PDA

Επιστροφή στο Forum : "Τα ίδια Παντελάκη μου........



Σελίδες : [1] 2

DejaVu
15-04-11, 15:40
.....τα ίδια Παντελή μου!!!!"

Τι να πω τωρα οτι καθε τετοια εποχη πιανει τον ΟΤΕ κριση?!

Παραθετω το περσινο θεμα μου για να καταλαβετε τι γινεται

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=399084


Την Τριτη λοιπον τηλεφωνο και internet γιοκ!

Κανοντας τα γνωστα reset σε netmode, router αλλαγη splitters και οτι αλλο μπορειτε να φανταστειτε πηρα τηλεφωνο στο 13888 για να δηλωσω βλαβη.

"Δεν χρειαζεται να δηλωσουμε βλαβη διοτι κανουν εργασιες" μου ειπαν.
Αμαν λεω την βαψαμε παλι!!

Την επομενη ξαναπαιρνω και δηλωνω βλαβη.

" Σε 2-3 ωρες θα εχει ολοκληρωθει ο ελεγχος" ειπαν.

ΤΡΙΧΕΣ!!!!!

Την επομενη μετα απο ΠΟΛΛΑ τηλεφωνα, αφου ειχα επιτελους τηλεφωνο, ειπαν οτι εχει δωθει στο συνεργειο για βλαβη αλλα θα το κοιταξουν την Παρασκευη,σημερα δηλαδη!


Περιμενω...περιμενω....τιποτα!

Ξαναπερνω τηλεφωνο και τους "γκαζωνω".
"Εχω να δουλεψω απο την Τριτη τους λεω και η δουλεια μου εξαρτατε απο το Internet το καταλαβαινετε?"
Μου ειπαν και το ονομα του τεχνικου (με το που το ακουσα βεβαια ειπα ΩΧ!) και του οποιου το τηλεφωνο ειχα απο περυσι!

Του τηλεφωνω αγριεμενος και του ζητω να κοιταξει την περιπτωση μου!

Μετα απο 1 ωρα συνδεθηκα στην καταπληκτικη ταχυτητα των 2 mb ενω πρωτα ημουν στα 5.2-5.6 mb.

Περνω στο 121 τελειως σαλταρισμενος και τους τα "χωνω" ξανα χωρις κανεναν δισταγμο.
Τους ανεφερα οτι απλα με πεταξαν στα 2 mb επειδη βαριουντε να κανουν σωστα την δουλεια τους και οτι το αν φτιαχτει μια βλαβη εξαρτατε απο την συνεπεια του εκαστοτε τεχνικου,οπως μου ειχε πει περυσι ο Προισταμενος του τεχνικου τμηματος!!

Μου τηλεφωνησε ο τεχνικος λεγοντας οτι εχει προβλημα το καλωδιο εξω απο το Καφαο και θα το φτιαξουν απο Δευτερα.Η ταχυτητα που με εριξε ειναι λεει προσωρινη αλλα ετσι κι αλλιως πανω απο 3-3.5 με isdn.

Τι λες του απαντω που ημουν καρφωμενος πανω απο τα 5 mb μεχρι που βαλατε το χερακι σας!!

Αποκλειεται επεμενε αυτος μεχρι που με εκνευρισε αλλα γλυτωσε τα μπινελικια!!



Συγνωμη που σας ζαλισα αλλα τι κατασταση ειναι αυτη με τον ΟΤΕ?Οποτε κανουν κατι τα χαλανε ολα και μετα σου λενε ενα καρο μπουρδες λες και ειμαστε ασχετοι!!

Ξεχασα να σας πω οτι ενω μου ειπαν απο το 121 οτι πειραξαν κατι στο ζευγος μου αυτος αρνειτε οτι πειραξαν κατι.

Μου αρεσει που ο ΟΤΕ κοιταζει πρωτα τους πελατες του!!:closed:

ΜΠΟΥΡΔΕΣ

Με λιγα λογια Μιλαμε για μεγαλη ξεφτιλα ο ΟΤΕ....και τα εχω "παρε"ι ασχημα!!!!:down:

alex24
15-04-11, 23:43
Δεν ειναι ολοι οι τεχνικοι ιδιοι αλλοι ασχολουνται πραγματικα με την βλαβη σου το ψαχνουν βοηθοντας σε και αλλοι βρισκουν λυση ριχνοντας σου χωρις καποια εξηγηση την ταχυτητα στα 2Mbps οπως εκαναν και με μενα.Στον τεχνικο που μιλησα του εξηγησα οτι με τον προηγουμενο παροχο αλλα και πιο πριν που ειχα ΟΤΕ δεν ειχα καποιο προβλημα ουτε αποσυνδεσεων ουτε ταχυτητας μου απαντησε οτι απλα <<ετυχε>> και δεν ειχα προβλημα.Επισης μου ειπε οτι εαν βαλει καποιος γειτονας adsl δεν θα χω καθολου ιντερνετ και μολις του απαντησα οτι εχουν και αλλοι γειτονες dsl μου εδωσε την πρωτακουστη απαντηση <<ετυχε>> και δεν εχετε καποιο προβλημα τοτε.Επισης δεν ηξερε την ακριβη μου αποσταση απο το Α/Κ μια μου ειπε 5km μια 2,9 και στο τελος αποφανθηκε οτι το συστημα μπορει να μετρα και λαθος...Δεν ηρθε κανενα συνεργειο να κοιταξει το προβλημα οπως μου ειπαν απο το 121 οτι επρεπε να γινει...Απλα βρηκε την λυση των 2Μbps...Κλεινοντας θελω να ξαναπω οτι ο καθε τεχνικος διαφερει..

