PDA

Επιστροφή στο Forum : Το Norton Antivirus είναι φόλα



Σελίδες : [1] 2

kadronarxis
09-03-04, 03:40
Μόλις απεγκατέστησα το norton antivirus 2003.
πωπωπω τι κούτσουρο είναι αυτό ρε παιδιά;
και έμαθα ότι το norton 2004 είναι ακόμα πιο κούτσουρο!!!
Οπότε πήγα και πήρα το panda titanium και ηρέμησα.
Μιλάμε, το σύστημα πάει πολύ πιο γρήγορα σε βαθμό που καταλαβαίνεις τη διαφορά(από απλό άνοιγμα του word και surfing μέχρι άνοιγμα του dreamweaver).

Χάρηκα λιγάκι!!

Άντε γερά!

elapse
09-03-04, 04:08
Αυτή τη στιγμή το καλίτερο antivirus λέγεται NOD32...και είναι και πανάλαφρο

BeholderX
09-03-04, 06:43
Οντως, σκίζει το NOD32. Βρίσκει τα πάντα, και είναι και το πιο γρήγορο.

Αυτό που με ξάφνιασε όταν το εγκατέστησα ήταν ότι από default είχε ρύθμιση να ελέγχει για updates κάθε μία ώρα !

kubiak
09-03-04, 08:31
τι σημαίνει NOD;

xenbast_
09-03-04, 09:26
βάλτε avg 7 να βρείτε την υγειά σας...

BeholderX
09-03-04, 09:35
To AVG 7 πάντως (το οποίο χρησιμοποιούσα τελευταίο πριν το NOD32) 2-3 αρχεία trojens/backdoors δεν τα βρήκε. To ίδιο και το Panda 2004 (βρήκε αυτά που δεν έβρισκε το AVG 7, αλλά έχασε άλλα 2 διαφορετικά)

kadronarxis
09-03-04, 13:28
Σαν το panda, δεν υπάρχει παιδιά.
Όχι επειδή το έχω, αλλά επειδή ακούω συνέχεια ότι βρίσκει αυτά που δεν βρίσκουν άλλα.
Και το F-secure είναι καλό, αλλά λίγο βαρύ για τον υπολογιστή.

DiM
09-03-04, 14:00
ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΗ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΝΟΡΤΟΝ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΒΑΛΤΕ ΤΟ SYMANTEC ANTIVIRUS

kadronarxis
09-03-04, 14:04
Άψογος!!!

UGF_GreekMind
09-03-04, 14:58
ΠΙΟ ΕΛΑΦΡΗ ΑΝΤΙ ΓΙΑ ΝΟΡΤΟΝ ΑΛΛΑ ΚΑΝΕΙ ΤΗΝ ΙΔΙΑ ΔΟΥΛΕΙΑ ΒΑΛΤΕ ΤΟ SYMANTEC ANTIVIRUS

:?:

Τι είναι αυτό ?

pigouinos
09-03-04, 15:40
McAfee

UGF_GreekMind
09-03-04, 19:19
Τώρα (συγνώμη που ρωτάω) αλλά μπερδεύτηκα...

ΣΟΒΑΡΑ ΜΙΛΑΤΕ ;

Από πότε η symantec αγόρασε την mcafee (ή το αντίθετο) ;;;

Υ.Γ. Έχω χάσει κανένα επεισόδιο ή κάτι δεν έχω "πιάσει" ;

GP
09-03-04, 19:33
Μαλλον εννοει το Symantec Antivirus Corporate Edition (δεν περιεχει Norton στο ονομα οπως μπορεις να δεις εδω: http://enterprisesecurity.symantec.com/products/products.cfm?ProductID=155
Ειναι η εκδοση της Symantec (μια απο ολες) για Enterprises.

