PDA

Επιστροφή στο Forum : Καταγγελία του ΟΤΕ στην ΕΕΤΤ



Σελίδες : [1] 2

vassilis023
28-04-11, 17:30
Καλησπέρα έχω κάνει φορητότητα από τον ΟΤΕ και μ έστειλε ένα λογαριασμό ο οποίο αντί να μ χρεώσει 50ε για τη διακοπη του double play με χρεώνει 80..... Ποιος ξέρει ποιά είναι η διαδικασία να του κάνω καταγγελία στην ΕΕΤΤ ωστε να βγάλω άκρη? Αν του κάνω καταγγελία το μαθαίνει ή πρέπει να κάνω κοινοποιηση την καταγγελία κ σ αυτόν? Με καταγγελία θα βγάλω άκρη?

djuan1988
28-04-11, 17:34
Στον ΟΤΕ πήρες τηλέφωνο να ρωτήσεις και να κάνεις τα παράπονα σου;

vassilis023
28-04-11, 17:44
Πήρα κ μ είπαν ίσως ειναι λάθος και έρθει κι ΄΄αλλος λογαριασμός αλλά μπορει κ να ναι σωστό....... Με λίγα λόγια δεν ήξεραν τι ζητάνε στο λογαριασμό...... ίσως η καταγγελία τους τρίξει λίγο τα λόγια

proffessor_x
28-04-11, 17:48
Ισως ειναι λαθος;;;;:rofl::rofl: Η απαντηση που σου εδωσαν ειναι για γελια πραγματικα....παρε στο 13888 και μιλα με εποπτη να βρεις το δικιο σου, διαφορετικα στο κοντινοτερο καταστημα οτεshop της περιοχης σου...

Seitman
28-04-11, 17:50
Και τι θα του κάνει ο επόπτης? :what:

Μα καλά στην ανάλυση των ποσών του λογαριασμού δε φαίνονται οι επιμέρους χρεώσεις από όπου προκύπτει το συνολικό ποσό? Μια ανάγνωσή τους θα σου λύσει τις απορίες.

proffessor_x
28-04-11, 17:57
"ισως ειναι λαθος μπορει να ειναι και σωστο"=απαντηση 3 1/2 φοιτητη που λογικα δεν γνωριζε, καλο ειναι να παρει και μια γνωμη οτετζη(εποπτης)

psyxakias
28-04-11, 18:00
Θα συμφωνήσω, δε νομίζω πως χρειάζεται καταγγελία (τουλάχιστον ακόμα). Όταν ήθελα να κάνω αίτηση επιστροφής και πήρα το 13888 χρειάστηκε να καλέσω ξανά και ξανά 4-5 φορές, μέχρι να βρω κάποιον που ήξερε. Δεν γνώριζαν ούτε τι πρέπει να συμπληρώσω στην αίτηση σε κάποια σημεία που ζήτησα διευκρινήσεις. Αν λαμβάνεις "περίεργες" απαντήσεις, ή καλείς ξανά και ξανά, ή ζητάς επόπτη.

Seitman
28-04-11, 18:02
Εγώ θα έλεγα να πάει από ένα oteshop ή τον ΟΤΕ της περιοχής του με τον λογαριασμό για να βρει άκρη.

vassilis023
28-04-11, 19:01
Πήγα τώρα το απόγευμα στο ΟΤΕSHOP αλλά μ είπαν αυτά βγαίνουν από το λογιστήριο του ΟΤΕ και οτι δεν είναι κάτι στην αρμοδιότητα του. Είναι λίγο χαζο να τρέχω και να ψάχνω υπεύθυνο να με εξυπηρετήσει σε μια ανεύθυνη εταιρια μαλλον. Καταγγέλια αν κάνω στην ΕΕΤΤ στέλνει εκείνη ερώτημα στον ΟΤΕ για το λόγο που αναφέρω ή πρέπει να πώ με επιστολή και στον ΟΤΕ οτι δείτε τις σαχλαμάρες σας τις οπίες τις κατάγγειλα και στην ΕΕΤΤ? Η ΕΕΤΤ τί διαδικασίες κινεί αφού στείλω την καταγγελία?

Vitruvian78
28-04-11, 19:07
Μπορείς να υποβάλλεις ερώτημα είτε εγγράφως στον ΟΤΕ, είτε με κλήση στο 13888. Κάποιος θα ασχοληθεί με το ερωτημά σου και να σου απαντήσει επισήμως. Διαφορετικά αποστέλλεις καταγγελία στην ΕΕΤΤ.

vassilis023
28-04-11, 19:12
Ερώτημα γραπτώς που? Είναι τόσο ανεύθυνοι τελικά που δεν ξερουν αν είναι η οχι λάθος? Πιστεύω αν κάνω απευθειας καταγγελια θα κουνηθει λίγο το συστημα. Δεν εχω να χάσω κάτι...

Vitruvian78
28-04-11, 19:19
Ερώτημα γραπτώς που? Είναι τόσο ανεύθυνοι τελικά που δεν ξερουν αν είναι η οχι λάθος? Πιστεύω αν κάνω απευθειας καταγγελια θα κουνηθει λίγο το συστημα. Δεν εχω να χάσω κάτι...