silegav
18-04-11, 22:01
Όντως, όσον αφορά την τεχνική υποστήριξη είναι σε μεγάλο βαθμό θέμα το σε ποιόν θα πέσεις και πόση όρεξη έχει να σε εξυπηρετήσει και αυτό δεν ισχύει μόνο στον ΟΤΕ. Βέβαια όταν το πρόβλημα σε πάει από τα 24 στα 2 και μένεις και χωρίς τηλέφωνο δεν είναι κι ότι καλύτερο. Αλήθεια όμως, αφού χαρούμενος δεν είσαι από πέρυσι, γιατί δεν φεύγεις από τον ΟΤΕ;

johnsruro
19-04-11, 10:02
Νομίζω ότι αν δεν έχει δέσμευση (μη τους χαρίσεις και το τέλος απενεργοποίησης) είναι μια καλή ώρα για να ψαχτείς και να πας κάπου αλλού. Για τους τεχνικούς έχω ακούσει σχόλια από όλες τις κλίμακες. Από πολύ καλά μέχρι πολύ άσχημα καλή ώρα. Εμένα η άποψη μου είναι κάπου στη μέση...για τους άλλους δεν ξέρω μιας και δεν έχω πάει ακόμα. Όταν φύγω και αποκτήσω ιδίαν εμπειρία θα σας πω.

geta
19-04-11, 10:24
οι αλλοι ειναι χειροτεροι,εχω δοκιμασει και WIND και FORTHNET.οι οποιοι τα ριχνουν ολα στον ote.καποια στιγμη πρεπει να ξυπνησουμε στην Eλλαδα και να αρχισουμε σταση πληρωμων.

kostas2005
19-04-11, 11:05
χανια κατεβαζα με 1900κΒ/sec απο nvidia σε καινουργια γραμμη με hec 55000 +
και θόρυβο στα τηλέφωνα ακόμα και μετά απο 3 διαφορετικές μάρκες/6 φίλτρα ..
Το δηλωσα πριν 4 μερες και τώρα εχω τα ιδια hec συγχρονίζω μια 8 μια 18 με το ρημάδι το Echolife HG520 (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=434970) και :down: απλά κατεβάζω με αληθινά 2..
+οτι τα δεν μπορω να κανω register me softphone σε omnivoice
http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=4091884&postcount=204

τι να πω .. ελπίζω κάτι να γίνει και να μην είναι μόνιμο.
και δυστυχώς ναι ήμουν υποχρεωμένος να βάλω οτε

weather1967
19-04-11, 15:10
Φιλε μου DejaVu διαβασα ολη την περσυνη σου Οδυσσεια που περασες !!.
Το μυαλο μου παει στο πιο απλο ,καποιος αλλος θα δηλωνε αργη ταχυτητα,οπως και εσυ περισσυ, και μηπως σε ξαναπηγαν στο παλιο ζευγος αθελα τους ,για να ικανοποιησουν το νύν νεο χρήστη.
Ερώτημα :
Γιατι δεν το γυρνας σε PSTN ? εφοσον στις δοκιμες εισαι καπου 1-2 mbps πιο πανω απο οτι τωρα ?,εκτος αν ο χωρος ειναι επαγγελματικος και χρειαζεσαι και τις δύο γραμμές.

johnsruro
19-04-11, 16:19
Συγγνώμη αλλά δεν υπάρχει καποιος κανόνας που ακολουθείτε στις αλλαγές ζευγών? Άιντε έτσι όπως μας έρθει τα αλλάζουμε κι αν πετύχει πέτυχε, αλλιώς... Δε μπορεί κάπως αλλιώς θα λειτουργεί το θέμα.

Vitruvian78
19-04-11, 22:24
Κι εγώ όσο ήμουν στην ΧΟΛ έπιανα 6Mbps, μόλις πήγα ΟΤΕ η γραμμή μου δεν σηκώνει πάνω απο 2Mbps, και όταν τους λεω μα πώς αφού ήμουν στα 6Mbps ακούω μονίμως την κλασσική απάντηση "αποκλείεται" λες και ονειρευόμουν. Επιπλέον και αποσυνδέσεις έχω συχνά που δεν είχα πριν στη ΧΟΛ. Η δικαιολογία είναι οτι απέχω αρκετα απο το κέντρο του ΟΤΕ και οτι αυτό μπορεί να αποδώσει η γραμμή μου μόνο! Έχω πάψει να ασχολούμαι γιατί βαρέθηκα!! Μου είπανε να υποβάλλω επίσημη διαμαρτυρία στον ΟΤΕ και να διακοψω αν θέλω χωρις να πληρώσω τέλος διακοπής. Αλλά τί θα γίνει.....μετά θα πρέπει να ζω στην ανασφάλεια μηπως μου κάτσει η στραβή στον εναλλακτικό;; Έλεος πλέον! Θεωρειτε πως αν κανω επίσημη διαμαρτυρία στον ΟΤΕ θα κερδίσω κάτι;;

psyxakias
19-04-11, 22:36
@DejaVu: με τα νεύρα, τα "γκάζια" και τα "χωσίματα" δε βγαίνει άκρη.. απλώς χειρότερα μπορεί να τα κάνεις. Κάνε μια δήλωση βλάβης γραπτή με fax και ζήτα άμεση αποκατάσταση. Επιπλέον αν η δουλειά σου εξαρτάται από την αδιάλειπτη παροχή internet, σε σημείο να σου δημιουργήσει σοβαρό πρόβλημα και απώλεια χρημάτων, τότε θα σου πρότεινα να βάλεις 2η γραμμή και να έχεις και ένα mobile internet πρόχειρο. Μαζί με ένα καλό & μεγάλο UPS για να μην επηρεάζεσαι και από τις διακοπές ρεύματος.


