PDA

Επιστροφή στο Forum : Ηρθε και η σειρα μου για προβλημα



baskon
22-04-11, 22:48
Εχω λιγο καιρο που εχω και εγω προβλημα...
Συγκεκριμενα το ρουτερ δεν αποσυνδεεται...
Αυτο που γινεται είναι ενω ολα δουλευουν ρολοι,να αρχιζουν να αυξανονται τα λαθη..
Και καποια στιγμη φτανουμε σε ενα σημειο οπου δε κατεβαζει τιποτα ουτε στελνει και το μονο που γινεται ειναι να αυξανονται τα λαθη με γρηγορους ρυθμους..
ΤΟ εχω παρατηρησει οταν κατεβαζω τορρεντ.Επισης συνηθως γινεται το βραδυ.

Τηλ στο 121 μηπως κανουν τιποτα...Φυσικα αυτο που εκαναν ηταν να με βαλουν σε Interleaved(Λογικο) και να ανεβασουν το sn margin στο 11(με χαλασε..)..
Το αποτελεσμα...Καπως καλυτερα τα πραγματα...Αλλά και παλι .Καποια στιγμη εκει που η γραμμη ειναι τελεια χωρις λαθη κλπ για καποιο χρονο αρχιζει γεμιζει λαθη και μετα απο λιγο δε κατεβαινει τιποτα παρα μονο μετα απο restart του ρουτερ..
ΓΙα να γινω ποιο κατανοητος...Σημερα...Επι 10 ωρες λαθη σχεδον μηδενικα...
Στις 8.50 αρχιζουν μαζευονται και σερνεται το ιντερνετ.
Κανω restart.Το ιντερνετ δε σερνεται αλλα τα λαθη μαζευονται γρηγορα!Και μετα απο λιγο παλι συρσιμο...
9.05....Τα λαθη σταματανε....
Μπορει καποιος να μου το εξηγησει;Το sn margin ηταν καλο.Δεν υπαρχει καποια συσκευη κοντα που να προκαλεσε παρεμβολες.
Η δικη μου εκδοχη...Καποιος γειτονας μπαινει και με "ξεσκιζει" ή κατι γινεται στην καρτα στο dslam ή κατι παιζει με το ρουτερ...Αλλα αντε να συνενοηθεις με το 121 να το τσεκαρουν..Αυτο που ειμαι σιγουρος οτι θα κανουν ειναι να με βαλουν σε 12αρι προφιλ...κατι το οποιο δε θελω...
Επισης επειδη ειναι μονοκατοικια υπαρχει κουτι του 1980 του Οτε κατασκουριασμενο,με ανοιχτο καπακι επειδη λειπει μια βιδα και το καλωδιο που ερχεται στο σπιτι εχει κοπει ανοιξει σε πολλα σημεια και φαινονται τα μεσα περιβληματα των καλωδιων..Παρολαυτα πιανω 15-17..
Το ρουτερ θα το τσεκαρω απο βδομαδα γιατι τωρα λογικο ειναι να μην εχω προβληματα λογω Πασχα...

weather1967
22-04-11, 23:30
.
Επισης επειδη ειναι μονοκατοικια υπαρχει κουτι του 1980 του Οτε κατασκουριασμενο,με ανοιχτο καπακι επειδη λειπει μια βιδα και το καλωδιο που ερχεται στο σπιτι εχει κοπει ανοιξει σε πολλα σημεια και φαινονται τα μεσα περιβληματα των καλωδιων..Παρολαυτα πιανω 15-17..
Το ρουτερ θα το τσεκαρω απο βδομαδα γιατι τωρα λογικο ειναι να μην εχω προβληματα λογω Πασχα...

Φτιάξε πρώτα το καλωδιο φίλε μου,γιατί πολύ πιθανόν είναι απο εκει το προβλημα,τουλάχιστον να εισαι σιγουρος οτι από την πλευρα σου εισαι οκ ,και μετα αν απο πλευρά σου εισαι οκ,και εχεις δοκιμασει και αλλο ρούτερ ,και το προβλημα συνεχιζεται το δινεις βλάβη πάλι.Αν εννοεις το καλωδιο που ερχετε στο κουτι του σπιτιου σου ,το κλασσικο εναέριο αυτοστήρικτο του ΟΤΕ ,τοτε θα πρεπει να κανεις αίτηση για να το κάνουν αλλαγή μέχρι το κουτί τού σπιτιού σου.
Καλή Ανάσταση.

