PDA

Επιστροφή στο Forum : σπασμένο θερμόμετρο υδραργύρου - που το πετάμε



stavpal
20-04-11, 09:06
Ξέρει κανείς που πετάμε τα θερμόμετρα υδραργύρου (Αθήνα)?

Ευχαριστώ

psyxakias
20-04-11, 09:13
Υπάρχει κάποιος συγκεκριμένος λόγος, που αγνοώ (πχ μόλυνση περιβάλλοντος), που δεν πρέπει να πεταχτεί 1 θερμόμετρο στα σκουπίδια; Ή αναφέρεσαι σε πολύ μεγάλη ποσότητα;

Seitman
20-04-11, 09:14
Ο υδράργυρος είναι άκρως τοξικός psyxakia.

psyxakias
20-04-11, 09:22
Γνωρίζω ότι είναι τοξικός και επικίνδυνος για τον οργανισμό (πχ αν τον καταπιεις) αλλά θεωρούσα ότι ~1 γραμμάριο σε σακούλα απορριμάτων δεν θα ήταν τόσο μεγάλη ζημιά. Βρίσκω κάπως υπερβολική την διαδικασια που περιγράφεται εδώ (http://www.infokids.gr/2010/02/%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CF%83%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC/) (για 1 μόλις θερμόμετρο) αλλά προφανώς για να το λένε, κάτι παραπάνω γνωρίζουν. ;)

Seitman
20-04-11, 09:26
ΟΚ, δεν είναι η τρομερή ποσότητα που υπάρχει σε ένα θερμόμετρο. Αλλά για φαντάσου πόσα θερμόμετρα έχουν πεταχτεί... ;)

alekan
20-04-11, 09:41
Γνωρίζω ότι είναι τοξικός και επικίνδυνος για τον οργανισμό (πχ αν τον καταπιεις) αλλά θεωρούσα ότι ~1 γραμμάριο σε σακούλα απορριμάτων δεν θα ήταν τόσο μεγάλη ζημιά. Βρίσκω κάπως υπερβολική την διαδικασια που περιγράφεται εδώ (http://www.infokids.gr/2010/02/%CF%84%CE%B9-%CF%80%CF%81%CE%AD%CF%80%CE%B5%CE%B9-%CE%BD%CE%B1-%CE%BA%CE%AC%CE%BD%CE%BF%CF%85%CE%BC%CE%B5-%CE%B5%CE%AC%CE%BD-%CF%83%CF%80%CE%AC%CF%83%CE%B5%CE%B9-%CF%84%CE%BF-%CE%B8%CE%B5%CF%81%CE%BC/) (για 1 μόλις θερμόμετρο) αλλά προφανώς για να το λένε, κάτι παραπάνω γνωρίζουν. ;)

Και καλούμε και την NASA.

Εντάξει, καλό θα ήταν να μην πάει με τα υπόλοιπα απορρίματα.
Περάστε από κανένα νοσοκομείο, ή ιδιωτική κλινικη, κάπου εκεί θα έχει και ειδικό κάδο για επικίνδυνα υλικά (συνήθως είναι κίτρινοι).

mairi67
27-04-11, 23:12
οντως τοσο μικρο και ομως θα πρεπει να προσεχουμε..δεν το ειχα σκεφτει ποτε αυτο που ειναι τοσο μικρο και ειναι οντως τοσο τοξικο..

blade_
28-04-11, 04:24
και να φανταστεις μικροι παιζαμε μαζι του...το ζουπουσαμε κ εφευγε..γι αυτο ειμαστε :crazy: σημερα

Manolis_karas
28-04-11, 14:21
Με το που σπάσει ένα υδραργυρικό θερμόμετρο κατά 90% ο υδράργυρος έχει σκορπίσει στο πάτωμα, αν έχει αδειάσει το γυαλί το πετάμε στα απορρίμματα, τον υδράργυρο δεν ξέρω, μία σκέψη είναι, αφού τον κλείσουμε σε ένα δύο σακουλάκια, στους χώρους που μαζεύονται οι μπαταρίες ή οι λάμπες για ανακύκλωση.

