PDA

Επιστροφή στο Forum : Internet στο χωριό....



spyzit
24-04-11, 16:36
Γεια χαρά και χρόνια πολλά σε όλους.

Υστέρα από πάρα πολλά χρόνια πλέω σε πελάγη ευτυχίας διότι σ' ενα απο τα πιο απομακρυσμένα χωριά των Τζουμέρκων εγκατασταθηκε στην κεντρική πλατεία wireless hotspot. Το προβλημά μου είναι πως αν κι έχω οπτική επαφή με την πλατεία η απόσταση μου απο αυτη είναι απαγορευτική(450 μετρα) οπότε δεν το βλέπω το δίκτυο. Τι πρέπει να κάνω για να αποκτήσω πρόσβαση από το σπιτι? Κεραία? Repeater? Eiμαι ψιλοαρχάριος αλλα νομιζω δεν ειναι ειναι κατι πολυ δυσκολο....ευχαριστώ εκ των προτερων.

ΥΓ: Θα προτιμούσα να μην μπλεξω καθόλου με καλώδια...δηλ με καποιο τροπο να παιρνω καλο σημα απ την πλατεια και να το μεταφερω ασυρματα μεσα στο σπιτι.

VASI
25-04-11, 00:37
αν έχεις οπτική επαφή είναι εύκολο !!

spyzit
25-04-11, 01:02
αν έχεις οπτική επαφή είναι εύκολο !!

...δηλαδη....???

VASI
25-04-11, 01:08
Αν βάλεις μια κεραία εξωτερικά του σπιτιού σου π.χ μπαλκόνι ,ταράτσα.να κοιτάει προς το hotspot.
Θα είναι εφικτό.

ntoremi
25-04-11, 02:04
μπραβο εξελιξη τα τζουμερκα...

Mouse Potato
25-04-11, 02:12
μπραβο εξελιξη τα τζουμερκα...

Πολλοί δήμοι και κοινότητες έχουν αναπτύξει τέτοιου είδους υποδομές κάνοντας χρήση επιδοτήσεων.

@spyzit στην περίπτωση οπτικής επαφής, την οποία και έχεις απ' ότι αναφέρεις, με μικρό κόστος και δυσκολία θα μπορέσεις να δεις το δίκτυο. Θα πρέπει να έχεις υπόψη σου όμως και κάποιους περιορισμούς που μπορεί να έχουν τα δημόσια αυτά δίκτυα. Για παράδειγμα το proxy ίσως κόβει ιστοσελίδες παράνομου κατεβάσματος ή πορνογραφικού περιεχομένου. Επίσης έχει τύχει σε αντίστοιχο δίκτυο να μην μου επιτρέπεται να χρησιμοποιήσω κλήση βίντεο μέσω wlm.

Hackerman
25-04-11, 17:40
Ο υπολογιστής είναι σταθερός ή φορητός?

spyzit
25-04-11, 18:45
Ο υπολογιστής είναι σταθερός ή φορητός?

Φορητος αλλά το θέμα μου είναι να μου προτείνετε μια κεραία η ένα repeAter που θα μου κάνει τη δουλειά.

mirtiano
26-04-11, 12:50
http://www.linkshop.gr/shop/index.php?target=products&product_id=203

http://e-wifi.gr/Product/211/Page/22/el/
(Για το tp link,στο μενου ''επικοινωνια'' του site εχει το τηλεφωνο για να μαθεις αν στην τιμη αυτη συμπεριλαμβανονται τα εξαρτηματα poe και το καλωδιο εθερνετ).

Και στις 2 προηγουμενες περιπτωσεις μιλαμε για λυσεις ολοκληρωμενες με access point εξωτερικου χωρου και εσωτερικα ενσωματωμενες κεραιες,με αντοχες σε ασχημες καιρικες συνθηκες,με τοποθετηση σε μπαλκονι ή ταρατσα και τροφοδοσια power over ethernet (μεσω καλωδιου εθερνετ) το οποιο οπως κατεβαινει απο τον χωρο τοποθετησης μπαινει στον χωρο που βρισκεται ο υπολογιστης και συνδεεται σε ενα μικρο τροφοδοτικο και στην συνεχεια καταληγει στην θυρα εθερνετ του φορητου σου.Ρυθμιζονται σε λειτουργια client ή bridge,αναλογα πως αυτες οι ονομασιες αναφερονται στο φυλαδιο οδηγιων μεσα στην συσκευασια.
Στα 450 μετρα θεωρειται μικρη αποσταση για αυτα και για αυτο μαλλον δεν θα χρειαστει να εχεις τη ισχυ στο μεγιστο,πραγμα που αναλογα με την περιπτωση πιθανον να μπουκωνει το σημα με ασχημα αποτελεσματα,(θα το δεις στην πραξη αυτο.Αν πχ κανεις μια χαρα την δουλεια σου στο ενα τριτο της ισχυος,για ποιο λογο να το εχεις περισσοτερο; ).

Αν τελικα κανεις σχετικη αγορα και δυσκολευεσαι στις ρυθμισεις αναλογα ποστ υπαρχουν στην ενοτητα software/networking/wireless networking του adslgr να τα διαβασεις και να σου λυθουν οι αποριες.

spyzit
26-04-11, 17:28
10 q ferry boat

dim63
02-05-11, 22:25
10 q ferry boat

φιλε και εγω στα τζουμερκα ειμουνα το πασχα στο Γραικικο και ψαχνω για κατι παρομοιο αλλα εγω εχω την κεραια πολυ πιο μακρια 5,5 χλμ σε ευθεια

vagelisb52
27-07-11, 13:30
Τι κανατε πατριωτάκια το λυσατε το προβλημα η θελετε βοηθεια.Εσυ στο Γραικικο 5,5 χιλ μακρια η κεραια δηλαδη για καντο ποιο συγκεκριμένο απο που θελεις να πιασεις.Γιατι εχοουν γεμισει ολα τα χωρια κεραίες αλλο τωρα που τα μουτζουσαν λογου αλλαγης του service απο αλλον τεχνικό.Εγω ποιο κατω ειμαι και εχουμε στο χωριο δικο μας δικτυο ιδιωτικό.Οτι βοηθεια προθυμος να βοηθήσω.

@ ADSLgr.com All rights reserved.