PDA

Επιστροφή στο Forum : η Wind ο Σουηδός ο Γερμανός και ο Μέρφυ



shabaranxx
27-04-11, 20:50
Η WIND :
είμαι πραγματικά Υπερευχαριστημένος με την wind!
καλή ταχύτητα στα torrent
και με το internet γενικότερα είναι ολα καλά
εχω την εντύπωση οτι δεν κάνουν Traffic shaping...
Καθαρές και ποιοτικές κλήσεις!
χαμηλό πάγιο!
3 μήνες δωρεάν!
Hip-hip.. ouray!!!! Εύγε!!!! ού λέλέ!!! μπράβο!!!! ΚΤΛ

ΤΟ ΠΡΟΒΛΗΜΑ:
ήμουν στη forthnet πήγα wind ... κρατησα το νουμερο ... και ολα καλα!
ξαφνικά δεν με καλεί κανένας απο Γερμανία και Σουηδία όπως παλιά ...
τηλεφωνάω στον Ούρλιχ και μου λέει οτι με καλούνε αλλά δεν απαντάω ...
τηλεφωνάω και στον Κλάσσε και μου λέει οτι μεκαλούν και τους λέει να ελεγξουνε τον αριθμό που πήρανε....

Η ΤΕΧΝΙΚΗ ΥΠΟΣΤΗΡΙΞΗ (it takes two to tango ?) :
καλώ το 13800 και τους περιγράφω το πρόβλημα και μου λένε...
"Αυτό είναι πρόβλημα αυτού που σας καλεί... οχι δικόμας κύριε! πέιτε τους οτι εχουν πρόβλημα..."
είναι μάταιο να "παλευω" με τον "τεχνικο" ο οποίος δεν μπορεί να καταλάβει οτι
για να γινει ενα "τηλεφωνημα" δεν φτάνει μονο η "κλήση" αλλά χρειαζεται
και ο "τερματισμος" και εκεί ειναι που κατι δεν πάει καλά.
" τερματισμος είναι οταν κλεισουμε το τηλεφωνο κύριε!"μου είπε και μου
"τρεμάτισε" τη ψευδαισθηση οτι μου μιλά καποιος σχετικος με τεχνική υποστηριξη.

Ο ΝΟΜΟΣ ΤΟΥ ΜΕΡΦΥ:
με καλούσαν στο ιδιο νουμερο για 12+ μήνες απο Γερμανία και Σουηδία ενώ ήμουν στη forthet και δεν είχανε πρόβλημα ...
Πάω Wind και κρατάω το νούμερο ...
ξαφνικά ο Γερμανός και ο Σουηδός παροχός σταθερής τηλεφωνιας
έχουνε την ιδια στιγμή πρόβλημα... ?
ΕΛΑΤΕ ΤΏΡΑ! :clap:ΠΟΣΟ ΠΙΘΑΝΟ ΕΙΝΑΙ ΑΥΤΟ ΡΕ ΠΑΙΔΙΑ!!!! :clap:θα τρελαθούμε ? αν είναι δυνατόν!

ΤΟ ΣΥΜΠΕΡΑΣΜΑ www.kopsetolemosou.com.gr:
ήτανε ξεκάθαροι "δεν υπάρχει κατι που να φταίει η wind, οπότε εμείς δεν μπορούμε να κάνουμε τίποτε"
Τελικά η Deutsche Telekom φταίει!!! (και οχι ο ΟΤΕ αυτη τη φορά)
αρα δεν έχω κανένα πρόβλημα, αυτοί έχουνε πρόβλημα,
είναι ξεκαθαρο : "3 το λαδι 3 το ξύδι 6 το λαδόξυδο..."

Καμιά ιδέα ρε παιδιά?

psyxakias
27-04-11, 21:02
Στείλε ραβασάκι (επιστολή με email ή fax), αφού πρώτα επικοινήσεις με τον Ούρλιχ και τον Κλάσσε και επιβεβαιώσεις ότι συνεχίζει το πρόβλημα, που θα εξηγεί το πρόβλημά και ότι επιθυμείς άμεση επίλυση (κατά προτίμηση, χωρίς να χρησιμοποιήσεις τις γνώσεις σου στα... Γαλλικά). Επιπλέον, καλό θα ήταν αν μπορείς να τσεκάρεις και από γνωστούς/φίλους ("έλα γιώργο χαθήκαμε, δε φταίω εγώ η wind.. μπορείς να δοκιμάσεις να με πάρεις σπίτι από την hol σου; α οκ χτυπάει, σε ευχαριστώ") αν σε καλούν κανονικά όλα τα ελληνικά δίκτυα τηλεφωνίας ή αν παρουσιάζεται και εκεί πρόβλημα. Αν δεν απαντήσουν ή δεν διορθώσουν το πρόβλημα εντός 15 ημερών, προχωράς στο παρασύνθημα (καταγγελία ΕΕΤΤ).

