PDA

Επιστροφή στο Forum : Scanners και φθορά



-21grams
29-04-11, 02:11
Αναρωτιέμαι τι μπορεί να χαλάσει σε τέτοιου είδους συσκευές - με την προϋπόθεση ότι τηρούνται κάποια standards και δεν τις “κακομεταχειριζόμαστε”.
Ακούστε τι έχει συμβεί εδώ και καιρό σε ένα CanoScan LiDE 90 (http://www.canon.co.uk/For_Home/Product_Finder/Scanners/Flatbed/canoscan_lide90/) και δώστε, αν μπορείτε, εξηγήσεις:
[ΣΗΜ: Απέκτησα την εν λόγω συσκευή το καλοκαίρι του 2008 ενώ ήμουν -και εξακολουθώ να είμαι- ιδιαίτερα προσεκτικός κατά την χρήση]

Παρατήρησα κάποια στιγμή κάθετες γραμμές στις σαρώσεις, που είναι περισσότερο ή λιγότερο ορατές ανάλογα με τη φωτεινότητα του background (πιο εμφανείς στα σκούρα χρώματα)
Υπάρχει λοιπόν μία μεγάλη “ρίγα” που αλλοιώνει το χρώμα (το γκριζάρει) από την οποία δεν μπορώ με τίποτα να απαλλαγώ, ενώ κοιτώντας με μεγαλύτερη προσοχή διαπιστώνω και άλλες πολύ μικρότερου πάχους που δεν ενοχλούν στον ίδιο βαθμό.
Να προσθέσω δε, ότι κατά scanάρω σχεδόν αποκλειστικά CD artwork (booklets & CDs).
Το αντικείμενο έχει σημασία. Το ίδιο ακριβώς φαινόμενο σε ένα ασπρόμαυρο κείμενο λόγου χάρη, δεν θα αποτελούσε κατ' ανάγκη πρόβλημα αφού προορίζεται για άλλη χρήση.

Το έψαξα όσο μπορούσα στο internet, και συμπεραίνω ότι ΔΕΝ είμαι ο μόνος άτυχος.
Το θέμα είναι ΠΟΥ οφείλεται (εξού και ο τίτλος του topic) και αν γίνεται να διορθωθεί.
Επικοινώνησα (δις) με την Canon Europe και με παρέπεμψαν στο πλησιέστερο εξουσιοδοτημένο κατάστημα.
Δυστυχώς για εμένα, η (διετής) εγγύηση έχει λήξει από το περασμένο καλοκαίρι, γι αυτό και δεν ασχολήθηκα εκτενέστερα με το θέμα service.

Δεδομένου ότι είμαι ιδιαιτέρως προσεκτικός με τον εξοπλισμό (το κρύσταλλο είναι πεντακάθαρο, δεν έχω τοποθετήσει ποτέ αντικείμενο με “ανώμαλη επιφάνεια” που ενδεχομένως θα προκαλούσε βλάβη κλπ) περνά απ' το μυαλό μου το περίφημο MTBF (http://en.wikipedia.org/wiki/MTBF).
Γιατί άλλου είδους φθορά, δεν υπάρχει ούτε κατά διάνοια (το έχω συν τοις άλλοις και σκεπασμένο όταν βρίσκεται σε κατάσταση αδράνειας, για προστασία από την σκόνη)

Είναι σωστό λοιπόν οι εκτιμήσεις μου;
Μετά από κάποιες ώρες λειτουργίας (απλώς) αρχίζουν τα malfunctions;
Και λέγοντας ώρες λειτουργίας, εννοώ Power-On Hours (http://en.wikipedia.org/wiki/Power-On_Hours) όχι υποχρεωτικά πόσες φορές εκτελέστηκε σάρωση.
Να συμπληρώσω ότι απ' το μοντέλο αυτό ΑΠΟΥΣΙΑΖΕΙ ο διακόπτης ON/OFF.
Τροφοδοτείται μέσω της θύρας USB (ο πλέον αναξιόπιστος δίαυλος επικοινωνίας σύμφωνα με τον WAntilles (http://www.adslgr.com/forum/member.php?u=2491)) πράγμα που σημαίνει ότι παραμένει ΜΟΝΙΜΑ σε stand by mode και κατά συνέπεια “έχει γράψει κάμποσα χιλιόμετρα”...

Ανεξάρτητα απ' τα αίτια, θα παρακαλούσα να προτείνετε ΑΞΙΟΠΙΣΤΑ μοντέλα (οποιασδήποτε μάρκας) που ει δυνατόν να έχουν ξεχωριστή τροφοδοσία και power switch.
Κατηγορία τιμής: Χαμηλο-μεσαία, Μεσαία
[Budget: €60 έως €120 - Τα πολυμηχανήματα εξαιρούνται]
Ευχαριστώ

Νikosanagn
29-04-11, 02:17
Tόσο μεγάλο μήνυμα, για ένα χαλασμένο scanner?

