PDA

Επιστροφή στο Forum : Η Ευρώπη επιτρέπει στο hollywood να σου κλείσει το σπίτι



ogenikos
10-03-04, 15:43
Με την νέα κοινοτική οδηγία για τα πνευματικά δικαιώματα, μπορούν εταιρείες του hollywood ή παραγωγής μουσικής να μπούνε στο σπίτι, να δεσμεύσουν τραπεζικούς λογαριασμούς και να δημεύσουν τα υπάρχοντα αυτών που κατεβάζουν παράνομα ταινίες ή τραγούδια, χωρίς καμμιά επικύρωση απο δικαστήριο.
Υποχρεώνει επίσης τους ISPs να στέλνουν στίς εν λόγω εταιρείες λίστες με χρήστες προγραμμάτων P2P, για να προχωρούν σε μυνήσεις.
Οι χώρες μέλη έχουν 24 μήνες να συμμορφωθούν.
Κοινώς...την πατήσαμε....
http://www.theinquirer.net/?article=14609
http://www.ipjustice.org/CODE/release20040302_en.shtml#top8

sonic
10-03-04, 15:51
Ερρρρ, νομίζω οτι η οδηγία τροποποιήθηκε έτσι ώστε να μην έχει να κάνει ιδιώτες, αλλά με βιομηχανική πειρατεία, clopy cd's dvd's και όχι p2p προγράμματα, κοιτάζοντας το πρώτο link βέβαια, σου πάει η καρδιά στην Κούλουρη αλλά στην πραγματικότητα κάποια άρθρα έχουν αλλάξει . Τουλάχιστων αύτο έχω καταλάβει εγώ.

PReD
10-03-04, 15:59
Είναι λίγο υπερβολικό έτσι όπως ακούγεται και δεν νομίζω να γίνει ακριβώς έτσι όπως είναι...

Θα πέζει κάτι όπως αυτό που είπε ο sonic...

Και πέραν τούτου φανταζεσται τι θα χρειαστεί για να εφαρμοστεί αυτό το πράγμα εδώ στην Ελλάδα???

Σε ποιον να πρωτομπούν και ποιά υπηρεσία θα είναι αυτοί με τί προσωπικό κλπ κλπ

mechdim
10-03-04, 17:07
Ogenikos υπερβαλλεις, εγινε σαφης διαχωρισμος αναμεσα σε οικιακο χρηστη και εμπορο-πειρατη. Αυτα τωρα για δημευση περιουσιων, εισβολη στο σπιτι σου χωρις ενταλμα, δεσμευση τραπεζικων λογαριασμων με κανουν και γελαω. Γιατι υπαρχουν αλλα δικαιωματα οπως αυτο του ασυλου, των προσωπικων δεδομενων ευαισθητου χαρακτηρα και αλλα πολλα. Επισης καθε κοινοτικη οδηγια ειναι πλαισιο και οχι νομος και καθε χωρα μπορει αλλη λιγοτερο αλλη περισσοτερο να την τροποποιησει. Αλλωστε ειναι κοινος ο τροπος συγγραφης των ειδησεων και των σχολιων, δηλαδη να σπειρει τον φοβο και τον τρομο στον κοσμακη. Αλλα τι να πει κανεις για τους Αμερικανους που οτι τους γραψεις οι περισσοτεροι εξ αυτων το χαφτουν αμεσως.

PReD
10-03-04, 17:09
Εγω έχω μια απορία...

Πως θα ξέρουν αν είμαι έμπορος ή απλός home user?????

Δηλαδή πως θα το καταλάβουν (έστω οτι κατεβάζω αβέρτα κάθε μέρα) πριν μου σπάσουν την πόρα και μπούν μέσα...
Επιπλέον εγώ πως θα το αποδείξω???

sonic
10-03-04, 17:42
PReD, δεν θα ψάξουν να βρούν εσένα, αλλα τους κακόμοιρους τους μαύρους που πουλάνε τα cd στις καφετέριες. Και πιο συγκεκριμένα, αυτούς που φτιάχνουν τα cd και τα πουλάνε οι κακόμοιροι μαύροι στις καφετέριες. Την βιομηχανική πειρατεία δηλ. και όχι την οικιακή πειρατεία.

profitis
10-03-04, 17:54
παλι ομως πως θα γινεται ο διαχωρισμος αναμεσα στον εμπορο-πειρατη και στον απλο home user?

