PDA

Επιστροφή στο Forum : Έλα Αλέκο, θα βαλει fastpath η hol;



VirusSnake
21-04-11, 13:52
Έλα Αλέκο, θα βαλει fastpath η hol;

jdtech
28-04-11, 03:46
Δεν έχω ακούσει κάτι. Πάντως είναι μεγάλο μειονέκτημα η μη παροχή του, ειδικά από τη στιγμή που όλοι οι άλλοι μεγάλοι πάροχοι το δίνουν.

psyxakias
28-04-11, 03:57
Δεν γνώριζα ότι η HOL ακόμα δε δίνει τη δυνατότητα fast path. Μήπως να ετοιμάζατε μια απλή επιστολή-πρότυπο, που θα στέλνει ο κάθε συνδρομητής που επιθυμεί Fast path, ώστε αν λάβουν μεγάλο αριθμό επιστολών να συνειδητοποιήσουν ότι πρέπει να φροντίσουν για αυτό; ;)

geopapath23
28-04-11, 11:25
Δεν εχει fastpath η HOL? Και οι gamers τι κάνουνε???
Traffic shaping με fastpath πάνε μαζί :P

christhenis
28-04-11, 11:26
Σε ποια ηλ. διεύθυνση μπορούμε να στείλουμε τα παράπονά μας;

andm
28-04-11, 12:00
Εγώ μέσα!Να στείλουμε.

karetsos
29-04-11, 08:20
δεν τους αφήνετε λέω γω στην ησυχία τους, χρονιάρες μέρες, ακόμα χωνεύουν το αρνί.

μου θέλετε και fastpath... Τι να πω; είχατε fastpath και στο χωριό σας; :p

pelasgian
29-04-11, 09:19
Πάνω που σκεφτόμουν να αφήσω την ανταγωνίστρια με τα 40 ευρώ για 24 + απεριόριστο και να πάω στα 25 ... Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, παιχνίδια δεν παίζω.

vasileios13
29-04-11, 10:00
δεν τους αφήνετε λέω γω στην ησυχία τους, χρονιάρες μέρες, ακόμα χωνεύουν το αρνί.

μου θέλετε και fastpath... Τι να πω; είχατε fastpath και στο χωριό σας; :p

Έτσι......άκου fastpath......:hippy:

........Auto merged post: vasileios13 πρόσθεσε 1 λεπτά και 8 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Πάνω που σκεφτόμουν να αφήσω την ανταγωνίστρια με τα 40 ευρώ για 24 + απεριόριστο και να πάω στα 25 ... Βέβαια, τώρα που το σκέφτομαι, παιχνίδια δεν παίζω.

Έλα,αλλά μετά μην αρχίσεις τα "η HOL σέρνεται"......κτλ (πλάκα κάνω,απλά μην το μετανιώσεις)....

pelasgian
29-04-11, 10:10
ναι, ενώ των άλλων δεν σέρνεται. Ας είναι καλά η σύνδεση από το πανεπιστήμιο, γιατί θα είχα μελαγχολήσει τώρα. 12/512 ΔΙΟΔΟΣ μου βγάζει ταχύτητες μέχρι και 10x σε σχέση με το «μέχρι 24/1» των άλλων.

Εδώ update κάνω στο linux και όταν είμαι στην ακαδημαϊκή μου δίνει 1- 1.2Mb/s, στην άλλη δίνει ... 100 - 150Κb! Για γιαούρτια και για πέτρες μιλάμε. Κάθισα δε και τα υπολόγισα και λέω ότι να δίνεις 240 ευρώ παραπάνω το χρόνο για απεριόριστα αστικά, υπεραστικά, κινητά και διεθνή δεν συμφέρει.

Όμως, κάτι μου χτυπάει κουδουνάκι για τη HOL ρε φίλε και δεν ξέρω, η διαίσθησή μου συνήθως δεν με «πουλάει». Θα γελάσω να γυρίσω σε κάναν ΟΤΕ πάλι.

geopapath23
29-04-11, 10:16
Εδώ update κάνω στο linux και όταν είμαι στην ακαδημαϊκή μου δίνει 1- 1.2Mb/s, στην άλλη δίνει ... 100 - 150Κb!
.

