PDA

Επιστροφή στο Forum : Καμιά ιδέα πώς να δοκιμάσω το διχίλιαρο?



Kthulhu
01-10-06, 18:08
Αγαπητοί μου συμφορουμίτες,

Πρόσφατα αναβάθμισα τη γραμμή μου από 768 στα 2048 (και με την προσφορά της Forthnet, 25 ευρώ το μήνα, πληρώνω πλέον λιγότερο απ' ότι για τα πάγια και την πρόσβαση της 768!).

Όπως διαβάζω γενικά στο forum, τα 2MBps κάθε άλλο παρά τόσα είναι, και το ίδιο διαπιστώνω και στα torrents μου (το μεγαλύτερο νούμερο που έχω δει είναι 80, ενώ γενικά παίζει 40-50)

Σε downloading από τον Firefox κατάφερα να πιάσω 150.

Το Speedtest της forthnet μου βγάζει 1,8MBps

Επειδή όμως τα torrents εξαρτώνται από χρήστες και το speedtest δεν ξέρω κατά πόσον είναι αξιόπιστο, έχετε καμία ιδέα τι θα μπορούσα να κατεβάσω έτσι ώστε να βγάλω οριστικό συμπέρασμα για την ταχύτητα στην οποία βρίσκομαι?

Και, τέλος, αν η ταχύτητα που θα ανακαλύψω είναι αρκετά χαμηλότερη από μια μετριοπαθή εκτίμηση της ταχύτητας που θα έπρεπε να είχα (π.χ αρκετά χαμηλότερη από 210k), θα με ωφελήσει το να ενοχλήσω τον πΟΤΕ για βλάβες και τα τοιαύτα?

ownagE_
01-10-06, 18:12
Σε torrents δοκιμασε διανομες linux (πχ. ubuntu 6.06) που εχουν πολλους seeds!

Μετα δοκιμασε απο το ftp://ftp.forthnet.gr καποιο μεγαλο αρχειο και τελος.. και να ενοχλησεις τον ΟΤΕ δεν νομιζω να γινει τιποτα :whistle:

EDIT: Nα πω κι εγω οτι εχω 2048 και 200+kB/s βλέπω μια φορα τη βδομαδα :p

hemlock
01-10-06, 18:13
1.Δοκιμες ταχυτητας κανουμε με αυτον τον τροπο (http://www.adslgr.com/forum/showthread.php?t=31796):oneup:
2.Εχεις δοκιμασει κανενα linux distro απο ftp της αντιστοιχης διανομης? Απο το ftp του ntua? (με και χωρις download manager)

GeorgeH
01-10-06, 18:16
ftp://ftp.ntua.gr
Κατέβασε το αρχείο των 40 MBs και θα δεις πως είναι η κίνηση του εσωτερικού. Αν δεν έχει πρόβλημα το DSLAM (Bottleneck p.e.) - δοκίμασε κ πιο χαλαρές ώρες και τα ΣΚ παρά τις μεσημεριανές ώρες τις καθημερινές - λογικά θα πιάνεις περί το 85% της ονομάστικής ταχύτητας που σημαίνει ότι είσαι μια χαρά. Μπορεί και παραπάνω ανάλογα κ τον τύπο του DSLAM.
Για εξωτερικό δοκίμασε κάποιον άλλο δημοφιλή ftp, όπως πχ της Microsoft

Kthulhu
01-10-06, 19:06
Damn, you 're fast (σε αντίθεση με το internet στην Ελλάδα)

Λοιπόν, ακολούθησα τις συμβουλές του φίλτατου WAntilles (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=2491) (που ο Θεός να μου κόβει bits και να του δίνει gigabits) και τα αποτελέσματα είχαν ως εξής:

Από NTUA κατέβαζα με ταχύτητα από 165-210 περίπου, όχι σταθερή

Από ένα γερμανικό FTP της Debian η ταχύτητα ήταν σταθερότερη, στο 190-220 (είδες οι γερμανοί?)

Εν ολίγοις, ε, θα μπορούσε να ήταν και χειρότερα.

Δυστυχώς, αν και όταν είχα την 768/192 το Siemens DSLAM στο οποίο υπάγομαι με συγχρόνιζε πάνω από 800/220, τώρα η διχίλιαρη συγχρονίζει μόνο στα 2047/255. Αυτό άραγε συμβαίνει και σε άλλα Siemens DSLAM ή μόνο στο δικό μου (του Καλαμακίου)?

@ ADSLgr.com All rights reserved.