Δεν νομίζω οτι δεν μπορούνε, απλά το ερώτημα σου πρέπει να γίνει στο αρμόδιο τμήμα που εκδίδει τους λογαριασμούς. Δεν μπορεί ο κάθε τηλεφωνητής στην εξυπηρέτηση πελατών να σου δώσει μια αξιόπιστη απάντηση μια και δεν είναι αυτοί που εκδίδουν τους λογαριασμούς. Πάρε το 13888, και εξήγησε το πρόβλημα και ζήτα να σου εξηγήσουν το λογαριασμό που σου έστειλαν. Δεν νομίζω οτι χρειάζεται να προβείς σε καταγγελία. Πιο γρήγορη απαντηση και εξυπηρέτηση θα λάβεις έτσι......αν τώρα θες να κάνεις καταγγελία έτσι κι αλλιώς είναι δικό σου θέμα....

ubuntubu
28-04-11, 19:21
Δεν είμαι νομικός ,αλλά νομίζω πως η ΕΕΤΤ δεν είναι αρμόδια για τον έλεγχο του αμφισβητούμενου λογαριασμού.
http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/Responsibilities.html

Στην απίθανη περίπτωση που δεν βρεις άκρη με τον ΟΤΕ,μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς στα Αστικά δικαστήρια.
Ένα πράγμα που λειτουργεί (μέχρι στιγμής :rolleyes:) καλά στον ΟΤΕ είναι το λογιστήριο.

karetsos
28-04-11, 19:23
Δεν είμαι νομικός ,αλλά νομίζω πως η ΕΕΤΤ δεν είναι αρμόδια για τον έλεγχο του αμφισβητούμενου λογαριασμού.
http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/Responsibilities.html

Στην απίθανη περίπτωση που δεν βρεις άκρη με τον ΟΤΕ,μάλλον θα πρέπει να απευθυνθείς στα Αστικά δικαστήρια.

:oneup:

vassilis023
28-04-11, 19:35
Δεν λέι ξεκάθαρα οτι είναι υπεύθυνη γι αυτό το θέμα αλλά λέει οτι πρέπει να τηρέίται ο κώδικας δεοντολογίας και η τήρηση των συμβάσεων τηλεπικοινωνιών μεταξύ εταιριών και καταναλωτή και οτι μπορεί να το ελέγχει και να δέχεται καταγγελίες. Ο ένας μπαλάκι στον άλλο στον ΟΤΕ . Τι να πώ καθόλου υπευθυνότητα πια. Ελπίζω πως η ΕΕΤΤ έχει καλύτερο τρόπο να βγάλει συμπερασματα για το πρόβλημα. Αρχικά θα στείλω ένα mail στην ΕΕΤΤ και αν δεν μ ζητήσουν θα στείλω και ότι λογαριασμό χρειαστούν να το προχωρήσουν. Άλλη δύναμη της ΕΕΤΤ και άλλη του καταναλωτη προς τον ΟΤΕ πιστεύω

emeliss
28-04-11, 19:38
Παράπονα υπερβολικής χρέωσης
http://oteshop.ote.gr/portal/page/portal/OTESHOP/customer_service/parapona_ypervolikis

........Auto merged post: emeliss πρόσθεσε 2 λεπτά και 32 δευτερόλεπτα αργότερα ........


Αρχικά θα στείλω ένα mail στην ΕΕΤΤ και αν δεν μ ζητήσουν θα στείλω και ότι λογαριασμό χρειαστούν να το προχωρήσουν. Άλλη δύναμη της ΕΕΤΤ και άλλη του καταναλωτη προς τον ΟΤΕ πιστεύω
Λάθος πιστεύεις. Η σωστή διαδικασία πριν την όποια καταγγελία στην ΕΕΤΤ είναι η παρακάτω.
Διαδικασία υποβολής αιτήματος /καταγγελίας (http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/kataggelia.html)
Εάν έχετε πρόβλημα με μια εταιρεία ηλεκτρονικών επικοινωνιών, ακολουθήστε τα εξής βήματα

1. Κατ’ αρχήν, επιδιώξτε την επίλυση του προβλήματος με την εταιρεία που σας παρέχει την υπηρεσία.


Προφορική επικοινωνία

Ενημερώστε την εταιρεία για το πρόβλημα που αντιμετωπίζετε. Σημειώστε όλα τα σχετικά στοιχεία της επικοινωνίας, όπως:

• Ημερομηνία.

• Όνομα και θέση υπαλλήλου.

• Ημερομηνία ανταπόκρισης της εταιρείας, μετά την πρώτη επικοινωνία.



Εάν μετά την προφορική επικοινωνία με την εταιρεία, το πρόβλημα εξακολουθεί να υφίσταται, υποβάλετε στην εταιρεία γραπτή καταγγελία.


Γραπτή καταγγελία προς την εταιρεία

Η γραπτή καταγγελία πρέπει να περιέχει τα ακόλουθα στοιχεία:

• Ονοματεπώνυμο καταναλωτή.

• Στοιχεία σύνδεσης: αριθμός σταθερής/ κινητής τηλεφωνίας και «φανταστικός αριθμός σύνδεσης» (όπου αυτός υφίσταται και ο οποίος αναγράφεται στο λογαριασμό που λαμβάνετε από την εταιρεία).

• Τηλέφωνο και διεύθυνση επικοινωνίας.

• Συνοπτική και σαφή αναφορά στο πρόβλημα.

• Προσκόμιση όλων των απαραίτητων εγγράφων που θα βοηθήσουν στη διερεύνηση του θέματος (π.χ. αντίγραφο λογαριασμού).

Σε κάθε γραπτή καταγγελία, οι εταιρείες οφείλουν να αποδίδουν «μοναδικό αριθμό αναφοράς» της καταγγελίας, που ουσιαστικά αποτελεί έναν εύκολο τρόπο αναζήτησης του εγγράφου σας. Ενημέρωση για το συγκεκριμένο αριθμό μπορείτε να λάβετε από τις εταιρείες.

