PDA

Επιστροφή στο Forum : Μπορώ να δοκιμάσω κάτι για αυτό το πρόβλημα?



Necro{Demon}
01-05-11, 00:26
Καλησπέρα σε όλους και χρόνια πολλά καταρχήν, προχωράμε....



Σήμερα το βράδυ έγινε μια διακοπή ρεύματος σπίτι μου που όπως διαπιστώθηκε οφειλόταν σε λάμπα συγκεκριμένου δωματίου(ανοιγοκλείναμε διακόπτες συνέχεια μέχρι να το βρούμε...). Το ρουτερ μου το τσεκάρω μέρα παρά μέρα και ήμουν από τη τελευταία αναβάθμιση του ΟΤΕ(1 ή 1 1/2 χρόνο τώρα?) κολλημένος στα 24mbit με τη γραμμή να πιάνει και 25. Το σημερινό πρόβλημα διαπίστωθηκε όταν πήγα να ξανασυνδέσω το ρουτερ μετά τη διακοπή. Εντρομος σαν αληθινό geek διαπίστωσα πως πλέον η γραμμή είνια κολλημένη στα 8128/1024, μιλάμε για κόλλημα όμως. Ο υπάλληλος στο 1242 με πρόετρεψε να κάνω reset στο ρουτερ αφού με επιβεβαίωσε πως όντω η γραμμή χρεώνεται ως "εως 24", όπως πάντα. attenuation και snr έχω την εντύπωση πως πάντα εκεί παίζαν(pic παρακάτω), αλλά ακόμα και να μην είναι ίδια, ξέρω πως ΠΑΝΤΑ ήταν σε πολύ καλές τιμές, αν όχι άψογες. Η γραμμή μιλάμε πως κατεβάζει κανονικά στη ξέρα με 2,4 mb/s , για αυτό οπως καταλαβαίνετε "συγχήστηκα". Θα κάνω αύριο δήλωση βλάβης, απλά να ξέρω:

-υπαρχει περίπτωση να έχει σχέση με τη διακοπή? splitterakia κτλ τα έχω τσεκάρει φαίνονται ΟΚ. Τη γραμμή την είχα τσεκάρει πριν κανα 2 μέρες σίγουρα κατέβαζα όπως έπρεπε οπότε οτι έγινε είτε έγινε λόγως τη διακοπής, αν είναι δυνατόν, ή το τελευταίο διήμερο και μου χε ξεφύγει.


-Έχει κανείς καμιά άλλη ιδέα?

Το συγκρότημα που διαμένω υποτίθεται οτι έχει οπτική ίνα, και μέχρι πριν την αναβάθμιση του ΟΤΕ δε μπορούσαμε να πάμε πάνω από τα 8mbit(όπως μας είχαν ενημερώσει). Πραγμα το οποιο ΦΤΙΑΞΑΝΕ και ήμουν σε 24 mbit πάνω από χρόνο(αυτόματη αναβάθμιση από 8mbit).


Στη φωτό παρακάτω, τα κανονικά νούμερα είναι 25000+ στο attainable rate και έτσι ξαφνικά αλλάξαν. Δοκίμασα και τη γραμμή χωρίς τηλέφωνο και φίλτρο στη πρίζα που "υποπτευόμουν" αλλά τζίφος, κολλημένος εκεί.

Ευχαριστώ θερμά την όποια βοήθεια.


ΥΓ: Μήπως παίζει τίποτα με το ΔΙΟΔΟΣ στο οποίο υπάγομαι?
86992

proffessor_x
01-05-11, 00:43
φαινεται οτι εισαι σε adsl και οχι σε adsl2+ απο τα στατιστικα σου, προσπαθησε να βρεις απο το interface του ρουτερ το mode και απο adsl γυρισε το σε adsl2+...κανονικα πιανεις πανω απο 20 με τετοια στατιστικα...

........Auto merged post: proffessor_x πρόσθεσε 10 λεπτά και 0 δευτερόλεπτα αργότερα ........

