PDA

Επιστροφή στο Forum : Παραπλανητική προώθηση προϊόντων Wind από εξωτερικούς πωλητές



Σελίδες : [1] 2

Sunseeker
14-04-11, 17:13
καλησπερα



δεχτικα σημερα μια επισκεψει (κατ οικον!!!!!!) απο 2 τυπους οι οποιοι μου ειπαν οτι ειναι απο wind
και μου ειπαν οτι η wind εχει νοικιασει μεγαλο μερος του κορμου του οτε και οτι ειναι σε θεση να μου παρεχει αμεσα συνδεση vdsl
οι οπτικες θα φτανουν μεχρι το cafao μου και απο εκει και περα με χαλκο

οι ταχυτητες μου ειπαν ειναι περιπου διπλες αποτι εχω τωρα

η ονομαστικη ταχυτητα τους θα ειναι 24?????????????????????:hmm:
και αυτοι μου υποσχεθηκαν οτι θα ποιανω 15
εγω τωρα ποιανω απο 5 εως 8

σαν τιμολογιο μου ειπαν θα πληρωνω 68 ευρο το διμηνο
με απεριοριστα σταθερα και ισχυει ΜΟΝΟ για οσους έχουν ΟΤΕ

το περιεργο ειναι οτι πηγαιναν απο σπιτι σε σπιτι για να ψαρεψουν πελατες !!! και ηθελαν να τους απαντησω μεχρι αυριο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:hmm:

οταν τους ρωτισα αν μπορω να βρω πληροφοριες στο site της wind μου ειπαν οτι δεν εχει αναρτηθει τιποτα:hmm:

ειμαι περιοχη κερατσινι


ξερει κανενας τιποτα ???????????????;)

nnn
14-04-11, 17:14
Θέεεελωωωωωωωω και εγώωωωωωω :rofl:

Τι έγινε τους πωλητές της HOL προσέλαβε και η Wind ?
:down:

Καθαρά ψέματα σου λένε και μην τσιμπήσεις.

TuRRiCaN
14-04-11, 17:16
Μάλισταααααααα ενδιαφέροντα νέα.
Σαν ADSL με μάσκα VDSL ακούγεται αυτό.... :lol:
Άμεση σύνδεση κιόλας !!! :rofl:
Βιάζονται βλέπεις τα παλικαράκια... :respekt:

Mouse Potato
14-04-11, 17:20
Πες τους πως μόνο με FFTH δέχεσαι το deal... :p

Sunseeker
14-04-11, 19:23
καλα φυκια με μεταξωτες κορδελες θελανε να μου πουλησων :rofl:

αντε να δουμε ποτε θα ερθει το vdsl ελλαδα και σε λογικες τιμες!!!

SkyNet
15-04-11, 21:45
καλησπερα

δεχτικα σημερα μια επισκεψει (κατ οικον!!!!!!) απο 2 τυπους οι οποιοι μου ειπαν οτι ειναι απο wind
και μου ειπαν οτι η wind εχει νοικιασει μεγαλο μερος του κορμου του οτε και οτι ειναι σε θεση να μου παρεχει αμεσα συνδεση vdsl
οι οπτικες θα φτανουν μεχρι το cafao μου και απο εκει και περα με χαλκο

οι ταχυτητες μου ειπαν ειναι περιπου διπλες αποτι εχω τωρα

η ονομαστικη ταχυτητα τους θα ειναι 24?????????????????????:hmm:
και αυτοι μου υποσχεθηκαν οτι θα ποιανω 15
εγω τωρα ποιανω απο 5 εως 8

σαν τιμολογιο μου ειπαν θα πληρωνω 68 ευρο το διμηνο
με απεριοριστα σταθερα και ισχυει ΜΟΝΟ για οσους έχουν ΟΤΕ

το περιεργο ειναι οτι πηγαιναν απο σπιτι σε σπιτι για να ψαρεψουν πελατες !!! και ηθελαν να τους απαντησω μεχρι αυριο!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!!:hmm:

οταν τους ρωτισα αν μπορω να βρω πληροφοριες στο site της wind μου ειπαν οτι δεν εχει αναρτηθει τιποτα:hmm:

ειμαι περιοχη κερατσινι


ξερει κανενας τιποτα ???????????????;)

Πρόσεχε τους καλοθελητές φίλε μου.

Agent_
15-04-11, 21:52
αυτους με τις οπτικες ινες τους περιμενω και εγω, θα τρεχουν να σωθουν μετα :twisted:

ThanosWf
15-04-11, 21:53
Εχω απορια τι θα σου λεγανε αν επερνες τηλ στην Wind για το συγκεκριμενο περιστατικο:lol:

knowlton
16-04-11, 16:01
Τι στοιχεία επικοινωνίας σου έδωσαν; Email, τηλέφωνο, fax;

Να τους βρούμε να μας δώσουν κι εμάς ...

