PDA

Επιστροφή στο Forum : Μια βδομαδα βασανα...



pap paok
09-03-04, 16:53
...Αγαπητοι συναγωνιστες
Ειμαι στην Καλαμαρια στη Θεσσαλονικη και εδω και 13 μερες εχω ξεκινησει με 384/128 Φορθνετ PPPoA , modem Speedtouch 510 πανω σε μια καινουρια PSTN που αναγκαστικα εβαλα αφου ήθελα DSL..

H πρωτη εβδομάδα πηγε πριμα, και εδς και 6 μερες αρχισαν οι π....ς στον ΟΤΕ του Βυζαντιου οπου ειναι το DSLAM που υπαγομαι..disconnect στο disconnect, εχω μεινει συνδεμενος μεχρι μερικες ωρες, αλλα συνηθως πεφτει καθε μερικα λεπτα..

Πηρα 30 τηλεφωνα στις βλαβες, στους τεχνικους του DSL, στους τεχνικους της Καλαμαριάς, στη μαμα τους....παντου..
Το αποτελεσμα ειναι μονο οτι παραδεχτηκαν οτι ειναι σε αυτους το προβλημα, και δεν ξερουν τι τους φταιει και τι να κανουν..

Τωρα ειμαι μιση ωρα ον και πανηγυριζω, αλλα οχι πολυ γιατι απο στιγμη σε στιγμη θα πορτοκαλίσει (καλο ε;) το λαμπακι..
Προσθεστε σε αυτα ότι και οταν δουλευει πολλες φορες το DL ειναι απελπιστικο..Γι αυτο μπορει να φταινε πολλά όπως ο provider η το ιδιο το αλκατελ 510 μοντεμ με το φρικτα δυσκολο firewall που εχει μεσα του.

Εχει περασει κανενας αλλος τετοια ταλαιπωρια;

PReD
09-03-04, 18:26
Αυτά δεν είναι τίποτε...

Αυτά όπως έχω πει πόλλές φορές είναι μικροπροβλήματα αρχικά που παρουσιάζονται σε κάθε τι καινουργιο και είναι θέμα λίγου χρόνου...

το προόβλημα φίλε μου είναι να έχεις κάνει αίτηση απο τον Νοέμβριο και ακόμη να περιμένεις και να ξέρεις οτι θα περιμένεις αρκετά ακόμη γιατι είσαι σε προβληματικό κέντρο (Αποστόλου Παύλου Θεσσαλονίκη, άρε kadronarxis εσυ γλίτωσες...) είτε αφήσεις την ISDN είτε βάλεις δεύτερη γραμμή (γιατί δεν μπορείς χωρίς ISDN)...

Ένιωσες καθόλου καλλίτερα?

pap paok
09-03-04, 18:44
Χμμμμ μαλλον οχι, γιατι εσυ ακομα δεν εδωσες λεφτα...
Εγω ουσιαστικα θα πληρωσω σε λιγες μερες στον πρωτο λογαριασμο 200€ και βάλε (ενεργοποίηση, μοντεμ, παγια προκαταβολές φπα κλπ) χωρις να εχω υπηρεσία... :(

PReD
09-03-04, 18:49
Ο καθένας το δικό του νομίζει οτι είναι το μεγαλύτερο... (στν προκειμένη περίπτωση πρόβλημα)

Πέραν τούτου εσυ μπορεί να έχεις πληρώσει και εγώ όχι... αλλά για εσένα είναι σίγουρο οτι θα παιδευτείς 1-2 βδομάδες ακόμη και θα λυθεί το πρόβλημά σου...
Εγώ όμως που δεν ξέρω πότε και άν θα γίνει το ολυπόθητο... Άσε που όοοοταν γίνει θα αρχίσω να έχω τα προβλήματα που εσύ εχεις τώρα... :wink:

Neo_Daywalker
09-03-04, 19:05
Φίλε pap paok, τι να πούμε και εμείς που το DSLAM δεν έχει ελεύθερες θύρες και είμαστε στο περίμενε και στο τηλέφωνο με το 134 κάθε εβδομάδα??? Γι' αυτό λοιπόν, μην παραπονιέσαι τόσο (αν και σε καταλαβαίνω) 8)

Τα προβλήματα που έχεις θα λυθούν κάποια στιγμή. ΕΜΕΙΣ να δούμε πότε θα πρασινίσει το λαμπάκι μας... 8)

pap paok
09-03-04, 19:19
Ο καθένας το δικό του νομίζει οτι είναι το μεγαλύτερο... (στν προκειμένη περίπτωση πρόβλημα)

Πέραν τούτου εσυ μπορεί να έχεις πληρώσει και εγώ όχι... αλλά για εσένα είναι σίγουρο οτι θα παιδευτείς 1-2 βδομάδες ακόμη και θα λυθεί το πρόβλημά σου...
Εγώ όμως που δεν ξέρω πότε και άν θα γίνει το ολυπόθητο... Άσε που όοοοταν γίνει θα αρχίσω να έχω τα προβλήματα που εσύ εχεις τώρα... :wink:

1-2 βδομαδες ειπες; Αισιοδοξο σε βρισκω ;)
Λοιπον μιλησα με καποιους εκει και μου απεκαλυψαν οτι δε μπορουν να κανουν τιποτε μεχρι να παει η Αλκατέλ και να κανει επισκευή/αναβάθμιση στις κάρτες στο DSLAM..