παντως συμφωνω με τον mechdim.....

turboirc
10-03-04, 18:55
Ρε παιδια
χαρη στην πειρατεια εχουν κονομησει λεφτα οι τυποι.
Φαντασου να μην μπορουσες να χρησιμοποιησεις το Μs Office... θα το αγοραζες ? Μαλλον οχι, θα ειχες Open Office /Notepad.

Χαρη στην πειρατία και στο P2P εχουν θησαυρισει ολοι, ειναι αδυνατον να εφαρμοσουν νομο που κλεινει τα παντα.

AC9800PBA
10-03-04, 21:27
χμμ και μπορεί να μας βάζουν και μέσα? :mrgreen: ε τότε θα μειωθεί ο πληθησμός
3+εκατομμίρια users@kazaa αλλό 1 στο bearshare αλλοι Χ στο DC++ πάει.. :P just kidding δεν νομίζω να γίνει κάτι τέτοιο σύντομα αλλά και να γίνει όσπου να γίνει στην Ελλάδα θα έχουμε πεθάνει εμείς :wink: :shock:

PReD
10-03-04, 23:28
Συμφωνώ με τον profitis...

Έχω 2 απορίες επαναλαμβάνω...

Πώς γίνεται ο διαχωρισμός του home user απο τον έμπορο... ????
Σε επίπεδο πριν αρχίσουν να τον κηνυγούν...
Πού ξέρουν πιος πουλάει και ποιός όχι...
Πως θα το καταλάβουν???
Απο τον πλήθος των ταινιών που κατεβάζει...??? χεχε
Κάποιος απο εμας με aDSL μπορεί να κατεβάζει περισσότερα...


Και πέραν τούτου πως θα τους κυνηγήσουν όλους αυτούς...

Μην ξεχνάμε οτι η Ελλάδα είναι 1η παγκοσμίως (not sure about that 100%) η κάτι τέτοιο, στην πειρατία... Μιλάμε για εκατοντάδες χιλιάδων τέτοιων ανθρώπων...

supermario
11-03-04, 13:21
PReD, δεν θα ψάξουν να βρούν εσένα, αλλα τους κακόμοιρους τους μαύρους που πουλάνε τα cd στις καφετέριες. Και πιο συγκεκριμένα, αυτούς που φτιάχνουν τα cd και τα πουλάνε οι κακόμοιροι μαύροι στις καφετέριες..
Οι "κακομοιροι" μαυροι οπως τους αποκαλεις φιλε μου θα επρεπε να ξερεις οτι δεν ειναι καθολου κακομοιροι και πως απο τα "μαυρα" CD βγαζουν πολλα περισσοτερα χρηματα απο ολους εμας που ειμαστε στο φορουμ....
Αυτα για να μην κανουμε το μαυρο, ασπρο....

PReD
11-03-04, 15:21
δεν νομίζο οι ίδιοι οι μαύροι να βγάζουν τόσα λεφτά...
Αυτοί που τους εκμεταλλεύονται μάλλον βγάζουν περισσότερα αλλα οι μάυροι... μπα...

sonic
11-03-04, 15:26
Ναι φίλε μου, αλλά μην ξεχνάς οτι αυτοί είναι οικονομικοί μετανάστες που δεν έχουν τις ίδιες ευκαιρίες με εσένα που είσαι Έλληνας. Όπως επίσης και οτι έχουν τραβήξει τα πάνδεινα για να φτάσουν εδω (στην Ελλάδα), τραβάνε τα πάνδεινα μένοντας εδω, και στο κάτω κάτω που κάνουν κακό σε κάνενα? Προσπαθούν να ζήσουν, αν είχαν άλλες επιλογές δεν θα επέλεγαν αυτο το επάγγελμα, ή μήπως εσύ γνωρίζοντας οτι είναι "επικερδές", απ'ότι μου λες, θα το επέλεγες?

