PDA

Επιστροφή στο Forum : Εφορευτικη επιτροπη :(



Σελίδες : [1] 2

Redbill
30-09-06, 21:23
Καλησπερα παιδια!Χθες λοιπον μου εκατσε λαχειο!Ηρθε ενα χαρτακι (για την ακριβεια αστυνομικος το εφερε) και με οριζουν εφορευτικη επιτροπη για τις βουλευτικες εκλογες!!!!! Οπως καταλαβαινετε θελω σαν τρελλος να γλιτωσω...Θα ηθελα τις γνωμες σας τι να κανω για να το γλιτωσω.Να μην παω καν και να τους γραψω??Δυσκολο...Για ασθενεια θελουν χαρτι απο δημοσιο νοσοκομειο και δεν εχουμε γνωριμιες:sorry: Καποιος που εχει παει να μας πει την εμπειρια του?Η ακομα καλυτερα καποιος που δεν πηγε!!!!:oneup:

thestria
30-09-06, 21:27
Πότε θα γίνουν βουλευτικές εκλογές. Σε είπε τίποτα ο πρόεδρος και δεν μας λες;

Nantia
30-09-06, 21:30
περαστικα σου!
1 φορα ειχε μπει η μαμα μου χωρις να το ξερει κ χωρις να την ειδοποιησουν, μας το ειπαν την ωρα που ψηφιζε αλλα δεν ειχε γινει τπτ.. Μη σε παρω στο λαιμο μου, ηταν αρκετα χρονια πριν. Ρωτα καλυτερα σε καποιο ΚΕΠ, στο Δημο σου, στο Αστυνομικο Τμημα ..? Λογικα θα γνωριζουν

manoulamou
30-09-06, 21:32
Εαν εισαι απο τωρα τοσο αρνητικος, αποκλειεται να περασεις καλα, εφοσον τελικα αναγκαστεις να παραστεις.
Εμενα που εχει τυχει και εφορευτικη (πολυυυυ παλια) και σαν αντιπροσωπος καποιου συνδυασμου.
Σιγουρα θα εχεις πολυ καλυτερα πραγματα να κανεις, προσωπικα τις εμπειριες μου
και απο τις δυο φορες θα τις διηγουμαι μεχρι και στα δισεγγονα μου(αν αποκτησω:p ):rofl: :twisted:
Σε ορισαν τουλαχιστο κοντα στο σπιτι σου?
Να ευχεσαι να μην εχεις δικαστικο @#$ και αντιπροσωπους συνδυασμων εξ ισου@#$!!!
Δειγμα? στις βουλευτικες συγκεκριμενα πλακωθηκανε οι αντιπροσωποι των δυο μεγαλων
για την σειρα που εμπαιναν τα ψηφοδελτια στο πακετακι που επαιρναν οι ψηφοφοροι.
Μονο η αστυνομια μπορεσε να τους χωρισει!!!

hedgehog
30-09-06, 21:33
Σου έκατσε και σε δημοτικές, ε? Χλιδή! δύο κυριακές το πανυγήρι! :p

Είμουν εγώ στις προηγούμενες :cry:. Τι να σου πω. Βαρεμάρα, αλλά c'est la vie. Αν κάτσει κάνα καλό σκηνικό γελάς τουλάχιστον :p

Και βάρδα να σου κάτσει κανένας καλός Δικαστικός αντιπρόσωπος και να τελειώσει στο μπαμ μπαμ η καταμέτρηση (ειμουν τυχερός!) τουλάχιστον να μην σε πάρει το ξημέρωμα!

manoulamou
30-09-06, 21:40
Στις δημοτικες το γλεντι γινεται με τους σταυρους των δημοτικων συμβουλων.
Πολλαπλασιασε τους υποψηφιους (υπαρχει κατωτατο οριο) επι τους συνδυασμους
και φαντασου να μην πεσεις σε ξυπνιο και οργανωτικο δικαστικο....
Ουτε την επομενη Κυριακη δεν θα τελειωσετε!!! :gun: :drunk:

hemlock
01-10-06, 10:52
@Redbill
Λαχειο σου ετυχε και πετυχες τον λιγοντα!!!:rofl:
Κεντα στον ασσο!!!!:rofl:
Τραβηξες φυλλο απο 30!!!:rofl:
Κουραγιο, παρεα με πολους καφεδες ,τα εχουμε τραβηξει και εμεις αυτα..............:oneup:

manoulamou
01-10-06, 12:23
Βρηκα αυτο ;) στο INDY, διαβαστε πολυ προσεκτικα (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=en&article_id=575522)
ειδικα το σχετικο αναλυτικο μηνυμα του Hasodikis (http://athens.indymedia.org/admin/edit.php?id=575738):respekt:

Giwrgos7
01-10-06, 13:00
Κι εμενα το ιδιο ακριβως μου ετυχε. Ερχεται αστυνομικος, την Παρασκευη το μεσημερι, σπιτι και μου δινει την "προσκληση"! Παντως σχετικα με τις κυρωσεις που λετε, το χαρτι γραφει τα εξης:

"Επισημαινεται οτι η αμελεια ή η απειθεια στην εγκαιρη εκπληρωση των καθηκοντων σας τιμωρειται απο τις διαταξεις του αρθρου 118 παρ. 3 Π.Δ. 351/2003 με φυλακιση τουλαχιστον τριων μηνων μεχρι δυο χρονια καθως και με στερηση των αξιωματων και θεσεων που προβλεπονται στο αρθρο 63 του Ποινικου Κωδικα".

Νικαετός
01-10-06, 13:08
Αν παρουσιαστούν όλοι , δεν υπάρχει κανένα πρόβλημα ...ο δικαστικός σας χωρίζει σε βάρδιες και όλοι είναι happy . Το πρόβλημα δημιουργείται όταν αρχίσουν οι Νεοελληνικές εξυπνάδες ...του στυλ που συζητάμε , σιγά μην πάω εγώ χωρίς να σκεπτόμαστε πως αν δεν παρουσιαστούμε κάποιος άλλος θα την πληρώσει και για μας . Πιστεύω πως οι δικαστικοί αντιπρόσωποι ,επειδή είνα χαλαροί με το θέμα έχουν τεράστιο μερίδιο ευθύνης .