Τηρείτε αρχείο με τα στοιχεία που προσκομίζετε στην εταιρεία, όπως:

• Στοιχεία πρότερης προφορικής επικοινωνίας για το συγκεκριμένο θέμα.

• Αντίγραφα λογαριασμών, υπογεγραμμένης σύμβασης, επιστολών.

Η εταιρεία υποχρεούται να απαντά εγγράφως σε έγγραφες καταγγελίες εντός 20 ημερών από την παραλαβή τους.

2. Εάν δεν έχει επιλυθεί το πρόβλημα, μετά την παρέλευση των 20 ημερών

• από την ημέρα που η εταιρεία παρέλαβε την καταγγελία ή

• από την ημέρα που η εταιρεία σας ζήτησε τυχόν συμπληρωματικά στοιχεία (οπότε και ισχύει εκ νέου το διάστημα των 20 ημερών), τότε απευθυνθείτε εγγράφως στην ΕΕΤΤ.


Στο αίτημα/ καταγγελία σας προς την ΕΕΤΤ πρέπει να περιλαμβάνονται όλα τα απαραίτητα στοιχεία που θα τεκμηριώνουν την επικοινωνία με την εταιρεία και τη μη επίλυση του προβλήματος. Ειδικότερα, πρέπει να περιλαμβάνονται τα ακόλουθα στοιχεία:

• Ονοματεπώνυμο καταναλωτή.

• Στοιχεία σύνδεσης που αφορά η καταγγελία, π.χ. τηλεφωνικό αριθμό, «φανταστικό αριθμό σύνδεσης» (όπου αυτός υφίσταται).

• Τηλέφωνο και διεύθυνση επικοινωνίας.

• Συνοπτική αναφορά στο πρόβλημα και στο αίτημα προς την ΕΕΤΤ.

• Το «μοναδικό αριθμό αναφοράς» της εταιρείας (εφόσον υπάρχει).

• Επισυναπτόμενη απάντηση του παρόχου (εφόσον υπάρχει).



Η υποβολή αιτήματος/ καταγγελίας στην ΕΕΤΤ γίνεται με έναν από τους ακόλουθους τρόπους:

Ταχυδρομικώς: Λεωφ. Κηφισίας 60, 151 25 Μαρούσι

Μέσω φαξ: 210 610 5049

Μέσω e-mail: katanalotes@eett.gr




3. Η ΕΕΤΤ σας ενημερώνει για τη λήψη της καταγγελίας σας και για την πορεία αξιολόγησής της. Σε περίπτωση αναρμοδιότητας, προωθεί το αίτημά σας στον αρμόδιο φορέα και παράλληλα, σας πληροφορεί σχετικά.

sdikr
28-04-11, 19:44
Αν απλά θέλεις να κάνεις καταγγελία, τότε κάνε και στην ΕΕΤΤ και στον ΙΝΚΑ άλλα μην περιμένεις να κάνει και πολλά, άλλα πρόσεξε μήπως είχες κάποιο πρόγραμμα που να είχε 80 ευρώ έξοδα αποσύνδεσης, πχ κάποια παλιότερα dp είχαν ρήτρα το υπόλοιπο σε πάγια, τα νέα είναι στα 50.

vassilis023
28-04-11, 19:51
Οχι δεν είχα. Το συμβόλαιο που υπόγραψα ήταν για 50 ευρω ποινη σε περίπτωση διακοπής . Θα στείλω mail se EETT kai INKA με κοινοποίηση στον ΟΤΕ..... να δεί το ΙΝΚΑ και η ΕΕΤΤ το πρόβλημα και να δει και ο ΟΤΕ το χάλι του Πρέπει να βάλλω και συνημμένα τίποτα ή φένονται ηλεκτρονικά σε αυτούς?

Seitman
28-04-11, 19:58
Μήπως, λέω μήπως τα υπόλοιπα €30 είναι τα τέλη για την περίοδο χρήσης μέχρι τη διακοπή? Γιατί δεν διαβάζεις την ανάλυση των χρεώσεων? :what:

vassilis023
28-04-11, 20:11
Διάβασα και μάλιστα μ επιστρεφει για την περίοδο χρήσης πριν τη διακοπή. Είχα προπληρώσει μεχρι 31/3 και διεκοψα 23/3............. Εύχομαι να βγάλω άκρη και μετά μακριά από κάθε επαφή με ΟΤΕ.

emeliss
28-04-11, 20:26
Τσάμπα έχει οδηγίες η ΕΕΤΤ στο site της...

Vitruvian78
28-04-11, 21:01
Διάβασα και μάλιστα μ επιστρεφει για την περίοδο χρήσης πριν τη διακοπή. Είχα προπληρώσει μεχρι 31/3 και διεκοψα 23/3............. Εύχομαι να βγάλω άκρη και μετά μακριά από κάθε επαφή με ΟΤΕ.

Νομίζω είσαι απλά αρνητικά προκατειλημένος με τον ΟΤΕ. Εν πάσει περιπτώσει το θέμα που αντιμετωπίζεις δεν είναι τόσο σοβαρό και πιστεύω οτι μπορείς να εξυπηρετηθείς άμεσα απο τον ΟΤΕ. Αν ο καθένας μας κατέφευγε στην ΕΕΤΤ για ψίλου πήδημα τότε.....καλά κρασιά!!

Papados
28-04-11, 21:13
Γιατί δεν μας ανεβάζεις μια φωτο της ανάλυσης του λογαριασμού?
μου φαίνεται περίεργο ο ΟΤΕ να εχει κάνει λάθος στην τιμολόγηση

Georgevtr
28-04-11, 21:39
http://i241.photobucket.com/albums/ff39/ven99/503951100_473c6076ef.jpg

cdem
28-04-11, 21:40
Ερώτημα γραπτώς που? Είναι τόσο ανεύθυνοι τελικά που δεν ξερουν αν είναι η οχι λάθος? Πιστεύω αν κάνω απευθειας καταγγελια θα κουνηθει λίγο το συστημα. Δεν εχω να χάσω κάτι...