panos72
11-03-04, 15:40
τα συγχαρητήρια μου στους RIAA , Holywwod κτλ. που κατάφεραν να υποχρεώσουν την Ε.Ε να περάσει τέτοια οδηγία.
Βέβαια οι τύποι έχουν απόλυτη εξουσία (μιλάει το χρήμα) και στο παρελθόν υποχρέωσαν την nvidia να ενσωματώσει υποστήριξη για το macrovision τους στους drivers της (για να μην ξαναγράφω http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=5273 )
Τοσα χρόνια τους αγαπούσαν τους πειρατές (όπως λέει και ο turboirc) τώρα άρχισαν να τους σιχαίνονται. Βέβαια στο παρελθόν δεν τους χάλαγε να κάνει κάποιος κόπια βιντεοκασέτες, ενώ τώρα με το DVD (άριστη χμμμ... ποιότητα) τους χαλάει. Το αντίγραφο δεν ήταν πάντα αντίγραφο ? Τώρα έχει μεγαλύτερη αξία από το παρελθόν ή μήπως τώρα μπορούν να κάνουν αυτά που στο παρελθόν δεν τόλμαγαν καν να σκεφτούν :?:

npats
11-03-04, 15:50
Πάντως εγώ εχω μπερδευτεί.Το link που έδωσε ο ogenicos : http://www.theinquirer.net/?article=14609
εμφανίζει τα πράγματα εμφανώς πιο δυσάρεστα απο ότι το link στα news του site:
http://adslgr.com/news.php?newsid=435
Μακάρι να ισχύει το δεύτερο.

supermario
11-03-04, 16:01
Ναι φίλε μου, αλλά μην ξεχνάς οτι αυτοί είναι οικονομικοί μετανάστες που δεν έχουν τις ίδιες ευκαιρίες με εσένα που είσαι Έλληνας. Όπως επίσης και οτι έχουν τραβήξει τα πάνδεινα για να φτάσουν εδω (στην Ελλάδα), τραβάνε τα πάνδεινα μένοντας εδω, και στο κάτω κάτω που κάνουν κακό σε κάνενα? Προσπαθούν να ζήσουν, αν είχαν άλλες επιλογές δεν θα επέλεγαν αυτο το επάγγελμα, ή μήπως εσύ γνωρίζοντας οτι είναι "επικερδές", απ'ότι μου λες, θα το επέλεγες?
Στο ονομα λοιπον των ισων δικαιωματων και με προσχημα το οτι δεν βρισκουν δουλεια δικαιολογεις αυτο που κανουν?????
Ξεχνας οτι ακριβως επειδη οι "κακομοιροι" που πουλανε cd με το κιλο, γινεται η συζητηση μας τωρα??? Εννοω οτι χαρη ΚΑΙ σ' αυτους τωρα καποια ΠΑΠΑ-RIAA εχει βγει κυνηγι και πυροβολει οτι κινειται.... Και οσο για το οτι εχουν τραβηξει τα πανδεινα για να ερθουν εδω..... μηπως φταιω εγω???? Δεν το καταλαβαινω αυτο. Γιατι να λυπηθω καποιον που επιλεγει να ερθει παρανομα στην Ελλαδα, να δουλευει χωρις να "φαινεται" πουθενα και να βγαζει περισσοτερα απο μενα και σενα πουλωντας κατι παρανομα.... Απο που κι ως που δηλαδη πρεπει να τον λυπηθω?? Αν ειναι ετσι, κι εγω που προσπαθω να ζησω και πιεζομαι οικονομικα να κανω κατι που ειναι πιο επικερδες π.χ. να πουλαω ναρκωτικα ή κατι αλλο παρανομο...Δεν νομιζω να το θεωρεις κακο ετσι???

angeleye
11-03-04, 16:26
Ωραία με όλες αυτές τις απαγορεύσεις........ :lol: :lol: έτσι για να θυμηθούμε και λίγο τον μεσαίωνα της Ευρωπαϊκής Ένωσης... :evil: :evil: :evil: Αν δεν θέλουν να κατεβάζουμε δεν θα κατεβάσουμε ποτέ ξανά αλλά και ΔΕΝ πρόκεται να αγοράσουμε ΚΑΝΕΝΑ πρόγραμμα για να τους κάνουμε πλούσιους. :lol: Αν θέλουν να καταργήσουν και το internet ας το ανακοινώσουν και τώρα δεν υπάρχει πρόβλημα :D θα στραφούμε σε άλλα ενδιαφέροντα αλλά αυτό ειναι που τους πονάει γιατί ξύπνησε αρκετός κόσμος και αυτό δεν φαίνεται να τους αρέσει. Οι νόμοι γίνονται για τους ανθρώπους και όχι για να παραβιάζουν τα ανθρώπινα διακαιώματα .Συμφωνώ οτι δεν πρέπει να γίνεται κατάχρηση αλλά να μην φτάνουμε και στο αντίθετο άκρο. Aναμονή λοιπόν να δούμε τι θα γίνει.