Αλήθεια όμως, αφού χαρούμενος δεν είσαι από πέρυσι, γιατί δεν φεύγεις από τον ΟΤΕ;
είναι μια καλή ώρα για να ψαχτείς και να πας κάπου αλλού.Αφού ο ΟΤΕ είναι ο διαχειριστής του δικτύου χαλκού, τι θα άλλαζε; Απλά θα καθυστερούσε περισσότερο η αποκατάσταση, διότι θα μεσολαβούσε και ο εναλλακτικός πάροχος. Δυστυχώς είμαστε (και εμείς και οι πάροχοι) εξαρτημένοι στον ΟΤΕ για τέτοια θέματα. :rolleyes:

baskon
19-04-11, 22:50
Αφού ο ΟΤΕ είναι ο διαχειριστής του δικτύου χαλκού, τι θα άλλαζε; Απλά θα καθυστερούσε περισσότερο η αποκατάσταση, διότι θα μεσολαβούσε και ο εναλλακτικός πάροχος. Δυστυχώς είμαστε (και εμείς και οι πάροχοι) εξαρτημένοι στον ΟΤΕ για τέτοια θέματα. :rolleyes:
Θεωρω οτι οι φιλοι απαντησαν στον alex24..
O οποιος επεσε απο τα 6 στα 2...
Ειναι γνωστο απο παλια το θεμα με τον Οτε...Πολλες φορες γραμμες που δεν ειναι πολυ καλες δε δουλευουν σε 24αρα...8αρα πλεον δεν υπαρχει οπως δεν υπαρχει και 4αρα που ελυνε τα προβληματα..
ΤΟ βασικο προβλημα ειναι οτι μαλλον δεν υπαρχει δυνατοτητα για πολλα προφιλ απο τους τεχνικους του Οτε...ειτε αυτο ειτε επεσε σε καποιους που βαριουνται να το κανουν...
ΑΠο οσο ξερω παντως προφιλ 6αρας δεν υπαρχει...ενω σε εναλλακτικους υπαρχει..

Vitruvian78
19-04-11, 22:58
Θεωρω οτι οι φιλοι απαντησαν στον alex24..
O οποιος επεσε απο τα 6 στα 2...
Ειναι γνωστο απο παλια το θεμα με τον Οτε...Πολλες φορες γραμμες που δεν ειναι πολυ καλες δε δουλευουν σε 24αρα...8αρα πλεον δεν υπαρχει οπως δεν υπαρχει και 4αρα που ελυνε τα προβληματα..
ΤΟ βασικο προβλημα ειναι οτι μαλλον δεν υπαρχει δυνατοτητα για πολλα προφιλ απο τους τεχνικους του Οτε...ειτε αυτο ειτε επεσε σε καποιους που βαριουνται να το κανουν...
ΑΠο οσο ξερω παντως προφιλ 6αρας δεν υπαρχει...ενω σε εναλλακτικους υπαρχει..

Καποιος τεχνικός μου είπε οτι δεν επιτρέπεται στον ΟΤΕ να παρεμβαίνει στη διαμόρφωση προφιλ απο την ΕΕΤΤ ενώ οι εναλλακτικοί έχουν τη δυνατότητα να παρεμβαίνουν και να κάνουν ρυθμίσεις στο firmware (?) των εξοπλισμών τους γι αυτό και μπορούνε να κάνουν κάθε γραμμή να λειτουργεί ικανοποιητικά ακόμη και αν δεν πιάνει 24.....δεν ξέρω αν τα λέω σωστά....ίσως να εννοούσε αυτό που είπε και ο προλαλίσας! :-)

DejaVu
19-04-11, 23:09
Καλησπερα φιλοι μου.

Θα απαντησω ενα ενα τα ερωτηματα ελπιζοντας οτι δεν θα ξεχασω καποιο.

1) Δεν εχω φυγει απο τον ΟΤΕ διοτι αν η γραμμη ειναι χαλια (τι εχουν κανει χαλια δηλαδη) θα υποφερω χειροτερα με αλλο παροχο.
Βεβαια αν συνεχιστει αυτο το δουλεμα απο τον ΟΤΕ θα παω αλλου τουλαχιστον να γλυτων και τα 50αρια καθε μηνα. Με βλεπω για ΗΟL ή CYTA.


2) H ISDN εξυπηρετει δυο σπιτια και συμφερει.

3) Οσον αφορα τα ζευγη ο καθε τεχνικος κανει οτι του κατεβει για να εξυπηρετησει καποιον νεο πελατη.
Εχω την γραμμη εδω και 40 χρονια και η αντιμετωπιση του ΟΤΕ ειναι απαραδεχτη.

Σημερα Τριτη ειμαι ακομα στα 2 mbit και το συνεργειο ακομα να φανει.

Παντως νομιζω οτι πεφτει πολυ δουλεμα απο τον ΟΤΕ.....

1)Την προηγουμενη Τριτη τηλεφωνω για βλαβη αλλα μου λενε οτι κανουν εργασιες.

2) Την Τεταρτη περναει σαν βλαβη, και η υπαλληλος μου λεει οτι υπαρχει υποσημειωση οτι κατι εκαναν στο ζευγος μου.
3) Πεμπτη............τιποτα.
4) Παρασκευη ξαφνικα εχει προβλημα το εξωτερικο καλωδιο του καφαο.
5) Σημερα Τριτη κανενα συνεργειο δεν εχει φτιαξει τιποτα και δεν βλεπει κανενας πλεον την υποσημειωση σχετικα με το ζευγος.

:hmm:

Επισης θα πω του εξυπνακια τεχνικου να περασει απο εδω και να του τριψω στα μουτρα τα στατιστικα της γραμμης μου!!

Ισως να μην βγαλω ακρη με τα νευρα οπως λεει ο φιλος παραπανω αλλα βρε παιδια δεν αντεχω να με θεωρουν μακακα.....ελεος επειδη μου πετανε ενα "εισαι μακρυα" "το καλωδιο" και τετοιες τριχες δεν αντεχω....διοτι εχω αποδειξεις οτι ημουν μια χαρα μεχρι που εβαλαν παλι το χερακι τους.

Μα καλα καθε τετοια εποχη τους πιανει να κανουν πειραματα και να παιζουν με τα νευρα μου?

