PDA

Επιστροφή στο Forum : Αδυναμία σύνδεσης υπογείου καλωδιου με ΚΑΦΑΟΥ!



maharagias
20-04-11, 12:34
'Εχω κάνει αίτηση στον οτε εδώ και 6 μήνες για το πακέτο 2play. Ο ΟΤΕ αδυνατούσε να κάνει τη σύνδεση λόγω μη ύπαρξης υπογείου καλωδίου στην οικοδομή και μου ζητά να κάνω αίτηση για εγκατάσταση του καλωδίου. Μετά από πολλά τηλεφωνήματα τους πείθω πως έχει γίνει η αίτηση πολυ πριν κάνω την αίτηση για νεα σύνδεση. Με τα πολλά βρίσκουν οτι όντως είχε γίνει η αίτηση πριν αρκετο καιρό και πως φταίει ο εργολάβος για την καθυστέρηση...Μου λένε μην ανυσηχείς θα γίνει άμεσα η εγκατάσταση...Μου δώσαν και ημερομηνία που θα περάσει ο εργολάβος...περιμένω..πουθενα ο εργολάβος... τηλεφωνώ στον ΟΤΕ, ρωτώ γιατι δεν πέρασε, μου λενε θα περάσει αύριο...περιμένω...τίποτα! ξανακαλώ ΟΤΕ...απαιτώ εξηγήσεις...μου δίνουν νέα ημερομηνία...έρχεται στο ρεντεβού του ο εργολάβος... αρχίζει το σκάψιμο...σκάβει...σκάβει...μου λέει δεν μπορώ να βρώ το καλώδιο του ΟΤΕ για να το συνδέσω με την οικοδομή!του λέω γιατί?που πήγε? μου λέει δεν είναι σωστό το τοπογραφικό...θα ξανάρθω αύριο...τα παράτησε όλα σκαμμένα και έφυγε...περνάνε 2-3 μέρες δε φάνηκε...πέρνω τον ΟΤΕ, ρωτώ τι έγινε, μου λένε πρέπει να σκάψει κι άλλο ο εργολάβος για να βρει τα καλώδια...έρχεται κλείνει τα σκαψίματα και εξαφανίζεται... ξαναπέρνω ΟΤΕ, μου λένε υπάρχουν τεχνικές δυσκολίες αλλα θα γίνει η σύνδεση..πότε ρωτάω...μου λένε κάνουμε οτι μπορούμε...τα παρατάω και εγώ και στέλνω επιστολή ΕΕΤΤ και ΙΝΚΑ με το ιστορικό...έχουνε περάσει 3 μήνες απο την αίτηση για το 2play, χτυπά το κουδούνι...καλώς τα παιδία του ΟΤΕ! Μου λένε ήρθαμε για την εγκατάσταση...Λέω που ήσασταν τόσο καιρό? δεν πήρατε τηλεφωνο για ραντεβού! μου λένε έχετε δίκαιο... αλλά ήρθαμε έτσι ξαξνικά γιατί σας έχουμε ταλαιπωρήσει πολύ και θέλουμε να βρούμε λύση...ρωτάω εντάξει το καλώδιο? μου λένε όχι, θα βάλουμε εναέριο γιατί όλα τα καλώδια στο δρόμο είναι σάπια και δεν μπορεί να συνδεθεί το υπόγειο...κανονικά μου λένε δεν έπρεπε να σας βάλουμε τηλέφωνο με αυτόν τον τρόπο αλλά το κάνουμε για να σας εξυπηρετήσουμε....λέω χίλια ευχαιστώ!! τραβάνε καλούμπα(καλώδιο)...τυλίγουν την οικοδομή(μη γίνει κανένας σεισμός και πέσει),το κρεμάνε με καρφιά, το περνάνε από την είσοδο της πολυκατοικίας(για να το βλέπουμε, μη μας φύγει καμια μέρα) και μου λένε είστε έτοιμος...Την επομένη απαντά ο ΟΤΕ στην επιστολή που είχα στείλει προς ΕΕΤΤ και λένε ο πελάτης έχει πλέον σύνδεση αλλά με προσωρινή λύση λόγω τεχνικών δυσκολιών. Έχουν περάσει 3 μήνες από την εγκατάσταση, το καλώδιο παραμένει κρεμασμένο στην πόρτα, ο ΟΤΕ δεν απαντά σε γραπτά ερωτήματα μου για το πότε θα γίνει σωστά η εγκατάσταση και εγώ ρωτώ τι να κάνω??