baskon
23-04-11, 11:44
Φτιάξε πρώτα το καλωδιο φίλε μου,γιατί πολύ πιθανόν είναι απο εκει το προβλημα,τουλάχιστον να εισαι σιγουρος οτι από την πλευρα σου εισαι οκ ,και μετα αν απο πλευρά σου εισαι οκ,και εχεις δοκιμασει και αλλο ρούτερ ,και το προβλημα συνεχιζεται το δινεις βλάβη πάλι.Αν εννοεις το καλωδιο που ερχετε στο κουτι του σπιτιου σου ,το κλασσικο εναέριο αυτοστήρικτο του ΟΤΕ ,τοτε θα πρεπει να κανεις αίτηση για να το κάνουν αλλαγή μέχρι το κουτί τού σπιτιού σου.
Καλή Ανάσταση.
Το καλωδιο φανταζομαι δε μπορω να το φτιαξω καθως δεν ειναι κατανεμητης πολυκατοικιας εκει που παει.Ειναι ενα κουτι που γραφει Οτε.Οποτε για να αλλαξω το καλωδιο πρεπει να πειραξω το κουτι Οτε κατι το οποιο δε γινεται...Μιλαω για καλωδιο που ειναι εξωτερικο του σπιτιου.Στο κουτι καταληγουν καλωδια και απο διπλανες μονοκατοικιες..
Εξαλλου δε νομιζω να με επηρεαζει τοσο καθως το dmt γραφημα εξακολουθει να ειναι αψογο ακομα και οταν ειναι τιγκα στα λαθη...
Θελω να δοκιμασω το ρουτερ καταρχας...Εχω αρχισει να πιστευω οτι αυτο φταιει...Ειναι πιθανο μετα απο καποιες ωρες κατεβασματος τορρεντς να ζοριζεται και να μαζευει συνεχεια λαθη;Εχει τυχει σε καποιον;

[Insomniac]
23-04-11, 13:02
Εξαλλου δε νομιζω να με επηρεαζει τοσο καθως το dmt γραφημα εξακολουθει να ειναι αψογο ακομα και οταν ειναι τιγκα στα λαθη...

Βάλτο να κάνει SNR Monitoring την ώρα που μαζεύει λάθη. Λογικά θα δεις μεγάλα σκαμπανεβάσματα στο SNRM.

ZORO
23-04-11, 13:09
Θα μπορούσε να ήταν και το router, αν γινόταν συνήθως, μετά από συγκεκριμένες ώρες λειτουργείας. Επίσης έαν ήταν πρόβλημα υπερθέρμανσης, λογικά μια απλή επανεκίννηση δεν θα έλυνε τό πρόβλημα, αλλά θα ήθελε να είναι κάποιο χρονικό διάστημα κλειστό. Αλλά δοκίμασε και μέ ένα άλλο router. Έαν όμως το πρόβλημα συνήθως παρατητηρήτε συγκεκριμένες ώρες κάθε μέρα, π.χ. ξεκινά πάντα γύρω στις 8 το βράδυ, αυτό θα μπορούσε να είναι ένδειξη ότι υπάρχει κοντά σου μια πηγή παρεμβολών που ενεργοποιήτε κάθε μέρα την ίδια περίπου ώρα.
Βέβαια σε αυτή την περίπτωση το reboot του router δεν θα έδινε λύση.

karetsos
23-04-11, 13:14
τι τύπος είναι το router σου και τι είδος λάθη βγάζει;

baskon
23-04-11, 14:57
;4099813']Βάλτο να κάνει SNR Monitoring την ώρα που μαζεύει λάθη. Λογικά θα δεις μεγάλα σκαμπανεβάσματα στο SNRM.

Οπως ανεφερα και παραπανω η γραμμη δειχνει τζαμι την ωρα που μαζευει λαθη.Το sn margin σταθερο και δεν υπαρχει κανενα περιεργο gap στο γραφημα των συχνοτητων...

Το ρουτερ ειναι το sagem 2444...Ειχα βαλει αυτο για να μπορω να παιζω λιγο με το sn margin αλλά μαλλον με βλεπω να ξαναβαζω το thomson...

........Auto merged post: baskon πρόσθεσε 3 λεπτά και 36 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Θα μπορούσε να ήταν και το router, αν γινόταν συνήθως, μετά από συγκεκριμένες ώρες λειτουργείας. Επίσης έαν ήταν πρόβλημα υπερθέρμανσης, λογικά μια απλή επανεκίννηση δεν θα έλυνε τό πρόβλημα, αλλά θα ήθελε να είναι κάποιο χρονικό διάστημα κλειστό. Αλλά δοκίμασε και μέ ένα άλλο router. Έαν όμως το πρόβλημα συνήθως παρατητηρήτε συγκεκριμένες ώρες κάθε μέρα, π.χ. ξεκινά πάντα γύρω στις 8 το βράδυ, αυτό θα μπορούσε να είναι ένδειξη ότι υπάρχει κοντά σου μια πηγή παρεμβολών που ενεργοποιήτε κάθε μέρα την ίδια περίπου ώρα.
Βέβαια σε αυτή την περίπτωση το reboot του router δεν θα έδινε λύση.


