PDA

Επιστροφή στο Forum : Τι γινεται ρε παιδια ταχυτητες ISDNμε 384DSL εδω στο Αιγαλεω



Vadur
11-03-04, 05:25
Δεν εχω δει ακομα το πολυποθητο 45αρακι ΚΒ/SEC!
Για να λεω την αληθια οι ταχυτητες μου ειναι ISDN!Με δυσκολια ξεπερνανε τα 24 KB/SEC!
Γιατι σερνεται ετσι ρε παιδια εδω στο Αιγαλεω!
Χρησιμοποιω το Speedtouch 530i over ISDN
FORTHNET 384/128
Ethernet συνδεση και PPPoA..
Tι να φταει αραγε?
Να αρχησω παλι τον τηλεφωνικο αγωνα στο 121?

Kostas7GTR
11-03-04, 15:27
Δεν εχω δει ακομα το πολυποθητο 45αρακι ΚΒ/SEC!
Για να λεω την αληθια οι ταχυτητες μου ειναι ISDN!Με δυσκολια ξεπερνανε τα 24 KB/SEC!
Γιατι σερνεται ετσι ρε παιδια εδω στο Αιγαλεω!
Χρησιμοποιω το Speedtouch 530i over ISDN
FORTHNET 384/128
Ethernet συνδεση και PPPoA..
Tι να φταει αραγε?
Να αρχησω παλι τον τηλεφωνικο αγωνα στο 121?

Τι να σου πώ ρε φίλε με τους καραγκιόζηδες του Π-ΟΤΕ ?? Και εγώ Αιγάλεω μένω και με τελλάς 384 και Zyxel 652HW έχω και εγώ ΜΑΧ 25kbyte/sec !!! Άσε τα pings! Σε Ελλάδα 100 με 170 στην καλύτερη και με εξωτερικό έχω και 999 !!!@#$@΅ΕΡ΅ΕΡ :twisted: Πήρα 2 φορές στο 121 και μου λένε μ@λ@κιες ότι και καλά δεν έχει πρόβλημα η γραμμή μου και τέτοιες βλακίες !!!! :shock:

Vadur
11-03-04, 15:44
Φιλε κατι πρεπει να κανουμε..!Δεν πληρωνουμε για ενα ενισχυμενο always-on ISDN!
Μολις τους πηρα τηλεφωνο και θα το ξανακανω αρκετες φορες,θελει πιεση η φαση..Πολυ πιεση..

Vadur
11-03-04, 15:49
Να σε ρωτησω κατι εισαι και εσυ OVER ISDN?

ikonsgr
11-03-04, 16:00
Συγνώμη,αλλά πως βγάζετε αυτό το συμπέρασμα ρε παιδιά? Σας το λέω διότι υπάρχουν χιλιάδες λογοι που μπορεί να παίζει η ταχύτητα του download ειδικά σε p2p clients (e-mule, overnet, kazaa κτλ). Να σας πω τι έχω κάνει εγώ για να βεβαιωθώ οτι τα μεγάλα σκαμπανεβάσματα και η φαινομενικά μέτρια μέση ταχύτητα που εχω με το overnet καιτο emule δεν ωφειλοταν στον provider ουτε στον OΤΕ αλλά έχει να κάνει με την διαθεσιμότητα των αρχείων που κατεβάζω αλλά και το φόρτο του δικτύου έξω απο την Ελλάδα, μέχρι τα σημεία απο τα οποία κάνω download. Πολύ απλά μπήκα στο www.filecity.gr που είναι της acn ( μιας και έχω acn σύνδεση ) και έκανα ένα μεγάλο download π.χ. 150Mb. E, λοιπόν η ταχύτητα ήταν ικανοποιητικότατη και έπαιζε ανάμεσα στα 28-35Kb έχωντας 256/128 σύνδεση, είχα μέση ταχύτητα 30.5Kb/sec! Oταν λοιπόν μου μπαίνει η ιδέα οτι κάπου έχω πρόβλημα στο download, με αυτό το "τεστ" αξακριβώνω αν το πρόβλημα είναι "εσσωτερικό" (δηλ. acn/οτε) ή "εξωτερικό", για το οποίο δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα βέβαια. Μεγάλη σημασία πάντως παίζει η διαθεσιμότητα των αρχείων που κατεβάζετε. Εχω στο Overnet 1-2 ταινίες που κατεβαίνουν εδω και 1 μήνα!!! Εβαλα προχθες να κατεβάσω ένα παιχνίδι 700mb iso image και κατέβηκε σε 8 ώρες! Για δοκιμάστε να κάνετε κι'εσεις κάτι παρόμοιο, οχι τίποτ'αλλο για να σας φυγει και απορία για το ποιος φταίει 8) . Π.χ για forthnet πάτε στο tucows.forthnet.gr και δοκιμάστε να κατεβάσετε κάτι μεγαλούτσικο. Καλές δοκιμές ! :wink:

AC9800PBA
11-03-04, 16:51
Kostas7GTR, Αν το game που θες να παίξεις χρησιμοποιεί UDP καλά κάνει και έχει...τέτοια <<οραία>> pings κοίτα αυτό το post http://www.adslgr.com/forum/viewtopic.php?t=5283

Slay
11-03-04, 17:22
Συγνώμη,αλλά πως βγάζετε αυτό το συμπέρασμα ρε παιδιά? Σας το λέω διότι υπάρχουν χιλιάδες λογοι που μπορεί να παίζει η ταχύτητα του download ειδικά σε p2p clients (e-mule, overnet, kazaa κτλ).

