PDA

Επιστροφή στο Forum : Η οδύσσεια μου με τη forthnet (χωρίς τέλος...)



ispofacto
01-10-06, 13:44
Το παρόν αποτελεί συνέχεια απο προηγούμενο topic!(http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=44705)

Μετά από κάποια σκέψη αποφάσισα να βάλω την προσφορά forthnet 1024 adsl in box. Καθώς όμως είχα ήδη dsl έπρεπε να τη διακόψω. Πάω λοιπόν στον ΟΤΕ για τη σχετική διαδικασία και μέσα σε τρεις μέρες είχε διακόψει την γραμμή. Δεν το περίμενα τόσο γρήγορα πότε να γίνει κάτι από τον ΟΤΕ και να φαίνεται ότι θα αργοπορήσει τόσο πολύ η forthnet για αυτό το αναφέρω.

Anyway, κάνω τη σχετική αίτηση του adsl in box από το internet συμπληρώνοντας την αντίστοιχη φόρμα από τη σελίδα τους,στέλνω το αντίστοιχο mail με τον σκαναρισμένο λογαριασμό και παίρνω τηλέφωνο να δω αν τα έχουν πάρει και είναι όλα καλά. Η τηλεφωνήτρια μου λέει ολα ok και ότι θα μπορώ να βλέπω τη διαδικασία ενεργοποίησης από τη σελίδα τους.

Την πρώτη μέρα δεν έδειχνε τίποτα η σελίδα για το τηλεγωνικό νούμερο μου,πράγμα φυσικό υποθέτω. Το ίδιο και τη δεύτερη μέρα, υπέθεσα λοιπον ότι μάλλον δεν δείχνει την πρόοδο κατευθείαν. Το ίδιο συνεχίστηκε μέχρι την έβδομη μέρα που αποφάσισα να πάρω τηλέφωνο στη forthnet για να δώ γιατί δεν δείχνει τίποτα για την πρόοδο της διαδικασίας στη σελίδα τους, όπου η τελεφωνήτρια αφού τις δίνω τα σχετικά στοιχεία μου λεεί ότι δεν προώθησαν την αίτηση στον OTE και την βάζει προς προώθηση η ίδια τώρα για να αρχίσει η διαδικασία!

Η διαδικασία ενεργοποίησης από τότε που πρωτοέκανα την αίτηση στις 4 αυγούστου ολοκληρώθηκε στις 12 Σεπτεμβρίου. Ένα μήνα και δέκα μέρες δηλαδή! Αφού ενεργοποιήθηκε η συνδρομή μου γεμάτος χαρά διαπίστωσα ότι στην καλύτερη περίπτωση το Mαximum της ταχύτητας που πιάνω κυρίως πρωινές ώρες είναι 30kb/s. Φυσικά καθώς προχωράει η μέρα φτάνει μέχρι τις συναρπαστικές ταχύτητες των 10 κβ/sec. Κάποια βράδια μάλιστα έπιανε και 5 Kb/sec.

Πήρα λοιπόν τηλέφωνο τη forthnet Και μου είπε ότι μόλις ενεργοποιήθηκε ο λογαριασμός να περιμένω θα φτιάξει σε λίγες μέρες. Φυσικά δεν έγινε τίποτα, και γιάυτό ξαναπήρα τηλέφωνο και μίλησα με τεχνικό που αφού με συμβούλευσε ότι πρέπει να κλείνω οτιδήποτε πρόγραμμα είναι συνδεμένο στο Net για να δω, κάτι netstat κτλ είδε ότι δεν διορθώνεται η ταχύτητα και μου είπε ότι θα το κοιτάξει και θα με πάρει τηλέφωνο.

Επειδή δεν με πήραν ξαναπήρα τηλέφωνο και μίλησα με τηλεφωνήτρια που κράτησε το κινητό μου και είπαν ότι θα επικοινωνήσουν μαζί μου. Δεν επικοινώνησαν και ξαναπήρα ώσπου τεχνικός μου είπε να κάνω ένα τεστ από το site της forthnet speedtest.forthnet.gr και να στείλω τα αποτελέσματα σε ανάλογη φόρμα. ΑΦού έστειλα τα τραγικά αποτελέσματα, με πήραν τηλέφωνο και μου είπαν εν ολίγοις ότι η ταχύτητα θα διορθωθεί σίγουρα μέχρι τον Νοέμβριο που ο ΟΤΕ θα έχει τελειώσε τις αναβαθμίσεις του. Είναι φυσιολογικό να έχω αυξομοιώσεις μου είπαν. Άλλοτε δηλαδή θα πιάνω υψηλές ταχύτητες κοντά στην ονομαστική και άλλοτε όχι. Εγώ τις είπα ότι δεν έχω αυξομειώσεις αλλά πιάνω μέχρι τα 30 Kb/sec το πολύ. Μου είπε αν δεν πιάσω καλύτερες ταχύτητες έστω και περιστασιακά μέσα σε μία εβδομάδα να στείλω ξανά mail. Φυσικά με γράψαν πάλι και δεν μου απάντησαν.

