PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα με Youtube



Picard
21-04-11, 01:05
Καλησπερα εχω οτε connx στα 24mbps εδω και κανα μηνα παρ'ολο που κατεβαζω με 2mb/s αργει να φορτωσει τα βιντεακια στο youtube,περιμενω κανα λεπτο μεχρι να φορτωσει, γνωριζει κανεις που οφειλεται αυτο???? πιανω γυρω στα 15mbps.....

dfourt
21-04-11, 01:42
Καλησπερα εχω οτε connx στα 24mbps εδω και κανα μηνα παρ'ολο που κατεβαζω με 2mb/s αργει να φορτωσει τα βιντεακια στο youtube,περιμενω κανα λεπτο μεχρι να φορτωσει, γνωριζει κανεις που οφειλεται αυτο???? πιανω γυρω στα 15mbps.....
Γιατί κλειδώνεις σε G.DMT?(δηλαδή ADSL1)
Ο μόνος λόγος για να κάνεις κάτι τέτοιο είναι αν είσαι gamer και σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να είσαι σε fastpath για να έχεις χαμηλότερο ping

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του router και επέλεξε να συνδέεσαι μόνο με ADSL2+.(ή αλλιώς G.992.5)
Πρέπει να είναι μια ρύθμιση που αν δεν την έχεις πειράξει λογικά θα είναι στο auto.

Έτσι θα πιάσεις και καλύτερη ταχύτητα, και θα βελτιωθούν και τα λάθη της γραμμής σου, που μου φαίνονται πολλά.(CRC, HEC και FEC)
Εγώ με 7 ώρες σύνδεσης έχω μόλις 1000.

Picard
21-04-11, 03:25
Γιατί κλειδώνεις σε G.DMT?(δηλαδή ADSL1)
Ο μόνος λόγος για να κάνεις κάτι τέτοιο είναι αν είσαι gamer και σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να είσαι σε fastpath για να έχεις χαμηλότερο ping

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του router και επέλεξε να συνδέεσαι μόνο με ADSL2+.(ή αλλιώς G.992.5)
Πρέπει να είναι μια ρύθμιση που αν δεν την έχεις πειράξει λογικά θα είναι στο auto.

Έτσι θα πιάσεις και καλύτερη ταχύτητα, και θα βελτιωθούν και τα λάθη της γραμμής σου, που μου φαίνονται πολλά.(CRC, HEC και FEC)
Εγώ με 7 ώρες σύνδεσης έχω μόλις 1000.

Πηγα να το αλλαξω απο το adsl mode με αποτελεσμα να απενεργοποιηθει η συνδεση,εκανα επανεκκινηση και μετα setup με το cd,τωρα πηγαινει πιο γρηγορα παντως....

antonis556
21-04-11, 11:55
Γιατί κλειδώνεις σε G.DMT?(δηλαδή ADSL1)
Ο μόνος λόγος για να κάνεις κάτι τέτοιο είναι αν είσαι gamer και σε ενδιαφέρει τόσο πολύ να είσαι σε fastpath για να έχεις χαμηλότερο ping

Πήγαινε στις ρυθμίσεις του router και επέλεξε να συνδέεσαι μόνο με ADSL2+.(ή αλλιώς G.992.5)
Πρέπει να είναι μια ρύθμιση που αν δεν την έχεις πειράξει λογικά θα είναι στο auto.

Έτσι θα πιάσεις και καλύτερη ταχύτητα, και θα βελτιωθούν και τα λάθη της γραμμής σου, που μου φαίνονται πολλά.(CRC, HEC και FEC)
Εγώ με 7 ώρες σύνδεσης έχω μόλις 1000.

G.dmt.bisplus = ADSL2+

dfourt
21-04-11, 12:14
Πράγματι! Το είδα βιαστικά και δεν το πρόσεξα.
Και τα errors τώρα που τα ξανακοιτάω δεν είναι και τόσα πολλά για 300ώρες σύνδεσης.