Υ.Γ. Με συγχωρείτε για το μακροσκελές κείμενο..

ubuntubu
20-04-11, 16:57
Έχεις απόλυτο δίκιο σε όλα και να είσαι σίγουρος πως η καταγγελία σου ήταν αυτή που ανάγκασε τον ΟΤΕ να δώσει ,αυτή την προσωρινή λύση.
Οι εργολαβίες στον ΟΤΕείναι μια παλιά γάγγραινα ,που δυστυχώς εξαπλώνεται συνεχώς.
Πληροφοριακά να σου πώ πως αυτή την στιγμή ,ο ΟΤΕ φαίνεται καλυμμένος.
Έστω και ανορθόδοξα ,πήρες τις υπηρεσίες που ζήτησες.
Οπότε οποιαδήποτε περαιτέρω πίεση για υπογειοποίηση του δικτύου ,μάλλον θα μετατεθεί στις Ελληνικές καλένδες.

maharagias
21-04-11, 12:20
Ο ΟΤΕ φαίνεται καλυμμένος, αλλα η εγκατάσταση με εναέριο καλώδιο μάλλον είναι ανορθόδοξη σε πολυκατοικία ανω των 4 διαμερισμάτων... Οπότε εκεί μπορεί να υπάρχει φάουλ του ΟΤΕ...Βέβαια, όπως είπες δε νομίζω να καταλάβουν και τίποτα από την δική μου πίεση...





Υ.Γ. Κάλο Πάσχα και Καλή Ανάσταση σε όλους!

papingos
27-04-11, 11:58
και εγώ ρωτώ τι να κάνω??

Υπομονή μέχρι τα Χριστούγεννα, οπότε και μπορείς να τυλίξεις λαμπάκια απο Χριστουγεννιάτικο δέντρο στο καλώδιο του ΟΤΕ. Θα είναι σούπερ ! Κανείς στη γειτονιά δε θα έχει τέτοιο ωραίο στόλισμα :)

Ενημέρωσε μας αν έχεις κάποιο νεο απο ΕΕΤΤ....

maharagias
20-12-11, 12:15
Καλημέρα σας και χρόνια πολλά!

Προς ενημέρωση ομοιοπαθούντων: Λόγω της απόγνωσης που είχα περιέλθει, προχώρησα σε καταγγελία της σύμβασης του ΟΤΕ και πήγα σε άλλο πάροχο πριν από μερικούς μήνες. Παρόλα αυτά συνέχισα τις καταγγελίες στην ΕΕΤΤ (η οποία απλά έκανε το διαμεσολαβητη) για το συγκεκριμένο θέμα. Μετά από απαντήσεις επί απαντήσεων παρόλο που έχω αλλάξει πάροχο, ο ΟΤΕ πριν από λίγες μέρες προχώρησε σε αντικατάσταση των υπογείων καλωδίων κατα μήκος του δρόμου και στη σωστή σύνδεση της γραμμής. Ξεκρέμασε και το καλώδιο τώρα που ήθελα να το στολίσω και για τις γιορτές. Ενάμιση χρόνο μετά ο αγώνας δικαιώθηκε....αλλά ο ΟΤΕ έχει χάσει τον πελάτη!

nkats_99
20-12-11, 14:12
Τέτοια χαζά κάνετε μερικοί συνδρομητές και μετά την πατάτε!!!!!!! Αντε τωρα να βρείς να κρεμάσεις τα λαμπάκια!!!:lol:
Ασε που αν γίνει κανένας σεισμός ποιος θα κρατάει την πολυκατοικία?????:rofl:

ΚΑΛΑ ΧΡΙΣΤΟΥΓΕΝΝΑ (και χωρίς λαμπάκια)λολ

ubuntubu
20-12-11, 19:36
Τα Χριστουγεννιάτικα λαμπάκια είναι γνωστό πως δημιουργούν παρεμβολές και αποσυνδέσεις στις γραμμές μας.
Οπότε ευτυχώς που ο ΟΤΕ πρόλαβε :whistle:και σας απάλλαξε έτσι από πιθανά προβλήματα ,χρονιάρες μέρες που έρχονται.

Seitman
21-12-11, 10:13
:blink: :blink:
Μήπως δημιουργούν και πρόβλημα στην κίνηση μέσω lan; Έχω τραγικές ταχύτητες μεταφοράς και έχω δοκιμάσει τα πάντα... :hammered:

15yo106lbs
21-12-11, 16:18
ote for the win LoL

baskon
21-12-11, 16:33
Για την ακριβεια ειναι και ο Οτε για τα μπάζα αλλα και οι υπόλοιποι δε πανε πισω...
Αν ειχε τη διαχειριση του δικτυου καμια Forthnet/Hol να ειστε σιγουροι ότι κανενα χωριο με κατω απο 1000 κατοικους δε θα ειχε τηλεφωνο...Αντε να τους εβαζε κανενα Sar (ασυρματο) και αυτο επειδη θα ηταν υποχρεωμενη :)
Εχουμε δει και με το καρτελ στην κινητη τι παιζει..
Ο φιλος επραξε σωστα μιας και μονο αν φευγουν οι πελατες ισως καταλαβουν καποτε..Αλλα χωρις οργανωμένη δράση προφανως δε καταλαβαινει κανεις τίποτα..