Ειναι λογικό γιατί με το δίοδος λογικα κατεβαζεις απο repositories του ntua το οποιο βρισκεται μεσα στο ιδιο πανεπιστημιακο δικτυο

pelasgian
29-04-11, 10:42
Με θεωρητική τα 2.5 Μb, για τα ελληνικά δεδομένα λογικά λες τα 500 - 600. Στα 300 είναι θέμα και στα 150 παίρνεις ήδη χάπια για κατάθλιψη, ειδικά όταν καταβάζεις από ΕΛΛΗΝΙΚΟ site. Ντροπή.

vanels
29-04-11, 10:51
ναι, ενώ των άλλων δεν σέρνεται.ι.

Κοίτα ήμουν για 5χρονια στην hol,δεν ει χα πολλά προβλήματα,αλλά εδώ και ένα χρόνο μου έβγαλε την πίστη μου!διότι όταν τους έλεγα ότι είχαν το λεγόμενο trafic shaping,μου λέγανε ότι φταίει ο ρουτερ ,γραμμή και στο τέλος ότι είχε πολύ κίνηση στο κέντρο μου!
Πως είναι δυνατό ότι μέχρι να μου κάνουν την αποσύνδεση δούλευε ωραία!!!!:dots:
Σημειωτέων ότι με την hol είχα 700/5800 att.43-46 και με την 4net 1020/7400 att.38,και τουλάχιστον μέχρι τώρα,όλα καλά,στο maximum της ταχύτητας ....(μπορεί και να είμαι τυχερός):bless:

baskon
29-04-11, 11:08
Σημειωτέων ότι με την hol είχα 700/5800 att.43-46 και με την 4net 1020/7400 att.38,και τουλάχιστον μέχρι τώρα,όλα καλά,στο maximum της ταχύτητας ....(μπορεί και να είμαι τυχερός):bless:
Για το Up Οντως υπηρξε σοβαρη βελτιωση..Στο down αν λαβουμε υποψη οτι η Hol εχει sn margin 11(ή 9 α το ζητησεις) και η Forthnet 6 τότε λογικη ειναι η αυξηση.Αυτο δε σημαινει οτι εγινε καλυτερη η γραμμη ομως...Οσο για το attenuation..Σχεδον παντα με αλλαγη παροχου αλλαζει κατα 1-2 db..Επισης με αλλαγη ρουτερ αλλα 1-2 db..Εσυ τα εκανες και τα 2 οποτε λογικη ειναι και η μειωση του attenuation.
Ο συγχρονισμος ειναι ενα κομματι που δε λεω καλο ειναι...Αλλα οταν τα αλλα δουλευουν ρολοι...
Το βασικοτερο απο ολα ειναι να μη σερνεται ο παροχος.Να μη κατεβαζεις με 100 απο καλες σελιδες.Να μην εχεις traffic shaping.Και να μην εχεις pings στο θεο.Αυτα ειναι πολυ πιο σημαντικα απο το συγχρονισμο...

Και στο θεμα τωρα...Πολυ κακο το οτι δεν εχει fast path..θα επρεπε να εχει..Αν το ζητησετε πολυ μαλλον θα βαλει...αλλα το βασικοτερο ειναι να φτιαξει τα υπολοιπα γιατι τελευταια εχει τα χαλια της απο οτι ακουγεται..

kaltzone
29-04-11, 12:08
Παιδια για το θεμα αυτο που λετε για το fast path, αυτο δεν λυνει τα προβληματα ταχυτητας.
με Interleaved path εχει 8ms μολις παραπανω χρονο σε σχεση με το αλλο.

pelasgian
29-04-11, 12:10
Πάντως, για τους μη gamers το να είναι φέρει πειν στην wind με αστικά, υπεραστικά, κινητά 60 λεπτά και διεθνείς στα 41 ευρώ και να σου πει η hol 25 ευρώ αστικά, υπεραστικά είναι θέμα.