ppkmoby
16-04-11, 18:37
Γιατι παραποιειται η αληθεια αραγε σ' αυτη την φαλιρισμενη χωρα;
εχω HOL στο πατρικό μου σπιτι (περιοχη κορινθια) και γνωριζω εδω και 2 (δυο ) χρονια οτι η οπτικη ινα της HOL τερματιζει σε (Ιδιοκτητο ΠΕΡΙΦΕΡΕΙΑΚΟ) καφαο 30 (τριαντα) μετρα μακρυα απο το σπιτι μου. Κια τι σημαινει αυτο οτι εχω Vdsl; "Δεν νομιζω Τακη"Εχω μετρησει την συνδεση μου και πιανει ονομαστικα κατα μεσο ορο 18,5 με 19 Mbps Down ομως η συνδεση μου ειναι Adsl και μαλιστα αρκετα προβληματικη, (βλεπε data loss).
To σημα της γραμμης μακαρι να ερχόταν μετα το Ιδιοκτητο Κομβικο Καφαο κατευθειαν σπιτι μου αλλα
πιστευω ταπεινα οτι δεν ειναι ακριβως ετσι τα πραγματα.
(Με καθε επιφυλαξη) η γραμμη της HOL αφου φτασει μεσω οπτικης ινας στον τερματικο κομβο στην συνεχεια μπαινει στο δικτυο κορμου του ΟΤΕ και κατανεμεται κατοπιν στο τοπικο καφαο - το τονιζω Τοπικο καφαο του ΟΤΕ κοντα στο σπίτι μου που καμμια σχεση δεν εχει με τον Κομβο-Καφαο της HOL (εναν απο τους 15 που έχει στον νομο Κορινθιας) και τυγχανει να βρισκεται 30 μετρα μακρυα απο το σπιτι μου.

ownagE_
17-04-11, 13:42
Καλά εντάξει το τί λένε οι πωλητές δεν περιγράφεται..

Εμένα μου έλεγαν (από Wind, με είχαν πάρει τηλέφωνο) ότι η Cyta έχει ακτινοβολία και ασύρματο δίκτυο, οπότε δε μπορεί να δώσει πάνω από 2mbps.
Ο ΟΤΕ δίνει 8 max, η Forthnet 12 και αυτοί δεν έχουν κανέναν πελάτη κάτω από 20mbps!

:stunned:

andm
17-04-11, 19:26
Καλά εντάξει το τί λένε οι πωλητές δεν περιγράφεται..

Εμένα μου έλεγαν (από Wind, με είχαν πάρει τηλέφωνο) ότι η Cyta έχει ακτινοβολία και ασύρματο δίκτυο, οπότε δε μπορεί να δώσει πάνω από 2mbps.
Ο ΟΤΕ δίνει 8 max, η Forthnet 12 και αυτοί δεν έχουν κανέναν πελάτη κάτω από 20mbps!

:stunned:

:rofl::rofl:καλό... :P

hall2001
18-04-11, 14:18
Για περάστε κι από δω καμιά βόλτα βρε παλικάρια της wind να τα πούμε λιγάκι.:whip:

TuRRiCaN
18-04-11, 14:33
Καλά εντάξει το τί λένε οι πωλητές δεν περιγράφεται..

Εμένα μου έλεγαν (από Wind, με είχαν πάρει τηλέφωνο) ότι η Cyta έχει ακτινοβολία και ασύρματο δίκτυο, οπότε δε μπορεί να δώσει πάνω από 2mbps.
Ο ΟΤΕ δίνει 8 max, η Forthnet 12 και αυτοί δεν έχουν κανέναν πελάτη κάτω από 20mbps!

:stunned:

χαχ... δεν έχουν φαντασία τελικά :(
Θα έλεγα κάτι άλλο αν ήμουν στη θέση τους: Σας δίνουμε δώρο έναν νανοβιονικό μεταλλαγμένο ψύλλο (αναπαράγεται από την ίδια εταιρία που πουλάει ο ζούγκλας τα γιλέκα) ούτως ώστε όσο χοροπηδάει κοντά στον router να κλειδώνει σε πολύ υψηλότερες ταχύτητες από τον ανταγωνισμό.

Sunseeker
19-04-11, 09:50
Τι στοιχεία επικοινωνίας σου έδωσαν; Email, τηλέφωνο, fax;

Να τους βρούμε να μας δώσουν κι εμάς ...

φιλε τιποτα, ζητησα τηλεφωνο και δεν μου εδωσαν μου ειπαν αν ειναι να περάσουν την επομενη μερα

ep103855
19-04-11, 14:25
hahahahaha...ας τους πει κάποιος να έρθουν απο εδω που δουλεύω παρακαλώ...Κηφισίας 99..

