PDA

Επιστροφή στο Forum : PSTN και ISDN



pigouinos
09-03-04, 01:32
έχω PSTN γραμμή:
ο ΟΤΕ δεινει 29,49 ευρο με ΦΠΑ την 384 γραμμή πρόσβασης..
η forthnet δεινει 29,38 ευρο με ΦΠΑ την 384 συνδεση...
Όλα αυτα καθε μηνα δηλαδη 58,87 ευρο + την χρεωση για τα τηλεφωνα που θα κανω που είναι εστω Χ..
Δηλαδη θα πληρώνω 58,87 + Χ τον μήνα για τηλεφωνο και internet Σωστα???
Τώρα αν είχα ISDN ποια διαφορα στην τιμή θα είχα???
σιγουρα τα 29,38 ευρό της forthnet μενουν τα ίδια..
τα τηλέφωνα που κανω πριν ήταν Χ και τώρα είναι πάλι Χ (βέβαια τώρα περισσότερα επειδι έχω δύο γραμμεσ αρα μιλάω περισσότερο στο τηλέφωνο και εγψ και η αδερφή μου συγχρώνος :lol: )
άρα ωσ τώρα έχω 29,38 ευρο της forthnet και Χ των τηλεφωνημάτων..Από τον ΟΤΕ πάλι παίρνω 384 γραμμή πρόσβασης αλλα τώρα επειδι έχω ISDN η τιμή αλλάζει???

Δηλαδή τι θέλω να πώ τόση ωρα... Τι διαφορα έχει στην τιμή η PSTN με την ISDN εκτοσ του ότι η ISDN μου δίνει δευτερη γραμμή ???Μηπως....... οτι και να έχω εκτοσ απο ολα τα παραπάνω πληρώνω στον ΟΤΕ και το πάγιο για την PSTN ή ISDN αντίστοιχα τι έχω οπος κανω τωρα που δεν έχω ADSL???

--------------------------------------------------------------


2ον

Οι διάφοροι providers εκτοσ απο internet πολλοι προσφέρουν και την γραμμή πρόσβασης...Αυτή η γραμμή τι διαφορα έχει με του ΟΤΕ.. ?? Ο κάθε provider που δίνει την γραμμή έχει αγοράσει από τον ΟΤΕ θέσεισ στο DSLAM για δικούσ της πελάτες?? Ή απλα παίζει ρόλο μεσολαβητή ανάμεσα σε σένα και τον ΟΤΕ??? Γιατι παρατηρώ στο site του oteshop.gr δεν μου δίνει διαθεσημότητα ενώ στης forthnet ή στης vivodi μου δινει διαθεσημότητα...Παντα μιλαμε για το ίδιο τηλέφωνο...

Αν πράγματι ισχέυει το πρώτο, δηλαδή ότι ο κάθε provider αγόρασε θέσεις στο DSLAM του ΟΤΕ ομοσ για δικούς του πελάτες.. Τι συμφέρει? να περιμενω να αδιασει ο ΟΤΕ θέση ή να πάρω απο τον provider την γραμμή πρόσβασησ?(Φυσικά και θα παρω απο τον provider αν φυσικα δεν υπάρχει διαφορα στισ ταχύτητες/ποιότητα)

AnaNaSssS
09-03-04, 23:06
Γεια το 2ον αγονιω και εγω να δω απαντησεις :)

sdikr
09-03-04, 23:16
ο provider περνει χονδρικη απο οτε, σου δινει την γραμμη (σχεδον παντα με ενα συμβολαιο για εναν χρονο και η γραμμη ειναι του provider) αν θες πχ να αλλαξεις Isp ξανα τα 39 ενεργοποιηση.
Φιλικα

pigouinos
09-03-04, 23:45
ε άρα γιατι όλοι περιμένετε τον ΟΤΕ να ανοίξει θύρεσ και δεν πάτε όλοι να πάρετε γραμμές πρόσβασης απο τουσ ISP ?

@ ADSLgr.com All rights reserved.