Οι περισσότεροι έχουν μία τσάντα κινητά κάρτας για κάθε δίκτυο ή έχουν κάνει το κύκλο τους με ίδιας εταιρείας, οπότε το μία ώρα κινητά δεν τους λέει και πολλά, τα διεθνή είναι για πολύ συγκεκριμένο κοινό (κυρίως μετανάστες που παίρνουν σπίτι) που στη τελική παίρνεις και μία calling card ή βάζεις skype ενώ το να σου ζητήσει 25 ευρώ για να σε πάει από L σε S, λες «και δεν δίνω 35, να πάω σε άλλη εταιρεία;»

Στο τμήμα marketing της wind αν ήμουν, θα έξυνα την κεφάλα μου πολύ αυτή την εποχή. Ειδικά προς αυτούς που δεν τα έκαναν όλα σε ένα, αλλά είναι με καμιά κάρτα κινητής και δεν αλλάζουν.

Λίγο ακόμα και μας βλέπω να κόβουμε τελείως τα σταθερά και το σταθερό internet και να είμαστε όλοι με κάνα smartphone και 500-1000Mb το μήνα, διότι σε μία χώρα με τέτοιες λιακάδες, τόσες μηχανές ποδήλατα και τόσα ωραία γκομενάκια εκεί έξω πολύ ελαφρά ντυμένα, το να κάθεσαι στο δωμάτιο για το internet, είναι τεράστιο λάθος στο market targeting.

Ερώτηση αντίχριστη, πώς πάει το gaming με tethering απο κινητό;

(κάτσε να σκύψω λίγο για τα γιαουρτάκια).

kaltzone
29-04-11, 12:23
egrapses pelasgian...
να ευχηθουμε λοιπον καλο λιωσιμο στους gamers του καλοκαιριου!
και αν τους ρωτησεις κατι για γυναικες ή διακοπες, θα σου πουν ελα μωρε τι να τις κανω εδω εχω το Warcraft! xaxa

jdtech
29-04-11, 21:26
Παιδια για το θεμα αυτο που λετε για το fast path, αυτο δεν λυνει τα προβληματα ταχυτητας.
με Interleaved path εχει 8ms μολις παραπανω χρονο σε σχεση με το αλλο.

Σε σοβαρό δίκτυο τα 8 με 15ms που κερδίζεις είναι διαφορά αν για παράδειγμα το συνολικό Ping είναι γύρω στο 60-70. Στα 250 δεν είναι τίποτα αλλά αυτό είναι άλλο καπέλο τραγικότητος.

kaltzone
01-05-11, 13:57
Αρα ερχεσαι στα λογια μου, δεν ειναι οποτε το fast path Που θα σου κανει την διαφορα των 250 με τα 70, αλλα μονο το δικτυο της εταιρειας.
Δηλαδη γιατι ο ΟΤΕ εχει σταθερα κατω απο 100 και οι εναλλακτικοι εχουν απο 150 και πανω...
Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμμυδια?

CybeRNerO
04-05-11, 18:48
Δεν εχει fastpath η HOL? Και οι gamers τι κάνουνε???
Traffic shaping με fastpath πάνε μαζί :P

Αλλάζουν δίκτυο...
Ζωντανό παράδειγμα εγώ... Από τα 250+ ms στο Battlefield έπεσα στα 120 στους ίδιους server, με Wind και Fastpath!

thenetpoet
07-05-11, 11:45
Αρα ερχεσαι στα λογια μου, δεν ειναι οποτε το fast path Που θα σου κανει την διαφορα των 250 με τα 70, αλλα μονο το δικτυο της εταιρειας.
Δηλαδη γιατι ο ΟΤΕ εχει σταθερα κατω απο 100 και οι εναλλακτικοι εχουν απο 150 και πανω...
Τι κανει νιαου νιαου στα κεραμμυδια?

απορω που τα εχεις δει αυτα τα νουμερα..