Συμφωνώ πως επειδή η συμμετοχή είναι υποχρεωτική και όχι αμοιβόμενη , είναι ένα τεράστιο θέμα , όμως έτσι είναι για όλους . Όποιος σκέπτεται να μην πάει , ας λάβει υπόψιν του πρώτα πως κάποιος άλλος θα είναι υποχρεωμένος να κάνει και την δική του εργασία .

Redbill
01-10-06, 13:17
Βρηκα αυτο ;) στο INDY, διαβαστε πολυ προσεκτικα (http://athens.indymedia.org/front.php3?lang=en&article_id=575522)
ειδικα το σχετικο αναλυτικο μηνυμα του Hasodikis (http://athens.indymedia.org/admin/edit.php?id=575738):respekt:

A μου ανεβασαν την διαθεση αυτα!!!Οπως το βλεπω θα την μια κυριακη να δω τι παιζει και την αλλη ουτε θα πατησω!!!!Ημουν σιγουρος οτι αυτα που εγραφε το χαρτι ηταν παπαριες (Σε περιπτωση μη παρουσιας 3 μηνες - 2 χρονια φυλακιση) Σιγα ρε μην με εκτελεσετε και για προδοσια εναντι του κρατους!!!

no_logo
01-10-06, 13:54
εγώ πάντως στις προηγούμενες βουλευτικές που ήμουν αντιπρόσωπος είχα περάσει υπέροχα.
Οι συνδιασμοί και ο δήμαρχος μας είχαν μπουκώσει από το πρωί με καφέδες και σάντουιτς, υπήρχε φοβερή πλάκα εξαιτίας της αδερφής του παπαιωάννου (βουλευτής πασοκ) που ήταν μέλος της εφορευτικής επιτροπής. Τα λυκόσκυλα της ΝΔ (κουμπάροι) ερχόντουσαν κάθε τρεις και λίγο στο τμήμα φωνάζοντας και βρίζοντας για την νοθεία που ενδεχωμένως θα κάνει η παπαιωαννου. Γενικά είχα περάσει μια χαρά.

alwaysalone
01-10-06, 18:50
Πότε θα γίνουν βουλευτικές εκλογές. Σε είπε τίποτα ο πρόεδρος και δεν μας λες;

Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!! :rofl: :rofl:



Να ρωτήσω, πληρώνονται όσοι πανε εφορευτική? How much? :p

Νικαετός
01-10-06, 18:58
Χαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχαχα!! :rofl: :rofl:



Να ρωτήσω, πληρώνονται όσοι πανε εφορευτική? How much? :p

Και φυσικά ΟΧΙ . Μόνο ο δικαστικός και ο γραμματέας ...κανένας άλλος . ;)

manoulamou
01-10-06, 18:58
Πληρωνονται σε ειδος ... τρωνε - πινουν τσαμπα):p και εχουν και τα τυχερα τους, με τους διαφορους απιθανους τυπακους, που κυκλοφορουν αδεσποτοι λχ αντιπροσωποι συνδυασμων και μεγαλων κομματων:rofl:
Οποιος δεν εχει παει μεχρι τωρα, δεν ξερει τι χανει :rockon: αρκει βεβαια να μην πεσει σε δικαστικο :shock: :scared: :wall:

alwaysalone
01-10-06, 19:05
Τι τζάμπα να υπογραμμίζεις όλη μερα επώνυμα και να'σαι παρέα με ένα σωρο φανατικούς? :nono: :nono: :nono:

Εγω υπολόγιζα οτι ειναι γύρω στα 400-500 ευρω.. :p In my dreams βεβαια! :yawn: :lol:

maik
01-10-06, 19:41
Εκτος απο τον δικαστικο αντιποσωπο και τον γραμματεα δεν παιρνει κανεις δεκαρα τσακιστη. Τα τελευται τριαντα χρονια που ασχολουμαι με το θεμα δεν εχω ακουσει παντως να καταδικαζεται κανεις γιατι δεν παρουσιαστηκε στην εφορευτικη επιτροπη.
Οπως λεει και η μανουλα ομως αν δεις χαλαρα το θεμα θα περασεις καλα. Εχει καλες φασεις για γελιο ατελειωτο. Φαγητα καφεδες γλυκα νερα , στις πολεις ειδικα, φερνουν ολοι οι συνδυασμοι και δεν εχεις προβλημα.
Μονο να μην πεσεις σε βλακα ή πρωταρη δικαστικο.

AddictedToChaos
01-10-06, 19:41
Εγω υπολόγιζα οτι ειναι γύρω στα 400-500 ευρω.. :p In my dreams βεβαια! :yawn: :lol:

Τι ακριβως υπολογιζες και σου βγηκαν τοσα; :hmm: :rofl: :p

hedgehog
01-10-06, 19:54
Πληρωνονται σε ειδος ... τρωνε - πινουν τσαμπα) :p
Μπα.... ούτε νερό δεν μας φέραν! :evil:
Τα deliverάδικα και το κυλικείο τα κάναμε πλούσια εκείνη τη μέρα!

---edit


Φαγητα καφεδες γλυκα νερα , στις πολεις ειδικα, φερνουν ολοι οι συνδυασμοι και δεν εχεις προβλημα.
Που ρε παιδιά???
Τόσο γκαντέμης είμουν??? :shock:

manoulamou
01-10-06, 20:39
Μπα.... ούτε νερό δεν μας φέραν! :evil:
Τα deliverάδικα και το κυλικείο τα κάναμε πλούσια εκείνη τη μέρα!

---edit


Που ρε παιδιά???
Τόσο γκαντέμης είμουν??? :shock:

ΟΧΙ απλα ειδαν τα αγκαθια σου και φοβηθηκαν να πλησιασουν:rofl:

frodo
02-10-06, 05:11
εγώ πάλι το έχω δει πιο ζεστά το θέμα των εκλογών, στις προηγούμενες ευρωβουλευτικές πήγα γραμματέας (μην νομιζεται οτι πήρα και τπτ 70 ευρώ για όλη την ημέρα) αλλα ευτυχώς δεν είχε σταυρούς τοτε... οπότε και εμείς όλη μέρα τρώγαμε και μας κερνούσαν, ήταν και η δικαστική αντιπρόσωπος ασκούμενη δικηγόρος και περάσαμε γαμάτα! (σε χωριό της Κρήτης)
επειδή ήταν και μικρό το χωριό η εφορευτική επιτροπή ουσιαστικά δεν έκανε τπτ...

