PDA

Επιστροφή στο Forum : ΤΡΟΜΟΚΡΑΤΙΑ....



Σελίδες : [1] 2 3 4 5 6

Desperado
12-03-04, 01:22
Επειδη περα απο ολα αυτα τα αγαθα που ειμαστε σε θεση να απολαμβανουμε ελευθεροι καθημερινα και να γρινιαζουμε επειδη θελουμε περισσοτερα και καλυτερα, μεγαλυτερη αξια εχει τελικα η ιδια η ζωη ας αφιερωσουμε ολοι ενα λεπτο απο οτι κανουμε και ας σκεφτουμε τις οικογενειες των ανθρωπων που χαθηκαν σημερα στην Ισπανια.

Μακαρι οι δυναμεις ολου του συμπαντος να βοηθησουν να μην ζησει καμμια αλλη χωρα αλλα και εμεις εδω με τους ολυμπιακους τετοιες σκηνες....

RIP

NeK
12-03-04, 01:25
Συμφωνώ :(

turboirc
12-03-04, 01:29
Ασε οταν τα βλεπεις αυτα...σκεφτεσαι τι καθομαστε και συζηταμε για ταχυτητες ενω αλλοι πεθαινουν και αλλοι δεν εχουν να φανε.

PReD
12-03-04, 01:43
Ναι παιδιά αυτό πρώτο απο όλα..

Υγεία πάνω απο όλα και όλα τα άλλα έρχονται...

odd
12-03-04, 01:58
ναι αλλά να σκεφτόμαστε και αυτούς που πεθαίνουν καθημερινά στο Ιράκ, το Αφγανιστάν ή τη Παλαιστίνη. Να ξέρουμε ποιοι είναι οι πραγματικοί τρομοκράτες...

blizard
12-03-04, 02:14
ναι αλλά να σκεφτόμαστε και αυτούς που πεθαίνουν καθημερινά στο Ιράκ, το Αφγανιστάν ή τη Παλαιστίνη. Να ξέρουμε ποιοι είναι οι πραγματικοί τρομοκράτες...
Κάτι ανάλογο δεν έλεγε και ο Χίτλερ? Να μην ξεχνάμε τα τεράστια εγκλήματα των εβραίων και κολλάμε σε ένα μικρό Άουσβιτς?

Η alcaida είναι ξεκάθαροι επαγγελματίες τρομοκράτες και δεν υπάρχουν συγκρίσεις.
Πάντως σε καταλαβαίνω γιατί ως Έλληνες είμαστε υποχρεωμένοι να γλύφουμε συνεχώς τους τρομοκράτες και να βρίζουμε τους Αμερικάνους αν θέλουμε να γλιτώσουμε τα τομάρια μας στους Ολυμπιακούς αγώνες.

odd
12-03-04, 02:21
καλά άστο, τουλάχιστον ατυχής η σύγκριση. Καταρχήν οι Εβραίοι πριν τον πόλεμο δεν σκοτώσανε κανέναν, ούτε καν κράτος δεν είχαν. Από την άλλη οι σημερινοί παγκόσμιοι χωροφύλακες χώνουν τη μύτη τους παντού. Πριν κάμποσο καιρό είδα μια φωτό από την Παλαιστίνη που μόνο που δεν ξέρασα, έδειχνε ένα το ΠΟΛΥ 6 μηνών βρέφος το οποίο είχε ΠΥΡΟΒΟΛΗΘΕΙ ΣΤΗΝ ΚΟΙΛΙΑ). Πες μετά στον πατέρα εκείνου του παιδιού να μην ζωστεί με εκρηκτικά για μια επίθεση αυτοκτονίας.
Δεν θέλω να παρεξηγηθώ, δεν συμφωνώ με αυτή τη τρομοκρατία, αλλά σ' αυτές την περιπτώσεις ο μόνος υπεύθυνος είναι αυτός που βρίσκεται σε θέση ισχύος και αυτός που προκαλεί αρχικά το πρόβλημα.
Όσο για το γλείψιμο ξέχασέ το. Απλά οι Έλληνες πολλά χρόνια τώρα έχουν μια αλληλεγγύη για αυτούς τους λαούς, για αυτό δεν μας πειράζουν. Αφού μόλις παει κάποιος δημοσιογράφος σε επικύνδυνες περιοχές τον κοιτάνε καχύποπτα μέχρι να πει Γιουνάν (Ελλάδα).

blizard
12-03-04, 02:39
Καταρχήν οι Εβραίοι πριν τον πόλεμο δεν σκοτώσανε κανέναν
Δεν τα ξέρεις καλά γιατί δεν ζούσες στην Γερμανία τότε.
Το Εβραϊκό λόμπι και το παγκόσμιο εβραϊκό κατεστημένο, έκανε πολύ χειρότερα στον Γερμανικό λαό.
Χιλιάδες πέθαναν από πείνα ,έλλειψη φαρμάκων, στις διαμαρτυρίες κλπ.
Ο Χίτλερ επαναστάτησε και προσπάθησε να τους κάνει κάτι σαν αυτό που θέλει να κάνει ο laden στην Αμερική.

Να που μπορεί να οδηγήσει η διαστροφή της λογικής.
Είναι απαράδεκτο που δεν θεωρείς την alcaida «πραγματική» τρομοκρατία, και συγκρίνεις με πράγματα που δεν πρέπει την στιγμή που δεν πρέπει.
Δεν σκοτώνεις το παιδί κάποιου, ότι και να σου έκανε.
Η τρομοκρατία είναι ακόμα πιο δειλή και διεστραμμένη .

odd
12-03-04, 02:50
Το αν το εβραϊκό λόμπι μάζευε λεφτά από παντού (όπως γίνεται και σήμερα και όχι μόνο απο Εβραίους) δεν σημαίνει ότι έπρεπε να την πληρώσουν γύρω στα 6 εκατομμύρια Εβραίοι.
Οι άνθρωποι που σήμερα ζουν στις χώρες της Μ. Ανατολής είναι πάμφτωχοι από τις πολιτικές των Αμερικάνων, της ΕΕ ή του ΔΝΤ του ΠΟΕ κλπ. Σαν να μην φτάνει αυτό κάποιοι νομίζουν πως μπορούν να πετάνε βόμβες για να ελέγχουν πλουτοπαραγωγικές πηγές και να σκοτώνουν χιλιάδες ή εκατομμύρια για να γίνονται πλουσιότεροι. Δυστυχώς ή ευτυχώς κάθε δράση έχει και αντίδραση. Και ΠΟΤΕ δεν μπορείς να ρίξεις το φταίξιμο σ' αυτόν που αντιδράει.
Άμα θες να σταματήδουν να υπάρχουν Μπιν Λάντεν (που στο τέλος-τέλος η αμερικάνικη κυβέρνηση δημιούργησε), δεν δτέλνεις στρατό και κάνεις κατοχή, αλλά βοηθάς αυτούς τους ανθρώπους να ξεπεράσουν τα προβλήματά τους. Όσο η πολιτική που ασκείς σ' αυτές τις περιοχές είναι ληστρική και άδικη άλλο τόσο άδικη θα είναι και η αντίδραση που θα πάρεις πίσω.
Δεν είμαι ανόητος. Το ξέρω ότι θα μπορούσε να είναι κάποιος δικός μου ή και εγώ ο ίδιος θύμα τρομοκρατικής ενέργειας. Αυτό όμως δεν αναιρεί την αλήθεια.