Μήπως το πρόβλημα με το youtube είναι παροδικό και συμβαίνει κάποιες μόνο ώρες της ημέρας?Απόγευμα προς βράδυ πχ. που πέφτουν όλοι μαζί...

nanas
20-05-11, 12:27
Παιδιά με κλείδωμα στα 9,5 τα youtube videos με 1080p κολλάνε, καθώς η ταχύτητα κυμαίνεται από 155-350 kbps. Κατά τα λοιπά όταν κάνω κανονικό downloading με τορρεντ ή rapidshare η σύνδεση πιάνει το maximum, δηλ. 0,9 με 1 Mbps. Το έχει παρατηρήσει και κανείς άλλος;

TrObAs
20-05-11, 12:36
Φιλε το ίδιο θέμα είχα και εγώ είναι linksys wag200g το οποίο κλείδωνε στα 16000 αλλά στο youtube , psn σερνόταν. Οταν έβαλα την σαβούρα του ΟΤΕ κλείφωνα 14000 αλλά όλα δουλευάν οκ.

chralexo
20-05-11, 12:41
Και σε εμένα το ίδιο γίνεται, δεν ξέρω τι γίνεται εγώ πάντως αφήνω να γεμίσει stream και μετά πατάω το play.

nanas
20-05-11, 12:55
το huwaei του ΟΤΕ έχω. Πάντως μετά από 8 χρόνια χρήσης ελληνικού dsl μπορώ να πω ότι σήμερα ο ΟΤΕ μπορεί να έχει την καλύτερη TV (πλην NOVA)(σε σχέση με ΟΝ ή HOL) και την καλύτερη ποιότητα τηλεφωνίας, αλλά το internet του είναι χάλια. Με το ΤV σε πάει υποχρεωτικά σε snr 13!!!! ρίχνοντας σου τουλάχιστον κατά 3 την ταχύτητα συγχρονισμού και τώρα παρατηρώ ότι δεν μπορούμε να δούμε και ΗD youtube videos παρά μόνο σε 720p:mad:

pan24
20-05-11, 13:07
καποιο προβλημα με εσενα ειναι γιατι εγω βλεπω κανονικα βιντεο 1080p

nanas
20-05-11, 13:23
Και γω έχω το ίδιο πρόβλημα. Τα 1080 p κολλάνε απίστευτα!

SfH
20-05-11, 13:51
Δε βλέπω κάποιο πρόβλημα εδώ , και σε leased οτε και στη σπιτική μου, πιάνει > 10mbit το hd stream .

Μήπως έγινε καμιά άλλαγη στους google cache servers ? Έχω την εντύπωση ότι άλλαξε το όνομα τους τουλάχιστον ( από vx.lscachex.c.youtube.com βλέπω o-o.preferred.oteglobe-ath1.vx.lscachex.c.youtube.com ) . Όσοι έχετε προβλήματα, το βλέπετε όντως να κατεβάζει από τους cache servers της oteglobe ?

_FLIP_
20-05-11, 15:33
βλεπω κανονικα 1080p hd.

_FLIP_
20-05-11, 15:38
με 21 Attenuation κλειδωνεις 15000;

καλη φαση :oneup:

Makakaros
20-05-11, 16:40
Και εγω παρουσιαζω προβλημα με το youtube. Ενω μεχρι πριν απο 3 εβδομαδες φορτωνα σταθερα με 1,1MB/s τα βιντεο, τις τελευταιες 3 εβδομαδες η ταχυτητα εχει πεσει περιπου στα 600KB/s, ενω πιο σπανια δε φορτωνουν καθολου. Εχω και εγω οτε και κλειδωνω στα 12Mbit

Nikiforos
20-05-11, 17:23
εγω έχω ΟΤΕconex με το huawai router υπαρχει καλωδιακη ζημια στο ΚΑΦΑΟ και δεν πιανω προς το παρον πανω από 7mbps και χαλια στατιστικα και το youtube παιζει μια χαρα! κατι αλλο θα φταιει σε εσας!

@ ADSLgr.com All rights reserved.