PDA

Επιστροφή στο Forum : παλι προβληματα με την forthnet...



greg89
21-04-11, 17:33
ακομη μια μερα εχω προβληματα. δεν κανει login στο msn messenger, δεν ανοιγει σελιδες οπως www.meebo.com , thepiratebay.org, oteshop.gr, otenet.gr. mtu,dns και δυο διαφορετικα συστηματα υπολογιστων με ή χωρις antivirus. τους καλω και η απαντηση ειναι δικο σας προβλημα θεωρειτο δεδομενη πως θα την ακουσω. ακομα μια φορα, τεταρτη αυτο το μηνα, δηλωνω βλαβη αυτη τη φορα browsing. μηπως τελικα πρεπει να αλλαξω εταιρεια; ολα ξεκινησαν επειτα απο μια ατιμη βλαβη θορυβου στη γραμμη...

JohnPro
21-04-11, 17:36
Ενας φιλος μου εβαλε πριν λιγες μερες φορθνετ... πριν ειχε ον τελεκομς που ηταν τελεια... Αλλα μολις εβαλε την φορθνετ, συνεχεια κολλουσε, απαισιο downloading... Και αποτι φαινεται, ειναι φταιξιμο εταιριας και οχι γραμμης φιλε μου..

greg89
21-04-11, 17:41
Ενας φιλος μου εβαλε πριν λιγες μερες φορθνετ... πριν ειχε ον τελεκομς που ηταν τελεια... Αλλα μολις εβαλε την φορθνετ, συνεχεια κολλουσε, απαισιο downloading... Και αποτι φαινεται, ειναι φταιξιμο εταιριας και οχι γραμμης φιλε μου..

προφανως, και ξερεις τι γινεται; μου λενε αιτιες οι οποιες δεν στεκουν. τυγχανει να δουλευω σε τεχνικο βλαβοληπτικο αλλου ιδιωτικου παροχου, εκει οταν εχουμε τετοιες περιπτωσεις λεμε θα το δηλωσουμε στο τεχνικο. εκεινοι αμεσως μου λενε ειναι δικο σας. συν τοις αλλοις, βρισκουν ενα ατομο που ξερει 5 πραγματα, δεν ειμαι εξπερτ, τα βασικα και λιγα ακομα εχω μαθει, αλλα και παλι προσπαθουν να με πεισουν πρως χρειαζομαι ρεσετ! απιστευτο..το ρεσετ δεν ειναι πανακεια!

JohnPro
21-04-11, 17:47
Ε βεβαια! Γιατι να πουν οτι φταει η εταιρια? Εγω λεω, μετα τις γιορτες καλυτερα να αλλαξεις εταιρια... Θα εχεις συνεχεια προβλημα και θα δινεις τσαμπα λεφτα...

greg89
21-04-11, 17:49
Ε βεβαια! Γιατι να πουν οτι φταει η εταιρια? Εγω λεω, μετα τις γιορτες καλυτερα να αλλαξεις εταιρια... Θα εχεις συνεχεια προβλημα και θα δινεις τσαμπα λεφτα...

ακομα και η μητερα μου, ουσα ασχετη με τα της τεχνολογιας, μου αναφερει να αλλάξουμε εταιρεια.. εχω κανει καποιον ελεγχο αγορας με WIND - OTE να κερδιζουν μεχρι στιγμης..

JohnPro
21-04-11, 17:53
Α εγω λογω των πολλων γνωσεων μου στην τεχνολογια, επιλεγω εγω... Τωρα η μητερα μου αποφασιζει για τις τιμες :p Καλυτερα να βαλεις connx γιατι εχει και σταθερη συνδεση και γρηγορο ιντερνετ... η Wind ακομα με την τελλας ειναι?

greg89
21-04-11, 17:56
Α εγω λογω των πολλων γνωσεων μου στην τεχνολογια, επιλεγω εγω... Τωρα η μητερα μου αποφασιζει για τις τιμες :p Καλυτερα να βαλεις connx γιατι εχει και σταθερη συνδεση και γρηγορο ιντερνετ... η Wind ακομα με την τελλας ειναι?

H WIND απο φιλους στην περιοχη των αγιων αναργυρων γνωριζω πως παει πολυ καλα. για αυτο την αναφερω και ναι, ειναι πλεον συμβεβλημενες. τωρα για τον ΟΤΕ τα ξερουμε ολοι. θελω να ελπιζω μονο πως αν παω σε αλλη εταιρεια με την κατασκευη του νεου βροχου θα μπορεσω να εxω και παλι συχρονισμο των 8-10 Mbps διοτι με την εν λογω εταιρεια εχω εδω και μηνες 4,5 και συνεχως αλλα προβληματα

JohnPro
21-04-11, 17:59
με την κατασκευη νεου βροχου?

greg89
21-04-11, 18:01
με την κατασκευη νεου βροχου?