Φέτος που έχουμε και πάλι εκλογές λέω να ξαναμπώ γραμματέας, αλλά έχω ακούσει πως οι σταυροί είναι ατελείωτοι... και αν τύχει και φέτος άπειρος δικαστικός αντιπρόσωπος θα πρέπει να κάνει ο γραμματέας όλη την δουλειά... άντε να την τελειώσω την ρημάδα την σχολή να μπώ και εγώ δικαστικός αντιπρόσωπος να κάθομαι... :p αν και έμαθα πως τα λεφτά που θα πάρουν φέτος θα ναι ψίχουλα 117 την ημέρα...

Cafeeine
02-10-06, 06:02
Μπα.... ούτε νερό δεν μας φέραν! :evil:
Τα deliverάδικα και το κυλικείο τα κάναμε πλούσια εκείνη τη μέρα!

---edit


Που ρε παιδιά???
Τόσο γκαντέμης είμουν??? :shock:

Εξαρτάται απο τον δήμο. Στις περασμένες βουλευτικές, αλλα και δημοτικές οι δήμαρχοι (και ο απερχόμενος και ο νυν) είχαν κανονίσει για τα βασικά (άφθονα νερά, καφεδάκια, σαντουιτσάκια ...) για την εφορευτική και τους κομματικούς αντιπροσώπους.

Η πλάκα είναι να βλέπεις τους διαφορους να έρχονται να ψηφίσουν, Θυμάμαι μια που ήθελε να βγεί άκυρη και είχε βάλει όλα τα ψηφοδέλτια μαζί (φάνηκε στην καταμέτρηση) και ο φάκελος δεν χώραγε στη σχισμη!

Tom_K
02-10-06, 06:37
Ημουν γραμματεας στις προηγουμενες δημοτικες στον Αλιμο και μπορω να πω οτι μας ειχαν μπουκωσει και εμας στο φαι! Επισης εχει αρκετο γελιο λογω καποιων περιστατικων (που σιγουρα θα συμβουν-για εκλογες μιλαμε!!!) και λογω των χρηματων που ειχα παρει μπορω να πω οτι αξιζε σαν εμπειρια! Τωρα για εφορευτικη σιγουρα ειναι πολυ σπασιμο αλλα αν δεν μπορεσεις να το αποφυγεις και το δεις χαλαρα θα περασεις καλα.

PopManiac
02-10-06, 09:19
Redbill,

Ο καθένας βέβαια έχει τη δική του άποψη αλλά προσωπικά θα ήθελα μία φορά να ζήσω μία τέτοια εμπειρία.

Στην τελική, και ειλικρινά χωρίς να υιοθετώ μία εθνοπατερίστικη λογική, είσαι πολίτης του κράτους και καλό θα ήταν να συμμετέχεις στις διαδικασίες.

Και αυτό ισχύει για όλους, στην τελική τι έχεις να χάσεις;

Θα ανοίξεις και ενδιαφέρον θρεντ μετά να μας πεις την εμπειρία σου :p

gtheodor
02-10-06, 14:07
Άν δέν έχεις τίποτα άλλο να κάνεις εκείνη τη μέρα, έχει πολύ πλάκα.
Άν δέν εμφανιστούν αρκετοί, ο δικαστικός θα επιλέξει τους πρώτους που θα μπούν να ψηφίσουν.
Συνήθος δέν γίνεται τίποτα αν δεν πάς (Γιατί δέν το ζητάει ο δικαστικός) , αλλα αν είναι μαλάκας ή του πάρει καμιά ώρα να βρεί αντικαταστάτες και καθηστερήσει η διαδικασία, τότε είναι λογικό να σας "δώσει".
Εγώ ψηφίζω να πάς γιατι όποτε έχω πάει περνάμε καλά!

bill2003
02-10-06, 14:16
Και φυσικά ΟΧΙ . Μόνο ο δικαστικός και ο γραμματέας ...κανένας άλλος . ;)

Όπως είπαν και παραπάνω πληρώνεται ο γραμματέας και ο δικαστικός.... Πως όμως κάποιος μπαίνει γραμματέας (που στην ουσία κάνει την ίδια δουλειά με τους άλλους)?

manoulamou
02-10-06, 14:20
Προσωπικα παρ ολο που εχω σοβαρο προβλημα υγειας, ειλικρινα το σκεπτομαι πολυ να ξαναπαω!
Ετσι κι αλλιως ολοι ψαχνουν αντιπροσωπους για να καλυψουν τα εκλογικα τμηματα.
Εχω να ριξω κατι γελια με τους αλλους, που θα το παιζουν σοβαροι και εγκυροι συνδυασμοι εξουσιας...:rofl:
Οσο για φαΐ και ποτο, πετιεμαι μεχρι το σπιτι μου αν δεν φροντισουν οι σκρουτζηδες του Δημου
ή/και των υποψηφιων και φερνω και για τους υπολοιπους...:whistle:

gtheodor
02-10-06, 14:34
Παιδιά οι εκλογικοί αντιπρόσωποι είναι για να διασφαλίσουν τη διαφάνια, και να βοηθήσουν και δέν πληρώνονται.
Δικαστικός και γραμματέας πληρώνονται. (Συνήθος ο 1ος διαλέγει το 2ο με κριτήριο εμπιστοσύνης).
Ο δικαστικός είναι υπευθυνος απέναντι στο νόμο, και ο γραμματέας είναι αυτός που κρατάει τον εκλογικό κατάλογο.
Αν δέν κάνει καλή δουλειά δέν θα ξέρεις ποιος έχει ψηφισει, και δεν θα ξέρεις πόσα ψηφοδέλτια θα βρείς στην κάλπη το βράδυ...
Άν γίνει αυτο, ο δικαστικός πάει κατηγορούμενος. Συνήθος είναι και ο λόγος που μερικοί αργούν πολύ το βράδυ. Έχουν χάσει το μέτρημα...
Και για αυτο το λόγο ο γραμματέας επιλέγεται και πληρώνεται.

maik
02-10-06, 16:03
Όπως είπαν και παραπάνω πληρώνεται ο γραμματέας και ο δικαστικός.... Πως όμως κάποιος μπαίνει γραμματέας (που στην ουσία κάνει την ίδια δουλειά με τους άλλους)?

