PDA

Επιστροφή στο Forum : Το κομπιούτερ μου πήγε στο έτος 2057



kostarcng
14-04-11, 10:30
Καλημέρα, σήμερα το πρωί κάποια προγράμματα, αντιικό κ.ο.κ. , με ενημέρωσαν οτι έληξε η άδεια χρήσης το 2012. Ε, κοίταξα και η ημερομηνία έδειχνε 13 Απριλίου 2057. Αυτό σημαίνει οτι χρειάζομαι καινούργια μπαταρία στην μητρική πλακέτα σωστά? Το pc είναι απο το 2005. Ευχαριστώ προκαταβολικά.

Μητρική : FOXCONN 915 7AD Series

TuRRiCaN
14-04-11, 10:39
Ναι το πιθανότερο είναι να θέλει αλλαγή μπαταρίας. (Αν και συνήθως κρατάνε περισσότερο από 6ετία)
Δοκίμασε ν' αλλάξεις την ώρα στο BIOS και στη συνέχεια σβήσε το μηχάνημα.
Περίμενε λίγο και άνοιξέ το. Αν ξανασυμβεί το ίδιο πας για αλλαγή μπαταρίας στα σίγουρα.
Διαφορετικά κάτι μέσα από το λειτουργικό σου προκάλεσε αυτή την αλλαγή. (μπορεί ακόμα και virus)

cranky
14-04-11, 10:45
Όταν πέφτει η μπαταρία, συνήθως, πάει σε παλιότερη ημερομηνία.
Μήπως χρησιμοποιείς κανένα time stopper για trial προγράμματα ;

kostarcng
14-04-11, 10:51
Ευχαριστώ TuRRiCaN θα το δοκιμάσω. cranky δεν χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο αλλά τελευταία είχα εγκαταστήσει κάτι προγράμματα απο ένα site που τα δίνει δωρεάν αρκεί να τα εγκαταστήσεις την ίδια μέρα. Βέβαια κανά δυο που είχα εγκαταστήσει το αντιικό που έδειχνε πως είναι επικύνδινα, οπότε ή ιος είναι ή μπαταρία, Ευχαριστώ.

TuRRiCaN
14-04-11, 11:07
Ευχαριστώ TuRRiCaN θα το δοκιμάσω. cranky δεν χρησιμοποιώ κάτι τέτοιο αλλά τελευταία είχα εγκαταστήσει κάτι προγράμματα απο ένα site που τα δίνει δωρεάν αρκεί να τα εγκαταστήσεις την ίδια μέρα. Βέβαια κανά δυο που είχα εγκαταστήσει το αντιικό που έδειχνε πως είναι επικύνδινα, οπότε ή ιος είναι ή μπαταρία, Ευχαριστώ.

Υπάρχει περίπτωση να είναι false positive και να μην ευθύνονται αυτά τα προγράμματα.
Όσο για την παλιότερη ημ/νια, ναι συνήθως έτσι γίνεται γι'αυτό κι εμένα μου φαίνεται παράδοξο να είναι η πρώτη αιτία η μπαταρία. Άσε που είναι σπάνιο στην 6ετια μέσα να συμβεί κάτι τέτοιο. (Μηχανάκια 10ετιας και βάλε ακόμα αντέχουν!)

Μια λεπτομέρεια που ξέχασα και είναι σημαντική. Όταν ανοίξεις και πάλι το μηχάνημα μην το αφήσεις να κάνει boot στο λειτουργικό. Έλεγξε ξανά την ημ/νια στο BIOS.

f15
14-04-11, 11:55
Συνήθως όταν έχει τελειώσει η μπαταρία βγάζει ''checksum error'' όταν κάνει ποστ .
Για σιγουριά αν η motherboard είναι μεγαλύτερη από 3 χρόνια άλλαξε την προαιρετικά .
Μπορεί να έχεις κανένα virus που το κάνει αυτό ,κανε και κανένα full virus scan .

kostarcng
14-04-11, 12:05
Όσο για την παλιότερη ημ/νια, ναι συνήθως έτσι γίνεται γι'αυτό κι εμένα μου φαίνεται παράδοξο να είναι η πρώτη αιτία η μπαταρία. Άσε που είναι σπάνιο στην 6ετια μέσα να συμβεί κάτι τέτοιο. (Μηχανάκια 10ετιας και βάλε ακόμα αντέχουν!)