Μπορείς να απευθύνεις στον ΟΤΕ ερώτημα ηλεκτρονικά μέσω της φόρμας αυτής (http://oteshop.ote.gr/storefront/contact.ep?ty=u).

Ή αλλιώς μέσω Oteshop.

vassilis023
28-04-11, 21:46
Δεν είμαι προκατειλημένος απλά αυτό είναι ένα ακόμα πρόβλημα στα προβλήματα οσο ήμουν συνδρομητής του ΟΤΕ.Συχνες αποσυνδέσεις πολλά σκαμπανεβάσματα στην ταχύτητα και άλλα και τώρα ήρθε και λάθος λογαριασμός (ευτυχώς ο τελευτα'ιος!) τέλοσπάντων έστειλα mail κ περιμένω να να δω αντιδράσεις ..............

valen_gr
29-04-11, 00:24
Βασικα, οι καταγγελιες στην ΕΕΤΤ εχουν καταντησει κατι λιγοτερο απο στρατσοχαρτα για να σκουπιζεται καποιος, εφοσον ο καθενας τραβαει καταγγελια για καθε ασχετο λογο, με λαθος τροπο και χωρις οπως αναφερει και ο emeliss να ακουλουθει ουτε τις οδηγιες της ιδιας της ΕΕΤΤ, με αποτελεσμα να εχει απαξιωθει σε μεγαλο βαθμο και η βαρυτητα αλλα και η αποτελεμσατικοτητα σαν μεσο πιεσης.

Η καταγγελια το μονο που θα κανει στον φιλο, ειναι να δωσει μια εξτρα καθυστερηση καποιους μηνες στην επιλυση του προβληματος. Ας βγαλει ακρη αμεσα με τον ΟΤΕ πρωτα, παρα να περιμενει μηνες να λαβει εγγραφη απαντηση του ΟΤΕ μεσω κοινοποιησης σε ΕΕΤΤ και τον ιδιο.

Αν ειναι δυνατον.
Με το παραμικρο προβλημα καταγγελια.
Ξεφτυλιστικε η διαδικασια.

FuS
29-04-11, 00:29
Εκεί που σου γράφει αυτή την χρέωση, αριστερά γράφει την περιγραφή. Αν θέλεις, γράψε εδώ, ακριβώς τι γράφει αυτή η γραμμή (μαζί με την χρέωση).

a.libe
29-04-11, 15:06
να εχει κανει λαθος ο ΟΤΕ χλωμο το βλεπω...ας ανεβασει την σελιδα για αν δουμε!!!η ΕΕΤΤ δεν εχει καμια σχεση για χρεωσεις..δεν θα σου απαντησει...λογικα θα ειναι χρεωση περιοδου....
σχετικα με την προκαταληψη δεν ξερω....οταν πας στον εναλλακτικο να παρακαλας μην σου κατσει βλαβη...