Ο γραμματεας ουσιατικα ειναι βοηθος του δικαστικου και διοριζεται-προσλαμβανεται απο τον ιδιο τον δικαστικο. Συνηθως παιρνουν καποιο γνωστο τους και για παρεα αλλα και για να κανουν πιο γρηγορα την δουλεια. Αν παντως θελεις να δουλεψεις πανε Παρασκευη και Σαββατο στα Δικαστηρια και ρωτα . Πολυ συχνα δικαστικοι αναζητουν ατομα για γραμματεια ειδικα αν ειναι διορισμενοι σε τελειως αγνωστη τους πολη.

Κατι πολυ σημαντικο για οσους εμπλακουν τελικα. Ο γραμματεας δεν παιρνει θεση ουτε ψηφιζει στις διαδικασιες ενστασεων που τυχον να προκυψουν, Μονο η εφορευτικη επιτροπη.
Επισης απαγορευεται "δια ροπαλου" απο διαστικο , εφορευτικη , γραμματεα ,εστω και η ενδειξη υποστηριξης ή μεροληψιας υπερ καποιου συνδιασμου. Κινδυνευετε να φατε ενσταση χωρις να το καταλαβετε απο που ηρθε.

manoulamou
02-10-06, 17:45
Απλα για ενημερωση απο το www.in.gr ενας απο τους πιο πληρεις οδηγους
σχετικα με ολα οσα θελετε να ξερετε για τις εκλογες
δημοτικες και νομαρχιακες (http://ekloges.dolnet.gr/2006/)
Επισης λιγα ακομη χρησιμα στοιχεια (http://www.kalpes.gr/default.asp).

Garry
11-10-06, 14:50
Aν έχει χαρτί απο Νοσοκομείο τη γλυτώνει την ταλαιπωρία?

manoulamou
11-10-06, 21:13
Αμα προτιμαει να φαει στη μαπα τα μικροβια
ή να τα σκασει σε καποιον γνωστο του γιατρο
μπορει και να τη γλυτωσει την τρομερη ταλαιπωρια:whistle:

BoGe
11-10-06, 21:17
Και φυσικά ΟΧΙ . Μόνο ο δικαστικός και ο γραμματέας ...κανένας άλλος . ;)

Περίπου 1000 ! ! ! μόνο ευρώ ο δικαστικός, εκτός έδρας πέρνει πολύ περισσότερα
και περίπου πάνω από 100 ο γραμματέας
Όσοι είναι στην εφορευτική δεν παίρνουν τίποτα.

maik
11-10-06, 22:57
Περίπου 1000 ! ! ! μόνο ευρώ ο δικαστικός, εκτός έδρας πέρνει πολύ περισσότερα
και περίπου πάνω από 100 ο γραμματέας
Όσοι είναι στην εφορευτική δεν παίρνουν τίποτα.

Α ρε μανα που δεν μας εκανες δικηγορους!!!!

Παντως δεν ειναι τοσα πολλα, ισως εννοεις και για τις δυο Κυριακες. Αν υπαρχει δευτερη.

Director CrisAK
11-10-06, 23:32
Στις προηγούμενες εκλογές ήταν 750 Ε για Δικηγόρο και 77 Ε για γραμματεία.
Εννοείτε ότι η επιτροπή δεν πληρώνετε.

BoGe
11-10-06, 23:46
Γνωρίζει κάποιος, πια είναι η διαδικασία για να το ακυρώσει αν κάπιοιος δεν θέλει η έχεις κάποια δικαιολογία ότι δεν μπορεί να πάει;
Που πρέπει να πάει;
Κάτι άκουσα ότι πρέπει να πάει ο ενδιαφερομενος στην Ευελπίδων που είναι τα δικαστήρια.
Μήπως μπορεί να πάει στο αστυνομικό τμήμα, και με τα σχετικά επιχειρήματα να πάρει από εκεί απαλλαγή;

lpap
11-10-06, 23:54
Για να ξεκαθαριστούν μερικά σημεία, που σε προηγούμενα post "μπερδεύτηκαν" λίγο.

Τα μελη της εφορευτικής επιτροπής ΔΕΝ είναι υποχρεωμένα να συμμετέχουν στο πρακτικό μέρος της διαδικασίας, διαγράφωντας τον κατάλογο, ή μοιράζοντας τους φακέλους ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο.

Απλά πρέπει να παρίστανται στην διαδικασία, σαν παρατηρητές, και όταν χρειαστεί να ψηφίσουν επί των θεμάτων που μπορεί να προκύψουν, και που αφορούν την εγκυρότητα της εκλογικής διαδικασίας, και της καταμέτρησης. Στο τέλος υπογράφουν το τελικό πρακτικό της καταμέτρησης.

Τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής συμμετέχουν στη διαδικασία μόνον εθελοντικά και εφόσον ελεύθερα αποδεχθούν κάποιον πρακτικό ρόλο που θα τους αναθέσει ο δικαστικός αντιπρόσωπος.

Πρέπει όμως να μην εγκαταλείψουν την αίθουσα του εκλογικού τμήματος για όλη τη διάρκεια της ψηφοφορίας. Βέβαια, επειδή είναι βαρετό να κάθεται κάποιος όλη μέρα μέσα σε μιά αίθουσα, συνήθως τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής βοηθάνε τον δικαστικό αντιπρόσωπο και τον γραμματέα.

Επιτρέψτε μου μιά προσωπική συμβουλή: μην επιτρέψετε στον δικαστικό αντιπρόσωπο ή στο γραμματέα να σας φορτώσουν τα δικά τους καθήκοντα. Άλλο πράγμα είναι να βοηθήσει κάποιος και άλλο να πάρει εργολαβία τα καθήκοντα ενός άλλου - που κόβει βόλτες στους διαδρόμους γιατί έχει βρεί ένα "θύμα" να του κάνει τη δουλειά του.

Και κάτι ακόμη: έχω ακούσει ιστορίες ότι πολίτες που δέχθηκαν να πάνε σε εφορευτική επιτροπή, μπήκαν στη "λίστα" και μετά τους καλούσαν συνέχεια σε επόμενες εκλογές - βουλευτικές, ευρωβουλευτικές, δημοτικές κλπ. Δεν είναι δική μου εμπειρία, αλλά την έχω ακούσει από δυό τρείς διαφορετικούς "παθόντες".