Kαι εγώ έχω scaner της cannon πολλών ή μάλλον πάρα πολλών χρόνων και δεν το προσέχω τόσο όσο εσύ, και δεν έχει πάθει τίποτα.

To βρίσκω λίγο τραβηγμένο να γίνεται εσκεμμένα αυτό που υποστηρίζεις, βέβαια ποτέ δεν ξέρεις.

Μηχανήματα είναι και χαλάνε.

-21grams
29-04-11, 02:40
Tόσο μεγάλο μήνυμα, για ένα χαλασμένο scanner?

Kαι εγώ έχω scaner της cannon πολλών ή μάλλον πάρα πολλών χρόνων και δεν το προσέχω τόσο όσο εσύ, και δεν έχει πάθει τίποτα.

To βρίσκω λίγο τραβηγμένο να γίνεται εσκεμμένα αυτό που υποστηρίζεις, βέβαια ποτέ δεν ξέρεις.

Μηχανήματα είναι και χαλάνε.Καθαρά ενημερωτικά, σε ορισμένες συσκευές/εξαρτήματα το MTBF συμπεριλαμβάνεται εδώ και χρόνια στα επίσημα τεχνικά χαρακτηριστικά.
[Αναφέρω χαρακτηριστικά τα optical drives, monitors στην κατηγορία συσκευών, και τους πυκνωτές στα components]
Δεν μίλησε κανείς για εσκεμμένη ενέργεια υποβάθμισης τους προϊόντος από πλευράς κατασκευαστών (με απώτερο σκοπό την αντικατάσταση με νέο και άρα αύξηση τζίρου για τον κλάδο)

Το φαινόμενο που περιγράφω ΔΕΝ συναντάται σπάνια, μπορείς να το διαπιστώσει κι εσύ κάνοντας μια αναζήτηση.
Στο site της Canon δε, υπάρχουν ταξινομημένα ως προβλήματα οι ρίγες, οριζόντιες γραμμές και πολλά ακόμη.
Κάτι που σημαίνει ότι αφορά ένα σεβαστό κομμάτι των πελατών και το λαμβάνουν σοβαρά υπόψη.

Νikosanagn
29-04-11, 02:42
Στο site της Canon δε, υπάρχουν ταξινομημένα ως προβλήματα οι ρίγες, οριζόντιες γραμμές και πολλά ακόμη.

Για το συγκεκριμένο μοντέλο?

-21grams
29-04-11, 02:43
Για το συγκεκριμένο μοντέλο?Για ΟΛΑ τα μοντέλα.
Περίμενε λίγο να παραθέσω σχετικό link.

Νikosanagn
29-04-11, 02:45
Tότε μάλλον η cannon έχει ρίξει την ποιότητα στα scanner της γιατί όπως είπα και πιό πάνω κάτι παλιά που τυχαίνει να έχω έχουν αποδειχθεί "σκυλιά".

-21grams
29-04-11, 03:00
Ρίξε μια ματιά στο screenshot και θα δεις ότι έχουν προβλέψει για “όλα”...
[Εστίασε στο problem detail κάτω-κάτω]

86949

JULIANIK
29-04-11, 11:07
Το θέμα είναι ΠΟΥ οφείλεται (εξού και ο τίτλος του topic) και αν γίνεται να διορθωθεί.
Η γραμμή-ές παρουσιάζεται πάντα στο ίδιο σημείο, έτσι;
Και το άσπρο στα σκανς αρχιζει να κιτρινίζει;
Δεν ειναι θεμα χειρισμου, κακομεταχειρισης. Η λαμπα του σκανερ σου εχει προβλημα, και οσο περναει ο καιρος θα γινεται χειρότερο.
Θα εχεις περισσοτερο κιτρινισμα και θα βγουν και νεες γραμμες.

Η αλλαγή λαμπας ειναι ασυμφορη οικονομικα.
Πας για νεο σκανερ.

-21grams
29-04-11, 12:56
Η γραμμή-ές παρουσιάζεται πάντα στο ίδιο σημείο, έτσι;
Και το άσπρο στα σκανς αρχιζει να κιτρινίζει;
Δεν ειναι θεμα χειρισμου, κακομεταχειρισης. Η λαμπα του σκανερ σου εχει προβλημα, και οσο περναει ο καιρος θα γινεται χειρότερο.
Θα εχεις περισσοτερο κιτρινισμα και θα βγουν και νεες γραμμες.

Η αλλαγή λαμπας ειναι ασυμφορη οικονομικα.
Πας για νεο σκανερ.Ναι, οι γραμμές είναι fixed.
Πάντα στο ίδιο σημείο που δυστυχώς βρίσκεται περίπου στην μέση της επιφάνειας και είναι αδύνατον να αποφευχθεί :wall:
Απ' ότι καταλαβαίνω τα διάφορα calibration/resets κλπ που προτείνονται ως λύσεις, ΔΕΝ σώζουν την κατάσταση.
Εν ολίγοις, άπαξ και παρουσιαστεί το συγκεκριμένο πρόβλημα είτε αντικαθιστούμε την “λάμπα” (ασύμφορο βάσει της αξίας του spare part, ταλαιπωρίας κλπ) ή -προτιμότερο- το scanner ολόκληρο...