VirusSnake
12-05-11, 18:14
μεσα σε κανα καλτσονε θα τα ειδε...

skiabox
12-05-11, 22:44
Για το Up Οντως υπηρξε σοβαρη βελτιωση..Στο down αν λαβουμε υποψη οτι η Hol εχει sn margin 11(ή 9 α το ζητησεις) και η Forthnet 6 τότε λογικη ειναι η αυξηση.Αυτο δε σημαινει οτι εγινε καλυτερη η γραμμη ομως...Οσο για το attenuation..Σχεδον παντα με αλλαγη παροχου αλλαζει κατα 1-2 db..Επισης με αλλαγη ρουτερ αλλα 1-2 db..Εσυ τα εκανες και τα 2 οποτε λογικη ειναι και η μειωση του attenuation.
Ο συγχρονισμος ειναι ενα κομματι που δε λεω καλο ειναι...Αλλα οταν τα αλλα δουλευουν ρολοι...
Το βασικοτερο απο ολα ειναι να μη σερνεται ο παροχος.Να μη κατεβαζεις με 100 απο καλες σελιδες.Να μην εχεις traffic shaping.Και να μην εχεις pings στο θεο.Αυτα ειναι πολυ πιο σημαντικα απο το συγχρονισμο...

Και στο θεμα τωρα...Πολυ κακο το οτι δεν εχει fast path..θα επρεπε να εχει..Αν το ζητησετε πολυ μαλλον θα βαλει...αλλα το βασικοτερο ειναι να φτιαξει τα υπολοιπα γιατι τελευταια εχει τα χαλια της απο οτι ακουγεται..

Το snr στο 11 γίνεται να το ζητήσεις?Ρωτάω γιατί όταν μου πέφτει στο 9 έχω πολλά disconnects.Και έχω δει τη γραμμή μου και με 11 άρα σηκώνει το 11άρι snr.

pRieStaKoS
16-05-11, 11:21
Και να στείλετε, δεν θα αλλάξει κάτι....Οπότε τσάμπα το συζητάτε

vasileios13
16-05-11, 14:28
Και να στείλετε, δεν θα αλλάξει κάτι....Οπότε τσάμπα το συζητάτε

Εμένα δε με ενδιαφέρει το fastpath,αλλά δε μπορείς να αφαιρείς το δικαίωμα του καθενός να συζητά ότι γουστάρει.........................(αρκεί να μην βρίζει ή προκαλεί)...:fishsmack:

pRieStaKoS
16-05-11, 14:41
Εμένα δε με ενδιαφέρει το fastpath,αλλά δε μπορείς να αφαιρείς το δικαίωμα του καθενός να συζητά ότι γουστάρει.........................(αρκεί να μην βρίζει ή προκαλεί)...:fishsmack:

Αν ζητήσεις δηλ μια πίτσα, πρέπει να στην φέρει ο τεχνικός ? Μην τρελαθούμε κιόλας. Όλα έχουν κ ένα όριο. Κ αυτά βρίσκονται στους όρους της αίτησης που υπογράφει ο καθένας.

Αν ο ένας πάροχος το έχει και ο άλλος δεν το έχει, είναι πολιτική της εκάστοτε εταιρείας. Δεν υπάρχει κάποια οδηγία της ΕΕΤΤ που να ορίζει πως ο πάροχος θα κάνει ότι θέλει ο πελάτης.

vasileios13
16-05-11, 17:16
Αν ζητήσεις δηλ μια πίτσα, πρέπει να στην φέρει ο τεχνικός ? Μην τρελαθούμε κιόλας. Όλα έχουν κ ένα όριο. Κ αυτά βρίσκονται στους όρους της αίτησης που υπογράφει ο καθένας.

Αν ο ένας πάροχος το έχει και ο άλλος δεν το έχει, είναι πολιτική της εκάστοτε εταιρείας. Δεν υπάρχει κάποια οδηγία της ΕΕΤΤ που να ορίζει πως ο πάροχος θα κάνει ότι θέλει ο πελάτης.

Μάλλον δεν κατάλαβες τι λέω..... Να το πω πιο απλά.... Αφού υπάρχει το θέμα και δεν κλειδώνει από τους mod,ο κάθε ένας μπορεί να πει ότι θέλει..........:banjo:

DSLaManiaC
16-05-11, 19:57
Αν ζητήσεις δηλ μια πίτσα, πρέπει να στην φέρει ο τεχνικός ? Μην τρελαθούμε κιόλας. Όλα έχουν κ ένα όριο. Κ αυτά βρίσκονται στους όρους της αίτησης που υπογράφει ο καθένας.

