PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποδολογοι-ποδιατροι



hammer21
26-04-11, 19:39
Ειχα ενα μικρο ατυχημα τις προαλλες και εχω παθει μια μικρη μολυνση στο ποδι, κατω προς τα νυχια...τι γιατρο να επισκεφτω?Αξιζει να τα σκαω σε ποδολογο ή και οι ορθοπεδικοι κάνουν δουλειά?

Arkady
26-04-11, 20:49
Ε, λοιπόν ούτε που το ήξερα ότι υπάρχει ειδικότητα "ποδολόγος/ποδίατρος"....:hmm:
Μου φαίνεται πως θα επισκεφθώ άμεσα κάποιον, αφού αντιμετωπίζω κάποιο πρόβλημα στο πόδι μου...

hammer21
26-04-11, 21:01
Ειναι παραιατρικο, σαν τον φυσιοθεραπευτη ενα πραμα.

elise
26-04-11, 21:03
για την μολυνση δεν θα πας σε ποδολογο αλλα σε χειρουργο να στο καθαρισει

Xouzouris
26-04-11, 21:04
Αξίζει εφ'όσον δεν πρόκειται για καναν διπλωματουχο ΙΕΚ πεντικιούρ που καταχραται τον τίτλο του ποδολογου/ποδιατρου εκμεταλλευόμενος την απουσία σχετικού νομικού πλαισίου.

no_logo
26-04-11, 21:16
υπάρχει ένας πολύ καλός στην Καισαριανή, απέναντι από το γήπεδο του Νηαρ Ηστ
Γιατρός και όχι κομπογιαννίτης

hammer21
26-04-11, 21:54
Να υποθέσω οτι δεν ειναι συμβεβλημένος με το ΙΚΑ ε?:hmm:

FEFOS93
26-04-11, 23:02
Ειχα ενα μικρο ατυχημα τις προαλλες και εχω παθει μια μικρη μολυνση στο ποδι, κατω προς τα νυχια...τι γιατρο να επισκεφτω?Αξιζει να τα σκαω σε ποδολογο ή και οι ορθοπεδικοι κάνουν δουλειά?


Εχουν καρφωσει;
Εαν εχουν καρφωσει και σε πονανε σε κανα χειρουργο, να στα δει.

Εμενα ειχαν καρφωσει στο αριστερο μεγαλο δακτυλο 3 φορες βεβαια και τις τρεις φορες εκανα επεμβαση και μου αφαιρεσαν τα νυχια.
Στο δεξι μεγαλο δακτυλο ειχε καρφωσει επισης και βγηκε και αυτο.
Στην τριτη φορα αφαιρεση απο τη ριζα αν και τα νυχια συνεχιζουν να βγαινουν μια χαρα.

tolisscsd
26-04-11, 23:30
Εχουν καρφωσει;
Εαν εχουν καρφωσει και σε πονανε σε κανα χειρουργο, να στα δει.

Εμενα ειχαν καρφωσει στο αριστερο μεγαλο δακτυλο 3 φορες βεβαια και τις τρεις φορες εκανα επεμβαση και μου αφαιρεσαν τα νυχια.
Στο δεξι μεγαλο δακτυλο ειχε καρφωσει επισης και βγηκε και αυτο.
Στην τριτη φορα αφαιρεση απο τη ριζα αν και τα νυχια συνεχιζουν να βγαινουν μια χαρα.

Εντάξει, φίλε μου, αηδιάσαμε αρκετά με τα "καρφώματα"... Δείξε και λίγο έλεος...

hammer21
26-04-11, 23:30
Τι να σου πω...εγω πρηξιμο και πονο βλεπω:p
Θα μιλησω με εναν γνωστο γιατρο πρωτα για "πρωτες βοηθειες" και βλεπουμε :)

FEFOS93
26-04-11, 23:50
Εντάξει, φίλε μου, αηδιάσαμε αρκετά με τα "καρφώματα"... Δείξε και λίγο έλεος...

Ζηταω συγνωμη απο οσους παρακολουθουν αυτο το thread.
Ο σκοπος μου δεν ηταν αυτος.

