PDA

Επιστροφή στο Forum : Aν φυγω ?



TLG
27-04-11, 13:38
Ειμαι συνδρομητης ConnX απο τονΣεπτεβριοτου 2010 και πριν ημουν για 3 χρονια στην ΟΝ.

Τα προβληματα αποσυνδεσεων και αδυναμιας συνδεσης λογω ανεβοκατεβασματος snr - κατα 99% καθε ΠαρασκευοΣΚ !!!! - δεν τα ειχα ποτε με την ON .

Αποφασισια λοιπον οτι δεν υπαρχει λογος να πληρωνω διπλασια τιμη στον ΟΤΕ για να εχω στην καλυτερη την ιδια αποδοση που ειχα και στην ΟΝ .

Αν φυγω λοιπον τωρα μετα απο 7-8 μηνες παραμονης μου στον ΟΤΕ θα πληρωσω καποιο προστιμο ?

nikos30
27-04-11, 13:57
Αν έχεις double play 2 ή 24 mbps τότε θα πληρώσεις 50 ευρώ εφάπαξ. Αν έχεις άλλο πρόγραμμα connx τότε θα πληρώσεις τα πάγια που σου απομένουν για το υπόλοιπο χρόνο μέχρι τον Σεπτέμβριο 2011.
Τουλάχιστον εσύ μπορείς να φύγεις έστω και με πρόστιμο...

psyxakias
27-04-11, 14:13
Ας μην είχες προβλήματα αποσυνδέσεων/αστάθειας σήματος τόσο καιρό με την ON, θα σου πρότεινα να κάνεις έλεγχο στην καλωδίωσή σου έως τον κατανεμητή (δες υπογραφή) και αν δεν βελτιωθεί, να δηλώσεις βλάβη στο 121. Έπειτα βλέπεις για αλλαγή παρόχου, διότι υπάρχει περίπτωση να πας σε άλλο πάροχο και το πρόβλημα να παραμείνει και να είναι πιο δύσκολο να επιλυθεί αφού θα μεσολαβεί και ο άλλος πάροχος ως ενδιάμεσος. Το λέω εκ πείρας, σε συγγενή χρειάστηκε να κάνουμε αίτηση από εναλλακτικό σε ΟΤΕ για να λυθεί ένα παρόμοιο τεχνικό πρόβλημα. ;)

yiapap
27-04-11, 14:17
Ότι λέει ο Ψυχάκιας. Άλλωστε με την τύχη που... τον κατατρέχει και να μην είχες πρόβλημα στην καλωδίωση, τώρα έχεις σίγουρα!

nikos30
27-04-11, 14:20
Αλήθεια γιατί πήγες ΟΤΕ αφού δεν αντιμετπώζες κανένα πρόβλημα; don't change horses midstream..

TLG
27-04-11, 15:04
Πηγα ΟΤΕ γιατι ενω στην αρχη ειχα στην ON 15+mbps κατεληξα να εχω σχεδον 11 ενω τα συμφωνα με τα στατιστικα μου θα επρεπε να εχω παραπανω ,αλλα και για τα pings .
Tελικα στον ΟΤΕ δεν κλειδωσα ποτε παραπανω απο 12mbps που ειμαι τωρα .

Εχω δηλωσει βλαβες τους τελευταιους μηνες 4-5 φορες συν 2-3 φορες που εφτιαξε απο μονο του το προβλημα.
Ηρθε τεχνικος στο σπιτι και εκανε ελεγχο στην πριζα αλλα και στο καλωδιο που φθανει στο Huawei modem ,οπως επισης και στο καλωδιο που ερχεται απο τον κατανεμητη και δεν βρηκε κατι το τραγικο.

Σκεφτομαι να κανω αιτηση για δευτερη γραμμη στον ΟΤΕ ωστε να μπω σε αλλο ζευγος και μετα να καταργησω αυτην που εχω τωρα .

