PDA

Επιστροφή στο Forum : Banning leechers & LowID users στο emule TBH



BeholderX
11-03-04, 07:58
Υπάρχει εύκολος τρόπος να κάνεις manually ban κάποιο χρήστη στο emule ? Βασικά χρησιμοποιώ το TBH και δεν βλέπω κάποια επιλογή όταν κλικάρω σε ένα χρήστη (σκέφτηκα να κάνω edit το ipfilter αλλά είναι τραβηγμένο, θέλω κάτι live).

Πιο σημαντικό, υπάρχει κάποιος τρόπος επίσης να κόβεις αυτόματα τους LowID users από το upload queue ? Είμαι διατεθημένος να αλλάξω και mod εάν υπάρχει κάποιο που έχει αυτή την επιλογή.

Επίσης, όταν δεις τις πληροφορίες για κάποιον χρήστη που είναι στα queues, βλέπουμε πχ τα εξής:



DL/UP modifier : 82.0 [1.0]
Rating total : 4917.0
Uploadqueue score: 276794


Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι είναι ο κάθε αριθμός (και αν είναι καλύτερη ή χειρότερη η θέση του χρήστη σε σχέση πχ με τον παρακάτω:



DL/UP modifier : 1.1 [1.2]
Rating total : 74.0
Uploadqueue score: 49779


Τέλος, στο Preferences - Bandwidth Control υπάρχει η επιλογή
Use 1:4 Ratio (Disabled=3:1)
Γνωρίζει κανείς την πρακτική σημασία της, και τα αποτελέσματα στο συνολικό download per day ?

cosmos
11-03-04, 08:37
Rating Total: αξιολογεί τον ίδιο το χρήστη, όσο μεγαλύτερο, τόσο πιο γρήγορα θα ανεβαίνει στην ουρά σου
Uploadqueue score = <Rating Total> * <Χρόνος αναμονής σε sec στην ουρά σου>

Με βάση τα uploadqueue scores όλων των χρηστών στην ουρά σου, γίνεται συνεχώς η κατάταξή τους.

BeholderX
11-03-04, 10:20
@cosmos:
Και το Rating Total πως καθορίζεται, από τι εξαρτάται?
Aυτά τα modifiers επίσης τι είναι ?

cosmos
11-03-04, 14:09
Διάβασε από το help τα σχετικά με το credit system.

BeholderX
11-03-04, 15:59
Πάντως υπάρχουν leechers... σήμερα έτυχε να παρατηρήσω ένα χρήστη με LowID παρακαλώ, κατέβαζε για 8 ώρες και με μέγιστη ταχύτητα συνεχόμενα από το TBH μου.
Ειχε DL/UP modιfier 99:1 , username: nova2150 και IP: 66.90.68.2

Πρόσθεσα από το Preferences - Security - Edit IPfilter.dat μόνος μου το IP του και δεν θα τον ξαναδώ ελπίζω. Πολύ σπαστικό το leeching.
Μάλλον θα κάνω edit μόνος μου το sourcecode για την επιλογή του banning, αν δεν υπάρχει κάποιο mod που έχει banning (πχ με right click το mouse πάνω στο username).

EvilHawk
11-03-04, 18:56
Nope δεν υπάρχει ακριβώς για να μην βοηθάει τους leechers να κανουν ban τους υπόλοιπους ....

EvilHawk
11-03-04, 19:08
Πάντως υπάρχουν leechers... σήμερα έτυχε να παρατηρήσω ένα χρήστη με LowID παρακαλώ, κατέβαζε για 8 ώρες και με μέγιστη ταχύτητα συνεχόμενα από το TBH μου.

Το credit system δεν εξαρτάται μόνο απο το πόσο σου έχειανεβάσει κάποιος χρήστης, αλλα και απο άν το αρχείο είναι σπάνιο, τί μέγεθος έχει κλπ Πάντως αυτό που αναφέρεις μου μυρίζει για bug στο Powershare του TBH

sonic
11-03-04, 20:20
Και το powershare τι κάνει ακριβώς? Εγώ πάντως το έχω απενεργοποιήσει.

EvilHawk
11-03-04, 21:21
ZZ PowerShare: Powershare files without having to unshare any files!
You can set files to be powershared by right clicking them in the shared files list and selecting "Powershare" -> "Set powersharing". Files that have powershare activated will be uploaded a 100% of the time, if there are people trying to download them. It doesn't matter how many other files you share or download. This makes it possible for you to release files efficiently, and still download files normally. If the files with release priority doesn't use all the bandwidth, normal shared files are uploaded. This means that you won't have to unshare everything that you are not releasing. This gives more sources for files on the network, and make sure the allotted upload bandwidth are always used a 100% efficiently to release your files.