sonic
11-03-04, 16:59
"Γιατι να λυπηθω καποιον που επιλεγει να ερθει παρανομα στην Ελλαδα, να δουλευει χωρις να "φαινεται" πουθενα και να βγαζει περισσοτερα απο μενα και σενα πουλωντας κατι παρανομα...."

Αν είχαν την επιλογή να έρθουν νόμιμα , λες να μην το επέλεγαν.

Και αφου το έφερε η κουβέντα περι ναρκωτικών, ποιός νομίζεις οτι βγάζει πιο πολλά, ο έμπορος ή το βαποράκι, αν δεν γνωρίζεις να σου δώσω άλλο παράδειγμα, ο επιχειρηματίας ή ο υπάλληλος? Αν νομίζεις οτι οι μαύροι είναι οι επιχειρηματίες της υπόθεσης..... τι να πω.

Και τέλος πάντων, τι αποδείξεις έχεις οτι βγάζουν τόσα λεφτά?

supermario
11-03-04, 23:16
Αν είχαν την επιλογή να έρθουν νόμιμα , λες να μην το επέλεγαν.

Και αφου το έφερε η κουβέντα περι ναρκωτικών, ποιός νομίζεις οτι βγάζει πιο πολλά, ο έμπορος ή το βαποράκι, αν δεν γνωρίζεις να σου δώσω άλλο παράδειγμα, ο επιχειρηματίας ή ο υπάλληλος? Αν νομίζεις οτι οι μαύροι είναι οι επιχειρηματίες της υπόθεσης..... τι να πω.

Και τέλος πάντων, τι αποδείξεις έχεις οτι βγάζουν τόσα λεφτά?
Και γιατι φιλε sonic πρεπει να δικαιολογουμε τους παντες επειδη δεν μπορουν να κανουν αλλιως??? Σε ξαναρωταω λοιπον, αν καθενας απο εμας επειδη δεν μπορει να κανει αλλιως παρανομουσε τι νομιζεις οτι θα επικρατουσε??? Π.χ. εγω δεν εχω χρηματα να νοικιασω ενα σπιτι για να μεινω, αρα δικαιολογουμαι να μπουκαρω παρανομα σ' ενα σπιτι και να μενω, αρκει να μην το ξερει ο ιδιοκτητης...σωστα????Αν δεν εχω χρηματα να παρω κατι που χρειαζομαι, δικαιολογημενα θα κανω μπουκα στο καταστημα και θα το παρω, ετσι??? Αφου δεν μπορω να κανω αλλιως....
Λυπαμαι αλλα αυτη η λογικη δεν μου κανει....Και με τιποτα δεν μπορω να λυπηθω καποιον που συνειδητα κλεβει τον "ιδρωτα" καποιων αλλων....
Οσο για τα ναρκωτικα σαφεστατα το αφεντικο παιρνει τα περισσοτερα, αλλα με τοσα παρανομα cd που πουλανε το μεριδιο τους σιγουρα ειναι αρκετο... Μην ξεχνας οτι μιλαμε για "μαυρα" , αφορολογητα, χρηματα....

PReD
11-03-04, 23:49
Παιδιά μην τρελαθούμε κιόλας... Όχι και κλ΄βει τον ιδρώτα των άλλων... Δεν είναι δα και χτίστες που βγάζουν το ψωμί τους με ιδρώτα... Μιλάω για τους γνωστούς τραγουδιστές (γιατί τέτοια cd φεύγουν δεν πάει κανένας να αγοράσει κανενόςπ ου βγαίνει τώρα ώστε να τον καταστρέψει...)

Εγώ πιστεύω οτι δεν μειώνουν και πολύ τις νόμιμες πωλήσεις cd...