Καλό κουράγιο, εκλογές είναι θα περάσουν.

maik
12-10-06, 01:01
Για να ξεκαθαριστούν μερικά σημεία, που σε προηγούμενα post "μπερδεύτηκαν" λίγο.

Τα μελη της εφορευτικής επιτροπής ΔΕΝ είναι υποχρεωμένα να συμμετέχουν στο πρακτικό μέρος της διαδικασίας, διαγράφωντας τον κατάλογο, ή μοιράζοντας τους φακέλους ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο.

Απλά πρέπει να παρίστανται στην διαδικασία, σαν παρατηρητές, και όταν χρειαστεί να ψηφίσουν επί των θεμάτων που μπορεί να προκύψουν, και που αφορούν την εγκυρότητα της εκλογικής διαδικασίας, και της καταμέτρησης. Στο τέλος υπογράφουν το τελικό πρακτικό της καταμέτρησης.

Τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής συμμετέχουν στη διαδικασία μόνον εθελοντικά και εφόσον ελεύθερα αποδεχθούν κάποιον πρακτικό ρόλο που θα τους αναθέσει ο δικαστικός αντιπρόσωπος.

Επιτρέψτε μου μιά προσωπική συμβουλή: μην επιτρέψετε στον δικαστικό αντιπρόσωπο ή στο γραμματέα να σας φορτώσουν τα δικά τους καθήκοντα. Άλλο πράγμα είναι να βοηθήσει κάποιος και άλλο να πάρει εργολαβία τα καθήκοντα ενός άλλου - που κόβει βόλτες στους διαδρόμους γιατί έχει βρεί ένα "θύμα" να του κάνει τη δουλειά του.

.

Αν μεινει μονο ο δικαστικος και ο γραμματεας να κανει ολες αυτες τις δουλιες τοτε μαθηματικα θα συμβουν τα εξης
1. θα μαζευτει μια τεραστια ουρα εξω απο το εκλογικο τμημα
2. Οι πολιτες θα αρχισουν να διαμαρτυρονται.
3.Δεν θα υπαρχει ουτε μια στιγμη χαλαρωσης για κανενα
4. Πιθανοτατα θα γινουν λαθη
5. Θα τελειωσει η καταμετρηση την αλλη μερα το μεσημερι.
6.Θα γυρισετε σπιτι πτωματα χωρις λογο .
7. θα δημιουργηθουν εντασεις επισης χωρις λογο.

Διαλεγετε και περνετε

...ARXODAS...
12-10-06, 13:12
Κοίτα , μην σε πάιρνει από κάτω! Κατέβασε κάνα δυο σφηνάκια ή (αν είσαι κι εσύ στο club των πότηδων :oneup: ) κάνα δυό μπουκάλια ουίσκι και 5-6 μπυρίτσες και είσαι κύριος!!! Τράβα ύστερα να τους κάνεις την εφορευτική επιτροπή!!! :whistle:

sivadws2
12-10-06, 14:28
Ο δικαστικός αντιπροσωπος είναι ο "αρχοντας" του εκλογικού κέντρου. Εαν αναθέσει σε κάποιο μέλος της επιτροπής μια δουλειά αυτό είναι ΥΠΟΧΡΕΩΜΕΝΟ να την εκτελέσει (για παράδειγμα να τραβάει το σκέπασμα την σχισμής της κάλπης...πολύ κουραστικό). Την ημέρα των εκλογών δίνονται στον δικαστικό αντιπρόσωπο εξουσίες αρκετά μεγάλες με σκοπό να μην παρακωλυθεί η διενέργεια των εκλογών από τυχον τυπικά προβλήματα που πιθανόν προκύψουν. Η ευθύνη των αποφάσεων βαρύνει όλη την εφορευτική επιτροπή αφού παίρνει αποφάσεις με πλειοψηφεία.

Tormendor
12-10-06, 23:15
... αν και έμαθα πως τα λεφτά που θα πάρουν φέτος θα ναι ψίχουλα 117 την ημέρα...
117 X 9 για Θεσσαλονίκη ή Αθήνα και 117Χ8 για επαρχία + οδοιπορικά μόνο για την 1η Κυριακη!!!:respekt:

Εγώ βεβαια επειδή θα είμαι καλός "νοθευτής" αντιπρόσωπος, εάν δεν έρθει η εφορευτική μου θα στείλω την αστυνομία να κάνει περιπολίες 24 ώρες στο σπίτι του απόντος... Οπότε μην βγείτε!!!!:p :p :p. Στο εκλογικό τουλάχιστον θα έχει και ουίσκι:whistle: :whistle: :whistle: Μα πώς αλλιώς θα αντέξω???
Η αλήθεια είναι ότι θα είναι δύσκολες εκλογές κυρίως για τα αστικά κέντρα και τις μεγάλες νομαρχίες... Ο πολίτης δεν έχει μόνο δικαιώματα αλλά και υποχρεώσεις , αντιθέτως με ότι πιστεύουν πολλοι. Το ότι η εφορευτική επιτροπή ψηφίζει κατά πλειοψηφία για όλα τα ζητήματα ατης εκλογικής διαδικασίας ίσως (λεω ίσως) να σημαίνει ότι αυτό το "άθλιο" κράτος θεωρεί κάποιους υπεύθυνους πολίτες.... Από κει και πέρα το να κατακρίνεις το ότι οι Δικαστικοί Αντιπρόσωποι πληρώνονται και τα μέλη της εφορευτικής όχι είναι άδικο για κάποιον που έχει όλη την ευθύνη της εκλογικής διαδικασίας και με πολύ προετοιμασία πριν από αυτήν (ιδίως στις Νομαρχιακές & Δημοτικές όπως φέτος).Άλλωστε ό,τι και να λέμε την τελική ευθύνη την έχει αυτός , ο οποίος εάν πάει κάτι στραβά , εκτός της ευθύνης αναλαμβάνει και ανακριτικά καθήκοντα χωρίς αστυνομικούς.... να ξέρετε ότι ο Δικαστικός Αντιπρόσωπος κατά την διενέργεια των εκλογών είναι τρόπον τινά μετά τον ΠτΔ.