Τι λετε αξιζει τον κοπο ?

psyxakias
27-04-11, 15:29
Η σταδιακή μείωση συγχρονισμού δεν είναι απαραίτητα βλάβη διότι συμβαίνει και λόγω συνακροάσεων που σταδιακά αυξάνονται (με ενεργοποίηση νέων γραμμών). Και εγώ βάσει απόστασης & attenuation έπρεπε να είμαι καρφωμένος στα 24 αλλά ξεκίνησα το 2007 από τα 20 σε Forthnet/ΟΤΕ, σταδιακά έπεσα στα 18, και πλέον στην NetOne είχα με το ζόρι 15 Mbps.

Δώσε μας πλήρη στατιστικά από το modem αν θες.

Vitruvian78
27-04-11, 22:23
Εφόσον έχεις δηλώσει αρκετές φορές βλάβη στον ΟΤΕ και υπάρχει αυτό καταγεγραμμένο στο ιστορικό της σύνδεσής σου, και το πρόβλημα δεν έχει επιλυθεί, τότε μπορείς νόμιμα να ζητήσεις διακοπή στον ΟΤΕ χωρίς να χρεωθείς το τέλος πρόωρης διακοπής υπηρεσιών και απο εκεί και πέρα να κάνεις την αίτησή σου σε άλλο πάροχο. Απλά επιβεβαίωσε αυτό που σου λέω στην εξυπηρέτηση πελατών στο 13888, για το αν θα χρεωθείς τέλος διακοπής μετά απο όλες αυτές τις δηλώσεις βλαβών που έχεις κάνει, και αν σου πούνε πως δεν θα χρεωθείς, τότε κάνε τις επιλογές σου.....

geopapath23
28-04-11, 11:30
Εφόσον έχεις δηλώσει αρκετές φορές βλάβη στον ΟΤΕ και υπάρχει αυτό καταγεγραμμένο στο ιστορικό της σύνδεσής σου, και το πρόβλημα δεν έχει επιλυθεί, τότε μπορείς νόμιμα να ζητήσεις διακοπή στον ΟΤΕ χωρίς να χρεωθείς το τέλος πρόωρης διακοπής υπηρεσιών και απο εκεί και πέρα να κάνεις την αίτησή σου σε άλλο πάροχο. Απλά επιβεβαίωσε αυτό που σου λέω στην εξυπηρέτηση πελατών στο 13888, για το αν θα χρεωθείς τέλος διακοπής μετά απο όλες αυτές τις δηλώσεις βλαβών που έχεις κάνει, και αν σου πούνε πως δεν θα χρεωθείς, τότε κάνε τις επιλογές σου.....

Θα είναι πολύ καλό αν μπορεί να συμβεί αυτό. Αν όντως τα καταφέρεςι τότε αποχαιρέτα τον ΟΤΕ. Και οι βλάβες τον ΟΤΕ δεν βαραινουν? σε ποιον ανήκει το 121? Δεν αρκεί δηλαδή να το πεις στο 13888?

Maroylaki
28-04-11, 11:57
Γεια σας..
Ηθελα να σας ρωτησω οτι και γω ενδιαφερομαι να φυγω απο τον οτε.
Βρήκα ενα καλο πακέτο της on telecom με 24αρα γραμμη και tv..
Η προσφορα της ον τελιωνει τελος απριλιου :(
Η αληθεια ειναι οτι 1)ον δεν γνωριζω την ον τελεκομ μιας που ειμαι στον ΟΤΕ μια ολοκληρη ζωη δεν εχω αλλαξει ποτε παροχο και φοβαμαι και αναριωτεμαι εαν και η ον τελεκομ ειναι καλη.δηλ ειναι σταθερες η γραμμες της?κτλ..
Και 2)ον μολις μαθαινω απο εσας οτι εαν φυγεις απο τον οτε εχεις προστιμο?
Εγω εχω ενα πανακριβο πακετο με τον οτε που ληγει στις 16 μαιου.
Αν κανω την συνδεση με την ον τελεκομ μεχρι τελος απριλιου θα φαω προστιμο απο τον οτε??
Αν κανω την συνδεση στην ον τελεκομ μετα που θα τελιωσει το πακετο μου με τον οτε??(Βεβαια θα χασω την προσφορα της ον τελεκομ):(
Μεχρι τωρα αναρωτιομουν να παω στην τελεκομ η να μεινω στον οτε??τωρα μαθαινω οτι εχει και πρόστιμο??Ωχχχ...
Σας παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας ..
οπως και εαν καποιος χρησιμοποιει την on telecom να μου πει αν ειναι οκ??η αν εχει προβληματα??
και η tv τους παιζει κανονικα ??
Στον οτε δεν ειχα ποτε προβληματα γιαυτο και δεν εφυγα..κατι λιγα και αυτα λυνοταν γρήγορα..
Οπως και το connex - tv παιζει μια χαρα...

