PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβληματα Σκληρου δισκου



Sefiroth
28-09-06, 18:07
Μαγκες εχω φρικαρει, πηρα ενα Athlon 64 3500+ s939, ενα mobo GigaByte με onboard Gefroce 6100 και δυο μνμες 512MB/ 400MHz για να τρεξουν σε dual channel. Σκληρο και οπτικα μεσακρατησα τα ιδια. Εστησα το μηχανακι, ολα κομπλε το ανοιγω, κανει τα διαγνωστικα και το γνωστο μπιπ οτι ολα ειναι οκ και περιμενω να αναγνωρισει σκληρο και cdrom, αλλα τιποτα, σαν να μην εχω βαλει καν ρευμα πανω τους. Ειμαι 150% σιγουρος πως οι συνδεσεις ειναι σωστες και τα τζαμπερακια καθως τα ελεγξα καμια 20αρια φορες. Δεν ειμαι και κανας ασχετος, εχω στησει 5 μηχανακια. Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι πως δε φτανει η ισχυς του τροφοδοτικου (400W), γιατι αυτο δεν το εχω ξαναδει να γινεται παρα μονο οταν βγαζεις το ρευμα απο τη συσκευη. To BIOS ουτε που αναγνωριζει τιποτα ουτε σκληρο ουτε τιποτα, τα υπολοπα ομως δουλευουν κανονκα. Αν καποιου του εχει ξαναυσμβει κατι παρομοιο ας μου πει πως το αντιμετωπισε, μην παω και δωσω 50 ευρω τσαμπα για καινουριο τροφοδοτικο... Παντως 400 βατ ειναι καμποσα αλλα τι να πω...Α και εβγαλα τα δυο cdrom και το floppy και το δευτερο ανεμιστηρακι και παλι τιποτα. Ευχαριστω που με ακουσατε.

Patentman
28-09-06, 18:26
Τσεκαρε τις καλωδιοταινιες αν ειναι ΡΑΤΑ οι δισκοι. Ξεκουμπωσε τες και βαλε την απομακρυσμενη ακρη στην μητρικη, ακομη και ετσι να ειναι βγαλ΄τες και ξαναβαλτες. Τσεκαρε και τα jumper. ;)

Αν ειναι SATA τοτε κοιταξε το manual για να ρυθμισεις το καναλι σε SATA.

takis222
28-09-06, 18:40
κανει τα διαγνωστικα και το γνωστο μπιπ οτι ολα ειναι οκ και περιμενω να αναγνωρισει σκληρο και cdrom, αλλα τιποτα, σαν να μην εχω βαλει καν ρευμα πανω τους.
Συγνωμη,για να καταλαβω....τον δισκο τον ακους να δουλευει?
Δεν κανεις και ενα clear τη cmos.;)

magicman
28-09-06, 18:50
κανε ενα cmos.ελενξε και τα καλωδια παλι. βασικα αν μπορεις δοκιμασε τα ολα εκτος κουτιου. τι μαρκα psu εχεις? επισης στην 12αρα που παει στο δισκο μην βαζεις παρα πολλες συσκευες. δοκιμασε αυτα που σου ειπα πρωτα αν δεν γινει κατι βλεπουμε.

Sefiroth
28-09-06, 18:50
Οσον αφορα στην πρτη απαντηση ειναι PATA και αυτο που προτεινεις εχω βαρεθει να το δοκιμαζω.. Οσον αφορα το δευτερο εσκυψα λιγο για να ακουσω αν δουλευει και την ααρτια μ ου να την πω δεν τον παλυακουγα ουτε λιγο. Εκος κι αν ειναι απιστευτα αθορυβος..

Ο δισκος ειναι κομπλε σιγουρα δουλευει και το δοκιμασα να τον βαλω τελειως μονο του, χωρις συσκετες και παλι τιποτα. Δοκιμασα και αλλους σκληρους και μια απο τα ιδια. Οσο για μαρκα noname ειναι παναθεμα το ηταν μαζι με το κουτι και λεει πως κανει για Pentium 4/ 3Ghz...

logan11
28-09-06, 19:19
Μήπως είναι απενεργοποιημένος ο IDE controller στο ΒΙΟS?