Zησε Μάρτη μου; Απρίλη μου; Μάη μου; :(

GeorgeH
09-03-04, 19:24
Φιλε pap paok, μπας και αποσυγχρονιζει το μοντεμ λογω τηλεφωνηματων απο καποια συσκευη που δεν εχει συνδεθει με σπλιτερ ή φιλτρο?Ή μηπως εχεις καποιο συναγερμο ή κατι και δεν το εχεις παρει χαμπαρι οτι καλει το κεντρο και αποσυγχρονιζει.Αν και χλωμο λογω του οτι θα συνεβαινε μια,δυο φορες τη μερα αν ηταν εξαιτιας αυτου...

pap paok
09-03-04, 19:33
Φιλε pap paok, μπας και αποσυγχρονιζει το μοντεμ λογω τηλεφωνηματων απο καποια συσκευη που δεν εχει συνδεθει με σπλιτερ ή φιλτρο?Ή μηπως εχεις καποιο συναγερμο ή κατι και δεν το εχεις παρει χαμπαρι οτι καλει το κεντρο και αποσυγχρονιζει.Αν και χλωμο λογω του οτι θα συνεβαινε μια,δυο φορες τη μερα αν ηταν εξαιτιας αυτου...

Οχι...Το τηλεφωνο εχει φιλτρο, δεν χρησιμοποιειται και ο συναγερμος τηλεφωνει μονο εαν χτυπήσει, και απο αλλη γραμμη..
Επισης επι μια βδομαδα ημουν μια χαρα, και επισης ακομα παραδεχτηκαν οι παπαρες οτι φταινε αυτοί...
Για να το ειπαν πρεπει να ειναι 100% βεβαιοι για την ευθύνη τους όπως καταλαβαίνεις.

kadronarxis
09-03-04, 19:49
Που είσαι ρε παόκι;;;;;
χεχεχε πάοκ και βλέπουμε για champions league.
Δύσκολα αυτά τα disconnects,άσε μην συζητάς.
Εγώ την έχω μιάμιση βδομάδα την 384, 2 φορές disconnect όλα κι όλα για 2 δευτερόλεπτα (είμαι Παύλου Μελά Τ/Κ).

Κάτι γίνεται εκεί στο τηλεφωνικό σου κέντρο. Μήπως η γραμμή σου έχει πρόβλημα-πολυ θόρυβο; δες μέσα στο 10.0.0.138 και πρόσεξε εκεί που λέει για noise και attenuation.
Μη μασάς πάντως.περιοδικό θα είναι.

Pred, 2 μέρες πήρε η αλλαγή σε pstn, και μετα πήγα ένα πρωί και ζήτησα τους τεχνικούς.Με είπανε, μια μέρα για την αίτηση, και την αλλη θα έχεις!!! την επόμενη μέρα βέβαια δεν είχα, αλλά την μεθεπόμενη όλα ok.
Τώρα δεν σε παίρνει και για αλλαγή σε isdn.Μην μασάς, μέσα στον μάρτη.

Άντε γερά!

GeorgeH
09-03-04, 19:49
ναι καταλαβα μαλλον ειναι προβλημα απο τον ΟΤΕ.Οκ.... Ευχομαι καλη τυχη μαγκα!

Nick2k2
10-03-04, 01:29
Φίλε pap paok είμαστε στο ίδιο dslam.Στην αρχή είχα και γω είχα προβλήματα με τους άσχετους με είχαν βάλει σε προβληματική πόρτα και το μοντεμ δεν συγχρόνιζε και μου λέγαν οτι σε αυτούς συγχρονίζε απο το κέντρο και τα ριχναν σε μένα οτι έφταιγα.Μετά απο 2 βδομάδες παίδεμα βρήκαν την γκάφα τους και μου άλλαξαν πόρτα και δούλεψε.Απο τότε δεν είχα ποτέ ούτε πρόβλημα ταχυτήτων ούτε αποσυγχρονισμού,εκτός πριν απο καμια βδομαδίτσα που χάθηκε το dsl για κανα 2λεπτό,μάλλον θα σύνδεσαν εσένα :D Τώρα αν έπεσες σε καμια παρόμοια περίπτωση δεν ξέρω,είναι ελαφρώς ψιλοάσχετοι εδώ στον οτε :lol:

pap paok
10-03-04, 02:44
Φίλε pap paok είμαστε στο ίδιο dslam.Στην αρχή είχα και γω είχα προβλήματα με τους άσχετους με είχαν βάλει σε προβληματική πόρτα και το μοντεμ δεν συγχρόνιζε και μου λέγαν οτι σε αυτούς συγχρονίζε απο το κέντρο και τα ριχναν σε μένα οτι έφταιγα.Μετά απο 2 βδομάδες παίδεμα βρήκαν την γκάφα τους και μου άλλαξαν πόρτα και δούλεψε.Απο τότε δεν είχα ποτέ ούτε πρόβλημα ταχυτήτων ούτε αποσυγχρονισμού,εκτός πριν απο καμια βδομαδίτσα που χάθηκε το dsl για κανα 2λεπτό,μάλλον θα σύνδεσαν εσένα :D Τώρα αν έπεσες σε καμια παρόμοια περίπτωση δεν ξέρω,είναι ελαφρώς ψιλοάσχετοι εδώ στον οτε :lol:

Εμενα δυστυχως με ειχανε σε καλη και με βαλανε σε σκατή...
Πολύ θαθελα να ηξερα για ποιανού π.....η το χατήρι με αλλάξανε..

@ ADSLgr.com All rights reserved.