πηγαινε στο advanced setup-dsl και μετα να ειναι τσεκαρισμενα ολα στο dsl settings εκτος του annex m πιο αναλυτικα
http://www.otenet.gr/hd/HTML/adsl/documents/SAGEM_2400En.pdf
σελιδα 6-95

........Auto merged post: proffessor_x πρόσθεσε 0 λεπτά και 42 δευτερόλεπτα αργότερα ........

και πες μου αν αλλαξε ο συγχρονισμος σου...

Necro{Demon}
01-05-11, 01:28
Καταρχήν σε ευχαριστώ για την απάντηση. είναι ήδη τικαρισμένο. το ξανακανα και δοκίμασα αλλά τζίφος. σε αυτή τη σελίδα

TR-069 client - Configuration

κατω κάτω αντί να εχει το όνομα του λογαριασμού μου εχει το κλασικό otenet.gr κτλ που έχουν τα demo. υποθέτω οτι δεν έχει σημασία, αφού και παλιά δεν είχα τσεκάρει ποτέ αυτή τη καρτέλα, αλλά λεμε τώρα. Και ναι η γραμμή όπως σου είπα κατεβάζει κανονικά με 2,5mb/s χωρίς υπερβολή, με οπτική ίνα και δίπλα στο μέγαρο του ΟΤΕ... αλλά τα καταφέραν πάλι και με χαλάσαν γμτ...

proffessor_x
01-05-11, 10:01
Καλημερα, καλεσε 1242 και ρωτα σε τι προφιλ εισαι...αν εισαι σε 24αρι να σου κανουν ενα ρεσετ στην πορτα, μηπως και συγχρονισεις στα φυσιολογικα σου επιπεδα...επιμενω οτι δουλευεις σε adsl και οχι σαν adsl2+ το δειχνει το mode σου που ειναι GDMT...αν παλι δεν γινει κατι δοκιμασε με ενα ρουτερ ενος φιλου σου να δεις που συγχρονιζεις....αν εισαι στα προηγουμενα επιπεδα απλα παει για πεταμα το ρουτερ σου μετα την διακοπη ρευματος...(αν και πιστευω οτι πας για αλλαγη ρουτερ και ευθυνεται η διακοπη ρευματος)
Τα username/password δεν εχουν σχεση με το συγχρονισμο...

Necro{Demon}
01-05-11, 19:42
μου είπαν οτι θα μου κάνουν τεχνικό ελεγχο από το 121 και αλλιώς θα καλέσουν συνεργείο. θα τους πάρω τώρα τηλέφωνο και θα ζητήσω το reset στη πόρτα. ενδιαφερουσα η άποψη για το ρουτερ, το καλό είναι οτι έχω ένα us robotics οπότε δε χάνω τίποτα να το δοκιμάσω. Πάντως το gdmt π λες ήταν μάλλον πάντα επιλεγμένο από τη μάνα του μαζί με τι άλλλες επιλογές, adsl2+ glite κτλ.

........Auto merged post: Necro{Demon} πρόσθεσε 70 λεπτά και 30 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Λοιπόν φίλε μου το 121 κάνει reset πόρτας και έχει κλείσει, αλλά με διαβεβαίωσαν λογικά ότι θα το κάνουν έτσι και αλλιώς. όπως είδες τα στατιστικά μου είναι καρφωτά για 24άρα, ωστόσο αυτή τη στιγμή κλειδώνω στα 8 και κατεβάζω με 600kb ΜΟΝΟ. Δοκίμασα άλλο ρουτερ αλλά τζίφος. Ας τα πάρουμε από την αρχή επειδή φαίνεσαι γνώστης να μου πεις τη γνώμη σου.


Διαμένω στα συγκροτήματα Ηλιδα δίπλα από το the mall τα οποία ήταν το ολυμπιακό χωριό τύπου. "ως πρότυπες" κατασκευες, φέρουν οπτικές ίνες. Για τουλάχιστον 2 χρόνια ο ΟΤΕ μας είχε ενημερώσει πως λόγω συνδεσμολογίας παρότι έχουμε οπτικές ίνες, δε μπορούμε να βάλουμε πάνω από 2mbit.