Τελικα δε κανει συγκεκριμενες ωρες...Μαλλον θα ελέγα μετα απο μερικες ωρες λειτουργιας ζοριζεται,μιας και κολλησε και το πρωι.....Θα κανω ακομα μια δοκιμη με το sagem Και αν παλι κολλησει το απογευματακι τοτε βαζω το Thomson...
ΤΟ κακο ειναι οτι αν φτιαξει τελικα αντε να με ξαναγυρισει ο Οτε σε Fast path + sn margin 9..

weather1967
23-04-11, 15:20
Eχουμε το ιδιο ρουτερ για isdn ,αν καταλαβα καλα πρεπει να εχεις τα παρακατω προβληματα

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=449720

Τα ειχα και εγω με το που εκανα αναβαθμιση απο 2 -24 mbps ,και τελικα ουτε ρουτερ εφταιγε ουτε τιποτα,προβλημα του οτε ηταν και το ελυσαν .

Ακραιο κατανεμητη αναφερεις κατι σαν το παρακατω,εκει δεν εχεις καμμια προσβαση παρα μονο ο ΟΤΕ.

http://www.central-telecom.gr/prod_disp.php?ID=_80-85-146/C&lang=gr

Σε μονοκατοικιες καταληγει διζευγο αυτοστηρικτο εναεριο καλωδιο απο τον ακραιο κατανεμητη του ΟΤΕ (τον παραπανω) σε ενα χαλυβδινο χωνευτο η εξωτερικο κουτι που ειναι στην μονοκατοικία,και απο εκει και μέσα ειναι στην ευθυνη του ιδιοκτητη η καλωδιωση.

http://i22.servimg.com/u/f22/11/22/64/62/kouti10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=1438&u=11226462)

[Insomniac]
23-04-11, 16:20
Οπως ανεφερα και παραπανω η γραμμη δειχνει τζαμι την ωρα που μαζευει λαθη.Το sn margin σταθερο και δεν υπαρχει κανενα περιεργο gap στο γραφημα των συχνοτητων...

Οι βυθίσεις μπορεί να είναι στιγμιαίες, γι'αυτό σου είπα για SNR Monitoring. Εκτός και αν κάνεις refresh κάθε 1 sec παρακολουθώντας την τιμή. Επίσης σ'αυτή την περίπτωση δεν θα δεις κανένα gap, παρά μόνο μετά από αρκετή ώρα (αν συνεχίσουν οι βυθίσεις) όταν και θα δημιουργηθεί λόγω bitswap.

Αν και αυτά είναι ελεγμένα και πάλι δε συμβαίνει τίποτε τέτοιο, τότε ορθώς πηγαίνεις στο επόμενο βήμα που είναι η δοκιμή με άλλο ρούτερ. Μετά και από αυτό, το επόμενο είναι επικοινωνία με τον provider και έλεγχος από τη μεριά τους (πόρτα κυρίως).

baskon
23-04-11, 16:24
Eχουμε το ιδιο ρουτερ για isdn ,αν καταλαβα καλα πρεπει να εχεις τα παρακατω προβληματα

http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=449720

Τα ειχα και εγω με το που εκανα αναβαθμιση απο 2 -24 mbps ,και τελικα ουτε ρουτερ εφταιγε ουτε τιποτα,προβλημα του οτε ηταν και το ελυσαν .

Ακραιο κατανεμητη αναφερεις κατι σαν το παρακατω,εκει δεν εχεις καμμια προσβαση παρα μονο ο ΟΤΕ.

http://www.central-telecom.gr/prod_disp.php?ID=_80-85-146/C&lang=gr

Σε μονοκατοικιες καταληγει διζευγο αυτοστηρικτο εναεριο καλωδιο απο τον ακραιο κατανεμητη του ΟΤΕ (τον παραπανω) σε ενα χαλυβδινο χωνευτο η εξωτερικο κουτι που ειναι στην μονοκατοικία,και απο εκει και μέσα ειναι στην ευθυνη του ιδιοκτητη η καλωδιωση.

http://i22.servimg.com/u/f22/11/22/64/62/kouti10.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=1438&u=11226462)

Χαλυβδινο κουτι ειναι αυτο που ανεφερα πριν και ειναι παρα πολυ παλιο...Μονο που απο αυτο το χαλυβδινο κουτι φευγουν γραμμες για περιπου 5-6 σπιτια και οχι μονο για μενα.Ασε που ειναι στον τοιχο του γειτονα.
Edit: Μολις το κοιταξα λιγο το κουτι που αναφερομαι...Το εσωτερικο του μοιαζει πολυ με το εσωτερικο του πρωτου πλαστικου κατανεμητη που εδωσες..Οποτε λογικα ειναι ο κατανεμητης του Οτε..
Απο εκει το καλωδιο ερχεται κατευθειαν στο Netmod χωρις να μεσολαβει τιποτα αλλο...
Το ειχα διαβασει το παραπανω αλλα ειπα να τους αφησω μηπως βρουν τη βλαβη μονοι τους...Τελικα ομως απο οτι φαινεται πρεπει να τους πω να δουν το ακραιο κατανεμητη...

