PDA

Επιστροφή στο Forum : Ένας μηχανόβιος στο δρόμο ! (Αλήτης ;)



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6 7 8 9 10 11

Αλφα
01-10-06, 06:44
ΣΥΝΤΟΜΕΣ ΟΔΗΓΙΕΣ:
Δέκα πράγματα που πρέπει να ξέρουν όλοι οι οδηγοί αυτοκινήτων και φορτηγών για τις μοτοσυκλέτες.

1. Υπάρχουν πολύ περισσότερα αυτοκίνητα και φορτηγά στο δρόμο παρά μοτοσυκλέτες, και μερικοί οδηγοί δεν "εντοπίζουν" μια μοτοσυκλέτα· την αγνοούν (συνήθως όχι επίτηδες). Να αναζητείτε μοτοσυκλέτες, ειδικά όταν ελέγχετε τη κυκλοφορία σε μία διασταύρωση.

2. Λόγω του μικρού της μεγέθους, μια μοτοσυκλέτα μπορεί να φαίνεται ότι έιναι μακρύτερα άπο ότι στη πραγματικότητα. Επίσης, η ταχύτητα μιας μοτοσυκλέτας δεν είναι πάντα εύκολο να υπολογιστεί. Όταν ελέγχετε την κυκλοφορία για να στρίψετε σε μία διασταύρωση, ή να (ξε) παρκάρετε, να υπολογίζετε ότι μια μοτοσυκλέτα είναι πιο κοντά απ' ότι φαίνεται.

3. Λόγω του μικρού της μεγέθους, μια μοτοσυκλέτα μπορεί εύκολα να κρυφτεί σε "τυφλά" σημεία ενός αυτοκινήτου (πόρτες, βάσεις οροφής) ή να καμουφλαριστεί άπο αντικείμενα ή φυσικά στοιχεία έξω άπο το αυτοκίνητο (θάμνους, φράχτες, γέφυρες κλπ). Δίνετε λίγο προσοχή παραπάνω ώστε να ελέγχετε διεξοδικά τη κυκλοφορία, είτε αλλάζετε λωρίδες κυκλοφορίας, είτε στρίβετε σε διασταυρώσεις.

4. Λόγω του μικρού της μεγέθους, μια μοτοσυκλέτα μπορεί να φαίνεται ότι τρέχει γρηγορότερα άπο ότι στη πραγματικότητα. Μην υποθέτετε ότι όλοι οι μοτοσυκλετιστές είναι μανιακοί της ταχύτητας.

5. Οι μοτοσυκλετιστές συχνά επιβραδύνουν "κατεβάζοντας" ταχύτητες ή "κλείνοντας" το γκάζι, χωρίς έτσι να ενεργοποιήται η λυχνία του φρένου. Αφήνετε μεγαλύτερη απόσταση ασφαλείας, περίπου 3 με 4 δευτερόλεπτα. Σε διασταυρώσεις, να προβλέπετε ότι ο μοτοσυκλετιστής θα επιβραδύνει χώρίς ορατή προειδοποίηση.

6. Τα φλας σε μια μοτοσυκλέτα συνήθως δεν κλείνουν αυτόματα μετά τη στροφή, και έτσι μερικοί οδηγοί (ειδικά οι αρχάριοι) κάποιες φορές ξεχνούν να τα κλείσουν μετά άπο στροφή ή αλλαγή λωρίδας. Σιγουρευτείτε ότι η ένδειξη φλας μιας μοτοσυκλέτας είναι πραγματική.

7. Οι μοτοσυκλετιστές συχνά αλλάζουν θέση στη λωρίδα που κινούνται για να είναι πιο εύκολα ορατοί και να ελαχιστοποιούν τις επιδράσεις των ανωμαλιών του δρόμου, των επερχόμενων οχημάτων, και του αέρα. Κατανοήστε ότι οι μοτοσυκλετιστές έχουν λόγους που αλλάζουν θέση στη λωρίδα που κινούνται, και δεν το κάνουν επειδή είναι ριψοκίνδυνοι, για επίδειξη, ή για να σας αφήσουν να μοιραστείτε τη λωρίδα μαζί τους.

8. Η ευκινησία είναι ένα άπο τα καλύτερα χαρακτηριστικά της μοτοσυκλέτας, ειδικά σε χαμηλές ταχύτητες και με καλές οδικές συνθήκες, αλλά μη περιμένετε άπο ένα μοτοσυκλετιστή να είναι πάντα ικανός να αλλάξει αστραπιαία κατεύθυνση.

9. Η απόσταση ακινητοποίησης για τις μοτοσυκλέτες είναι σχεδόν η ίδια με αυτήν των αυτοκινήτων, αλλά το ολισθηρό οδόστρωμα κάνει το φρενάρισμα δυσκολότερο. Κρατήστε μεγαλύτερες αποστάσεις όταν οδηγείτε πίσω άπο μοτοσυκλέτα, οι μοτοσυκλέτες δεν μπορούν πάντα να φρενάρουν "στο χιλλιοστό".

10. Όταν βλέπετε μια μοτοσυκλέτα εν κινήσει, μη τη θεωρείτε απλά μια μοτοσυκλέτα, δείτε τη σαν άνθρωπο.