DejaVu
20-04-11, 22:03
Καλησπερα σας και παλι.

Ακουστε τωρα την συνεχεια της ξεφτιλας του ΟΤΕ.
Σημερα πηρα τηλεφωνο στις 21 :45 και ακουστε τι μου ειπαν.

Η βλαβη εκλεισε εχθες,αλλα εγω ειμαι ακομα στα 2mbit.

Ρωταω τι ακριβως ειχαν κανει την προηγουμενη Τριτη και μου ειπαν "ΑΛΛΑΓΗ και ρυθμιση ζευγους λογω φυσιολογικης φθορας",αναφερεται στο ιστορικο!!!!!

Τι δουλεμα ειναι αυτο?Τους ειπα εγω οτι ειχα καποιο προβλημα και πηραξαν την γραμμη μου?
ΟΧΙ!!!!!!!!

Οπως ειπε ενας φιλος απλα γουσταραν να δωσουν την γραμμη μου καπου αλλου και με πεταξαν στην μαπα γραμμη!!:down::down:

sdikr
20-04-11, 22:11
Καλησπερα σας και παλι.

Ακουστε τωρα την συνεχεια της ξεφτιλας του ΟΤΕ.
Σημερα πηρα τηλεφωνο στις 21 :45 και ακουστε τι μου ειπαν.

Η βλαβη εκλεισε εχθες,αλλα εγω ειμαι ακομα στα 2mbit.

Ρωταω τι ακριβως ειχαν κανει την προηγουμενη Τριτη και μου ειπαν "ΑΛΛΑΓΗ και ρυθμιση ζευγους λογω φυσιολογικης φθορας",αναφερεται στο ιστορικο!!!!!

Τι δουλεμα ειναι αυτο?Τους ειπα εγω οτι ειχα καποιο προβλημα και πηραξαν την γραμμη μου?
ΟΧΙ!!!!!!!!

Οπως ειπε ενας φιλος απλα γουσταραν να δωσουν την γραμμη μου καπου αλλου και με πεταξαν στην μαπα γραμμη!!:down::down:

το λένε crosstalk, ψάξε να δείς τι μπορεί να κάνει

Ακόμα θυμάμαι πριν απο μερικά χρόνια να ψάχνω ασύρματα, άντε να έβρισκα 1 με 2, σήμερα έχεις χαλαρά 10 με 20

DejaVu
21-04-11, 01:00
sdikr,

νομιζω πως δεν εχω καταλαβει την απαντηση σου.Μπορεις σε παρακαλω να διευκρυνισεις τι εννοεις?

sdikr
21-04-11, 11:19
sdikr,

νομιζω πως δεν εχω καταλαβει την απαντηση σου.Μπορεις σε παρακαλω να διευκρυνισεις τι εννοεις?

όταν αυξάνονται σε μια περιοχή οι γραμμές που έχουν adsl αυτό δημιουργεί πρόβλημα σε όλες τις γραμμές adsl (crosstalk) με αποτέλεσμα να κατεβαίνει ο μέγιστος δυνατός συγχρονισμός, είναι δυστυχώς περιορισμός της τεχνολογίας

Μπορείς να κάνεις μια δοκιμή αν έχεις κάποιο ασύρματο να δεις πόσα ασύρματα υπάρχουν κοντά σου

psyxakias
21-04-11, 11:48
@sdikr: τι σχέση έχουν οι συνακροάσεις με την διακοπή τηλεφωνίας/internet στα 5+ Mbps και την επανασύνδεση σε 3 μέρες στα 2 Mbps; Αυξήθηκαν τόσο κατακόρυφα οι συνακροάσεις σε 3 μέρες, που μειώθηκε ο συγχρονισμός τόσο; Πιθανότερο είναι να δημιουργήθηκε κάποιο τεχνικό πρόβλημα στο βρόχο του ή να του έδωσαν άλλον προβληματικό, παρά αυτό που υποστηρίζεις.

Επιπλέον η αναφορά της καταμέτρησης των ασύρματων δικτύων είναι ελαφρώς άσχετη, καθώς δεν μπορούν να θεωρηθούν αξιόλογο στατιστικό δείγμα για το ποσοστό ενεργών ADSL στο Α/Κ του, διότι είτε μπορεί να έχουν κλειστό το ασύρματο (και να συνεχίζουν να προκαλούν συνακροάσεις) είτε να είναι πιο μακριά από το WiFI range. Άσε που δε νομίζω να αυξήθηκαν ΤΟΣΟ τα ασύρματα δίκτυα σε 3 μέρες μέσα.

Revolution
21-04-11, 11:56
Με λιγα λογια Μιλαμε για μεγαλη ξεφτιλα ο ΟΤΕ....και τα εχω "παρε"ι ασχημα!!!!:down:

Aυτες οι υπερμετρα συντριπτικες γενικολογιες καποια στιγμη πρεπει να σταματησουν και για τον ΟΤΕ και για τον καθε ΟΤΕ.

sdikr
21-04-11, 12:14
@sdikr: τι σχέση έχουν οι συνακροάσεις με την διακοπή τηλεφωνίας/internet στα 5+ Mbps και την επανασύνδεση σε 3 μέρες στα 2 Mbps; Αυξήθηκαν τόσο κατακόρυφα οι συνακροάσεις σε 3 μέρες, που μειώθηκε ο συγχρονισμός τόσο; Πιθανότερο είναι να δημιουργήθηκε κάποιο τεχνικό πρόβλημα στο βρόχο του ή να του έδωσαν άλλον προβληματικό, παρά αυτό που υποστηρίζεις.