van76gr
19-04-11, 18:00
Καλά η προπαγάνδα καλά κρατεί!!!!
Αυτού του είδους η προώθηση προϊόντων βασίζεται στην ίδια λογική με την οποία επιλέγονται οι κυβερνήσεις τα τελευταία 30 χρόνια. Λέμε στον λαό αυτό που θέλει να ακούσει (και ας είναι καραψέμμα) και όταν θα το έχει ξεχάσει θα πάμε να του ξαναπούμε αυτό που θα θέλει να ξανακούσει και κάθε 2-3 χρόνια θα μας επιλέγει.
Δυστυχώς ή ευτυχώς έτσι έχουν καταφέρει να λειτουργούν πολλές εταιρίες μέχρι σήμερα.... απο δώ και πέρα να δούμε που υποτίθεται πως ο κόσμος έχει ανοίξει τα μάτια του. :nono:

vaggospat13
20-04-11, 13:31
τετοιου ειδους εταιριες-τηλεφωνικα κεντρα κλεινουν συμφωνιες με εταιριες με συγκεκριμενους στοχους πχ τους λεει θα μου φερνεις 200 ετησεις τουλαχιστον τη μερα. Για να βγει αυτος ο στοχος ολη οι πιεση παει στα ατομα που δουλευουν ως τηλ πωλητες τους οποιους και απολυουν αν δεν πιανουν συγκεκριμενους στοχους.Δουλευα πριν λιγα χρρονια σε μια τετοια εταιρια στην καταχωρηση δεδομενων και ξερω τι παιζει. οποτε σ λενε οτι μαλκια τους κατεβει για να κανουν πωληση και να μην χασουν τη δουλεια τους.

eveonline1
20-04-11, 23:02
ωχ προσοχή παιδιά, απατεώνες είναι και μην δώσετε προσωπικά στοιχεία και φωτοτυπίες από ταυτότητες και τέτοια και βρεθείτε πουθενά αλλού μπλεγμένοι...

jim68
20-04-11, 23:25
Καλό το παραμύθι αλλά δεν έχει ΔΡΑΚΟ (http://el.wikipedia.org/wiki/%CE%94%CF%81%CE%AC%CE%BA%CE%BF%CE%BD%CF%84%CE%B1%CF%82)

ppkmoby
21-04-11, 12:25
τετοιου ειδους εταιριες-τηλεφωνικα κεντρα κλεινουν συμφωνιες με εταιριες με συγκεκριμενους στοχους πχ τους λεει θα μου φερνεις 200 ετησεις τουλαχιστον τη μερα. Για να βγει αυτος ο στοχος ολη οι πιεση παει στα ατομα που δουλευουν ως τηλ πωλητες τους οποιους και απολυουν αν δεν πιανουν συγκεκριμενους στοχους.Δουλευα πριν λιγα χρρονια σε μια τετοια εταιρια στην καταχωρηση δεδομενων και ξερω τι παιζει. οποτε σ λενε οτι μαλκια τους κατεβει για να κανουν πωληση και να μην χασουν τη δουλεια τους.

Αυτους που λυπαμαι πραγματικα ειναι τους αμοιρους τους υπαλληλους και μονο αυτους.
Η εταιρια που εχει και την Κυρια ευθύνη της """προπαγάνδας""" θα έπρεπε να ειναι πιο "μαζεμενη" σ'αυτα που υπόσχεται.

Georgevtr
21-04-11, 19:40
Παρακαλώ να μεταφερθεί στην ενότητα ''ανέκδοτα'' .

silegav
23-04-11, 16:12
έχουμε να δούμε πολύ κόσμο να την πατάει. Αν την πατούσαν και το τρώγανε μια φορά με τις οπτικές ίνες, τώρα που θα ακούνε και VDSL τους βλέπω να το τρώνε πολύ πιο εύκολα. Πάω να κάνω φροντιστήρια σε όλους τους γνωστούς μη την πατήσουν πάλι. :)

sdikr
23-04-11, 16:21
έχουμε να δούμε πολύ κόσμο να την πατάει. Αν την πατούσαν και το τρώγανε μια φορά με τις οπτικές ίνες, τώρα που θα ακούνε και VDSL τους βλέπω να το τρώνε πολύ πιο εύκολα. Πάω να κάνω φροντιστήρια σε όλους τους γνωστούς μη την πατήσουν πάλι. :)


Όταν θα μπορέσει ο ΟΤΕ να το κάνει, τότε και οι άλλοι θα μπορούν να δίνουν vdsl, ή με αρυς ή μέσω σύνδεσης στον υποβρόχο (αυτό μάλλον θα αργήσει)

george94
23-04-11, 19:22
Όταν θα μπορέσει ο ΟΤΕ να το κάνει, τότε και οι άλλοι θα μπορούν να δίνουν vdsl, ή με αρυς ή μέσω σύνδεσης στον υποβρόχο (αυτό μάλλον θα αργήσει)

Μη γελάτε γιατί οι πάροχοι σας ετοιμάζουν άλλη μαϊμουδιά για εντυπωσιασμό - λέγεται VDSL από το αστικό κέντρο. Ακούω ότι σκοπεύουν να εγκαταστήσουν κάρτες VDSL2 στα DSLAM του αστικού κέντρου και να δώσουν ταχύτητες μέχρι 30 Mb/s. Για να το πετύχουν μάλιστα ψήνουν την ΕΕΤΤ να απαγορεύσει στον ΟΤΕ να δώσει VDSL από καμπίνες στην περιοχή 1 km από το κέντρο. Βέβαια οι ταχύτητες αυτές θα είναι μέχρι 30 Mb/s, όπως και το ADSL είναι μέχρι 24 Mb/s, ενώ οι ταχύτητες του VDSL από την καμπίνα του ΟΤΕ θα είναι 30 Mb/s και 50 Mb/s εγγυημένα.