Σας ευχαριστω πολυ

geopapath23
28-04-11, 12:04
Αφου λύγει το συμβόλαιο σου σε λιγότερο από μήνα, νομίζω πως το πρόστιμο που θα έχεις θα είναι πολύ μικρό. Ίσως να αξίζει τον κόπο
Πάρε τηλέφωνο και ρώτα τους.

Vitruvian78
28-04-11, 12:13
Θα είναι πολύ καλό αν μπορεί να συμβεί αυτό. Αν όντως τα καταφέρεςι τότε αποχαιρέτα τον ΟΤΕ. Και οι βλάβες τον ΟΤΕ δεν βαραινουν? σε ποιον ανήκει το 121? Δεν αρκεί δηλαδή να το πεις στο 13888?

Για να δηλώσεις βλάβη παίρνεις το 121 που απαντάει το κέντρο βλαβοληψίας. Το 13888 είναι κέντρο εξυπηρέτησης πελατών, πώλησης προϊόντων, κτλ. Το 13888 δεν είναι αρμόδιο για καταχωρήσεις και διεκπεραιώσεις βλαβών. Αν πάρεις εκεί θα σε παραπέμψουν στο 121. Και τα δύο νούμερα ανήκουν στον ΟΤΕ΄και έχουν πρόσβαση στην ίδια βάση δεδομένων του κάθε συνδρομητή. Είναι βέβαιο αυτό που του λέω, διότι μου το έχουν πει προσωπικά απο τον ΟΤΕ αυτό. Και είναι απόλυτα λογικό. Εφόσον ο πάροχός σου δεν μπορεί να επιλύσει κάποιο θέμα που επιρρεάζει την ομαλή παροχή υπηρεσιών, τότε δεν μπορεί και να σε κρατά δεσμευμένο.

........Auto merged post: Vitruvian78 πρόσθεσε 8 λεπτά και 50 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Γεια σας..
Ηθελα να σας ρωτησω οτι και γω ενδιαφερομαι να φυγω απο τον οτε.
Βρήκα ενα καλο πακέτο της on telecom με 24αρα γραμμη και tv..
Η προσφορα της ον τελιωνει τελος απριλιου :(
Η αληθεια ειναι οτι 1)ον δεν γνωριζω την ον τελεκομ μιας που ειμαι στον ΟΤΕ μια ολοκληρη ζωη δεν εχω αλλαξει ποτε παροχο και φοβαμαι και αναριωτεμαι εαν και η ον τελεκομ ειναι καλη.δηλ ειναι σταθερες η γραμμες της?κτλ..
Και 2)ον μολις μαθαινω απο εσας οτι εαν φυγεις απο τον οτε εχεις προστιμο?
Εγω εχω ενα πανακριβο πακετο με τον οτε που ληγει στις 16 μαιου.
Αν κανω την συνδεση με την ον τελεκομ μεχρι τελος απριλιου θα φαω προστιμο απο τον οτε??
Αν κανω την συνδεση στην ον τελεκομ μετα που θα τελιωσει το πακετο μου με τον οτε??(Βεβαια θα χασω την προσφορα της ον τελεκομ):(
Μεχρι τωρα αναρωτιομουν να παω στην τελεκομ η να μεινω στον οτε??τωρα μαθαινω οτι εχει και πρόστιμο??Ωχχχ...
Σας παρακαλω πειτε μου την γνωμη σας ..
οπως και εαν καποιος χρησιμοποιει την on telecom να μου πει αν ειναι οκ??η αν εχει προβληματα??
και η tv τους παιζει κανονικα ??
Στον οτε δεν ειχα ποτε προβληματα γιαυτο και δεν εφυγα..κατι λιγα και αυτα λυνοταν γρήγορα..
Οπως και το connex - tv παιζει μια χαρα...