PS: Όταν "πέφτει" μία μηχανή, ένα καινούργιο αυτοκίνητο μπαίνει στους δρόμους της πόλης στη θέση της . . .

manoulamou
01-10-06, 12:11
Σωστος ο δεκαλογος :oneup: να τον εφαρμοζαν κιολας...
Φιλος ο Καισαρας;) (http://www.africatwin.gr/Nemesis/viewtopic.php?p=3698)
Και ο Κωστας Καββαθας των 4Τ:respekt:
Ας μην μιλησουμε για τον ΚΟΚ και για τα "εντεταλμενα οργανα"....

Νικαετός
01-10-06, 12:23
@Άλφα , μήπως θα πρέπει όμως - έτσι για δικαιοσύνη και αμεροληψία - να γράψεις και τον αντίστοιχο δεκάλογο του μοτοσυκλετιστή για τα ΙΧ ? Και δεν εννοώ για τους οδηγούς μηχανών μεγάλου κυβισμού , οι οποίοι συνήθως είναι σωστοί και σοβαροί οδηγοί , τηρώντας τον ΚΟΚ , αλλά για κάτι deliveries και 15χρονα , που είναι δημόσιος κίνδυνος ...;)

WAntilles
01-10-06, 16:51
Για τα 1, 2, 3, 7:
Πρόβλημά τους. Ας συμπεριφέρονται σωστά ως οδηγοί -> κινούμενοι πάντα στο μέσο της λωρίδας.

Για το 5:
Πρόβλημά του. Ας βγάλει φλας -> όπως δηλαδή υποχρεούται.

Για το 6:
Πρόβλημά του. Να μάθει να το κλείνει.

EvilHawk
01-10-06, 17:15
WAntilles is banned from this thread ... :p

Gordito
01-10-06, 17:19
Σωστος,σωστοτατος ο Wantilles. Αν δεν σεβονται τον εαυτο τους πρωτα οι μηχανοβιοι δεν γινεται δουλεια

EvilHawk
01-10-06, 17:21
Nikchris is banned from this thread also ... :p

Και για να προλάβω το ίδιο και ο BlindG που θα διαγραφεί κάθε του μήνυμα εδώ άμεσα ... :rofl:

Να φτιάξετε ένα thread για κουτία απο λαμαρίνες να τα λέτε ....

WAntilles
01-10-06, 17:28
ΤΟ ΒΑΣΙΚΟΤΕΡΟ ΠΡΑΓΜΑ ΠΟΥ ΟΦΕΙΛΟΥΝ ΝΑ ΓΝΩΡΙΖΟΥΝ ΟΛΟΙ ΟΙ ΔΙΚΥΚΛΙΣΤΕΣ:

Όλες οι οδοί καί η σήμανσή τους, από τις πιο παραμικρές λεπτομέρειες στα γεωμετρικά τους χαρακτηριστικά (κλίσεις, επικλίσεις, ορατότητες κλπ.), μέχρι και τις θέσεις τοποθέτησης της σήμανσης και του μεγέθους της (ακόμα και χρώματος και γραμματοσειράς), είναι σχεδιασμένα-βελτιστοποιημένα για χρήση από οχήματα που κινούνται αποκλειστικά και μόνο ΣΤΟ ΜΕΣΟ της λωρίδας. ΟΧΙ μεταξύ 2 λωρίδων.

Τα ίδια ισχύουν καί για τον Κ.Ο.Κ..

EvilHawk
01-10-06, 17:32
για χρήση από οχήματα που κινούνται
Σωστά τα κονσερβοκούτια είναι πακτωμένα απο την κίνηση ... :oneup:

gassim
01-10-06, 17:50
Επίσης η χρήση του κράνους είναι υποχρεωτική (ακριβώς όσο υποχρεωτική είναι και η ζώνη ασφαλείας στα αυτοκίνητα) και ο κατασκευαστής προτείνει να φοριούνται στο κεφάλι και όχι στον αγκώνα. Το δε κράνος οφείλει να τηρεί κάποιες προδιαγραφές και οχι να ειναι μάρκας NOVA αγορασμένο απο τα πανυγήρια.

Στα παιδιά μας δεν φοράμε το δικό μας κράνος, ούτε τα ανεβάζουμε πάνω στο ντεπόζιτο της βενζίνης, την ωρα που πισω μας κάθεται η γυναίκα μας (χωρίς κράνος κι αυτή).

Οι μηχανές δεν συνιστώνται για μεταφορά μεγάλων φορτίων.

Στα δε φανάρια δεν σταματάμε πανω στις διαβάσεις πεζών.

Patentman
01-10-06, 17:57
Γεγονος ειναι οτι αν στους δρομους κυκλοφορουσαν μονο μοτοσυκλετες τα πραγματα θα ηταν καλυτερα.

Ουτε καυσαεριο.
Ουτε κινηση και πηξιμο.
Ουτε καυσιμα (καμια σχεση) -δεν συμφερει το κρατος.
Ουτε προβλημα parking.
Ουτε 65+ χρονων να κυκλοφορουν σαν χαροι που βγηκαν παγανια -θα ειχαν παει στο ΚΑΤ...:lol:
Μειωμενα εξοδα συντηρησης...και βαλε στην λιστα...

Και λεω μοτοσυκλετες μονο γιατι ειναι επικινδυνοι αυτοι με τα αυτοκινητα και δη οσοι τρεφουν φθονο προς τις μοτοσυκλετες.

gassim
01-10-06, 18:02
και πολυ πολυ καλύτερα θα ήταν να κυκλοφορούσαν μόνο ποδήλατα και ΜΜΣ, αυτό δεν σημαίνει οτι τώρα δεν πρέπει να τηρούμε ολοι τον ΚΟΚ.