Μια ωραία πρωία που χε πάει ο πατέρας σε συνέλευση των ενοίκων κτλ, κάποιος είπε οτι επισκέφθηκαν από τον ΟΤΕ το κέντρο κάτω, μας τα άλλαξαν και πλέον μπορούσαμε να έχουμε έως 24 mbit. Τότε έκανα αναβάθμιση στην 8άρα, γτ από το κέντρο μου είπαν πως η γραμμή μου φαίνεται πως δε διαχειρίζεται πάνω από 10 mbit οπότε θα έχανα λεφτά(κοιτώντας ΤΩΡΑ το attainable rate στο ρουτερ μου, όντως βλέπω 10.880kb!!!). Το θέμα είναι οτι ακόμα και σε αυτήν την 8άρα, το μέγιστο π κατέβαζα ήταν 600kb.


Μετά από καιρό λοιπόν ο ΟΤΕ ανακοινώνει πως προχωράει στο μοντέλο 2 ή 24 και όλες οι γραμμές αναβαθμίζονται. Εγώ λοιπόν τα παίρνω στη κράνα και φέρνω τεχνικό εδώ στο σπίτι μου που ελέγχει ΜΟΝΟ τις πρίζες μου, και με ενημερώνει οτι μίλησε με τον "ΥΠΕΥΘΥΝΟ" των συγκροτημάτων εδώ ο οποιος των ενημέρωσε οτι η μέγιστη ταχύτητα που κλειδώνουμε όλοι ειναι 8mbit(αμήν και αν ήταν 8), και ότι δε θα αναβαθμιστούμε.


Περνάνε λίγες μέρες και ενώ αναβαθμίζονται οι γραμμές, παρατηρώ οτι μπορώ να κατεβάζω περισσότερο. Μία 50άρα σήμερα, μία 100άρα αύριο κτλ. Φυσικά ημουν χαρούμενος. Ξυπνάω μια μέρα και βλέπω full 24άρα. 2,5mb/s κτλ. Καταλαβαίνεις πως ένιωσα. Από τη μία χαρά και από την άλλη αηδία για τα ψέμματα(?) ή την ηλιθιότητα τους.


Και ερχόμαστε λοιπόν στο σήμερα το οποίο με γυρίζει 1 μιση χρόνο πίσω. Καποιος, κάπου, αυτές τις μέρες, ΕΚΑΝΕ ΧΟΝΤΡΗ ΜΛΚΙΑ. Εγώ λοιπόν θα απαιτήσω τα "¨κεκτημένα μου". Και θα ήθελα να με συμβουλεύσεις. Υποθέτω οτι αν τους εξηγήσω την ιστορία μου, και εφόσον ΔΕΝ το έχουν φτιάξει από μονοι τους μέχρι αύριο μεθάυριο λόγως της καταγγελίας της βλάβης, ΚΑΠΟΙΟΣ ΚΆΠΟΥ ΘΑ ΞΕΡΕΙ ΤΙ ΣΤΟ ΔΙΑΟΛΟ ΚΑΝΑΝ 1 ΜΙΣΗ ΧΡΟΝΟ ΠΡΙΝ ΩΣΤΕ ΝΑ ΤΟ ΞΑΝΑΚΑΝΟΥΝ ΤΩΡΑ ΚΑΙ ΝΑ ΑΠΟΚΤΗΣΩ ΤΗ ΤΑΧΥΤΗΤΑ ΠΟΥ ΠΛΗΡΩΝΩ.

emeliss
01-05-11, 20:15
Καταρχήν ηρέμησε. Κατά δεύτερον, όπως πολύ σωστά σου είπαν, έχεις συγχρονίσει σε G.DMT που έχει μέγιστο τα 8Mbps. Σε συνδυασμό με την πληροφορία ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από ηλεκτρολογικά θέματα πρέπει να ακολουθήσεις την συμβουλή του proffessor_x και να βάλεις ένα άλλο ρούτερ στην γραμμή.