MetalHeart
12-03-04, 03:08
Μόνο μια παράθεση...το είδα σε πανό που κρατούσαν λυκιόπαιδα σε ειρηνική πορεία.
Για τους westerners
"Γα*ω την περιέργεια του Κολόμβου..."

Για τους easterners
Όποιος δεν είναι "δικός σας" δεν είναι εχθρός σας. Την Jihad σε αυτούς που σας σκοτώνουν όχι στον υπόλοιπο πλανήτη.

Πάντως ότι και να πεις για την αφαίρεση ζωής ανυποψίαστων πολιτών είναι ΛΙΓΟ!!
Πένθος σήμερα για κάθε σκεπτόμενο πολίτη της γης.

kadronarxis
12-03-04, 03:11
Οι εβραίοι ήταν και θα είναι τα μεγαλύτερα κοπρόσκυλα του ανθρώπινου γένους.Δεν υπάρχει χερότερη φάρα λαού. Αυτοί σταύρωσαν τον Χριστό. Στην ταινία που βγήκε πριν απο μερικές μέρες (Τα πάθη του Χριστού), ξεσηκώθηκε όλο το εβραικό λόμπι, με διαμαρτυρίες με σκοπό να σταματήσουν την προβολή της ταινίας παγκοσμίως επειδή θίγει την εβραική φυλή. Μετά από 2004 χρόνια, το ίδιο μυαλό έχουν τα καθάρματα.

Για τον λόγο αυτόν, ποτέ δεν θα ηρεμήσουν οι περιοχές του ισραήλ και της παλαιστίνης. Επειδή ο λαός του ισραήλ είναι καταραμένος από τον Θεό.

Ο Χίτλερ ήταν μεγάλος διεστραμένος και φονιάς.Επειδή είναι καθάρματα οι εβραίοι, πρέπει να τους σκοτώσεις;

Ότι έκανε ο χίτλερ στους εβραίους, τα ίδια ακριβώς κάνουν οι εβραίοι στους παλαιστίνιους. Άρε Αραφάτ, είσαι μεγάλο παλικάρι.

Εμάς μας σώζει το σύμφωνο Ελληνο-αραβικής φιλίας, που δημιουργήθηκε στη δεκαετία του 80. Έτσι ξέφραγο αμπέλι που είναι η Ελλάδα, κάθε μέρα βόμβες θα είχαμε.
Για αυτό και οι Αμερικάνοι δεν μας γουστάρουν καθόλου (ούτε εμείς τους γουστάρουμε βέβαια). Επειδή ήμασταν,είμαστε και θα είμαστε πάντα υπέρ των αδυνάτων αυτού του κόσμου(βλέπε Παλαιστίνη).
Θα έγραφα και άλλα.Ίσως αύριο.

ΥΓ: Οι αμερικάνοι έκαναν εισβολή στο ιράκ, επειδή είχε όπλα, και καταπατούσε τα ανθρώπινα δικαιώματα. Η Παλαιστίνη, δεν έχει πετρέλαια, αλλά την αδικία των εβραίων απέναντι στον Παλαιστινιακό λαό, δεν την βλέπει κανείς;

Κοιμήσου ευρωπαίε ήσυχα, και αυτό το βράδυ.

blizard
12-03-04, 03:15
Δυστυχώς ή ευτυχώς κάθε δράση έχει και αντίδραση. Και ΠΟΤΕ δεν μπορείς να ρίξεις το φταίξιμο σ' αυτόν που αντιδράει.
Μπορείς, γιατί η αντίδραση δεν πρέπει ΠΟΤΕ να ξεπερνάει κάποια όρια.
Το ακρότατο αυτού, είναι να αφήσεις μια βαλίτσα με εκρηκτικά στο μετρό της Ισπανίας.
Και πρέπει να το θυμόνται όλοι αυτό, και να τους το θυμίζουμε.
Γιατί θα υπάρχουν πάντα και παντού βλάκες που μπορεί να νομίζουν ότι για όλα φταίνε οι εβραίοι, οι αμερικάνοι οι μαύροι κλπ, και μπορεί να νομίζουν ότι έχουν και δικαίωμα να φτάσουν στα άκρα.

dantouan
12-03-04, 03:24
Κριμα στις ζωες που χαθηκαν.....

Vadur
12-03-04, 03:33
Με προβληματισε αρκετα και φυσικα με στεναχωρησε το γεγονος..ειλικρινα κριμα!

Suedehead
12-03-04, 10:23
κριμα για τις ανθρωπινες ζωες που χαθηκαν και θα χαθουν... :(
ειτε ειναι ισπανοι, ειτε εβραιοι, ειτε γερμανοι ειτε δεν ξερω και εγω τι...ολοι αιμα και σαρκα ειμαστε, ανθρωποι με μυαλο και ψυχη, το πως καθοδηγουμαστε και "μεγαλωνουμε¨ ειναι μια τεραστια κουβεντα...

η γη εχει μπει σε αντιστροφη μετρηση, δεν ειμαι καταστροφολογος ουτε τρομολαγνος, απλα εχω αυτην την αισθηση...

φιλικα
Suedehead

The_StarGazer
12-03-04, 11:40
Δυστυχώς ή ευτυχώς κάθε δράση έχει και αντίδραση. Και ΠΟΤΕ δεν μπορείς να ρίξεις το φταίξιμο σ' αυτόν που αντιδράει.
Μπορείς, γιατί η αντίδραση δεν πρέπει ΠΟΤΕ να ξεπερνάει κάποια όρια.
Το ακρότατο αυτού, είναι να αφήσεις μια βαλίτσα με εκρηκτικά στο μετρό της Ισπανίας.
Και πρέπει να το θυμόνται όλοι αυτό, και να τους το θυμίζουμε.
Γιατί θα υπάρχουν πάντα και παντού βλάκες που μπορεί να νομίζουν ότι για όλα φταίνε οι εβραίοι, οι αμερικάνοι οι μαύροι κλπ, και μπορεί να νομίζουν ότι έχουν και δικαίωμα να φτάσουν στα άκρα.