Επίσης η εφορευτική επιτροπή πέραν τυπικών καθηκόντων δεν έχει δα και τόσο δύσκολο έργο... Άμα πετύχεις σε καλό Δικ. Αντιπρ. και καλή σύνθεση εκλογικών αντιπροσώπων (που δεν θα δημιουργούν προβλήματα) είναι μία καλή εμπειρία και θα έχει και γέλιο....

Tormendor
12-10-06, 23:22
Για να ξεκαθαριστούν μερικά σημεία, που σε προηγούμενα post "μπερδεύτηκαν" λίγο.

Τα μελη της εφορευτικής επιτροπής ΔΕΝ είναι υποχρεωμένα να συμμετέχουν στο πρακτικό μέρος της διαδικασίας, διαγράφωντας τον κατάλογο, ή μοιράζοντας τους φακέλους ή με οποιοδήποτε άλλο τρόπο.

Απλά πρέπει να παρίστανται στην διαδικασία, σαν παρατηρητές, και όταν χρειαστεί να ψηφίσουν επί των θεμάτων που μπορεί να προκύψουν, και που αφορούν την εγκυρότητα της εκλογικής διαδικασίας, και της καταμέτρησης. Στο τέλος υπογράφουν το τελικό πρακτικό της καταμέτρησης.

Τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής συμμετέχουν στη διαδικασία μόνον εθελοντικά και εφόσον ελεύθερα αποδεχθούν κάποιον πρακτικό ρόλο που θα τους αναθέσει ο δικαστικός αντιπρόσωπος.

Πρέπει όμως να μην εγκαταλείψουν την αίθουσα του εκλογικού τμήματος για όλη τη διάρκεια της ψηφοφορίας. Βέβαια, επειδή είναι βαρετό να κάθεται κάποιος όλη μέρα μέσα σε μιά αίθουσα, συνήθως τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής βοηθάνε τον δικαστικό αντιπρόσωπο και τον γραμματέα.

Επιτρέψτε μου μιά προσωπική συμβουλή: μην επιτρέψετε στον δικαστικό αντιπρόσωπο ή στο γραμματέα να σας φορτώσουν τα δικά τους καθήκοντα. Άλλο πράγμα είναι να βοηθήσει κάποιος και άλλο να πάρει εργολαβία τα καθήκοντα ενός άλλου - που κόβει βόλτες στους διαδρόμους γιατί έχει βρεί ένα "θύμα" να του κάνει τη δουλειά του.

Και κάτι ακόμη: έχω ακούσει ιστορίες ότι πολίτες που δέχθηκαν να πάνε σε εφορευτική επιτροπή, μπήκαν στη "λίστα" και μετά τους καλούσαν συνέχεια σε επόμενες εκλογές - βουλευτικές, ευρωβουλευτικές, δημοτικές κλπ. Δεν είναι δική μου εμπειρία, αλλά την έχω ακούσει από δυό τρείς διαφορετικούς "παθόντες".

Καλό κουράγιο, εκλογές είναι θα περάσουν.

Ρε lpap, αυτά που τ' άκουσες ??? Την εποπτεία την έχει ο δικαστικός αντιπρόσωπος όχι τα μέλη της εφορευτικής.... Ο Δικ. Αντιπρόσωπος ΑΝΑΘΕΤΕΙ ΚΑΘΗΚΟΝΤΑ ΣΤΑ ΜΕΛΗ ΤΗΣ ΕΦΟΡΕΥΤΙΚΗΣ ΕΠΙΤΡΟΠΗΣ.... Σου συστήνω να έχεις πιο ακριβή ενημέρωση προτού δηλώσεις έτσι απόλυτα κάτι ....

Το ότι προβλέπονται ποινικές κυρώσεις για τα μέλη της εφορευτικής που δεν προσέρχονται το γνωρίζεις ???? Το εν λόγω ΠΔ δεν έχει καταργηθεί , ασχέτως εάν έχει μείνει ανεφάρμοστο...

Απάντησε μου και σε μία ερώτηση : Ποιές ευθύνες μεταθέτουν οι Δικ. Αντιπρ.& οι γραμματείς τους στα μέλη της εφορευτικής ??? Της καταμέτρησης, της σφραγίδας, της μονγραφής , της αριθμοδότησης , της καταχώρισης ψηφισάντων, της συμπλήρωσης των βιβλίων , της συνόδευσης στο παραβάν ενός ΑΜΕΑ, των ανακριτικών καθηκόντων ??? Δεν νομίζω.... παρά μόνο της διαγραφής του ονόματος από εκλογικούς καταλόγους, την διανομή ψηφοδελτίων, το κλεισιμο και άνοιγμα της σχισμής τηςκάλπης κατά την ψηφοφορία, το άνοιγμα των φακέλων και παράδοση τους στον Δικ. Αντιπρ., την υπογραφή των πρακτικών και την κατά πλειοψηφεία απόφαση εάν προκύψει κα΄ποιο ζήτημα ..... Δύσκολο έργο και καταναγκαστικό ????

Lord_British
13-10-06, 04:16
Ειναι αναλογα σε τι δικαστικο θα πεσεις.

Ο πατερας μου ειχε παει σε ενα χωριο πριν καποια χρονια και δεν ειχε ερθει κανενας απο τους ορισμενους για εφορευτικη επιτροπη την προβλεπομενη ωρα.Αμεσως ζητησε τη βοηθεια της αστυνομιας αλλα και του στρατου(ειχε το δικαιωμα μιας και το χωριο ηταν κοντα στα συνορα με σκοπια) και οι "εξυπνοι" ηταν εκει σε 30 λεπτα αφου χεστηκαν μολις ακουσαν τη λεξη αυτοφωρο....Κανεις απο αυτους δεν ειχε χαρτι απο γιατρο ή καποιο αλλο εγγραφο απαλλαγης.Το τι καψωνια τους εκανε μετα δε λεγεται...

Αυτα γιατι μερικοι το γελιοποιησαν το θεμα.Οπως ειπε και καποιος παραπανω ο δικαστικος την ημερα των εκλογων εχει ΤΕΡΑΣΤΙΕΣ εξουσιες.Οσοι βεβαια νιωθουν πολυ εξυπνοι και οσοι θελουν να το ρισκαρουν ειναι δικαιωμα τους...