Επιπλέον η αναφορά της καταμέτρησης των ασύρματων δικτύων είναι ελαφρώς άσχετη, καθώς δεν μπορούν να θεωρηθούν αξιόλογο στατιστικό δείγμα για το ποσοστό ενεργών ADSL στο Α/Κ του, διότι είτε μπορεί να έχουν κλειστό το ασύρματο (και να συνεχίζουν να προκαλούν συνακροάσεις) είτε να είναι πιο μακριά από το WiFI range. Άσε που δε νομίζω να αυξήθηκαν ΤΟΣΟ τα ασύρματα δίκτυα σε 3 μέρες μέσα.


Αν θα δείς έχει και κάποιο ιστορικό η συγκεκριμένη γραμμή, (απο 10/6/2010) εκεί κολλάει το crosstalk Και τα ασύρματα.

Δύσκολο να του αλλάξανε γραμμή καθώς έχει isdn

DejaVu
21-04-11, 12:25
Aυτες οι υπερμετρα συντριπτικες γενικολογιες καποια στιγμη πρεπει να σταματησουν και για τον ΟΤΕ και για τον καθε ΟΤΕ.


Σοβαρα το λες τωρα αυτο?

Οταν με εχουν "γραμμενο" κανονικα και δεν κανουν τιποτα δεν ειναι ξεφτιλα?

Οταν με δουλεουν κανονικα οτι δεν μπορω να πιασω πανω απο 3-4 mbit και εγω ημουν καρφωμενος στα 5.5 mbit ...........?

Οταν μου λεει ο ενας οτι πηραξαν το ζευγος και ο αλλος δεν ξερει τιποτα........?

Οταν δυο εβδομαδες με ταλαιπωρουν ενω με χρεωνουν κανονικα ........

Οταν ο προισταμενος παραδεχεται οτι για να φτιαχτει μια βλαβη εξαρταται απο την συμεπεια του τεχνικου ..........?


Θα μπορουσα να γραψω και πολλα ακομα αλλα δεν νομιζω οτι χρειαζεται .


Το κακο βεβαια ειναι οτι ολοι κρεμομαστε απο τα..........ζευγη του ΟΤΕ:down:

Vitruvian78
21-04-11, 13:04
Η άποψή μου είναι να πας να καταθέσεις εγγράφως τα παράπονά σου στον ΟΤΕ ή σε Oteshop κοντά σου. Το ιστορίκό με τις βλάβες και τα θέματα στη γραμμή σου υπάρχει. Οπότε είναι πολύ πιθανόν ο ΟΤΕ να αποχρεώσει τις ημέρες που είχες τα προβλήματα που περιγράφεις και σίγουρα να αντιμετωπίσουν τα παράπονά σου και τα θέματα στη γραμμή σου με πολύ πιο σοβαρό τρόπο. Δεν έχεις να χάσεις απολύτως τίποτα. Επιπλέον να σου πω οτι αν έχεις δηλώσει βλάβες επανειλημένα και το πρόβλημα συνεχίζει να υφίσταται, ο ΟΤΕ είναι υποχρεωμένος να σε αποδεσμεύσει απο το πακέτο με το οποίο σε δεσμεύει, χωρίς τέλος διακοπής, και μπορείς να απευθυνθείς σε άλλο πάροχο. Απλά να σου πω οτι σε περίπτωση που κάνανε κάποια αλλαγή στο ζεύγος καλωδίων, τότε είναι πολύ πιθανό αν όχι σίγουρο οτι θα έχεις την ίδια απόδοση και στον επόμενο πάροχο με τον οποίο θα συνδεθείς. Δεν θα σου δώσουν νέα καλωδίωση.

maik
22-04-11, 12:34
Αν αυξησω την ισχυ εξοδου σε ενα ζευγαρι σκιζοντας κυριολεκτικα ολα τα γειτονικα θα σου δωσω μεγαλυτερη ταχυτητα.
Παγια τακτικη μερικων παροχων.

Vitruvian78
22-04-11, 13:11
Αν αυξησω την ισχυ εξοδου σε ενα ζευγαρι σκιζοντας κυριολεκτικα ολα τα γειτονικα θα σου δωσω μεγαλυτερη ταχυτητα.
Παγια τακτικη μερικων παροχων.

Αυτό που λες απο πού προκύπτει;; Αν ήτανε έτσι όλοι θα το κάνανε για να μένουν και οι πελατες τους ευχαριστημένοι!

DejaVu
22-04-11, 14:41
Τελικα σημερα κατι παει να γινει αλλα ακομα το ψαχνουν απο οτι φαινεται αφου με εχουν σε fast path.

Τωρα πως απο τα 2mbit πεταχτηκα στα 5 σχεδον αφου ο εξυπνακιας ελεγε οτι δεν προκειτε να τα πιασω δεν ξερω.

http://img28.imageshack.us/img28/5868/picture2unw.jpg


http://www.speedtest.net/result/1263851393.png (http://www.speedtest.net)

emeliss
22-04-11, 14:46
Αν ήτανε έτσι όλοι θα το κάνανε για να μένουν και οι πελατες τους ευχαριστημένοι!
Θα έμενε ευχαριστημένος ο πρώτος. Μετά που θα το έκαναν στον 2ο και στον 3ο θα ήταν όλοι δυσαρεστημένοι αφού ο θόρυβος από τους διπλανούς θα πήγαινε στα ύψη. Αν πήγαινες σε λογική να τσιτώσεις λίγο ακόμα, στο τέλος δεν θα έπαιζε κανείς και απλά θα είχαμε μία τεράστια στάθμη θορύβου.

maik
22-04-11, 15:47
Αυτό που λες απο πού προκύπτει;; Αν ήτανε έτσι όλοι θα το κάνανε για να μένουν και οι πελατες τους ευχαριστημένοι!

Απο τους νομους της Φυσικης. Στην πραξη ομως ειναι "παρανομο". Ασχετα αν μερικοι το κανουν στην ζουλα και πουλανε διμεγαμπιτα στους πελατες τους ενω πληρωνουν 8,5 €. Οι διπλανοι ομως υποφερουν.