Αυτοί που παίρνουν cd απο μαύρους δεν θα τα έπαιρναν original αν δεν υπήρχαν μαύροι...

Ασε που επειδή το πείραν απο μαύρο και τους άρεσε μπορεί να πανε να το αγοράσουν γιατί αλλιώς δεν θα είχαν την ευκαιρία να το ακούσουν...

Επίσης αυτοί που έχουν λεφτά και κάτι τους αρέσει δεν θα πάνε να το αγοράσουν απο μαύρο... Θέλουν το Original με το βιβλιαρακι και τις ωραίες εικόνες και την καλή ποιότητα του cd...

Υπάρχουν και άλλου πολοί παράγοντες αλλα δεν είναι επι του παρόντος, αν θέλει κάποιος μπορώ να κάνω ολοκληρωμένο post...

Μην ακούτε τις διάφορες εταιρίες που λένε οτι μας κόβουν το X% ποσοστό για το απλούστατο λόγο οτι οταν αναφέρονται στς συνολικές πωλήσεις που θα είχαν αν δεν υπήρχαν cd μαύρα, αναφέρονται στις νόμιμες και στις παράνομες πωλήσεις μαζί... Πέρνουν σαν δεδομένο οτι τα παράνομα cd που πωλούνται αν δεν υπήρχαν μαύροι θα ήταν νόμιες πωλήσεις... Πράγμα το οποίο δεν ευσταθεί...

supermario
12-03-04, 10:51
Παιδιά μην τρελαθούμε κιόλας... Όχι και κλ΄βει τον ιδρώτα των άλλων... Δεν είναι δα και χτίστες που βγάζουν το ψωμί τους με ιδρώτα... Μιλάω για τους γνωστούς τραγουδιστές (γιατί τέτοια cd φεύγουν δεν πάει κανένας να αγοράσει κανενόςπ ου βγαίνει τώρα ώστε να τον καταστρέψει...)

Εγώ πιστεύω οτι δεν μειώνουν και πολύ τις νόμιμες πωλήσεις cd...


Δεν αναφερομουν σε κανεναν γνωστο τραγουδιστη/τραγουδηστρια...Αυτοι αλλωστε τα παιρνουν χοντρα απο τις εμφανισεις τους στα νυχτερινα κεντρα οπου το νυχτοκαματο πολλων υπερβαινει το ετησιο εισοδημα πολλων αλλων... Αναφερομουν σε καποιους αλλους λιγοτερο γνωστους καλλιτεχνες που παλευουν να δωσουν στη μουσικη κατι περισσοτερο απο κλοπυραιτ τραγουδια, τυπου γκουτσι..... Για συγκροτηματα που παλευουν να γραψουν και να δωσουν κατι παραπανω απο απλοϊκους εως και αστειους στιχους που κατα κορον ακουμε σημερα. Ολοι αυτοι φιλε μου, που δεν δουλευουν σε μεγαλα μαγαζια της νυχτας και που καθε πωληση cd τους αποφερει, ενα αρκετα μικρο ποσοστο χρηματων, που ομως θα τους βοηθησει να συνεχισουν την προσπαθεια τους γιατι να χανουν χρηματα???? Αυτος δεν ειναι ιδρωτας??? Πνευματικος εστω... Εχει σημασια? Δεν κουραστηκε για να γραψει 5 στιχους ή 5 νοτες που θα σε κανουν να "ταξιδεψεις"??? Αυτο θεωρεις οτι δεν αξιζει επιβραβευση??? Μονο ο εργατης δηλαδη κουραζεται? Μην μπερδευομαστε δεν συγκρινω τις 2 εργασιες... Αλλα και οι 2 εργασιες ειναι και πρεπει να υπαρχει ανταμοιβη γι' αυτες... Σκεψου το λιγο

sonic
12-03-04, 10:52
"Λυπαμαι αλλα αυτη η λογικη δεν μου κανει....Και με τιποτα δεν μπορω να λυπηθω καποιον που συνειδητα κλεβει τον "ιδρωτα" καποιων αλλων.... "

Σε αυτό το κομμάτι απάντησε πλήρως ο PReD, και δεν νομίζω οτι χρειάζεται να προσθέσω κάτι.