weather1967
23-04-11, 17:38
Χαλυβδινο κουτι ειναι αυτο που ανεφερα πριν και ειναι παρα πολυ παλιο...Μονο που απο αυτο το χαλυβδινο κουτι φευγουν γραμμες για περιπου 5-6 σπιτια και οχι μονο για μενα.Ασε που ειναι στον τοιχο του γειτονα.
Edit: Μολις το κοιταξα λιγο το κουτι που αναφερομαι...Το εσωτερικο του μοιαζει πολυ με το εσωτερικο του πρωτου πλαστικου κατανεμητη που εδωσες..Οποτε λογικα ειναι ο κατανεμητης του Οτε..
Απο εκει το καλωδιο ερχεται κατευθειαν στο Netmod χωρις να μεσολαβει τιποτα αλλο...
Το ειχα διαβασει το παραπανω αλλα ειπα να τους αφησω μηπως βρουν τη βλαβη μονοι τους...Τελικα ομως απο οτι φαινεται πρεπει να τους πω να δουν το ακραιο κατανεμητη...

Ναι οι παλαιοι ακραιοι κατανεμητές του οτε ηταν χαλύβδινοι ,οι νεοι ειναι πλαστικοί,το καλωδιο που ερχετε απο εκει σπιτι σου μπαινει απο τον τοιχο κατευθειαν μεσα στην ροζετα τηλεφωνου σου ?,δεν εχει καν χωνευτο κουτι χαλυβδινο στον τοιχο σου και απο εκει να γινει η ενωση της εσωτερικης καλωδιωσης ? ,και το καλωδιο που ερχετε σπιτι σου απο τον ακραιο κατανεμητη ειναι σχισμένο και φαινονται σύρματα αν καταλαβα καλά .Τα συρματα που φαινονται πιθανον ειναι τα ατσαλοσύρματα θωρακισης-συγκρατησης κατω απο τό εξωτερικο γκρι περιβλημα,κατω απο τα ατσαλοσυρματα υπαρχει μια μαυρη επενδυση μονωσης,και μεσα απο αυτη ειναι τα συνεστριμένα ζευγη,λογικά αν εχει σχιστη με τις καιρικες συνθηκες θελει αλλαγή από τόν οτέ γιατι ειναι στην αρμοδιοτητα του,γιατι με βροχές και οχι μονο (αναλογα τον βαθμο αλλοιωσης του καλωδιου) μπορει να εχεις προβληματα

http://i22.servimg.com/u/f22/11/22/64/62/image110.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=1439&u=11226462)

baskon
23-04-11, 20:59
Ναι οι παλαιοι ακραιοι κατανεμητές του οτε ηταν χαλύβδινοι ,οι νεοι ειναι πλαστικοί,το καλωδιο που ερχετε απο εκει σπιτι σου μπαινει απο τον τοιχο κατευθειαν μεσα στην ροζετα τηλεφωνου σου ?,δεν εχει καν χωνευτο κουτι χαλυβδινο στον τοιχο σου και απο εκει να γινει η ενωση της εσωτερικης καλωδιωσης ? ,και το καλωδιο που ερχετε σπιτι σου απο τον ακραιο κατανεμητη ειναι σχισμένο και φαινονται σύρματα αν καταλαβα καλά .Τα συρματα που φαινονται πιθανον ειναι τα ατσαλοσύρματα θωρακισης-συγκρατησης κατω απο τό εξωτερικο γκρι περιβλημα,κατω απο τα ατσαλοσυρματα υπαρχει μια μαυρη επενδυση μονωσης,και μεσα απο αυτη ειναι τα συνεστριμένα ζευγη,λογικά αν εχει σχιστη με τις καιρικες συνθηκες θελει αλλαγή από τόν οτέ γιατι ειναι στην αρμοδιοτητα του,γιατι με βροχές και οχι μονο (αναλογα τον βαθμο αλλοιωσης του καλωδιου) μπορει να εχεις προβληματα

http://i22.servimg.com/u/f22/11/22/64/62/image110.jpg (http://www.servimg.com/image_preview.php?i=1439&u=11226462)

Το καλωδιο οπως σου ειπα ερχεται απευθειας μεσα στο σπιτι και κουμπωνει πανω στο σπλιττερ.Ουτε καν ενωνεται με καποια τηλεφωνικη πριζα...Απλως βγαινει κάτω απο αυτή :)....
Ναι τα ατσαλοσυρματα φαινονται..Παρολαυτα βροχες και τετοια δε με επηρεαζουν..
Κανονικα θα επρεπε να αλλαχτει το κουτι που φαινονται ολες οι ενωσεις μεσα + ολα τα καλωδια + να αποκτησω δικο μου κουτι...Αλλά αυτο λογικα ειναι δυσκολο...
Περιμενω να μου το ξανακανει...Εδω και αρκετες ωρες παντως παει καλα...34 Hec errors..Εχει μπει και με χαμηλη ταχυτητα τωρα...κατω απο 14 mbps...Εαν το κανει και τωρα βαζω και το speedtouch να δω και τη δευτερα τηλ για βλαβη..

