PDA

Επιστροφή στο Forum : Κολλάει ο Firefox... με ραντεβού!



yiapap
15-04-11, 15:17
Στον Η/Υ της δουλειάς κάθε μέρα περίπου στις 15.00 (14.40~15.30) κολλάει ο Firefox (3.6.16).
Ανεβάζει CPU usage ~50% (διπύρηνος), ανεβάζει memory usage περίπου στα 500MB (ανεξαρτήτως tabs).
Κάπου διάβασα ότι ενδέχεται να σκαλώνει το plugin_container.exe το οποίο και απενεργοποίησα από το about:config, χωρίς αποτέλεσμα.
Αν γυρίσεις στο Firefox δείχνει λευκή οθόνη (χωρίς refresh) και οποιαδήποτε διαδικασία στον Η/Υ γίνεται επίπονη. Αν προσπαθήσω να τον κλείσω από τη μπάρα κολλάει το σύμπαν, ανοίγουν δύο διεργασίες dumprep. Αν σκοτώσω το process firefox.exe και το ξανανοίξω όλα καλά.

Εννοείται ότι δεν έχω μαμούνια, ζουζούνια, search engines κτλ.
Τα πρόσθετα είναι:
ADSLgr Menubar
BBcode
Gmail Manager 0.6.4.1
Java Console 6.0.24
Java Quick Starter 1.0
Microsoft .Net Framework Assistant 1.0 (disabled)
Tab Mix Plus 0.3.8.5

Καμιά ιδέα;

MichaelSE
15-04-11, 15:31
Ρε Yiapap, στην ίδια δουλειά δουλεύουμε; Κι εγώ έχω (είχα μάλλον) ακριβώς το ίδιο πρόβλημα εκείνες τις ώρες.:lol:

Χωρίς πλάκα όμως, ίσως να έχει να κάνει με τη χρήση. Αν θεωρείς ότι κάθε μέρα κάνεις πάνω κάτω τα ίδια πράγματα την ίδια ώρα (π.χ. ανοίγεις firefox το πρωί, ανοίγεις τα ίδια πάνω κάτω sites κτλ), τότε είναι λογικό να έχει την ίδια συμπεριφορά κάθε μέρα.

Έχω εγκαταστήσει ήδη firefox 4 (με αναβάθμιση - όχι uninstall / install) και δεν εμφανίζει αυτήν τη συμπεριφορά. Αν υπάρχουν τα plugins που χρησιμοποιείς, ίσως η αναβάθμιση σε 4 να σου λύσει κι εσένα το πρόβλημα...

alekan
15-04-11, 15:43
Καμιά ιδέα;

Να φεύγεις απο τη δουλειά νωρίτερα.

yiapap
15-04-11, 15:55
Ρε Yiapap, στην ίδια δουλειά δουλεύουμε; Κι εγώ έχω (είχα μάλλον) ακριβώς το ίδιο πρόβλημα εκείνες τις ώρες.:lol:

Χωρίς πλάκα όμως, ίσως να έχει να κάνει με τη χρήση. Αν θεωρείς ότι κάθε μέρα κάνεις πάνω κάτω τα ίδια πράγματα την ίδια ώρα (π.χ. ανοίγεις firefox το πρωί, ανοίγεις τα ίδια πάνω κάτω sites κτλ), τότε είναι λογικό να έχει την ίδια συμπεριφορά κάθε μέρα.

Έχω εγκαταστήσει ήδη firefox 4 (με αναβάθμιση - όχι uninstall / install) και δεν εμφανίζει αυτήν τη συμπεριφορά. Αν υπάρχουν τα plugins που χρησιμοποιείς, ίσως η αναβάθμιση σε 4 να σου λύσει κι εσένα το πρόβλημα...Το σκέφτηκα κι εγώ το 4 αλλά στο σπίτι που το έβαλα δεν μου αρέσει το interface.

stefan_city
15-04-11, 16:01
Το σκέφτηκα κι εγώ το 4 αλλά στο σπίτι που το έβαλα δεν μου αρέσει το interface.