ελπιζω πως ναι, διοτι ειχα βλαβη θορυβου στη φωνη και εγινε αλλαγη ζευγους ωστε να διορθωθει και πιθανολογω πως με κατασκευη νεου βροχου θα παρω και αλλo ζευγος

JohnPro
21-04-11, 18:04
Αυτο θεμα του οτε... Αποτι ξερω σπανια βαζει νεους βροχους...

Georgevtr
21-04-11, 19:36
Αυτο θεμα του οτε... Αποτι ξερω σπανια βαζει νεους βροχους...

Απο πού το ξέρεις αυτό?Σε ρωτάω γιατί οι πηγές σου είναι άκυρες.

JohnPro
21-04-11, 19:46
οι εταιριες για να παιρνουν βροχο απο τον οτε ετσι δεν ειναι?

greg89
22-04-11, 20:59
οι εταιριες για να παιρνουν βροχο απο τον οτε ετσι δεν ειναι?

καθε φορα που κανεις φορητοτητα - μετακομιζεις τοτε γινεται και κατασκευη νεου βροχου

silegav
24-04-11, 10:34
για αυτο την αναφερω και ναι, ειναι πλεον συμβεβλημενες
Τι εννοείς;;; τι είναι συμβεβλημένες;

Τι στατιστικά έχει η γραμμή σου αλήθεια; Για στείλε γιατί μπορεί πράγματι να έχει κάτι το pc σου και τα προβλήματα να τα πάρεις και στο νέο πάροχο.

greg89
24-04-11, 22:57
Τι εννοείς;;; τι είναι συμβεβλημένες;

Τι στατιστικά έχει η γραμμή σου αλήθεια; Για στείλε γιατί μπορεί πράγματι να έχει κάτι το pc σου και τα προβλήματα να τα πάρεις και στο νέο πάροχο.

συμβεβλημενες εννοω πως η τελλας δεν υφισταται πλεον και ανηκει στον ομιλο WIND.
οριστε και τα στατιστικα μου (παροτι δεν ειναι θεμα υπλογιστη μιας και μετα απο ρεσετ vlan η γραμμη επαιξε πληρως και χωρις προβληματα στο browsing)


Statistics Downstream Upstream
Line Rate 4207 Kbps 1019 Kbps
Attainable Line Rate 4368 Kbps 1188 Kbps
Noise Margin 7.6 dB 10.7 dB
Line Attenuation 32.0 dB 13.8 dB

thenetpoet
25-04-11, 09:00
H WIND απο φιλους στην περιοχη των αγιων αναργυρων γνωριζω πως παει πολυ καλα. για αυτο την αναφερω και ναι, ειναι πλεον συμβεβλημενες. τωρα για τον ΟΤΕ τα ξερουμε ολοι. θελω να ελπιζω μονο πως αν παω σε αλλη εταιρεια με την κατασκευη του νεου βροχου θα μπορεσω να εxω και παλι συχρονισμο των 8-10 Mbps διοτι με την εν λογω εταιρεια εχω εδω και μηνες 4,5 και συνεχως αλλα προβληματα

η τελλας εχει εξαγοραστει πληρως απο τη wind εδω και 1 1/2 χρονο, δεν ειναι απλα "συμβεβλημενες"

tsiouficto
25-04-11, 13:28
Η γραμμή μου τον τελευταίο καιρό κάνει πολλά πάνω-κάτω και έχει χάσει γύρω στα 4Μbps με αύξηση του SNR στο 10-12. Αυτή τη στιγμή για κάποιο λόγο έχει γονατίσει εντελώς. Το θέμα είναι ότι όποτε γίνεται αυτό, δεν μπορώ με τίποτα να μπω (ασύρματα) στο router να δω τι γίνεται. Και το έχω δοκιμάσει με 2 διαφορετικά.

Μπορεί η άσχημη ποιότητα της γραμμής να σε εμποδίζει από το να μπεις στο interface του router ή με κάποιο διαβολικό τρόπο χαλάσανε και τα 2? Επιπλέον, γιατί άμα κάνω hard reset στα ρούτερ, έχω πίσω την παλιά μου ταχύτητα, με SNR στο 6, και μετά από μισή μέρα επιστρέφω στα τωρινα μου χάλια?

Υ.Γ.: Όλα αυτά έχουν γίνει ύστερα από επισκευή του ΟΤΕ σε κομμένο καλώδιο στον δρόμο, όπου μετά τις εργασίες το attenuation μου βελτιώθηκε κατά 6 περίπου μονάδες.

sdikr
25-04-11, 13:40
Η γραμμή μου τον τελευταίο καιρό κάνει πολλά πάνω-κάτω και έχει χάσει γύρω στα 4Μbps με αύξηση του SNR στο 10-12. Αυτή τη στιγμή για κάποιο λόγο έχει γονατίσει εντελώς. Το θέμα είναι ότι όποτε γίνεται αυτό, δεν μπορώ με τίποτα να μπω (ασύρματα) στο router να δω τι γίνεται. Και το έχω δοκιμάσει με 2 διαφορετικά.

