PDA

Επιστροφή στο Forum : Περιεργο προβλημα με τη γραμμη



Anasazi
27-04-11, 20:55
Σημερα γυρισα απο διακοπες Πασχα και εχω το εξης προβλημα.

Το router κλειδωνει στα 11 Mbps για κανενα 10λεπτο,μετα αποσυνδεεται και πεφτει στα 7,4.

Αν κανω restart γινεται το ιδιο.

Tο θεμα ειναι οτι ανεξαρτητα με ποια απο τις 2 ταχυτητες router ειμαι on,κατεβαζω με 200 ΚΒ / sec ΜΕΓΙΣΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ!!

Δεν ειναι θεμα φιλτρου,ουτε splitter.

Πηρα την τεχνικη υποστηριξη,δεν μπορεσαν να κανουν κατι.

Τι αλλο μπορει να φταιει?

Υ.Γ. Οποτε βρεχει εχω μικροπροβληματα αλλα το σημερινο δεν εχει ξαναγινει ποτε. Ουτε να παιξω WoW δε μπορω. :down:

silegav
27-04-11, 23:20
router μήπως; δοκίμασες να βάλεις κάποιο άλλο για να δεις αν είναι αυτό;

kartebi
29-04-11, 02:44
Φύγε από Forthnet.
Όσο πιο γρήγορα πας να κάνεις τις αίτησεις , τόσο πιο γρήγορα θα έχεις αξιόπιστο internet. Trust me , μου πήρε 6 μήνες , με ένα κάρο άκαρπες προσπάθειες διόρθωσης ενός μη υπαρκτού προβλήματος από μέρους μου (ενώ φταίει καθαρά η forthnet), να καταλήξω εδώ. Guess what ? 6 μήνες no gaming , no downloading...:evil:

geopapath23
29-04-11, 10:05
Δοκιμή με άλλο ρουτερ.
Δοκιμή από άλλο pc.
Κλείσε το wireless
Κατέβασε κάτι από το ftp του ntua π.χ. αυτό http://ftp.ntua.gr/pub/DesktopBSD/Releases/1.6/DesktopBSD-1.6-i386-CD.iso για να δεις αυξομειώσεις ή σταθεροποίηση.

Αποσυνδέσεις έχεις?

kartebi
29-04-11, 18:11
Φίλε 6 μήνες δοκιμές κάνω , έχουνε μπει πάνω 4 διαφορετικά router , καινούργια καλώδια , με/χωρίς splitter, phone κτλπ , 3 τεχνικοί της forthnet + 1 του ΟΤΕ μέτρησαν και τα βρήκαν όλα οκ , στο μεταξύ έχω κάνει και upgrade το PC, linux,windows , upgrade firmware στα router... Όλα αυτά σε οικοδομή που κατασκευάστηκε κοντά στο 2000 και δούλευε μέχρι τώρα τέλεια.
Μόνο καλώδιο από το μπαλκόνι που δεν έβαλα , τα disc ασταμάτητα και ανάλογα με το φόρτο (πχ 5 το πρωί πετάει , full dl , ελάχιστα disc και μόλις πάει 8-9 το πρωί , τουλάχιστον διπλασιάζονται τα disc μέχρι 2 το βράδι που αρχίζει και πάει καλύτερα πάλι)
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ FORTHNET

Lapetr
30-04-11, 14:58
3 τεχνικοί κι 1 του ΟΤΕ δε βρήκαν τίποτα στη γραμμή σου? Μήπως να τσεκάρεις τις καλώδιώσεις στο σπίτι σου? Τις πρίζες του τηλ? Έχεις συναγερμό? Αν είναι έτσι τι θα αλλάξει αν πας σε άλλο πάροχο? Αφού το ίδιο καλώδιο θα είναι μέχρι το κέντρο. Ζήτησες να σου αλλάξουν ζεύγος καλωδίων από τη forthnet? Γνώμη μου είναι να φέρεις κι ένα ηλεκτρολόγο να τσεκάρει την καλωδίωση μήπως έχεις κανένα βραχυκύκλωμα γιατί και να αλλάξεις πάλι τα ίδια θα έχεις και τότε τσάμπα τόσο κράξιμο στη forthnet!