Οπως καποια ορια δεν πρεπει να ξεπερναει και η δραση. Μην το ξεχναμε αυτο. Δεν φταινε μονο οι Μπιν Λαντενιδες η οι Σανταμιδες, φταινε και οι Κλιντον (οχι Κλινγκον) και οι Ρηγκαν και οι Μπουςιδες και οι Σαρον και πολλοι αλλοι μου επειδη ειναι δυνατοτεροι στρατιωτικα αποφασιζουν και εκτελουν για το καλο το δικο σου Blizzard, Odd, Empire, StarGazer γραφοντας στα π@π@ρι@ τους διεθνεις οργανισμους και συνθηκες και υστερα ζητανε οχι μονο βοηθεια απο τους υπολοιπους αλλα απειλουν κιολας οτι "Ειτε ειστε μαζι μας, ειτε εναντιον μας" ΣΤΟ ΔΙ@ΟΛΟ ΡΕ !!! ΕΓΩ ΕΙΜΑΙ ΕΝΑΝΤΙΟΝ ΣΑΣ. :evil: :evil:
Γιατι? Στο τελος του post???

Δεν ξερω κατα ποσο μπορω να ριξω αδικο σε καποιον που μονιμως βλεπει τα παιδια του και την οικογενεια του να σφαζονται και την χωρα του να ρημαζει στο ονομα του πετρελαιου, του χρυσου, των διαμαντιων. Οπως επισης δεν ξερω κατα ποσο μπορω να του δωσω δικιο στο να κανει τα ιδια ακριβως πραγματα σε αλλους ανθρωπους που στο κατω κατω και αυτοι -σιγουρα σε ΠΑΡΑ ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ καλλυτερες συνθηκες- παλευουν καθε ημερα για το ιδιο πραγμα.


Μενω μοναχος στο παρον μου
Να σωσω οτιδηποτε εαν σωζεται
Κι ας εχω τις συνεπειες του νομου
Συνενοχο στο φονο δε θα μ' εχετε [...]

MetalHeart
12-03-04, 13:10
Το αίμα φέρνει αίμα. Είναι ατέρμονος βρόγχος.

Όταν έχεις την πίτα και το μαχαίρι (το πιστόλι, τον πύραυλο κτλ)
σε τυφλώνει η δύναμη της υπέρτατης εξουσίας και τότε επιβάλεις το συμφέρον σου ως συμφέρον όλων των λαών. Και τότε καταργούνται τα σύνορα σου γιατί το συμφέρον σου γίνεται αίσθηση διεθνούς Χωρο-Φυλακής. Χτίζεις βάσεις, ναυτικές αρμάδες και προσπαθείς να υπερασπίσεις τα κεκτημένα σου.

Όταν θεωρείς ότι ο πλανήτης σε έχει ανάγκη προσπαθείς να τον χειραγωγήσεις με τέτοιο τρόπο ώστε να κάνεις όλους τους άλλους να το θεωρούν αυτονόητο.

Δεν μου αρέσει να είμαι δίαυλος κανενός σερίφη αλλά είμαι μέρος του συστήματος, δουλεύω μέσα σ'αυτό και πολλές φορές αισθάνομαι ότι δουλεύω για αυτό, το χρησιμοποιώ και χρησιμοποιούμαι από αυτό...

Ατέρμονος βρόγχος είναι η ρουτίνα της ζωής ρε φίλε και που και που σηκώνω το κεφάλι μου προσπαθώντας να διαπεράσω τον ουρανό και την ατμοσφαιρική ρύπανση με το βλέμμα μου. Θέλω να βρω το break point, το γ@μημένο Goto να σπάσω την ρουτίνα που με περιβάλει ... αν και φοβάμαι ότι ο Κεντρικός Επεξεργαστής έχει ένα ασυδώπητο trap error-handling και δεν αφήνει τίποτα να του ξεφύγει.

Συγχωρέστε μου την πολυλογία. Ίσως έκανα την μικρή λεκτική επανάστασή μου για να βγώ έστω λίγα λεπτά απ την ρουτίνα της καθημερινής ζωής μου.

marzd4l
12-03-04, 13:48
11 σεπτ. - αεροπλάνο
11 μαρ. - τραίνο
11.... - προβλέπω 99% να γίνει στην Ελλάδα σε καράβι κατά την περίοδο των διακοπών-ολυμπιάδας...ας το έχουν στα υπόψην τους οι ελληνικές αρχές...
κρίμα πάντως για τόσους ανθρώπους..ελπίζω να μην γίνει ποτέ στην ελλάδα...

blackjim
12-03-04, 13:58
Το αίμα φέρνει αίμα. Είναι ατέρμονος βρόγχος.


Μακαρι να βρεθει μια εξοδος μπας και ησυχασουμε απο αυτους τους πραγματικα σχιζοφρενεις δολοφονους. Τα συλληπητηρια κραταν μερικα λεπτα , αλλα οι μ@μημενοι θανατοι για παντα!!
ΚΡΙΜΑ

The_StarGazer
12-03-04, 14:28
Το αίμα φέρνει αίμα. Είναι ατέρμονος βρόγχος.[...]

[...] Ατέρμονος βρόγχος είναι η ρουτίνα της ζωής ρε φίλε και που και που σηκώνω το κεφάλι μου προσπαθώντας να διαπεράσω τον ουρανό και την ατμοσφαιρική ρύπανση με το βλέμμα μου. Θέλω να βρω το break point, το γ@μημένο Goto να σπάσω την ρουτίνα που με περιβάλει ... αν και φοβάμαι ότι ο Κεντρικός Επεξεργαστής έχει ένα ασυδώπητο trap error-handling και δεν αφήνει τίποτα να του ξεφύγει.[...]

Ναι ρε γαμωτη μου ναι. Ετσι ακριβως οπως το λες. Ατέρμονος βρόγχος. Τι σκατ@ ομως μπορουμε να κανουμε εμεις γιαυτο? Γιατι δε μπορει κατι θα γινεται. Καπως θα αλλαζει αυτη η κωλ0-CPU. Καπως θα γινεται να βγει και να παει στα σκουπιδια.

A soul in tension that’s learning to fly
Condition grounded but determined to try
Can’t keep my eyes from the circling skies
Tongue-tied and twisted just an earth-bound misfit, i
-Pink Floyd's - Learning to Fly-

panos72
12-03-04, 14:32
αλήθεια ρε παιδιά το μπ1ν λ@ντεν δεν τον πιάσανε στο Αφγανιστάν :?: για αυτό το λόγο δεν έγινε ο πόλεμος εκεί :?:
Α και μην ξεχνάμε τον Σ@ντ@μ που τον συλλάβανε. Που να βρίσκεται αυτή η ψυχή :?: Ακούσατε τίποτα :?:
Ουτε τα ονοματά τους δεν τολμάω να γράψω (α ρε echelon)

The_StarGazer
12-03-04, 14:44
Χμμμ ναι αμε τον πιασανε... Οχι ομως τον ΜΠΙΝ ΛΑΝΤΕΝ. Πιασανε κατι αλλο. Του ΜΠΙΝ ΛΑΝΤΕΝ και αυτο, αλλα κατι αλλο :wink:

Οσο για τον ΣΑΝΤΑΜ. Σε καποιο μπουντρου... (εεε φυλακη ηθελα να πω) θα ειναι και θα του φερονται ακριβως με τους κανονες που περιγραφει η Συνθηκη της Λωζανης για τους αιχμαλωτους πολεμου.