Μήπως μπορείς να επιβεβαιώσεις και αν τελικά τα scanners υπόκεινται σε “φθορά” απλώς και μόνο ευρισκόμενα σε stand-by mode;
Γιατί αν όντως ισχύει κάτι τέτοιο, θα πρέπει να ψάξω ΟΠΩΣΔΗΠΟΤΕ για μοντέλο με power switch.
Εντελώς παράλογο αν αναλογιστεί κανείς πόσος χρόνος απαιτείται για μερικές σαρώσεις, σε σχέση με το συνολικό διάστημα κατά το οποίο μένει ανοικτό συνήθως ένα PC (σε αρκετές περιπτώσεις περισσότερο από μισή μέρα)
Πραγματικά ΑΧΡΕΙΑΣΤΟ.
Τι στο Διάολο, τσιγκουνεύονται ένα διακόπτη;

Και το χειρότερο είναι ότι -απ' όσο κοίταξα σε Canon & Epson- στα τεχνικά χαρακτηριστικά ΔΕΝ αναφέρεται παρά μόνο η κατανάλωση ρεύματος, καμία άλλη αναφορά.
Πολύ φοβάμαι πως η συντριπτική πλειοψηφία των low/mid-low μοντέλων έρχεται ΧΩΡΙΣ on/off διακόπτη και η τροφοδοσία/λειτουργία εξαρτάται αποκλειστικά από το USB hub του PC...
Δηλαδή τι; Μόνο με unplug διορθώνεται η κατάσταση; :thumbdown

Αν έχετε υπόψη σας κάποιο μοντέλο που αποτελεί εξαίρεση του παραπάνω κανόνα, παρακαλώ να το επισημάνετε.
[Budget & χρήση, αναφέρονται στο 1ο μου μήνυμα]

JULIANIK
29-04-11, 17:13
Αν η λαμπα ειναι "parked" και οχι σε χρήση, τότε η stand by κατασταση δεν έχει σχεση με τη φθορα της. Ο ηλεκτρισμος που περναει στα υπολοιπα μερη, είναι ελαχιστος και αν δεν υπερθερμαινει καποια ευαισθητα σημεια εσωτερικα, δεν κανει κακο.
Την "stand by" κατασταση πρεπει να την αποφευγεις για λογους οικονομίας
(κι αν καποιος θελει να το δει κι αλλιως, για λογους περιβαλλοντολογικους...)
Εγω αντι να κανω power off σε ενα σωρο συσκευες, απλα κλεινω τον γενικο του δωματιου.

Το προβλημα σου παντως, δεν εχει σχεση με τη συγκεκριμενη μαρκα.
Με το μοντελο, ισως. Το συγκεκριμενο μοντελο π.χ. μπορει να βγήκε με λαμπα προβληματική ως προς το ποσο θα 'ζουσε' απροβληματιστα.
Ετσι εχασα εγω εναν HP Α3, πανακριβο. Ίδια συμπτωματα ακριβως.
Ψαχνοντας σε φόρα, διαπίστωσα οτι δεν ημουν η εξαιρεση, αλλά ο κανόνας για το συγκεκριμενο μοντελο.

-21grams
29-04-11, 23:58
Άκρως κατατοπιστικά όσα έγραψες JULIANIK, ευχαριστώ.
Και μιας που ασχολείσαι με το αντικείμενο, μήπως μπορείς να προτείνεις και μερικά μοντέλα για τα οποία να έχεις *ιδία άποψη*;
Σε ποιο κατέληξες αλήθεια -αφότου το Hewlett-Packard παρέδωσε το πνεύμα- και κατά πόσο είσαι ικανοποιημένος;

Αν θεωρείς παρακινδυνευμένο να κάνεις συστάσεις αγοράς συγκεκριμένων scanners, τουλάχιστον πες μου ποια να ΑΠΟΦΥΓΩ.
[Για όσα δηλαδή έχει αναφερθεί ότι με την πάροδο του χρόνου εμφάνισαν προβλήματα σε *ανησυχητικό ποσοστό*/σκάρτες παρτίδες κλπ)]

JULIANIK
30-04-11, 11:11
μήπως μπορείς να προτείνεις και μερικά μοντέλα για τα οποία να έχεις *ιδία άποψη*;
Έχω καιρό να ασχοληθώ, επομένως δε μπορώ να σου προτείνω κάτι για μοντέλα που κυκλοφορούν.
Οι περισσότερες (θετικές) γνώμες άλλωστε είναι υποκειμενικές, αφού ελάχιστοι μπορούν να συγκρίνουν περισσότερα των δύο σκανερς.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να ψάξεις για συγκριτικά τεστς περιοδικών και sites που κάνουν το ίδιο.
Για περισσότερες γνώμες χρηστών, θα έψαχνα σε fora που ασχολούνται κυρίως με γραφιστική/φωτογραφία και έχουν περισσότερη κίνηση στο αντικείμενο και πιο εξειδικευμένες κριτικές.

