσε το κινητό με τον υπολογιστή σου μέσω USB. To Zune θα το βρε και θα κάνει τα υπόλοιπα.

evagelos
28-09-11, 22:52
To tango update γύρω στον Γενάρη ( αδρά ) θα υποστηρίξει ενσωματωμένη βιντεοκλήση μέσω skype integrated video engine.
Για τα Samsung με μπροστινή κάμερα ήδη υπάρχει στο marketplace μια εφαρμογή της Samsung.

Δες εδώ τι εννοώ με το Tango. Preview Tango.
http://www.youtube.com/watch?v=AW0dnZ00onE



Και αυτό θα το πάρουμε όλοι;
οι μόνο οι καινούργιες συσκευές;
Οσον αφορά το ελληνικό μενού το θεωρώ χαζό, αφού υπάρχει τρικ για να το έχεις να μην το δείνει official

manosdoc
28-09-11, 22:55
Και αυτό θα το πάρουμε όλοι;
οι μόνο οι καινούργιες συσκευές;

Όλοι. Απλά είναι κατανοητό ότι χωρίς front-facing camera λίγο θα έχει ενδιαφέρον.
Tango update και μετά Apollo - Windows Phone 8.

Skype soon
91494
http://wmpoweruser.com/skype-developing-native-video-engine-for-windows-phone-7/

evagelos
28-09-11, 23:02
απλά το "LG Optimus 7 (E900)" που τρέξαμε όλοι λόγω της προσφοράς θα παίζει μια χαρά το skype.
Ετσι;

manosdoc
28-09-11, 23:06
Οσον αφορά το ελληνικό μενού το θεωρώ χαζό, αφού υπάρχει τρικ για να το έχεις να μην το δείνει official

Έχεις απόλυτο δίκιο αλλά έτσι ορίζεται από τις ROMs των κατασκευαστών.
Δυστυχώς.
http://windowsteamblog.com/windows_phone/b/windowsphone/archive/2011/07/06/windows-phone-around-the-world-language-support-in-mango.aspx

........Auto merged post: manosdoc πρόσθεσε 2 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........


απλά το "LG Optimus 7 (E900)" που τρέξαμε όλοι λόγω της προσφοράς θα παίζει μια χαρά το skype.
Ετσι;

Φυσικά. :oneup:

jefferson
19-10-11, 19:05
μολις την κατεβασα custom ringtoneς κανουμε τελικα ή οχι;

........Auto merged post: jefferson πρόσθεσε 73 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


μολις την κατεβασα custom ringtoneς κανουμε τελικα ή οχι;
το βρήκα

tsabasid
19-10-11, 20:11
μολις την κατεβασα custom ringtoneς κανουμε τελικα ή οχι;

........Auto merged post: jefferson πρόσθεσε 73 λεπτά και 3 δευτερόλεπτα αργότερα ........


το βρήκα

Ποιά κατέβασες;

Για να κάνεις custom ringtones, κόβεις το mp3 που θες ώστε να είναι μικρότερο σε διάρκεια από 39 sec, και μικρότερο από 1ΜΒ. To βάζεις στο library του Zune, δεξι κλικ--->edit και στο genre βάζεις "Ringtone". Το κάνεις sync με τη συσκευή και εμφανίζεται ως custom ringtones στα settings.

jefferson
19-10-11, 20:45
Την 7.5 κατέβασα. Αυτό ακριβώς έκανα.

icsd08063
02-11-11, 14:00
Tango update και μετά Apollo - Windows Phone 8.

Φαντάζομαι ότι Apollo δεν θα δούμε εμείς οι κάτοχοι των πρώτων συσκευών ε? (Optimus 7)

manosdoc
03-11-11, 21:43
Φαντάζομαι ότι Apollo δεν θα δούμε εμείς οι κάτοχοι των πρώτων συσκευών ε? (Optimus 7)

Γιατί να μην δούμε ;

icsd08063
03-11-11, 23:14
Γιατί να μην δούμε ;

Όχι ότι δε θέλω :p
Απλά, θα μου κάνει εντύπωση να μας δώσει και σε εμάς τους "πρώτους WP7's", Apollo Update.

vasileios13
04-11-11, 10:48
Όχι ότι δε θέλω :p
Απλά, θα μου κάνει εντύπωση να μας δώσει και σε εμάς τους "πρώτους WP7's", Apollo Update.

Το βλέπω δύσκολο......πάντως Tango,θα πάρουμε standard................:hippy:

manosdoc
06-11-11, 15:46
http://wmpoweruser.com/greek-windows-phone-app-contest-giving-away-a-windows-phone/

siesta
22-01-12, 20:57
Τελικά υπάρχει τρόπος να γράψουμε ελληνικά με το WP7; Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με όσα διάβασα μέχρι τώρα

manosdoc
22-01-12, 21:03
Τελικά υπάρχει τρόπος να γράψουμε ελληνικά με το WP7; Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με όσα διάβασα μέχρι τώρα

Swipe -> Settings -> Keyboard -> Check Greek
Done. :cool:

siesta
22-01-12, 21:12
Swipe -> Settings -> Keyboard -> Check Greek
Done. :cool:

Είναι γερμανικό το κινητό, δεν έχει ελληνικά. Νόμιζα ότι γίνεται να τα εγκαταστήσω

mkaragia
22-01-12, 22:00
Τελικά υπάρχει τρόπος να γράψουμε ελληνικά με το WP7; Δεν μπόρεσα να βγάλω άκρη με όσα διάβασα μέχρι τώρα

Ναι. Ελληνικό πληκτρολόγιο έχεις όπου έχεις Mango. Ελληνικά μενού έχεις στα 2nd generation κινητά που έρχονται με Mango.

@ ADSLgr.com All rights reserved.