PDA

Επιστροφή στο Forum : UTF-8 encoding και vCard



Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
22-04-11, 13:24
Προσπαθώ να μεταφέρω επαφές από ένα Sony Ericcsson S500i σε ένα Nokia C5-03.

Ο μόνος δυνατός τρόπος που έχω εντοπίσει μέχρι στιγμής είναι να πάρω τις επαφές από το SE σε vcf, να τα κάνω split σύμφωνα με το εργαλείο που υπάρχει εδώ (http://forums.intomobile.com/nokia/111528-how-transfer-all-contacts-sony-ericsson-nokia-5800-a.html), το οποίο διαχωρίζει τα contacts σε ξεχωριστά vcf ώστε να τα κάνω import μετά στο Outlook και έπειτα στο Nokia μέσω του Nokia PC Suite

Το πρόβλημα είναι ότι μου κάνει μαντάρα την κωδικοποίηση.Π.χ.:


BEGIN:VCARD
VERSION:2.1
N;CHARSET=UTF-8;ENCODING=QUOTED-PRINTABLE:=C2=A5;A=CE=BB=CE=B5=CE=BE=CE=B7=CF=82
FN;CHARSET=UTF-8;ENCODING=QUOTED-PRINTABLE:A=CE=BB=CE=B5=CE=BE=CE=B7=CF=82 =C2=A5
TEL;CELL:ΧΧΧΧΧΧΧΧΧΧ
X-IRMC-LUID:000200000037
UID:1
END:VCARD


Με αποτέλεσμα αντί για 'Αλέξης' να εμφανίζει 'Aλεξης'. Κάποια άλλη τιμή πρέπει να βάλω στην παράμετρο 'ENCODING' αλλά δεν μπορώ να βρω τι.

Any clues???

ΧΡΟΝΙΑ ΠΟΛΛΑ :clap:

biggeo65
23-04-11, 02:10
Για την κωδικοποίηση δεν ξέρω ,μια που ο τρόπος που χρησημοποιώ εγω, για να στείλω επαφές από τηλέφωνο σε τηλέφωνο είναι με bluetooth ή υπερυθρες.

Άνοιξε τις επαφές /επιλογές/προηγμένες /Αποστολή όλων

Και οι δύο συσκευές σου έχουν bluetooth.

Ή αντιγραφή όλων των επαφών στην κάρτα SIM του SE S500i, βάλε την κάρτα SIM το ΝΟΚΙΑ, και κάνε αντιγραφή τις επαφές στην μνήμη του τηλεφώνου.

Seitman
23-04-11, 06:49
'Η μπορείς να δοκιμάσεις το MyPhoneExplorer (http://www.fjsoft.at/en/downloads.php). Σε παρόμοια περίπτωση έτσι έκανα μεταφορά τις επαφές από SE -> Nokia του αδερφού μου.

Φιλόσοφος_Στ@ρχίδας
23-04-11, 11:46
Για την κωδικοποίηση δεν ξέρω ,μια που ο τρόπος που χρησημοποιώ εγω, για να στείλω επαφές από τηλέφωνο σε τηλέφωνο είναι με bluetooth ή υπερυθρες.

Άνοιξε τις επαφές /επιλογές/προηγμένες /Αποστολή όλων

Και οι δύο συσκευές σου έχουν bluetooth.

Ή αντιγραφή όλων των επαφών στην κάρτα SIM του SE S500i, βάλε την κάρτα SIM το ΝΟΚΙΑ, και κάνε αντιγραφή τις επαφές στην μνήμη του τηλεφώνου.

Αυτά είναι το πρώτα που κάνεις σε κάθε περίπτωση :whistle:
Ψάχνω εναλλακτικό γιατί για διάφορους λόγους δεν μου έκατσαν τα 2 που ανέφερες.

Το MyPhoneExplorer δεν το γνώριζα :respekt:
Τελικά ο χρήστης του κινητού βαριόταν να περιμένει, οπότε έβαλε τα δάχτυλα στη βαζελίνη και τα πέρασε ένα-ένα

@ ADSLgr.com All rights reserved.