HaRRy
01-10-06, 18:03
Συμφωνω για ΠΡΩΤΗ φορά με Wantilles...
Στην Ελλάδα οι μηχανόβιοι την έχουν δει παρα πολύ δε μασάμε και κανουμε οτι γουστάρουμε και οι δρόμοι είναι δικοί μας και μας ανήκουν να ούμε όλες οι λωρίδες νταξη φλαράκι α??...
Αν δεν ηρεμήσουν πρόβλημα τους...
Εγω πάντα κοιτάω για μηχανές αλλα ΑΝ ο άλλος κάνει σφήνες σα μύγα με 100 χλμ/ώρα στα @@ μου αν τον απογειώσει κανείς...
ειδικά αν δε φοράει κράνος και το παίζει γ@μ@ου@!!!
Τώρα αν η μηχανή είναι ευκολία είναι ΑΛΛΟ θέμα!!
Αλλά το χειμώνα για να πάρεις μηχανή πρέπει να αλλάξεις 3 ρούχα και είσαι σίγουρα πιο εκτεθειμένος γιατί όσο σωστός και σεμνός να είσαι κάποιος δε θα σε δεί ή θα σε αγνοήσει... και τότε ... αντε γειάααααααααααα

EvilHawk
01-10-06, 18:07
Sorry βρε παιδιά (gassim & harry) σας ξέχασα πρίν εσάς ! :rofl:

Patentman
01-10-06, 18:11
και πολυ πολυ καλύτερα θα ήταν να κυκλοφορούσαν μόνο ποδήλατα και ΜΜΣ, αυτό δεν σημαίνει οτι τώρα δεν πρέπει να τηρούμε ολοι τον ΚΟΚ.
Ακομη καλυτερα. Μονο αρνητικο οτι ειναι για κοντινες αποστασεις γιατι ο ιδρωτας παει συννεφο.
Σε αλλες πολεις κυκλοφορει πολυ ποδηλατο.

Το νοημα παντως ειναι οτι εφοσον ειναι ετσι τα πραγματα και η κατασταση μπλέγμενη με οδηγους αμφιβολου ικανοτητας και νοημοσυνης τοσο στις μοτοσυκλετες οσο και στα αυτοκινητα, θα πρεπει ολοι να προσεχουν την μ@λακια των μεν και των δε.

Και που να δειτε πως κανουν αυτοι που τρακαρουν Leasing αυτοκινητα...γελαστοι γελαστοι σαν να μην συνεβη τιποτα...ελα μωρε θα προσεξω το στενο; Και αμα; 200 ευρω υποθεση ειναι...
Ετσι σκεφτονται...στα @@ τους.

EvilHawk καντους μια τεχνητη :oops: αρνηση εξυπρετησης απο τον σερβερ...θελουν διαλειμμα...:twisted:

manoulamou
01-10-06, 18:18
Γεγονος ειναι οτι αν στους δρομους κυκλοφορουσαν μονο μοτοσυκλετες τα πραγματα θα ηταν καλυτερα.

Ουτε καυσαεριο.
Ουτε κινηση και πηξιμο.
Ουτε καυσιμα (καμια σχεση) -δεν συμφερει το κρατος.
Ουτε προβλημα parking.
Ουτε 65+ χρονων να κυκλοφορουν σαν χαροι που βγηκαν παγανια -θα ειχαν παει στο ΚΑΤ...:lol:
Μειωμενα εξοδα συντηρησης...και βαλε στην λιστα...

Και λεω μοτοσυκλετες μονο γιατι ειναι επικινδυνοι αυτοι με τα αυτοκινητα και δη οσοι τρεφουν φθονο προς τις μοτοσυκλετες.

Επιτελους :oneup: η φωνη της λογικης:) ....των μοτοσυκλετιστων:whistle:
ΝΤΑΞ ΕΓΙΝA BANNED ΑΠΟ ΜΟΝΗ ΜΟΥ αχ ναχα και μια...

WAntilles
01-10-06, 18:20
Συμφωνω για ΠΡΩΤΗ φορά με Wantilles...
Στην Ελλάδα οι μηχανόβιοι την έχουν δει παρα πολύ δε μασάμε και κανουμε οτι γουστάρουμε και οι δρόμοι είναι δικοί μας και μας ανήκουν να ούμε όλες οι λωρίδες νταξη φλαράκι α??...
Αν δεν ηρεμήσουν πρόβλημα τους...
Εγω πάντα κοιτάω για μηχανές αλλα ΑΝ ο άλλος κάνει σφήνες σα μύγα με 100 χλμ/ώρα στα @@ μου αν τον απογειώσει κανείς...
ειδικά αν δε φοράει κράνος και το παίζει γ@μ@ου@!!!

Έτσι ακριβώς Harry.

Όχημα που δεν κινείται στο μέσο της λωρίδας αλλά μεταξύ αυτών, είναι ακριβώς σαν αεροσκάφος που κινείται στον αέρα εκτός αεροδιαδρόμου.

Ε να πάει να τσακιστεί σ' ένα βουνό όσο πιο γρήγορα γίνεται, πριν πάρει κι άλλους μαζί του στον κάτω κόσμο.