vassilis023
29-04-11, 17:30
Τελικά σήμερα το πρωί κατα τηςς 11 με κάλεσε στο κινητο μια υπάλληλος της ΕΕΤΤ και μ ρώτησε λεπτομέρειες για για την καταγγελία. Αφού της είπα οτι πήγα και σε OTESHOP και δεν ξέρανε τι συμβαίνει κ μ λέγανε οτι ίσως λάθος ή μπορεί και σωστό μ ζήτησε να στείλω με φαξ την ανάλυση και να με καλέσει ξανά. Έτσι και έγινε. Μ είπε οτι έχετε δικιο κ τέτοια και οτι πρέπει να σας επιστραφούν 39,50Ε από αυτό το λογαριασμό. Μ είπε να κάνω τελευτα'ια προσπάθεια να πάω στον ΟΤΕ της περιοχής και όχι σε ΟΤΕSHOP να πώ 'οσα της είπα και να την καλέσω σε ένα νούμερο να της πώ τι έγινε. Πήγα στον ΟΤΕ και πέραν του οτι ήτανε άλλοι 2 που διαμαρτύρονταν για χαμηλή ταχυτητα και πολλές αποσυνδέσεις και πήραν απάντηση ότι τι να σας κάνουμε...... ήρθε η σειρά μου και είδε η υπάλληλος το λογαριασμο sto PC. Μ λέει ίσως είναι κάτι που να ξεχασανε να χρε΄ώσουν σε παλιό λογαριασμο. Και είπα να μου πεί από το ιστορικό των λογαριασμών ποιο λογαριασμό ενοει και να δω την αναλυτική κατασταση. Μ λέει δεν μπορώ να ξέρω....... λέω μπορώ να δω τον προιστάμενο ? Μ λέει δεν θα σας πεί κάτι διαφορετικό..... Λέω δεν πειράζει πού μπορώ να τον δώ? Μ είπε και αμέσως πήγα στο γραφείο. Αυτός πάλι μ έλεγε ότι ίσως είναι κάποιο πόσο που έχει χρεώσει ο πάροχος που έχω τώρα μέσω του ΟΤΕ λόγω των εργασιών φορητότητας. Φεύγω και πάω στο κατάστημα του άλλου παρόχου και εκεί μ είπαν οτι κύριε εμείσς χρεώνουμε μόνο με λογαριασμό της εταιρίας μας και οτι όλα είναι αναλυτικά στο λογαριαμο μας. Πάω πάλι στον πριστάμενο του οΤΕ και του δείχνω τον άλλο λογαριασμό και μ λέει λάθος αποκλείεται να είναι και οτι παράπονο μπορω να κάνω μόνο για συνδιαλέξεις που έχω στο λογαριασμό και τις αμφισβητώ.Λέω τί ακριβώς είναι το ποσό από τα 50Ε που είναι το πρόστιμο μέχρι τα 79,50 του λογαριασμού? Μ λέει ίσως κάποιος παλιός αντιλογισμός από π΄λιό λογαριασμο. Λέω για ποιο λογαριασμο παρακαλω δε'ιξτε μου. Μ λεει αυτό είναι λόγω τελικής εκαθαρισης και σίγουρα είναι κάτι αναδρομικο και αποκλείεται να είναι λάθος. Του εξήγησα οτι έστειλα την ανάλυση στην ΕΕΤΤ και μείπαν οτι όντως είναι λάθος και ότι αφού άκρη δεν βγαίνει θα κάνω διαδικασία μέσω της ΕΕΤΤ προκειμένου να πάρω πίσω τα χρήματα που ούτε και αυτοί ξέρουν γιατι χρεώσανε στο λογαριασμο. Μ λεέι οτι η ΕΕΤΤ δεν έχει καμία δουλεια με τον ΟΤΕ και ότι δεν υπάρχει λόγος αμφισβήτησης. Λέω ευχαριστω απλά δώστε μου αντίγραφο των αναλύσεων όλων των λογαριασμών απο όταν έκανα σύνδεση μέχρι και την φορητότητα ωστε να στείλω στην ΕΕΤΤ ότι μου ζητήσει και από τα παλαιότερα. Μ δίνει. Αφού έφυγα από τον ΟΤΕ πήγα σπίτι κ κάλεσα στην υπάλληλο της ΕΕΤΤ και της είπα όλο το σκηνικό και οτι μίλησα με τον προιστάμενο του καταστήματος κ.... και δεν έδωσε καμία λύση παρα μου είπε είναι όλα ΟΚ.Μ είπε ότι θα το καταγράψει και ότι θα πάρει στο κατάστημα να δεί μέσω του λογιστηρίου τι έγινε. Κατα τις 2,30 με κάλεσε ο προιστάμεμος του καταστήματος και μ είπε αν γίνεται να περάσω απο΄ το κατάστημα μέχρι τις 4. Πήγα και μ λέι ότι κακώς μπλέκουμε την ΕΕΤΤ και οτι και καλά αφού το ξαναείδαν ήταν λάθος. Μ λέει πληρώστε το και θα σας επιστραφει. Λέω όχι αφαιρέστε το και θα πληρώσω μονο αυτό που πρέπει.Μ λέι θα ξαναβγεί λογαριασμός σε 2 μήνες που θα το επιστρέφει. Λέω εδώ και 1,5 μήνα είμαι σε άλλο πάροχο και θα περιμένω και άλλο λογαριασμο χωρίς να είμαι κάν συνδρομητης σας? Μ λέει αν δεν το πληρώσετε θα σας έρθει σε 2 μήνες λογαριασμός απλά θα είναι μείον το λάθος..... βέβαια μέχρι τότε θα θεωρείστε ληξηπρόθεσμος στον ΟΤΕ. Δηλαδή εγώ δεν το πληρώνω γιατί ήταν λάθος .Από τη λήξη μέχρι και να βγελι σωστος λογαριασμός θα πληρώνω τόκο υπερημερίας για ποσό που δέν έπρεπε να χρεωθώ..... Ο υπάλληλος μ είπε ότι είτε συμφωνώ είτε όχι αυτή είναι η πολιτική του ΟΤΕ. Και με ρώτησε και το λόγο που έκανα διακοπή. Είχα μαζί τον λογαριασμό από τον άλλο πάροχο. Λέω αν θέλετε συγκρίνετε τους λογαριασμούς να καταλάβετε το λόγο......Κοιτάει κ μ λέει πληρώνετε πιό λίγο αλλά δεν έχετε ΟΤΕ. Λέω το θέμα είναι ότι πληρώνω πιο λίγο και έχω ίδια παροχή υπηρεσιών και ίσως και καλύτερη. Μ λέει τί πρόβλημα είχατε όσο ήσταν στον ΟΤΕ ? Λέω πέραν των ακριβών τιμολογίων είχα καί χαμήλή ταχύτητα και πολλές αποσυνδέσεις. Μ λέει στη ώρα αιχμής είναι αναμενόμενο να έχει αποσυνδέσεις ...... Λέω όπως μ είπατε γι αυτό είχα κ καλα ΟΤΕ να μην έχω πρόβλημα αλλά και πρόβλημα είχα κ πλήρωνα κα πιο πολλα΄από τώρα. Δηλ τί παραπάνω μου πρόσφερε ο ΟΤΕ? Μ λέει ίσως φταίει η γραμμή... Λέω τώρα έχω ίδια απόσταση και ίδιο καλώδιο και δεν έχω προβλήματα όπως τότε.... μ λέει ίσως έφταιγε τίποτα άλλο ... λέω τί άλλο? Κ μ απαντάει δεν μπορω να το ξέρω....Και έφυγα ......Τι να πω για αυτό το χάλι σε 2 μήνες να ξαναβγεί ο λογαριασμός?