Άρα σύντομα θα δείτε 'μαϊμού" VDSL εκτός από την Wind και από την Forthnet, και από την HOL και από την Cyta και μην το γελάτε καθόλου.

ardi21
25-04-11, 04:29
Καλά εντάξει το τί λένε οι πωλητές δεν περιγράφεται..

Εμένα μου έλεγαν (από Wind, με είχαν πάρει τηλέφωνο) ότι η Cyta έχει ακτινοβολία και ασύρματο δίκτυο, οπότε δε μπορεί να δώσει πάνω από 2mbps.
Ο ΟΤΕ δίνει 8 max, η Forthnet 12 και αυτοί δεν έχουν κανέναν πελάτη κάτω από 20mbps!

:stunned:

Καλα εισαι...Εμενα ειχαν παρει την μανα μου τηλεφωνο και της ελεγαν παραμυθια οτι η 4νετ κλεινει και θα μεινουμε χωρις τηλεφωνο και να παμε σε αυτους αμεσα (δεν θυμαμαι απο ποια εταιρεια ηταν)! Μεχρι που το πηρα και μιλησα εγω...:gun:

Απο την μια δεν φταινε τα παιδια που δουλευουν, αυτο τους λενε αυτο κανουν αλλα οχι και τρομοκρατια ρε σεις... Υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν ιδεα -καλη ωρα- και χανουν τα αυγα και τα πασχαλια

mortisboy
26-04-11, 18:48
οτι ναναι ρεε εδώ το καλό vdsl, βγήκαν στο δρόμα και τα μοιραζουν...παρε..παρεεε:tongue:



Απο την μια δεν φταινε τα παιδια που δουλευουν, αυτο τους λενε αυτο κανουν αλλα οχι και τρομοκρατια ρε σεις... Υπαρχουν ανθρωποι που δεν εχουν ιδεα -καλη ωρα- και χανουν τα αυγα και τα πασχαλια

οσο για τα παιδιά που δουλευουν ναι δεν φταίνε αλλά ήταν και επιλογή τους, εγω ξέρω οτι αν δεν σου αρεσει αυτο που κάνεις ψαχνεις για κάτι που σε καλυπτει οχι να καθεσαι να γεμίζεις ψεματα τον κοσμάκι επειδη έτσι σου ειπαν να λες, μην θελουμε πάντα να λέμε οτι φταίει κάποιος άλλος απλά επειδή μας βολευει ;)

TuRRiCaN
26-04-11, 19:17
οσο για τα παιδιά που δουλευουν ναι δεν φταίνε αλλά ήταν και επιλογή τους, εγω ξέρω οτι αν δεν σου αρεσει αυτο που κάνεις ψαχνεις για κάτι που σε καλυπτει οχι να καθεσαι να γεμίζεις ψεματα τον κοσμάκι επειδη έτσι σου ειπαν να λες, μην θελουμε πάντα να λέμε οτι φταίει κάποιος άλλος απλά επειδή μας βολευει ;)

Συμφωνώ. Αν κάποιος θέλει να το τραβήξει περισσότερο και τους μηνύσει για εξαπάτηση, το πιθανότερο είναι να βρουν τον μπελά τους οι «μικροί» και «αθώοι» παρά ο «μεγάλος» που έδωσε την εντολή :lol:

tasanas
28-04-11, 23:40
Όντως είναι δύσκολο να τα βάλεις με τις εταιρείες αλλά υπάρχει και ο συνήγορος του καταναλωτή που μπορεί να μπει μπροστά σε τέτοιες περιπτώσεις και να τραβήξει κανένα αυτί. Άκου vdsl από τη wind :down:

TuRRiCaN
28-04-11, 23:49
Όντως είναι δύσκολο να τα βάλεις με τις εταιρείες αλλά υπάρχει και ο συνήγορος του καταναλωτή που μπορεί να μπει μπροστά σε τέτοιες περιπτώσεις και να τραβήξει κανένα αυτί. Άκου vdsl από τη wind :down:

Σε κάποια άλλη ευρωπαϊκή χώρα ίσως...
Στην Ελλάδα ξέχασέ το.
Κι αν γίνει κάτι θα είναι για δημιουργία εντυπώσεων χωρίς ουσία.

kostpap
02-05-11, 09:41
Σε κάποια άλλη ευρωπαϊκή χώρα ίσως...
Στην Ελλάδα ξέχασέ το.
Κι αν γίνει κάτι θα είναι για δημιουργία εντυπώσεων χωρίς ουσία.