EvilHawk
01-10-06, 18:21
manulamu αυτή είναι λιγότερη ευέλικτη και απο αυτοκίνητο, η θεση της είναι έξω απο bar αραγμένη για να την κοιτούν τύποι που εχουν καταναλωτικά στερεότυπα για rock "άλλοθι" ...

takis222
01-10-06, 18:22
Ωραιες απαντησεις παλι........Μπραβο :rofl: :down: :rofl:.
Αλλα τι περιμενεις απο εναν λαο που....

1ον\ Τα τελευταια δεκα χρονια πηρε αμαξι και νομιζει οτι επιασε τον παπά απο τα .......:mad:

2ον\ Μην ξεχναμε το αποθυμενο του Ελληναρά......
' Ε,ρε και να 'χα φορτηγο,θα σου 'λεγα εγω....'

Οσοι οδηγουν μοτο\τα ειναι και αυτοι ανθρωποι σαν και εσας που μπορει να κανουν λαθη οπως και εσεις.
Τουλαχιστον (συνηθως) δεν παιρνουν κι αλλον στο λαιμο τους οταν τα κανουν.;)

EvilHawk
01-10-06, 18:24
Όχημα που δεν κινείται στο μέσο της λωρίδας αλλά μεταξύ αυτών, είναι ακριβώς σαν αεροσκάφος που κινείται στον αέρα εκτός αεροδιαδρόμου.


ουυυυυυ μας τρομάζουν αυτόι που κινούνται όταν είμαστε ακίνητοι ... :scared: :scared: :scared:

Jim Slip
01-10-06, 18:34
'Ολοι θέλουν δικαιώματα, αλλά όχι υποχρεώσεις. Μεγάλη μέριδα μοτοσυκλετιστών συμπεριφέρονται σαν καμικάζι. Αυτοκτονική συμπεριφορά. Τα είπαν και οι προηγούμενοι, κινούμενοι επικίνδυνα ανάμεσα σε λωρίδες, απίστευτες σφήνες κλπ. Και να πει κανείς πως είναι και σε θέση ισχύος. Λες και θα σκοτωθεί αυτός με το αμάξι, και όχι αυτοί.

Νικαετός
01-10-06, 18:42
manulamu αυτή είναι λιγότερη ευέλικτη και απο αυτοκίνητο, η θεση της είναι έξω απο bar αραγμένη για να την κοιτούν τύποι που εχουν καταναλωτικά στερεότυπα για rock "άλλοθι" ...

Ή για τους ατέλειωτους αυτοκινητόδρομους των κεντροδυτικών πολιτειών της Αμερικής , όπου και ταξιδεύεις απολαμβάνοντας και όχι πιασμένος ή διπλωμένος σαν τελικό s . :p

Σαφώς και οι Harley δεν είναι για τις μεγαλουπόλεις με έντονα κυκλοφοριακά προβλήματα .

maik
01-10-06, 18:42
Τρεις βασικοι κανονες του ΚΟΚ ειναι σαν να μην υπαρχουν για τους οδηγους δικυκλων.

1. Σταματαμε οταν το φαναρι ειναι κοκκινο
2. Αναβουμε φλας οταν θελουμε να στριψουμε .
3. Δεν κινουμαστε αντιθετα σε μονοδρομο.

EvilHawk
01-10-06, 18:44
Στην Αθήνα μόνο άμα είσαι αυτόχειρας δεν τα εφαρμόζεις , πιο βόρεια δεν ξέρουν τί κάνουν... :whistle:

Νικαετός
01-10-06, 18:45
Xμμμμ , εννοείς πως τους κανόνες αυτούς τηρούν οι οδηγοί αυτοκινήτων ?? Επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω "τα μάλλα" :p

Κακογέρακα , άσε και κανένα άλλον να προλάβει να γράψει :p
κοντεύεις να φθάσεις τον ...ξέρεις ποιον :bot:

maik
01-10-06, 18:50
Xμμμμ , εννοείς πως τους κανόνες αυτούς τηρούν οι οδηγοί αυτοκινήτων ?? Επέτρεψέ μου να αμφιβάλλω "τα μάλλα" :p

Ειδικα στον μονοδρομο πρακτικα ειναι αδυνατον να το παραβιασει αυτοκινητο.
Για τα υπολοιπα η σχεση ειναι 1000:1

Νικαετός
01-10-06, 19:05
Ειδικα στον μονοδρομο πρακτικα ειναι αδυνατον να το παραβιασει αυτοκινητο.
Για τα υπολοιπα η σχεση ειναι 1000:1


Χα ! Για έλα μια βόλτα από εδώ να μετρήσουμε πόσα ΙΧ περνάν κανονικά και πόσα ανάποδα μπροστά από το σπίτι μου ...και μια φορά παραλίγο να πλακωθώ στο ξύλο με έναν παραβάτη , που δεν έκανε πίσω για να περάσω , αλλά είχε την απαίτηση να κάνω εγώ όπισθεν ΟΛΟ τον δρόμο για να μην κάνει αυτός 20 μέτρα πίσω ...

Νομίζω πως από τους κανόνες που αναφέρεις , το λιγότερο κακό είναι η παραβίαση του συγκεκριμένου από τις μηχανές .

maik
01-10-06, 19:20
Χα ! Για έλα μια βόλτα από εδώ να μετρήσουμε πόσα ΙΧ περνάν κανονικά και πόσα ανάποδα μπροστά από το σπίτι μου ...και μια φορά παραλίγο να πλακωθώ στο ξύλο με έναν παραβάτη , που δεν έκανε πίσω για να περάσω , αλλά είχε την απαίτηση να κάνω εγώ όπισθεν ΟΛΟ τον δρόμο για να μην κάνει αυτός 20 μέτρα πίσω ...

