PDA

Επιστροφή στο Forum : Εφαγε αρνι η γραμμη και τα παιξε?



doulemporos
25-04-11, 17:32
τις τελευταιες 5 ημερεσ η ταχυτητα μου εχει μειωθει σε απελπιστικο βαθμο και πραγματικα βρισκομαι σε κατασταση συγχησης. αλλα ας παρουμε τα πραγματα αναλυτικα. απο οταν μετακομισα στον αγιο στεφανο τα στατιστικα της γραμμης μου ηταν απολυτα ικανοποιητικα.κλειδωνα στα 14-16 mbps κατεβαζα με 1,4-1,8mb/sec και γενικα η ζωη εμφανιζοταν πολυ ομορφη. την τελευταια εβδομαδα μπηκα στο πειρασμο να αγορασω ενα αλλο router (εχω το baudtec infinity) κυριως για αυξηση της εμβελειας στο ασυρματο δικτυο μου. για τραγικη συμπτωση εκει αρχισε και η καταρευση της γραμμης. απο τα 15 mbps πεσαμε στα 4,5 με το ζορι και το attenuation εκτοξευτηκε στο 54-57. (να σημειωσω οτι βρισκομαι στα 1200 μετρα απο το dslam της ανοιξης). δηλωσα βλαβη στο 121 και ο τεχνικοσ με πηρε την αλλη μερα (Μ παρασκευη) να μου δηλωσει οτι με εβαλε σε 8ρι προφιλ και συνδεομαι στην εκπληκτικη ταχυτητα των 5,5 mbps. :rofl::rofl::rofl::rofl::rofl::down::down: αφου του εξηγησα το προηγουμενο status quo της γραμμης μου ειπε οτι θα στειλει συνεργειο για ελεγχο. σημερα που επεστερεψα απο το 3ημερο η γραμμη ειναι τα ιδια σκατα (ουπσ σορρυ) 4,2-4,5 και βαστα τουρκο να γιομισω. εχει κανενας αλλος συνδρομητης του οτε προβλημα στην περιοχη? οχι και τιποτα λλο εβριζα το dslam της πεντελης που ημουν και η αδερφη μου μου ειπε οτι εκεινη πλεον συνδεεται στα 6 (με 3,5 km αποσταση):rofl::rofl::rofl::rofl::
αυτο που με εκνευριζει ειναι οτι τα προβληματα ξεκινησαν μολισ ανανεωθηκε το 12μηνο με τον οτε. τυχαιο? ας ελπισουμε

ps το belkin λεει οτι ειμαι σε ιnterleaved. κανονικα δε θα επρεπε να ειμαι σε fastpath? εχει καμια σχεση αυτο?

pan24
25-04-11, 17:44
για δοκιμασε να ξανασυνδεσεις το baudtec.παιζει να φταιει ασυμβατοτητα του τσιπ του dslam με το τσιπ του modem σου

doulemporos
25-04-11, 18:15
για δοκιμασε να ξανασυνδεσεις το baudtec.παιζει να φταιει ασυμβατοτητα του τσιπ του dslam με το τσιπ του modem σου

απλα μια μικρη βελτιωση. απο 4,2 πηγαμε στα 5,1 και το attenuation ειχε μια αισθητη πτωση 8 μοναδων και πλεον ειναι 49. δηλαδη χεσε μεσα πολυχρρονη που δε γιναμε ευζωνοι. lol ψιλιαζομαι οτι με τα σκαψιματα μπροστα απο τον οτε πηραν παραμαζωμα κανα καλωδιο.:hmm::hmm:

psyxakias
25-04-11, 18:37
Το τηλέφωνο λειτουργεί κανονικά ή μήπως έχει διακοπεί;

Vitruvian78
25-04-11, 18:42
απλα μια μικρη βελτιωση. απο 4,2 πηγαμε στα 5,1 και το attenuation ειχε μια αισθητη πτωση 8 μοναδων και πλεον ειναι 49. δηλαδη χεσε μεσα πολυχρρονη που δε γιναμε ευζωνοι. lol ψιλιαζομαι οτι με τα σκαψιματα μπροστα απο τον οτε πηραν παραμαζωμα κανα καλωδιο.:hmm::hmm:

χαχαχαχα!! Οι παροιμίες σου και το ύφος με έκαναν και γέλασα πάντως και στα δύο μηνύματα!! Λυπάμαι για τα προβληματα στη γραμμή σου. Να ρωτήσω κάτι άλλο εγώ.....μηπως έχεις αλλάξει και τίποτε άλλο πάνω στη γραμμή;; π.χ. πέρα απο το ρούτερ, κανένα φίλτρο, συσκευή, ή κάτι άλλο;; Για σκέψου μήπως έχει προκληθεί κανέναν βραχυκύκλωμα στη γραμμή απο κάτι που δεν πάει το μυαλό σου τώρα. Έχεις δοκιμάσει να αποσυνδέσεις όλες τις συσκευές και να δοκιμάσεις με το ρούτερ μόνο επάνω;

thanoolhs
25-04-11, 23:52
Μήπως την άκουσε κανένα φιλτρο;;

Vitruvian78
25-04-11, 23:59
Έτσι ακούγεται....οτι κάτι έχει αποσυντονίσει τη γραμμή...γι αυτό τον ρωτάω να κάνει ελέγχους απο μόνος του.....λογικά δεν θα του το έλεγαν και απο τον ΟΤΕ να ελέγξει απο την πλευρά του τη γραμμή;;

doulemporos
26-04-11, 00:47
το τηλεφωνο δουλευει κανονικα. καμια αλλαγη στον εξοπλισμο δεν εγινε.εβαλα ακομα και τα καλωδια που ειχε το baudtec πριν αλλα τπτ. φιλτρα splitter κτλ δεν εχουν αλλαχτει. οσο για βραχυκυκλωμα δεν θα ειχα και καποιο αλλο συμπτωμα? αυτο που με προβληματιζει ειναι η τεραστια αυξηση στο attenuation. ty για τισ απαντησεις.θα σας κραταω ενημερους μια και αυριο θα ξαναπαρω 121 να δω αν πετυχω κανα τεχνικο που δε θα εχει νταουλιασει απ τα κρεατα.

........Auto merged post: doulemporos πρόσθεσε 40 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

καλα η στραβος ειναι ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε. αρχισα να αλλαζω πριζες γυρω γυρω και ως δια μαγειασ ανεβηκα στα 12 mbps και το attenuation μου επεσε στο 21 που ηταν παντα. βεβαια το 12 ειναι επειδη μου χαν αλλαξει προφιλ οπως μου ειπε ο τεχνικος αλλα αυτο ειναι το πιο ευκολο να φτιαχτει.πως διαολο εφτιαξε ρε παιδια? (οχι οτι παραπονιεμαι) ηθελε αλλαγη περιβαλλοντος το καλωδιο? να σημειωσω οτι τωρα ειναι στην αρχικη μπριζα του. τεσπα μηχανηματα του διαβολου οπως λενε και καποιοι σοφοι
ps το snr στο 15 δεν ειναι κομματακι ψηλο?

Vitruvian78
26-04-11, 13:20
Είδες;;!! Μπορεί η πρίζα να έχει κάποιο πρόβλημα και να θέλει άλλαγμα οπότε σου δημιουργεί θέματα. Πάντα όταν σου δημιουργείται κάποιο πρόβλημα να πειραματίζεσαι μέσα στο χώρο σου για να μην χάνεις την ώρα σου με το να δηλώνεις βλάβη και αυτοί να μην βρίσκουν κάτι.

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 56 λεπτά και 29 δευτερόλεπτα αργότερα ........


το τηλεφωνο δουλευει κανονικα. καμια αλλαγη στον εξοπλισμο δεν εγινε.εβαλα ακομα και τα καλωδια που ειχε το baudtec πριν αλλα τπτ. φιλτρα splitter κτλ δεν εχουν αλλαχτει. οσο για βραχυκυκλωμα δεν θα ειχα και καποιο αλλο συμπτωμα? αυτο που με προβληματιζει ειναι η τεραστια αυξηση στο attenuation. ty για τισ απαντησεις.θα σας κραταω ενημερους μια και αυριο θα ξαναπαρω 121 να δω αν πετυχω κανα τεχνικο που δε θα εχει νταουλιασει απ τα κρεατα.

........Auto merged post: doulemporos πρόσθεσε 40 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........