Γιατί το λες αυτό, έχεις προσωπική εμπειρία από τον συνήγορο του καταναλωτή;

Εγώ πάντως έχω προσφύγει στον συνήγορο του καταναλωτή περισσότερες από 5 φορές με αποτέλεσμα πάντα να βρω λύση.
Βέβαια εκεί προσφεύγεις εάν έχεις υποστεί οικονομική ζημιά.
Για να καταλάβεις τι εννοώ με τον όρο οικονομική ζημιά θα σου πω την ποιο πρόσφατη καταγγελία που έκανα για την Wind, η οποία είναι σχετικά φρέσκια και δεν έχω ακόμη απάντηση της εταιρίας.
Η Wind στο πακέτο μου δεν έχει δυνατότητα ενημέρωσης του υπολοίπου των προπληρωμένων mb internet. Παράλληλα έχει μία υπερβολική χρέωση για το κάθε mb πέραν αυτών που έχω προπληρώσει. Εγώ υπό τον φόβο υπερβάσεως των προπληρωμένων mb λόγω των υπερβολικών χρεώσεων μετά το προπληρωμένο όγκο να αφήνω αχρησιμοποίητα προπληρωμένα mb. Ζήτησα από τον συνήγορο να μεσολαβήσει έτσι ώστε η εταιρία να υποχρεωθεί να μου παρέχει ανά πάσα ώρα δωρεάν ενημέρωση για το υπόλοιπο του προπληρωμένου όγκου δεδομένων έτσι ώστε να μπορώ να χρησιμοποιήσω το σύνολο του προπληρωμένου όγκου δίχως να φοβάμαι τυχών λανθασμένη υπέρβαση αυτού.
Δηλαδή στην δική μου περίπτωση η οικονομική μου ζημιά είναι το ότι προπληρώνω 120 mb internet αλλά μιας και δεν μπορώ να ελέγξω το ακριβές όγκο που έχω ξοδέψει αναγκάζομαι να αφήνω όγκο πληρωμένο αχρησιμοποίητο.

TuRRiCaN
02-05-11, 10:24
Γιατί το λες αυτό, έχεις προσωπική εμπειρία από τον συνήγορο του καταναλωτή;


Ναι δεν το έγραψα τυχαία (πρόβλημα με Tellas). Τελικά την λύση την έδωσε το ΙΝΚΑ!
Ίσως να ήμουν άτυχος στη συγκεκριμένη περίπτωση, ίσως να βελτιώθηκαν και οι υπηρεσίες του συνήγορου του καταναλωτή εν το μεταξύ. Πάντως, για τέτοιες μικρο-περιπτώσεις σαν τις δικές μας δεν αμφιβάλω πως είτε με τον ένα είτε με τον άλλο τρόπο θα βρεθεί κάποια λύση. Τι γίνεται όμως σε κάτι εκτενέστερο που αφορά περισσότερο κόσμο και όταν θίγονται μεγάλα συμφέροντα; Τα αντανακλαστικά της νομοθετικής εξουσίας θα τα παρομοίαζα με τα αντίστοιχα ενός υπερήλικα 90 ετών... Άλλωστε το παρελθόν της Wind (συμπεριλαμβανομένης και της Tellas) δεν είναι στρωμένο με ροδοπέταλα έτσι δεν είναι; Κι όπως βλέπεις εξακολουθούν να μην συμμορφώνονται...

psylos
02-05-11, 18:32
Γιατί το λες αυτό, έχεις προσωπική εμπειρία από τον συνήγορο του καταναλωτή;

Εγώ πάντως έχω προσφύγει στον συνήγορο του καταναλωτή περισσότερες από 5 φορές με αποτέλεσμα πάντα να βρω λύση.
Βέβαια εκεί προσφεύγεις εάν έχεις υποστεί οικονομική ζημιά.
Για να καταλάβεις τι εννοώ με τον όρο οικονομική ζημιά θα σου πω την ποιο πρόσφατη καταγγελία που έκανα για την Wind, η οποία είναι σχετικά φρέσκια και δεν έχω ακόμη απάντηση της εταιρίας.
Η Wind στο πακέτο μου δεν έχει δυνατότητα ενημέρωσης του υπολοίπου των προπληρωμένων mb internet. Παράλληλα έχει μία υπερβολική χρέωση για το κάθε mb πέραν αυτών που έχω προπληρώσει. Εγώ υπό τον φόβο υπερβάσεως των προπληρωμένων mb λόγω των υπερβολικών χρεώσεων μετά το προπληρωμένο όγκο να αφήνω αχρησιμοποίητα προπληρωμένα mb. Ζήτησα από τον συνήγορο να μεσολαβήσει έτσι ώστε η εταιρία να υποχρεωθεί να μου παρέχει ανά πάσα ώρα δωρεάν ενημέρωση για το υπόλοιπο του προπληρωμένου όγκου δεδομένων έτσι ώστε να μπορώ να χρησιμοποιήσω το σύνολο του προπληρωμένου όγκου δίχως να φοβάμαι τυχών λανθασμένη υπέρβαση αυτού.
Δηλαδή στην δική μου περίπτωση η οικονομική μου ζημιά είναι το ότι προπληρώνω 120 mb internet αλλά μιας και δεν μπορώ να ελέγξω το ακριβές όγκο που έχω ξοδέψει αναγκάζομαι να αφήνω όγκο πληρωμένο αχρησιμοποίητο.

Αν το κινητο ειναι smartphone παντως υπαρχουν προγραμματα για να μετρανε τον ογκο που χρησιμοποιεις σε mobile internet... Τουλαχιστον υπαρχουν για Symbian και Android που ξερω...

