PDA

Επιστροφή στο Forum : Ερωτηση για Upload Limit στο eMule



NasosNiK
10-03-04, 15:21
Εχω παρατηρησει οτι αν βαλω upload limit στο eMule,η ταχυτητα του download μου αυξανεται.Αυτο ειναι λογικο γιατι οπως εχει ξανααναφερθει στο φορουμ αν το upload bandwidth της συνδεσης aDSL φθασει στο maximum τοτε αρχιζει και κλεβει bandwidth απο το download.
Η ερωτηση μου ειναι η εξης:Αν βαλω upload limit 12kb/s για συνδεση aDSL 384/128 θα εχω προβλημα γενικοτερα στο eMule?Το ρωταω αυτο γιατι εχω διαβασει οτι οσο πιο πολυ upload κανεις τοσο το καλυτερο(ανεβαινεις γρηγορα στα queue κτλ...)

cosmos
10-03-04, 15:25
Ναι, 12 είναι πολύ. Τα 128kbps του ADSL σου αντιστοιχούν σε 13 kbytes/sec περίπου max throughput (λίγο παραπάνω αν είσαι σε Siemens DSLAM). Δοκίμασε τιμές 10-11.

Phoebus
10-03-04, 15:55
Τα 128 up απ'ό,τι ξέρω είναι 16K. Το emule προτείνει 12K για upload, ειδικά άμα χρησιμοποιείς το credit system.

cosmos
10-03-04, 21:48
Phoebus, 128kbps ADSL = (περίπου) 13 kbytes/sec και όχι 16. Και 13 με γεμάτα πακέτα, γιατί αν δεν είναι γεμάτα, τότε το 13άρι γίνεται πολύ μικρότερο... Σχετικό είναι το http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=4809

SarahKane
10-03-04, 22:23
κάποιος είχε πει για το netlimiter εδώ νομίζω, το κατέβασα χτες, δεν το δούλεψα ακόμα αλλά νομίζω πως μπορείς να βάλεις από μόνος σου κάποιο όριο.

το e-mule παρόλο που έχει πράμα μπόλικο δεν το πολυτρέχω γιατί δεν μπορώ να έχω τίποτε άλλο ανοιχτό, ούτε soulseek, ουτε τίποτε άλλο, με ταράζουν στο κλέψιμο με αποτέλεσμα να πέφτει δραματικά το d/l μου γενικώς.
Δυστυχώς επηρεάζεται δραματικά το d/l όταν το u/l φτάνει στα όρια του.

Τώρα με το netlimiter θα δοκιμάσω πάλι και θα επανέλθω...

Phoebus
10-03-04, 22:57
Phoebus, 128kbps ADSL = (περίπου) 13 kbytes/sec και όχι 16. Και 13 με γεμάτα πακέτα, γιατί αν δεν είναι γεμάτα, τότε το 13άρι γίνεται πολύ μικρότερο... Σχετικό είναι το http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=4809

Last time I checked 128/8=16.

Εγώ κάνω upload με 16Κ είτε μιλάς για bits ή bytes, και το 75% του bandwidth μου στο upload που είναι προτεινόμενο από το emule είναι τα 12Κ. Τώρα εσύ θα μου πεις ότι πραγματικά δεν ανεβάζω με 12Κ, και το δέχομαι. Όπως θα σου πω ότι κάνω και dl με 48K, αλλά πάλι θα πεις οχι το οποίο πάλι δέχομαι.

Στο θέμα μας, δεν ενδιαφέρει το emule πόσα K ανεβάζεις, αλλά τι ποσοστό του συνολικού σου bandwidth χρησιμοποιείς για upload.

BTW, όλα αυτά που λες στο άλλο topic είναι ολόσωστα, απλά όταν το emule σου προτείνει 12Κ upload, δεν εννοεί 12 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Κ, αλλά τα 12Κ από τα 16Κ θεωρητικά που έχεις. Αυτάαα...

cosmos
10-03-04, 23:42
Phoebus, 128kbps ADSL = (περίπου) 13 kbytes/sec και όχι 16. Και 13 με γεμάτα πακέτα, γιατί αν δεν είναι γεμάτα, τότε το 13άρι γίνεται πολύ μικρότερο... Σχετικό είναι το http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=4809

Last time I checked 128/8=16.
Last time you checked, σου διέφυγε η αναφορά σε Siemens DSLAM στο topic μου. Διάβασε παρακάτω.


