PDA

Επιστροφή στο Forum : χαλασε το ρούτερ, και δεν το αντικαθιστούν!



antreas9
26-04-11, 10:16
Στο μαγαζί του αδερφού μου, με conn-x 24αρα γραμμή, σήμερα, το sagem 1500wg είχε πεθάνει. (νεκρό, τελείως, τίποτα)!
η τεχνική υποστήριξη του οτέ, δε δέχθηκε αντικατάσταση του ρούτερ, αλλά προέτρεψε τον αδερφό μου να παει να πάρει μόνος του ένα ρούτερ.
(του είπε, ότι είχε καλό ρούτερ, που υποστήριζε την πρόσφατη δωρεάν αναβαθμιση του στα 24μβ, και γιαυτό δεν του το αλλάζουν).
Στην ερώτηση, για ποιο ρούτερ θα μπορείτε να μου παρέχετε τεχν.υποστήριξη, η απάντηση ήταν, παρτε οποιο θέλετε κύριε!!!
Η ερώτηση τώρα, αλλάζει σε:
ρε παιδιά, ενα πολύ φθηνό (ενσυρματο ή όχι) ρούτερ, για να κάνει τη δουλειά του (δε θέλει κάτι ιδιαίτερο, ούτε online games, ούτε τιποτα)?
πχ , σε μαγαζιά, αυτό εδώ (http://www.multirama.gr/products/product?pid=0546678&catid=050400) ηταν απο τα φθηνά....Ή αυτό που είδα σε μεταχειρισμένο? Speedtouch 780WL?
Καμία άποψη?

kostantis
26-04-11, 10:27
Εφόσον το θέλει απλά και μόνο για την δουλειά του πάρε ένα φθηνό όσο πιο φθηνό γίνεται και θα κάνεις την δουλειά σου μια χαρά.
Τώρα μεταχειρισμένο ή καινούριο είναι στο χέρι σου.

Για καινούριο από ότι είδα γύρω στο 30αρη πάει το μαλλί,ρίξε μια ματιά και στο skroutz.

Εγώ αν μου λέγανε πάντως δεν σου δίνω άλλο θα τους έκοβα με την μία.
Αίτηση διακοπής και γεια σας.

antreas9
26-04-11, 10:29
και εγω το ίδιο του πρότεινα μωρέ, αλλά επειδή είναι μαγαζί και χρειάζεται οπωσδήποτε σταθερή σύνδεση στην τηλεφωνία (για τα μηχανάκια των καρτών), "υποχρεώνεται" να μένει στον οτέ!
Γιατί και να πα΄ρει τη συνδεση ιντερνετ και να την πάει σε αλλη εταιρεία, εφόσον η τηλεφωνία παραμένει στον οτέ, στην τιμή δε θα έχιε διαφορά...

kostantis
26-04-11, 10:31
Αν δεν υπάρχει άλλο ιδιόκτητο δίκτυο τότε όπως και να έχει θα μείνει στον ΟΤΕ.
Ας κάνει άλλη μία προσπάθεια πάντως να τους πάρει τηλέφωνο και αν χρειαστεί να τους κράξει/τρίξει τα δόντια μπας και...

jim_p
26-04-11, 10:34
Αυτο το dlink δεν ειναι adsl ρουτερ ομως.
Αν δεν εχει αναγκη το ασυρματο και τις επιπλεον θυρες ethernet, ας παρει ενα απλο με μια ethernet (και μια usb) να κανει τη δουλεια του.

Nikiforos
26-04-11, 10:43
Το speedtouch 780 είναι adsl/VOIP router! δεν υπάρχει λόγος να πάρεις με voip! αφού ο ΟΤΕ δεν έχει! πας για το speedtouch 585 που είναι πιστεύω από τα καλύτερα της αγοράς! αυτό τους έχω πει να μου δώσουν! :p

antreas9
26-04-11, 10:48
υπάρχει αλλο ιδιοκτητο δίκτυο(χολαργό είναι το μαγαζί), αλλά αν του κάνουν την οποιαδήποτε στραβή, και τον αφήσουν πχ, μισή ώρα χωρίς νετ, ή του κάνουν 2-3 αποσυνδέσεις, και χάσει μία πελάτισα, την εκατσε!
πειτε ρε σεις ενα απλό φθηνό ρούτερ να του το πάρω :) !!!