Necro{Demon}
01-05-11, 20:51
Καταρχήν ηρέμησε. Κατά δεύτερον, όπως πολύ σωστά σου είπαν, έχεις συγχρονίσει σε G.DMT που έχει μέγιστο τα 8Mbps. Σε συνδυασμό με την πληροφορία ότι το πρόβλημα εμφανίστηκε μετά από ηλεκτρολογικά θέματα πρέπει να ακολουθήσεις την συμβουλή του proffessor_x και να βάλεις ένα άλλο ρούτερ στην γραμμή.
φίλε μου η κατάσταση είναι ακριβώς ή ίδια όπως παλαιότερα, και τότε είχα αναβαθμιστεί όπως όλη η Ελλάδα. Δεν είχαν σχέση τα ηλεκτρολογικά, ούτε τότε ούτε τώρα, κατά 99%. Και ναι δοκίμασα αλλό ρουτερ με τα ίδια αποτελέσματα. Αυτό για το gdmt, δεν το είχα πειράξει τότε, ούτε το πείραξα τώρα. Το ρουτερ όπως ήταν τη μία μέρα, ήταν και την επόμενη αλλά εμ φουλ 24άρα, είναι καθαρά θέμα δικό τους. Προφανώς κάτι προσπάθησαν να κάνουν αυτές τις μέρες, και για τον οποιδήποτε λόγο αλλάξανε τις "ρυθμίσεις" στη γραμμή μου. Αλλα επειδή πλέον ΞΕΡΩ πως η γραμμή πετάει, δεν προκειται να ακούσω δικαιαολογίες.

emeliss
01-05-11, 20:54
Και το άλλο ρούτερ συγχρόνισε σε g.dmt; Για ποιο μοντέλο μιλάμε;

Δεν χρειάζεται να το πειράξεις εσύ. Κάποιες φορές το ρούτερ παίρνουν πρωτοβουλία όπως μπορείς εύκολα να βρεις σε αντίστοιχες περιπτώσεις στο φόρουμ.

Necro{Demon}
01-05-11, 21:01
Φίλε μου τα 2 ρουτερς, sagem fast 2404 και usrobotics 9107 νομίζω, η 06, έχουν μία σελίδα ακριβώς ίδια, η οποία έχει σε στήλη να πατήσεις τικ επιλογές όπως gdmt, glite, adsl2+ ταυτόχρονα, δηλαδή οτι υποστηρίζει τις λειτουργίες ταυτόχρονα, δεν επιλέγεις ένα mode τη φορά. Ξανατονίζω πως ποτέ δε τις πείραξα αυτές τις επιλογές, και στο sagem έκανα και reset που το επανέφερε στις εργοστασιακές ρυθμίσεις. Όταν πήγε στα 24 η γραμμή δεν είχα πειράξει τίποτα και ποτέ πάνω τους. Τι θέλετε να κάνω? να ξεκλικάρω το gdmt? και πάλι το ρουτερ μ γράφει πως το attainable rate είναι 10k, εκεί που ήταν χωρίς υπερβολή 26Κ.

emeliss
01-05-11, 21:08
Αν και τα δύο ρούτερ κλειδώνουν σε g.dmt, περιμένεις να προχωρήσει η δήλωση της βλάβης ώστε να το δουν.

Μην κοιτάς καθόλου το attainable rate στην περίπτωσή σου. Έχει άμεση σχέση με το mode, που εκεί είναι που έχεις πρόβλημα.

Necro{Demon}
01-05-11, 21:30
Αν και τα δύο ρούτερ κλειδώνουν σε g.dmt, περιμένεις να προχωρήσει η δήλωση της βλάβης ώστε να το δουν.