BeholderX
11-03-04, 22:59
Το συγκεκριμένο *.avi αρχείο είναι 700 mb περίπου, και έχει 119 πηγές στο network. To powershare ειναι [OFF]Auto[Denied] , άρα δεν έφταιγε αυτό.

Αυτό που παρατήρησα με τον συγκεκριμένο χρήστη είναι ότι επί 8 ώρες έμπαινε στα queues μου αμέσως και συνέχεια (waiting time ~20 min) και κατέβαζε 9 mb τη φορά, με maximum ταχύτητα (τρώγοντας bandwidth και slots από τους άλλους βεβαίως). Για αυτό και τον έβαλα στο Ipfilter.

EvilHawk
12-03-04, 19:50
Αααα επομένως δεν ήταν leecher :lol: , απλά έχεις ενεργοποιήσει το Save Upload Queue Wait Time (SUQWT) στο TBH (ή το έχει default δεν θυμάμαι :? ) και έμπαινε πάλι στo queue σοu με πιο πολλά waiting time credits... Περισσότερες πληροφορίες για το πώς δουλέυει το SUQWT θα βρείς εδώ http://pages.infinit.net/moonligh/eMule/SUQWT.html . Βοηθάει κατα κύριο λόγο αυτούς που κατεβάζουν τα πάντα και είναι online συνέχεια, απενεργοποίησετε αν δεν το θέλεις..

BeholderX
12-03-04, 20:34
Μάλλον έχεις δίκιο, πρέπει να είχε credits :|

Επίσης, όσον αφορά το LowID, έκανα λάθος. Νόμιζα ότι δεν μπορούν να κάνουν upload, αλλά αυτό δεν ισχύει. Οπως περιγράφεται στις επίσημες σελίδες:
http://www.emule-project.net/home/perl/help.cgi?l=1&topic_id=103&rm=show_topic



-A high ID means the port chosen in Preferences -> Connections (default 4662) is open and freely accessible.
-Whereas a low ID means this port is blocked or cannot be reached. This can be caused by firewalls, routers or proxy servers.
Having a low ID does not mean that no up- or download is possible but has several disadvantages:
- No IP is known of the machine eMule is running on therefore all requests like queue or connection requests to this client have to be routed over the server, the low ID client is connected to. This routing causes considerable amount of CPU load on the server thus reducing the maximum number of users the server can cope with. Lugdunum's servers limit the number low ID users or even ban them at all.
- Two clients on low ID cannot connect to each other, as it is not possible to route messages over two different servers. This will lead to less sources for the downloads
- On busy servers it may well happen that the messages gets lost and eMule misses important information about queue progression or download requests. This may lead to fewer credits and worse downloads.

cosmos
12-03-04, 20:45
EvilHawk, το SUWQΤ είναι always-on στο TBH, αλλά δε φταίει αυτό για τη συγκεκριμένη συμπεριφορά.

BeholderX, δεν είναι "σατανάδες" οι Low-IDάδες

EvilHawk
12-03-04, 20:49
EvilHawk, το SUWQΤ είναι always-on στο TBH, αλλά δε φταίει αυτό για τη συγκεκριμένη συμπεριφορά.

Δεν είπα ότι φταίει :wink: , απλά εξηγεί το γιατί ανεβαινε γρήγορα στο queue , κατι απόλυτα φυσιολογικό δηλαδή

cosmos
12-03-04, 21:52
EvilHawk, το SUWQΤ είναι always-on στο TBH, αλλά δε φταίει αυτό για τη συγκεκριμένη συμπεριφορά.

Δεν είπα ότι φταίει :wink: , απλά εξηγεί το γιατί ανεβαινε γρήγορα στο queue , κατι απόλυτα φυσιολογικό δηλαδή
Αυτό εξηγεί μόνο γιατί ανέβηκε καρφί στη λίστα για το πρώτο chunk, όχι για τα υπόλοιπα.

giorgosc61
13-03-04, 00:19
cosmos, μηπως μπορεις να ξαναβαλεις τις διευθυνσεις για ipfilter.dat γιατι το thread δεν το βρισκω?

Ευχαριστω!

EvilHawk
13-03-04, 11:26
Αυτό εξηγεί μόνο γιατί ανέβηκε καρφί στη λίστα για το πρώτο chunk, όχι για τα υπόλοιπα.