To McAfee ειναι απο αλλη εταιρια- ο pigouinos μαλλον παρεξηγησε.

kadronarxis
09-03-04, 20:05
Τώρα που έβγαλα πάντως το Norton, μου βγάζει ERROR SECONDS το speedtouch 530. Ο θόρυβος της γραμμής είναι καλός, 20db, αλλά βγάζει error seconds και στο Τχ άλλά και στο Rx.Κάτι παίζει άσχημο. :roll:

BeholderX
10-03-04, 08:48
Δοκίμασα το αρχικώς το Kaspersky Pro 4.5.0.49 χτες στον server, τα γ****σε όλα. Erros από εδώ, errors από εκεί. Τίποτα δεν δούλευε. Ουτε το System Restore από Safe mode ! Ούτε φυσικά η αυτόματη απεγκατάσταση. Ευτυχώς μετά από μία ώρα άγχους και κατάρων για τον Gates και το Kaspersky, βρέθηκε το
http://www.kaspersky.com/go/install_uninstall_kav.pdf
οπότε και λύθηκε το πρόβλημα.

UPDATE: Ξαναδοκίμασα όμως :? με την Kaspersky Pro 4.5.0.94 version, και όλα πήγαν μια χαρά στην εγκατάσταση, ουδεν πρόβλημα με τα windows. Παντού γράφουν πολύ καλά λόγια όσον αφορά την αποτελεσματικότητά του (όχι όμως και για τα system resources που χρησιμοποιεί, από ότι είδα και ο ίδιος).

Οι άλλοι 2 υπολογιστές του δικτύου τρέχουν επίσης το NOD32 και το Avast! :D

personal
10-03-04, 09:15
Καλό το avg και τζάμπα αλλά το update site του είναι απελπιστικά αργό ώρες-ώρες

XTCgr
12-03-04, 23:00
update site? κατεβάζεις το αρχειάκι με τις τελευταίες υπογραφές?γιατι δεν δοκιμάζεις το update μέσω internet

Deimos
12-03-04, 23:51
παιδες καντε ενα ριβιου . Ποιο απο ολα ειναι φρη ? και τι καλα (εκτος του οτι ειναι φρη) εχει και τι κακα εχει. :mrgreen:

Salvador
10-04-04, 18:58
ο νόρτονας δεν ειναι επικινδυνο να τον βγάλεις;.Εννοω αν αφήνει ΄&amp;quot;υπολίματα&amp;quot; και τετοια...Δεν εχω δοκιμασει ποτε να τον κανω unistall αλλα σκεφτομαι να τον πετάξω unistall χύμα θα κανω απο control panel ή υπαρχει κανας καλυτερος τρόπος;</p>

</p>

BeholderX
10-04-04, 19:10
Ξεχάστε Symantec και McAffee. Μεταξύ των άλλων updates είναι πολύ αργά σε σχέση με τα anti-virus των υπολοίπων εταιριών, που φτάνουν σε σημεία να βγάζουν updates κάθε μερικές ώρες.

Τα καλύτερα του είδους είναι (όχι αναγκαία σε σειρά αποτελεσματικότητας):

Kaspesrksy - γενικώς έχει την φήμη του καλύτερου, αλλά σκίζει τα resources http://www.kaspersky.com/products.html
NOD32 - πολύ ελαφρύ και καλό http://www.nod32.com/products/nt.htm
F-secure - επίσης με την καλύτερη φήμη http://www.f-secure.com/solutions/
Avast! - επίσης πολύ καλό http://www.avast.com/

Ορισμένα από τα παραπάνω έχουν και free versions. Βέβαια υπάρχει πληθώρα released και στο ed2k network.

Στο δίκτυο 3 υπολογιστών που έχουμε, ο καθένας τρέχει και από 1 διαφορετικό anti-virus με την ελπίδα ότι αν κάποιο πρόγραμμα χάσει ένα virus, ένα άλλο θα το βρει κατά τη μεταφορά αρχείων.