Σας ευχαριστω πολυ

Μπορείς λογικά να κάνεις αίτηση και την τελευταία ημέρα της προσφοράς, οπότε μέχρι να ενεργοποιηθείς στην ΟΝ να έχει λήξει και η δέσμευσή σου με τον ΟΤΕ. Κάτι ακόμη, ψάξε να δεις στο πακέτο που σε ενδιαφέρει, αν κάνεις αίτηση μέσω της ιστοσελίδας τους, μήπως σου κάνει δώρο κάποιο/κάποιους μήνες. Ή αν σου προσφέρει κάποια έκπτωση. Για παράδειγμα, η hellas online προσφέρει τρείς μήνες δώρο με κάθε αίτηση μέσα απο την ιστοσελίδα της. Οπότε και κάποιο πρόστιμο να πληρώσεις σε αποζημιώνει κατα κάποιο τρόπο ο νέος σου πάροχος. Έχεις δοκιμάσει να μάθεις απο το 13888 εαν μπορείς να χαμηλώσεις το μηνιαίο κόστος των υπηρεσιών που λαμβάνεις απο τον ΟΤΕ;

Maroylaki
28-04-11, 14:36
Γεια σας και παλι..

Στον οτε μπορω να χαμηλωσω το κοστος μονο αν ξανακανω για εναν χρονο συμβολαιο ξανα με χαμηλοτερο (οχι πολλα) παγιο..αλλα δεν θελω να δεσμευτω για εναν χρονο ακομα στον οτε..

Το αλλο που μπορω να κανω ειναι να βαλω μια 2αρα ταχυτητα με 32Ε και να κατεβασω τα παγια μου ή να βάλω 24αρα με 38 ευρω αλλα δεν δίνει τιποτα άλλο..

Η ον δινει 24αρα + τηλεφωνια+συνδρομητικη με 36Ε!οσο για τις προσφορες τους το εψαξα μεσα στην ιστοσελιδα τους ναι εχουν προσφορες μεσα απο το site:

1) -20% αλλα πληρωνεις το εφαπαξ 68E, και ο πρωτο λογαριασμος σου ερχεται κανονικα..
2) αν παρεις τηλ κατευθειαν δεν εχεις -20% αλλα δεν πληρωνεις το εφαπαξ και τον πρωτο λογαριασμο

τελικα ειναι μία η άλλη..ασε αυτη ξερουν τι κανουν τιποτα δεν δινουν δωρεαν..

Εμενα με βολευει τα 36Ε που εχουν ετσι και αλλιως ειναι ποιο φθηνα απο τον οτε ...
Αλλα θα εχει την αποδοση που εχει ο οτε???η θα βλαστημησω την ωρα και την στιγμη που το εβαλα??:hmm:

Αυτα προς το παρον..ακομα δεν ξερω τι να κανω!!

Vitruvian78
28-04-11, 15:06
Γεια σας και παλι..

Στον οτε μπορω να χαμηλωσω το κοστος μονο αν ξανακανω για εναν χρονο συμβολαιο ξανα με χαμηλοτερο (οχι πολλα) παγιο..αλλα δεν θελω να δεσμευτω για εναν χρονο ακομα στον οτε..

Το αλλο που μπορω να κανω ειναι να βαλω μια 2αρα ταχυτητα με 32Ε και να κατεβασω τα παγια μου ή να βάλω 24αρα με 38 ευρω αλλα δεν δίνει τιποτα άλλο..

Η ον δινει 24αρα + τηλεφωνια+συνδρομητικη με 36Ε!οσο για τις προσφορες τους το εψαξα μεσα στην ιστοσελιδα τους ναι εχουν προσφορες μεσα απο το site:

1) -20% αλλα πληρωνεις το εφαπαξ 68E, και ο πρωτο λογαριασμος σου ερχεται κανονικα..
2) αν παρεις τηλ κατευθειαν δεν εχεις -20% αλλα δεν πληρωνεις το εφαπαξ και τον πρωτο λογαριασμο

τελικα ειναι μία η άλλη..ασε αυτη ξερουν τι κανουν τιποτα δεν δινουν δωρεαν..

