PDA

Επιστροφή στο Forum : Λειτουργει η Wind με Voip?



nkoumo
18-04-11, 22:24
Να ρωτησω αν η τηλεφωνια της wind ειναι VOIP όπως ή Cyta. Ειμαι στην netone και ειμαι αναμεσα στις 2 (cyta-wind) . Στη cyta to λενε οι ιδιοι οτι ειναι Voip. Αν η wind δεν ειναι, τοτε τι συστημα εχει και ποιοα η διαφορα?

theopan
18-04-11, 23:00
Να ρωτησω αν η τηλεφωνια της wind ειναι VOIP όπως ή Cyta. Ειμαι στην netone και ειμαι αναμεσα στις 2 (cyta-wind) . Στη cyta to λενε οι ιδιοι οτι ειναι Voip. Αν η wind δεν ειναι, τοτε τι συστημα εχει και ποιοα η διαφορα?

Όχι. Είναι PSTN όπως του ΟΤΕ. Συνδέεις τηλεφωνικές συσκευές κατευθείαν πάνω στην πρίζα με φίλτρο κλπ.

nkoumo
19-04-11, 11:14
Δηλαδη η τηλεφωνική γραμμή ειναι ποιο καθαρή?, ποιο αξιοπιστη?, ΠΧ στην netone που συνδεετε το τηλ. κατ' ευθειαν στο router αρα απο οτι μου ειπες πρεπει να ειναι Voip, η φωνη πολλες φορες δεν ακουγόταν "καθαρή" , άσε που για εξωτερικο υπάρχει μια μικρή χρονοκαθυστέτηση. Να υποθέση οτι στην Wind δεν ισχυει αυτό?

prodromosfan
19-04-11, 11:20
μονη αιξολογη διαφορα

voip ->Κοπηκε το ρευμα, δεν λειτουργει το modem ->ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ
pstn-> Koπηκε το ρευμα->εχεις τηλεφωνο γιατι δεν επηρεαζεται απο το μοντεμ.

Η ποιοτητα της φωνης ειναι παραπλησια.

africa_twin
19-04-11, 11:21
Αν έχεις καλή γραμμή η voip τηλεφωνία είναι καλύτερη από την PSTN. Αλλά σε αυτή τη χώρα που ζούμε πιο εύκολα πιάνεις λόττο παρά καλή γραμμή με το απαρχαιωμένο δίκτυο χαλκού του ακατονόμαστου!

nyannaco
19-04-11, 11:58
μονη αιξολογη διαφορα

voip ->Κοπηκε το ρευμα, δεν λειτουργει το modem ->ΔΕΝ ΕΧΕΙΣ ΤΗΛΕΦΩΝΟ
pstn-> Koπηκε το ρευμα->εχεις τηλεφωνο γιατι δεν επηρεαζεται απο το μοντεμ.

Η ποιοτητα της φωνης ειναι παραπλησια.Υπάρχει άλλη μία διαφορά, περισσότερο ή λιγότερο σημαντική για τον καθένα: με VoIP, αν θέλεις να έχεις στο σπίτι παραπάνω από μία συσκευές, ή ακόμη και μία συσκευή μακριά από το router, είσαι υποχρεωμένος είτε (α) να τραβήξεις καλώδια από το router, είτε (β) να βάλεις το router δίπλα στην κεντρική πρίζα και να επέμβεις στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, και να τραβήξεις UTP μέχρι το PC ή να χρησιμοπιείς μόνο το ασύρματο. Με PSTN δεν χρειάζεται τίποτα από όλα αυτά, βάζεις όσες συσκευές θέλεις όπου θέλεις με ένα φιλτράκι, και το router όπου σε βολεύει, δίπλα στο PC. Για κάποιους μπορεί να μην είναι σημαντικό, για μένα όμως είναι και μάλιστα πολύ, και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος.

prodromosfan
19-04-11, 12:07
Υπάρχει άλλη μία διαφορά, περισσότερο ή λιγότερο σημαντική για τον καθένα: με VoIP, αν θέλεις να έχεις στο σπίτι παραπάνω από μία συσκευές, ή ακόμη και μία συσκευή μακριά από το router, είσαι υποχρεωμένος είτε (α) να τραβήξεις καλώδια από το router, είτε (β) να βάλεις το router δίπλα στην κεντρική πρίζα και να επέμβεις στην εσωτερική καλωδίωση του σπιτιού, και να τραβήξεις UTP μέχρι το PC ή να χρησιμοπιείς μόνο το ασύρματο. Με PSTN δεν χρειάζεται τίποτα από όλα αυτά, βάζεις όσες συσκευές θέλεις όπου θέλεις με ένα φιλτράκι, και το router όπου σε βολεύει, δίπλα στο PC. Για κάποιους μπορεί να μην είναι σημαντικό, για μένα όμως είναι και μάλιστα πολύ, και σίγουρα δεν είμαι ο μόνος.

Να σου πω την αληθεια δεν το σκεφτηκα αυτο που λες γιατι οι περισσοτεροι τη σημερον ημερα χρησιμοποιουν ασυρματες συσκευες, οποτε βαζεις ενα τηλεφωνικο ταυ (σαν πολυπριζο τηλεφωνου) και συνδεεις επανω ασυρματες βασεις.

Εγω προσωπικα εχω βαλει 1 φιλτρο στην εξοδο του voip->ταυ 3θεσεων->3 βασεις και εχω 4 ακουστικά.

Η ποιοτητα της τηλεφωνιας δεν επηρεαζεται βεβαιως.

theopan
20-04-11, 11:40
Δηλαδη η τηλεφωνική γραμμή ειναι ποιο καθαρή?, ποιο αξιοπιστη?, ΠΧ στην netone που συνδεετε το τηλ. κατ' ευθειαν στο router αρα απο οτι μου ειπες πρεπει να ειναι Voip, η φωνη πολλες φορες δεν ακουγόταν "καθαρή" , άσε που για εξωτερικο υπάρχει μια μικρή χρονοκαθυστέτηση. Να υποθέση οτι στην Wind δεν ισχυει αυτό?

Πιο καθαρή δεν είναι. Είναι απλά ικανοποιητική (ασυζητητί καλύτερη η WIND από τα μαύρα χάλια των "PSTN" υλοποιήσεων της Forthnet και της HOL). Εμένα μπορώ να πω όμως ότι ήδη μου λείπει η ποιότητα της Netone στην τηλεφωνία. Ένα καλό voip είναι ασυναγώνιστο. Ό,τι και να επιμένουν να λένε ορισμένοι.

kasi
22-04-11, 22:50
όλοι VoIp τεχνολογία δουλεύουν , απλά άλλοι δίνουν VoIp στο σπίτι και άλλοι στο Α/Κ ;)

theopan
23-04-11, 11:42
Κάποιοι όμως όπως είπα, αποδεδειγμένα τα καταφέρνουν καλύτερα από κάποιους άλλους.

schumifer
24-04-11, 17:52
όποιος πέρασε από ΝΕΤΟΝΕ ξέρει οι η voip υλοποίησή της είναι αξεπέραστη,
Και οι δυνατότητες του voip δε συγκρίνονται.

@ ADSLgr.com All rights reserved.