Τι μπορώ να κάνω; Τι δράση να ακολουθήσω; Σκέφτηκα να ζητήσω διαγραφή από την εταιρεία. Το πρόβλημα είναι ότι έχω συμβόλαιο με το ADSL in a box για ένα χρόνο και έχω πληρώσει για τους πρώτους έξι μήνες. Μπορώ να ισχυριστώ ότι επειδή άργησαν να με ενεργοποιήσουν μπορώ να διακόψω το συμβόλαιο ή ότι από τις 4 του μηνός που έκανα την αίτηση με βάλαν σαν καταχώρηση μετά από 10 μέρες και ότι αυτό είναι λόγος για διακοπή του συμβολαίου; Σκέφτομαι να πάω στην Otenet μπας και δω προκοπή!

Η εταιρεία αν βλέπει ότι από το bandwith Που της δίνει ο ΟΤΕ δεν αντέχει άλλες συνδέσεις αυτή συνεχίζει να δίνει; Πολή καλή τακτική ,μπράβο της!

Ειλικρινα δεν περίμενα κάτι τέτοιο από τη forthnet. Το ευχαριστώ δηλαδή που είμαι 2 χρόνια πελάτης τους, τι να πω!

manoulamou
01-10-06, 15:19
Δυστυχως φιλε ispofacto πολλοι εδω μεσα, αυτα φοβομαστε
και αντι να παρουμε κοψοχρονια πακετα/προσφορες με πολυ δελεαστικες τιμες
χρυσοπληρωνουμε τις αοριστου χρονου συνδεσεις με γραμμη δικη μας απο τον ΟΤΕ.
Πρωτον για να αποφυγουμε κατι τετοιες μακροχρονιες ταλαιπωριες και περιπετειες
που εχουν να κανουν με τις διακοπες/επαν--ενεργοποιησεις
Δευτερον για να μπορουμε να αποδεσμευτουμε οποτε θελουμε απο εναν παροχο συνδεσης ISP
που για τον οποιονδηποτε λογο δεν μας ικανοποιει τις αναγκες μας πλεον.
Και μιλαμε παντα για περιοχες "ευκολες" με διαθεσιμες πορτες/γραμμες. Αλλη πονεμενη ιστορια χωρις τελος :angryr:


Καποιος mod ας διορθωσει την "οδδυσεια" στον τιτλο του τοπικ

ispofacto
01-10-06, 16:14
Είχα και εγώ δικιά μου γραμμή αρχικά αλλά αποφάσισα να βάλω το box καθώς μου φαινόταν ότι πλήρωνα παραπάνω χωρίς λόγο. Πίστευα ότι η forthnet θα παρείχε ότι έλεγε. Μάλλον όμως το αντίθετο συνέβαινε...

GeorgeChios
03-10-06, 08:03
Παρε τηλ τις βλαβες ADSL του ΟΤΕ και δηλωσε βλαβη. Εγω ετσι εκανα μια φορα οταν ειχα προβλημα, και την επομενη ημερα επικοινωνησαν απο τον ΟΤΕ τους ειπα το προβλημα μου και το εφτιαξαν

ispofacto
03-10-06, 11:27
Ποιο είναι το τηλέφωνο για βλάβες; Έχει συγκεκριμένο τηλέφωνο ή παίρνω το κλασικο και με συνδέουν στο αντίστοιχο τμήμα;

manoulamou
03-10-06, 14:27
134 ειναι το κεντρο προϊοντων/υπηρεσιων ΟΤΕ
κουμπακι 2 για το ADSL

121 ειναι για τις βλαβες γραμμης,

1242 προβληματα/τεχνικη υποστηριξη γραμμων adsl.

ispofacto
05-10-06, 16:31
Με το 1242 προσπάθησα πολλές φορές και δεν μπόρεσα να πιάσω γραμμή, με το 121 έπιασα γραμμή δήλωσα ότι έχω βλάβη στη τηλεφωνική γραμμή μου,και μου κράτησαν το κινητό. Για να δούμε τι θα δούμε...

@ ADSLgr.com All rights reserved.