Επίσης αν υπάρχει δυνατότητα, αποφύγετε τη χρήση των προϊών της M$. Γίνονται ο #1 στόχος των όποιων ιών, πχ το Outlook. Χρησιμοποιήστε ένα άλλο μη διαδεδομένο πρόγραμμα, πχ The Bat! , Eudora, κτλ...

Gothic
10-04-04, 21:52
Ο παππούς το φωνάζει εδώ και μήνες.
Shift+Del Μακάφια, Νόρτονες και Πάντες.

NOD32 παιδιά μου, NOD32. Μέγιστη ασφάλεια, ελάχιστα resources, updates κάθε λίγο και λιγάκι. Με τον MS Blaster είχε κάνει 3 updates σε μια ημέρα και έχει ξεφτυλίσει τα "μεγάλα" αντιβίρια μια και πιάνει τα άπιαστα.
Και φυσικά Spybot S&D. :)

Dslmaniac
10-04-04, 21:55
<font size="2">Δεν έχω χρησιμοποιήσει τα άλλα, το NAV όμως δε λειτουργεί όπως πρέπει. Στο Pc μου πέρασε worm κάποια στιγμή και ούτε notification δεν έβγαλε. Από τότε έχω βάλει το Avast και μέχρι τώρα λειτουργεί άψογα.</font></p>

gs
10-04-04, 23:18
Mcaffe rulezzzzzz!!!!</p>

Gothic
11-04-04, 02:33
Για τα προϊόντα της Mcaffee πρέπει να μετονομαστεί τιμητικά η κατηγορία bloatware σε mcaffeeware :mrgreen:

Takis_Kal
11-04-04, 10:24
Μπορω να εχω Norton και NOD32 ταυτοχρονα εγκατεστειμενα ?(οχι ενεργα) και να τερχω ποτε το ενα ποτε το αλλο ??</p>

ibok
15-05-04, 18:12
OK καταλαβαίνω πως ο καθένας απο εμάς θεωρεί πως το ΔΙΚΟ ΤΟΥ ANTIVIRUS ειναι το καλλίτερο.Το βρίσκω εν μέρη λογικο.
Πάντοτε υπάρχει 1 μεγάλο αλλά.
Τα έχω δοκιμασει ΟΛΑ η σχεδόν όλα ,είτε σε δικά μου μηχανήματα ή σε φίλων,πελατών.
Η ταπεινότατη γνώμη μου ειναι πως τα 2 κορυφαία ειναι τα: F-Secure Client Security v.5.52 (antivirus + firewall fully costomisable)
KAI Kaspesrky Personal Pro + Antihacker (Firewall).
Aυτά.

WAntilles
15-05-04, 18:32
Εγώ έλεγα πάντα εδώ και χρόνια:

!!! ΟΧΙ ΝΟΡΤΩΝΕΣ ΚΑΙ ΦΟΡΤΩΝΕΣ !!!

BeholderX
23-05-04, 16:06
Ορίστε και άλλα κατορθώματα του Norton

Symantec Warns Of Flaw In Antivirus Program
http://story.news.yahoo.com/news?tmpl=story&cid=74&e=5&u=/cmp/20900356



The flaw, which resides within Symantec's Norton AntiVirus 2004 application, could let attackers run code of their choice on a user's system, launch unauthorized pop-ups, or even create a denial-of-service condition to freeze Symantec's antivirus application.

EvilHawk
23-05-04, 16:29
To advisory κυκλοφόρησε στίς 20/05/2004 & το update από τίς 19/05/2004. So what!
Κάνεις update και τέλειωσε! Αυτούς που δεν βγάζουν advisory να φοβάσαι!

Spyrosss
23-05-04, 17:49
Symantec Antivirus Corporate 9 να βρείτε την υγεία σας :D

sdikr
23-05-04, 18:43
Symantec Antivirus Corporate 9 να βρείτε την υγεία σας


προσοχή!!! Δεν κάνει scan τα email

apostolisss
23-05-04, 19:12
Μήπως ξέρετε πως μπορώ να καθαρίσω το pc μου από αυτά που αφήνει το Norton?