Μια λεπτομέρεια που ξέχασα και είναι σημαντική. Όταν ανοίξεις και πάλι το μηχάνημα μην το αφήσεις να κάνει boot στο λειτουργικό. Έλεγξε ξανά την ημ/νια στο BIOS.
Α, ξέχασα να αναφέρω οτι είχα να λειτουργήσω το κομπιούτερ 2 ημέρες. Ναι, θα ξαναδώ αλλά κατευθείαν στο bios.

........Auto merged post: kostarcng πρόσθεσε 2 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Συνήθως όταν έχει τελειώσει η μπαταρία βγάζει ''checksum error'' όταν κάνει ποστ .
Για σιγουριά αν η motherboard είναι μεγαλύτερη από 3 χρόνια άλλαξε την προαιρετικά .
Μάλλον θα την αλλάξω προαιρετικά όπως λες. Τώρα βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν πήγα να ξαναπεράσω το κλειδί στο αντιικό μου έβγαζε έτος 1921 την στιγμή που το ρολόι έγραφε 2057.

Φανερός Πράκτωρ
14-04-11, 12:11
http://blogs.sch.gr/kantonopou/files/2009/12/libani.jpg

TuRRiCaN
14-04-11, 12:11
Μάλλον θα την αλλάξω προαιρετικά όπως λες. Τώρα βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω γιατί όταν πήγα να ξαναπεράσω το κλειδί στο αντιικό μου έβγαζε έτος 1921

Απαράδεκτο το antivirus!!!
Θα τους καταγγείλω για παραποίηση ιστορίας, αυτούς και το ΣΚΑΙ. :lol:

jimmakosx
14-04-11, 13:56
Εγώ άλλαξα μπαταρία μετά από 6 χρόνια στη μητρική και μου έδειχνε παλαιότερη ημερομηνία! ίσως παίζει ιός σ' εσένα!;)

kostarcng
14-04-11, 14:23
Soup, το λιβανιστήρι χρειάζεται εδώ αλλά δεν απορώ για τις τρέλλες που μου κάνει γιατί έμαθα να λύνω και να δένω για πρώτη φορά απάνω σε αυτό το άμοιρο κομπιούτερ.
TuRRiCaN, το σχόλιο σου είναι άπαιχτο, :rofl: :oneup:.
jimmakosx, ευτυχώς δεν παίζει κάτι τέτοιο, άλλαξα προληπτικά την μπαταρία που είναι η CR2032 και μέτρησα τη παλιά με πολύμετρο, η οποία έδειξε μόνο 1,1 Volt, οπότε αυτό απέχει πολύ απο τα 3 Volt.

http://i1124.photobucket.com/albums/l561/kostarcng/-bitmap-11.jpg

Το BIOS χρειάστηκε ρύθμιση μετά την αλλαγή μπαταρίας παρόλο που την άλλαξα αστραπιαία. ΝTLDR is missing μου έγραψε και τακτοποίησα το boot drive & disk drive priority. Και κάτι άλλες ρυθμίσεις που με βολεύουν όπως το superboot για να μην κάνει τσεκάρισμα συσκευών άσκοπα κάθε φορά κατά την εκκίνηση.

