PDA

Επιστροφή στο Forum : Πρόβλημα με SNR?



spideman3
30-04-11, 16:56
Καλησπέρα σας θα ήθελα να σας αναφέρω το πρόβλημα μου.Με την συνδεσή είχα πολλά προβλήματα έως την στιγμή που η 4νετ με ανέβασε το SNR σταθερά στο 8 db με συγχρονισμό στα 8400 έως 8900 kbs και είμουν ευχαριστημένος με απόδοση και έπαψε να έχω επαφή με τεχνική υπηρεσία σχεδόν καθημερινά.(router thomson TG 585 v7)
Τον μήνα Φεβρουάριο 2011 κάπου τέλη διαπιστωσα ότι με το SNR στα 8 db συγχρονίζειν στα 7200 με 7900 kbs αυτό γίνεται για αρκετές ημέρες.Πέρνω τηλέφωνο Τ.Υ 4νετ και με λένε ότι οφείλετε στο ρούτερ μου είχε αποσυνδέσεις.Πάω το χαιβάνη αγοράζω το linksys 120N και το αφήνω ανοιχτο μέρες.Παίρνω την Τ.Υ και ζητάω έλεγχω γραμμής και αν έχω αποσυνδέσεις και γιατί συνεχίζω να έχω χαμηλώ συγχρονισμό.
Εν λογίς η Τ.Υ με είπε ότι η γραμμή είναι καθαρή και έγινε άρση SNR από 8 στο 6,5 db αλλά ο συγχρονισμός είναι άθλιος από 7200 και SNR 80 και άνω λες και είμαι στο ΟΤΕ και τις περισσότερες στα 7.800 με 8200 με SNR 69 me75 SNR και η Τ.Υ δεν μπορεί να βρει τι είναι,γιατί τόσο ψηλα το SNR δοκίμασα και το thomson μια από τα ίδια.
Την γραμμή μου έξω και εντός σπιτιού την έχουν μετρήσει πολλές φορές η κατ΄οικόν τεχνικοί όλα καλά.
Έχει κάποιος κάτι να αναφέρει τι παίζει με το SNR?

geopapath23
30-04-11, 19:14
Με 31 attenuation και 8 Snr πάνω κάτω εκεί δεν πρέπει να συγχρονίζεις?

Edit: Ξαναδιάβασα το post σου. Για να καταλάβω. Σου κατεβάσανε το snr αλλά δεν ανέβηκε η ταχύτητα σου?

spideman3
30-04-11, 21:58
ημε κατεβασανε το snr στο 6,5 χωρις να ανεβει ο συγχρονισμος μου δηλαδη στα 7200 εως 7800 kbs οπως αναφερω και για να παρω πανω απο 8200kbs πρεπει να κανω 3 με 5 επανεκινησεις το ρουτερ τουλαχιστον.Το που οφειλετε δεν μπορει να το εξηγησει ουτε η Τ.Υ της 4νετ.

vaggospat13
30-04-11, 22:30
το θεμα συγχρονισμος δεν ειναι κατι στανταρ μπορει το μεσημερι που ειναι ολοι μεσα να συγχρονισεις στα 7000 και πρςι πρωι ή αργα το βραδυ να συγχρονισεις 8000
το θεμα ειναι αλλου αν ισχυει το 31 εξασθενισει συγχρονιζεις πολυ πιο χαμηλα απο οσο θα επρεπε (θα επρεπε να εισαι στα 13+). οταν μετρησαν την γραμη στον κατανεμητη τη βρηκαν γυρω στα 8000kbps;

spideman3
02-05-11, 01:14
Στον κατανεμητή ότι ταχύτητα είχα σπίτι ίδια και κάτω, ήμουν παρών πάντα τελευταία φορά σπίτι 9.200 το ίδιο καταναμητής.
Ο συγχρονισμός μου πάντα ήταν σταθερός με SNR 6,5 στα 9000 έως 10500 αλλά μετά από λίγο το SNR έπεφτε σταδιακά στο 2,5 και αποσυνθέσεις(αυτά στην αρχή συνεργασίας με 4νετ). Για αυτό ανεβάσανε με δική μου συγκατάθεση το SNR στο 8 συγχρονισμό από 8400 έως 9500.Η τιμές που δίνω είναι ανάλογα τι ώρα μπαίνω, βροχές, χιόνια, ηλιοφάνεια και κέφια 4νετ.
Όπως αναφέρω στην αρχή του post έχει πέσει ο συγχρονισμός μου και στις δυο περιπτώσεις SNR. Και τώρα με " ελεύθερο" snr έχω μεγάλες διακυμάνσεις συγχρονισμού (ποιο χαμηλός από ότι όταν είχα snr 8) και το snr πάντα πάνω από 7,3db.
Η απόσταση οικίας είναι 2,3 χλμ σύμφωνα με χάρτη ευρωζωνικότητας ΕΕΤΤ και google maps.
Αν μπορέσω το πρωί θα ανεβάσω γραφήματα

@ ADSLgr.com All rights reserved.