"Οσο για τα ναρκωτικα σαφεστατα το αφεντικο παιρνει τα περισσοτερα, αλλα με τοσα παρανομα cd που πουλανε το μεριδιο τους σιγουρα ειναι αρκετο... Μην ξεχνας οτι μιλαμε για "μαυρα" , αφορολογητα, χρηματα.... "

Τώρα όσο για αυτό το μέρος, ναι είναι παράνομα, ναι είναι μαύρα χρήματα, αλλά τέλος πάντων τι κάνει το γεγονός οτι ένας μαύρος βγάζει μαύρο χρήμα κακό, ενώ το μαύρο χρήμα που βγάζουν οι γιατροί (ένα παράδειγμα επαγγελματιών , υπάρχουν και άλλα) είναι "κάλο" και δεν κινδυνεύουν ανά πάσα στιγμή να συλληφθούν από την αστυνομία. Γιατί ένας άνθρωπός που έφυγε από την χώρα του επειδή πείναγε, του είχαν στερήσει ανθρώπινα δικαιώματα, και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς, γίνεται ο αποδιοπομπαίος τράγος που βγάζει το μαύρο χρήμα και πρέπει να φύγει.

Αυτό που πρέπει να γίνει αντιληπτό είναι ότι δεν είχε άλλες επιλογές, ελπίζω μόνο να μην βρεθούμε ποτέ στην ίδια θέση με αυτούς τους ανθρώπους, γιατί να μην ξεχνάμε ότι στο όχι τόσο μακρινό παρελθόν εμείς οι ίδιοι ήμασταν οι μετανάστες και οι ανεπιθύμητοι, γιατί να μην γελιόμαστε, οι οικονομικοί μετανάστες δεν είναι ποτέ οι πιο αγαπητοί σε μία χώρα.

sonic
12-03-04, 11:09
"Δεν αναφερομουν σε κανεναν γνωστο τραγουδιστη/τραγουδηστρια...Αυτοι αλλωστε τα παιρνουν χοντρα απο τις εμφανισεις τους στα νυχτερινα κεντρα οπου το νυχτοκαματο πολλων υπερβαινει το ετησιο εισοδημα πολλων αλλων... Αναφερομουν σε καποιους αλλους λιγοτερο γνωστους καλλιτεχνες που παλευουν να δωσουν στη μουσικη κατι περισσοτερο απο κλοπυραιτ τραγουδια, τυπου γκουτσι..... "

Σόρρυ, αλλά επειδή έχω δεί τι πουλάνε, έχω αγοράσει μια φορά ενα cd Beatles, ο Sir Paul δεν νομίζω να πεινάσει, όλα τα cd είναι τόσο καραμεϊνστριμ που δεν θα ενοχληθεί κανείς πέραν των στελεχών των εταιριών, που βγάζουν λάθος συμπεράσματα όπως ανέφερε ο φίλος PReD.

Λ.χ. θα δείς Βανδη, και λοιπούς, Θα δείς Madonna και Robin Williams, αλλά δεν θα δείς ,Sigmatropic, SOHO 6, SWEET OHM, Καψωκέφαλους,κα., τους ξέρεις αυτούς? Αυτοί ιδρώνουν φίλε, και πλην των Sigmatropic δεν έχουν συμβόλαια με εταιρίες.

supermario
12-03-04, 15:36
Τώρα όσο για αυτό το μέρος, ναι είναι παράνομα, ναι είναι μαύρα χρήματα, αλλά τέλος πάντων τι κάνει το γεγονός οτι ένας μαύρος βγάζει μαύρο χρήμα κακό, ενώ το μαύρο χρήμα που βγάζουν οι γιατροί (ένα παράδειγμα επαγγελματιών , υπάρχουν και άλλα) είναι "κάλο" και δεν κινδυνεύουν ανά πάσα στιγμή να συλληφθούν από την αστυνομία. Γιατί ένας άνθρωπός που έφυγε από την χώρα του επειδή πείναγε, του είχαν στερήσει ανθρώπινα δικαιώματα, και ότι άλλο μπορείς να φανταστείς, γίνεται ο αποδιοπομπαίος τράγος που βγάζει το μαύρο χρήμα και πρέπει να φύγει.

