PDA

Επιστροφή στο Forum : Απορία με ταχύτητες usb



nikraven
15-04-11, 10:51
Καλημέρα σε όλους
η απορία που έχω και αφορά την ταχύτητα των θυρών usb είναι η εξής:
Παρατήρησα χθές έχοντας ένα αρχείο μεγέθους 880mb να το αντιγράψω απο τον desktop υπολογιστή του σπιτιού μου σε ένα usb flash adata 8gb και ταυτόχρονα με το χρονόμετρο του κινητού μου μετράω ότι ολοκληρώνεται η αντιγραφή σε χρόνο 2 λεπτών και 19 δευτερολέπτων.!!
Ο υπολογιστής που έχω στο σπίτι και είναι καινούριος σχεδόν 10 μηνών έχει τα εξής:
λειτουργικό:windows xp+sp2
cpu intel core i5-750 2,66ghz
ram- 4ghz (2x2gb pc3-10666) (βλέπει τα 3,5ghz λόγω windows xp)
motherboard - msi p55m-gd45
hd- 2x western digital 640gb aals caviar black sata2
gpu- sapphire radeon hd-5770 1gb ddr5

στον πίνακα διαχείρισης υλικού και στoυς ελεγκτές usb τα μόνα πράγματα που αναγράφονται είναι τα εξής:
intel 5 series/3400 series chipset family usb enhanced host controller 3B34
intel 5 series/3400 series chipset family usb enhanced host controller 3B3C

(μήπως εδώ έπρεπε να αναγράφεται και κάτι που να αφορά τα usb2 ή λέω σαχλαμάρες ??)


μέχρι εδώ έχουμε το πρώτο σενάριο και πάμε στο δεύτερο σενάριο.

παίρνω το φλασάκι και το πάω στον υπολογιστή της δουλειάς μου να περάσω τo αρχείο των 880mb.
στο pc της δουλειάς μου που είναι ένα desktop dell τουλάχιστον 2 χρονών η αντιγραφή των 880mb ολοκληρώνεται-(πάλι με το χρονόμετρο του κινητου)-σε 1 λεπτό και 18 δευτερόλεπτα.!!!!!!
δηλαδή σε σχέση με το pc του σπιτιού μου αντιγράφηκε το αρχείο πιο γρήγορα με διαφορά σχεδόν 1 ολόκληρου λεπτού.!!!!

το pc του γραφείου έχει τα εξής (όσα μπόρεσα και είδα απο την διαχείριση υλικού):
λειτουργικό:windows xp+sp2
cpu: pentium D 3,00ghz
ram: 512MB

στον πίνακα διαχείρισης υλικού και στoυς ελεγκτές usb γράφει:
intel ich8 family usb universal host controller
intel ich8 family usb2 enhanced host controller

Δικαιολογείται το pc του σπιτιού μου να είναι πιο αργό-(στην αντιγραφή αρχείων μέσω usb)- σε σχέση με το pc της δουλειάς μου που είναι πιο παλιό και με λιγότερη ram ή μήπως κάτι φταίει στο pc του σπιτιού μου και οι ταχύτητες των usb δεν είναι σωστές??

nfotis
15-04-11, 11:37
Τα USB στικάκια ΠΑΝΤΑ είναι πολύ ταχύτερα στην ανάγνωση παρά στην εγγραφή.

Θα το διαπίστωνες και αν έκανες αντιγραφή στον ίδιο υπολογιστή μπρος-πίσω.

Ν.Φ.

nikraven
15-04-11, 18:05
Τα USB στικάκια ΠΑΝΤΑ είναι πολύ ταχύτερα στην ανάγνωση παρά στην εγγραφή.

Θα το διαπίστωνες και αν έκανες αντιγραφή στον ίδιο υπολογιστή μπρος-πίσω.

Ν.Φ.

φιλε μου είχες απόλυτο δίκιο.
εκανα το πειραμα πρώτα απο το φλασάκι προς το pc.
για τα 880mb και για τα δυο pc οι χρόνοι πάνω κάτω ήταν ίδιοι περίπου στο 1 λεπτό και 13-19 δευτερόλεπτα.
Το δοκίμασα και σε ενα άλλο pc που έχω στο σπίτι και εκει τον ιδιο χρόνο εκανε περίπου.

για το ανάποδο πειραμα της μεταφοράς του αρχείου των 880mb απο pc προς το φλασάκι εκεί το άλλο pc που έχω σπίτι και φοράει cpu intel core2quad q8200 2.33ghz με 4ghz ram και windows 7 ήταν το πιο γρήγορο με χρόνο 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα.

δηλαδή για να καταλάβω οι ταχυτητες μεταφορας αρχειων μεσω usb απο τι εξαρτιούνται??

nikraven
15-04-11, 18:11
και στην εικόνα είναι η αναφορά των controller των usb.
Μήπως για usb2 επρεπε να υπάρχει και κάποια άλλη καταχώρηση ή ολα ειναι ΟΚ όπως φαίνονται?

baskon
15-04-11, 18:14
φιλε μου είχες απόλυτο δίκιο.
εκανα το πειραμα πρώτα απο το φλασάκι προς το pc.
για τα 880mb και για τα δυο pc οι χρόνοι πάνω κάτω ήταν ίδιοι περίπου στο 1 λεπτό και 13-19 δευτερόλεπτα.
Το δοκίμασα και σε ενα άλλο pc που έχω στο σπίτι και εκει τον ιδιο χρόνο εκανε περίπου.

για το ανάποδο πειραμα της μεταφοράς του αρχείου των 880mb απο pc προς το φλασάκι εκεί το άλλο pc που έχω σπίτι και φοράει cpu intel core2quad q8200 2.33ghz με 4ghz ram και windows 7 ήταν το πιο γρήγορο με χρόνο 2 λεπτά και 20 δευτερόλεπτα.

δηλαδή για να καταλάβω οι ταχυτητες μεταφορας αρχειων μεσω usb απο τι εξαρτιούνται??

Εαν εχεις Usb 2 θυρες μπορεις να μεταφερεις μεχρι περιπου 30 Mb/s...Το Usb3 ειναι πολυ πιο γρηγορο.
Το προβλημα ειναι τα φλασακια...Η ταχυτητα τους παει αναλογα με τη τιμη...Για να παρεις ενα πολυ γρηγορο πρεπει να πληρωσεις αδρα...Οποτε αν πληρωσεις θα παρεις ενα φλασακι που θα εχει σχεδον ιδια ταχυτητα αναγνωσης/εγγραφης...

@ ADSLgr.com All rights reserved.