cdem
29-04-11, 21:56
Όλα καλά στο τέλος λοιπόν.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι η ενεργός εμπλοκή της ΕΕΤΤ στο θέμα του vassilis023 παρά το ότι στην ιστοσελίδα της δηλώνει αναρμόδια για θέματα σχετικά με "επίλυση οικονομικών διαφορών μεταξύ καταναλωτών και εταιρειών, αμφισβήτηση λογαριασμών, επιστροφή χρημάτων, αποζημιώσεις".
http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/NoResponsibilities.html

sdikr
29-04-11, 22:06
Όλα καλά στο τέλος λοιπόν.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι ότι η ΕΕΤΤ στην ιστοσελίδα της δηλώνει αναρμόδια για θέματα σχετικά με "επίλυση οικονομικών διαφορών μεταξύ καταναλωτών και εταιρειών, αμφισβήτηση λογαριασμών, επιστροφή χρημάτων, αποζημιώσεις".
http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/NoResponsibilities.html


Βασικά αν ήταν για άλλον παροχο δεν θα το έκανε, ενώ τώρα... :whistle:

vassilis023
29-04-11, 22:09
Το καλά θα δείξει σε 2 μηνες που θα ξαναβγάλει λογαριασμό άσχετα που δεν εχω τηλ ΟΤΕ πλέον. Βλέπεις για να πάρεις πισω αυτά που απο δικό του λάθος σε χρεώνει θέλει 2 μήνες.... όταν όμως δε πληρώσεις το λογαριασμό σε 1 βδομάδα από τη λήξη ξέρει να το κόβει δεν σ δίνει 2 μήνες.......... Αυτή ειναι η πολιτική του ΟΤΕ όπως είπε και ο προιστάμενος το πρωί...

sdikr
29-04-11, 22:13
Το καλά θα δείξει σε 2 μηνες που θα ξαναβγάλει λογαριασμό άσχετα που δεν εχω τηλ ΟΤΕ πλέον. Βλέπεις για να πάρεις πισω αυτά που απο δικό του λάθος σε χρεώνει θέλει 2 μήνες.... όταν όμως δε πληρώσεις το λογαριασμό σε 1 βδομάδα από τη λήξη ξέρει να το κόβει δεν σ δίνει 2 μήνες.......... Αυτή ειναι η πολιτική του ΟΤΕ όπως είπε και ο προιστάμενος το πρωί...

Ελπίζω να μην χρειαστεί να πάρεις λεφτά απο αλλόν παρόχο, θα λες τι καλός που είναι ο ΟΤΕ ;)

FuS
29-04-11, 22:19
Όλα καλά στο τέλος λοιπόν.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι η ενεργός εμπλοκή της ΕΕΤΤ στο θέμα του vassilis023 παρά το ότι στην ιστοσελίδα της δηλώνει αναρμόδια για θέματα σχετικά με "επίλυση οικονομικών διαφορών μεταξύ καταναλωτών και εταιρειών, αμφισβήτηση λογαριασμών, επιστροφή χρημάτων, αποζημιώσεις".
http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/NoResponsibilities.html

Μην σου κάνει εντύπωση, δεν είναι αρμόδια.

Εντυπώσεις δημιουργούν και δεν θα γίνει -προφανώς- τίποτα.
(πιθανόν να αναμείχθηκε και λόγω το ότι ήταν ο οτέ όπως ανέφερε και ο sdikr, πιθανόν μόνο για τις εντυπώσεις)

vassilis023
29-04-11, 22:30
Με πάροχο κινητης πιο παλια που έκοψα το κινητό μ ήρθε χρέωση για πάγιο από λάθος στον τελευταίο λογαριασμό αλλά δεν είπαν ουτε σε ένα μήνα ούτε σε 2 μήνες. Στείλαν αίτημα στα κεντρικά τους και σε 2 εργάσιμες επανέκδοσαν σωστο λογαριασμό. Με τον πάροχο που έχω τώρα σταθερο επειδή μ έστειλε μετα από 5 μέρες το μόντεμ από τη φορητότητα μ αφα'ιρεσε πάγιο 5 ημερων και δεν πλήρωσα... δεν μ ειπε πληρςστο και θα στο αφαιρέσω στον επόμενο και σε 2 μηνες.... Η μαγκιά είναι όπως στο κόβει γιατί δεν πλήρωσες σε στανταρ οριο να σου δίνει πίσω αυτα που άδικα σε χρέωσε σε λογαριασμό το ίδιο άμεσα....Δεν είναι άδικο να στο κόβει σε 2 βδομάδες επειδη δεν πλήρωσες και από την άλλη να σου επιστρέφει μετά από 2 μήνες τα λεφτά που απο δικό του αθλιο σφαλμα σε χρέωσε?

ubuntubu
29-04-11, 22:49
Όλα καλά στο τέλος λοιπόν.

Αυτό που μου κάνει εντύπωση πάντως είναι η ενεργός εμπλοκή της ΕΕΤΤ στο θέμα του vassilis023 παρά το ότι στην ιστοσελίδα της δηλώνει αναρμόδια για θέματα σχετικά με "επίλυση οικονομικών διαφορών μεταξύ καταναλωτών και εταιρειών, αμφισβήτηση λογαριασμών, επιστροφή χρημάτων, αποζημιώσεις".
http://www.eett.gr/opencms/opencms/EETT/Consumer/Electronics/NoResponsibilities.html
Προΐστάμενος του ΟΤΕ ψαρώνει στο τηλεφώνημα υπαλλήλου της ΕΕΤΤ :rofl:

vassilis023
29-04-11, 22:56
¨οταν πιο πριν λεει στον πελάτη οτι δεν υπάρχει περίπτωση λάθους ενώ είναι εμφανές το λάθος δεν ψαρώνει απλά η ΕΕΤΤ του έβαλε τα γυαλιά. Σαν να του λέει οτι επειδή δεν ξέρετε 1+1=2 και οχι 1+1=4. Κοινώς ρόμπα