jimmakosx
14-04-11, 14:25
Μια χαρά θα είσαι τώρα!;)

kostarcng
26-09-13, 14:27
Χαίρετε, για να μην ανοίγω καινούριο θέμα θα γράψω εδώ κάτι που μου έκανε το BIOS. Πριν 3 εβδομάδες όταν άνοιξα τον υπολογιστή δεν έβρισκε τον σκληρό δίσκο. Έτσι μπήκα στο BIOS και τσέκαρα την σειρά εκκίνησης, βρήκα ότι ο σκληρός του λειτουργικού συστήματος είχε κατέβει κάτω από έναν αποθηκευτικό δίσκο. Έτσι έβαλα τον Western Digital WD3200AAKS-00L9A0 ATA Device (320GB) πρώτο και λύθηκε το πρόβλημα. Επίσης εκείνες της μέρες έκλεινα και τον διακόπτη του τροφοδοτικού του υπολογιστή. Μήπως άρχισε να αδειάζει πάλι η μπαταρία της μητρικής ; Foxconn 915 7AD Series. Παράξενο αυτό που συνέβη, έχει ξανατύχει;

psylos
26-09-13, 14:51
Είναι πιθανό να πεθαίνει η μπαταρία της μητρικής και να γύρισε το bios στις default ρυθμίσεις.

Φανερός Πράκτωρ
26-09-13, 15:03
είναι μήπως πιο βαρύς ο σκληρός του λειτουργικού; :hmm:


:p

μάλλον όντως η μπαταρία είναι στα τελευταία της και σε συνδυασμό με το που κλείνεις το τροφοδοτικό, δεν μπορεί να κρατήσει τις ρυθμίσεις

kostarcng
26-09-13, 15:41
Ευχαριστώ, όπως είπατε είναι πιθανότατα. Απλά μέχρι να τα παίξει τελείως η μπαταρία της μητρικής δεν θα κλείνω το τροφοδοτικό από το διακόπτη.


Θυμήθηκα κατάλαβα τι έχει γίνει τελικά. 16 Απριλίου 2013 έκατσα και έλυσα το pc για να περάσω παντού θερμαγώγημη mx-4. Στην περιοχή κοντά στην μπαταρία είχε πασαλειφτεί από παλαιότερη εγκατάσταση μεγαλύτερης ψήκτρας. Έτσι όταν καθάρισα εκεί το γέμισα το μέρος με οινόπνευμα, κράτησε νερό γιατί το οινόπνευμα ήταν 95 βαθμούς και φυσικά την άκουσε η μπαταρία δεδομένου ότι όταν πάτησα το κουμπί για να ξεκινήσει το pc δεν έπαιρνε μπρος, φύσηξα με αέρα την περιοχή να στεγνώσει και δούλεψε, αλλά προφανώς είχε αδειάσει κατά τις η μπαταρία.
Εδώ η παλιά ψύκτρα - πατέντα στην στήριξη και άφθονη πάστα.
129264
Προσπάθεια καθαρισμού με βαμβάκι και οινόπνευμα
129265
Με κολύμπημα στο οινόπνευμα και μετά από 20 λεπτά τρίψιμο με μπατονέτες έλαμψε.
129266
Καθαρίστηκε το τσιπάκι, μπήκε πάστα και η γνήσια ψήκτρα, αλλά αν και καθαρίστηκαν οι πυκνωτές γύρω από το τσιπ από το οινόπνευμα, είχε μείνει υγρασία.
129267

jimmakosx
02-10-13, 18:29
Δεν υπάρχει λόγος να αφήνεις ανοιχτό το τροφοδοτικό, είναι τόσο απλή η αλλαγή μπαταρίας. Άλλαξε μπαταρία να έχεις το κεφάλι σου ήσυχο!

kostarcng
02-10-13, 18:31
Ναι πρέπει να το κάνω. Σωστά.:)

kostarcng
04-10-13, 11:58
Τελικά έβγαλα την μπαταρία και την μέτρησα στα 3V. Η καινούρια μετρήθηκε στα 3,28V. Οπότε φαντάζομαι το καλοκαίρι που δεν λειτούργησε για 2 εβδομάδες έδειξε την αδυναμία της η μπαταρία.

Φανερός Πράκτωρ
09-10-13, 23:52
η καινούργια έδειξε τη δύναμή της; :)

kostarcng
10-10-13, 07:54
Θέλω να δω αν θα το ξανακάνει. Οπότε όταν κάνει κάνα τρελό πάλι ενημερώνω. Μέχρι τώρα δουλεύει μια χαρά.

@ ADSLgr.com All rights reserved.