Sorry για το off topic απλα για βοηθεια.

kernighan
16-02-12, 20:48
Aν και δεν έχει να κάνει με door to door πωλήσεις αλλά με τηλεφωνική πρόωθηση για να μην ανοίξω καινούριο θέμα είπα να γράψω εδώ. Εμένα η απορία μου είναι η εξής: πώς γίνεται και αυτοί οι τύποι που κάνουν τηλεφωνική προώθηση έχουν καλύτερες προσφορές (έστω 3 4 ευρώ) από τα καταστήματα της wind? Όταν τους ρώτησα η απάντηση ήταν ότι "το κατάστημα πληρώνει ενοίκιο, franchise κλπ" το οποίο μου φαίνεται τρελή μούφα. Μήπως παίζει κάτι με τις τιμές το οποίο αγνοούμε και μπορούμε να έχουμε το ίδιο πρόγραμμα σε χαμηλότερο πάγιο έστω για 3 ή 4 ευρώ ούτως ή άλλως, απλά δεν το μαθαίνουμε ποτέ;

Το να είναι "λέμε μαλακίες για να ψαρέψουμε κόσμο" δεν το θεωρώ πολύ πιθανό γιατί αν πχ εγώ έχω συμφωνήσει στα 20 με ΦΠΑ και μου έρθει σπίτι συμβόλαιο που θα λέει 25 με ΦΠΑ (και στις δύο περιπτώσεις χωρίς τα τέλη κινητής) θα τους το στείλω πίσω πακέτο (όχι ότι υπάρχει περίπτωση να κάνω σύνδεση μέσω τηλεφώνου απλά έχω αυτή την απορία).

Seitman
17-02-12, 12:10
Και όμως, το να λέμε μ@κ@κίες να ψαρέψουμε τον κόσμο ισχύει.
Δεν υπάρχει πιο έγκυρος τρόπος πληροφόρησης από τις τιμές που έχουν στους τιμοκαταλόγους τους και είναι εύκολα προσβάσιμοι από, σχεδόν, όλους.

Εγώ όταν ακούω τέτοιες "προσφορές" τις ζητάω πάντα γραπτά με fax όπου αναγράφεται η "προσφορά" και σφραγίδα/υπογραφή του "αντιπροσώπου". Όσο για το αν πήρα ποτέ fax; :whistle:

Ax0R7aG0z
22-02-12, 14:03
Ρε παιδιά, με πήρε τηλέφωνο μια κοπέλα από το παρακάτω νούμερο να μου προωθήσει μια προσφορά
με την οποία δεν χρειάζεται να πληρώσω τέλος πρόωρης διακοπής γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ...

Είμαστε με τα καλά μας;

Νούμερο
2119894500

africa_twin
22-02-12, 14:57
Ρε παιδιά, με πήρε τηλέφωνο μια κοπέλα από το παρακάτω νούμερο να μου προωθήσει μια προσφορά
με την οποία δεν χρειάζεται να πληρώσω τέλος πρόωρης διακοπής γιατί ΚΑΝΕΝΑΣ ΔΕΝ ΤΟ ΠΛΗΡΩΝΕΙ...

Είμαστε με τα καλά μας;

Νούμερο
2119894500
Νίκο μη μασάς με τον κάθε απατεώνα!!! Έχουν ξεφύγει και λένε ότι μ@λ@κί@ τους κατέβει προκειμένου να τσιμπήσουν πελάτες!!! Ότι σου λένε να ζητάς να στο στέλνουν εγγράφως και να το διασταυρώνεις τηλεφωνώντας στην Εταιρία!
Δυστυχώς σε κράτος "τρύπια βάρκα" οι απατεώνες κάνουν πάρτυ!!! :angryr:

Digik
22-02-12, 15:02
έχει χαθεί το μέτρο πια. Ότι θέλουν λένε και ότι θέλουν κάνουν. Ενημερώστε και τους γνωστούς / φίλους σας παιδιά γιατί θα την πατήσει πολύς κόσμος!!!

Ax0R7aG0z
22-02-12, 15:59
Με τσάτισε πολύ ρε Γιώργο και ήθελα να της το κλείσω εκείνη την ώρα αλλά αφού το έκανα σκέφτηκα πως
αυτό που μου είπε είναι εξαπάτηση στην ουσία...
Την επόμενη φορά, δεν πειράζει.

kernighan
22-02-12, 16:50
Γενικά οι τύποι που συνεργάζονται με τη wind έχουν γίνει πολύ ενοχλητικοί και φορτικοί. Κι επειδή την έχω κάνει αυτή τη δουλειά, πλέον πολλές φορές είμαι πιο σκληρός μαζί τους απ' ότι ήμουν πριν δουλέψω σε τέτοια δουλειά (όταν επιμένουν και γίνονται φορτικοί ή αρχίζουν τα παπατζιλίκια).