EvilHawk
23-05-04, 19:24
Μήπως ξέρετε πως μπορώ να καθαρίσω το pc μου από αυτά που αφήνει το Norton

Εχει οδηγίες στην Symantec!

apostolisss
23-05-04, 19:43
Το ότι δεν γράφω μηνύματα δεν σημαίνει ότι δεν παρακολουθώ τις συζητήσεις
EvilHawk! Ρώτησα αν ξέρετε εσείς κάποιο τρόπο ώστε να μπορέσω να “καθαρίσω”
αυτά που αφήνει το Norton antivirus στο δίσκο μετά την απεγκατασταση!
Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

EvilHawk
23-05-04, 19:58
Ευχαριστώ για το χρόνο σου!

O δικός μου είναι πολύτιμος, εσύ βαριέσαι να ψάξεις? Κάθε πρόγραμμα έχει την δικιά του διαδικασία επεγκατάστασης και οδηγίες και reg αρχείο για την αφαίρεση απο την registry υπολλειμάτων! Mήπως πρέπει να ψάξω να στα βρώ εγώ ή είμαι υποχρεωμένος να αραδιάσω όλα τα links στο forum !

kadronarxis
23-05-04, 20:04
peace αδέρφια...
apostoli, τεμπέλη σε κόβω. :D

Spyrosss
23-05-04, 20:50
Symantec Antivirus Corporate 9 να βρείτε την υγεία σας


προσοχή!!! Δεν κάνει scan τα email

Eίναι δυνατόν να μην κάνει scan τα mail; Μέχρι mail στέλνει σε αυτόν που σου στέλνει μολυσμένα attachments.

Internet E-mail Auto-Protect

Internet E-mail Auto-Protect constantly scans the body text and attachment files associated with your email messages to ensure that they do not contain viruses. Auto-Protect is a powerful way to guard your data against infection.

kostaspapadimas
23-05-04, 21:00
Symantec Antivirus Corporate 9

Simply the Best!

Anonymous
23-05-04, 21:52
Δοκιμαστικά κατέβασα απο ένα site 4 ιους. Ειχα το nod32.. περιμενα 5 λεπτά και δεν έβγαλε κανένα μήνυμα... κάνω χειροκίνητα σκαν στα αρχεία και δεν εντόπισε τπτ. Βάζω το panda internet security ξανακατεβάζω τα αρχεία.. απο τους 4 βρήκε τους 3 χωρίς να χρειαστεί να κάνω scan.!! Οποιος θέλει τη διευθυνση του site με τους ιους (5274 ιους εχει) ασ μου στείλει ενα pm..

androu
23-05-04, 21:53
ρε φτιάξτε τα settings Να μην ποστάρουν ανωνυμοι.. μπερδευτικα και ποσταρρα χωρις να εχω κάνει Login sorry :(

kadronarxis
23-05-04, 21:54
Ότι το panda είναι κορυφαίο και πολύ ελαφρύ για το σύστημα, λίγοι άνθρωποι το ξέρουν.
Το αρκουδάκι γνωρίζει να αμύνεται στους ιούς.

sdikr
23-05-04, 22:12
Eίναι δυνατόν να μην κάνει scan τα mail; Μέχρι mail στέλνει σε αυτόν που σου στέλνει μολυσμένα attachments.

Internet E-mail Auto-Protect

Internet E-mail Auto-Protect constantly scans the body text and attachment files associated with your email messages to ensure that they do not contain viruses. Auto-Protect is a powerful way to guard your data against infection.



τουλάχιστον στην εγκατάσταση που το έχω υποστήρίζει μόνο exchange server

androu
23-05-04, 22:16
δουλεύει σε xp ?