Μην ξεχνατε οτι οσο ευκολα ηρθαν για να σας επιδωσουν το χαρτι της κλησης αλλο τοσο ευκολο ειναι να ερθουν για να σας "τσιμπησουν"...

Φιλικα

Tormendor
13-10-06, 17:19
Το αξιοσημείωτο είναι ότι βλέπεις ανθρώπους 40 χρονών και άνω να προσέρχονται και να κάθονται όλη τη μέρα, ενώ έχουν ένα σωρό υποχρεώσεις, και από την άλλη νεαροί, που κοιτάζουν μόνο πώς την προηγουμένη θα διασκεδάσουν, να αναζητούν τρόπους να λακίσουν από μία υποχρέωση έναντι της θεμελιωμένης και ύψιστης δημοκρατικής διαδικασίας .... Και το πιο γελοίο είναι ότι οι ίδιοι μετά τις εκλογές θα κακολογούν για όλα τα δεινά αυτής της δύσμοιρης χώρας όλους τους άλλους εκτός του εαυτού τους.... Ειλικρινά λυπάμαι πολύ!!!

Ευτυχώς έχω ανθρώπους που είναι άνω των 40 ετών και περιμένω να έρθουν όλοι και οι αναπληρωματικοί ώστε να μην τους κρατάω συνεχώς όλους και τους κουράσω.... Θα προσπαθήσω να αποδεσμεύω κατά βάρδιες τα μέλη της εφορευτικής επιτροπής ώστε όλοι να είναι ευχαριστημένοι....

WAntilles
13-10-06, 17:30
...να αναζητούν τρόπους να λακίσουν από μία υποχρέωση έναντι της θεμελιωμένης και ύψιστης δημοκρατικής διαδικασίας...

Θα παρακαλούσα να λείπουν τα κροκοδείλια δάκρυα, από ένα μέλος της μοναδικής επαγγελματικής κάστας που πληρώνεται για το χρόνο που σπαταλά στις εκλογές.

Δηλαδή λιγότερο αποτιμάται - κοστίζει ο χρόνος οποιουδήποτε άλλου ανθρώπου, από του δικηγόρου; Και όλων των υπολοίπων, τον μηδενίζουμε και τον πετάμε στα σκουπίδια;

Η πολιτεία όφειλε να πληρώνει ανάλογα, όλα τα μέλη των εφορευτικών επιτροπών.

Με το ισχύον καθεστώς, έχουμε απλά πατρίκιους και πληβείους, και φυσικά ουδείς λόγος για ισονομία και ισότητα.

Tormendor
13-10-06, 18:01
Έλα ρε συ Wan!!! Όταν αναλάβει το μέλος της εφορευτικής επιτροπής την ευθύνη διεξαγωγής των εκλογών τότε να μιλήσουμε και πατρίκιους και για πληβείους!!! Μόλις σήμερα παρέλαβα το εκλογικό υλικό ... έχεις αντίληψη το τί δουλειά έχει η προετοιμασία του και η οργάνωση του για να είναι όλα σύννομα και οργανωμένα??? Ποιός θα το κάνει αυτό ??? Το μέλος???

Πληρώνεται κι ο γραμματέας !!! Ουσιαστική δουλειά έχουν αυτοί οι δύο !!! Οι υπόλοιποι αναλαμβάνουν ως υποχρέωση τους τυπικά καθήκοντα που τους αναθέτει ο προιστάμενος του τμήματος Δικ. Αντιπρ. Όσο κι αν ακούγεται παράδοξο θα επαναλάβω κάτι: Κατά την διεξαγωγή των εκλογών ο Δικ. Αντιπρ. έχει όλη την ευθύνη και ανώτερος του είναι ο μόνον έφορος των Δικ . Αντιπροσώπων και ο ΠτΔ!!! Λοιπόν ποιός άλλος πολίτης εκτός δικηγόρων (για να καλύψουν τα όλα τα εκλογικά τμήματα) αναλαμβάνει να ασκήσει μέχρι και ανακριτικά καθήκοντα μόνος του ??? Ποιός άλλος θα φέρει το βάρος 400 ψηφοφόρων ανα τμήμα και θα εγγυηθεί το αδιάλβητο της διαδικασίας, της μη νοθείας της λαικής βούλησης και της άσκησης του εκλογικού δικαιώματος. Ο κυρ Θανάσης ο Μπακάλης???
Εξάλλου στα διαστήρια ΜΟΔ & και ΜΟΕ υπάρχουν και ένορκοι οι οποίοι αποζημιώνονται μόνο για τις ημέρες εργασίας που χάνουν.

Συνεπώς επιτελούν έναν ρόλο για τον οποίο εάν δεν πληρώνονταν θα υπήρχε ο κίνδυνος χρηματισμού και νόθευσης εκλογικού αποτελέσματος, εάν πληρώνονταν και τα μέλη θα υπήρχε προφανώς σύγχιση ρόλων και ιδιοτήτων που δεν θα παρείχαν τα εχέγγυα μίας αδιατάρακτης ψηφοφορίας και ορθού εκλογικού αποτελέσματος... Η μη καταβολή χρημάτων στα μέλη κατά την Κυριακή των εκλογών σημαίνει ταυτόχρονα και εκπλήρωση των υπόχρεώσεων έναντι του κράτους. Δλδ όταν πήγαμε φαντάροι πήραμε και λεφτά???

WAntilles
13-10-06, 18:08
Έλα ρε συ Wan!!! Όταν αναλάβει το μέλος της εφορευτικής επιτροπής την ευθύνη διεξαγωγής των εκλογών τότε να μιλήσουμε και πατρίκιους και για πληβείους!!!

Κατά την διεξαγωγή των εκλογών ο Δικ. Αντιπρ. έχει όλη την ευθύνη και ανώτερος του είναι ο μόνον έφορος των Δικ . Αντιπροσώπων και ο ΠτΔ!!! Λοιπόν ποιός άλλος πολίτης εκτός δικηγόρων (για να καλύψουν τα όλα τα εκλογικά τμήματα) αναλαμβάνει να ασκήσει μέχρι και ανακριτικά καθήκοντα μόνος του ??? Ποιός άλλος θα φέρει το βάρος 400 ψηφοφόρων ανα τμήμα και θα εγγυηθεί το αδιάλβητο της διαδικασίας, της μη νοθείας της λαικής βούλησης και της άσκησης του εκλογικού δικαιώματος.