Υ.Γ. Οσο για το Echelon. Μη φοβασαι να γραψεις ουτε ΜΠΙΝ ΛΑΝΤΕΝ ουτε ΣΑΝΤΑΜ. Νομιζεις οτι δεν ξερουν εαν εμεις ειμαστε απειλη γι' αυτους??? Απλως το μονο που καταφερνεις γραφοντας ΣΑΝΤΑΜ (σαν τον Πανουση νοιωθω) ειναι να απασχολησεις λιιιιιιγο περισσοτερο τους επεξεργαστες του.

Αυτα.. Αντε τσιου για την ωρα..

psyxakias
12-03-04, 14:45
Ασε οταν τα βλεπεις αυτα...σκεφτεσαι τι καθομαστε και συζηταμε για ταχυτητες ενω αλλοι πεθαινουν και αλλοι δεν εχουν να φανε.Συμφωνώ απόλυτα... :(

panos72
12-03-04, 15:02
The_StarGazer, νταλάρας, νταλάρας, νταλάρας (εχω ακόμα 1 εκατομμύριο) ΝΤΑΛΑΡΑΣ. (για τους άλλους δύο πόσο είναι η ταρίφα :?: )

Ο σκοπός της "τρομοκρατίας" είναι ο φόβος, και τον έχουν πετύχει ότι και να λέμε εμείς τώρα.
Δυστυχώς το ευρωπαικό έδαφος ανήκει πλέον κι αυτό στο πεδίο της μάχης τους. Κάτι σαν ρώσικη ρουλέτα, ένα πράγμα. Βγαίνεις να πάς στη δουλεία σου και κοιτάς περίεργα όποιον κρατάει βαλίτσα. Εχει ρούχα αυτός μέσα ή ΤΝΤ ?
Οι αθώοι πεθαίνουν πάντα πρώτοι !!

profitis
12-03-04, 16:19
συλληπητηρια για τα θυματα...ηταν πραγματικο συγκλονιστικο.....

παντως μονο τυχαια δεν ηταν η ημερομηνια(11 του μηνα,σας θυμιζει τπτ?),ο χρονος που εγινε(3 ημερες πριν τις εκλογες στην Ισπανια) και ο χωρος(η ισπανια ηταν στο πολεμο του Ιρακ)

Ακουγεται οτι δεν ηταν οι Βασκοι αλλα οτι κτυβεται ενα πολυ βρωμικο παιχνιδι απο πισω...Μην ξεχνατε αλλωστε οτι και τον Νοεμβρη εχουμε προεδρικες εκλογες στις ΗΠΑ και μπορουσε καλλιστα να ειχαμε μια ατυπη αντιαπαραθεση μεταξυ του Μπους και του αντιπαλου του των δημοκρατικων.Μην ξεχνατε οτι ο Αθναρ ειναι συντηρητικος οπως ο Μπους.....Με αυτη την επιθεση δικαιωνονται (υποτιθετε) για τον πολεμο(@@ χαρτοπολεμος)εναντια στην τρομοκρατια και προσπαθουν μια αντιστοφη του κλιματος...ΞΥΠΝΗΣΤΕ....Οι ιδιοι οι Αμερικανοι δημιουργησαν την Αλ καιντα και ειναι πολυ πιθανον να ηταν πισω απο την 11η Σεπτεμβριου

Την τρομοκρατια οι ιδιοι την δημιουργησαν και την υποθαλπτουν για να μας στερησουν στο ονομα της ασφαλειας την ελευθερια μας(τα παντα παρακωλουθουνται ,για να μπει καποιος στις ΗΠΑ πρεπει να δωσει αποτυπωματα και φωτογραφιες)


Υπαρχει πολυ μεγαληγ βρωμα πισω απο ολη την ιστορια.........

blizard
12-03-04, 16:44
ΞΥΠΝΗΣΤΕ....Οι ιδιοι οι Αμερικανοι δημιουργησαν την Αλ καιντα και ειναι πολυ πιθανον να ηταν πισω απο την 11η Σεπτεμβριου
Για σκέψου όμως να έβαλαν όντως τρομοκράτες τις βόμβες και όχι αμερικανοί, για να σε κάνουν να νομίζεις ότι τις έβαλαν οι Αμερικάνοι :)

kostthem
12-03-04, 19:39
Η τρομοκρατία (είτε λέγεται Alcaida, είτε λέγεται Αμερική, είτε λέγεται Χίτλερ - οι προηγούμενοι όροι είναι ισοδύναμοι - ) είναι ότι χειρότερο υπάρχει σήμερα στην γη.

mechdim
12-03-04, 20:12
Να καταθέσω και γω την ταπεινή μου άποψη..Λοιπόν, ο απώτερος στοχος της τρομοκρατιας της Αλ Καιντα δεν είναι να σπειρει τον τρομο και τον φοβο οπως λετε αλλα να αναδιανειμει την παγκοσμια κυριαρχια. Γιατι δεν ειναι δυνατον σου λεει να με πηδανε οι Αμερικανοι και οι ενεργοι συμμαχοι τους μεσα στα σπιτια μας και μεις να καθομαστε και να τους λεμε και ευχαριστω!! Και επειδη δεν μπορουν να αντιπαρατεθουν στρατιωτικα μαζι τους χτυπανε τον δυτικο κοσμακη με οποιον τροπο μπορουν, αεροπλανα, τρενα ποιος ξερει αυριο με τι. Και θα συνεχισουν να το κανουν ωσπου να αντιδρασει ο ιδιος ο δυτικος κοσμος (οι λαοι κατα το κομμουνιστικοτερον :mrgreen:) και να τους υποχρεωσει τους κυβερνωντες να αλλαξουν σταση απεναντι στους μουσουλμανους και λοιπους καταπιεσμενους.
Ομως μην νομιζετε οτι το κρατος-εξουσια θα το κανει αμεσως αυτο. Θα πολεμησει σαν σκυλιασμενο αυτην την τρομοκρατια γιατι ειναι η ιδια απειλη για την σημερινη μορφη του. Εμεις δυστυχως ειμαστε τα πιονια αλλοι τα λευκα και αλλοι τα μαυρα που δυστυχως σκοτωνονται πρωτα και χωρις πολλη σκεψη.
Νομιζετε οτι ενα κρατος ανθρωπιστικο θα ειχε κανεναν εχθρο? Ποσο μαλλον την τρομοκρατια :!:

mavlok
12-03-04, 20:40
Απλά οι Έλληνες πολλά χρόνια τώρα έχουν μια αλληλεγγύη για αυτούς τους λαούς, για αυτό δεν μας πειράζουν.