Το βασικό βέβαια είναι για τι χρησιμοποιείς το σκάνερ. Αν είναι για χόμπυ που δεν απαιτεί πολλά από ποιοτικής άποψης, κοιτάς για φτηνά μοντέλα που αν χαλάσουν, τα αντικαθιστάς εύκολα.
Σε κάθε άλλη περίπτωση πρέπει να το ψάξεις πολύ.

-21grams
05-05-11, 10:32
Η επόμενη ερώτηση υπάγεται μάλλον στην κατηγορία “Διυλίζοντας τον κώνωπα” αλλά θα την κάνω ούτως ή άλλως:
Έχει σημασία που βρίσκεται τοποθετημένο ένα scanner;
Ελλείψει χώρου και ακριβώς επειδή οι διαστάσεις το επιτρέπουν, έχω το υπάρχον Canon ΠΑΝΩ στο PC tower (από την 1η μέρα όλα αυτά)
Κάποιες δονήσεις παραπάνω θα υπάρχουν σίγουρα, αλλά αυτήν την παράμετρο την θεωρώ αμελητέα.
Για την θερμοκρασία που αναπτύσσεται όμως, δεν είμαι και τόσο σίγουρος...


Έχω καιρό να ασχοληθώ, επομένως δε μπορώ να σου προτείνω κάτι για μοντέλα που κυκλοφορούν.
Οι περισσότερες (θετικές) γνώμες άλλωστε είναι υποκειμενικές, αφού ελάχιστοι μπορούν να συγκρίνουν περισσότερα των δύο scanners.

Το καλύτερο που έχεις να κάνεις, είναι να ψάξεις για συγκριτικά tests περιοδικών και sites που κάνουν το ίδιο.
Για περισσότερες γνώμες χρηστών, θα έψαχνα σε fora που ασχολούνται κυρίως με γραφιστική/φωτογραφία και έχουν περισσότερη κίνηση στο αντικείμενο και πιο εξειδικευμένες κριτικές.

Το βασικό βέβαια είναι για τι χρησιμοποιείς το σκάνερ. Αν είναι για hobby που δεν απαιτεί πολλά από ποιοτικής άποψης, κοιτάς για φτηνά μοντέλα που αν χαλάσουν, τα αντικαθιστάς εύκολα.
Σε κάθε άλλη περίπτωση πρέπει να το ψάξεις πολύ.Για hobby πρόκειται, πλην όμως έχω υψηλότερες απαιτήσεις από τον *μέσο χρήστη*.
Για τον τελευταίο οι ρίγες, ελαφρές χρωματικές αλλοιώσεις κλπ που εμφανίστηκαν μπορεί να μην αποτελούν καν λόγο αντικατάστασης εξοπλισμού...

Όσον αφορά στα εξειδικευμένα forums, συγκριτικά test κλπ δεν μπορώ να πω ότι υπάρχουν σε αφθονία.
Στην ελληνική γλώσσα δε, δεν βρήκα ούτε ένα! (έκανα αναζήτηση σε ότι πιο κοντινό αντικείμενο υπάρχει, την ψηφιακή φωτογραφία)
Αλλά και στα διεθνή, τα reviews που παρατίθενται [π.χ. στο Testfreaks.com (http://www.testfreaks.com/)] δεν αρκούν για να βγουν συμπεράσματα αφού ο καθένας θέτει τα δικά του κριτήρια.
Εμένα π.χ. δεν με ενδιαφέρει ιδιαίτερα το OCR ούτε το film scanning.
Κάποιοι είχαν θάψει μοντέλα μόνο και μόνο επειδή δεν ήταν (ή δεν τα έβρισκαν) ιδιαίτερα user-friendly, εννοώντας το συνοδευτικό λογισμικό.
Δουλεύω με το GiMP εδώ και χρόνια, από την στιγμή που στέλνει την εικόνα για επεξεργασία εκεί, τα υπόλοιπα περισσεύουν.
Με απασχολεί ΠΟΛΥ να υπάρχει αποτελεσματικό descreen για την αντιμετώπιση του τρισκατάρατου Moiré pattern (http://en.wikipedia.org/wiki/Moir%C3%A9_pattern#Application_to_image_processing) και όσο το δυνατόν πιο πιστά προς την πηγή χρώματα.
Το αν έχει κουμπί για one-touch scan ή scan to pdf/scan & mail ποσώς με ενδιαφέρει.
[Ας υπάρχει, αρκεί να μην παραβλέπονται άλλα, πιο ουσιώδη, ζητήματα]

Δυστυχώς, με βλέπω να παίρνω γουρούνι στο σακί - η μεγάλη μάζα αγνοεί τους stand alone σαρωτές προτιμώντας πολυ-μηχανήματα.
Δεν τους αδικώ, αφού καλύπτουν τις ανάγκες τους - απλά γίνεται πιο δύσκολο να βρεις κάποιον που να έχει dedicated scanner και ακόμη δυσκολότερο να το έχει αποκτήσει για την ίδια χρήση που το θέλω κι εγώ.
Προς το παρόν βρίσκομαι μεταξύ Canon LiDE 210 και Epson Perfection V33 με ελαφρά προτίμηση στο πρώτο λόγω εξοικείωσης & μικρότερων διαστάσεων.

