PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με εξωτερικο σκληρό δίσκο



kkkkk
23-04-11, 13:17
Γεία χαρά
Έχω έναν Western Digital 750GB τον οποίο μετά απο back up που έκανα (τον χρησημοποιώ σαν αποθηκευτικό μέσο) δεν τον διαβάζει ο υπολογιστής.
Είδα ότι ο υπολογιστής τον εμφάνιζει σαν RAW και έκανα disk repair με την εντολή chkdsk.
Μου εμφάνισε ξανά τα αρχεία και δουλεύει κανονικά!!
Αυτό που θέλω να μάθω είναι τι το προκάλεσε αυτό και αν ο δίσκος είναι ασφαλής για να τον χρησημοποιώ σαν back up.
Ευχαριστώ

sv2evs
23-04-11, 14:46
μπορείς να τον τεστάρεις με διάφορα test tools που θα βρεις στο ίντερνετ.Ψάξε για το Hirens Boot Disk.

skel
23-04-11, 17:31
κάνε ένα τεστ με το Western Digital Data Lifeguard (http://majorgeeks.com/Western_Digital_Data_Lifeguard_Tools_d2855.html) άμα έχει εγγύηση καλύτερα να το πας

Eyeshield
24-04-11, 22:02
τσεκαρε τον πρωτα με το προγραμμα που λεει ο skel οταν τον εκανες πρωτο φορματ ηταν απλο η γρηγορο? εαν δεν βρει κανενα λαθος ξανακανε ενα φορματ αργο..εαν εκανες και στο ξανακανει κατι πεζει συνηθως φταινε τα windows..

cranky
25-04-11, 21:39
Μπορεί να φταίει ο ίδιος ο δίσκος, ή ο controller του κουτιού. :what:

washcloud
26-04-11, 05:50
Αυτό που θέλω να μάθω είναι τι το προκάλεσε αυτό

και αν ο δίσκος είναι ασφαλής για να τον χρησημοποιώ σαν back up.
Ευχαριστώ

α) Τρέχα γύρευε (...πληθώρα πιθανών αιτίων). Ασ' το. Δεν έχει νόημα το "τί".

β)....όλα σχετικά είναι. ΔΥΟ εργαλεία μπορείς να χρησιμοποιήσεις, για να έχεις μια περίπου αίσθηση για την κατάσταση του δίσκου : ένα είναι το μανίσιο της WD που ήδη σου προτάθηκε, και το άλλο το Hard Disk Sentinel.

@ ADSLgr.com All rights reserved.