PDA

Επιστροφή στο Forum : Feedback για Αγία Παρασκευή/Κοντόπευκο.



kleidokratwr
15-04-11, 04:09
Καλησπέρα.

Υπάρχει κανείς εδώ που να έχει On στην περιοχή Αγία Παρασκευή/Κοντόπευκο;

Σκέφτομαι για μετάβαση εκεί, και προσπαθώ να βγάλω άκρη με το κατα πόσο παίζουν προβλήματα στην περιοχή με disconnections/πιτάρισμα/pings.

Όπως είμαι τώρα στην Netone συγχρονίζω γύρω στο 12-13 mbps διότι είμαι μακριά απο το dslam. Μέσο όρο 1 disconnect/μέρα αλλα download πιάνω το μέγιστο για αυτό που συνδέομαι.

Κανείς για feedback απο ON να μου πει πάνω κάτω τι θα αντιμετωπίσω;

Ευχαριστώ. :)

LefterisK
15-04-11, 21:42
Καλησπέρα, ήμουν ΟΝ και έκανα την κοτσάνα να πάω Wind πριν ένα μήνα... Κοντόπευκο κι εγώ.
Είχα disconnects, περίπου 1 κάθε 2 μέρες αλλά λίγα για να πεις ότι θα είναι ενοχλητικά..Βέβαια παίζει ρόλο και η γραμμή σου, το ρουτερ κλπ.
Πιτάρισμα δεν είδα, γενικά κατέβαζα με full ταχύτητα.
Κλείδωνα στα 12 αλλά από το 2010 και μετά έπεσε στα 10,5 με 11 μάλλον γιατί ήρθαν κι άλλοι.
Όσον αφορά τα pings είναι πολύ καλά αν και είχαμε κάτι μπουκώματα αλλά φαίνεται να σταθεροποιήθηκε η κατάσταση.
Εγώ σου προτείνω ΟΝ πάντως αν σκεφτείς ότι μπορείς να βάζεις όποιο προφίλ θες χωρίς να παρακαλάς...
Πχ όταν παίζεις games, βάζεις το προφίλ των 8Mbps σε fastpath για να αποφύγεις disconnects.
Eνώ όταν κατεβάζεις, βάζεις το προφίλ των 12, 14, σε interleaved που θα κρατάει πιο σταθερή την γραμμή σου σε τέτοιες ταχύτητες.

Επειδή βλέπω ότι έχεις βάλει στο προφίλ σου DSLAM χαλανδρίου να σου πω ότι έχει ένα DSLAM που απ'οτι είχα ψάξει και δει είναι κοντά στο μετρό Χαλανδρίου.
Εγώ δυστυχώς κλειδώνω στο DSLAM που είναι πίσω απ'την ΕΡΤ και είμαι κοντά στο μετρό...Δηλαδή αρκετά μακριά. Οπότε επειδή λες ότι είσαι μακριά μάλλον στο ίδιο κλειδώνουμε.
Δεν ξέρω αν θα μπορούσαμε να αλλάξουμε DSLAM, θα βοηθούσε πολύ.

kleidokratwr
16-04-11, 16:34
Καλησπέρα Λευτέρη, σίγουρα σε αυτό της ΕΡΤ είμαι κι εγώ, απλά στο χάρτη εδώ δεν είχε επιλογή για το dslam της ΕΡΤ.

Τα ίδια είμαστε πάνω κάτω απότι κατάλαβα απλά στη Netone αν παίζω παιχνίδι μπορεί να φάω και κανα δυο disconnects μαζεμένα.

Εγώ είμαι περίπου στο σχολείο στην Χίου.


Ευχαριστώ για την απάντηση.

dqtas
16-04-11, 23:56
Και εγώ είμαι στην ON, κοντά στην πλατεία Κοντόπευκου και συγχρονίζω περίπου στα 12mbps.
Με το router της Pireli είχα περίπου 10 αποσυνδέσεις την ημέρα. Πήρα όμως το Netgear DGΝ 2200
και από τότε δεν έχω πια τέτοιο πρόβλημα. Είναι καρφωμένο μέρες σ΄αυτή την ταχύτητα, με attenuation 32 και snr 7,5. Προφανώς ανήκω στο DSLAM της οδού Σχολείου.

kleidokratwr
21-05-11, 03:55
Πριν 3 μερούλες συνδέθηκα.
Πολύ καλά μέχρι στιγμής, συγχρονίζει στα 12-14mbps ανάλογα με το προφίλ.

LefterisK
30-08-11, 18:44
Επειδή έχω τρελό crosstalk ειδικά τις απογευματινές/βραδυνές ώρες, ενω παλιότερα δεν είχα οπότε σίγουρα έχουν αυξηθεί οι συνδρομητές χωρίς φυσικά να νοιάζει τις εταιρείες αν οι υπάρχουσες γραμμές/καλώδια αντέχουν κι άλλες συνδέσεις, θα ήθελα όποιος μένει Αγ.Παρασκευή να μου πει αν παρατηρεί το ίδιο πρόβλημα, γιατί απο μένα δεν είναι στάνταρ, έχω αλλάξει καλώδια, σπλίτερ, τράβηξα γραμμές και ό,τι κι αν έκανα το πρόβλημα παραμένει...Σίγουρα είναι απ'έξω.
Γι'αυτό χρειάζομαι και εμπειρίες άλλων ώστε να απευθυνθούμε στον ΟΤΕ/ΟΝ μήπως γίνει καμια αναβάθμιση ή κάτι τελοσπάντων...