Seitman
26-04-11, 11:15
Εγώ αν μου λέγανε πάντως δεν σου δίνω άλλο θα τους έκοβα με την μία.
Αίτηση διακοπής και γεια σας.

Εντελώς πληροφοριακά, τα router που δίνει ο ΟΤΕ μένουν στον πελάτη μετά τη λήξη της σύμβασης. Αν περάσει ο χρόνος της εγγύησης είναι λογικό να μην δίνουν άλλο.
Αν ήταν με χρησιδανεισμό, τότε ναι ο πελάτης μπορεί να αξιώσει αντικατάσταση/καινούργιο, αφού είναι ιδιοκτησία του παρόχου και επιστρέφεται σ' αυτόν με τη λήξη/λύση της σύμβασης

........Auto merged post: Seitman πρόσθεσε 2 λεπτά και 38 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Τελείως ενδεικτικά φίλε μου, μπορείς να δεις μερικά εδώ (http://www.e-shop.gr/search_per.phtml?category=DSL&filter-758=1).

prodromosfan
26-04-11, 11:23
Καταρχάς η εγγυηση ειναι 2 ετη, οποτε αν εχουν περασει γιατι θυμαμαι sagem 1500 εδινε πολυ παλια ο Οτε,
λογικο ειναι να μην του το αντικαθιστουν.

Τωρα για καινουριο μηχανακι ας παρει ενα οποιοδηποτε, ακομα και το 780 που αναφερεις ειναι καλό εφοσον θα το χρησιμοποιήσει για modem/router χωρις το voip του, ειναι δε ανταξιο του παλαιμαχου 585v6 που δινανε και στον οτε, και εδινε και ο ΟΤΕ (στα πρωτα conn-x tv) οποτε θα εχει και υποστηριξη απο την ΤΥ.

antreas9
26-04-11, 12:16
thanks a lot :)!!!

silegav
26-04-11, 15:16
Σε περίπτωση που πάει σε κάνα νέο πακέτο με 12μηνη δέσμευση θα του δώσουν νέο ρουτερ, έτσι δεν είναι;
(το θεωρώ κακή πρακτική να μη το αντικαθιστούν, έστω και μετά από 2 χρόνια. Σα να τον αναγκάζουν να πάει σε άλλο πάροχο)

ubuntubu
26-04-11, 16:39
Υπάρχει large πάροχος που αντικαθιστά εξοπλισμό του πελάτη εκτός εγγύησης ;

Εγώ ξέρω πως ο Τζάμπας :goodnight:
Αν αναστήθηκε ξόφαλτσα κι αυτός το Πάσχα,τι να πω ,μακάρι ...

yiapap
26-04-11, 16:58
Σε περίπτωση που πάει σε κάνα νέο πακέτο με 12μηνη δέσμευση θα του δώσουν νέο ρουτερ, έτσι δεν είναι;
(το θεωρώ κακή πρακτική να μη το αντικαθιστούν, έστω και μετά από 2 χρόνια. Σα να τον αναγκάζουν να πάει σε άλλο πάροχο)Ακριβώς. Εγώ πάντως σε νέα σύνδεση Conn-X Talk τσίμπησα routerάκι.

Vitruvian78
26-04-11, 19:00
Πολύ απλά θα αιτηθεί διακοπή της σύνδεσής του και μετά απο καμιά εβδομάδα μπορεί να ξανακάνει αίτηση πάλι στον ΟΤΕ και να πάρει δωρεάν το νέο ρούτερ που θα δικαιούται.

ks1981
26-04-11, 22:56
παρε το huawei πιανω 23 mbps αν και παιζουν ρολο και αλλα πραματα αλλα σαν modem router ειναι πολυ καλο καμμια αποσυνδεση γρηγορο downloading.αν θεσ κοιτα και για baudtec.μπορει να μην ειναι και τα δυο γνωστεσ μαρκεσ αλλα την δουλεια τους την κανουν μια χαρα.

geopapath23
26-04-11, 23:28
Πολύ απλά θα αιτηθεί διακοπή της σύνδεσής του και μετά απο καμιά εβδομάδα μπορεί να ξανακάνει αίτηση πάλι στον ΟΤΕ και να πάρει δωρεάν το νέο ρούτερ που θα δικαιούται.