αφου μπορεις να τον προσαρμοσεις οπως θες, και να τον κανεις οπως ο 3.6... χωρις ιδιαιτερες διαφορες.

yiapap
15-04-11, 16:04
αφου μπορεις να τον προσαρμοσεις οπως θες, και να τον κανεις οπως ο 3.6... χωρις ιδιαιτερες διαφορες.Αυτό προϋποθέτει χρόνο τον οποίο (λόγω διαστροφής) θα προτιμούσα να τον επενδύσω στο να βρω τι προκαλεί το πρόβλημα. Δεν θεωρώ ως λύση του "κολλάει το τάδε" τα "κάνε format"-"βάλε το δείνα" κ.ο.κ. ;)

MichaelSE
15-04-11, 16:15
Αυτό προϋποθέτει χρόνο τον οποίο (λόγω διαστροφής) θα προτιμούσα να τον επενδύσω στο να βρω τι προκαλεί το πρόβλημα. Δεν θεωρώ ως λύση του "κολλάει το τάδε" τα "κάνε format"-"βάλε το δείνα" κ.ο.κ. ;)

Σίγουρα ισχύει αυτό που λες. Αλλά αν η αναβάθμιση λύνει το πρόβλημα, οι πιθανότητες λένε ότι πρόκειται για bug του firefox και δεν είναι θέμα configuration ή κάτι τέτοιο.

Πάντως εγώ έψαξα διάφορα γι' αυτό και δεν βρήκα τίποτα. Είχα απεγκαταστήσει όλα τα addons κτλ αλλά τίποτα (απ' ό,τι βλέπω δεν έχουμε τα ίδια). Και, όπως σου είπα, λύθηκε από μόνο του με την έκδοση 4 (προς το παρόν βέβαια γιατί την έχω για λίγο χρόνο σε σχέση με την 3.x, όπως είναι φυσιολογικό). Ίσως βέβαια να είναι διαφορετικό πρόβλημα.

Πάντως εγώ είχα παρατηρήσει το εξής (αν σου το κάνει κι εσένα): Αν στον task manager πας στο firefox.exe και πατήσεις "End Process" σου βγάζει έναν διάλογο επιβεβαίωσης. Ε, με το που μου έβγαζε αυτόν το διάλογο, το firefox απελευθερωνόταν και δούλευε κανονικά χωρίς να χρειαστεί να σκοτώσω το task τελικά. Βέβαια για λίγα λεπτά και μετά είχα πάλι την ίδια συμπεριφορά.

yiapap
15-04-11, 16:32
Πάντως εγώ είχα παρατηρήσει το εξής (αν σου το κάνει κι εσένα): Αν στον task manager πας στο firefox.exe και πατήσεις "End Process" σου βγάζει έναν διάλογο επιβεβαίωσης. Ε, με το που μου έβγαζε αυτόν το διάλογο, το firefox απελευθερωνόταν και δούλευε κανονικά χωρίς να χρειαστεί να σκοτώσω το task τελικά. Βέβαια για λίγα λεπτά και μετά είχα πάλι την ίδια συμπεριφορά.lol Θα το δοκιμάσω.

nnn
15-04-11, 16:36
αυτά είναι παρενέργειες του plugin container συνήθως.

yiapap
15-04-11, 16:41
αυτά είναι παρενέργειες του plugin container συνήθως.Γι αυτό και το απενεργοποίησα όπως έγραψα στο 1ο μήνυμα. Οπότε πλέον κολλάει το βασικό exe!!!

WAntilles
15-04-11, 16:43
Στον Η/Υ της δουλειάς κάθε μέρα περίπου στις 15.00 (14.40~15.30) κολλάει ο Firefox (3.6.16).
Ανεβάζει CPU usage ~50% (διπύρηνος), ανεβάζει memory usage περίπου στα 500MB (ανεξαρτήτως tabs).
Κάπου διάβασα ότι ενδέχεται να σκαλώνει το plugin_container.exe το οποίο και απενεργοποίησα από το about:config, χωρίς αποτέλεσμα.
Αν γυρίσεις στο Firefox δείχνει λευκή οθόνη (χωρίς refresh) και οποιαδήποτε διαδικασία στον Η/Υ γίνεται επίπονη. Αν προσπαθήσω να τον κλείσω από τη μπάρα κολλάει το σύμπαν, ανοίγουν δύο διεργασίες dumprep. Αν σκοτώσω το process firefox.exe και το ξανανοίξω όλα καλά.

Εννοείται ότι δεν έχω μαμούνια, ζουζούνια, search engines κτλ.
Τα πρόσθετα είναι:
ADSLgr Menubar
BBcode
Gmail Manager 0.6.4.1
Java Console 6.0.24
Java Quick Starter 1.0
Microsoft .Net Framework Assistant 1.0 (disabled)
Tab Mix Plus 0.3.8.5

Καμιά ιδέα;


Το σκέφτηκα κι εγώ το 4 αλλά στο σπίτι που το έβαλα δεν μου αρέσει το interface.