Εγώ κάνω upload με 16Κ είτε μιλάς για bits ή bytes, και το 75% του bandwidth μου στο upload που είναι προτεινόμενο από το emule είναι τα 12Κ. Τώρα εσύ θα μου πεις ότι πραγματικά δεν ανεβάζω με 12Κ, και το δέχομαι. Όπως θα σου πω ότι κάνω και dl με 48K, αλλά πάλι θα πεις οχι το οποίο πάλι δέχομαι.
Δεν είπα ότι εσύ έχεις όριο upload περίπου 13kbytes/sec, αλλά όποιος πραγματικά έχει ΧΧΧ/128 ADSL σύνδεση. Έχει διαφορά, αν διάβασες και το link που ανέφερα. Ποια διαφορά; Από την υπογραφή σου βλέπω ότι είσαι σε Siemens DSLAM. Όπως αναφέρω και στο post μου περί μεγίστων ταχυτήτων:


Ο λόγος για τον οποίο έχουμε μεγαλύτερες ταχύτητες στα DSLAM Siemens έχει παρουσιασθεί στο Siemens DSLAM: Γιατί ρυθμίζονται σε μεγαλύτερες ταχύτητες; Με πολύ λίγα λόγια, το παραπάνω link αναφέρει ότι κάποιος που πληρώνει για 384/128 σε Siemens DSLAM, στην πραγματικότητα παίρνει 420/140. Αυτός είναι και ένας λόγος που στο πινακάκι οι ταχύτητες είναι προσεγγιστικές. Εκεί έχω υποθέσει ότι λ.χ. οι συνδέσεις 384/ΧΧΧ Siemens είναι στην πραγματικότητα 420/ΧΧΧ. Αν είναι ακόμη ταχύτερες, τότε τα νούμερα ανεβαίνουν ανάλογα.

Στο PPPoA θεωρείται ότι έχουμε VCMux λειτουργία ενώ στο PPPoE έχουμε LLC. Τέλος, το πως υπολογίζω τη μέγιστη ταχύτητα:
* σε λειτουργία PPPoA είναι <ταχύτητα σε bps> / 9349,53. Το αποτέλεσμα θα είναι σε kbytes/sec.
* σε λειτουργία PPPoE είναι <ταχύτητα σε bps> / 9502,72. Το αποτέλεσμα θα είναι σε kbytes/sec.

Εφόσον η "384/128" σου είναι στην πραγματικότητα 440/160, απλά φίλε μου δεν έχεις 128kbps upstream, αλλά 160! Μιλάω για 128 και οι υπολογισμοί και τα όρια που έθεσα είναι σωστοί για 128. Όπως για παράδειγμα για σένα το 440/160 αν υποθέσω ότι είσαι σε PPPoE/LLC λειτουργία δίνει όρια:

440kbps / 9502,72 = 46,3 kbytes/sec μέγιστη ταχύτητα d/l
160kbps / 9502,72 = 16,8 kbytes/sec μέγιστη ταχύτητα u/l

Νομίζω καταλαβαίνεις απόλυτα τι εννοώ.


BTW, όλα αυτά που λες στο άλλο topic είναι ολόσωστα, απλά όταν το emule σου προτείνει 12Κ upload, δεν εννοεί 12 ΠΡΑΓΜΑΤΙΚΑ Κ, αλλά τα 12Κ από τα 16Κ θεωρητικά που έχεις. Αυτάαα...
Για κάθε εφαρμογή δικτυακή, το overhead δε φαίνεται, είναι αόρατο. Μιλάμε για πραγματικά K, λοιπόν. Επιπρόσθετα δεν έχουν όλοι οι 384/128άρηδες 16 kbytes/sec μέγιστο upload ;) Ανήκεις στους προνομιούχους αν θέλεις. Για μένα που είμαι σε Intracom DSLAM, όπως πιθανώς και για τον NasosNiK οι ταχύτητες είναι μικρότερες...

Phoebus
11-03-04, 00:18
Για κάθε εφαρμογή δικτυακή, το overhead δε φαίνεται, είναι αόρατο. Μιλάμε για πραγματικά K, λοιπόν. Επιπρόσθετα δεν έχουν όλοι οι 384/128άρηδες 16 kbytes/sec μέγιστο upload ;) Ανήκεις στους προνομιούχους αν θέλεις. Για μένα που είμαι σε Intracom DSLAM, όπως πιθανώς και για τον NasosNiK οι ταχύτητες είναι μικρότερες...

Εσένα δηλάδη πόσο maximum upload σου δίνει στο emule; Με μπέρδεψες...

cosmos
11-03-04, 00:34
128 πραγματικά kbps / 9502,72 (έχω PPPoA) = 13,5 kbytes/sec

@ ADSLgr.com All rights reserved.