εχουν δικιο και φωναζουν, το προβλημα παρατηρηται οταν ενα κεντρο κοντευει να γεμισει η εχει γεμισει, τοτε ο οτε σου μειωνει τα πακετα/δτλ εχουμε δει απο mrtg να πεφτουν στα 24/sec η ακομα και ποιο κατω, αν βαλεις μεγιστο MTU 1500 βγαλεις και το Overhead κοιτα ποσα πραγματικα σου μενουν, μενω πατρα και ειμαι στο κεντρο του σκαγιοπουλειου, στην αρχη οταν εβαλα ηταν οκ τωρα μετα βιας 30ΚΒ se ftp me ntua h forthnet και αυτο σε peaks , sustained einai kapoy sta 25.

Kombatant
11-03-04, 17:32
Το κέντρο του Αιγάλεω κάνει γενικότερα περίεργα, εγώ μένω Χαϊδάρι και μιας και ανήκω εκεί έχω τα ίδια προβλήματα, πότε δουλεύει full speed και πότε όχι. Και δε μιλάμε για p2p προγράμματα εδώ, αλλά για downloads από http και ftp ότι έχει τέτοιες ταχύτητες.

Kostas7GTR
11-03-04, 19:27
Να σε ρωτησω κατι εισαι και εσυ OVER ISDN?

Και :shock: εγώ Over ISDN

Kostas7GTR
11-03-04, 19:32
Συγνώμη,αλλά πως βγάζετε αυτό το συμπέρασμα ρε παιδιά? Σας το λέω διότι υπάρχουν χιλιάδες λογοι που μπορεί να παίζει η ταχύτητα του download ειδικά σε p2p clients (e-mule, overnet, kazaa κτλ). Να σας πω τι έχω κάνει εγώ για να βεβαιωθώ οτι τα μεγάλα σκαμπανεβάσματα και η φαινομενικά μέτρια μέση ταχύτητα που εχω με το overnet καιτο emule δεν ωφειλοταν στον provider ουτε στον OΤΕ αλλά έχει να κάνει με την διαθεσιμότητα των αρχείων που κατεβάζω αλλά και το φόρτο του δικτύου έξω απο την Ελλάδα, μέχρι τα σημεία απο τα οποία κάνω download. Πολύ απλά μπήκα στο www.filecity.gr που είναι της acn ( μιας και έχω acn σύνδεση ) και έκανα ένα μεγάλο download π.χ. 150Mb. E, λοιπόν η ταχύτητα ήταν ικανοποιητικότατη και έπαιζε ανάμεσα στα 28-35Kb έχωντας 256/128 σύνδεση, είχα μέση ταχύτητα 30.5Kb/sec! Oταν λοιπόν μου μπαίνει η ιδέα οτι κάπου έχω πρόβλημα στο download, με αυτό το "τεστ" αξακριβώνω αν το πρόβλημα είναι "εσσωτερικό" (δηλ. acn/οτε) ή "εξωτερικό", για το οποίο δεν μπορούμε να κάνουμε και πολλά πράγματα βέβαια. Μεγάλη σημασία πάντως παίζει η διαθεσιμότητα των αρχείων που κατεβάζετε. Εχω στο Overnet 1-2 ταινίες που κατεβαίνουν εδω και 1 μήνα!!! Εβαλα προχθες να κατεβάσω ένα παιχνίδι 700mb iso image και κατέβηκε σε 8 ώρες! Για δοκιμάστε να κάνετε κι'εσεις κάτι παρόμοιο, οχι τίποτ'αλλο για να σας φυγει και απορία για το ποιος φταίει 8) . Π.χ για forthnet πάτε στο tucows.forthnet.gr και δοκιμάστε να κατεβάσετε κάτι μεγαλούτσικο. Καλές δοκιμές ! :wink:

Φίλε μου εδώ και 40 μέρες που έχω DSL μόνο τις 4 πρώτες μέρες που είχα δει ταχύτητα πάνω απο 30kb !!! και φυσικά μιλάω για μεγάλα αρχεία και απο ελλήνικους server αλλά και ξένους !(Ati.com) ότι και να έκανα ένα και το αυτό! Αισχος ταχυτητα !!! :evil:

ikonsgr
12-03-04, 00:23
Kαλά , καλά μη βαράτε μια κουβέντα είπα! 8) Επειδη στο παρελθόν έχει γίνει πολλές φορές θέμα για τις ταχύτητες και πολύ εννοουν "πρόβλημα" άμα δουν την ταχύτητα σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να κάνουν να πέφτει 10% κάτω απο το μέγιστο! Προφανώς αν είναι έτσι οπως τα λέτε έχετε πρόβλημα υπερπλυθσμού 8) Αμ ,τα λεγα εγώ στην Ελλάδα πρώτα δίνουμε τις παροχές και τις υπηρεσίες χωρίς να σχολούμαστε αν η υποδομή αρκεί για να πάρει και η κουτσή μαρία ADSL... :? Kαι που είστε ακόμα, με τις συνεχείς πτώσεις τιμών σε λίγους μήνες θα πρακαλάμε να έχουμε ταχύτητες 10kb/sec άμα δεν αγανακτήσει ο κόσμος και δεν τους βάλουν "χέρι" απο την Ε.Ε δεν προκειται να συγκινιθούν και να κάνουν πραγματικά μεγάλες αναβαθμίσεις...Ευχομαι να διαψευστώ, αλλά.. :?