Αν ο ένας πάροχος το έχει και ο άλλος δεν το έχει, είναι πολιτική της εκάστοτε εταιρείας. Δεν υπάρχει κάποια οδηγία της ΕΕΤΤ που να ορίζει πως ο πάροχος θα κάνει ότι θέλει ο πελάτης.

Οχι, αυτο ομως δεν αλλαζει το γεγονος που λεει οτι ο παροχος ειναι ΧΑΖΟΣ γιατι με μια απλη δημιουργια προφιλ θα μπορουσε να ικανοποιησει μεριδα συνδρομητων με κοστος 0.

pRieStaKoS
17-05-11, 12:03
Οχι, αυτο ομως δεν αλλαζει το γεγονος που λεει οτι ο παροχος ειναι ΧΑΖΟΣ γιατι με μια απλη δημιουργια προφιλ θα μπορουσε να ικανοποιησει μεριδα συνδρομητων με κοστος 0.

Μην είσαι τόσο σίγουρος. Αν ήταν θα το είχαν κάνει ή απλά το χρησιμοποιούν αλλού. Το θέμα είναι πως ενώ ξέρουμε όλοι την πολιτική του συγκεκριμένου παρόχου, λέμε τα δικά μας.

Δεν σωζόμαστε με fastpath...:closed:

DSLaManiaC
17-05-11, 12:07
Μην είσαι τόσο σίγουρος. Αν ήταν θα το είχαν κάνει ή απλά το χρησιμοποιούν αλλού. Το θέμα είναι πως ενώ ξέρουμε όλοι την πολιτική του συγκεκριμένου παρόχου, λέμε τα δικά μας.

Δεν σωζόμαστε με fastpath...:closed:

Με την ίδια λογική να κλειδωθεί και το θέμα του ενδεχόμενου Shaping και γενικά όλα τα θέματα και να έχουμε μόνο τα δελτία τύπου μεσα δω.

Το ότι είναι αυτή η πολιτική δε σημαίνει ότι όλοι πρέπει να συμφωνούμε ή να μη το αναφέρουμε.

Δε κατανοώ τη λογική σου.

pRieStaKoS
17-05-11, 12:18
Με την ίδια λογική να κλειδωθεί και το θέμα του ενδεχόμενου Shaping και γενικά όλα τα θέματα και να έχουμε μόνο τα δελτία τύπου μεσα δω.

Το ότι είναι αυτή η πολιτική δε σημαίνει ότι όλοι πρέπει να συμφωνούμε ή να μη το αναφέρουμε.

Δε κατανοώ τη λογική σου.

Το θεμα με το shaping είναι συγκεκριμένο και έχει επεκταθεί σε άλλο επίπεδο. Όπως και το fast-path. Όλα έχουν κάποιο λόγο και κάποια πράγματα δεν είναι ανακοινώσιμα.

Η λογική μου ειναι στα πλαίσια του λογικού και σε όχι προσωπική εμπειρία έχω απο τέτοια θέματα.

matelas
17-05-11, 14:05
Μπορούμε να κάνουμε κάποια υπόθεση γιατί είναι πολιτική της εταιρίας να μην δίνει fast path? :rolleyes:

Δεν έχω καταφέρει να σκεφτώ κάποιον λόγο.

vasileios13
17-05-11, 14:45
Μπορούμε να κάνουμε κάποια υπόθεση γιατί είναι πολιτική της εταιρίας να μην δίνει fast path? :rolleyes:

Δεν έχω καταφέρει να σκεφτώ κάποιον λόγο.

O pRieStaKoS,λογικά ξέρει..............

DSLaManiaC
17-05-11, 15:40
Αν ξερει να μας πει. Αλλιως κανει υποθεσεις οπως ολοι.

pRieStaKoS
20-05-11, 17:36
O pRieStaKoS,λογικά ξέρει..............

Εγώ δεν ξέρω. Μπορείτε να ρωτήσετε στον πάροχο στέλνοντας fax. Στο κέντρο δεν θα σου πει κανείς τίποτα...

@ ADSLgr.com All rights reserved.