Οι μουσουλμανικοι λαοι - ακομα περισσοτερο μετα απο αυτα που επαθαν με τις σταυροφοριες απο τους αλλους φανατικους (και ειναι χαρακτηριστικο το οτι στις ανακοινωσεις τους χρησιμοποιουν πολυ αυτη τη λεξη για να περιγραψουν τους δυτικους εχθρους) - παντα ηταν εστια προβληματος, με διαρκεις εισβολες του ενος κρατους στο αλλο. Αυτο το "καζανι" συνεχως θα "βραζει", το να τα'χουμε καλα μαζι τους για να μη μας βαλουν στη μαυρη λιστα.....τι να πω....

Ολοι οι καταπιεσμενοι μουσουλμανοι, αφρικανοι κλπ θα συνεχισουν να ειναι καταπιεσμενοι αν δεν ξεφυγουν απο τις εμμονες και τους φανατισμους τους και παρουν τις τυχες τους στα χερια τους. Μεχρι τοτε, παντα θα εχουν ηγετες που συνεργαζονται με ξενες δυναμεις και θα τους πηγαινουν απο το κακο στο χειροτερο. Και καλο θα ειναι να γινει συντομα αυτο, γιατι η ιστορια επαναλαμβανεται. Ήδη υπαρχει εντονο αντιανατολικο κλιμα σε ολο τον κοσμο και καποιος, καπου, καποτε, ειναι πολυ πιθανο να ξεκινησει μια καινουρια "εκκαθαριση", και θα παμε παλι πισω αντι μπροστα.
Μερικες τυφλες επιθεσεις αυτοκτονιας ακομα ισως θα ειναι αρκετες.

PALADIN
12-03-04, 22:09
Εγώ λέω να σταματήσετε να ασχολείστε με αυτο το θέμα γιατί, η ιστορία έχει δείξει ότι, ο ανθρωπος είναι πολύ μικρός να αποφύγει το πεπρωμένο του καί ότι είναι να γίνει θα γίνει.

Αλλά επίσης πιστεύω ότι στο τέλος θα νικήσουν οι καλοί.

mavlok
12-03-04, 22:57
ο ανθρωπος είναι πολύ μικρός να αποφύγει το πεπρωμένο του καί ότι είναι να γίνει θα γίνει.

Αλλά επίσης πιστεύω ότι στο τέλος θα νικήσουν οι καλοί.

...

nnn
12-03-04, 23:39
το ποιος φταίει και ποιος όχι νομίζω ότι αυτή τη στιγμή είναι ελαφρώς εκτός θέματος(υπάρχουν ευθύνες και στα δύο μέρη).
λυπάμαι πάρα πολύ για αυτήν την ενέργεια και τρομάζω και μόνο στην ιδέα ότι μπορεί να συμβεί κάτι ανάλογο στη χώρα μας αυτό το καλοκαίρι.να πηγαίνεις αμέριμνος στη δουλειά σου ή σε κάποιο στάδιο ή για να διασκεδάσεις και να γίνεσαι κομματάκια.

γιατί μπορεί να υπάρχει τέλος για κάθε αρχή,αλλά το τέλος πρέπει να είναι ειρηνικό και φυσιολογικό και όχι μέσα σε τρόμο και πόνο.

psyxakias
13-03-04, 01:12
Να σας ρωτήσω κάτι...

Η τρομοκρατική επίθεση έγινε 11/03/2004 ή κάνω λάθος;

Άκουσα για το περιβόητο '911' (9/11) που παρουσιάζουν οι δημοσιογράφοι ότι έγινε μετά από 911 ημέρες η επίθεση... ΜΗΠΩΣ ξεχάσαν το δίσεκτο; Γιατί εγώ βγάζω 912!

Η επίθεση στο WTC έγινε στις 11/09/2001 (09/11/2001 με το αμερικάνικο σύστημα) και η επίθεση τώρα έγινε στις 11/03/2004.

Μπορείτε να το ελέγξετε με 3 απλούς τρόπους:

Microsoft Excel (σε Windows)
A1: 09/11/2001
A2: 11/03/2004
A3: (δεξί click, format cells, Number, number, OK) και γράψτε =A2-A1
Αποτέλεσμα: Α3 = 912

DATE (σε Linux)
[root@server1 logs]# expr \( `date --date=040311 +%s` - `date --date=010911 +%s` \) / 60 / 60 / 24
912

DATE (σε FreeBSD)
[root@FreeBSD:/etc] expr \( `date -v11d -v03m -v2004y +%s` - `date -v11d -v09m -v2001y +%s` \) / 60 / 60 / 24
912

Ξέρω ότι ξέφυγα και επίσης ξέρω ότι σημασία δεν έχει αν ήταν 911 ή 912 ημέρες καθώς τόσοι άνθρωποι πέθαναν τόσο άδικα.

Αλλά από την άλλη μήπως μας δημιουργούν ένα κλίμα 'συμπτώσεων' επίτηδες για να μας τρομοκρατήσουν; Δηλαδή στις 07/09/2006 θα γίνει τίποτα (είναι 09/11/2001 + 911 + 911); δε νομίζω...

Ευχαριστώ.

MetalHeart
13-03-04, 01:15
Εγώ λέω να σταματήσετε να ασχολείστε με αυτο το θέμα γιατί, η ιστορία έχει δείξει ότι, ο ανθρωπος είναι πολύ μικρός να αποφύγει το πεπρωμένο του καί ότι είναι να γίνει θα γίνει.

Αλλά επίσης πιστεύω ότι στο τέλος θα νικήσουν οι καλοί.

Ως γνωστόν την ιστορία την "γράφουν" οι νικητές.......
Και αν κάτι έχουμε μάθει από την ιστορία είναι ότι οι νικήτες δεν ήταν πάντα οι "καλοί"......είδες τι οξύμωρο που ακούγεται;;

odd
13-03-04, 02:07
psyxakias, έχεις δίκιο. Σίγουρα θα βγάλουν ένα σωρό βλακείες τώρα, και ιστορίες συνωμοσίας για να κάνουν την τρομοκρατία τους ακόμη περισσότερη, αλλά και για να πουλούν τα ρεπορτάζ τους (εδώ "γιορτάσαμε" το περίφημο μιλένιουμ το ...2000, ενώ θα πρεπε να το κάνουμε το 2001..).
Πάμτως, για να επανέλθω στο θέμα, οι πιο ευτυχυσμένοι άνθρωποι σήμερα είναι ο Αθνάρ κι ο Μπους. Και οι δύο κρατήσανε σκληρή στάση απέναντι στο Ιράκ, τους βγήκε πατάτα αφού φυσικά δεν βρήκανε κανένα όπλο μαζικής καταστροφής (λες και δεν το ξέρανε εκ των προτέρων, αφου οι Αμερικάνοι ελέγχουν το παγκόσμιο εμπόριο όπλων, λέτε να μην ήξεραν ποιος είχε όπλα και τι είδους όπλα;), και επιπλέον βρίσκονται και οι δύο σε έτος εκλογών. Αν δεν γινόταν αυτό δεν είχαν καμία ελπίδα να ξαναβγούν. Τώρα που επανήλθε το ζήτημα τρομοκρατία, έχουν κάποιες ελπίδες. Τουλάχιστον ο Αθνάρ.