....γιατί να μην ξεχνάμε ότι στο όχι τόσο μακρινό παρελθόν εμείς οι ίδιοι ήμασταν οι μετανάστες και οι ανεπιθύμητοι, γιατί να μην γελιόμαστε, οι οικονομικοί μετανάστες δεν είναι ποτέ οι πιο αγαπητοί σε μία χώρα.

Συγγνωμη αν σου εδωσα την εντυπωση οτι ειμαι εναντιον των μαυρων που πουλανε παρανομα cd και οχι οποιουδηποτε αλλου που επισης βγαζει μαυρο χρημα. Απλα το θεμα μας ηταν το οτι καποιοι κανουν πειρατεια επαγγελματικα. Αν θες την γνωμη μου και οσοι γιατροι πρεπει να παρουν φακελακι για να κανουν κατι που ειναι υποχρεωμενοι να κανουν, δηλαδη τη δουλεια τους, ειναι για φτυσιμο και θα επρεπε να τους παιρνουν την αδεια.
Απο εκει και περα επισης συγγνωμη που καταλαβες οτι ειμαι εναντιον των οικονομικων μεταναστων. Ειμαι εναντιον οσων μεταναστων ειναι παρανομα στην χωρα μας. Μην τρελλαθουμε κι ολας δεν ειπα οτι ειναι κακο να εχουμε μεταναστες αλλα εδω ισχυει το: "ειπαν στη γρια να χεσει και εκεινη ξεκωλ...κε"
Εχουμε καταντησει ξεφραγκο αμπελι οπου οποιος θελει μπαινει οποιος θελει βγαινει. Και βεβαια κανει και οτι γουσταρει....
Σορρυ αλλα δεν θα παρω και δεν θα τους υπερασπιστω.
Ειπαμε να εχουμε ανοχη αλλα οχι και να μας γαμ..σουν και απο πανω. Και σε ξαναρωταω γιατι αν βγω στις πλατειες και πουλαω κατι παρανομο θα με συλλαβουν, ενω οι "κακομοιροι" μας την "πεφτουν" κατα κυματα οταν πινουμε τον καφε μας? Τελος παντων, ετσι κι αλλιως καποιοι σιγουρα εχουν συμφεροντα, γι' αυτο και αλωνιζουν κατα αυτο τον τροπο. Οταν ομως ξαναδιαβασεις καποια ειδηση που θα λεει για νομους που θα καταδικαζουν εμενα και εσενα γιατι κατεβασαμε κατι απο το νετ, θυμησου οτι οι "κακομοιροι" μαυροι θα συνεχιζουν να κανουν βολτες στις πλατειες και να πουλάνε cd...

Vadur
12-03-04, 15:45
Εχει δικιο ο PReD..Οταν θες κατι πολυ δεν συμβιβαζεσαι με την αντιγραφη,με το 01001100 ΒΙΝ φακελο με το CUE που κατεβασες χρησιμοποιωντας ενα P2P προγραμμα..Θα τρεξεις να το αγορασεις..
φυσικα και ομως δεν συμβαινει παντα αυτο,αλλα γενικα οταν αγαπησεις κατι θα το υποστηριξεις,αυτο το πιστευω..τα υοπλοιπα απλα θα μεινουν σε καποιον 120 GB σκληρο ξεχασμενα η σε καποιο DVD στο ραφι του δωματιου σου δεν προκειται να το αγγιξεις και με τον καιρο η θα καταληξουν στον καδο του desktop σου η του δωματιου σου.
Για παραδειγμα λετε να μην αγορασω ολη την τριλογοα DVD Lord of the Rings με ολα τα συλλεκτικα καλουδια που προφανως θα εχει..
Το να μην υποστηριζουμε πειρατες σε αυτο συμφωνω απολυτα..

Nick3l
15-03-04, 19:41
απο την αλλη εγω λεω οποιος κατεβαζει παρανομο σοφτγουερ να τον κλεινουν φυλακη και να του καινε το πισι το εϊντιεσελ μοντεμ και ολα τα καλωδια που εχει... για να μας μεινει και σε εμας λιγο μπαντγουιντθ που το θελουμε για να παιζουμε κανα παιχνιδακι...
ουρτ!

@ ADSLgr.com All rights reserved.