Αν μπορεί να γίνει αυτό τότε είναι λίγο κρυφτούλι!Αν τους το πεις ότι θα φύγεις και θα ξαναπάς, δεν μπορεί να σου το δώσουν δωρεάν? :whistle:

karetsos
27-04-11, 00:04
Αν μπορεί να γίνει αυτό τότε είναι λίγο κρυφτούλι!Αν τους το πεις ότι θα φύγεις και θα ξαναπάς, δεν μπορεί να σου το δώσουν δωρεάν? :whistle:

απλά όχι....

αν δε σε νοιάζει που θα μείνεις εκτός υπηρεσίας για λίγες μέρες, τότε κόβεις/περιμένεις/ξανασυνδέεις

αν σε νοιάζει όμως γιατί το χρειάζεσαι π.χ. για τη δουλειά σου, τότε πας και αγοράζεις ένα ρούτερ και ξεμπερδεύεις...

FuS
27-04-11, 00:14
Ακριβώς. Εγώ πάντως σε νέα σύνδεση Conn-X Talk τσίμπησα routerάκι.

Αν εννοείς ανανέωση/μετατροπή (νέο 12μηνο όπως και να έχει), δεν ισχύει κάτι τέτοιο πλέον με την τρέχουσα πολιτική.
(αν και έχω δει σε σπάνιες περιπτώσεις να δίνεται ρούτερ σε πελάτη από λάθος του υπαλλήλου ή άλλο λόγο).

Δίνουν μόνο σε αναβάθμιση πακέτου που δεν έχει συμβατό adsl2+ ρούτερ από τον οτέ (άσχετα αν έχει δικό του)

Παλαιότερα, ανα συγκεκριμένες χρονικές περιόδους που έτρεχε προσφορά, τότε ναι ίσχυε.

........Auto merged post: FuS added 3 minutes and 33 seconds later ........


Αν μπορεί να γίνει αυτό τότε είναι λίγο κρυφτούλι!Αν τους το πεις ότι θα φύγεις και θα ξαναπάς, δεν μπορεί να σου το δώσουν δωρεάν? :whistle:

Με την διαδικασία κατάργηση - νέα αίτηση καταχωρείται ο εξοπλισμός βάσει της εντολής που αφορά την προσφορά του δωρεάν ασύρματου ρούτερ και βγαίνει δωρεάν.

Αν στο δώσει έτσι, η υπάλληλος που θα πρέπει να το καταχωρήσει δεν μπορεί να το δικαιολογήσει κάπως. Και είναι δύσκολο.

maik
27-04-11, 00:53
Η εγγυηση που δινει ο ΟΤΕ γαι τα ρουτερ του ειναι ενας χρονος. Γιατι το δινει με εκπτωση.
Το λεει και στην συμβαση που υπογραφεις.
Αν ξερει καποιος καποια εταιρια που να πουλα οτιδηποτε και να το καλυπτει αιωνιως με εγγυηση να πας το πει να γινουμε πελατες αμεσως.

Το "κολπο" με την διακοπη και επανασυνδεση δεν ισχυει πια, εκτος αν πας σε μεγαλυτερο πακετο.

vanels
27-04-11, 09:21
Η εγγυηση που δινει ο ΟΤΕ γαι τα ρουτερ του ειναι ενας χρονος. Γιατι το δινει με εκπτωση.
Το λεει και στην συμβαση που υπογραφεις.
Αν ξερει καποιος καποια εταιρια που να πουλα οτιδηποτε και να το καλυπτει αιωνιως με εγγυηση να πας το πει να γινουμε πελατες αμεσως.

Το "κολπο" με την διακοπη και επανασυνδεση δεν ισχυει πια, εκτος αν πας σε μεγαλυτερο πακετο.
Τότε να πας στην hol με χρησιδάνειο :p αλλά από δίκτυο μην περιμενεις και τπτ.......

ep103855
27-04-11, 10:06
να χαρώ τις λύσεις που του δίνετε...

antreas9
27-04-11, 11:39
Υπάρχει large πάροχος που αντικαθιστά εξοπλισμό του πελάτη εκτός εγγύησης ;

Εγώ ξέρω πως ο Τζάμπας :goodnight:
Αν αναστήθηκε ξόφαλτσα κι αυτός το Πάσχα,τι να πω ,μακάρι ...