Μπορεί η άσχημη ποιότητα της γραμμής να σε εμποδίζει από το να μπεις στο interface του router ή με κάποιο διαβολικό τρόπο χαλάσανε και τα 2? Επιπλέον, γιατί άμα κάνω hard reset στα ρούτερ, έχω πίσω την παλιά μου ταχύτητα, με SNR στο 6, και μετά από μισή μέρα επιστρέφω στα τωρινα μου χάλια?

Υ.Γ.: Όλα αυτά έχουν γίνει ύστερα από επισκευή του ΟΤΕ σε κομμένο καλώδιο στον δρόμο, όπου μετά τις εργασίες το attenuation μου βελτιώθηκε κατά 6 περίπου μονάδες.


Για να μην μπορείς να μπεις ασύρματα τότε μάλλον το ρουτερ σου λέει με τον τρόπο του ότι πρέπει να το αλλάξεις.

Αν απλά κλείσεις το ρούτερ και το ανοίξεις (χωρίς hard reset) τι κάνει;

tsiouficto
25-04-11, 13:53
Καμιά φορά βελτιώνεται, καμιά φορά παραμένει στα ίδια χάλια. Το ρούτερ είναι καινούριο από φίλο που είχε forthnet και δεν το είχε χρησιμοποιήσει. Και ο λόγος που άλλαξα το προηγούμενο ήταν επειδή μου έκανε ακριβώς τα ίδια, και ήθελα να δοκιμάσω αν έφταιγε αυτό. Αλλά το router που έχω τώρα είναι "του κουτιού".

biggeo65
26-04-11, 11:07
Καμιά φορά βελτιώνεται, καμιά φορά παραμένει στα ίδια χάλια. Το ρούτερ είναι καινούριο από φίλο που είχε forthnet και δεν το είχε χρησιμοποιήσει. Και ο λόγος που άλλαξα το προηγούμενο ήταν επειδή μου έκανε ακριβώς τα ίδια, και ήθελα να δοκιμάσω αν έφταιγε αυτό. Αλλά το router που έχω τώρα είναι "του κουτιού".

Το ανέφερε ο sdikr

Για να μην μπορείς να μπεις ασύρματα τότε μάλλον το ρουτερ σου λέει με τον τρόπο του ότι πρέπει να το αλλάξεις.



Κι αν είναι καιωούργιο όπως λές,τότε ή δεν έγινε σωστά η ρύθμιση / ενεργοποίηση του DHCP, ώστε να αποδίδει αυτόματα IP address στον υπολογιστή από τον οποίο προσπαθείς να συνδεθείς, ή δεν έχεις ορίσει σωστα κάποια IP address.

Ασύρματη σύνδεση μεταξύ υπολογιστή και ρούτερ ,γίνεται στα πλαίσια τοπικού δικτύου, και καμιά σχέση δεν έχει ο πάροχος Ιnternet.

silegav
26-04-11, 14:46
Δεδομένου ότι το έκανε και με το προηγούμενο ρουτερ, εγώ θα κοίταγα μήπως έχει και η κάρτα του laptop/pc κάποιο προβληματάκι (π.χ. δοκιμάζοντας τα ίδια με άλλο laptop ή δοκιμάζοντας το laptop σε άλλο router που ξέρεις ότι δουλεύει κανονικά).

greg89
04-05-11, 21:48
Δεδομένου ότι το έκανε και με το προηγούμενο ρουτερ, εγώ θα κοίταγα μήπως έχει και η κάρτα του laptop/pc κάποιο προβληματάκι (π.χ. δοκιμάζοντας τα ίδια με άλλο laptop ή δοκιμάζοντας το laptop σε άλλο router που ξέρεις ότι δουλεύει κανονικά).