Να βάλεις τον 4.

Το interface δεν διαφέρει καθόλου.

Με το status-4-evar που επαναφέρει τη statusbar, το κάνει ακριβώς ίδιο.

........Auto merged post: WAntilles πρόσθεσε 1 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάντως εγώ είχα παρατηρήσει το εξής (αν σου το κάνει κι εσένα): Αν στον task manager πας στο firefox.exe και πατήσεις "End Process" σου βγάζει έναν διάλογο επιβεβαίωσης. Ε, με το που μου έβγαζε αυτόν το διάλογο, το firefox απελευθερωνόταν και δούλευε κανονικά χωρίς να χρειαστεί να σκοτώσω το task τελικά. Βέβαια για λίγα λεπτά και μετά είχα πάλι την ίδια συμπεριφορά.

Αυτό είναι πρόβλημα των Windows.

Συμβαίνει συνήθως όταν κάποιο modal dialog (δηλαδή με fixed διαστάσεις) πάρει εντολή από το σύστημα να γίνει maximized (που δεν γίνεται) επειδή π.χ. είναι ορισμένο κάτι τέτοιο στο shortcut του προγράμματος.

yiapap
15-04-11, 16:46
Αυτό είναι πρόβλημα των Windows.

Συμβαίνει συνήθως όταν κάποιο modal dialog (δηλαδή με fixed διαστάσεις) πάρει εντολή από το σύστημα να γίνει maximized (που δεν γίνεται) επειδή π.χ. είναι ορισμένο κάτι τέτοιο στο shortcut του προγράμματος.Το πρόβλημα φαίνεται να είναι στο refresh του firefox. Πιθανά όταν βγαίνει το Modal παράθυρο για το process ο FF παύει να θέλει να κάνει refresh οπότε ξεκολλάει.
Για το 4 τα είπαμε. Θα το βάλω αλλά θα ήθελα να βρω τι στο διάτανο συμβαίνει.

WAntilles
15-04-11, 16:50
Αυτό προϋποθέτει χρόνο τον οποίο (λόγω διαστροφής) θα προτιμούσα να τον επενδύσω στο να βρω τι προκαλεί το πρόβλημα.

Δεν χρειάζεται καθόλου χρόνο. Σε 5 λεπτά είσαι έτοιμος. Εκτός κι αν έχεις κάνει του κερατά τις καστομιές.

yiapap
15-04-11, 16:59
Δεν χρειάζεται καθόλου χρόνο. Σε 5 λεπτά είσαι έτοιμος. Εκτός κι αν έχεις κάνει του κερατά τις καστομιές.Τα addons μου τα είδες; Μέχρι και επέμβαση στο bbCode (Adslgr smilies) πρέπει να κάνω! Επίσης τα tabs του tabmix plus δεν εμφανίζονται καλά (μασκα χρώματος) κάτω όπου τα έχω.
Και τέσπα... Δεν ζητώ να κρίνουμε την επιθυμία μου να κρατήσω τον 3 στη δουλειά αλλά να βρούμε λύση εφόσον υπάρχει!

[Insomniac]
17-04-11, 20:43
Με τα addons απενεργοποιημένα στο κάνει; Αν θέλεις απενεργοποίησε δοκιμαστικά το ADSLgr Menubar τουλάχιστον, μπας και είναι κανα bug της καινούριας έκδοσης και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι.

Seitman
18-04-11, 08:54
Εγώ πάντως δεν έχω πρόβλημα με το ADSLgr Menubar πάντως [Insomniac].

yiapap
18-04-11, 14:48
;4088928']Με τα addons απενεργοποιημένα στο κάνει; Αν θέλεις απενεργοποίησε δοκιμαστικά το ADSLgr Menubar τουλάχιστον, μπας και είναι κανα bug της καινούριας έκδοσης και δεν το έχουμε πάρει χαμπάρι.Υπάρχει κώδικας που εκτελείται προγραμματισμένα;
Σήμερα πάντως, πιστό στο ραντεβού του...
Επίσης αν προσέξετε θα δείτε ότι το plugin-container.exe τρέχει παρά το ότι το έκανα disabled... :angryr:

[Insomniac]
18-04-11, 14:59
Υπάρχει κώδικας που εκτελείται προγραμματισμένα;