Νομίζω πως από τους κανόνες που αναφέρεις , το λιγότερο κακό είναι η παραβίαση του συγκεκριμένου από τις μηχανές .

Η λυση ειναι απλη σβηνεις επι τοπου το αυτοκινητο και περιμενεις

Εδω παντως εκτος απο καμια δεκαρια κεντρικους δρομους ειναι κανονας η αντιθετη κινηση για τα δικυκλα και μαλιστα με ταχυτητα.

manoulamou
01-10-06, 19:24
Κατ αρχην να ξεκαθαρισω οτι οποιος παραβαινει τον ΚΟΚ
ειναι αξιοκατακριτος και επικινδυνος για τον εαυτο και για τους αλλους.
Μην ξεχναμε ομως κατι βασικο τα λαθη των μοτοσυκλετιστων συνηθως πιο πολυ
τα λουζονται οι ιδιοι και λιγοτερο οι υπολοιποι, ενω τα λαθη των αυτοκινητιστων ...
Να μην θυμισω τι επιπτωσεις εχει η συγκρουση των 2 τροχων με τους 4 και ανω.
Ας μαθουμε να συμβιωνουμε και ας μην τα βλεπουμε ολα σαν ενα πολεμο με λαθος αντιπαλο;)

apd
01-10-06, 21:19
Όλοι εσείς που ζητάτε να κινούνται οι μηχανές στην πόλη σαν αυτοκίνητα έχετε δίκιο. Σκεφτείτε μόνο ότι αν λειτουργούσαν σαν αυτοκίνητα, θα είχατε τη διπλή κίνηση να αντιμετωπίσετε...

sdikr
01-10-06, 22:01
Τρεις βασικοι κανονες του ΚΟΚ ειναι σαν να μην υπαρχουν για τους οδηγους δικυκλων.

1. Σταματαμε οταν το φαναρι ειναι κοκκινο
2. Αναβουμε φλας οταν θελουμε να στριψουμε .
3. Δεν κινουμαστε αντιθετα σε μονοδρομο.

Μπα εγώ αλλο πραγμα βλέπω, οτι ειναι σαν να μην υπάρχουν για αυτους με τα μεγάλα τα τουτουτ, και δεν φτάνει μονο αυτό, απαιτούν ενω εχουν μπεί παράνομα σε μονόδρομο να περάσουν ;)

Αλλά τωρα τι να λέμε, ξέρουμε τι θα πείτε, ξέρετε τι θα πουμε δεν θα συμφωνήσουμε

maik
02-10-06, 00:31
Μην ξεχναμε ομως κατι βασικο τα λαθη των μοτοσυκλετιστων συνηθως πιο πολυ
τα λουζονται οι ιδιοι και λιγοτερο οι υπολοιποι, ενω τα λαθη των αυτοκινητιστων ...
Να μην θυμισω τι επιπτωσεις εχει η συγκρουση των 2 τροχων με τους 4 και ανω.
Ας μαθουμε να συμβιωνουμε και ας μην τα βλεπουμε ολα σαν ενα πολεμο με λαθος αντιπαλο;)


Οποιος θελει να αυτοκτονησει υπαρχουν δεκαδες τροποι να το κανει. Ομως τι φταιει καποιος που παει στην δουλεια του και ξαφνικα του πεταγετε μπροστα του απο το πουθενα ενα δικυκλο με οδηγο χωρις κρανος και χωρις φωτα ;;; Νομιζεται οτι θα ειναι η καλυτερη του;; Θα κανει τουλαχιστον δυο τρια χρονια να ξεμπλεξει με τα δικαστηρια χωρις να υπολογισουμε ψυχικη φθορα κλπ.

HaRRy
02-10-06, 00:49
2ον\ Μην ξεχναμε το αποθυμενο του Ελληναρά......
' Ε,ρε και να 'χα φορτηγο,θα σου 'λεγα εγω....'


Θα πουλήσω ότι έχω, να πάρω ενα HUMMER, να σας περάσω όλους απο πάνω!
Και θα ζω ΜΕΣΑ σε αυτό!!! :lol::rolleyes:

WAntilles
02-10-06, 00:53
Οποιος θελει να αυτοκτονησει υπαρχουν δεκαδες τροποι να το κανει. Ομως τι φταιει καποιος που παει στην δουλεια του και ξαφνικα του πεταγετε μπροστα του απο το πουθενα ενα δικυκλο με οδηγο χωρις κρανος και χωρις φωτα ;;; Νομιζεται οτι θα ειναι η καλυτερη του;; Θα κανει τουλαχιστον δυο τρια χρονια να ξεμπλεξει με τα δικαστηρια χωρις να υπολογισουμε ψυχικη φθορα κλπ.

Έτσι ακριβώς όπως τα λες Μάικ.

Και χωρίς καθρέπτες.

Reef
02-10-06, 00:54
αλφα ξεχασες εναν κανοννα:

η μοτοσυκλετα και δη η μικρη δεν ειναι νταλικα αν την προσπερασετε με 150 αφηνοντας αποσταση κατα τη προσπεραση μικροτερη των 30 cm ο μοτοσυκλετιστης θα χασει την ισοροπια του!

ranger
02-10-06, 00:59
3 σελίδες για να μάθουν οι αυτοκινητούχοι να οδηγούν σύμφωνα με τους κανόνες των μηχανόβιων...