sexrazat
29-04-11, 23:03
Αν κατάλαβα καλά υπάλληλος της ΕΕΤΤ πήρε το λογιστήριο του καταστήματος του ΟΤΕ την ίδια μέρα για να ελέγξει το λογαριασμό και μετά υποχρέωσε τον προιστάμενο του ΟΤΕ να καλέσει τον φίλο για διευκρινήσεις. Ούτε σε ταινία επιστημονικής φαντασίας δεν γίνεται:p

baskon
29-04-11, 23:14
¨οταν πιο πριν λεει στον πελάτη οτι δεν υπάρχει περίπτωση λάθους ενώ είναι εμφανές το λάθος δεν ψαρώνει απλά η ΕΕΤΤ του έβαλε τα γυαλιά. Σαν να του λέει οτι επειδή δεν ξέρετε 1+1=2 και οχι 1+1=4. Κοινώς ρόμπα

Ολα καλα λοιπον...
Απλως μιας και πας σε νεο παροχο (ειδικα αν ειναι Φορθνετ) φροντισε να κρατας λογαριασμους της τελευταιας 5ετιας+...Ποτε δε ξερεις ποτε θα σου πουν να πληρωσεις κατι που ειχες πληρωσει πριν απο 5 χρονια...Οχι τιποτα αλλο αλλα να μη νομιζουμε οτι οι αλλοι ειναι και σουπερ...Ειναι ακομα χειροτεροι απο τον Οτε.

cdem
29-04-11, 23:15
Μην σου κάνει εντύπωση, δεν είναι αρμόδια.

Εντυπώσεις δημιουργούν και δεν θα γίνει -προφανώς- τίποτα.
(πιθανόν να αναμείχθηκε και λόγω το ότι ήταν ο οτέ όπως ανέφερε και ο sdikr, πιθανόν μόνο για τις εντυπώσεις)

Αυτό ακριβώς. Για τις εντυπώσεις.
Άλλωστε για το ότι δεν είναι αρμόδια το δηλώνει ρητά και η ίδια στην ιστοσελίδα της.

vassilis023
29-04-11, 23:21
Το θέμα δεν είναι πόσο αρμόδια είναι η ΕΕΤΤ. Έστω και για εντυπώση ασχολήθηκε. Το θέμα είναι πόσο ανευθυνες απαντήσεις μ έδινε ο ΟΤΕ μέχρι επιτέλους να τους ανοιξουν τα μάτια ν δουν το λαθος. Δεν συζητάω το μεταά απο 2 μηνες επιστροφη της λάθος χρεωσης πόσο υπευθυνο είναι.....

sexrazat
29-04-11, 23:30
Το θέμα δεν είναι πόσο αρμόδια είναι η ΕΕΤΤ. Έστω και για εντυπώση ασχολήθηκε. Το θέμα είναι πόσο ανευθυνες απαντήσεις μ έδινε ο ΟΤΕ μέχρι επιτέλους να τους ανοιξουν τα μάτια ν δουν το λαθος. Δεν συζητάω το μεταά απο 2 μηνες επιστροφη της λάθος χρεωσης πόσο υπευθυνο είναι.....

Φίλε μου σεβαστό το πρόβλημα σου αλλά δεν πιστεύω λέξη από όσα γράφεις για την ανάμιξη της υπαλλήλου της ΕΕΤΤ. Είναι τελείως εκτός πραγματικότητας.

FuS
29-04-11, 23:32
Εαν έκανες αυτό που σου είπε ο emeliss (έγγραφο παράπονο) ΚΑΙ λύση θα έβρισκες επίσημα ΚΑΙ αποχρέωση άμεση θα ζητούσες και θα είχες (χωρίς να περιμένεις το 2μηνο)

Τα άλλα που σου είπε η αναρμόδια (μην το ξεχνάμε αυτό) ΕΕΤΤ είναι για τα πανηγύρια, δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω.

Ο οτέ έκανε λάθος.
Ο κάθε υπάλληλος δεν είναι μάγος να μαντέψει τι κατεβάζει το σύστημα. Στο λέω αυτό γνωρίζοντας πως δουλεύει το σύστημα τους.
Υπάρχει αρμόδια υπηρεσία για το θέμα αυτό (δεν θέλω να αναφέρω ποια είναι - εξάλλου δεν απευθύνεται ο πελάτης σε αυτήν αλλά υπογράφει γραπτό παράπονο σε κατάστημα) και θα σου έδινε μετα από μια μικρή διερεύνηση σαφή απάντηση.

Δεν είναι ούτε ο υπάλληλος στο 13888, ούτε ο επόπτης, ούτε το oteshop, ούτε ο προιστάμενος του αρμόδιος σε ζητήματα πιο "περίπλοκα" γιατί απλά δεν γίνεται.
Η προβλεπόμενη διαδικασία είναι, σε κατάστημα, το αίτημα παραπόνου με αρ. πρωτοκόλου και σε μερικές μέρες θα σου πουν ακριβώς και υπεύθυνα πιο ήταν το πρόβλημα και θα σε εξυπηρετούσαν και με την πληρωμή αμέσως.