για την ακρίβεια, εμένα, σαν χρηστη, που δε με ενδιαφέρει το χρησιδάνειο, προτιμώ τη Χ ΝΕΤΟΝΕ, που μου αντικατεστησε σε 3,5 χρόνια, 3 ρουτερ, μεσα σε λιγότερο απο 10-12 ώρες την καθε φορά...
αισθητά κερδισμένο θεωρώ τον εαυτό μου από τη συμφωνία...του χρησιδανείου !

koystado
27-04-11, 11:44
μακρια απο το baudtec το χειροτερο ρουτερ που εχει περασει απο τα χερια μου

Vitruvian78
27-04-11, 22:17
να χαρώ τις λύσεις που του δίνετε...

Εαν εσύ έχεις καλύτερες λύσεις να του προτείνεις, γιατί δεν το κάνεις;;

SALONIKAG
27-04-11, 22:57
Θα πρότεινα όταν λήξει το συμβόλαιο ο αδερφός συ να την κανει για άλλη εταιρία...

maik
27-04-11, 23:06
Θα πρότεινα όταν λήξει το συμβόλαιο ο αδερφός συ να την κανει για άλλη εταιρία...

Η οποια θα του αλαζει το ρουτερ στον αιωνα των αιωνων. Αμην.

Ingenius
27-04-11, 23:17
Ας πάρει ένα ρουτερ ο φίλος να κάνει τη δουλειά του. Έτσι κι αλλιώς ότι και να πάρει από το εμπόριο θα είναι πολύ καλύτερο από αυτό που δίνει ο οποιοσδήποτε πάροχος και θα του μείνει και του παρόχου σαν spare για μια ώρα ανάγκης. Τόση μανία να δουλεύετε αποκλειστικά με το ρούτερ που δίνει ο πάροχος; Στην τελική αν είναι τόσο mission critical σαν element το ρουτερ καλό θα ήταν πάντα να υπάρχει ένα δεύτερο. Όπως με τα κινητά τηλέφωνα που οι περισσότεροι τα κουβαλάνε δυο δυο και είναι πολύ ποιο ακριβά από ένα καλό ρουτερ. Γιατί τόση τσιγκουνιά σε κάτι που είναι εξ ίσου απαραίτητο; Πολύ καλά κάνει ο ΟΤΕ και δε δίνει καινούριο εφ όσον έληξε η εγγύηση ;)

WAntilles
28-04-11, 04:29
Από πότε είναι υποχρεωμένος ο πάροχος να σου αντικαταστήσει εξοπλισμό ο οποίος ΔΕΝ είναι δικός σου γιατί ΟΥΔΕΠΟΤΕ πλήρωσες γι' αυτόν, αλλά τον οποίον χαριστικά σου δίνει το δικαίωμα να χρησιμοποιείς δωρεάν;

Πολύ τζαμπατζήδες έχουμε καταντήσει σ' αυτή τη χώρα, γι' αυτό και η ποιότητα των υπηρεσιών έχει καταντήσει στο ναδίρ.

ep103855
28-04-11, 09:17
Εαν εσύ έχεις καλύτερες λύσεις να του προτείνεις, γιατί δεν το κάνεις;;

δεν έχω. βλέπεις το πρόβλημα είναι οτι έχει εταιρία και η διακοπή για να αλλάξει εταιρία θα του κοστίσει πελατεία. επίσης η λύση για να κάνει διακοπή απο τον ΟΤΕ και μετά απο μια εβδομάδα να ξανακάνει σύνδεση πιο ακριβά θα του έρθει. η λύση που του προτείνω θα είναι να αγοράσει ενα δικό του router.

χαπι ναο?