Dreamkid
14-03-04, 02:31
Πάντως είναι μεγάλο κρίμα και άδικο να σκοτώνοντε απλοί, αθώοι άνθρωποι είτε αυτοί είναι Αμερικάνοι, είτε Παλαιστίνιοι, Ιρακινοί, Ισπανοί κτλ, γιά καμιά δεκαπενταριά Μ@λάκες (με το Μ κεφαλαίο) που θέλουν τον κόσμο δικό τους...

Τι στα κομμάτια, όλοι από την ίδια σάρκα & αίμα είμαστε φτιαγμένοι - πρέπει να γίνει δηλαδή κανένας πυρηνικός πόλεμος γιά να το συνηδητοποιήσει αυτό η ανθρωπότητα ??? ήμαρτον πιά !


ΥΓ. Η Παγκοσμιοποίηση θα έπρεπε να είναι παγκόσμιο κίνημα συναδέλφωσης όλων των λαών και όχι αυτή η π@παριά που πάνε να μας επιβάλουν σήμερα...

maria
15-03-04, 15:19
Πάμτως, για να επανέλθω στο θέμα, οι πιο ευτυχυσμένοι άνθρωποι σήμερα είναι ο Αθνάρ κι ο Μπους. Και οι δύο κρατήσανε σκληρή στάση απέναντι στο Ιράκ, τους βγήκε πατάτα αφού φυσικά δεν βρήκανε κανένα όπλο μαζικής καταστροφής (λες και δεν το ξέρανε εκ των προτέρων, αφου οι Αμερικάνοι ελέγχουν το παγκόσμιο εμπόριο όπλων, λέτε να μην ήξεραν ποιος είχε όπλα και τι είδους όπλα;), και επιπλέον βρίσκονται και οι δύο σε έτος εκλογών. Αν δεν γινόταν αυτό δεν είχαν καμία ελπίδα να ξαναβγούν. Τώρα που επανήλθε το ζήτημα τρομοκρατία, έχουν κάποιες ελπίδες. Τουλάχιστον ο Αθνάρ.

Έχασε ο Αθνάρ!!!
Το περιμενα, να σου πω την αληθεια. Ο τροπος σκεψης σου ηταν λάθος γιατι ηταν σαν αυτων των 2. Οι Ισπανοι το πιασανε το νοημα: δεν ειναι χωροφυλακες κανενος. Ποιος εφταιγε που τους βομβαρδισαν?:Η κυβερνηση Αθναρ
Οποτε σπιτι σου τωρα κυριε για να μαθεις να κανεις το χωροφυλακα της υφηλιου στις πλατες μας.
Για τους αμερικανους δεν ειμαι τοσο σιγουρη, αυτοι πιστευουν οτι τους πουνε, μακαρι παντως να χασει ο υιος...(τρομαρα του)

kubiak
15-03-04, 16:34
psyxakias,

1ο χτύπημα 2001-09-11
2ο χτύπημα 2004-03-11

2001-09-11 ας πούμε 15:00:00 μέχρι και 2004-03-11 15:00:00 = 912 24ωρα.

-
Όσον αφορά την τρομοκρατία:

Τρομοκρατία από που; Από δυτικά ή από ανατολικά;

Πολλοί λαοί έχουν διενέξεις μεταξύ τους (χώρες που συνορεύουν κλπ).
Εμείς (και όποιος άλλος λαός) γιατί επεμβαίνουμε;
Από τη στιγμή που ανακατευόμαστε γινόμαστε μέρη της διένεξης και κατά συνέπεια αποκτούμε χθρούς και φίλους.

Βέβαια δεν είναι τόσο απλά τα πράγματα: Πολλοί από τους λαούς αυτούς χρησιμοποιήθηκαν από τις γνωστές υπερδυνάμεις για διάφορους λόγους (ψυχροπολεμικές διενέξεις - διαχείριση ενεργειακών αποθεμάτων σε παγκόσμιο επίπεδο). Οπότε -σε ποσοστό- οι διενέξεις αυτές ήταν, είναι, και θα είναι τεχνητές.

Το σημείο που πρέπει να εστιάσουμε είναι ότι μία χώρα επεμβαίνει - βοηθάει μία άλλη μόνο και μόνο προς όφελός της και για κανένα άλλο λόγο.

Τρομοκρατία - σταυροφορία - πείτε το όπως θέλετε, το θέμα είναι ένα:

Ο απλός πολίτης θα την πληρώνει μια ζωή.

Λυπάμαι για όλα τα αθώα θύματα. Λυπάμαι όμως και για όλους εμάς που δεν αντιδρούμε σε ό,τι γίνεται.

flex
15-03-04, 18:21
Eυθύνη έχουμε όλοι μας...
γιατί αυτοί που μας κυβερνούν έχουν εκλεχθεί από εμάς
είναι τόσο απλό :|

dantouan
15-03-04, 19:16
Ενα πρεπει να ξερουμε και να σκεφτουμε ολοι μας > Η Τρομοκρατια μας αφορα ολους και δεν κανει καμια διακριση....

blizard
15-03-04, 19:34
Οι Ισπανοι το πιασανε το νοημα: δεν ειναι χωροφυλακες κανενος. Ποιος εφταιγε που τους βομβαρδισαν?:Η κυβερνηση Αθναρ
Εγώ πιστεύω ότι πολλοί Ισπανοί φοβήθηκαν για την ζωή τους, και ίσως ψήφισαν διαφορετικά.
Κλασική περίπτωση , όταν ο Χίτλερ είχε βομβαρδίσει την Αγγλία , ήταν σίγουρος ότι οι Άγγλοι θα τρομοκρατηθούν και δεν θα του κηρύξουν τελικά τον πόλεμο.

Δεν πιστεύω όμως ότι κάτι έχει αλλάξει ουσιαστικά.

BeholderX
15-03-04, 20:54
MetalHeart wrote:
"Γα*ω την περιέργεια του Κολόμβου..."


Και τι είναι δηλαδή η USA ? Μήπως δεν αποτελείται από ανθρώπους από όλο τον κόσμο, από όλες τις εθνικότητες ? Ανθρωποι κατατρεγμένοι κάποτε, αλλά και εγκληματίες, πήγανε εκεί ψάχνοντας μια νέα ζωή. Αλλά άλλο η εθνικότητα, και άλλο η παιδεία που η ουσία του προβλήματος.