Katsoulinos
10-05-11, 22:12
Εντυπωσιακό στατιστικό...

1gr υδραργύρου μολύνει αισθητά (για τους βιολογικούς οργανισμούς) μια λίμνη. Είναι ανιχνεύσιμο και ξεκινάνε οι μεταλλάξεις στους ευπαθείς οργανισμούς (έψαξα να βρω το σχετικό Link στην έρευνα αλλά δεν κατάφερα να το βρω για να το δημοσιεύσω δυστυχώς θα πρέπει να με εμπιστευτείτε).

Νikosanagn
10-05-11, 22:15
Εντυπωσιακό στατιστικό...

1gr υδραργύρου μολύνει αισθητά (για τους βιολογικούς οργανισμούς) μια λίμνη. Είναι ανιχνεύσιμο και ξεκινάνε οι μεταλλάξεις στους ευπαθείς οργανισμούς (έψαξα να βρω το σχετικό Link στην έρευνα αλλά δεν κατάφερα να το βρω για να το δημοσιεύσω δυστυχώς θα πρέπει να με εμπιστευτείτε).

To έχω ακούσει κι εγώ ισχύει.

alekan
10-05-11, 23:03
To έχω ακούσει κι εγώ ισχύει.

E, άμα το έχεις ακούσει κι εσύ...

Νikosanagn
10-05-11, 23:05
..:p:p

orck
10-05-11, 23:31
E, άμα το έχεις ακούσει κι εσύ...

Καλη η ειρωνια, γελασαμε.
Ισχυει ομως, ειναι πολυ τοξικος και μολυνει μεγαλες ποσοτητες νερου (που θα καταληξει εαν πεταχτει στα σκουπιδια).
Βεβαια και εγω μικρος επαιζα με υδραργυρο... εξηγουνται πολλα τωρα.

Νikosanagn
10-05-11, 23:39
Καλη η ειρωνια, γελασαμε.
Ισχυει ομως, ειναι πολυ τοξικος και μολυνει μεγαλες ποσοτητες νερου (που θα καταληξει εαν πεταχτει στα σκουπιδια).
Βεβαια και εγω μικρος επαιζα με υδραργυρο... εξηγουνται πολλα τωρα. Μην παρεξηγήσε για πλάκα το είπε απλά είναι μαλωμένος με τα smilies :p

orck
11-05-11, 00:00
Μην παρεξηγήσε για πλάκα το είπε απλά είναι μαλωμένος με τα smilies :p

Δεν παρεξηγηθηκα, ειναι ο υδραργυρος που λεγαμε οτι επαιζα μικρος...
:p

senkradvii
11-05-11, 00:09
Damn.. Πριν 2-3 μήνες που είχα γριπωθεί είχα σπάσει ένα και θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια και έπαιζα για κανα 10λεπτο. Για αυτό έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία μια μικρή αλλαγή στο χρώμα μου.. Κάτι στο πιο κίτρινο ..φωσφοριζέ! :biohazard

Πέρα από την πλάκα τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στον άνθρωπο?

XPHSTOS29
11-05-11, 00:11
φανταζομαι πως αποριφθηκαν ολοι αυτοι οι υδραργυρικοι διακοπτες που ειχαμε για τα φωτα
στους κοινοχρηστους χωρους. (και που υπαρχουν ακομα).
Κατι Helios και κατι αλλα που κανουν ντουπ καθε φορα που πατας να αναψει το φως.
Και εχουν ποσοτητα αρκετη για να βρουμε μπολικο χρυσο !!! :D

FEFOS93
11-05-11, 00:25
Εαν δεν κανω λαθος οταν ο υδραργυρος εισελθει μεσα στο σωμα μας αρχιζει σιγα σιγα και καθεται στα κυτταρα του οργανισμου.
Και εαν συγκεντρωθει αρκετη ποσοτητα μετα. :medic: :bless:

Νikosanagn
11-05-11, 00:34
Damn.. Πριν 2-3 μήνες που είχα γριπωθεί είχα σπάσει ένα και θυμήθηκα τα παιδικά μου χρόνια και έπαιζα για κανα 10λεπτο. Για αυτό έχω παρατηρήσει τώρα τελευταία μια μικρή αλλαγή στο χρώμα μου.. Κάτι στο πιο κίτρινο ..φωσφοριζέ! :biohazard

Πέρα από την πλάκα τι επιπτώσεις μπορεί να έχει στον άνθρωπο?