Εμενα με βολευει τα 36Ε που εχουν ετσι και αλλιως ειναι ποιο φθηνα απο τον οτε ...
Αλλα θα εχει την αποδοση που εχει ο οτε???η θα βλαστημησω την ωρα και την στιγμη που το εβαλα??:hmm:

Αυτα προς το παρον..ακομα δεν ξερω τι να κανω!!

Κοίταξε, σίγουρα ΟΤΕ δεν είναι κανένας πάροχος με την εξής έννοια. Ο ΟΤΕ είναι ο (κάτοχος) και διαχειριστής του δικτύου χαλκού. Απο το νόμο ο ΟΤΕ είναι ο μόνος που έχει δικαίωμα σε περιπτώσεις βλαβών να βάλει χέρι. Σε επριπτώσεις βλαβών, παίρνεις τον πάροχό σου, δηλώνεις βλάβη, και ο πάροχός σου με τη σειρά του αν δεν είναι η βλάβη στο δικό του άκρο την αναθέτει στον ΟΤΕ. Για κάθε βλάβη χρειάζονται απο το νόμο τουλάχιστον 3 εργάσιμες ημέρες για να επιλυθούν. Συνήθως απο την εμπειρία όταν είσαι πελάτης ΟΤΕ έχεις πιο άμεση και γρήγορη εξυπηρέτηση. Αν είσαι σε εναλλακτικό πρειμένεις μέχρι ο αρμόδιος του ΟΤΕ της περιοχής σου πάρει στα χέρια του τη βλάβη που του έχει αναφέρει ο εναλλακτικός και να την διορθώσει, οπότε εκεί μπορεί να έχεις καθυστερήσεις. Επιπλέον ο ΟΤΕ είναι αυτός που διεκπεραιώνει και τις μεταφορές των συνδρομητών απο τον ένα πάροχο στον άλλο. Είναι πολύ συχνό το φαινόμενο πολλοί συνδρομητές να μένουν για αρκετές ημέρες χωρίς υπηρεσίες κατά την μεταφορά και ενεργοποίηση στον εναλλακτικό, και να αρχίσουν τα μπαλάκια, φταίει ο ΟΤΕ, ο ΟΤΕ να λέει φταίει ο πάροχος και άκρη να μην βρίσκεις. Τις περισσότερες φορές απο τη στιγμή που θα ενεργοποιηθείς και έπειτα προβλήματα δεν παρουσιάζονται στους περισσότερους μεγάλους παρόχους. Απο εκεί και πέρα κάποιοι παρουσιάζουν μπουκώματα όσον αφορά το ιντερνετ, και αυτό οφείλεται στην αυξανόμενη πελατειακή τους βάση και στο αναλογικά μικρότερο bandwith που έχουν στη διαθεσή τους. Συνήθως προβαίνουν σε αναβαθμίσεις, αλλά πολλές φορές τους παίρνει και μήνες για να το κάνουν, οπότε μπορεί να καταλήξεις με προβληματικό ίντερνετ για αρκετούς μήνες μέχρι να κάνουν την αναβάθμιση. Παράπανω σε αυτό το θέμα έχουν συνήθως οι gamers, αν είσαι απλός χρήστης ίντερνετ, δηλαδή σερφάρεις, διαβάζεις μηνύματα, και κατεβάζεις αρχεία, δεν έχεις κανένα πρόβλημα. Στον ΟΤΕ συνήθως δεν αντιμετωπίζεις τέτοια θέματα γι αυτό και οι δεινοί gamers τον προτιμουν. Επιπλέον πολλοί πάροχοι χρησιμοποιούν VoIP τηλεφωνία, που ουσιαστικά προσφέρεται μέσα απο το φάσμα του ίντερνετ και η τηλεφωνική συσκευή συνδέεται με το ρεύμα. Κατά καιρούς έχουν αναφερθεί παράπονα για συχνές διακοπές του τηλεφώνου λόγω αποσυγχρονισμών του ίντερνετ, κακής ποιότητας τηλεφωνικών συνδιαλέξεων, και τη διακοπή τηλεφωνίας με κάθε διακοπή ρεύματος. Ωστόσο πολλοί απο αυτούς τους παρόχους έχουν προβεί σε αλλαγές και προσφέρουν πλέον την ίδια μορφή τηλεφωνίας όπως αυτή του ΟΤΕ. Ελπίζω να σε κατατόπισα χοντρικώς! :)