Ο δίκυκλος φυσικά και δεν είναι και αλήτης αλλά δεν είναι και άγιος. Ο αντίστοιχος δεκάλογος θα είχε μεγάλο ενδιαφέρον.

Reef
02-10-06, 01:00
αληλοσεβασμος ειναι το βασικοτερο, και οι δυο να σεβονται τον αλλο ,

ESP1982
02-10-06, 03:20
Να ρωτήσω κάτι το οποίο έχω απορία εδώ και πολύ καιρό και με το topic αυτό μου ξαναήρθε...

Σε πιθανή σύγκρουση αυτοκινήτου-μηχανής (με τη μηχανή να έχει παραβιάσει stop ή κόκκινο σηματοδότη) και πρόκληση μεγάλης σωματικής βλάβης στον μηχανόβιο (προφανώς) ο οδηγός του αυτοκινήτου κατηγορείται; :hmm:

Gordito
02-10-06, 03:31
Αν δεν εχει κανει παραβαση σαφως και οχι.
Σημερα πηγε να με πατησει ενας ελεεινος μηχανοβιος που εκανε προσπεραση σε κινηση και πηγε να με φαει πανω στη διαχωριστικη.
Δεν νομιζω οτι υπαρχει οδηγος που χτυπαει επιτηδες μηχανες επειδη οδηγουν ασχημα.Τις χτυπαει επειδη ειναι απροσεχτος.Αλλο θεμα αυτο,εχει να κανει γενικοτερα με οδηγικη συμπεριφορα
Αλλα οταν αλητες μηχανοβιοι κανουν σφηνες,κανουν θορυβο,κανουν σουζες,δεν εχουν φωτα,δεν εχουν φλας,πανε αντιθετα δεν φταινε οι αυτοκινητιστες μετα.

SantoPtol
02-10-06, 03:52
Επίσης η χρήση του κράνους είναι υποχρεωτική (ακριβώς όσο υποχρεωτική είναι και η ζώνη ασφαλείας στα αυτοκίνητα) και ο κατασκευαστής προτείνει να φοριούνται στο κεφάλι και όχι στον αγκώνα.

Τι να κάνουμε την τελευταία φορά που έπεσα έσπασα το χέρι μου. :rofl:
Πλάκα κάνω, ούτε καν ξέρω να οδηγώ μοτοσυκλέτα. Αν και μισώ την άσχημη οδηγηκή συμπεριφορά πολλών μοτοσυκλετιστών πάντα τους προσέχω και πολλές φορές τους παραχωρώ και προτεραιότητα γιατί αν κάτι πάει στραβά εγώ είμαι πίσω από μια παλιολαμαρίνα που θα με προστατέψει ενώ αυτοί...

katafitos
02-10-06, 04:29
Μηπως παρατηρω καποιο μαζοχισμο? Αυτη την στιγμη δεν ειμαι στο club των μηχανοβιων αλλα καθε μηχανη που βλεπετε στον δρομο θα πρεπει να τον ευχαριστειτε γιατι μολις γλυτωσατε 4 μετρα ουρας. Αρα 40x4=160 μετρα μια τυπικη μερα.Περιπου 20 λεπτα την ημερα. Για πεταμα τα εχετε? Δηλαδη τι πρεπει να γινει να παρουν ολοι τα αυτοκινητα?
Οσο αλητης ειναι ενα μηχανοβιος που χωνεται και δεν βγαζει φλας, αλλο τοσο ειναι ενας κουστουμαρισμενος με το αστερι μπροστα που νομιζει οτι ο δρομος εγινε γι αυτον. Αλλα ξεχασα, αυτος δεν φοραει σκουλαρικι ή δερματινα. Μην μιλησω για κατι σφηκες στιλ rally και saxo που αντι να πανε σε κανε λουνα παρκ να παρουν την καθημερινη προσωπικη δοση αδρεναλινης, την μυραζουν απλωχερα στον δρομο. Tζαμπε την βγαλαμε. Που να τρεχεις σε alou.

Αλητης ειναι αυτος που ακομη και τρενο να οδηγησει θα το επιδεικνυει απλοχερα σε ολους.

maik
02-10-06, 09:09
Να ρωτήσω κάτι το οποίο έχω απορία εδώ και πολύ καιρό και με το topic αυτό μου ξαναήρθε...

Σε πιθανή σύγκρουση αυτοκινήτου-μηχανής (με τη μηχανή να έχει παραβιάσει stop ή κόκκινο σηματοδότη) και πρόκληση μεγάλης σωματικής βλάβης στον μηχανόβιο (προφανώς) ο οδηγός του αυτοκινήτου κατηγορείται; :hmm:

Αν υπαρχει σωματικη βλαβη γινεται παντα δικαστηριο.Ασχετα ποιος φταει.Μπορει ο οδηγος του αυτοκινητου να εχει 100% δικιο και να αθωωθει αλλα την φασαρια του δικαστηριου δεν την γλυτωνει.

apd
02-10-06, 09:40
Σωστά ρε Κατάφυτε, αλλά πες και το πιο απλό. Όλοι αυτοί που πακετάρουν συλλήβδην τους μοτοσυκλετιστές, έχουν βριστεί πολλάκις με άλλους αυτοκινητιστές που κάνουν τις ίδιες ακριβώς ταρζανιές. Αλλά είναι πάντα πιο εύκολο να το βλέπουν με τη λογική εμείς (οι καλοί) και οι άλλοι. Δε θα μπω στη λογική να υπερασπιστώ το κάθε τσογλάνι που κάνει μαγκιές με δίτροχο, μη θεωρείτε κι εσείς ότι όποιος είναι σ' ένα ντενεκέ με ρόδες φοράει αξιοπρέπεια...

aroutis
02-10-06, 09:47
Οσο ο μηχανόβιος δεν σέβεται τον εαυτό του και τους υπόλοιπους, θα υπάρχει πρόβλημα.