Αλλά κάτι πρέπει να γίνει με αυτή την κατάσταση. Μια καταγγελία στην ΕΕΤΤ ίσως; (γιατί για να το δούμε και αλλιώς, εταιρείες και dealer βγάζουν λεφτά πουλώντας αέρα στην ουσία και εκμεταλλευόμενοι μέχρι αηδίας τους εργαζομένους σε αυτά τα γραφεία - και πολύ συχνά παρανομούν είτε τηλεφωνόντας σε ώρες κοινής ησυχίας είτε χτυπώντας κουδούνια μέχρι να τους ανοίξει κάποιος).

Digik
22-02-12, 17:35
Δε νομίζω πως η ΕΕΤΤ είναι αρμόδια για αυτό. Μάλλον κάνα ΙΝΚΑ μπορεί να ξεκινήσει κάποια διαδικασία. Η επιμονή πάντως δε νομίζω ότι είναι αδικαιολόγητη. Αν έχω καταλάβει καλά με στόχους δουλεύουν τα παιδιά και έχουν τη πίεση πάνω στο κεφάλι τους. Το ψέμα δε το δικαιολογώ, αλλά οι καιροί είναι χαλεποί.

kernighan
22-02-12, 17:43
Δε νομίζω πως η ΕΕΤΤ είναι αρμόδια για αυτό. Μάλλον κάνα ΙΝΚΑ μπορεί να ξεκινήσει κάποια διαδικασία. Η επιμονή πάντως δε νομίζω ότι είναι αδικαιολόγητη. Αν έχω καταλάβει καλά με στόχους δουλεύουν τα παιδιά και έχουν τη πίεση πάνω στο κεφάλι τους. Το ψέμα δε το δικαιολογώ, αλλά οι καιροί είναι χαλεποί.

Κι εγώ με στόχους δούλευα αλλά παπατζιλίκια ή ατάκες του στυλ "το iphone 4s έχει πρόβλημα με την μπαταρία γιατί η apple βιάστηκε να το βγάλει" δεν τις έλεγα (σε μια προσπάθεια να μου πουλήσουν το iphone 4 μαζί με μια σύνδεση wind).

Ax0R7aG0z
22-02-12, 18:34
Που είπαμε πως πρέπει να γραφτώ για να μην με ενοχλούν;

jap
23-02-12, 13:47
Άσχετο με το θέμα, αλλά η γραπτή προσφορά δεν λέει και πολλά. Οι κάθε λογής εξωτερικοί συνεργάτες δεν έχουν όρια.

Με είχε καλέσει παλιά ένας τύπος για προσφορά διαφήμισης σε ένα έντυπο. Του ζήτησα στοιχεία κυκλοφορίας κλπ μου τα έστειλε κανονικά. Κάναμε και κάποια παζάρια τηλεφωνικά, τα βρήκαμε, ήρθε στο γραφείο να υπογράψουμε, όλα καλά. Λοιπόν, κρατάω τα αντίγραφά μου και μετά από μήνες βγήκαν τα έντυπα και μου στέλνουν τιμολόγιο από την εταιρεία για άσχετο, μεγαλύτερο ποσό. Αφού το ψάξαμε κι εγώ και η εταιρεία, διαπιστώσαμε ότι ο τύπος είχε αλλάξει με μπλάνκο το αντίγραφο της εταιρείας από την παραγγελία και έλεγε άλλες τιμές, βασικά τις αρχικές πριν τα παζάρια. Είχε τσεπώσει τις προμήθειες και είχε γίνει Λούης. Η εταιρεία καθ' όλα εντάξει, πήραν το συμφωνημένο αρχικά ποσό, μου έβαλαν και τσάμπα διαφήμιση για την επόμενη χρονιά και γενικά ήταν πολύ εντάξει.

Αντίθετα, σε άλλη περίπτωση τηλεπώλησης πιστωτικής κάρτας με διαφορετικούς όρους από τους τυπικούς της τράπεζας, ζήτησα και μου έστειλαν όντως γραπτά τους διαφορετικούς όρους. Τους έλεγξα και αναγράφονταν και όταν υπέγραψα και όλα καλά.

Στις πωλήσεις internet και εναλλακτικών παρόχων ρεύματος δεν έχω εμπειρία, συνήθως με πιάνουν τα γέλια στο τηλέφωνο με αυτά που λένε και δεν προχωράμε την κουβέντα και πολύ.

africa_twin
23-02-12, 15:01
Το μόνο όπλο είναι αυτή (http://www.youtube.com/watch?v=YJ8xeGrIHL8) η αντιμετώπιση σε όλους αυτούς που μας ζαλίζουν καθημερινά!!!
Να το διασκεδάζουμε κι όλας! :rofl:

adabter
23-02-12, 18:22
:rofl::rofl:
τα παπατζιλίκια αξίζουν ώρες, ώρες τέτοια συμπεριφορά

Ax0R7aG0z
23-02-12, 19:56
Πραγματικά, να τους λέμε να παίρνουν τον Αποστόλη!!