JULIANIK
05-05-11, 19:10
έχω το υπάρχον Canon ΠΑΝΩ στο PC tower (από την 1η μέρα όλα αυτά)
Κάποιες δονήσεις παραπάνω θα υπάρχουν σίγουρα, αλλά αυτήν την παράμετρο την θεωρώ αμελητέα.
Για την θερμοκρασία που αναπτύσσεται όμως, δεν είμαι και τόσο σίγουρος....
Εγω πάντως λογω μεγεθους (Α3)
τον είχα σε ξεχωριστο τραπεζακι, με μηδενική εκθεση σε δονήσεις και επιπλεον θερμοκρασια απο άλλες πηγες. Ούτε έκθεση στον ήλιο είχε. Φυσικά είχε δικό του power ON κουμπι (ηταν με συνδεση scsi) και ήταν παντα κλειστος όταν δεν τον χρησιμοποιούσα. Του 'φορουσα' κι ενα καλυμμα λογω σκονης και τσιγαρου στο χωρο.
Τίποτα απ'αυτα δεν απετρεψαν τα συμπτωματα που είχες κι εσυ.
Μην το ψαχνεις αλλού... τόσο ήταν να ζήσει η λάμπα (απροβληματιστα) και τόσο έζησε.

Τα πολυ-μηχανήματα κανουν πολλά, αλλά όχι παντα ποιοτικα.
Αυξανεις και τις πιθανοτητες να χαλασει κάτι άλλο και μαζι μ'αυτο να χάσεις και αυτό που κυρίως θέλεις.
Υποκειμενικά, θα αγοραζα σκανερ, οχι πολυμηχανημα.

wnet
07-05-11, 19:43
Σε ΗP scanjet 6300c που μπορεί να φτάνει και τα 8 χρόνια ζωής (scsi), τα τελευταία 4 χρόνια εμφανίζει κίτρινισμένες κάθετες περιοχές (στο άσπρο).

Για μένα η λύση είναι να τον ανοίγω μια φορά το χρόνο και να καθαρίζω σχολαστικά κάτι καθρεφτάκια που έχει... προφανώς πρέπει να κόψω το τσιγάρο :p

Αν και μάλλον θα τον παροπλίσω γιατί δεν κάνω σοβαρά σκαναρίσματα τώρα πια και βολεύομαι και με το φτηνιάρικο πολυμηχάμηνα...

Στην περίπτωση σου θεωρώ πως (αν δεν είναι λερωμένο το οπτικό του σύστημα)... απλά άρχισε να παραδίδει πνεύμα και ας τον πρόσεχες σα μικρό παιδί.... Αν δεν βαριέσαι και "το χεις" το κατσαβίδι, κάνε καμιά προσπάθεια μην τυχόν είσαι τυχερός και θέλει μόνο καθάρισμα...

zorz_skg
07-05-11, 20:49
Η γραμμή-ές παρουσιάζεται πάντα στο ίδιο σημείο, έτσι;
Και το άσπρο στα σκανς αρχιζει να κιτρινίζει;
Δεν ειναι θεμα χειρισμου, κακομεταχειρισης. Η λαμπα του σκανερ σου εχει προβλημα, και οσο περναει ο καιρος θα γινεται χειρότερο.
Θα εχεις περισσοτερο κιτρινισμα και θα βγουν και νεες γραμμες.

Η αλλαγή λαμπας ειναι ασυμφορη οικονομικα.
Πας για νεο σκανερ.

Τα LiDE έχουν φωτισμό LED, όχι λάμπες φθορισμού, οπότε δεν ισχύει αυτό που γράφεις.


Μήπως μπορείς να επιβεβαιώσεις και αν τελικά τα scanners υπόκεινται σε “φθορά” απλώς και μόνο ευρισκόμενα σε stand-by mode;


Η επόμενη ερώτηση υπάγεται μάλλον στην κατηγορία “Διυλίζοντας τον κώνωπα” αλλά θα την κάνω ούτως ή άλλως:
Έχει σημασία που βρίσκεται τοποθετημένο ένα scanner;
Ελλείψει χώρου και ακριβώς επειδή οι διαστάσεις το επιτρέπουν, έχω το υπάρχον Canon ΠΑΝΩ στο PC tower (από την 1η μέρα όλα αυτά)
Κάποιες δονήσεις παραπάνω θα υπάρχουν σίγουρα, αλλά αυτήν την παράμετρο την θεωρώ αμελητέα.
Για την θερμοκρασία που αναπτύσσεται όμως, δεν είμαι και τόσο σίγουρος...