Και κάτι τελευταίο, χωρίς παρεξήγηση και με κάθε σεβασμό σε εσένα :)
Φίλε η ΕΕΤΤ σε δουλεύει, πολύ χοντρά όμως....

vassilis023
29-04-11, 23:39
Ο Προιστάμενος μ είπε οτι μόνο για αμφισβητούμενες κλήσεις μπορεί να γίνει έγγραφο παράπονο. Άμεση αποχρέωση μ είπε δεν γίνεται γιατι αυτη είναι η πολιτική του ΟΤΕ. Μ είπε θα το πληρωσω και μετα απο 2 μήνες θα το πάρω πίσω....... Μπάχαλο. Από την άλλη αν δεν έβλεπα το λάθος κ το πλήρωνα απλα θα ήταν εντάξει. Πόσος καημένος κόσμος μπορεί να μξν έχει αντιληφθει τέτοιο λάθος και να πλήρωσε

sexrazat
29-04-11, 23:39
Εαν έκανες αυτό που σου είπε ο emeliss (έγγραφο παράπονο) ΚΑΙ λύση θα έβρισκες επίσημα ΚΑΙ αποχρέωση άμεση θα ζητούσες και θα είχες (χωρίς να περιμένεις το 2μηνο)

Τα άλλα που σου είπε η αναρμόδια (μην το ξεχνάμε αυτό) ΕΕΤΤ είναι για τα πανηγύρια, δεν ξέρω τι να πρωτοσχολιάσω.

Ο οτέ έκανε λάθος.
Ο κάθε υπάλληλος δεν είναι μάγος να μαντέψει τι κατεβάζει το σύστημα. Στο λέω αυτό γνωρίζοντας πως δουλεύει το σύστημα τους.
Υπάρχει αρμόδια υπηρεσία για το θέμα αυτό (δεν θέλω να αναφέρω ποια είναι - εξάλλου δεν απευθύνεται ο πελάτης σε αυτήν αλλά υπογράφει γραπτό παράπονο σε κατάστημα) και θα σου έδινε μετα από μια μικρή διερεύνηση σαφή απάντηση.

Δεν είναι ούτε ο υπάλληλος στο 13888, ούτε ο επόπτης, ούτε το oteshop, ούτε ο προιστάμενος του.
Η προβλεπόμενη διαδικασία είναι, σε κατάστημα, το αίτημα παραπόνου με αρ. πρωτοκόλου και σε μερικές μέρες θα σου πουν ακριβώς και υπεύθυνα πιο ήταν το πρόβλημα και θα σε εξυπηρετούσαν και με την πληρωμή αμέσως.

Πας σε κατάστημα ΟΤΕ, κάνεις έγγραφο παράπονο, πληρώνεις όσα δεν αμφισβητείς και περιμένεις έγγραφη απάντηση για τα υπόλοιπα. Ο υπάλληλος και ο προιστάμενος δεν έχουν πρόσβαση σε όλα τα στοιχεία του λογαριασμού σου αλλά και την εμπειρία να απαντήσουν σε κάθε ερώτημα σχετικό με χρεσεις του Μ/Κ. Υπάρχει ειδικό τμήμα του ΟΤΕ και παίρνεις έγγραφη απάντηση. Αν ο προιστάμενος αρνήθηκε να το δεχθεί δεν έκανε καλά τη δουλειά του. Τα υπόλοιπα περί υπαλλήλου της ΕΕΤΤ προσωπικά πιστεύω ότι τα έβγαλες από το μυαλό σου (με όλο το σεβασμό)

vassilis023
29-04-11, 23:45
Φίλε sexrazat αν δεν πιστευεις τι να σου πω. Απο την άλλη αν θεωρεις πάλι έντιμο να σ κόβουν το τηλ γιατι δεν πληρωσες μετα από μια βδομαδα ληξης του λογαριασμου και στην περιπτωση λάθους όπως έτυχε σε μένα να περιμένεις 2 μηνες να πάρεις τα λεφτα σου πάλι δεν μπορώ να σου πώ κάτι. Εσύ μπορεί να το βλέπεις σωστο. Για μένα όμως είναι άδικο ....

FuS
29-04-11, 23:45
Φαντάζομαι δεν τα λες σε μένα :p

sexrazat
29-04-11, 23:48
Φαντάζομαι δεν τα λες σε μένα :p

Γράψε απάντηση σε λάθος άτομο.:p

FuS
29-04-11, 23:51
vassilis023 κακώς έγινε λάθος από τον οτέ.
Έγινε όμως.

Από εδώ και πέρα απλά imho δεν το χειρίστικες σωστά. Αφού είδες ότι δεν έβγαινε άκρη (πάλι κακώς για τον πελάτη) έπρεπε να απευθυνθείς στο οτέ γραπτά που πάει το "γράμμα" εκεί που πρέπει.
Εκείνη την στιγμή ή πληρώνεις μόνο το ποσό που εγκρίνεις και περιμένεις απάντηση ή δεν πληρώνεις τίποτα και περιμένεις πάλι απάντηση και μετά θα πληρώσεις το σωστό ποσό ή τα πληρώνεις όλα (δεν υπάρχει λόγος) και με την απάντηση θα πας να πάρεις την επιστροφή.
Πιο σωστό βρίσκω το να πληρώσεις μόνο το ποσό που αναγνωρίζεις και περιμένεις την επίσημη απάντηση του οτε.

Σε πιστεύω 100% ότι λες την αλήθεια με την εεττ αν και δυσκολεύομαι όχι γιατί δεν σε θεωρώ αξιόπιστο αλλά γιατί αν ισχύει (που σου είπα σε πιστεύω) τότε οι τύποι είναι εντελώς για τα μπάζα και τα πανηγύρια με αυτά που λένε στον κόσμο..
Όχι τίποτα άλλο, αλλά 9/10 θα τους πιστεύουν κιόλας.

Κάθονται και κοροιδεύουν τον κόσμο για να κερδίσουν εντυπώσεις και λόγω της εμπάθειας τους με τον οτέ αντί να στρώσουν κώλ@ να τραβήξουν κάνα αυτί στις εταιρίες κινητής.. ;)

@ ADSLgr.com All rights reserved.