Συνεπώς επιτελούν έναν ρόλο για τον οποίο εάν δεν πληρώνονταν θα υπήρχε ο κίνδυνος χρηματισμού και νόθευσης εκλογικού αποτελέσματος, εάν πληρώνονταν και τα μέλη θα υπήρχε προφανώς σύγχιση ρόλων και ιδιοτήτων που δεν θα παρείχαν τα εχέγγυα μίας αδιατάρακτης ψηφοφορίας και ορθού εκλογικού αποτελέσματος.

Δεν είπα να μην πληρώνονται οι δικηγόροι.

Ούτε να μην πληρώνονται περισσότερο από τους άλλους. Σαφώς και να πληρώνονται και μάλιστα περισσότερο διότι αυτοί έχουν την ευθύνη.

Αλλά να πληρώνονται καί οι άλλοι. Λιγότερο από τους δικηγόρους σαφώς. Αλλά να πληρώνονται καί αυτοί.

Ο χρόνος κοστίζει σε όλους και για όλους. Ο δικηγόρος θα παίρνει απλά παραπάνω λόγω της ευθύνης.


Η μη καταβολή χρημάτων στα μέλη κατά την Κυριακή των εκλογών σημαίνει ταυτόχρονα και εκπλήρωση των υπόχρεώσεων έναντι του κράτους. Δλδ όταν πήγαμε φαντάροι πήραμε και λεφτά???

Να πληρώνονται καί οι άλλοι. Λιγότερο από τους δικηγόρους σαφώς. Αλλά να πληρώνονται καί αυτοί.

Ο χρόνος κοστίζει σε όλους και για όλους. Ο δικηγόρος θα παίρνει απλά παραπάνω λόγω της ευθύνης.

Μα αυτός είναι και ένας λόγος για τον οποίο πρέπει να καταργηθεί καί η θητεία.

Πρέπει να πάψει αυτό το κράτος να φέρεται στους πολίτες του σαν να είναι σκουπίδια. Να τους βαρύνει μόνο με υποχρεώσεις δίχως κανένα ανταποδοτικό όφελος.

manoulamou
13-10-06, 18:12
Μην μεταθετετε το θεμα στο χρηματικο και στην προσφορα επαγγελματιων και εθελοντων.
Το σωστο ειναι , αφου σαν πολιτες ολο γκρινιαζουμε για τα χαλια του κρατους, εχουμε καποια δικαιωματα και διεκδικουμε την εφαρμογη των νομων, ταυτοχρονα να ειμαστε συνεπεις στις ελαχιστες υποχρεωσεις που εχουμε.
Μερικες απ αυτες ειναι το στρατιωτικο για τους αντρες και η συμμετοχη στο σωμα των ενορκων και στις εφορευτικες επιτροπες οποτε μας καλουνε. Το μονο που μας νοιαζει πλεον στη μιζερη καθημερινοτητα μας ειναι, ποσα θα παρουμε και αν θα κεριρδισουμε ή θα χασουμε κατι?

alwaysalone
13-10-06, 20:51
Manoulamou εχεις ακουσει φυσικα, το "ένα και να τσούζει" ?
Καπως ετσι και με τις υποχρεώσεις.. Το τσάμπα πέθανε λένε, και προσωπικά πιστεύω άλλο εθελοντής, άλλο μαλ&*#ς.. Εθελοντής όπου χρειάζεται (σε καμια περιπτωση στο κρατος)..

Νικαετός
13-10-06, 21:08
. Η μη καταβολή χρημάτων στα μέλη κατά την Κυριακή των εκλογών σημαίνει ταυτόχρονα και εκπλήρωση των υπόχρεώσεων έναντι του κράτους. Δλδ όταν πήγαμε φαντάροι πήραμε και λεφτά???

Εννοείς πως εσύ δεν έπαιρνες μισθόστον στρατό ??? (Τι έπινες πάλι ? :p :p ) .

Στα σοβαρά τώρα Mr tormendor , παρόλο που αν δεις τα ποστ μου σε αυτό το νήμα , σαφώς και είναι κατά της "λούφας" , με την έννοια του δεν φταίει ο άλλος να ταλαιπωρείται επειδή εσύ ως κλασσικός νεοέλλην θέλεις να αποφύγεις αυτή την αβαρία , δεν νομίζω πως έθεσες σωστά το θέμα των υποχρεώσεων .

Η έκφραση της ελεύθερης βούλησης των πολιτών , είναι συστατικό θεμέλιο λειτουργίας της δημοκρατίας ( καλά το είπα ??) και το κράτος οφείλει να εξασφαλίζει την απρόσκοπτη διεξαγωγή των εκλογών . Αυτό σημαίνει πως πρέπει να εξασφαλίζει και το απαιτούμενο προσωπικό για την επάνδρωση των εκλογικών τμημάτων . Και αυτό γίνεται με αποζημίωση και όχι "εθελοντικά" με την απειλή φυλάκισης .

Μίλησες για υποχρέωση του πολίτη έναντι του κράτους . Παρακαλώ ?? Η δική μου υποχρέωση έναντι του κράτους , είναι οι (χαμένοι) 26 μήνες από τη ζωή μου της στρατιωτικής θητείας και οι φόροι που πληρώνω. Πότε θα μιλήσει κάποιος για τις υποχρεώσεις του κράτους απέναντι σε μένα ? Ας μην το πάμε μακρύτερα , δεν αξίζει τον κόπο.

Εξακολουθώ να πιστεύω πως είναι μια χρήσιμη εμπειρία για όλους μας και μια φορά στη ζωή του αξίζει να την ζήσει κάποιος . Μην το θέτουμε όμως στη βάση της υποχρέωσης έναντι του κράτους .

Αρκετές είναι οι υποχρεώσεις μας . Εμένα ποιος θα μου δώσει τα χαμένα έσοδα της Δευτέρας ? Αν δεν πάω στη δουλειά ΔΕΝ θα πληρωθώ (αν είμαι αυτοαπασχολούμενος) ...απλά τα πράγματα .

@ ADSLgr.com All rights reserved.