chrisss84
24-02-12, 12:32
Συνέβη και σε μένα μια περίπτωση εξαπάτησης πριν περίπου ένα μήνα.
Καλεί λοιπόν στο σπίτι η πωλήτρια και λέει ότι με 41€ τελική τιμή θα έχω απεριόριστες κλήσεις προς ελληνικά σταθερά και έως 24mbps internet από το σταθερό και 150 λεπτά κλήσεις από το κινητό. Δηλαδή μου πρόσφερε το Wind douple play M (26,90/μήνα) και το Wind to all 25 (28/μήνα μαζί με τα τέλη) λέγοντάς μου ότι με το συνδυασμό σταθερού και κινητού θα έχω αυτή την τιμή. Εγώ ήμουν στη HOL με double play στα 41,30€ και στο cosmote 60 με 19€/μήνα.
Αφού το κοίταξα στο site, είδα ότι με συμφέρει να κάνω την άιτηση από το τηλέφωνο (νομίζω δεν είχε βγει η online προσφορά με τα 23,80) γιατί πίστευα ότι όντως μπορεί να έχουν δώσει καλύτερες προσφορές στο προωθητικό τμήμα.
Τη ρώτησα αν θα υπάρχουν τίποτα επιπλέον χρεώσεις ή λογαριασμοί και μου είπε ότι θα πληρώσω 5€ στο courier που θα φέρει τα συμβόλαια και κάπου στα 35€ θα έιναι ο πρώτος λογαριασμός που θα είναι τα τέλη σύνδεσης του σταθερού και από εκεί και πέρα θα έρχονται οι λογαριασμοί 41€.
Σε πέντε μέρες είχε γίνει η φορητότητα του κινητού από cosmote σε wind και είχα παραλάβει και τη συσκευή δώρο που μου είχε πει η πωλήτρια.
Λίγες μέρες αργότερα έρχεται ο πρώτος λογαριασμός του κινητού ο οποίος ήταν 29,80€ (είχε χρεωθεί και το ποσό του παγίου που αντιστοιχούσε στις δύο μέρες πριν την αρχή του τιμολογούμενου μήνα). Τηλεφωνώ στην εξυπηρέτηση και μου λένε ότι για να υπάρξει μείωση πρέπει να είναι ενεργοποιημένο και το σταθερό, κάτι που η πωλήτρια δε μου είπε ποτέ. Εγώ τα συμβόλαια τα υπέγραψα και τα δύο μαζί. Έπρεπε να διαβάσω αναλυτικά τους όρους πριν υπογράψω αλλά δεν το έκανα. Βλακεία μου. Επιπλέον μου είπαν ότι δεν θα πάει στα 15€ με τη μείωση και ότι η μείωση είναι 10,33€. Άλλο ένα ψέμα της πωλήτριας για να πουλήσει.
Περίμενα λοιπόν την ημέρα που μου είχαν πει ότι θα γίνει η μετάβαση και εκείνη τη μέρα δεν έγινε τίποτα. Από την εξυπηρέτηση μού είπαν ότι από λεπτό σε λεπτό θα γίνει αλλά δεν έγινε τίποτα! Την άλλη μέρα πάλι περίμενα και έπρεπε να τους πάρω εγώ τηλέφωνο για να μου πουν ότι η αίτηση ακυρώθηκε επειδή το γειτονικό νούμερο που είχα δώσει στην αίτηση ανήκε σε άλλο βρόγχο. Κι εγώ πού να το ξέρω; Ας ζητούσαν εξ' αρχής αρ. βρόγχου να ξεμπερδεύουμε. Άρα έπρεπε να κάνω ξανά αίτηση και να περιμένω και εν τω μεταξύ να έρθει νέος λογαριασμός κινητού χωρίς μείωση.
Από την εξυπηρέτηση όλο έλεγαν θα με καλέσουν και ποτέ δεν το έκαναν. Η εξυπηρέτησή τους ήταν άθλια.
Γι' αυτό κι εγώ τηλεφώνησα στη HOL και μου έκαναν μια καλύτερη τιμή και μόλις πληρώσω και το δεύτερο λογαριασμό της κινητής θα κάνω αίτηση φορητότητας, θα πληρώσω και το ποσό της επιδότησης και θα φύγω από τη Wind.

Προσωπικά συμπεράσματα:Οι πωλητές λένε πολλά ψέματα για να πετύχουν πωλήσεις.
Η εξυπηρέτηση της Wind είναι μακράν η χειρότερη που έχω συναντήσει.
Επειδή η φορητότητα στο κινητό πραγματοποιείται πολύ γρηγορότερα απ' ό,τι στο σταθερό, καλό είναι να την κάνουμε αφού ενεργοποιηθεί το σταθερό για να πληρώνουμε κατευθείαν μειωμένο λογαριασμό.

Συγγνώμη για το κουραστικό post αλλά ήθελα να τα πω!

silegav
24-02-12, 13:04
Γι'αυτό το λόγο ο νόμος είναι πάντα γραπτές προσφορές και μόνο και πάντα διαβάζεις τι λέει το συμβόλαιο. Οι πωλητές πλέον αλωνίζουν.

pat122
24-02-12, 14:25
πρέπει να αρχίσουμε να τους ηχογραφούμε και να τα ανεβάζουμε στο γιουτουμπι.
εκει θα ειχε πλακα

@ ADSLgr.com All rights reserved.