Υπερβάλλεις άνευ λόγου και ουσίας.

Ούτε το scanner παθαίνει τίποτα σε standby (η λάμπα σβήνει μετά από μερικά λεπτά αναμονής), ούτε οι κραδασμοί του pc μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα στο scanner (εκτός αν του δώσεις καμιά κλωτσιά και πηδήξει δοντάκι το βηματικό μοτέρ της κεφαλής), ούτε η θερμοκρασία στο πάνω μέρος του κουτιού είναι άξια λόγου. Κι επίσης ούτε το usb φταίει σε τίποτα.

Αυτό που συνέβη, είναι ότι μάλλον έχει κολλήσει κάποιο μεμονωμένο photosite του CCD και δεν καταγράφει. Καθώς μετακινείται η κεφαλή κατακόρυφα, αυτό το "κενό" σου αφήνει τη γραμμή καθ'όλο το ύψος της σελίδας. Γι αυτό και υπάρχει ανάλογη υποπερίπτωση στη σελίδα support της Canon που έδειξες, επειδή υπάρχουν κάποιοι πολύ συγκεκριμένοι τρόποι αστοχίας, που είναι φως φανάρι του τι χάλασε, οπότε διευκολύνουν τη διάγνωση. Δεν είναι ότι "Τα συγκεκριμένα μοντέλα χαλάνε με το κιλό, οπότε οι τεχνικοί βαρέθηκαν να ακούνε συνέχεια τα ίδια συμπτώματα από πολλούς πελάτες, οπότε το έβαλαν στη λίστα"

Oionos
09-05-11, 00:56
Σε ΗP scanjet 6300c που μπορεί να φτάνει και τα 8 χρόνια ζωής (scsi), τα τελευταία 4 χρόνια εμφανίζει κίτρινισμένες κάθετες περιοχές (στο άσπρο).

Για μένα η λύση είναι να τον ανοίγω μια φορά το χρόνο και να καθαρίζω σχολαστικά κάτι καθρεφτάκια που έχει.

....................
Στην περίπτωση σου θεωρώ πως (αν δεν είναι λερωμένο το οπτικό του σύστημα)... απλά άρχισε να παραδίδει πνεύμα και ας τον πρόσεχες σα μικρό παιδί.... Αν δεν βαριέσαι και "το χεις" το κατσαβίδι, κάνε καμιά προσπάθεια μην τυχόν είσαι τυχερός και θέλει μόνο καθάρισμα...

Ακριβως με τον ιδιο τροπο:oneup: (καθαρισμο στα καθρεφτακια -θελει προσοχη ομως οχι ατσαλες κινησεις ) ,αντιμετωπισα αναλογο προβλημα στον προ προ προηγουμενο και πρωτο scanner μου ( parallel τοτε), ο οποιος τελικα πηγε απο αστοχια του μοτερ ....

-21grams
09-05-11, 09:41
Υπερβάλλεις άνευ λόγου και ουσίας.
Ούτε το scanner παθαίνει τίποτα σε standby (η λάμπα σβήνει μετά από μερικά λεπτά αναμονής), ούτε οι κραδασμοί του pc μπορούν να προκαλέσουν πρόβλημα στο scanner (εκτός αν του δώσεις καμιά κλωτσιά και πηδήξει δοντάκι το βηματικό μοτέρ της κεφαλής), ούτε η θερμοκρασία στο πάνω μέρος του κουτιού είναι άξια λόγου. Κι επίσης ούτε το usb φταίει σε τίποτα.Με αδικείς, είχα εξαρχής επισημάνει ότι η ερώτηση ανήκε στην κατηγορία “Διυλίζοντας τον κώνωπα”.
Προφανώς και θα αφορούσε κάτι που συγκέντρωνε λίγες πιθανότητες (έως καμία)


Αυτό που συνέβη, είναι ότι μάλλον έχει κολλήσει κάποιο μεμονωμένο photosite του CCD και δεν καταγράφει. Καθώς μετακινείται η κεφαλή κατακόρυφα, αυτό το "κενό" σου αφήνει τη γραμμή καθ'όλο το ύψος της σελίδας. Γι αυτό και υπάρχει ανάλογη υποπερίπτωση στη σελίδα support της Canon που έδειξες, επειδή υπάρχουν κάποιοι πολύ συγκεκριμένοι τρόποι αστοχίας, που είναι φως φανάρι του τι χάλασε, οπότε διευκολύνουν τη διάγνωση.Μια τέτοια απάντηση αναζητούσα, λεπτομερή/ακριβής περιγραφή του προβλήματος που δεν αφήνει περιθώρια για άλλες ερμηνείες.
Θα ήταν πληρέστερη αν ανέφερες τρόπους αντιμετώπισης πέραν του επίσημου service (είπαμε, η εγγύηση έχει λήξει)