........Auto merged post: maik πρόσθεσε 3 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Τελικα σημερα κατι παει να γινει αλλα ακομα το ψαχνουν απο οτι φαινεται αφου με εχουν σε fast path.

Τωρα πως απο τα 2mbit πεταχτηκα στα 5 σχεδον αφου ο εξυπνακιας ελεγε οτι δεν προκειτε να τα πιασω δεν ξερω.



Με attenuation 56 δεν θα τα εχεις για πολυ.

Υπογραφη:
Ενας αλλος εξυπνακιας

psyxakias
22-04-11, 15:49
Έχει 50 attenuation (μέγιστη θεωρητική 5.16 Mbps) στο downstream, όχι 56. Αλλά ναι διόλου απίθανο, και βάσει του κακού ιστορικού, να μην διαρκέσει για πολύ. Θα ήταν ενδιαφέρον να δώσει και τα υπόλοιπα στοιχεία της γραμμής (snr, power).

maik
22-04-11, 15:52
Έχει 50 attenuation (μέγιστη θεωρητική 5.16 Mbps) έχει στο downstream, όχι 56. Αλλά ναι διόλου απίθανο, και βάσει όλου του ιστορικού, να μην διαρκέσει για πολύ.

56 up 50 down. Εκτος αν δεν βλεπω καλα την εικονα.:p
Το θεωρητικο αναφερεται σε ενα μεμονομενο κυκλωμα στο εργαστηριο.

lehrer
22-04-11, 15:58
Φιλε Dejavu στην ιδια περιοχη μενουμε. Κι εγω πριν φυγω απο τον ΟΤΕ παρα τα τηλεφωνηματα και τις δηλωσεις βλαβης μου λεγανε πως η γραμμη πανω απο 2Mbps δεν παει. Αφου τα ειδα ολα εφυγα και απο τοτε η γραμμη κλειδωνει μεταξυ 4.5 και 5.5.
Μηπως θα επρεπε να σκεφτεις να αλλαξεις παροχο;

Vitruvian78
22-04-11, 16:52
lehrer, με ποσο κατεβάζεις ένα αρχειο;

lehrer
22-04-11, 17:06
lehrer, με ποσο κατεβάζεις ένα αρχειο;

Αυτο ειναι ενα αλλο θεμα. Μπορει να κατεβαινει με 100 μπορει ομως και με 500. Εξαρταται.
Δεν θελω να πω οτι στους εναλλακτικους τα πραγματα ειναι παντα ροδινα. Σαφως και εκει υπαρχουν προβληματα. Αλλα αυτη η επιμονη του ΟΤΕ οτι η γραμμη δεν παει πανω απο 2Mbps ειναι κατι παραπανω απο εκνευριστικη.

Vitruvian78
22-04-11, 17:32
Ναι, το ξέρω μου έχει συμβεί και εμένα. Στη δουλειά που έχω hol, ενώ δείχνει οτι πιάνω 6Mbps, όταν πάω να κατεβάσω κάτι, κατεβαίνει απο 170- 440Κ το πολύ, γι αυτό και σε ρωτάω.

lehrer
22-04-11, 17:47
Ναι, το ξέρω μου έχει συμβεί και εμένα. Στη δουλειά που έχω hol, ενώ δείχνει οτι πιάνω 6Mbps, όταν πάω να κατεβάσω κάτι, κατεβαίνει απο 170- 440Κ το πολύ, γι αυτό και σε ρωτάω.
Κοιταξε, η HOL κατα καιρους εχει προβληματα. Εγω στα δυο χρονια που ειμαι συνδρομητης τους εχω αντιμετωπισει προβληματα και με κολληματα στο youtube και αργο κατεβασμα αρχειων αλλα η γραμμη συγχρονιζει οπως αναφερω παραπανω και προβληματα με αποσυνδεσεις δεν εχω. Ενω στον ΟΤΕ οταν καποια στιγμη προσπαθησαν να ανεβασουν την γραμμη απο τα 2 στα 4 Mbps ειχα συνεχως αποσυνδεσεις. Ετσι κατεληξαν στο συμπερασμα οτι δεν παει πανω απο 2. Τωρα γιατι συμβαινει αυτο, δεν το γνωριζω.

Vitruvian78
22-04-11, 17:58
Κοιταξε, η HOL κατα καιρους εχει προβληματα. Εγω στα δυο χρονια που ειμαι συνδρομητης τους εχω αντιμετωπισει προβληματα και με κολληματα στο youtube και αργο κατεβασμα αρχειων αλλα η γραμμη συγχρονιζει οπως αναφερω παραπανω και προβληματα με αποσυνδεσεις δεν εχω. Ενω στον ΟΤΕ οταν καποια στιγμη προσπαθησαν να ανεβασουν την γραμμη απο τα 2 στα 4 Mbps ειχα συνεχως αποσυνδεσεις. Ετσι κατεληξαν στο συμπερασμα οτι δεν παει πανω απο 2. Τωρα γιατι συμβαινει αυτο, δεν το γνωριζω.

Έχω ακριβώς τα ίδια θέματα όπως εσύ. Προφανώς βρίσκόμαστε μακρυά απο το κέντρο του ΟΤΕ και καλυπτόμαστε απο επιβαρυμένο δίκτυο. Μου είπε κάποιος τεχνικός οτι οι εναλλακτικοί έχουν τη δυνατότητα να σου ρυθμίζουν την ταχύτητα, ο ΟΤΕ όχι λόγο ρύθμισης απο την ΕΕΤΤ......ουσιαστικά μου είπε off-the-record οτι με εναλλακτικό θα έχω καλύτερο ίντερνετ

lehrer
22-04-11, 18:05
Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο. Εχω την υποψια οτι ο ΟΤΕ κανει κατι με τις γραμμες η μαλλον με τα ζευγη αν το λεω καλα. Εκεινη την εποχη που η δικια μου γραμμη κατα τα λεγομενα τους δεν πηγαινε με τιποτα πανω απο 2Mbps ενας γειτονας συνταξιουχος ΟΤΕ ο οποιος μενει δυο σπιτια παρακατω επιανε 4 Mbps χωρις κανενα προβλημα.