Συγκεκριμένα για την ΟΝ δεν γνωρίζω. Γενικά αυτό που ισχύει είναι οτι είναι εντελώς λαχείο το πώς θα σου βγεί με τον κάθε πάροχο. Μπορεί εγώ να είμαι ευχαριστημένος με μια εταιρεία και ο διπλανός μου όχι γιατί η γραμμή του έχει θέματα, π.χ. Η εμπειρία μου είναι μόνο μεταξύ ΟΤΕ και hellas online, την οποία και θα σου την πρότεινα καλύτερα απο την ΟΝ. Ωστόσο μπορείς να μπεις στο φόρουμ της ΟΝ να δείς τί γράφουν οι συνδρομητές της και τί προβλήματα ενδεχομένως αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι, μπορεί να βρείς εμπειρίες και απο την περιοχή σου, οπότε να σχηματίσεις και μια εικόνα. Καλό θα είναι να μάθεις στην περιοχή σου ποιός πάροχος είναι καλύτερος. Σε ποιά περιοχή βρίσκεσαι, για να σου πούμε;

TLG
29-04-11, 00:39
Δώσε μας πλήρη στατιστικά από το modem αν θες.




........................ Downstream Upstream

SNR Margin.............10.0.......... 10.5db

Line Attenuation.......20.0 ...........7.5 db

Data Rate.............12027 ...........722 kbps

geopapath23
29-04-11, 10:12
. Ωστόσο μπορείς να μπεις στο φόρουμ της ΟΝ να δείς τί γράφουν οι συνδρομητές της και τί προβλήματα ενδεχομένως αντιμετωπίζουν οι περισσότεροι, μπορεί να βρείς εμπειρίες και απο την περιοχή σου, οπότε να σχηματίσεις και μια εικόνα. Καλό θα είναι να μάθεις στην περιοχή σου ποιός πάροχος είναι καλύτερος. Σε ποιά περιοχή βρίσκεσαι, για να σου πούμε;

Νομίζω είναι η πιο σοφή απάντηση :)

Maroylaki
29-04-11, 16:05
Vitruvian σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφορίες σου..

Ναι οσο για τον οτε με κατατόπισες πολύ καλα..:oneup:

και γιαυτο το λογο δεν εφυγα τοσα χρονια απο τον οτε..για να μην εχω τυχον προβληματα με κακες συνδέσεις κτλ ολα αυτα που γράφεις...
Οσο για αλλο παροχο τελικά ειναι αν σου κάτσει γιατι αλλος ειναι ικανοποιημένος και αλλος όχι..

Εγω μένω κ.τούμπα θεσσαλονικής..
Ετσι και αλλιως θα περιμένω να τελιωσει το συμβολαιο το οτε και μετα να φύγω ,αν φύγω..
Η αλήθεια ειναι οτι παίζω ενα παιχνίδι το second life ,και γιαυτο κράτησα και τον οτε..μαζι με την tv της που ειναι μια χαρα...και για ολα αυτα που είπες..

Σε ευχαριστω πολυ ...

Vitruvian78
29-04-11, 19:46
Vitruvian σε ευχαριστω παρα πολυ για τις πληροφορίες σου..

Ναι οσο για τον οτε με κατατόπισες πολύ καλα..:oneup:

και γιαυτο το λογο δεν εφυγα τοσα χρονια απο τον οτε..για να μην εχω τυχον προβληματα με κακες συνδέσεις κτλ ολα αυτα που γράφεις...
Οσο για αλλο παροχο τελικά ειναι αν σου κάτσει γιατι αλλος ειναι ικανοποιημένος και αλλος όχι..