Ναι υπάρχει, ώστε να δουλεύει το "Σημειώστε τα forums ως διαβασμένα". Βέβαια δεν αναφέρθηκε κάποιο πρόβλημα ως τώρα (ούτε στις δοκιμές που έχω κάνει αντιμετώπισα κάτι), αλλά just to be on the safe side.

yiapap
18-04-11, 15:04
;4090340']Ναι υπάρχει, ώστε να δουλεύει το "Σημειώστε τα forums ως διαβασμένα". Βέβαια δεν αναφέρθηκε κάποιο πρόβλημα ως τώρα (ούτε στις δοκιμές που έχω κάνει αντιμετώπισα κάτι), αλλά just to be on the safe side.OK, αρκεί να το θυμηθώ (σήμερα θυμήθηκα το νήμα με το που κόλλησε :redface:)

[Insomniac]
18-04-11, 15:10
Αν έχεις την δυνατότητα απενεργοποίησέ το από σήμερα, ώστε αύριο να μην χαλάσεις την καθημερινή "ρουτίνα" που καταλήγει στο να κολλάει ο browser την συγκεκριμένη ώρα.

yiapap
18-04-11, 15:14
;4090369']Αν έχεις την δυνατότητα απενεργοποίησέ το από σήμερα, ώστε αύριο να μην χαλάσεις την καθημερινή "ρουτίνα" που καταλήγει στο να κολλάει ο browser την συγκεκριμένη ώρα. :shock: Και να χάσω το πιο συχνά χρησιμοποιούμενο μενού;;;;
Απαπαπαπαπα!

Seitman
18-04-11, 18:17
Μια που το 'φερε η κουβέντα... Πότε λες να μας προσφέρεις το BBCode για FF4?

:innocent:

nnn
18-04-11, 21:56
γιαπάπη έχεις έτσι τις ρυθμίσεις σου ?
86596

yiapap
19-04-11, 10:03
γιαπάπη έχεις έτσι τις ρυθμίσεις σου ?
86596Όχι, μόνο ένα reference σε plugin-container βρήκα και το έκανα disable. Τις είχα δει αυτές τις ρυθμίσεις αλλά δεν πειράζουμε πράγματα που δεν ξέρουν τι κάνουν :p
Θα δοκιμάσω σήμερα να κάνω disable όλα τα add-ons και μετά αυτές τις "άγνωστες".

yiapap
19-04-11, 15:18
;4090369']Αν έχεις την δυνατότητα απενεργοποίησέ το από σήμερα, ώστε αύριο να μην χαλάσεις την καθημερινή "ρουτίνα" που καταλήγει στο να κολλάει ο browser την συγκεκριμένη ώρα.IIIIII Mayday, Mayday!!!
Mε απενεργοποιημένα τα πρόσθετα, ΔΕΝ κόλλησε!
Δυστυχώς παίρνω άδεια από αύριο, αλλά Τρίτη θα είμαι στη διάθεσή σου για debugging.

@seitman
Ίσως αυτές τις μέρες που θα έχω χρόνο να δω το bbcode για τον FF4 ;)

[Insomniac]
19-04-11, 16:27
Το κακό όμως είναι πως, αν κατάλαβα καλά, τα απενεργοποίησες όλα μαζί; Γιατί έτσι δεν είμαστε σίγουροι πως ήταν από την menubar. Όπως και νά'χει θα το δούμε και αν όντως είναι από την menubar θα διορθωθεί.

Από βδομάδα που θα μπορείς, θα ήθελα για αρχή αν είναι εύκολο να δοκιμάσεις μ'ένα καθαρό profile. Μέχρι τότε μπορείς μήπως να μου πεις τι ώρα ανοίγεις τον firefox στον συγκεκριμένο υπολογιστή; Θέλω να δω αν υπάρχει συσχετισμός με τα update intervals του addon.

yiapap
19-04-11, 16:36
;4092930']Το κακό όμως είναι πως, αν κατάλαβα καλά, τα απενεργοποίησες όλα μαζί; Γιατί έτσι δεν είμαστε σίγουροι πως ήταν από την menubar. Όπως και νά'χει θα το δούμε και αν όντως είναι από την menubar θα διορθωθεί.