........Auto merged post: baskon πρόσθεσε 110 λεπτά και 33 δευτερόλεπτα αργότερα ........


;4099997']Οι βυθίσεις μπορεί να είναι στιγμιαίες, γι'αυτό σου είπα για SNR Monitoring. Εκτός και αν κάνεις refresh κάθε 1 sec παρακολουθώντας την τιμή. Επίσης σ'αυτή την περίπτωση δεν θα δεις κανένα gap, παρά μόνο μετά από αρκετή ώρα (αν συνεχίσουν οι βυθίσεις) όταν και θα δημιουργηθεί λόγω bitswap.

Αν και αυτά είναι ελεγμένα και πάλι δε συμβαίνει τίποτε τέτοιο, τότε ορθώς πηγαίνεις στο επόμενο βήμα που είναι η δοκιμή με άλλο ρούτερ. Μετά και από αυτό, το επόμενο είναι επικοινωνία με τον provider και έλεγχος από τη μεριά τους (πόρτα κυρίως).

Να με και παλι.Μολις εγινε ακριβως το ιδιο πραγμα...
ΤΟ sn margin το παρακολουθουσα.Spikes δεν υπηρχαν . Αυτο που υπηρξε ειναι μια γενικη μειωση του snr απο το 11.3 σε 10.9 κατι το οποιο δειχνει κατι αλλά δε μου λεει πολλα...Η γραμμη μου παντα ειχε μεταβολη snr 1-2 db γενικα και οχι με spikes.....
Οπως και να εχει παρεμεινε σε ψηλα επιπεδα και δεν επρεπε να εχω προβλημα.
Μετα απο restart και παλι τα λαθη ειναι μηδενικα

Εβαλα και το 585 v6 πανω..Για να δουμε..
Οι διαφορες μεχρι στιγμης ειναι οι εξεις:
Α.Με το sagem ειχα 10-20 λαθη για ωρες μεχρι να γινει χαμος..Στο speedtouch σε λιγη ωρα ειμαι στα 293 και ανεβαινει αλλα τιποτα σπουδαιο...
Β.Το sagem γεμιζε HEC και SF errors.ΤΟ speedtouch Μεχρι στιγμης εχει μονο FEC...
Αληθεια τα SF τι ειναι;;;

[Insomniac]
23-04-11, 22:01
ΤΟ sn margin το παρακολουθουσα.Spikes δεν υπηρχαν . Αυτο που υπηρξε ειναι μια γενικη μειωση του snr απο το 11.3 σε 10.9 κατι το οποιο δειχνει κατι αλλά δε μου λεει πολλα...

Η διαφορά αυτή είναι φυσιολογική. Μη δίνεις σημασία. Απ'ό,τι φαίνεται, αλλού είναι το πρόβλημα.


Εβαλα και το 585 v6 πανω..Για να δουμε..
Οι διαφορες μεχρι στιγμης ειναι οι εξεις:
Α.Με το sagem ειχα 10-20 λαθη για ωρες μεχρι να γινει χαμος..Στο speedtouch σε λιγη ωρα ειμαι στα 293 και ανεβαινει αλλα τιποτα σπουδαιο...

Θετικά τα πρώτα δείγματα. Αν συνεχίσει έτσι βρήκες τον ένοχο.



Αληθεια τα SF τι ειναι;;;

Superframe errors.

http://www.kitz.co.uk/adsl/linestats_errors.htm

baskon
24-04-11, 01:26
Φαινεται καλυτερο τοσες ωρες τωρα....Βεβαια σε καποια φαση πρεπει να αυξηθηκαν και παλι τα λαθη πολυ μιας και μολις γυρισα απο την Ανασταση ειχαν παει 48000 μεσα σε λιγη ωρα...Αλλά ήταν Fec οποτε δεν υπαρχει μεγαλο προβλημα..Μακαρι να συνεχισει ετσι...Αυριο θα ξερουμε..
Απλως σκεφτομαι το αλλο...
Να αφησω το sagem πανω μηπως πριζοντας τους λιγο καταφερω να μου τσεκαρουν τη γραμμη και γινει ακομα καλυτερη...ή ακομα καλυτερα να μας αλλαξουν τον σαπιο κατανεμητη της δεκαετιας του 70;
Ή μηπως μπλεξω και το μονο που θα καταφερω θα ειναι να με κλειδωσουν σε κανα 12αρι προφιλ;:evil:

[Insomniac]
24-04-11, 21:13
Ρίσκο. Προσωπικά μάλλον θα άφηνα το speedtouch.

baskon
25-04-11, 09:23
;4100994']Ρίσκο. Προσωπικά μάλλον θα άφηνα το speedtouch.