Δεν είναι ότι "Τα συγκεκριμένα μοντέλα χαλάνε με το κιλό, οπότε οι τεχνικοί βαρέθηκαν να ακούνε συνέχεια τα ίδια συμπτώματα από πολλούς πελάτες, οπότε το έβαλαν στη λίστα"Δεν υποστήριξα κάτι τέτοιο, πλην όμως δεν μπορώ να αποκλείσω κιόλας ένα τέτοιο ενδεχόμενο.
[ελαττωματική παρτίδα ή βραχύβιο μοντέλο]
Έχει αποτυπωθεί στην μνήμη μου η περίπτωση της αποτυχημένης αντιγραφής πυκνωτών από διάφορους Κινέζους κατασκευαστές ηλεκτρονικών εξαρτημάτων/προμηθευτές με τραγικά αποτελέσματα - Όλα αυτά πριν 4-5 χρόνια.
Σε περίπτωση που δεν θυμάστε, σημειώθηκε (σε μαζική κλίμακα) *αστοχία υλικού*, με συνέπεια την υπολειτουργία ή και ολοκληρωτική καταστροφή σειράς Motherboards.
Διαρροή υγρών που οδηγούσε σε βραχυκυκλώματα (είχαν αρχίσει να σκάνε σαν pop-corn!) που θα μπορούσε -σε ακραίες περιπτώσεις- να θέσει σε κίνδυνο ακόμα και την σωματική ακεραιότητα του χρήστη αν αυτός επιχειρούσε να επέμβει.
Μετά από αυτό το γεγονός (και την γενική κατακραυγή που ακολούθησε) το κύρος ορισμένων εταιρειών υπέστη ΣΥΝΤΡΙΠΤΙΚΟ πλήγμα και ο εν λόγω κλάδος της βιομηχανίας εκτέθηκε ανεπανόρθωτα.
Πως μπορώ να τους έχω (απόλυτη) εμπιστοσύνη;


Ακριβώς με τον ίδιο τρόπο (καθαρισμό στα καθρεφτάκια -θέλει προσοχή όμως, όχι άτσαλες κινήσεις), αντιμετώπισα ανάλογο πρόβλημα στον προ-προ-προηγούμενο και πρώτο scanner μου (parallel τότε), ο οποίος τελικά πήγε από αστοχία του μοτέρ...Αν και έχω ήδη παραγγείλει αντικαταστάτη [το πότε θα έρθει είναι άλλο ζήτημα], θα ήθελα να μου πεις αν η διαδικασία αυτή απαιτεί ειδικές γνώσεις ή μπορεί να τα καταφέρει και κάποιος που δεν έχει ποτέ σκαλίσει σε scanner (εγώ δηλαδή)
Αναμένω οδηγίες, λίστα με dos and don'ts.

anon
09-05-11, 10:06
προσωπικά μετά απο αστοχία τριών σκάννερς της canon, και μάλιστα του ενός ιδιαίτερα ακριβού, ημιεπαγγελματικού, λίγο μετά την πάροδο της εγγύησης, και τα ακριβά επισκεύαστρα αυτών, πλέον δεν προτιμώ σκάννερς της canon (ενώ αντίθετη γνώμη έχω για τους εκτυπωτές της της σειράς ip). Εχω εδώ και πενταετία σχεδόν δυο σκάννερς της epson που λειτουργού αψεγάδιαστα. Μπορεί ναναι τυχαίο, ναναι θέμα παρτίδας.

ΥΓ. Η ιστορία με μεγάλες παρτίδες πυκνωτών που αστόχησαν, με θύματα μητρικές, δεν ήταν πριν 4-5 χρόνια αλλά πολύ παλαιότερα, κάπου στην αρχή της χιλιετίας. Yπάρχει μέχρι και σχετικό λήμμα στην wikipedia.
http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plague

-21grams
09-05-11, 11:13
Προσωπικά μετά απο αστοχία τριών σκάννερς της Canon, και μάλιστα του ενός ιδιαίτερα ακριβού, ημιεπαγγελματικού, λίγο μετά την πάροδο της εγγύησης, και τα ακριβά επισκεύαστρα αυτών, πλέον δεν προτιμώ σκάννερς της Canon (ενώ αντίθετη γνώμη έχω για τους εκτυπωτές της της σειράς IP). Εχω εδώ και πενταετία σχεδόν δυο σκάννερς της Epson που λειτουργού αψεγάδιαστα. Μπορεί να 'ναι τυχαίο, να 'ναι θέμα παρτίδας.Το σημειώνω. Απ' την άλλη μεριά, έχουν μεσολαβήσει 5 χρόνια από τότε...
Υπάρχει κάτοχος κάποιων από τα τρέχοντα μοντέλα της Epson που να μπορεί να πει το ίδιο για την αξιοπιστία τους;