Nikiforos
21-12-11, 19:27
Και αλλες εταιριες να ειχατε και παλι ο ΟΤΕ κανει αυτα τα σκαψιματα! οποτε δεν θα αλλαζε απολυτως τπτ! ξερω περιπτωσεις σε νεες οικοδομες που πηγαν να βαλουν αλλες εταιριες και τους ειπαν πρωτα ΟΤΕ και μετα οι αλλοι! εμενα εχει χαλασει το υπογειο καλωδιο σαν αυτο που λεει εδω το τοπικ και πιανω κατω απο 7mbps απο 13 που επιανα παλιοτερα και δεν μπορει ο ΟΤΕ να το βρει για να το αλλάξει και μου λενε να κανω αιτηση για εναερια συνδεση καλωδιου αλλα πρεπει να υπογραψουν ολοι οι ιδιοκτητες διαμερισματων της πολυκατοικιας! εδω ακομα τους ψαχνουμε για τα κοινοχρηστα! τι να λεμε! :down::down::down:

maharagias
22-12-11, 13:25
Και αλλες εταιριες να ειχατε και παλι ο ΟΤΕ κανει αυτα τα σκαψιματα! οποτε δεν θα αλλαζε απολυτως τπτ! ξερω περιπτωσεις σε νεες οικοδομες που πηγαν να βαλουν αλλες εταιριες και τους ειπαν πρωτα ΟΤΕ και μετα οι αλλοι! εμενα εχει χαλασει το υπογειο καλωδιο σαν αυτο που λεει εδω το τοπικ και πιανω κατω απο 7mbps απο 13 που επιανα παλιοτερα και δεν μπορει ο ΟΤΕ να το βρει για να το αλλάξει και μου λενε να κανω αιτηση για εναερια συνδεση καλωδιου αλλα πρεπει να υπογραψουν ολοι οι ιδιοκτητες διαμερισματων της πολυκατοικιας! εδω ακομα τους ψαχνουμε για τα κοινοχρηστα! τι να λεμε! :down::down::down:

Από όσα ξέρω, η εναέρια σύνδεση απαγορεύεται. Δυστυχώς όλα αυτά τα υπόγεια καλώδια ούτε ξέρουν που τα έχουν βάλει... Οργάνωση ελληνικού δημοσίου...Είναι να μη σου κάτσει η περίπτωση όπως στις δικές μας συνδέσεις.

johnsruro
22-12-11, 17:27
1,5 χρόνο μετά και πάνω που είχες βρει χρησιμότητα στο καλώδιο? είδες, όποτε αποφασίζεις να συμβιβαστείς με κάτι ο ΟΤΕ είναι εδώ για σένα!

Nikiforos
22-12-11, 19:23
Από όσα ξέρω, η εναέρια σύνδεση απαγορεύεται. Δυστυχώς όλα αυτά τα υπόγεια καλώδια ούτε ξέρουν που τα έχουν βάλει... Οργάνωση ελληνικού δημοσίου...Είναι να μη σου κάτσει η περίπτωση όπως στις δικές μας συνδέσεις.

Sorry το έγραψα λάθος! εναέριες συνδέσεις δεν εχει μεσα στην Αθηνα τουλαχιστον αλλα εχει σε εξοχικα μερη πχ στον Μαραθωνα στο εξοχικο μου ολα ειναι με κολωνες εναερια! εγώ ομως ήθελα εδώ να πω για εξωτερικη συνδεση! δλδ στα πολυ παλια σπιτια-πολυκατοικιες δλδ την δεκαετια 60-70 δεν εβαζαν κουτι εξω απο την πολυκατοικια και απο εκει μεχρι το κατανεμητη μας, εχουν υπογειο καλωδιο και παει μεσα! ετσι αν παθει κατι και δεν εχουν αφησει φρεατια οπως στην δικια μου περιπτωση πως θα αλλαχτει το καλωδιο???? θα σκαψουμε ολο το υπογειο της πολυκατοικιας? δε νομιζω! οποτε πρεπει να γινει εξωτερικη συνδεση απο κατανεμητη μεχρι σε ενα εξωτερικο κουτι εξω απο την εισοδο της πολυκατοικιας απο ηλεκτρολογο δαπανη κοινοχρηστων και μετα ερχεται ο ΟΤΕ σκαβει στον δρομο βρισκει το πολυκλωνο και το συνδεσει στο κουτι που αφησαμε απεξω. Ετσι εχει η διαδικασια. Απλα επειδη οι ιδιοκτητες των διαμερισματων λακισαν αφου χρωστουν και κοινοχρηστα δεν υπογραφει κανεις και ετσι δεν μπορω να κανω κατι! :down::down::down:

cmaniac
22-12-11, 22:13
:blink: :blink:
Μήπως δημιουργούν και πρόβλημα στην κίνηση μέσω lan; Έχω τραγικές ταχύτητες μεταφοράς και έχω δοκιμάσει τα πάντα... :hammered:

Guess what :rolleyes:

hariskont
22-12-11, 22:26
Πάλι καλά!! Αν θυμάμε καλά κάποτε περιμέναν και 10ετία μέχρι να κατασκευαστεί η δύνδεση με το δίκτυο και να πάρουν τηλέφωνο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.