Kadronarxis wrote:
Οι εβραίοι ήταν και θα είναι τα μεγαλύτερα κοπρόσκυλα του ανθρώπινου γένους.Δεν υπάρχει χερότερη φάρα λαού. Αυτοί σταύρωσαν τον Χριστό.


Ναι το έκαναν. Και δεν θέλουν να το πιστέψουν ακόμα. Ομως το Χριστό και τον Ανθρωπο τον σταυρώνουμε καθημερινά και συνεχόμενα όλοι μας με τις πράξεις μας. Και ουτε εμείς το παραδεχόμαστε. Και στην καλύτερη περίπτωση γινόμαστε Πόντιοι Πιλάτοι.



Odd wrote:
Δυστυχώς ή ευτυχώς κάθε δράση έχει και αντίδραση. Και ΠΟΤΕ δεν μπορείς να ρίξεις το φταίξιμο σ' αυτόν που αντιδράει.
blizard wrote:
Μπορείς, γιατί η αντίδραση δεν πρέπει ΠΟΤΕ να ξεπερνάει κάποια όρια.
The_StarGazer wrote:
Ναι ρε γαμωτη μου ναι. Ετσι ακριβως οπως το λες. Ατέρμονος βρόγχος. Τι σκατ@ ομως μπορουμε να κανουμε εμεις γιαυτο? Γιατι δε μπορει κατι θα γινεται. Καπως θα αλλαζει αυτη η κωλ0-CPU. Καπως θα γινεται να βγει και να παει στα σκουπιδια.


Κάποτε ίσχυε το οφθαλμός αντί οφθαλμού (εκείνη την εποχή, μέχρι εκεί καταλαβαίνανε οι πολλοί). Εδώ και 2 χιλιάδες χρόνια, κάποιος ήρθε στον κόσμο και έφερε κάποιες νέες ιδέες: αγαπάτε αλλήλους. Και το αν κάποιος σε χαστουκίσει, γύρνα και το άλλο μάγουλο (που σημαίνει προσπάθησε να μην συνεχίζεις τον κύκλο του αρνητισμού).
Η ελπίδα σε συλλογικό επίπεδο είναι η παιδεία (και δεν αναφέρομαι σε επιστημονική μόρφωση), και σε ατομικό, το παράδειγμα. Ας κάνουμε εμείς το σωστό, και οι γύρω μας θα παραδειγματιστούν, αργά ή γρήγορα.



dsl_ole wrote:
Εγώ λέω να σταματήσετε να ασχολείστε με αυτο το θέμα γιατί, η ιστορία έχει δείξει ότι, ο ανθρωπος είναι πολύ μικρός να αποφύγει το πεπρωμένο του καί ότι είναι να γίνει θα γίνει. Αλλά επίσης πιστεύω ότι στο τέλος θα νικήσουν οι καλοί.


Αν είναι δυνατόν... Ο άνθρωπος καθορίζει ΑΠΟΛΥΤΑ το μέλλον του. Υπάρχει η ελεύθερη βούληση πάνω απ'όλα.
Αν κάνουμε λάθη, θα τα πληρώσουμε. Αν κάνουμε μαλακίες θα τις πληρώσουμε (και προσωπικά έχω κάνει άπειρα και από τα δύο, και μεγάλα μάλιστα).

Μου φαίνεται ότι θα βάλω μερικά καταπληκτικά σκίτσα από Στάθη και Quino, σε επόμενο post. Ψυχής ιατρείον το ανάγνωσμα.


PS. Τα παραπάνω δεν είναι μάθημα θρησκευτικών. Απλώς πρέπει να καταλαβουμε όλοι ότι είμαστε συνυπεύθυνοι για την όποια κατάσταση υπάρχει στον κόσμο. Αλλοι περισσότερο, άλλοι λιγότερο, αλλά συνυπεύθυνοι.

PALADIN
15-03-04, 21:06
dsl_ole wrote:
Εγώ λέω να σταματήσετε να ασχολείστε με αυτο το θέμα γιατί, η ιστορία έχει δείξει ότι, ο ανθρωπος είναι πολύ μικρός να αποφύγει το πεπρωμένο του καί ότι είναι να γίνει θα γίνει. Αλλά επίσης πιστεύω ότι στο τέλος θα νικήσουν οι καλοί.


Αν είναι δυνατόν... Ο άνθρωπος καθορίζει ΑΠΟΛΥΤΑ το μέλλον του. Υπάρχει η ελεύθερη βούληση πάνω απ'όλα.
Αν κάνουμε λάθη, θα τα πληρώσουμε. Αν κάνουμε μαλακίες θα τις πληρώσουμε (και προσωπικά έχω κάνει άπειρα και από τα δύο, και μεγάλα μάλιστα).


Ανάμεσα στους 200 της Μαδρίτης ήταν καί μουσουλμάνοι καί Περουβιανοί καί Μεξικάνοι.
Αυτοί τι μ@λ@κ%$# κάνανε καί χάσανε την ζωή τους;

Αυτοί που σκοτωθηκαν στον σεισμό του 99 καθορίζαν καί αυτοί ΑΠΟΛΥΤΑ την ζωή τους;

BeholderX
15-03-04, 21:38
dsl_ole βλέπεις το δέντρο και χάνεις το δάσος.

Ποιος σου είπε ότι πρέπει να κάνεις μαλακία για να φύγεις από αυτό τον κόσμο ? Και πιο σημαντικό, νομίζεις ότι ο θάνατος είναι το χειρότερο που μπορεί να σου συμβεί εδώ ? (καλά ,εδώ βεβαίως έρχονται πεποιθήσεις, αν δέχεσαι τον κόσμο και τη ζωή υλικά, τελειώνουν όλα. Αν όχι, το συζητάμε... )

Τη στιγμή που φεύγεις δεν την καθορίζεις. Δεν έχει σημασία άλλωστε. Το θέμα είναι προς τα που βαδίζεις το κάθε λεπτό της ζωής σου, προς τα που είσαι προσανατολισμένος. Επί αυτού καθορίζει απόλυτα ο άνθρωπος τη ζωή του, τις δικές του πράξεις, όχι των άλλων. Οι πράξεις μας μας χαρακτηρίζουν, όχι οι πεποιθήσεις μας ή οι ιδέες μας. Αυτό είναι που έχει σημασία, και αν το θέλεις, επί αυτού κρίνεται (ίσως το τελευταίο ρήμα να είναι λίγο έντονο, είμαι κουρασμένος, δεν μούρχεται κάποιο άλλο).

PALADIN
15-03-04, 21:57
Το topic αυτό είναι για την Τρομοκρατία καί για τα θύματα.