θα συμφωνησω και εγω σε αυτο..;)

Kanabian
08-05-11, 22:41
θεσσαλονικη απο εχθες σερνομαι

Shuin
08-05-11, 22:43
παραξενο απο την στιγμή που αρχισε να βρεχει το ρουτερ αποσυγχρονίζει καθε 2 λεπτά !!!! έλεος δλδ και εγω σαλονικα ειμαι τωρα αλλά αν είναι δυνατόν .... μια βροχούλα παραλύει την 4νετ -.-

greg89
08-05-11, 22:48
παραξενο απο την στιγμή που αρχισε να βρεχει το ρουτερ αποσυγχρονίζει καθε 2 λεπτά !!!! έλεος δλδ και εγω σαλονικα ειμαι τωρα αλλά αν είναι δυνατόν .... μια βροχούλα παραλύει την 4νετ -.-

αυτο το προβλημα ειναι συνηθες σε πολλους αν οχι σε ολους τους παροχους. δυστυχως και ο πΟΤΕ δεν σκεφτεται τα εσοδα του να τα επενδυσει σε νεα - αντικαστασεις ΚΑΦΑΟ. σχεδον ολα τα καφαο εχουν προβλημα λογω υγρασιας

CortexDSL
09-05-11, 10:41
Πότε θα καταλάβει ο κόσμος ότι τα προβλήματα γραμμής που προκύπτουν όταν έχει ζέστη/υγρασία/παγετό/έκρηξη ηφαιστείου ΔΕΝ είναι κάτι που μπορεί να διαχειριστεί ο ιδιωτικός πάροχος γιατί οφείλεται στον βρόχο του ΟΤΕ;

Μάλλον ποτέ :p

biggeo65
09-05-11, 18:00
Αυτό καλό είναι να το ακούν κάποιοι συνδρομητές του ΟΤΕ, που κομπάζουν για το πόσο καλή κι αξιόπιστη σύνδεση έχουν, και κατακρίνουν όλους τους Ιδιώτες.

ΚΑΦΑΟ στην γειτονιά μου, είχε χαλασμένη πόρτα, ειδοποιήθηκε ο ΟΤΕ στήριξαν πρόχειρα την πόρτα επειδή έβρεχε, κι έφυγαν. Εκεί μέσα δεν θα μπεί νερό;
Κι αν μπεί νερό δεν θα υπάρχουν προβλήματα; Προβλήματα για τα οποία ευθύνεται καθαρά και μόνο ο ΟΤΕ;

sdikr
09-05-11, 20:03
Αυτό καλό είναι να το ακούν κάποιοι συνδρομητές του ΟΤΕ, που κομπάζουν για το πόσο καλή κι αξιόπιστη σύνδεση έχουν, και κατακρίνουν όλους τους Ιδιώτες.

ΚΑΦΑΟ στην γειτονιά μου, είχε χαλασμένη πόρτα, ειδοποιήθηκε ο ΟΤΕ στήριξαν πρόχειρα την πόρτα επειδή έβρεχε, κι έφυγαν. Εκεί μέσα δεν θα μπεί νερό;
Κι αν μπεί νερό δεν θα υπάρχουν προβλήματα; Προβλήματα για τα οποία ευθύνεται καθαρά και μόνο ο ΟΤΕ;

τότε ας πάρουν την συντήρηση οι άλλοι, :p
Το καλό είναι οτι τα αλλάζουνε, το κακό είναι οτι δεν το κάνουν άμεσα

βέβαια δεν μπορώ να καταλάβω το τι σχέση έχει τώρα αυτό με τα προβλήματα της forthnet

biggeo65
09-05-11, 21:44
Λες και την δίνει ο ΟΤΕ. Αν "γεμίσει" νερό το ΚΑΦΑΟ εσύ πως το βλέπεις ,δεν θα υπάρχουν διακοπές και προβλήματα; Για τα οποία δεν ευθύνεται ο Ιδιώτης πάροχος αλλά ο ΟΤΕ;
Εκτός κι αν δεν το καταλαβαίνεις ή δεν θέλεις να το καταλάβεις:p

Kezar
10-05-11, 18:09
μετα απο τοσα χρονια οτε εβαλα forthnet..o οτε μου εδινε μονο μεχρι 2mbps με το ζορι..
εβαλα forthnet οταν μου ειπαν σε 2 εβδομαδες θα μπει την τελευταια μερα της 2ης εβδομαδες μπηκε..ταχυτητα? 8mbps 9mbps πιανω..επιτελους κανω download me 800kb και στης καλες με 1000..ευτυχως ηρθε η ανασταση για εμενα..μετα απο τοσα χρονια..και ποιο φθηνα απο τον οτε..

JohnPro
11-05-11, 14:59
Φανταζομαι οταν συνδεσες το ρουτερ θα το αφησες για 10 λεπτα να κανει τις ρυθμισεις του, ετσι?

Shuin
12-05-11, 02:15
βασικά πρώτη φορά συνέβη να αποσυγχρονίζει το ρούτερ όταν βρέχει.... εδώ και μία ώρα πάντος σέρνεται το σύμπαν.... κρίμα γτ ήμουν χαρούμενος που ποτέ δεν είχα τέτοιου είδους προβλήματα εδώ και 5 χρόνια ....

DrSavvas
12-05-11, 04:10
Όντως και εδώ Λάρισα εδώ και 3 ώρες που έπεσε το internet και ξανασυνδέθηκε σέρνονται τα πάντα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.