Seitman
28-04-11, 09:48
Ειπώθηκε από το 2 post αυτό. Τα υπόλοιπα είναι να 'χαμε να λέγαμε ;)

Surina
28-04-11, 10:01
Εμένα μου το είχαν αλλάξει και εκτός εγγύησης με σκοπό να έχω καλύτερο σήμα (είχα προβλήματα συγχρονισμού). Γιατί δεν στο αντικαταστούν με αυτό το αιτιολογικό? Τους συμφέρει άλλωστε να μην αλλάξεις εταιρία. Γι αυτούς ένα ρούτερ δεν είναι τίποτα, τόσα και τόσα έχουν. Ας σου δώσουν το προηγούμενό μου που ήταν λίγων μηνών (μου το είχαν ξαναλλάξει):p

sexrazat
28-04-11, 10:16
Εμένα μου το είχαν αλλάξει και εκτός εγγύησης με σκοπό να έχω καλύτερο σήμα (είχα προβλήματα συγχρονισμού). Γιατί δεν στο αντικαταστούν με αυτό το αιτιολογικό? Τους συμφέρει άλλωστε να μην αλλάξεις εταιρία. Γι αυτούς ένα ρούτερ δεν είναι τίποτα, τόσα και τόσα έχουν. Ας σου δώσουν το προηγούμενό μου που ήταν λίγων μηνών (μου το είχαν ξαναλλάξει):p

Με τα σημερινά δεδομένα αν είσαι εκτός εγγύησης πρέπει να διακόψεις έστω και μια μέρα και να ξανακάνεις αίτηση για Conn-X για να πάρεις νέο modem. Τότε όμως ξαναδεσμεύεσαι για ένα χρόνο και αυτό είναι λογικό από την πλευρά του ΟΤΕ. Στο παρελθόν κάποια σημεία πώλησης ανεπίσημα παίρνανε την αίτηση διακοπής και την κράταγαν στο συρτάρι για να αποφύγουν την ταλαιπωρία και τις γκρίνιες του συνδρομητή αλλά και την διπλή δουλειά των τεχνικών. Αυτό έχει πλέον σταματήσει και επίσημα από τον ΟΤΕ και γίνονται έλεγχοι. Η λογική είναι ότι έτσι θα ανοίξουμε φάμπρικα και όσοι έχουν κλείσει 12μηνο και δεν σκοπεύουν να φύγουν (μερικές δεκάδες χιλιάδες δηλ.) θα τσιμπάγανε και ένα modem χαλαρά. Φυσικά σε περιπτώσεις βλαβών ρισκάρεις ο συνδρομητής να την κάνει σε άλλη εταιρεία αν δε γουστάρει την ολιγοήμερη διακοπή.

baskon
28-04-11, 10:30
Με τα σημερινά δεδομένα αν είσαι εκτός εγγύησης πρέπει να διακόψεις έστω και μια μέρα και να ξανακάνεις αίτηση για Conn-X για να πάρεις νέο modem. Τότε όμως ξαναδεσμεύεσαι για ένα χρόνο και αυτό είναι λογικό από την πλευρά του ΟΤΕ. Στο παρελθόν κάποια σημεία πώλησης ανεπίσημα παίρνανε την αίτηση διακοπής και την κράταγαν στο συρτάρι για να αποφύγουν την ταλαιπωρία και τις γκρίνιες του συνδρομητή αλλά και την διπλή δουλειά των τεχνικών. Αυτό έχει πλέον σταματήσει και επίσημα από τον ΟΤΕ και γίνονται έλεγχοι. Η λογική είναι ότι έτσι θα ανοίξουμε φάμπρικα και όσοι έχουν κλείσει 12μηνο και δεν σκοπεύουν να φύγουν (μερικές δεκάδες χιλιάδες δηλ.) θα τσιμπάγανε και ένα modem χαλαρά. Φυσικά σε περιπτώσεις βλαβών ρισκάρεις ο συνδρομητής να την κάνει σε άλλη εταιρεία αν δε γουστάρει την ολιγοήμερη διακοπή.

Oπως και να εχει θα μπορουσε ο Οτε απο τη στιγμη που θελει να τους κρατησει σε αυτους που εχουν προβλημα το οποιο εχει εξακριβωθει να εξακολουθει να κανει αυτο που ειπες παραπανω...Στους αλλους να μη το κανει...
Αλλά λογικό ειναι...Γιατι ως συνηθως μετα αυτοι οι χιλιαδες που θα θελαν να παρουν νεο ρουτερ θα εβρισκαν εναν γνωστο που δουλευει στον Οτε και θα καναν τη δουλεια τους..:evil:
Σε περιπτωσεις που γινει αυτο παντως συμφερει σιγουρα να την κανεις για αλλου για ενα χρονο και μετα βλεπεις...
Γλυτωνεις κανα 60αρι απτο ρουτερ + παιρνεις καμια προσφορα με 3 μηνες δωρεαν οποτε βγαζεις γυρω στα 200 ευρω κερδος αν εχουν δωρεαν και την ενεργοποιηση..Και μετα το χρονο επιστρεφεις αν θες παλι..οποτε παιρνεις και ρουτερακι..
Ετσι και αλλιως πλεον υπαρχουν καποιοι παροχοι που δεν εχουν προβληματα στο ιντερνετ..