Πεθαίνεις με σπασμούς. (αν σπάσει μέσα στο αυτί νομίζω πως πεθαίνεις αμέσως χωρίς ναείμαι σίγουρος όμως) Αλλά δεν ξέρω αν αυτό που έχει μέσα το θερμόμετρο είναι τόσο τοξικό.

Sebu
11-05-11, 23:31
Πριν απο χρονια (3-4) ενω εριχνα την θερμοκρασια στο θερμομετρο, οπως το τιναζα γλιστρησε απο τα χερια μου επεσε στο πατωμα και σκορπισε σε ολο το δωματιο (ειχε και μοκετα). Ο υδραργυρος ηταν μικρα μικρα μπαλακια.

Αφου πανικοβληθηκα (γιατι ειχα διαβασει ολα αυτα που λετε τωρα), μαζεψα αρον αρον την μοκετα και την πεταξα, εβαλα ηλεκτρικη σκουπα να ρουφηξει τον υδραργυρο (και μετα διαβασα σε ενα απο αυτα τα site οτι πρεπει να την πεταξεις και αυτη γιατι οτι ερχεται σε επαφη μπορει να κρατησει υπολοιπα) οποτε ημουν σε σκεψη αν πρεπει να σουταρω και αυτην και τι πρεπει να κανω με εμενα :p (αν εχω μολυνθει κτλ). Ολα αυτα 11 το βραδυ :whistle:

Απο το αγχος και την αγωνια πηρα τηλεφωνο 3 γιατρους οικογενειακους φιλους (ενας παθολογος, ενας παιδιατρος και ενας χειρουργος). Και οι τρεις γελαγαν, και οι 3 μου ειπαν οτι αυτα που λεγονται ειναι βλακειες, η ποσοτητα υδραργυρου στο θερμομετρο εινα αμελητεα, για να γινει τοξικος πρεπει να τον καταπιεις σε μεγαλες ποσοτητες, να μην ανησυχω, αυτα που λεγονται ειναι υπερβολες απο διαφορους ασχετους για να πανικοβαλουν τον κοσμο και να μην πεταξω την σκουπα :rofl:

Τελικα το μονο που πεταχτηκε ηταν η μοκετα. Δεν ξερω αν 4 χρονια μετα εχω παθει κατι (ισως εξηγειται γιατι φωσφορίζω τα βράδια) :p

Απο τοτε ψηφιακα θερμομετρα σπιτι (και ας εχουν και μια μικρη αποκλιση - αν εχουν) και ειμαστε ΟΚ.

orck
12-05-11, 06:58
Καταρχας να πω οτι γενικα συμφωνω με τους γιατρους, δυσκολα θα πεθανεις με τοσο μικρη ποσοτητα. Οπως δεν θα πεθανουν και οι εργατες που προσπαθουν να αποκαταστησουν τις ζημιες στο εργοστασιο στην Φουκοσιμα.
Απο την αλλη εαν εξακολουθεις να μην εχεις προβλημα να σου δωσω δυο τετοια θερμομετρα να σπασεις μεσα στο σπιτι σου, μετα σκουπισε τα με την ηλεκτρικη σκουπα, η οποια ουσιαστικα το ρουφαει απο το πατωμα και το βγαζει στην εξοδο του φιλτρου της στον αερα του σπιτιου σου.
Τι λες; Να τα φερω;

@ ADSLgr.com All rights reserved.