PDA

Επιστροφή στο Forum : Emule και download. Απορία...



athan00
10-03-04, 12:51
Απορία:
πάω να κατεβάσω ένα αρχείο το οποίο λέει ότι είναι available (όλη η μπάρα έιναι φουλ μπλε) και μου βγάζει κάτι τρελά QR όπως 800, 1500 κλπ. Αυτό τι σημένει; ότι υπάρχουν 800 άτομα μπροστά μου που περιμένουν να κατεβάσουν πριν από εμένα; !!!

symplektis
10-03-04, 19:57
δυστυχως ναι.. Συγκεκριμενα οταν βλεπεις QR 800 σε ενα χρηστη σημαινει οτι αλλοι 800 χρηστες εχουν ζητηει καποιο αρχειο απο τον συγκεκριμενο χρηστη πριν απο εσενα. Αλλα μην αγχωνεσαι. Υπαρχουν τα καλα και τα κακα.. Συνηθως σε τοσο μεγαλα queue ο αριθμος τους πεφτει σχετικα γρηγορα.. Εκτος αν ζητησει καποιος που εχει ηδη credits (δηλαδη του εχει στειλει ηδη καποιο/α αρχειο) ενα αρχειο απο τον ιδιο χρηστη μετα απο εσενα ενα αρχειο οποτε βλεπεις το queue να αεβαινει λογω προτεραιοτητας.. :( Αυτα..

turboirc
10-03-04, 20:59
Μην ξεχνας οτι πολλοι users δεν εχουν συνεχεια αναμμενο τον υπολογιστη, με συωεπεια να χανονται τα queues. Εγω χωρις να τον κραταω αναμμενο ολη μερα, εχω απο 20-32 kb/sec . Ομως δινω 9kb/sec.

cosmos
10-03-04, 23:53
athan00, το 800 δείχνει την τρέχουσα θέση σου στην ουρά μόνο, δε σημαίνει ότι πρέπει να πάρουν οι 799 πριν από σένα. Η θέση στο emule αλλάζει δυναμικά, ανάλογα με τη βαθμολογία σου. Η ουρά επαναυπολογίζεται σε κάποιον που μοιράζει αρχεία, τη στιγμή που ελευθερώνεται θέση για Upload.

athan00
11-03-04, 11:11
Και από που μπορώ να δω πόσα credits έχω; τα credits πάνε ανάλογα με τον user από τον οποίον κατεβάζω ή είναι μια γενικότερη βαθμολογία που έχω;

cosmos
11-03-04, 14:10
Διάβασε το help file του emule για το rating system και τα credits.

shakm
12-03-04, 06:16
Αν έχεις ένα καλο share και αφήσεις να κατεβάζουν από σένα με μια σεβαστή ταχύτητα (προσωπικά το έχω στο 9-11) ανεβαίνεις σχετικά γρήγορα στα queues. Αλλά από τη στιγμή που όσοι περιμένουν πριν από σένα συνήθως θα κατεβάσουν ένα πολύ μικρό μέρος του αρχείου από τον συγκεκριμένο χρήστη, δεν είναι δα και τπτ τραγικό. Αλλά χρειάζεται κάποια ώρα για να πάρει μπρος το emule (προσωπικά μετά από μία-δύο ώρες κατεβάζω στο maximum)

@ ADSLgr.com All rights reserved.