Vitruvian78
28-04-11, 12:32
δεν έχω. βλέπεις το πρόβλημα είναι οτι έχει εταιρία και η διακοπή για να αλλάξει εταιρία θα του κοστίσει πελατεία. επίσης η λύση για να κάνει διακοπή απο τον ΟΤΕ και μετά απο μια εβδομάδα να ξανακάνει σύνδεση πιο ακριβά θα του έρθει. η λύση που του προτείνω θα είναι να αγοράσει ενα δικό του router.

χαπι ναο?

Προσωπικά αν μου χαλάσει το ρούτερ δεν έχω κανένα πρόβλημα να αγοράσω κάποιο καινούριο. Δεν σημαίνει οτι όλοι είναι πρόθυμοι να το κάνουν. Εφόσον υπάρχει τρόπος να το αποκτήσει κάποιος δωρεάν, έχει κάθε δικαίωμα, και καλά θα κάνει, να το αντικαταστήσει δωρεάν. Εδώ είμαστε για να προτείνουμε λύσεις και να καταγράφουμε τις απόψεις μας. Απο εκεί και πέρα το να ειρωνεύεσαι τις απόψεις των άλλων χωρίς να προσφέρεις εσύ μια εναλλακτική άποψη, νομίζω δεν προσφέρεις κάτι. Το να διακόψει και να επανασυνδεθεί γιατί θα του κοστίσει παραπάνω δεν καταλαβαίνω....

valen_gr
29-04-11, 00:30
Υπάρχει large πάροχος που αντικαθιστά εξοπλισμό του πελάτη εκτός εγγύησης ;



Ναι.


123456

Seitman
29-04-11, 08:05
Για πες μας ποιος... :what:

prodromosfan
29-04-11, 10:20
εγω δεν κατάλαβα γιατι προτειναν στο φιλο να του δωσουν μοντεμ με την προυποθεση οτι θα δεσμευτει για αλλους 12 μηνες. :hmm:

sexrazat
29-04-11, 10:26
εγω δεν κατάλαβα γιατι προτειναν στο φιλο να του δωσουν μοντεμ με την προυποθεση οτι θα δεσμευτει για αλλους 12 μηνες. :hmm:

Σαν να κάνεις νέα σύνδεση. Απλά θα παρέκαμπταν τη διαδικασία κατάργησης και άμεσης καταχώρησης νέας αίτησης. Έχει λογική αλλά δεν είναι σωστή διαδικασία και έχουν δοθεί οδηγίες να μην ακολουθείται. Οπότε αν κάποιος υπάλληλος την κάνει αναλαμβάνει και τις τυχόν συνέπειες σε ενδεχόμενο έλεγχο.
Σαν διαδικασία είναι λογική γιατί αποφεύγεις ταλαιπωρίες συνδρομητών, διπλές δουλειές τεχνικών κλπ αλλά είναι αδύνατον να ελέγξεις ποιος πράγματι έχει πρόβλημα με modem και ποιος απλά θέλει να πάρει και ένα extra.

prodromosfan
29-04-11, 10:30
Σαν να κάνεις νέα σύνδεση. Απλά θα παρέκαμπταν τη διαδικασία κατάργησης και άμεσης καταχώρησης νέας αίτησης. Έχει λογική αλλά δεν είναι σωστή διαδικασία και έχουν δοθεί οδηγίες να μην ακολουθείται. Οπότε αν κάποιος υπάλληλος την κάνει αναλαμβάνει και τις τυχόν συνέπειες σε ενδεχόμενο έλεγχο.
Σαν διαδικασία είναι λογική γιατί αποφεύγεις ταλαιπωρίες συνδρομητών, διπλές δουλειές τεχνικών κλπ αλλά είναι αδύνατον να ελέγξεις ποιος πράγματι έχει πρόβλημα με modem και ποιος απλά θέλει να πάρει και ένα extra.