Τελικα το ρισκαρα και τους πηρα τηλ.Αφηνω πανω το sagem..Ετσι και αλλιως και το speedtouch εχει peaks λαθων απλως ειναι Fec οποτε δεν επηρρεαζει και δεν κολλαει...
Για να δουμε θα κερδισουμε κατι...:p δηλαδη μια βελτιωση της γραμμης;
Η το μονο που θα κανουν θα ειναι το ευκολο;χαμηλωμα και αλλο του συγχρονισμου;Αυτο μπορω να το κανω και μονος μου:rofl:

baskon
28-04-11, 21:15
Τελικα απο μονοι τους μου επανεφεραν το προφιλ σε fast path και snr 9 και μου ειπαν αν μπορω να κανω ενα hard reset στο ρουτερ..
Δε διορθωθηκε και μου ειπαν οτι θα στειουν τεχνικο...Τεχνικο εγω δε μπηρα χαμπαρι εδω τριγυρω αλλά σημερα η γραμμη φαινεται αρκετα καλυτερη...Υπαρχουν καποια λαθη που και που αλλα καμια σχεση με πριν και το sagem μεχρι τωρα παει καλα εδω και πολλες ωρες...

baskon
19-05-11, 18:16
Επανερχομαι μετα απο καιρο δοκιμων δικων μου,αλλαγες ρουτερ και διαφορων προσπαθειων απτον Οτε..
Το προβλημα εξακολουθει...Σε Interleaved σε καποιες φασεις μαζευει εκατονταδες εκατομμυρια λαθη σε 1-2 ωρες αλλα δε κολλάει...
Με το Sn margin στο 13 φαινοταν να παει καλυτερα....
Σημερα ηρθε το συνεργειο...Ειχαν ποση ωρα στο ΚΑΦΑΟ Και μου ειπαν οτι το προβλημα οφειλεται σε αυτο που ειχα αναφερει εδω απο την αρχη...
Το μεταλλικο κουτι(ακραιος κατανεμητης) του 1970 εξω απο το σπιτι που κρεμεται το καπακι...Μου ειπαν να κανω υπομονη και οτι το προωθησαν για να αλλαχτει....
Ξερει κανεις ποσο καιρο θα παρει?
Να παρω τηλ το 121 να δω αν οντως το εχουν προωθησει;

_FLIP_
19-05-11, 18:25
Επανερχομαι μετα απο καιρο δοκιμων δικων μου,αλλαγες ρουτερ και διαφορων προσπαθειων απτον Οτε..
Το προβλημα εξακολουθει...Σε Interleaved σε καποιες φασεις μαζευει εκατονταδες εκατομμυρια λαθη σε 1-2 ωρες αλλα δε κολλάει...
Με το Sn margin στο 13 φαινοταν να παει καλυτερα....
Σημερα ηρθε το συνεργειο...Ειχαν ποση ωρα στο ΚΑΦΑΟ Και μου ειπαν οτι το προβλημα οφειλεται σε αυτο που ειχα αναφερει εδω απο την αρχη...
Το μεταλλικο κουτι(ακραιος κατανεμητης) του 1970 εξω απο το σπιτι που κρεμεται το καπακι...Μου ειπαν να κανω υπομονη και οτι το προωθησαν για να αλλαχτει....
Ξερει κανεις ποσο καιρο θα παρει?
Να παρω τηλ το 121 να δω αν οντως το εχουν προωθησει;

πρηξε τους! μη τους αφηνεις!

baskon
19-05-11, 18:30
πρηξε τους! μη τους αφηνεις!

Απο βδομαδα θα παρω σιγουρα τηλ...Ετσι και αλλιως το προβλημα δε μαφηνει χωρις ιντερνετ...
Ειναι λογικο να μην εχουν κουτι να αλλαξουν;
Και ποτε θα γινει δουλεια?Σε 1 μηνα?Ή σε 1 χρονο?Εχει διαφορα...
Ξερει κανεις περιπου τι παιζει με τους χρονους;
Ο τεχνικος παντως ηταν ευγενικος και πολυ εξυπηρετικος ,δε μπορω να πω...

weather1967
20-05-11, 09:53
Κατα πασα πιθανοτητα ειναι δουλεια εργολαβου να αλλαξει τον ακραιο κατανεμητη του ΟΤΕ.
Οποτε γιαυτο η καθυστέρηση.

Αποσυνδέσεις έχεις ακομα ?

xmperop1
20-05-11, 19:20
Επανερχομαι μετα απο καιρο δοκιμων δικων μου,αλλαγες ρουτερ και διαφορων προσπαθειων απτον Οτε..
Το προβλημα εξακολουθει...Σε Interleaved σε καποιες φασεις μαζευει εκατονταδες εκατομμυρια λαθη σε 1-2 ωρες αλλα δε κολλάει...
Με το Sn margin στο 13 φαινοταν να παει καλυτερα....
Σημερα ηρθε το συνεργειο...Ειχαν ποση ωρα στο ΚΑΦΑΟ Και μου ειπαν οτι το προβλημα οφειλεται σε αυτο που ειχα αναφερει εδω απο την αρχη...
Το μεταλλικο κουτι(ακραιος κατανεμητης) του 1970 εξω απο το σπιτι που κρεμεται το καπακι...Μου ειπαν να κανω υπομονη και οτι το προωθησαν για να αλλαχτει....
Ξερει κανεις ποσο καιρο θα παρει?
Να παρω τηλ το 121 να δω αν οντως το εχουν προωθησει;