tsorbi
27-04-11, 21:25
Πότε έγινε η αλλαγή παρόχου;
Ίσως δεν έχει ολοκληρωθεί πλήρως η φορητότητα.

shabaranxx
27-04-11, 21:42
:rtfm:είναι απίστευτο! :rtfm:
μολις διάβασα ενα email για μια επιστροφή που ζητησα (απο Ελλάδα)και μου ζητάν σωστό τηλεφωνο επικοινωνιας γιατι με καλούν και "είναι λάθος" ....
το πράγμα δεν σηκώνει ανοχή !

@tsorbi : 2+ μήνες

PS
παντως πιστεύω οτι το ολο προβλημα είναι το οτι το νουμερο ειναι της forthnet ...
... και η forthnet πρεπει να έχει "ταπωμένο" το master στο "τζαμπεράκι" της

jdtech
28-04-11, 04:04
Θα πρέπει να διασφαλίσεις την επόμενη φορά που θα μιλήσεις μαζί τους ότι μιλάς με τεχνικό και όχι με κάποιον άσχετο για να καταλάβει αρχικά το πρόβλημα. Συνήθως στη ο πρώτος που μιλάμε είναι κάποιο άτομο με ελάχιστες τεχνικές γνώσεις που λύνει τα απλά θέματα που παρουσιάζονται συχνά. Επίσης από όσο ξέρω στη wind χρησιμοποιούν και τρίτες εταιρείες για support και εκεί γίνεται σφαγή αφού είναι σαν να μιλάς με το γείτονα για τις ερωτικές επιδόσεις τις γυναίκας σου (αν ξέρει κάτι περίεργο συμβαίνει :lol:)

africa_twin
28-04-11, 08:40
Για να μην παιδεύεσαι με άσχετους στείλε τους γραπτά το πρόβλημα περιγράφοντας το αναλυτικά από εδώ (http://www.wind.com.gr/TopMenu/%CE%95%CF%80%CE%B9%CE%BA%CE%BF%CE%B9%CE%BD%CF%89%CE%BD%CE%AF%CE%B1/%CE%93%CE%B9%CE%B1-%CF%84%CE%BF%CE%BD-%CE%B9%CE%B4%CE%B9%CF%8E%CF%84%CE%B7.aspx)
Εγώ όποτε τους χρειάστηκα με αυτό τον τρόπο επικοινώνησα και έτσι έλυσα το πρόβλημά μου! ;)

3llinas
28-04-11, 10:04
ειχα το ιδιο προβλημα οταν αλλαξα εγω απο forthnet σε Tellas πριν 2,5 χρονια....μετα απο 3-4 μηνες μαχες με το τεχνικο τμημα το προβλημα βρεθηκε, η Forthnet δεν με ειχε τερματισει πληρος με το αποτελεσμα να γινετε routing των κλησεων απο μερικους αλλους παροχους στη Forthnet και να πεφτει στο κενο....η απανατηση της Forthnet τοτε ειταν 'κυριε μου δεν εχετε τερματισει την συνδεση σε μας' η απαντηση απο μενα ειταν 'οκ και εγω δλδ πως μπαινω στο ιντερνετ με τελλας και πως ο αριθμος πως εγινε φωρητοτητα σε αλλον παροχο αυτο δεν ειναι τερματισμος' 'οχι κυριε μου πρεπει να κανετε αιτημα ακυρωσης' εδω ειχα γελασει με την ψυχη μου χαχαχαχα τεσπα δεν καθησα να ασχοληθω με τον αστειο συναδελφο της Forthnet γιατι εγω τουλαχιστον ξερω την δουλεια μου....μετα απο αιτημα ακυρωσης στην Forthnet και αποστολη βεβαιωσης οτι οντος ειμουν στην Tellas λυθηκε και το προβλημα μου μαζι με καπιες πιστωσης...