sdikr
22-04-11, 18:08
Έχω ακριβώς τα ίδια θέματα όπως εσύ. Προφανώς βρίσκόμαστε μακρυά απο το κέντρο του ΟΤΕ και καλυπτόμαστε απο επιβαρυμένο δίκτυο. Μου είπε κάποιος τεχνικός οτι οι εναλλακτικοί έχουν τη δυνατότητα να σου ρυθμίζουν την ταχύτητα, ο ΟΤΕ όχι λόγο ρύθμισης απο την ΕΕΤΤ......ουσιαστικά μου είπε off-the-record οτι με εναλλακτικό θα έχω καλύτερο ίντερνετ


Έχουμε δυο πράγματα που κάνουν την διαφορά, το ένα είναι οτι η isdn σαν γραμμή είναι ποιο απαιτητική απο ότι μια adsl over pstn, οπότε μια λύση θα ήταν η αλλαγή της γραμμής απο isdn σε Pstn

Το άλλο είναι οτι ο ΟΤΕ έχει συγκεκριμένα Profil με συγκεκριμένα snr, ενώ οι εναλλακτικοί σε αυτό είναι ποιο ελαστικοί (θα σε βάλει πχ σε 6 αντί για 9 ή 12), το κακό με το χαμηλό snr είναι οτι μετά μπορεί να αρχίσουν οι αποσυνδέσεις.

Προσωπικά το isdn δεν θα το άλλαζα για 2 με 3 mbit παραπάνω (από τα 11 περίπου που είμαι τώρα λόγο isdn και λόγο 12 snr )

Vitruvian78
22-04-11, 18:14
Δεν ξερω κατα ποσο ισχυει αυτο. Εχω την υποψια οτι ο ΟΤΕ κανει κατι με τις γραμμες η μαλλον με τα ζευγη αν το λεω καλα. Εκεινη την εποχη που η δικια μου γραμμη κατα τα λεγομενα τους δεν πηγαινε με τιποτα πανω απο 2Mbps ενας γειτονας συνταξιουχος ΟΤΕ ο οποιος μενει δυο σπιτια παρακατω επιανε 4 Mbps χωρις κανενα προβλημα.

Ναι, ναι!! Κι εδώ παρόμοιως συμβαίνει.....βέβαια δεν ξέρω κατα πόσον τα 4 έχουν πολύ μεγάλη διαφορά απο τα 2!!

lehrer
22-04-11, 18:14
Το άλλο είναι οτι ο ΟΤΕ έχει συγκεκριμένα Profil με συγκεκριμένα snr, ενώ οι εναλλακτικοί σε αυτό είναι ποιο ελαστικοί (θα σε βάλει πχ σε 6 αντί για 9 ή 12), το κακό με το χαμηλό snr είναι οτι μετά μπορεί να αρχίσουν οι αποσυνδέσεις.
Ενταξει. Τοτε για πιο λογο δεν την αλλαζουν την πολιτικη τους αφου υπαρχει κοσμος που εχει προβληματα. Γιατι δηλαδη πρεπει καποιος να ειναι κολλημενος στα 2 ενω με αλλαγη προφιλ θα μπορουσε να πιασει 4; Λιγη ευελιξια δεν θα εβλαπτε!

Vitruvian78
22-04-11, 18:19
Ενταξει. Τοτε για πιο λογο δεν την αλλαζουν την πολιτικη τους αφου υπαρχει κοσμος που εχει προβληματα. Γιατι δηλαδη πρεπει καποιος να ειναι κολλημενος στα 2 ενω με αλλαγη προφιλ θα μπορουσε να πιασει 4; Λιγη ευελιξια δεν θα εβλαπτε!

Δεν το επιτρέπει η ΕΕΤΤ για λόγους ανταγωνισμού, μου είπε ο τεχνικός. Επιπλέον έχω απλή γραμμη και όχι ISDN.

sdikr
22-04-11, 18:33
Ενταξει. Τοτε για πιο λογο δεν την αλλαζουν την πολιτικη τους αφου υπαρχει κοσμος που εχει προβληματα. Γιατι δηλαδη πρεπει καποιος να ειναι κολλημενος στα 2 ενω με αλλαγη προφιλ θα μπορουσε να πιασει 4; Λιγη ευελιξια δεν θα εβλαπτε!

Γιατί τους ενδιαφέρει το να είναι σταθερή η γραμμή και όχι να πιάνει το Maximum Και σε bandwidth Και σε αποσυνδέσεις :p

DejaVu
22-04-11, 19:05
Θα ηθελα να πληροφορησω τον φιλο που αυτοαποκαλειται "εξυπνακιας" οτι τα 5.5 mbit τα ειχα σταθερα απο περυσι που ειχα παλι προβληματα επειδη πειραξαν την γραμμη μου μεχρι σημερα που πειραξαν ξανα την γραμμη μου.

επισης να πω οτι με το 587 το atten πεφτει στα 43 db.

Αυτα ειναι τα πραγματικα γεγονοτα και οχι θεωριες.




http://img687.imageshack.us/img687/3246/picture3qi.th.jpg (http://img687.imageshack.us/i/picture3qi.jpg/)
http://img19.imageshack.us/img19/4955/picture4nn.th.jpg (http://img19.imageshack.us/i/picture4nn.jpg/)

sdikr
22-04-11, 20:01
Θα ηθελα να πληροφορησω τον φιλο που αυτοαποκαλειται "εξυπνακιας" οτι τα 5.5 mbit τα ειχα σταθερα απο περυσι που ειχα παλι προβληματα επειδη πειραξαν την γραμμη μου μεχρι σημερα που πειραξαν ξανα την γραμμη μου.

επισης να πω οτι με το 587 το atten πεφτει στα 43 db.