Spyrosss
23-05-04, 22:23
Eίναι δυνατόν να μην κάνει scan τα mail; Μέχρι mail στέλνει σε αυτόν που σου στέλνει μολυσμένα attachments.

Internet E-mail Auto-Protect

Internet E-mail Auto-Protect constantly scans the body text and attachment files associated with your email messages to ensure that they do not contain viruses. Auto-Protect is a powerful way to guard your data against infection.



τουλάχιστον στην εγκατάσταση που το έχω υποστήρίζει μόνο exchange server

Μήπως διάλεξες "Deploy Antivirus Server" στην εγκατάσταση γιατί εγώ έβαλα Client δεν ήθελα να τρέχω Quarantine Servers και τέτοια ούτε να μανατζάρω αλλα pc. Ίσως αν διαλέξεις server να μην μπαίνει αυτό το option. Αλλα και πάλι αφου σκανάρει real-time όπως οταν κατεβάζεις κάτι και έχει torjan μεσα δε θα το σβήσει το attachment;

sdikr
23-05-04, 22:29
ήπως διάλεξες "Deploy Antivirus Server" στην εγκατάσταση γιατί εγώ έβαλα Client δεν ήθελα να τρέχω Quarantine Servers και τέτοια ούτε να μανατζάρω αλλα pc. Ίσως αν διαλέξεις server να μην μπαίνει αυτό το option. Αλλα και πάλι αφου σκανάρει real-time όπως οταν κατεβάζεις κάτι και έχει torjan μεσα δε θα το σβήσει το attachment;

ναι η δοκιμή έγινε σε server οπότε δούλεψα με το deploy

ReverseR
23-05-04, 22:51
Τι κα8εστε κε παιδευεστε ρε?!?
Εγω σας συνηστω να μην χρησιμοποιειτε καθόλου τον IE οπως και το outlook(οπερα για browser οιτ αλλο 8ελετε για email client),βαλτε κε ενα απλο firewall οπως το tiny firewall να μπλοκαρει τα παντα στα πορτς 132-139 και αυτοματως μπορειτε να νιω8ετε καμια δεκαρια εκοταμμυρια φορες πιο ασφαλεις.

--antivirus δεν χρειαζεται

sdikr
23-05-04, 22:54
Τι κα8εστε κε παιδευεστε ρε?!?
Εγω σας συνηστω να μην χρησιμοποιειτε καθόλου τον IE οπως και το outlook(οπερα για browser οιτ αλλο 8ελετε για email client),βαλτε κε ενα απλο firewall οπως το tiny firewall να μπλοκαρει τα παντα στα πορτς 132-139 και αυτοματως μπορειτε να νιω8ετε καμια δεκαρια εκοταμμυρια φορες πιο ασφαλεις.

--antivirus δεν χρειαζεται


και να μην κατεβάζεται τίποτα απο το δίκτυο και να μην βάζεται δισκάκια στο μηχάνημα, ναι δεν χρειάζεται antivirus
:twisted:

ReverseR
23-05-04, 23:04
8α επιμεινω στη παραπανω αποψη. Αμα εισαι εμπειρος χρηστης δεν χρειαζεσαι antivirus.

τεσπα....

aesir
23-05-04, 23:06
sdikr, Ποια version έχεις; Στην δουλειά έχω και εγώ το SAV8 αλλά έχω και μια κόπια του 9 που δεν έχω δει ακόμα. Μήπως το internet email scanning είναι κατι που το κάνει η νέα version;

sdikr
23-05-04, 23:08
Ότι το panda είναι κορυφαίο και πολύ ελαφρύ για το σύστημα, λίγοι άνθρωποι το ξέρουν.
Το αρκουδάκι γνωρίζει να αμύνεται στους ιούς.

Συμφωνώ και έγω, ελαφρύ, κανει αναβαθμίσεις 2 με 3 φορές την μερα, ψάχνει και για dialer, trojan, το έχω αγαπήσει! :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.