Αυτό εξαρτάται από το αν την αντικατάσταση την κάνει το οικείο διαμέρισμα με το τμήμα Μ.Ε. η αν υπάρχει εργολαβία που τρέχει.
Ανάλογα δε με την δουλειά που υπάρχει στην πρώτη περίπτωση μπορεί να κάνει και 2 μήνες και στην δεύτερη το πολύ 15 μέρες.
Φυσικά θα αντικασταθεί με νέο πλαστικό και η ρεγγλέτα θα είναι τύπου κρόνε.

baskon
16-06-11, 16:54
Επιστρεφω και παλι στο θεμα...
Μολις γυρισα σπιτι και το κουτακι εχει αλλαχτει...Φυσικά τους τα επρηξα λίγο (μεχρι και γραπτως στον Οτε εκανα αιτημα αλλα ενταξει...
Περιμενω να μου ξεκλειδωσουν το προφιλ να δουμε τι θα δουμε...
Εδω και καποιες μερες παντως ειχε πεσει πολυ ο συγχρονισμος μου...Στα 11000/620....
Ελπιζω να οφειλεται σε καποιο περιεργο προφιλ και οχι σε νεο προβλημα της γραμμης...
Φυσικα θα κανω και τους δικους μου ελεγχους μολις την ξεκλειδωσουν...

Βαλαν πλαστικό κουτί καινουριο στο οποιο συνδεομαι εγω και 2 σπιτια ακομα ,και ενα μικρο μεταλικο κουτι απο το οποιο παιρνουν τηλεφωνο 2 γειτονικα σπίτια...

SpiritCrusher
16-06-11, 20:46
Καλησπερα σας,

εχω και εγω το παραπανω προβλημα, εχω παρει αμετρητες φορες στον ΟΤΕ μπας και το φτιαξουν αλλα τιποτα, μαλιστα η κορυφαια στιγμη ηταν οταν με πηρε ο υποτιθεμενος τεχνικος του ΟΤΕ και μου λεει : To PC σου φταιει, φτιαξε το PC σου για να μη ταλαιπωρουμαστε ουτε εμεις ουτε εσυ!! Kορυφαια και πληρως επαγγελματικα- επιστημονικα εμπεριστατωμενη !!

DSLaManiaC
17-06-11, 08:39
Αλλαξε κατι στο attenuation με την αλλαγη του box?

_FLIP_
17-06-11, 14:40
Αλλαξε κατι στο attenuation με την αλλαγη του box?

με τις αλλαγες των καφαο, και τα vdsl θα πεσει το attenuation για καποιους;

baskon
02-07-11, 09:07
με τις αλλαγες των καφαο, και τα vdsl θα πεσει το attenuation για καποιους;

Να μαι και παλι...
Οχι το attenuation παρεμεινε ιδιο.Ο συγχρονισμος χαλι μαυρο....
Αφου τους τα επρηξα και η τελευταια βλαβη εμεινε ανοιχτη για 2 ! βδομαδες χωρις να με ενημερωσει κανεις(μετα τις 2 μερες μπορεις να ζητησεις επιστροφη παγιων και ειδικα αν δε σε παιρνει κανεις τηλ)
Ειπαν οτι αλλαξαν τα παντα(και καλα)
Το σιγουρο ειναι οτι κατι αλλαξαν...Attenuation πλεον 14.5(ηταν 17.5-18.5 αναλογα το ρουτερ)...
ΤΟ Upload επανηλθε σε φυσιολογικα για Isdn (αν και χαμηλοτερα απο πριν)

Για να μη πολυλογουμε....Αποτελεσμα...
Γυρω στα 13 Mbps down/860-880 up...
Χαλι για αυτο το attenuation φυσικά...
Βαριεμαι να ασχοληθω αλλο....Πειραζω το sn margin...
15900/860 απο χτες με το sn margin στο 4.Τουλαχιστον δεν εχω αυξομειωσεις του snr οπως παλια οποτε και με το snr στο 4 παει καλα με λιγα λαθη(υπο δοκιμή βεβαια)...