YΓ. Η απάντηση μου μάλλον αναφέρεται και στον anasazi και στον kartebi.

vaggospat13
30-04-11, 16:01
Φίλε 6 μήνες δοκιμές κάνω , έχουνε μπει πάνω 4 διαφορετικά router , καινούργια καλώδια , με/χωρίς splitter, phone κτλπ , 3 τεχνικοί της forthnet + 1 του ΟΤΕ μέτρησαν και τα βρήκαν όλα οκ , στο μεταξύ έχω κάνει και upgrade το PC, linux,windows , upgrade firmware στα router... Όλα αυτά σε οικοδομή που κατασκευάστηκε κοντά στο 2000 και δούλευε μέχρι τώρα τέλεια.
Μόνο καλώδιο από το μπαλκόνι που δεν έβαλα , τα disc ασταμάτητα και ανάλογα με το φόρτο (πχ 5 το πρωί πετάει , full dl , ελάχιστα disc και μόλις πάει 8-9 το πρωί , τουλάχιστον διπλασιάζονται τα disc μέχρι 2 το βράδι που αρχίζει και πάει καλύτερα πάλι)
ΜΑΚΡΙΑ ΑΠΟ FORTHNET

οταν λες μετρησαν, τι ενοεις τον κατανεμητη της πολυκατοικιας μετρησαν ή επανω στο σπιτι σ;

Anasazi
01-05-11, 17:00
Αλλο router δεν εχω να δοκιμασω.

Και δε θελω να αγορασω αλλο αδικα και τελικα να μη φταιει αυτο.

........Auto merged post: Anasazi πρόσθεσε 55 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Δοκιμή με άλλο ρουτερ.
Δοκιμή από άλλο pc.
Κλείσε το wireless
Κατέβασε κάτι από το ftp του ntua π.χ. αυτό http://ftp.ntua.gr/pub/DesktopBSD/Releases/1.6/DesktopBSD-1.6-i386-CD.iso για να δεις αυξομειώσεις ή σταθεροποίηση.

Αποσυνδέσεις έχεις?

Κι ομως...απο το ftp κατεβαζω με 1.1ΜΒ/sec σταθερα ενω απο το Fielserve σερνομαι.

Δε μπορω να καταλαβω...

vaggospat13
01-05-11, 21:02
απο Fileserve κατεβάζεις free η με λογαριασμο;

geopapath23
01-05-11, 23:52
Αλλο router δεν εχω να δοκιμασω.

Και δε θελω να αγορασω αλλο αδικα και τελικα να μη φταιει αυτο.

........Auto merged post: Anasazi πρόσθεσε 55 λεπτά και 57 δευτερόλεπτα αργότερα ........



Κι ομως...απο το ftp κατεβαζω με 1.1ΜΒ/sec σταθερα ενω απο το Fielserve σερνομαι.

Δε μπορω να καταλαβω...

Αν κατεβάζεις με ftp σημαίνει πως δεν είναι θέμα της γραμμής σου και πρέπει να βρεις το πρόβλημα σε Application επίπεδο. 1,1 είναι μια χαρα ταχύτητα

Anasazi
02-05-11, 01:14
Τελικα ειχε προβλημα το Fileserve,ακυρο αυτο για το downloading.

Πλεον ακομα και οταν συγχρονιζομαι στα 7.5 - 8 , οι αποσυνδεσεις συνεχιζονται.

Αυριο θα δοκιμασω αλλο router.

Τι αλλο μπορει να φταιει?

vaggospat13
02-05-11, 01:41
ξααρωταω οταν μετρησαν τη γραμμη σου ποσο τη βρηκαν ; μετρησαν στον κατανεμητη;

Anasazi
02-05-11, 02:54
ξααρωταω οταν μετρησαν τη γραμμη σου ποσο τη βρηκαν ; μετρησαν στον κατανεμητη;

Mας εχεις μπερδεψει.

Δε το ειπα εγω αυτο :p

@ ADSLgr.com All rights reserved.