Από βδομάδα που θα μπορείς, θα ήθελα για αρχή αν είναι εύκολο να δοκιμάσεις μ'ένα καθαρό profile. Μέχρι τότε μπορείς μήπως να μου πεις τι ώρα ανοίγεις τον firefox στον συγκεκριμένο υπολογιστή; Θέλω να δω αν υπάρχει συσχετισμός με τα update intervals του addon.Από βδομάδα θα ενεργοποιήσω μόνο το menubar ώστε να ξέρουμε σίγουρα. Αν κολλήσει θα δοκιμάσω νέο προφίλ.
Για την ώρα από τις 09.30 έως τις 10.30 περίπου.

[Insomniac]
19-04-11, 21:06
Λοιπόν, το ξανακοίταξα σε ff 3.6, υπήρχε ένα θεματάκι, έκανα κάποιες αλλαγές και νομίζω πως πρέπει να είναι εντάξει τώρα. Αν όντως ήταν από το Adslgr Menubar, sorry για την όποια αναστάτωση και ευχαριστώ που ανέδειξες το πρόβλημα. :oneup:

Τελευταία έκδοση 2.0.1 (με αυτόματη ανανέωση).

yiapap
20-04-11, 12:15
Τι αναστάτωση ρε συ; Το πρόσθετό σου είναι (μαζί με το tab mix plus) τα πρώτα που μπαίνουν σε κάθε FF μου!
Μου κάνει εντύπωση όμως που σε άλλους 3 Η/Υ που χρησιμοποιώ (σχεδόν) καθημερινά δεν υπήρξε ποτέ πρόβλημα!
Αν θες να μας πεις και τι το προκαλούσε....

[Insomniac]
20-04-11, 21:52
Αν θες να μας πεις και τι το προκαλούσε....

Αν όντως ήταν από την menubar, τότε πιστεύω πως προερχόταν από ένα μη βέλτιστο κομμάτι του κώδικα του update interval, σε συνδυασμό όμως με τις συνθήκες χρήσης (πολλές ώρες ανοιχτός ο browser χωρίς επανεκκίνηση) και το μηχάνημα. Γι'αυτό και δεν το είχαμε παρατηρήσει κάπου αλλού ως τώρα.

Λέω αν, γιατί δεν μπόρεσα να το αναπαράγω στο δικό μου μηχάνημα, αλλά το παραπάνω θεματάκι υπήρχε.

yiapap
26-04-11, 16:53
;4093588']Τελευταία έκδοση 2.0.1 (με αυτόματη ανανέωση).Σήμερα άνοιξα τον FF στις 12 περίπου και το κόλλημα το έκανε τώρα!
Είχα τσεκάρει για updates των addons αλλα δεν βρήκε κάτι (είχα το 2.0) και δεν ασχολήθηκα παραπάνω.
Θα δούμε αύριο αν το πρόβλημα λύθηκε ;)

[Insomniac]
26-04-11, 17:12
Τελικά πέρασες την καινούρια έκδοση (2.0.1) ή όχι, δεν κατάλαβα. Δεν σου δούλεψε η αυτόματη ενημέρωση; Μόλις το δοκίμασα σε καινούριο profile και σε μένα δούλεψε κανονικά.

yiapap
26-04-11, 17:13
;4103125']Τελικά πέρασες την καινούρια έκδοση (2.0.1) ή όχι, δεν κατάλαβα. Δεν σου δούλεψε η αυτόματη ενημέρωση; Μόλις το δοκίμασα σε καινούριο profile και σε μένα δούλεψε κανονικά.Δεν μου δούλεψε η αυτόματη ενημέρωση (δεν έβγαλε update, ακόμη κι όταν πάτησα το κουμπάκι) και πέρασα χεράτα το xpi από το άλλο νήμα.

[Insomniac]
26-04-11, 17:41
Μάλιστα. Περίεργο, μιας και όπως είπα και πριν το δοκίμασα ξανά (από 2.0 σε 2.0.1) και δεν υπήρξε πρόβλημα. Anyway, εις αύριο τα νεότερα. Μακάρι να παν όλα καλά.

yiapap
27-04-11, 17:16
Ετοιμάζω την αγωγή.
Στείλε μου σε παρακαλώ τα προσωπικά σου στοιχεία με pm και ένα τελευταίο εκκαθαριστικό της εφορίας να ξέρω πόσα να απαιτήσω για ηθική βλάβη.:p

[Insomniac]
27-04-11, 19:15
Όλα εντάξει να υποθέσω ε; :oneup:

Μάλλον θα έτυχε ρε συ... :whistle: :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.