Και για τα υπόλοιπα φυσιολογικό είναι πχ εχει βρεί ο beholderΧ ένα αρχείο με 199 πηγές , έχει ενεργοποιήσει στο TBH lovelace ή pawcio credits, και bandwidth control. Ας υποθέσουμε ότι μπαίνει στην σειρά ο "leecher" με ένα chunk που το χρειάζεται ο beholderX, οι υπολοιπες πηγές δεν χρειάζονται τίποτα απο αυτα που έχει ο beholder, o "leecher" μπαίνει κατεβάζει ένα chunk αφού μεταξύ τους έχουν καλό transfer , o beholderx έχει καλύτερη σειρα στους υπόλοιπους και κατεβάζει απο αυτούς, ξαναμπαίνει στην σειρά ο "leecher",το bandwidth control κλείνει κανενα δυο connections με μεγάλο ping για να κάνει χωρο σε αυτούς με χαμηλό, δεν υπάρχει αλλος που να ζηταέι το ίδιο αρχείο στην σειρά του beholderx μπαίνει και ξαναπαίρνει κλπ Λιγο μπερδεμένα αλλά φυσιολογικά όλα :lol:

Takis_Kal
13-03-04, 21:59
Εχω το alcatel(thomson) 510i και κατεβαζω με to emule
0.42d.Δειχνει οτι ειμαι lowid.Δεν εχω πειραξει τιποτα στο modem η στο emule. Ξερω οτι το 510ι εχει ενσωματωμενο firewall. Αν το βγαλω θα παψω να ειμαι lowid και οι ταχυτητες βα ανεβουν ??

cosmos
06-04-04, 14:03
Επίσης, όταν δεις τις πληροφορίες για κάποιον χρήστη που είναι στα queues, βλέπουμε πχ τα εξής:



DL/UP modifier : 82.0 [1.0]
Rating total : 4917.0
Uploadqueue score: 276794


Μπορεί κάποιος να εξηγήσει τι είναι ο κάθε αριθμός
Το DL modifier, που εδώ είναι 82, είναι ο συντελεστής του συγκεκριμένου χρήστη στη δική μας ουρά. 82 σημαίνει ότι "ανεβαίνει" στη δική μας ουρά 82 φορές γρηγορότερα από έναν client με τον οποίο ούτε έχουμε δώσει, ούτε έχουμε πάρει αρχεία γενικά.

Το UL modifier, που εδώ είναι 1.0, είναι ο συντελεστής ο δικός μας στην ουρά του συγκεκριμένου χρήστη. Το 1.0 σημαίνει ότι ανεβαίνουμε στη δική του ουρά ακριβώς με την ίδια ταχύτητα που ανεβαίνει ένας πελάτης που δεν είχε καμμία φορά πάρε δώσε μαζί του.

Προφανώς επιθυμούμε το UL modifier να είναι όσο το δυνατόν μεγαλύτερο. Επηρεάζεται, έμμεσα όμως, από πόσο μεγάλο είναι το DL modifier για τον ίδιο πελάτη.

Για τη δική μας ουρά (αλλά και για κάθε ουρά) υπολογίζουμε τη "σειρά" ενός πελάτη με βάση το UL modifier και της σπανιότητας του αρχείου που ζητάςι. Έτσι βγάζουμε καταρχήν το rating. Πολλαπλασιάζοντάς το με το χρόνο αναμονής του πελάτη βγάζουμε το σκορ=
<δευτερόλεπτα που περιμένει ο πελάτης στην ουρά> x <rating>

Τα σκορ ταξινομούνται και προκύπτει έτσι ανά πάσα στιγμή ποιός είναι ο πρώτος που θα μπει για αρχείο, ο δεύτερος κτλ.

Καθοριστικοί βασικά είναι οι modifiers, γιατί καθορίζουν το ρυθμό με τον οποίο αυξάνεται το rating άρα και το σκορ.

Παραδείγματα:

1) Έχουμε δύο πελάτες που ζητούν το ίδιο αρχείο και μπαίνουν στην ουρά μας την ίδια στιγμή. Ο ένας όμως έχει DL modifier 10, ενώ ο άλλος 1. Πρακτικά σε μία ώρα αν ο δεύτερος έχει σκορ 100, ο πρώτος θα έχει 1000.

2) Έχουμε έναν πελάτη που μπαίνει τώρα στην ουρά μας, με DL modifier 1. Μία ώρα αργότερα έχουμε έναν άλλο πελάτη που μπαίνει με modifier 10 και ζητάει το ίδιο αρχείο με τον πρώτο. O δεύτερος "καλός" πελάτης, θα ξεπεράσει τον πρώτο στη ουρά μόλις σε 6 περίπου λεπτά, παρά το ότι ο πρώτος περίμενε (60+6) λεπτά. Ο λόγος είναι απλός: ο modifier 10 για τον δεύτερο πελάτη σημαίνει ότι κάθε λεπτό του δεύτερου πελάτη στην ουρά "αξίζει" όσο 10' αναμονής του πρώτου.

@ ADSLgr.com All rights reserved.