καλα η στραβος ειναι ο γυαλος η στραβα αρμενιζουμε. αρχισα να αλλαζω πριζες γυρω γυρω και ως δια μαγειασ ανεβηκα στα 12 mbps και το attenuation μου επεσε στο 21 που ηταν παντα. βεβαια το 12 ειναι επειδη μου χαν αλλαξει προφιλ οπως μου ειπε ο τεχνικος αλλα αυτο ειναι το πιο ευκολο να φτιαχτει.πως διαολο εφτιαξε ρε παιδια? (οχι οτι παραπονιεμαι) ηθελε αλλαγη περιβαλλοντος το καλωδιο? να σημειωσω οτι τωρα ειναι στην αρχικη μπριζα του. τεσπα μηχανηματα του διαβολου οπως λενε και καποιοι σοφοι
ps το snr στο 15 δεν ειναι κομματακι ψηλο?

Όσο για το snr μπορεί να στο έχουν ρυθμίσει απο τον ΟΤΕ σε αυτή την τιμή μαζί με την αλλαγή στο προφίλ σου...

baskon
26-04-11, 13:32
Όσο για το snr μπορεί να στο έχουν ρυθμίσει απο τον ΟΤΕ σε αυτή την τιμή μαζί με την αλλαγή στο προφίλ σου...

Απο την στιγμη που του εχουν αλλαξει προφιλ και συγχρονιζει χαμηλοτερα απο οτι μπορει η γραμμη του πλεον φυσικο να ειναι στο 15...Μολις του ξαναλλαξουν προφιλ θα ανεβασει ταχυτητα και θα πεσει το snr..
Εαν ακομα σου διχνει Ιnterleaved πες τους να σαλλαξουν...Μαλλον στο αλλαξαν και αυτο για πιο σταθερη γραμμη..

doulemporos
26-04-11, 15:45
μιλησα σημερα μου ειπαν οτι η βλαβη ειναι ακομα ανοιχτη και θα επικοινωνησει τεχνικος για να αλλαξει προφιλ.η γραμμη σταθερα στα 12 οποτε ολα καλα.με παραξενευει παντωσ το γεγονοσ οτι η ιδια πριζα μια εδινε 4 μια 12. θα τη τσεκαρω με καναν ηλεκτρολογο οχι τπτ αλλο μη το ξανακανει.απλα επειδη ειναι καινουριο το σπιτι δεν πηγε το μυαλο μου στο να τσεκαρω τισ πριζες.ty για τις απαντησεις και τη συμπαρασταση στον τιμιο αγωνα μου :rofl::rofl:

Vitruvian78
26-04-11, 22:33
Εγώ που έχω 2 απλά και ταπεινά Mbps είμαι κι εγώ σε fastpath, όχι;; :-Ρ

johnsruro
28-04-11, 15:48
Να ρωτήσω πώς ξαφνικά άλλαξε κάτι στις πρίζες σου και έπεσες έτσι?

doulemporos
30-04-11, 18:54
Να ρωτήσω πώς ξαφνικά άλλαξε κάτι στις πρίζες σου και έπεσες έτσι?

Αν το εβρισκα θα ημουν ντετεκτιβ φιλε μου.πραγματικα δε μπορω να το εξηγησω. παντως χτεσ περασε συνεργειο οτε στισ 2 το μεσημερι. επειδη λειπαμε αφησανε σημειωμα οτι η γραμμη ειναι οκ στ 15 mbps, και σημερα που συνδεομαι η γραμμη εχει τα εξης χαρακτηριστικα.

Type Interleave Path
Status SHOWTIME
Downstream Upstream

Data rate(Kbps) 15957Kb 993Kb

Noise Margin 8 10

Output power(dBm) 120 174

Attenuation(dB) 26 10

πιστευω οτι ειμαι μια χαρα.μην ειμαστε και πλεονεκτες.

stavpal
30-04-11, 19:03
στο output power μάλλον ήθελε 2 υποδιαστολές (12.0 & 17.4 ) γιατί 120 & 174 τρελό μου ακούγεται. Μια φορά εγὠ εἰμαι ακὀμα στα ταπεινά 2048/288

sdikr
30-04-11, 19:17
Να ρωτήσω πώς ξαφνικά άλλαξε κάτι στις πρίζες σου και έπεσες έτσι?


άλλαξε καλώδια και ρουτερ στον χώρο του
όπως είπε και ποιο πάνω, έψαξε τις πρίζες στον χώρο του και φιαξανε όλα

Οπότε κάτι έκανε ο χρήστης

@ ADSLgr.com All rights reserved.