Sefiroth
28-09-06, 19:29
Ουτε αυτο ισχυει ολα τα εχω ελεγξει απο 10 φορες bioς καλωδια τζαμπερ, τι να πω εχω χασει τη μπαλα. % μηχανακια εχω στησει πρωτη φορα μου συμβαινει θα δοκιμασω να περασω το τελευταιο bios και μετα νεο τροφοδοτικο ελπιζοντας οτι θα δουλεψει..

hemlock
28-09-06, 19:31
Για την περιπτωση που (μπορει να ) εχει προβλημα ο δισκος ριξε μια ματια σε αυτο το αρθρο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=41767)

dith
28-09-06, 21:13
Μαγκες εχω φρικαρει, πηρα ενα Athlon 64 3500+ s939, ενα mobo GigaByte με onboard Gefroce 6100 και δυο μνμες 512MB/ 400MHz για να τρεξουν σε dual channel. Σκληρο και οπτικα μεσακρατησα τα ιδια. Εστησα το μηχανακι, ολα κομπλε το ανοιγω, κανει τα διαγνωστικα και το γνωστο μπιπ οτι ολα ειναι οκ και περιμενω να αναγνωρισει σκληρο και cdrom, αλλα τιποτα, σαν να μην εχω βαλει καν ρευμα πανω τους. Ειμαι 150% σιγουρος πως οι συνδεσεις ειναι σωστες και τα τζαμπερακια καθως τα ελεγξα καμια 20αρια φορες. Δεν ειμαι και κανας ασχετος, εχω στησει 5 μηχανακια. Το μονο που μπορω να υποθεσω ειναι πως δε φτανει η ισχυς του τροφοδοτικου (400W), γιατι αυτο δεν το εχω ξαναδει να γινεται παρα μονο οταν βγαζεις το ρευμα απο τη συσκευη. To BIOS ουτε που αναγνωριζει τιποτα ουτε σκληρο ουτε τιποτα, τα υπολοπα ομως δουλευουν κανονκα. Αν καποιου του εχει ξαναυσμβει κατι παρομοιο ας μου πει πως το αντιμετωπισε, μην παω και δωσω 50 ευρω τσαμπα για καινουριο τροφοδοτικο... Παντως 400 βατ ειναι καμποσα αλλα τι να πω...Α και εβγαλα τα δυο cdrom και το floppy και το δευτερο ανεμιστηρακι και παλι τιποτα. Ευχαριστω που με ακουσατε.

Μου το έκανε εμένα πρόσφατα σε σύστημα που δούλευε μάλιστα. Έμπαινε, μπιπ για bios ok, κ ο δίσκος έκανε βρουμ-βρουμ (καλά όχι ακριβώς) αλλά δεν ξεκινούσε. Κ πάνω που πήγα να βάλω τα κλάματα :cry: γιατί νόμιζα οτι κάηκε ο δίσκος σκεφτηκα κ δοκίμασα ένα τροφοδοτικό. Ενώ φαινόταν πως δούλευε, προφανώς δεν το έκανε...

Συνεπώς, βρες κ δοκίμασε ένα τροφοδοτικό σαν πρώτη κίνηση. Τα 400W και τα Pentium ok δεν μου λένε τίποτα... noname = μούφα.. ειδικά για AMD 939 και την καρτα γραφικων που εχεις

magicman
29-09-06, 18:14
δοκιμασε ενα τροφοδοτικο και αν μπορεις δοκιμασε να μπουταρεις το δισκο σε αλλο πισι. αν δεν γινει τπτ τοτε rma it.

Whiteyez
30-09-06, 13:07
Για να μήν ανοίγω άλλο θέμα το γράφω εδώ:

Τη διαφορά έχει το basic απτο dynamic? Έβαλα έναν καινούργιο σκληρό σήμερα και το έκανα dynamic,πως τον κάνω basic?

http://img135.imageshack.us/img135/516/sampleae9.gif (http://imageshack.us)

Patentman
30-09-06, 15:33
Για να μήν ανοίγω άλλο θέμα το γράφω εδώ:

Τη διαφορά έχει το basic απτο dynamic? Έβαλα έναν καινούργιο σκληρό σήμερα και το έκανα dynamic,πως τον κάνω basic?[/URL]
http://support.microsoft.com/kb/314343/en-us
http://support.microsoft.com/kb/309044/en-us

Δεν συμφερει το dynamic.
Απλα θα χασεις οτι δεδομενα εχεις στον δισκο, πρωτα μετακινησε τα.

Whiteyez
30-09-06, 16:20
Done..ευχαριστώ..:oneup:

@ ADSLgr.com All rights reserved.