PDA

Επιστροφή στο Forum : Ο Οτε σηκώνει τα χέρια ψηλά



mpempe
30-09-06, 13:23
Γεια σας παιδιά

Παρακολουθώ από καιρό το forum σας αλλά δε έτυχε να συμμετάσχω τόσο καιρό γιατί ήμουν μέχρι τώρα ένας από τους ατυχείς πολίτες αυτής της χώρας χωρίς ADSL και ο λόγος ήταν ότι το χωριό στο οποίο μένω απέχει 5 χιλ + από την πόλη (Γιαννιτσά).

Τον Αύγουστο έμαθα πως αναβάθμισαν το πλησιέστερο σε εμάς κέντρο τους που απέχει το πολύ 3,5 χιλ και σπεύσαμε να κάνουμε αιτήσεις αγοράζοντας κάποια πακέτα , εγώ καθώς και άλλοι χρήστες του χωριού μου.
6 Σεπτεμβρίου γίνεται η ενεργοποίηση έχω τους κωδικούς και προσπαθώ να συνδεθώ. Το modem sagem 800 δεν συγχρόνισε με τίποτα.

Οι άλλοι τρεις φίλοι που μαζί κάμαμε την αίτηση και που βρίσκονται στην άλλη άκρη του χωριού (ΣΕ ΜΕΓΑΛΎΤΕΡΗ ΑΠΟΣΤΑΣΗ ΑΠΟ ΤΟ ΚΕΝΤΡΙΚΌ dslam απ ότι εγώ) συνδέθηκαν χωρίς πρόβλημα.
Σκέφτηκα μήπως είναι το modem? Οχι το δοκίμασα σε έναν φίλο συγχρόνισε κανονικά..
Σκέφτηκα μήπως είναι η γραμμή του σπιτιού μου? Όχι πήρα απευθείας από έξω το κουτί του οτε
8 Σεπτεμβρίου κάνω δήλωση βλάβης στο 121.

Σε 2-3 μέρες έρχεται ο τεχνικός του οτε, ευγενέστατο παλικάρι με πραγματική θέληση να βοηθήσει. Διαπίστωσε πως ενώ στο κεντρικό ΚΑΦΑΟ στην αρχή του χωριού υπήρχε συγχρονισμός από εκεί και πέρα το σήμα χανόταν προφανώς στο υπόγειο καλώδιό τους.

Ήρθαν και ξαναήρθαν δοκίμασαν να ενισχύσουν τη γραμμή αλλά φως δεν είδαμε
Αποκλείσαμε το ενδεχόμενο της απόστασης. Τ ο πρόβλημα επικεντρώθηκε στην ποιότητα του υπογείου καλωδίου τους που ξεκινάει από το κεντρικό ΚΑΦΑΟ και έρχεται προς τη γειτονιά μου.

Εγώ ασχολούμαι επαγγελματικά με την κατασκευή ιστοσελίδων και όπως καταλαβαίνετε η γρήγορη σύνδεση για μένα είναι εργαλείο της δουλειάς μου.
Αυτή τη στιγμή τα τέλη προς ιντερνετ που πληρώνω στον οτε είναι 120 - 150 ευρώ το δίμηνο.

Θα ήθελα να ρωτήσω κάποιον που γνωρίζει περισσότερα μέχρι που μπορώ να πιέσω.
Τι μπορώ να απαιτήσω?
Σαν επαγγελματίας έχω κάποια δικαιώματα παραπάνω.
Έχω δικαίωμα τελικά αν δε μου δώσουν ADSL να ζητήσω μικρότερη χρέωση στην ΙSDN

NiKapa
30-09-06, 18:27
Εγω θα σου ελεγα να κοιταξεις ξανα την συνδεσμολογια σου...βαλε το ρουτερ στην πριζα μονο του χωρις τηλ κτλ..
Στην δικια μου περιπτωση ,στο μαγαζι μου ,δεν συγχρονιζε γιατι η γραμμη πηγαινε πρωτα στο κουτι του συναγερμου και μετα στην πριζα (φιλτραρισμενο..)..γι αυτο εξαντλησε πρωτα τις πιθανοτητες γυρω σου και μετα κυνηγησε το με τον Οτε..

pelasgian
30-09-06, 21:06
Ζήτα από το τεχνικό να καταγράψει ως υπεύθυνη τη καλωδίωση και να ξεκινήσει διαδικασία αντικατάστασης. Στο μεταξύ, ζήτα του να βεβαιώσει ότι δεν υπάρχει παροχή υπηρεσίας ώστε να μην σε χρεώνουν.

Πάνω απ´όλα ψυχραιμία, δεν συγχίζουμε κανέναν, δεν συγχιζόμαστε, άστους να κάνουν τα χαρτιά τους και τα φτιαξίματά τους και σε κάνα μήνα θα έχεις γραμμή (δική μου εκτίμηση).

Πάντως, αν φέρεις άλλον έναν τεχνικό να μετρήσει αντιστάσεις και θορύβους καλωδίου, δεν χάνεις τίποτα. Σημείωση, μπορεί να φταίει η ΣΥΝΔΕΣΗ ΣΤΟ ΚΑΦΑΟ.

Τρυκ: ζήτα να σου βάλουν ISDN, μπορεί να πάει από άλλο ζεύγος υπογείου καλωδίου, οπότε να φτιάξει η κατάστασή σου ;)

Καλή επιτυχία.

mpempe
02-10-06, 20:28
Τελικά σήμερα κι ενώ πάλι έκαναν αρκετές δοκιμές με τις γραμμές τους μου είπαν πως δυστυχώς δεν μπορώ να έχω ADSL γιατί το σήμα δεν φτάνει μέχρι το γραφείο μου. Σε ερώτησή μου αν γι αυτό ευθύνεται το υπόγειο καλώδιο μετά το ΚΑΦΑΟ , μου είπαν πως οχι , ο λόγος είναι η απόσταση από το πλησιέστερο DSLAM , πράγμα που δεν είναι ακριβές καθότι η απόσταση δεν υπερβαίνει τα 3 χιλιόμετρα.

Τέλος πάντων βαρέθηκα με αυτή την κατάσταση, και απογοητεύτηκα ταυτόχρονα καθώς η γρήγορη σύνδεση θα διευκόλυνε απεριόριστα την εργασία μου.

Υπάρχει περίπτωση να απαιτήσω μείωση στα τέλη προς ιντερνετ που πληρώνω τώρα? (116 ευρώ το δίμηνο)

pan.nl
03-10-06, 16:49
Τελικά σήμερα κι ενώ πάλι έκαναν αρκετές δοκιμές με τις γραμμές τους μου είπαν πως δυστυχώς δεν μπορώ να έχω ADSL γιατί το σήμα δεν φτάνει μέχρι το γραφείο μου. Σε ερώτησή μου αν γι αυτό ευθύνεται το υπόγειο καλώδιο μετά το ΚΑΦΑΟ , μου είπαν πως οχι , ο λόγος είναι η απόσταση από το πλησιέστερο DSLAM , πράγμα που δεν είναι ακριβές καθότι η απόσταση δεν υπερβαίνει τα 3 χιλιόμετρα.

Δυστυχώς φαίνεται πως το μήκος της διαδρομής των χάλκινων καλωδίων είναι παραπάνω από 5 χλμ, άσχετα αν το DSLam απέχει 3,5 χλμ (σε ευθεία δεν εννοείς?)...

@ ADSLgr.com All rights reserved.