Εγω μένω κ.τούμπα θεσσαλονικής..
Ετσι και αλλιως θα περιμένω να τελιωσει το συμβολαιο το οτε και μετα να φύγω ,αν φύγω..
Η αλήθεια ειναι οτι παίζω ενα παιχνίδι το second life ,και γιαυτο κράτησα και τον οτε..μαζι με την tv της που ειναι μια χαρα...και για ολα αυτα που είπες..

Σε ευχαριστω πολυ ...

Να' σαι καλά! :)
Noμίζω οτι εάν παίζεις το παιχνιδάκι και έχεις και το Conn-X TV, τότε καλύτερα μείνε στον ΟΤΕ. Αν νιώθεις οτι πληρώνεις πολλά προσπάθησε να κατέβεις σε πιο φθηνό πακέτο. Μπορείς π.χ να κόψεις το χρόνο ομιλίας σου και εξερχόμενες κλήσεις να τις κάνεις είτε απο το κινητό (αν σου δίνει χρόνο ομιλίας), είτε να φτιάξεις ένα λογαριασμό τύπου Skype (έχει πολλά σε πολύ ανταγωνιστικές τιμές). Παίζει ρόλο και το πόσο μιλάς στο τηλέφωνο....αν δεν μιλάς δεν είναι ανάγκη να πληρώνεις πακέτο ομιλίας.

WAntilles
29-04-11, 23:31
Tελικα στον ΟΤΕ δεν κλειδωσα ποτε παραπανω απο 12mbps που ειμαι τωρα.

Ναι φίλε μου γιατί ο ΟΤΕ είναι ο μόνος πάροχος που φροντίζει για την ποιότητα της υπηρεσίας σου, και έχει μηδενική ανοχή στο θόρυβο, στο SNR.

Θέλεις φθηνά;

Πήγαινε αλλού.

Αλλά μην παραπονιέσαι για την (α-)ποιότητα μετά.

johnsruro
01-05-11, 21:15
Νομίζω ότι είσαι αρκετά απόλυτος. Εμένα η πολύ φροντίδα με έριξε στα 2 και ακόμα έχω αποσυνδέσεις.

TLG
02-05-11, 10:07
Για αλλο ενα Σ/Κ και συγκεκριμενα χθες Κυριακη ΟΛΗ ΜΕΡΑ , δεν ειχα τηλεφωνια και ιντερνετ , ενω σημερα το πρωι ΟΛΑ ΚΑΛΑ !!

ΤΙ ΜΠΟΡΕΙ ΝΑ ΦΤΑΙΕΙ ρε γαμωτο ??? ΑΝ φυγω θα λυθει το προβλημα , το οποιο ξεκινησε απο τον Σεπτεμβριο που επεστρεψα στον ΟΤΕ ?

Ειναι δυνατον να εχει προβλημα η καλωδιωση μου μονον τα ΠΣΚ ????:sorry:

Ειλικρινα δεν ξερω τι να κανω , να φυγω , να μεινω ?

Georgevtr
02-05-11, 21:04
TLG έχεις κάνει τους απαραίτητους ελέγχους στην εσωτερική σου καλωδίωση?

TLG
02-05-11, 22:01
Tους εχω κανει ,οπως επισης ειχε μετρησει με οργανο ενας τεχνικος του οτε μεχρι το καλωδιο που μπαινει στο modem , αλλα την στιγμη της μετρησης το internet δουλευε .

Απο εκει και περα , ειναι δυνατον να ειναι προβλημα στην καλωδιωση το οποιο να δημιουργειται μονον ΠαρασκευοΣΚ ???
Τελευταια φορα που μου συναιβει ηταν το Μ.Σαββατο!!
Σκεφτομαι να κανω αιτηση στον ΟΤΕ για καινουρια 2η γραμμη και μετα να καταργησω αυτη που μου κανει τα προβληματα.