Katsoulinos
10-05-11, 08:38
Ρίξε μια ματιά εδώ (http://www.podiatrist-society.gr/). Μην αμελήσεις να επισκεφτείς άμεσα κάποιον ποδίατρο. Εύχομαι να μην έχεις διαβήτη ή κάποια παθογόνο ασθένεια και να πρόκειται για τυχαίο γεγονός.

Ωστόσο ότι και αν αντιμετωπίζεις οι Εξελίξεις σε αυτόν τον τομέα είναι πολύ πιο αποτελεσματικές από ότι ήταν πριν 1 χρόνο. Αρκεί να μην το αναβάλεις.

ribo7
18-07-11, 23:15
Με ταλαιπωρεί το νύχι του μεγάλου δακτύλου μου στο ένα πόδι. Έχει να προτείνει κανείς κάποιον ποδολόγο - ποδίατρο από προσωπική εμπειρία?
Έναν εκ των παρακάτω λιστών (Αθήνα):
Συλλόγου Ποδιάτρων - Ποδολόγων Ελλάδος (http://www.podiatrist-society.gr/podiatrist.php)
Σωματείο Ποδολόγων Ελλάδας (http://www.podologia.gr/athens.htm)

Ευχαριστώ!!

Vasilis32
19-07-11, 03:02
Εγω επαθα κατι σαν και εσενα...
Βασικα ειχα κλωτσησει μια μπαλα μπασκετ και το νυχι στο δεξι μεγαλο δαχτυλο εσαπσε λιγο..καθως μεγαλωσε σε 2 βδομαδες πρηστικε στη δεξια μερια και ποναγα.

Πηγα στο χειρουργο και μου ειπα τα παραπανω αηδιαστικα και εφυγα σφαιρα απο εκει!!!
Μετα εψαξα για ποδολογο βρηκα μια κοπελα που ειχε ανοιξει μαγαζι ποδοιατρειο κατι τετοιο...

Μου κολησε με κολα ενα ελασμα πανω στο νυχι απο ακρη σε ακρη, απλα με μια τσιπμιδα λιγο ισιωσε το νυχι στην ακρη (οχι κατι τρελο) ακουμπησε το ελασμα και το κολησε.
Μονο σημειο πονου , οχι κατι τρελο της πλακας!! ηταν οταν πιεζε το ελασμα στη προβληματικη μερια.

Μετα το ελασμα εκανε τη δουλεια του, τραβαγε το νυχι προς τη σωστη μερια καθως μεγαλο και τελος το θεμα.


Απλα απο τοτε οταν κοβω τα νυχια, στο νυχι αυτο το κοβω λιγο και το υπολοιπο στη προβληματικη μερια το λυμαρο και το κονταινω ωστε να μην ειναι αιχμηρο και εχει μυτερη αποληξη. Συμβουλη της ποδολογου αυτο...

Απο τοτε ολα κομπλε, μπαλα κτλ!!! Βρες οποιονδηποτε ποδολογο ολοι το κανουν αυτο.

ribo7
19-07-11, 11:03
Φίλε Vasili, έχεις να προτείνεις κάποιον συγκεκριμένο?
Thanks!

Vasilis32
19-07-11, 13:36
Φίλε Vasili, έχεις να προτείνεις κάποιον συγκεκριμένο?
Thanks!

Κοιτα, απο Αθηνα οχι. Στο Βολο πηγα εγω τυχαια στον πρωτο που βρηκα. Ειναι απλο πραγμα και οπου και να πας την ιδια αντιμετωπιση θα εχεις.

blade_
20-07-11, 22:11
θεσσαλονικη πηγαινα στον μπακακο σχετικα συχνα για σπασμενο-μαυρισμενο νυχι απο μπαλα..δε πονας καθολου ολα οκ..εδω κ καποια χρονια το περιποιουμαι μονος(βγαινει στραβα κ ειναι κ λιγο περιεργο σχημα)

αυτα :)

@ ADSLgr.com All rights reserved.