στο μηνυμα μου ξεχασα ενα "δεν"

εγω δεν κατάλαβα γιατι δεν προτειναν στο φιλο να του δωσουν μοντεμ με την προυποθεση οτι θα δεσμευτει για αλλους 12 μηνες. :hmm:

Σαν διαδικασία τη βρισκω πιο λογική και ξερω οτι γινοταν στο παρελθον με ενημερωση παντα του πελατη για το 12μηνο.

Τωρα πως εχουν δωθεί οδηγίες να ΜΗΝ δεσμευουν τους υπαρχοντες πελατες για αλλους 12μηνες υπηρεσίας δεν μπορώ να καταλάβω.

yiapap
29-04-11, 10:35
αλλά είναι αδύνατον να ελέγξεις ποιος πράγματι έχει πρόβλημα με modem και ποιος απλά θέλει να πάρει και ένα extra.Αδύνατο δεν είναι. Ο οποιοσδήποτε πάροχος θα μπορούσε να το κάνει έχοντας ένα αντίστοιχο τεχνικό τμήμα. Το να ελέγξεις αν ένα router λειτουργεί είναι υπόθεση 2-3 λεπτών.
Φυσικά σε ένα κόσμο συμπίεσης κόστους αυτά είναι πολυτέλειες αλλά να μην υπερβάλλουμε λέγοντας "είναι αδύνατο"! ;)

maik
29-04-11, 13:28
Αδύνατο δεν είναι. Ο οποιοσδήποτε πάροχος θα μπορούσε να το κάνει έχοντας ένα αντίστοιχο τεχνικό τμήμα. Το να ελέγξεις αν ένα router λειτουργεί είναι υπόθεση 2-3 λεπτών.
Φυσικά σε ένα κόσμο συμπίεσης κόστους αυτά είναι πολυτέλειες αλλά να μην υπερβάλλουμε λέγοντας "είναι αδύνατο"! ;)

Μα δεν λεμε αυτο. Οταν ενα ρουτερ ειναι χαλασμενο και εκτος εγγυησης εχεις/ειχες την εναλακτικη λυση να πας να κανεις το "κολπο" με την διακοπη-επανασυνδεση. Αν αρχισουν ομως να το κανουν ολοι , ετσι για να εχουμε μια καβαντζα βρε αδελφε, τοτε ξεφευγουμε.

yiapap
29-04-11, 14:02
Μα δεν λεμε αυτο. Οταν ενα ρουτερ ειναι χαλασμενο και εκτος εγγυησης εχεις/ειχες την εναλακτικη λυση να πας να κανεις το "κολπο" με την διακοπη-επανασυνδεση. Αν αρχισουν ομως να το κανουν ολοι , ετσι για να εχουμε μια καβαντζα βρε αδελφε, τοτε ξεφευγουμε.Συμφωνώ με αυτό. Γι αυτό ας το κάνουν μόνο αυτοί που ο router τους έχει χαλάσει με νέα δέσμευση (12μηνη ή οτιδήποτε).

kriti
29-04-11, 14:22
Στην hol οταν το netfaster αρχισε τις αποσυνδεσεις μετα απο 2 χρονια χρησης, μετα απο 2 τηλεφωνα στην τεχνικη υποστιριξη τους μου εστειλαν το καινουριο netfaster2 χωρις χρεωση και χωρις δεσμευση.
Και η κουριερ πληρωμενη απο αυτους.

Seitman
29-04-11, 14:54
Μα αυτό ακριβώς είναι το πλεονέκτημα του χρησιδανεισμού. Μπορεί να μη σου "μείνει" το router φεύγοντας από εκεί, αλλά σίγουρα δε θα μείνεις από router.

WAntilles
29-04-11, 15:26
Ακόμα καλύτερα:

Να μην πληρώνετε για τις υπηρεσίες που λαμβάνετε, αλλά να σας πληρώνουν κι από πάνω.

Ακούς εκεί να πληρώνουμε για μια υπηρεσία.

Είναι πράματα αυτά;

@ ADSLgr.com All rights reserved.