Συμπερασμα...Αν σου κατσει βλαβη την πατησες....θα καταληξεις με χειροτερη γραμμη..
Εκει που ημουν στα 14-15 /920 με att 18 Kαι snr 9 χωρις errors
κατεληξα στα 13/880 με att 15 και snr 9...
Και ολα ξεκινησαν απο τα πολλα errors που εμφανιστηκαν ξαφνικα που τελικα δεν οφειλονταν στο box οπως μου ειχαν πει και το οποιο το αλλαξαν..

weather1967
03-07-11, 12:16
Tελικά φιλε baskon απο οτι καταλαβα δεν ηταν θεμα ακραιου κατανεμητη.
Γιατι κάτι μού λεει οτι οσο αυξάνονται οι χρήστες adsl ,ολο οι ταχύτητες θα παιρνουν την κατιούσα και θα αυξανουν οι αποσυνδεσεις,errors ,ολο το γνωστο << ευχάριστο >> πακέτο δηλαδή θα διαιωνίζεται.Και εμεις θα ψαχνομαστε να αλλαζουμε ρουτερ,καλωδια,φιλτρα,splitter κ.τ.λ ,και το προβλημα θα ειναι στα υπερκορεσμένα dslam,και στα παλιά Καφάο με τα παλαιά καλώδια αστακομακαρονάδα.

baskon
03-07-11, 22:07
Tελικά φιλε baskon απο οτι καταλαβα δεν ηταν θεμα ακραιου κατανεμητη.
Γιατι κάτι μού λεει οτι οσο αυξάνονται οι χρήστες adsl ,ολο οι ταχύτητες θα παιρνουν την κατιούσα και θα αυξανουν οι αποσυνδεσεις,errors ,ολο το γνωστο << ευχάριστο >> πακέτο δηλαδή θα διαιωνίζεται.Και εμεις θα ψαχνομαστε να αλλαζουμε ρουτερ,καλωδια,φιλτρα,splitter κ.τ.λ ,και το προβλημα θα ειναι στα υπερκορεσμένα dslam,και στα παλιά Καφάο με τα παλαιά καλώδια αστακομακαρονάδα.
Σιγουρα δεν ηταν στο ακραιο κατανεμητη το προβλημα....
Το περιεργο ειναι οτι ξεκινησα με πολλα errors αλλα μεγαλο συγχρονισμο...
Ξαφνικά με την αλλαγη του box επεσε και ο συγχρονισμος αλλα και errors αρκετα ειχα...
Τελικά αφου αλλαξαν κατι αλλο ο συγχρονισμος παρεμεινε στα ταρταρα(για att 14.5) ...
Τα errors ελλατωθηκαν παρα πολυ και το attenuation επεσε κατα 3 db...
Με sn margin 4 και συγχρονισμο στα 15500 εχω ελαχιστα λαθη(100-200) μεσα σε 15 ωρες.
Με αλλα λογια σιγουρα το Box δεν εφταιγε.Κατι αλλο ηταν που το εφτιαξαν...
Θεωρω πιθανο στο νεο box καπου να εχουν κακη ενωση και να μου ριχνει το συγχρονισμο...Ή ετυχε να κορεστει αυτη την στιγμη και το dslam...

silegav
04-07-11, 14:10
Γιατι κάτι μού λεει οτι οσο αυξάνονται οι χρήστες adsl ,ολο οι ταχύτητες θα παιρνουν την κατιούσα και θα αυξανουν οι αποσυνδεσεις,errors ,ολο το γνωστο << ευχάριστο >> πακέτο δηλαδή θα διαιωνίζεται
Εμένα λογικό μου φαίνεται αυτό. Κύκλους κάνουν όλοι οι πάροχοι και επενδύσεις γίνονται όταν υπάρχει ανάγκη (ή όταν προβλέπεται ανάγκη που είναι και το ιδανικό, αλλά δύσκολο σε αυτό το επιχειρηματικό/οικονομικό περιβάλλον). Κάαααποια στιγμή που θα έχουν μείνει όσοι πάροχοι χωράνε στην ελληνική αγορά (ελπίζω πως) θα μπορούν να κάνουν και επενδύσεις έχοντας τη δυνατότητα να κάνουν προβλέψεις.

weather1967
04-07-11, 19:15
Εμένα λογικό μου φαίνεται αυτό. Κύκλους κάνουν όλοι οι πάροχοι και επενδύσεις γίνονται όταν υπάρχει ανάγκη (ή όταν προβλέπεται ανάγκη που είναι και το ιδανικό, αλλά δύσκολο σε αυτό το επιχειρηματικό/οικονομικό περιβάλλον). Κάαααποια στιγμή που θα έχουν μείνει όσοι πάροχοι χωράνε στην ελληνική αγορά (ελπίζω πως) θα μπορούν να κάνουν και επενδύσεις έχοντας τη δυνατότητα να κάνουν προβλέψεις.

Εμένα φίλε μου δεν μου φαινεται καθολου λογικο για σοβαρους providers αυτο,αλλα προχειροτητα,οι σοβαροι providers πρωτα φτιαχνουν καλο εξοπλισμο,υλοποιημενο προσεκτικα και για το μελλον, με αξιοπιστες υπηρεσιες και μετα προσφερουν τις υπηρεσιες αυτες στους πελατες τους.
Και οχι τωρα με τα παλαια χαλκοκαλωδια,υπερκορεσμενα dslam κ.τ.λ. που οι μισοι χρηστες adsl εως 24 mbps εχουν προβληματα με το Α η τον Β τροπο.

@ ADSLgr.com All rights reserved.