Δικαιολογίες πάντα θα υπάρχουν, η πλέον δημοφιλής αφορά το οτι είναι ευέλικτες, αλλη μία οτι αν κινούταν ως αυτοκίνητα θα είχαμε μεγαλύτερη κίνηση.

Το οτι θα είχαμε μεγαλύτερη κίνηση ειναι αλήθεια, αυτό όμως δεν δικαιολογεί ουτε τις παρανομίες (δες κίνηση πάνω στη διαχωριστική, προσπέραση από τα δεξια για παράδειγμα), ουτε το να θέτεις ιδια ζωη σε κίνδυνο, ζητώντας παράλληλα από τον ΑΛΛΟ να σε προσέχει.

manoulamou
02-10-06, 10:30
Κανείς σοφος, συνετος και νομοταγης αυτοκινητιστης
ο οποιος φοραει τη ζωνη ασφαλειας του παντα και παντου,
δεν βλεπει τους υπολοιπους στο δρομο σαν ανταγωνιστες ΚΑΙ
το οχημα του το αφηνει παρκαρισμενο αν εχει πιει ή
προκειται να πιει εστω κι ενα ποτηρακι αλκοολ
ΔΕΝ ΘΑ ΓΡΑΨΕΙ επιτελους για
Δέκα πράγματα που πρέπει να ξέρουν όλοι οι οδηγοί μοτοσυκλετών για τα αυτοκίνητα.
Προσωπικα προσπαθω να συνταξω τον 10λογο του καλου επιβατη ΜΜΜ:rofl::respekt:



αντε παλι ΑMD vs Intel :p εγινε ενα ακομη τοπικ

apok
02-10-06, 10:42
Έχοντας 3-4 χρόνια σε δίκυκλο και μετέβην σε 4κυκλο έχω να πω τα εξής:
α) Όποιος δεν έχει οδηγήσει μηχανή δεν μπορεί να ξέρει τι σημαίνει κίνδυνος στην πόλη με αποτέλεσμα να προκαλει με την άνγοιά του.
β) Οι 2κυκλιστές καλό είναι να μην κορνάρουν ασυστόλως όταν ένα όχημα τους εμποδίζει στο lane splitting;) ουτε να νομίζουν οτι οδηγουν ασθενοφόρο σε κίνηση και ολοι πρέπει να πάνε δεξια - αριστερά για να αφήσουν το μέσο των λωριδών ελεύθερο για να περάσουν
γ) Καλό θα ειναι επίσης να προσέχουν λίγο παραπάνω τους γαμωκαθρέπτες των αυτοκινήτων ( 40€ ο μαιμου έχει το λιγότερο )
δ) Οι αυτοκινητιστές πρέπει να ξέρουν οτι το πισω αριστερό φλας ειναι " τυφλό σημείο " με αποτέλεσμα όταν ένα δικυκλο περάσει με ταχύτητα άνω των 50km/h, με συνδυασμό κεντρικού & αριστερου καθρέπτη ειναι πρακτικά αδύνατο να τον δουν.. Καλό θα ειναι να γυρνάμε και λίγο την κεφάλα μας;)
ε) Οι δυκλικιστές των on - off, enduro μηχανών θα πρέπει όπωσδήποτε να ρυθμίζουν τα φώτα τους πιο χαμηλά διότι τυφλώνουν το προπορευόμενο αυτοκίνητο στιγμιαία, με αποτέλεσμα ο οδηγός να έχει μειωμένη αντίλληψη και μπορεί να προκαλέσει ατύχημα
στ) Άπαντες να ρυθμίσουν τις γαμωξατμίσεις τους.. Δε χρειάζεται να ξεσηκώνεται το συμπαν επειδή το ΧΤ ή το πειραγμένο ( σαν το δικό μου :-k ) αυτοκίνητο σκάνε γκαζιά με συμπλέκτη, πριν τη στροφή;)

Αυτά.. αν θυμηθώ κάτι άλλο θα επανέλθω:D

gassim
02-10-06, 10:59
Ρε παιδιά όποιος κυκλοφορεί στον δρόμο οφείλει να σέβεται τον ΚΟΚ. Δεν εχει καμία σημασία τι όχημα καβαλάς (αν και με το ποδήλατο είναι κομάτι δύσκολο να είσαι πάντα τυπικός, δεν σε υπολογίζουν ούτε οι πεζοί)
Οι μοτοσυκλετιστές είναι πιο επιρεπείς στην παρανομία όχι επειδή είναι τίποτα αλήτες αλλά επειδή με μηχανή είναι πιο εύκολο να παρανομήσεις, αλλιώς περνάς το κόκκινο με παπάκι και αλλιώς με αυτοκίνητο, πιο δύσκολα φοράς κράνος με 40 βαθμούς καύσωνα παρά ζώνη ασφαλείας μέσα στο air contdition, μεγαλύτερος ο πειρασμός να πατήσεις διπλή γραμμή και να τους προσπεράσεις όλους κτλ κτλ κτλ.
Η παρανομία του μοτοσυκλετιστή όμως έχει μεγαλύτερη βαρύτητα επειδή μεγαλύτερο είναι και το ρίσκο. Αυτό που για το αυτοκίνητο είναι μια απλή σύγκρουση, για την μηχανή είναι πτώση με απρόβλεπτες συνέπειες. Οι μοτοσυκλετιστές οφείλουν να είναι 10 φορές πιο προσεκτικοί και τυπικοί απο τους αυτοκινηστές.