Υ.Γ. Η ιστορία με μεγάλες παρτίδες πυκνωτών που αστόχησαν, με θύματα μητρικές, δεν ήταν πριν 4-5 χρόνια αλλά πολύ παλαιότερα, κάπου στην αρχή της χιλιετίας. Yπάρχει μέχρι και σχετικό λήμμα στην wikipedia.
http://en.wikipedia.org/wiki/Capacitor_plagueΈχεις δίκιο. Είχα πετύχει ένα αναλυτικότατο άρθρο με φωτογραφίες, μετρήσεις και άλλα αποδεικτικά στοιχεία σε ελληνικό forum (lab-κάτι).
Θυμάμαι ότι ο γράφων* αναφέρονταν σε motherboards που είχαν κυκλοφορήσει κατά το 2005-2006, ίσως λοιπόν οι προβληματικοί πυκνωτές να μην αποσύρθηκαν όπως κανείς θα περίμενε.
Κάτι παρόμοιο αναφέρεται και στην 1η παράγραφο του σχετικού άρθρου της Wikipedia:

News of the failures (usually after a few years of use) forced most manufacturers to repair the defects and stop using the capacitors, but some bad capacitors were still being sold or used in equipment as of early 2007, and faults are still being reported as of 2011.*Το βρήκα, “H "καταραμένη" εποχή των πυκνωτών!” (http://www.pctechnology.gr/vbull/vb/showthread.php?t=37872)
Πονεμένη ιστορία, έχω ένα -κατά τα άλλα ΑΨΟΓΟ- monitor (με P-MVA panel (http://www.prad.de/en/guide/screen3343.html) παρακαλώ) του οποίου το τροφοδοτικό παρέδωσε το πνεύμα [ανοίγει για 2-3 sec και μετά σβήνει]
Ο μάστορας αξίωσε €80 για να αντικαταστήσει τους χαλασμένους -μέτριας/κακής ποιότητας- πυκνωτές με Nippon ή Sanyo (Ιαπωνικής κατασκευής).
Αρνήθηκα και παρήγγειλα ένα Dell 2209 το οποίο παρουσίασε άλλου είδους προβλήματα προτού κλείσει χρόνο, μιλάμε για ΤΗΝ γκαντεμιά!
Θα προτιμούσα να αγοράσω τα ανταλλακτικά από ένα κατάστημα (για ένα τροφοδοτικό μιλάμε, δεν είναι τίποτα πολύπλοκο - το κόστος των πυκνωτών δε, δεν θα πρέπει να ξεπερνάει τα €15~€20 στην χειρότερη περίπτωση) και να το επισκευάσω μόνος μου, αλλά είμαι εντελώς άσχετος κι έτσι το φυλάω στο πατάρι :x
Αν πιάνουν τα χέρια σας και είστε πρόθυμοι να βοηθήσετε, εδώ είμαι...

Oionos
09-05-11, 17:10
Αν και έχω ήδη παραγγείλει αντικαταστάτη [το πότε θα έρθει είναι άλλο ζήτημα], θα ήθελα να μου πεις αν η διαδικασία αυτή απαιτεί ειδικές γνώσεις ή μπορεί να τα καταφέρει και κάποιος που δεν έχει ποτέ σκαλίσει σε scanner (εγώ δηλαδή)
Αναμένω οδηγίες, λίστα με dos and don'ts.

Ως μη ειδικος, ακολουθησα τις οδηγιες φιλικου προσωπου , που μου εδωσε τοτε μεσω τηλεφωνου και ο οποιος εργαζοταν ως συντηρητης φωτοτυπικων.

Ξεβιδωσα τις 2-3 βιδες ,ανοιξα με προσοχη το scanner μια και εκλεινε εκτος απο τις βιδες και με 2 κλιπς , καθαρισα με μπατονετες και Αζαξ τα καθρεφτακια προσεκτικα και παντα προς στην ιδια διευθυνση , καθαρισα καλου κακου και το τζαμι μεσα εξω ,το εβαλα στην θεση του ,το βιδωσα ,αυτο θυμαμαι ,(απο τοτε περασαν αλλοι 2 scanners και ενα πολυμηχανημα που δεν χρειαστηκαν κατι τετοιο ) .

-21grams
13-05-11, 13:58
Άσχετο με τα προηγούμενα:
Ο “safety lock” μηχανισμός των scanners (υπάρχει σε όλες τις μάρκες άραγε;), ποιον ακριβώς ρόλο έχει;
Μόνο να κλειδώνει το moter σε περίπτωση μεταφοράς του μηχανήματος (π.χ. για να μην παλαντζάρει σε περίπτωση *αναταράξεων*) ή (και) κάτι άλλο;
Και τι θα γίνει αν επιχειρήσουμε να σαρώσουμε χωρίς πρώτα να το απασφαλίσουμε; Απλώς δεν θα λειτουργήσει ή θα προκληθεί ζημιά;
[Σαν να προσπαθήσεις να κινήσεις το αυτοκίνητο με το χειρόφρενο δεμένο ένα πράγμα]

@ ADSLgr.com All rights reserved.