Εσύ προσπαθείς να κάνεις μία γενική συζήτηση για θέματα προσανατολισμού, επιλογών κλπ.
Αν την αρχίσουμε θα βγούμε εκτός θέματος καί θα είναι ενοχλητικό καί για τους αλλους.

Στο πλαίσιο των απρόβλεπτων καταστάσεων (τρομοκρατία, σεισμός, αεροπορικά κλπ) ο ανθρωπος δεν μπορεί να κάνει τιποτα.

BeholderX
15-03-04, 22:12
Δεν έκανα καμία 'προσπάθεια για γενική συζήτηση'. Παράθεσα τα αποσπάσματα που άλλοι έγραψαν επί του θέματος και συμπλήρωσα τη γνώμη μου.



dsl_ole wrote:
Στο πλαίσιο των απρόβλεπτων καταστάσεων (τρομοκρατία, σεισμός, αεροπορικά κλπ) ο ανθρωπος δεν μπορεί να κάνει τιποτα.


Οταν συμβαίνει το κακό, μπορεί να κάνει λίγα. Μπορεί όμως να λάβει απο ΠΡΙΝ τα μέτρα του για αυτές τις καταστάσεις. Η τρομοκρατία μπορεί να εκλείψει αν λείψουν οι λόγοι που την προκαλούν, και όσον αφορά τα υπόλοιπα (φυσικές καταστροφές ή ατυχήματα) μπορεί να κάνει χίλια δυο να μειώσει στο ελάχιστο τις συνέπειες ή τη συχνότητα που συμβαίνουν (όσον αφορά τους την αντισεισμική προστασία και τα ατυχήματα, στο 99% είναι θέμα κόστους της πρόληψης).

Το θέμα δεν είναι προσωπικό, κατανοητό έτσι? Συζήτηση κάνουμε.

blackjim
15-03-04, 22:13
Eυθύνη έχουμε όλοι μας...
γιατί αυτοί που μας κυβερνούν έχουν εκλεχθεί από εμάς
είναι τόσο απλό :|

πως εχω εγω την εντυπωση ομως, πως ουτε ο Βush ουτε κανενα αλλο εκλεγμενο πιονι δε κυβερνα.
Για να κυβερνησεις δε χρειαζεσαι ψηφους αλλα παρα πολυ χρημα (χρημα,ελεγχο ΜΜΕ και οτιδηποτε αλλο εχει τεραστια εμπορικη αξια).
Με αυτα αγοραζεις και διαταζεις τον εκαστοτε Bush ,και μπορεις να βομβαρδιζεις οποιον γουσταρεις για να αυξανεις την περιουσια σου...

Ισως λεω κατι που φαινεται εξυπναδα και δε μπορω να το αποδειξω, μπορει ομως καποιος να το απορριψει?

PALADIN
15-03-04, 22:32
με το λιώσιμο των πάγων τί θα κάνουμε;
λές κανένα νησακι μας να γίνει ύφαλος;

The_StarGazer
16-03-04, 10:41
Κάποτε ίσχυε το οφθαλμός αντί οφθαλμού (εκείνη την εποχή, μέχρι εκεί καταλαβαίνανε οι πολλοί). Εδώ και 2 χιλιάδες χρόνια, κάποιος ήρθε στον κόσμο και έφερε κάποιες νέες ιδέες: αγαπάτε αλλήλους.
Και το αν κάποιος σε χαστουκίσει, γύρνα και το άλλο μάγουλο (που σημαίνει προσπάθησε να μην συνεχίζεις τον κύκλο του αρνητισμού).


Χμμμ. Δεν εχεις καθολου αδικο σε αυτο. Αν και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ, αυτος ειναι ο τροπος που θα επρεπε να συμπεριφερομαστε ολοι. Και εγω αυτης της σκεψης ειμαι.

Ξερεις κατι ομως? Ακομα θυμαμαι καποια λογια μιας καθηγητριας θρησκευτικων που ειχα στο λυκειο. Καπου μεσα στο μαθημα πως το εφερε η συζητηση και λεγαμε για το "Αν κάποιος σε χαστουκίσει, γύρνα και το άλλο μάγουλο". Ειχε πει λοιπον οτι οταν (νομιζω απο τους μαθητες δεν ειμαι σιγουρος) ρωτησανε το Αφεντικο οτι "Ποσες φορες θα πρεπει να γυρισω και το αλλο μαγουλο" Αυτος απαντησε "7χ7". Δηλαδη 49 φορες. Και γιατι οχι 50??? Γιατι καποτε αυτος που τρωει την σφαλιαρα φτανει στα ορια του. Δεν ειναι με λιγα λογια μ@λ@κ@ς να καθεται και να τις τρωει επειδη...ετσι. Επειδη εγω εχω πυραυλους-αεροπλανα-στρατο-τεχνολογια, και ολα αυτα μπορω να τα στειλω σε οποιοδηποτε μερος της Γης,αλλα και εξω απο αυτη με σκοπο να σου παρω κατι που βρισκεται στο εδαφος σου και σου ανηκει, (και το βασικοτερο χωρις αναταγμα) μονο και μονο γιατι εσυ απλα δεν μπορεις να τα υπερασπισεις με τα αντοιστοιχα μεσα. Εαν ρε φιλαρακο μου ερθω εγω ο Body-builderας που ειμαι 2.10 (ναι ονειρεψου π@π@ρ@) να κανω ντου στο σπιτι σου και να αρχισω να βουταω οτι θελω ΠΟΣΕΣ φορες θα με αφησεις? Καποια φορα δεν θα με περιμενεις με το BFG-10k ???

BeholderX
16-03-04, 11:47
Odd wrote:
Δυστυχώς ή ευτυχώς κάθε δράση έχει και αντίδραση.
The_StarGazer wrote:
Ναι ρε γαμωτη μου ναι. Ετσι ακριβως οπως το λες. Ατέρμονος βρόγχος.


Κανείς δεν είπε να μην υπερασπιστούμε τους εαυτούς μας. Εννοείτε. Αλλο πράγμα η εκδίκηση όμως. Αλλο πράγμα το να δίνεις τροφή στον αρνητισμό και να διαιωνίζεις μια κατάσταση. Γιατί περί αυτού πρόκειται. Αυτό που ουσιαστικά πριν από 2000 χρόνια ειπώθηκε ήταν το σπάστε τον 'Ατέρμονο βρόγχο' επιτέλους.

Οπως είπα και πριν, η τρομοκρατία μπορεί να εκλείψει αν λείψουν οι λόγοι που την προκαλούν. Προφανές.



Αν και ΠΑΡΑ ΠΟΛΥ ΔΥΣΚΟΛΟ, αυτος ειναι ο τροπος που θα επρεπε να συμπεριφερομαστε ολοι.


Τα καλά κώπις κτώνται.
(αν το έχω σκοτώσει στην ορθογραφία, διορθώστε με!)

@ ADSLgr.com All rights reserved.