Z€r0
30-08-11, 23:28
Να ήταν μόνο στην περιοχή αυτή;Δεν τους νοιάζει μέχρι τάδε ταχύτητα σου λένε δυστυχώς. Μακάρι να βρείτε άκρη πάντως.

mephisto
31-08-11, 09:31
Τα ιδια εχω και εγω,δυστυχως το φαινομενο στην Αγια παρασκευη ειναι εντονο.Εγω ειμαι ενα χιλιομετρο απο τον οτε και κλειδώνω στα 12Mb.

intech
01-09-11, 20:21
Δυστυχώς το crosstalk, ειναι πραγματικό πρόβλημα.
Κυρίως οφείλεται στην κακή ποιότητα καλωδίωσης.
Τα υλικά (καλώδια), ηταν τις περισότερες φορές, πολύ χειρότερα απο τα πρέποντα.
Ετσι, το μόνο που κάποιος πάροχος μπορούσε να κάνει, ηταν να προσαρμώσει το δίκτυο του, με αυτή την πραγματικότητα.
Η ΟΝ, το έκανε, αλλά κανένας δεν μπορεί, τελικά, να υπερβεί τούς νόμους της φυσικής...

LefterisK
03-09-11, 00:32
Το παραξενο σε μενα ειναι οτι το SNR Margin(Upstream) δεν επηρεαζεται καθολου,παντα ειναι οκ, ενω το SNR Margin(Downstream) πεφτει μεχρι και 3db...και εχω προβλημα με surfing και downloading.
Πως εξηγειται αυτο?

intech
03-09-11, 00:43
Το παραξενο σε μενα ειναι οτι το SNR Margin(Upstream) δεν επηρεαζεται καθολου,παντα ειναι οκ, ενω το SNR Margin(Downstream) πεφτει μεχρι και 3db...και εχω προβλημα με surfing και downloading.
Πως εξηγειται αυτο?

Το Upstream, χρησιμοποιεί το χαμηλότερο φάσμα συχνοτήτων του ADSL.
Ετσι πρακτικά δεν επηρειάζεται.

Z€r0
03-09-11, 01:49
Το παραξενο σε μενα ειναι οτι το SNR Margin(Upstream) δεν επηρεαζεται καθολου,παντα ειναι οκ, ενω το SNR Margin(Downstream) πεφτει μεχρι και 3db...και εχω προβλημα με surfing και downloading.
Πως εξηγειται αυτο?Εμένα το SNR από 6-7 πέφτε 3,x τα βράδια και ΣΚ.

Εάν δεν κλείνεις router συχρόνισε και εσύ την ώρα που έχεις το χαμηλότερο SNR για να πάρεις το "μέγιστο σταθερό", εκτός εάν δεν θες να χάνεις kbps απ'την ταχύτητα σου.

Εγώ από τότε που έφυγαν τα OteGlobe βαρέθηκα τα σκαπανευάσματα και είμαι συνέχεια fastpath πλέον χάνοντας 0,4Mbps περίπου + απ'το crosstalk 1Mbps.Μέρα μπορεί με SNR Tweak να συχρονίσω 5,8 Fastpath τελικά το άφησα 4,5 και δεν το κλείνω το ρούτερ.

Άστα να πάνε και υψηλό attenuation και τρελό crosstalk και σχεδόν αναγκαστικά fastpath αυτό και εάν είναι πρόβλημα.:(

LefterisK
03-09-11, 11:59
Το Upstream, χρησιμοποιεί το χαμηλότερο φάσμα συχνοτήτων του ADSL.
Ετσι πρακτικά δεν επηρειάζεται.

Α, μάλιστα. Ευχαριστώ για την διευκρίνηση. :)



Εάν δεν κλείνεις router συχρόνισε και εσύ την ώρα που έχεις το χαμηλότερο SNR για να πάρεις το "μέγιστο σταθερό", εκτός εάν δεν θες να χάνεις kbps απ'την ταχύτητα σου..

Δεν το κλείνω καθόλου, το Billion που έχω φοράει Broadcom και maximum χωρίς αποσύνδεση/αποσυγχρονισμό μου κράτησε ένα μήνα, ακόμα και με το crosstalk :oneup: και είναι πολύ καλύτερο και σταθερό απ'ότι ήταν το Vigor 2700 το οποίο δεν την πάλευε με τόσο crosstalk.
Mου έχει συγχρονίσει στα 12 και καμια φορά και 13 αλλά δεν το παρακάνω γιατί οι γραμμές είναι απάλευτες... :down:

@ ADSLgr.com All rights reserved.