Μην κοιτάς καθόλου το attainable rate στην περίπτωσή σου. Έχει άμεση σχέση με το mode, που εκεί είναι που έχεις πρόβλημα.
εντάξει φίλε μου δε μπορώ να κάνω και τίποτα αλλο. το μόνο σίγουρο είναι πως αφού το "φτιαξαν" μία, μπορουν και τώρα. αρκει να φιλοτιμηθεί κάποιος όπως είχε φιλοτιμηθεί και τότε που επαναλμβάνω, ΜΟΥ ΕΙΠΑΝ ΨΕΜΑΤΑ.

proffessor_x
01-05-11, 23:19
σου εχω στειλει πμ...

Necro{Demon}
04-05-11, 15:44
Ευχαριστώ όσους βοήθησαν και ειδικά τον proffessor_x που ανέβασε την έννοια υποστήριξη ένα σκαλί παραπάνω...

emeliss
04-05-11, 15:54
Καλό θα ήταν να έγραφες και τι έγινε τελικά.

maik
05-05-11, 00:39
Τοτε ομως δεν θα μπορει να επιμενει για τα "ψεματα".:p

Necro{Demon}
05-05-11, 06:22
Τοτε ομως δεν θα μπορει να επιμενει για τα "ψεματα".:p
Το ότι κάποιοι άνθρωποι με βοήθησαν τώρα δεν αναιρεί τα προηγούμενα. Εξάλλου αναφέρω τα "ψέμματα" σαν μία περίπτωση, όπως είπα μπορεί απλά να είχαν άγνοια περί του θέματος μου και να με ξεμπέρδεψαν. Σημασία έχει ότι τώρα με βοήθησαν γρήγορα, επαγγελματικά και αποτελεσματικά. Μην παίρνετε και σεις τόσο δα στα σοβαρά όσα λέγονται εν βρασμώ, τι σόι geekοειδές θεωρήσαι αν δε νευριάσεις για τη σύνδεση σου? :P


For the record, δεν γνωρίζω ούτε την αιτία της βλάβης ούτε και το τρόπο επίλυσης της, απλά την επόμενη μέρα(από την επίσκεψη του τεχνικού) ξύπνησα(μεσημέρι ντε!), είδα πως η ταχύτητα επανήθλε και μετά από 10 λεπτά με πήραν και τηλέφωνο για επιβεβαίωση.

nicolasdr
07-05-11, 00:59
μηπως να κοιτουσες για συσκευες που μπορουν να σου δημιουργουν παρεμβολες και εχεις χαμηλο συγχρονισμο?συχνα στην εσωτερικη δομημενη καλωδιωση αν καποιο καλωδιο ρευματος περναει απο την ιδια σωληνα με το τηλεφωνικο ή βρισκεται αρκετα κοντά μπορεί να προκαλει θορυβο σε ενα αρκετα μεγαλο κομματι των συχνοτητων της συνδεσης.

........Auto merged post: nicolasdr πρόσθεσε 20 λεπτά και 37 δευτερόλεπτα αργότερα ........

Επισης επειδη λες οτι εγινε μετα απο διακοπη ρευματος να κοιταξεις για προβληματικη πριζα ηλεκτρικη που ειναι κοντα μηπως υπεστη καποιο βραχυκυκλωμα.Τα 1024 στο ανεβασμα δειχνουν οτι εισαι σε 24αρι προφιλ ή τουλαχιστον 12αρι.Δες τα φιλτρα του τηλεφωνου σου,δοκιμασε καινουργια,δες για αλλοιωση της γειωσης του τηλεφωνικου καλωδιου,δες ξανα τις ρυθμισεις του μοντεμ ρουτερ γιατι για καποιο λογο μπορει να εχει γυρισει σε ADSL2 και οχι ADSL2+ modulation. Στην τελικη παρε τηλεφωνο και δηλωσε βλαβη πες να σε καλεσουν και ζητα ευγενικα ενα reset στην πορτα σου.Δευτερολεπτα παιρνει.Φιλικα...:)

emeliss
07-05-11, 08:28
nicolasdr, η βλάβη έχει αποκατασταθεί.

@ ADSLgr.com All rights reserved.