Kostas7GTR
12-03-04, 00:28
Kαλά , καλά μη βαράτε μια κουβέντα είπα! 8) Επειδη στο παρελθόν έχει γίνει πολλές φορές θέμα για τις ταχύτητες και πολύ εννοουν "πρόβλημα" άμα δουν την ταχύτητα σε ΟΤΙΔΗΠΟΤΕ και να κάνουν να πέφτει 10% κάτω απο το μέγιστο! Προφανώς αν είναι έτσι οπως τα λέτε έχετε πρόβλημα υπερπλυθσμού 8) Αμ ,τα λεγα εγώ στην Ελλάδα πρώτα δίνουμε τις παροχές και τις υπηρεσίες χωρίς να σχολούμαστε αν η υποδομή αρκεί για να πάρει και η κουτσή μαρία ADSL... :? Kαι που είστε ακόμα, με τις συνεχείς πτώσεις τιμών σε λίγους μήνες θα πρακαλάμε να έχουμε ταχύτητες 10kb/sec άμα δεν αγανακτήσει ο κόσμος και δεν τους βάλουν "χέρι" απο την Ε.Ε δεν προκειται να συγκινιθούν και να κάνουν πραγματικά μεγάλες αναβαθμίσεις...Ευχομαι να διαψευστώ, αλλά.. :?

Δέν βαράω ρε συ :D Απλά έχω φάει τα κομμάτια μου ένα μήνα και δεν έχω βγάλει άκρη ! Πάω σε κάτι τύπους που δεν ξέρουν κάν τι κερδίζουν με το DSL και έχουν τρελές ταχύτητες !!!!

Vadur
12-03-04, 14:24
Μολις με πηραν τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ..Το προβλημα μου ειπαν στο DSLAM του Αιγαλεου αντιμετωπιζεται,με ρωτησαν αν ειδα βελτιωση..
Χθες ειχα πραγματι μια βελτιωση..τωρα τι να πω θα περιμενω να παμε στις ωρες που πρεπει και θα δω..Φυσικο ειναι 1.30 το μεσημερι να μην υπαρχει και πολυ bandwidth.Αν μετα τις 11 δω καλες ταχυτητες τοτε ναι κατι εκαναν..

Kombatant
13-03-04, 02:20
Vadur, τουλάχιστον αναγνώρισαν πρόβλημα, κάτι είναι και αυτό.. αίντε να δούμε..

Kostas7GTR
16-03-04, 01:53
Μολις με πηραν τηλεφωνο απο τον ΟΤΕ..Το προβλημα μου ειπαν στο DSLAM του Αιγαλεου αντιμετωπιζεται,με ρωτησαν αν ειδα βελτιωση..
Χθες ειχα πραγματι μια βελτιωση..τωρα τι να πω θα περιμενω να παμε στις ωρες που πρεπει και θα δω..Φυσικο ειναι 1.30 το μεσημερι να μην υπαρχει και πολυ bandwidth.Αν μετα τις 11 δω καλες ταχυτητες τοτε ναι κατι εκαναν..

Και εγώ είδα μεγάλη διαφορά στην ταχυτητα την παρασκευη και το Σαββατο. Τωρα ομως μαυρα χαλια ξανα! Εσένα πως παει?

Kombatant
16-03-04, 01:54
Και δω μαύρα χάλια σήμερα 25-30. Και είμαι και με Tellas, οπότε σίγουρα δεν είναι ο ISP...

Vadur
16-03-04, 02:07
Λοιπον την παρασκευη το βραδυ οι ταχυτητες ηταν καλες..ωραια σκεφτηκα αμεσως ο οτι ο ΟΤΕ κατι εκανε..Σαβ/κυριακο δεν ειμαι online..
και ερχομαστε σημερα δευτερα μεσημερι οπου δεν λεει να ξεκολλησει απο το 20-25..χαλια πολυ χαλια ακομη και τωρα 1 το βραδυ! :cry:

mindtrapper
16-03-04, 05:51
Χτες κατα τις 20.00 με 4θνετ (Γιαννενα) κατέβαζα απο το DC++ μια ταινία με 41ΚΒ/s κολλημένο για αρκετή ώρα. Κάτω από 35 δεν πήγε εκτος αν έβαζα να κατεβει και τιποτε αλλο. Λέτε να εκανε τιποτα η 4θνετ;;

@ ADSLgr.com All rights reserved.