TLG
06-05-11, 11:38
Tελικα ειχα αλλα δυο κρουσματα μη λειτουργιας τηλεφωνιας και ιντερνετ την πρωτομαγια Κυριακη , απο το πρωι και εφτιαξε την αλλη μερα το πρωι , οπως επισης και χθες Πεμπτη απο το πρωι μεχρι το απογευμα !!
Ηρθε "τεχνικος" του ΟΤΕ , αλλα δεν αγγιξε τιποτα , ειδε μονον αν ειναι αναμενα τα λαμπακια του ISDN και ειπε οτι δεν ειναι δικη του δουλεια αφου η γραμμη δουλευει και δεν μπορει να δει τι συμβαινει .
Μου ειπε επισης οτι θα γραψει να ελεγχθει η ADSL μηπως πρεπει να μου αλλαξουν θυρα στο dslam .

Tι στο καλο πρεπει να κανω για να παρακολουθησω την εξελιξη ?

Επισης πως μπορω να δω αν εχω fast path ή interleave γιατι νομιζω οτι δεν εχω και τοσο καλα ping ...


http://img36.imageshack.us/img36/8060/pingpa.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/36/pingpa.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)


http://img196.imageshack.us/img196/976/adsli.jpg (http://imageshack.us/photo/my-images/196/adsli.jpg/)

Uploaded with ImageShack.us (http://imageshack.us)

emeliss
06-05-11, 12:09
Μένεις σε πολυκατοικία; Υπάρχει λουκέτο στο κατανεμητή;

TLG
06-05-11, 19:19
Μενω σε μονοκατοικια και ενας κατανεμητης του ΟΤΕ ειναι ακριβως στην γωνια του σπιτιου μου .

georgepap7
11-05-11, 13:12
Ειμαι συνδρομητης ConnX απο τονΣεπτεβριοτου 2010 και πριν ημουν για 3 χρονια στην ΟΝ.

Τα προβληματα αποσυνδεσεων και αδυναμιας συνδεσης λογω ανεβοκατεβασματος snr - κατα 99% καθε ΠαρασκευοΣΚ !!!! - δεν τα ειχα ποτε με την ON .

Αποφασισια λοιπον οτι δεν υπαρχει λογος να πληρωνω διπλασια τιμη στον ΟΤΕ για να εχω στην καλυτερη την ιδια αποδοση που ειχα και στην ΟΝ .

Αν φυγω λοιπον τωρα μετα απο 7-8 μηνες παραμονης μου στον ΟΤΕ θα πληρωσω καποιο προστιμο ?

'Ελα στην ον παρέα μας, όπως είσαι! Έχει ακόμα προσφορά και κάνε Like εδώ http://www.facebook.com/OnTelecoms ;-)!

Vitruvian78
11-05-11, 23:16
'Ελα στην ον παρέα μας, όπως είσαι! Έχει ακόμα προσφορά και κάνε Like εδώ http://www.facebook.com/OnTelecoms ;-)!

Αν δηλώνεις συνεχώμενα βλάβες και το πρόβλημά σου δεν έχει επιλυθεί, τότε έχεις κάθε δικαίωμα να ζητήσεις διακοπή πριν κλείσεις το 12μηνο χωρίς ο ΟΤΕ να μπορεί να σου επιβάλλει τέλος διακοπής. Απλά πρέπει να ξαναπάρεις στο 13888 και να τους το πεις, οτι παρά τις δηλώσεις βλάβης που κάνεις συνεχώς το πρόβλημα σου δεν λύνεται. Δώστους άλλη μια ευκαιρία και εξήγησε οτι αν δεν λυθεί και πάλι τότε θα διακόψεις και ρώτα αν σε αυτή την περίπτωση οφείλεις να πληρώσεις τέλος διακοπής. Απ' όσο ξέρω απο επίσημα χείλη, σε τέτοιες περιπτώσεις δεν χρεώνεσαι απολύτως τίποτα. Προσωπικά δεν θα έφευγα απο τον ΟΤΕ για να πάω σε μια εταιρεία τύπου ΟΝ, αλλά αυτό είναι δικό σου θέμα.

@ ADSLgr.com All rights reserved.