Αυτα ειναι τα πραγματικα γεγονοτα και οχι θεωριες.

http://img196.imageshack.us/img196/9977/picture4eh.jpg (http://img196.imageshack.us/i/picture4eh.jpg/)


http://img687.imageshack.us/img687/3246/picture3qi.th.jpg (http://img687.imageshack.us/i/picture3qi.jpg/)
http://img19.imageshack.us/img19/4955/picture4nn.th.jpg (http://img19.imageshack.us/i/picture4nn.jpg/)

Μήπως τότε να αλλάξεις το 3com;

DejaVu
22-04-11, 20:04
Εννοεις για τον θορυβο και το atten σωστα?

Θα κερδισω κατι αν βαλω το 585?Αποσυνδεσεις παντως με το 3com δεν εχω.

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν το 3com δουλευει σε adsl,adsl2 ή adsl2+ αυτη την στιγμη.

sdikr
22-04-11, 20:07
Εννοεις για τον θορυβο και το atten σωστα?

Θα κερδισω κατι αν βαλω το 585?Αποσυνδεσεις παντως με το 3com δεν εχω.

Αυτο που δεν ξερω ειναι αν το 3com δουλευει σε adsl,adsl2 ή adsl2+ αυτη την στιγμη.

Αν μου λες οτι το ένα σου βγάζει μικρότερο και το άλλος μεγαλύτερο και επειδή τα 3com καλά χρυσά, αλλά κάποια θεματάκια τα έχουν

Ναι αν το βάλεις ίσως να είναι καλύτερα


Ακόμα όταν ο τεχνικός σου λέει οτι η γραμμή δεν θα πιάσει στο λέει γιατί δεν είναι μόνο η δικιά σου γραμμή στην περιοχή, μάλλον είσαι τυχερός (όπως και εγώ) και η γραμμή σου είναι "αστερι"

Απο πέρυσι μέχρι σήμερα, πάω στοίχημα ότι βάλανε και άλλοι adsl, αυτό είναι πρόβλημα, εμένα απο τα 13 έχει πάει στα 11 και μερικές φόρες στα 8 (αν και φτιάχνει με ενα restart)

DejaVu
22-04-11, 20:15
Ενταξει φιλε μου θα το δοκιμασω και ο Θεος Βοηθος!!

Παντως πιστευω οτι αν ηταν θεμα επιπλεον γραμμων ο συγχρονισμος θα επεφτε πολυ και δεν θα εφτιαχνε σχεδον οπως ηταν.

Ξεχασα να σας πω οτι ο ΟΤΕ διαθετει και 8αρι προφιλ αλλα το δινει μονο σε δυσκολες περιπτωσεις οπως μου ειπαν.
Τωρα εμενα με εχουν σε 12αρι.

DejaVu
27-04-11, 10:58
Πηρα στο 121 να ρωτησω γιατι με εχουν σε fast path και μου ειπαν οτι ακομα το ψαχνουν!
Ειναι δυνατον 2 εβδομαδες τωρα και να μην το εχουν φτιαξει?

Επισης δεν ειναι καλυτερα να με βαλουν σε interleave αφου οι γραμμες δεν ειναι σε τελεια κατασταση και δεν με απασχολουν τα παιχνιδια?

proffessor_x
27-04-11, 11:19
Δηλωσε ξανα βλαβη στο 121 να μπει το 12αρι προφιλ interleaved και ρωτα τους να εισαι σε 12αρι fast (fast path). Η αλλαγη προφιλ ειναι υποθεση του ψηφιακου ελεγχου και οχι του συνεργειου δηλαδη θα πρεπει να δεις την αλλαγη μεσα σε 2 μερες. Το 8αρι προφιλ απλα εχει μεινει και εχει σχεση με την τεχνολογια που εισαι, με το περασμα του χρονου θα καταργηθει και αυτο, υπαρχει ομως το 2αρι iptv που παιζει αναμεσα 8-10Mbps..

........Auto merged post: proffessor_x πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ειναι πολιτικη του ΟΤΕ να εισαι σε fast path, μονο αν το ζητησεις εσυ γινεται η αλλαγη...

maik
27-04-11, 12:27
Μια ωραια παρανοηση που γινεται εδω.

Το αν θα ειναι το προφιλ fast path ή interleaved ειναι μιαι τεχνικη που την χρησιμοποιουν για την σταθεροτητα της γραμμης. Τωρα μερικοι νομιζουν οτι δεν εχουν δουλεια οι υπαλληλοι στο NOC παρα να αλαζουν τα προφιλ μερα νυχτα σε καποιον που θελει να κανει πειραματα με την γραμμη του.

DejaVu
27-04-11, 13:25
Δηλωσε ξανα βλαβη στο 121 να μπει το 12αρι προφιλ interleaved και ρωτα τους να εισαι σε 12αρι fast (fast path). Η αλλαγη προφιλ ειναι υποθεση του ψηφιακου ελεγχου και οχι του συνεργειου δηλαδη θα πρεπει να δεις την αλλαγη μεσα σε 2 μερες. Το 8αρι προφιλ απλα εχει μεινει και εχει σχεση με την τεχνολογια που εισαι, με το περασμα του χρονου θα καταργηθει και αυτο, υπαρχει ομως το 2αρι iptv που παιζει αναμεσα 8-10Mbps..

........Auto merged post: proffessor_x πρόσθεσε 0 λεπτά και 55 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Ειναι πολιτικη του ΟΤΕ να εισαι σε fast path, μονο αν το ζητησεις εσυ γινεται η αλλαγη...

Μου ειπαν οτι το ψαχνουν ακομα στον ψηφιακο ελεγχο και οτι ειμαι σε 12αρι προφιλ.

επισης παντα ημουν σε interleaved, αλλα μετα το "σκαλισμα" που εκαναν με γυρισαν σε fast path.

@ ADSLgr.com All rights reserved.