johnsruro
29-04-11, 18:40
Μόνο από αυτές τις χώρες έχει πρόβλημα? Εντός Ελλάδος δουλεύει κανονικά? Πως γίνεται να γίνεται τερματισμός της σύνδεσης μόνο από κάποιους προορισμούς? Στείλε το αίτημα σου γραπτώς και κάνε και κανα σχέδιο σε Visio εξηγώντας τι εννοείς για να νιωσουν, κι αν ξαναπάρεις τηλέφωνο ζήτα επισταμένος να μιλήσεις με την τεχνική υποστήριξη της wind, όχι με κάποιον από το call center, αφού αυτοί μόνο προσφορές ξέρουν να πουλάνε!

shabaranxx
29-04-11, 19:33
Μετά απο επικοινωνία μου μεσω του site της wind...
Με πήρανε τηλέφωνο !
μπράβο! για τον χρόνο ανταπόκρισης :respekt:
Μου ζήτησαν τα νούμερα αυτών που με καλούν και έχουν πρόβλημα :oneup:

Δεν είχε καμία σχέση ο σήμερινος υπαλλήλος με τον αλλον...
φάνηκε να γνωρίζει , το πως , να ρίχνει ομορφα τους τόνους ενος "φορτισμένου" πελάτη.
Ενοιωσα καλά, με ακουσε προσεκτικα και με διαβεβαίωσε οτι οι τεχνικοί τους θα κανουν τα πάντα για να λυθεί το πρόβλημα το συντομότερο.

@johnsruro :
απο Ελλάδα δέν είχα πρόβλημα παρά μόνο απο κάποια εταιρία στην Αθήνα που τους έβγαζε οτι ο αριθμος μου είναι λάθος, οι υπάλληλοι που επικοινώνησαν μαζί μου (στο κινητο) δεν είχαν ιδέα για τον ποιο παροχό έχουν ( λογικό...)

Γενικά κατι παίζει γιατί ....
απο voip εξωτερικού καλώ το σπίτι μου με "0030..." και γινεται η κλήση κανονικά ,
αλλά οταν πάω να κάνω "πιστοποίηση" του τηλεφώνου για αναγνώριση κλήσης ...

ειναι μια διαδικασία που σε καλουν στο τηλεφωνο που δηλωσες και ακους εναν ηχογρφημενο κωδικό τον οποίο καταχωρείς στο site τους , και έτσι οταν καλεις απο voip φενεται στον αλλον οτι καλείς απο το νουμερο σου
απλά δεν χτυπάει το τηλέφωνο ενώ το site λεει "ringing ... "

Lapetr
30-04-11, 14:50
Σημασία έχει να μιλάς με το σωστό άνθρωπο. Σου βγάλανε την πίστη μέχρι να μιλήσεις με κάποιον που γνωρίζει και κατάλαβε το πρόβλημα. Γιατί δεν σε συνέδεσαν κατευθείαν με την ΤΥ. Τι να πεις? Άντε να δούμε πόσο είανι το "συντομότερο". Πάντως και μένα μου φαίνεται περίεργο που συμβαίνει για κάποιους προορισμούς.

shabaranxx
02-05-11, 17:09
Κατάφερα σήμερα να κάνω "πιστοποίηση" του τηλεφώνου για αναγνώριση κλήσης σε voipdiscount και justvoip..:oneup:
κατα πάσα πιθανότητα πρπέπει να λύσανε το πρόβλημα :respekt:
:)Ο:)Ν:)Ε:) :)Η:)Α:)P:)P:)Y:) :)S:)H:)A:)B:)A:)

geonet
02-05-11, 17:24
πήγες και εσύ από τον έναν απαράδεκτο (Forthnet) στον άλλο (Tellas-Wind).
Συγνώμη αλλά τα θέλει και σένα ο...

shabaranxx
02-05-11, 22:30
Δεν λές καλά που υπάρχουνε και αυτοί!
ας το θέσω πιό γραφικά :
είμεθα επαρχιωτες κυριε νοματάρχα και δεν δυνάμεθα να διαλέουμε :cool:
μπαιλντίσαμε με τουν ΟΥΤΕ χρόνα ολάκερα !μας μαύρισε τα τσιέρια!:down:
κι τωρα νταμπλ-πλεη! μια χαρά είνι:whistle:
oϊ μάναμ! κατβάζω μι 1,2μιγκαμπαιτ του "λαη τ'μι" κι του "μπορτ το ντεθ"
του "ντάματζιζ" ουρε πού τετοια μιγαλεία εικοσιδυό χιλιόμιτρα απ'τα σύνουρα!

@ ADSLgr.com All rights reserved.