Μια και το έφερε η κουβέντα, δεν εχω καμία συμπάθεια στα αυτοκίνητα και θα είμαι ο πρώτος που θα κλειδώσει το δικό του μόλις βελτιωθούν κάπως οι συγκοινωνίες στην περιοχή μου.

great
02-10-06, 12:09
ε) Οι δυκλικιστές των on - off, enduro μηχανών θα πρέπει όπωσδήποτε να ρυθμίζουν τα φώτα τους πιο χαμηλά διότι τυφλώνουν το προπορευόμενο αυτοκίνητο στιγμιαία, με αποτέλεσμα ο οδηγός να έχει μειωμένη αντίλληψη και μπορεί να προκαλέσει ατύχημα

πω πω τι ελεεινό που είναι αυτό !!
και ίδιος όταν είσαι τίποτα σταματημένος στο φανάρι και έρχεται και αυτός από πίσω σου η στο πλάι γιατί δεν χωράει να περάσει ανάμεσα από δυο αυτοκίνητα και έχεις τους προβολείς του πάνω σου και είναι λες και έχει κατεβει το διαστημόπλοιο από το στενές επαφές τρίτου τύπου !!!
:nono: :nono:

WAntilles
02-10-06, 13:06
3 σελίδες για να μάθουν οι αυτοκινητούχοι να οδηγούν σύμφωνα με τους κανόνες των μηχανόβιων.

Δεν υπάρχουν κανόνες των μεν και των δε.

Υπάρχουν συγκεκριμένοι ΚΑΙ ΜΟΝΟ κανόνες που είναι αυτοί εδώ:

http://www.adslgr.com/forum/showpost.php?p=790025&postcount=8


Μηπως παρατηρω καποιο μαζοχισμο? Αυτη την στιγμη δεν ειμαι στο club των μηχανοβιων αλλα καθε μηχανη που βλεπετε στον δρομο θα πρεπει να τον ευχαριστειτε γιατι μολις γλυτωσατε 4 μετρα ουρας. Αρα 40x4=160 μετρα μια τυπικη μερα.Περιπου 20 λεπτα την ημερα. Για πεταμα τα εχετε? Δηλαδη τι πρεπει να γινει να παρουν ολοι τα αυτοκινητα?

Όχι. Να πάρουν όλοι τα ΜΜΜ.

Αυτή είναι η λύση όχι εγκληματικές αλητείες με lane-splitting.


Αν υπαρχει σωματικη βλαβη γινεται παντα δικαστηριο.Ασχετα ποιος φταει.Μπορει ο οδηγος του αυτοκινητου να εχει 100% δικιο και να αθωωθει αλλα την φασαρια του δικαστηριου δεν την γλυτωνει.

Ε κάποτε πρέπει αυτό να παύσει.

Δεν μπορεί να το παίζει ο άλλος λόγω κ@@λας Harley Davidson & the Malboro Man, και να τραβολογιέμαι εγώ στο δικαστήριο επειδή αυτός έπεσε πάνω μου κι έγινε λιώμα.

Ή επειδή π.χ. στη Συγγρού που είναι κλειστός αυτοκινητόδρομος - απαγορευμένος για πεζούς - υπάρχουν ανόητοι που πηδάνε τις μπαριέρες.

Θα πρέπει επιτέλους η πολιτεία να προστατεύσει τους συνηδειτούς από τους ασυνήδειτους.


Οι αυτοκινητιστές πρέπει να ξέρουν οτι το πισω αριστερό φλας ειναι " τυφλό σημείο " με αποτέλεσμα όταν ένα δικυκλο περάσει με ταχύτητα άνω των 50km/h, με συνδυασμό κεντρικού & αριστερου καθρέπτη ειναι πρακτικά αδύνατο να τον δουν.. Καλό θα ειναι να γυρνάμε και λίγο την κεφάλα μας

Πρόβλημά τους (των 2κυκλιστών).

Αν ο 2κυκλος δεν πηγαίνει με Γουώρπ-9, θα τον δουν οπωσδήποτε.


Μια και το έφερε η κουβέντα, δεν εχω καμία συμπάθεια στα αυτοκίνητα και θα είμαι ο πρώτος που θα κλειδώσει το δικό του μόλις βελτιωθούν κάπως οι συγκοινωνίες στην περιοχή μου.

Πολύ καλά τα λες gassim.

Η λύση δεν είναι το δολοφονικό lane-splitting αλλά τα MMM.

aroutis
02-10-06, 13:20
Εγώ θα προσθέσω οτι υπάρχει Κ.Ο.Κ. και δεν νομίζω οτι έχει διακρίσεις για μηχανές και αυτοκίνητα στο πνεύμα του thread..

@ ADSLgr.com All rights reserved.