PDA

Επιστροφή στο Forum : Ποιον ISP να προτιμησω?



Dangor
02-10-06, 15:15
Ψήνομαι να βάλω DSL, ειμαι αναμεσα σε ΟΤΕΝΕΤ και FORTHNET . Λενε οτι η φορθνετ ειναι πιο σταθερη. Ποια απο τις 2 να διαλεξω? Μηπως να κοιταξω μια αλλη εκτος απο αυτων των 2?

apok
02-10-06, 15:17
έχεις γραμμή και ψάχνεις μονο για Isp?

Dangor
02-10-06, 15:25
ενεργοποιημενη dsl δεν εχω, γραμμη pstn εχω.

papdoux
02-10-06, 15:29
η σταθεροτητα ειναι λιγο γενικη εννοια. Ημουν σε forthnet και τωρα σε ΟΤΕΝΕΤ. Δεν ειχα προβληματα με τη forthnet και ουτε τωρα με ΟΤΕΝΕΤ.

τι σε ενδιαφερει περισσοτερο; games; browsing; p2p & heavy download; η τιμη;
κοιτα λιγο και απο vivodi μερια που ειναι οικονομικη.

Εγω θα σου προτεινα να πας την πιο οικονομικη

edit :welcome:

Dangor
02-10-06, 15:45
σταθεροτητα ενοω να μην με πεταει συνεχεια, να εχω πολυ uptime. με ενδιαφερουν ολα που ειπες. θελω να παρω μια συνδεση καλη και με καλη τιμη, και να μην δοσω λεφτα για το πακετο συνδεσης. δεν ξερω αν με καταλαβαινεις. πχ βλεπω ενα adsl in a box της forthnet το οποιο εχει 110+ € . εγω δεν θελω να δοσω τιποτα, μονο το μηνιαιο παγιο πως λεγεται. :P

hemlock
02-10-06, 15:49
WELCOME

Γειτονα που ακριβως στο ΜΕΝΙΔΙ μενεις???
Εγω μενω στην πλατεια Καραβου και με forthnet adsl in a box ειμαι στο πανω οριο της ονομαστικης ταχυτητας του πακετου...(ακα 70-75KB/sec σταθερα,εχω δει βεβαια και 90αρια).Οποτε και σου την προτεινω

Dangor
02-10-06, 15:54
μενω κοντα αγιο διονυση με αγιο πετρο. δλδ να τσιμπισω μια φορθνετ? αλλα δεν θελω να δοσω την κατοσταρα ομως :\ six feet under βλεπω, death or glory ! hehe

papdoux
02-10-06, 15:55
οι προσφορες στα πακετα περιλαμβανουν το κοστος μετατροπης της γραμμης σε adsl, το modem, το φιλτρο και τα παγια για adsl (γραμμη) & internet αλλα πρεπει να τα προπληρωσεις (τουλαχιστον μερος αυτου). Συνηθως ερχονται με 12μηνη υποχρεωτικη παραμονη. Τα πακετα συμφερουν συμφερουν γιατι ερχονται πιο φτηνα απο να τα παρεις ξεχωριστα ολα τα απαιτουμενα.

Υπαρχει επισης η προσφορα του conn-x στα 1024 που ειναι πακετο γραμμη + internet στα 22.5 ευρω το μηνα και εχει ελαχιστη παραμονη τους 6 μηνες. θα πληρωνεις καθε διμηνο μαζι με το λογαριασμο του ΟΤΕ για τα τηλεφωνα.

hemlock
02-10-06, 15:59
μενω κοντα αγιο διονυση με αγιο πετρο. δλδ να τσιμπισω μια φορθνετ? αλλα δεν θελω να δοσω την κατοσταρα ομως :\ six feet under βλεπω, death or glory ! hehe
Ποια κατοσταρα?? Εννοεις το "μαρουλι"-να πας σε μικροτερη δεσμευση?
Τι να σου πω ,δικη η αποφαση,παντως ριξε μια ματια και σε αυτο το thread (http://www.adslgr.com/features/ispsdirectory/ispindex.php):oneup:

Six feet under και victim of the paranoid θες να πεις:whistle:

tsaros
02-10-06, 16:10
θα σου προτεινα sparknet
η καλυτερη και σιγουρη λυση:lol:

maik
02-10-06, 16:20
Αν παρεις "πακετο" απο οπου και να το παρεις πληρωνεις μεν φθηνοτερα αλλα πρεπει να δωσεις τα λεφτα ολα μαζι.Επισης σε δεσμευουν για καποιους μηνες 6-12 συνηθως.
Αν θελεις να πληρωνεις με τον μηνα κανε ξεχωριστα συνδεση αοριστου χρονου στον ΟΤΕ και σε οποιoν ISP προτιμας. Ειναι μεν πιο ακριβο αλλα γλυτωνεις την αρχικη υποχρεωση καταβολης μεγαλου ποσου . Επισης εισαι ελευθερος οποτε σου καπνισει να φυγεις απο τον ενα και να πας στον αλλο ISP με πολυ απλες διαδικασιες και χωρις να σου τα σπανε οι "πωλητες".

Dangor
03-10-06, 00:45
ε ναι ρε παιδι μου, επειδη δεν θελω να δοσω λεφτα μαζεμενα, ποια να προτειμησω ωστε να μην δοσω τιποτα στην αρχη , απλα να τα δεινω ανα μηνα?

FFGR
03-10-06, 07:34
Ειναι μεν πιο ακριβο αλλα γλυτωνεις την αρχικη υποχρεωση καταβολης μεγαλου ποσου .

Βασικά γλυτώνεις τα μισά περίπου σε αρχική χρέωση. Υπάρχει η χρέωση ενεργοποίησης βλέπεις που είναι ένα ωραιότατο 50euro που στα πακέτα τα προσφέρουν οι ISP δωρεάν.

21706
03-10-06, 10:36
Τι να σου πω ,δικη η αποφαση,παντως ριξε μια ματια και σε αυτο το thread (http://www.adslgr.com/features/ispsdirectory/ispindex.php):oneup:


Έριξα μια ματιά σε αυτό το thread και βλέπω μερικά περίεργα πράγματα. Π.χ. για 768 Kbps:

Εταιρεία Μηνιαία Ετήσια
OTEnet €20,50 €469,68
ALTEC €29,90 €451,95

Καταλαβαίνει κανείς τίποτα;

Dangor
03-10-06, 12:39
ti na kanw?

manoulamou
03-10-06, 15:07
:welcome: Dangor :) και τα greeklish απαγορευονται στο forum;)
Αν θες οπωσδηποτε να τα δινεις λιγα-λιγα ανα διμηνο, αυτο προϋποθετει γραμμη
απο τον ΟΤΕ στο ονομα σου, οποτε σκας πρπ 50- ε για ενεργοποιηση.
Μετα πας σε καποιον provider που εχει σταθεροτητα και ταχυτητα στην περιοχη σου. Αλλα Η πρεπει να εχεις γνωστο με adsl στη γειτονια σου Η να εχεις παρει/σκασει κι αλλα λεφτα για εξοπλισμο modem - router, ισως και καρτα δικτυου/ethernet.
Μετα αφου παρεις τσαμπα demos απο τους διαφορους ISPS, κανεις δοκιμες για ταχυτητες, ωστε να καταληξεις ποιος ειναι πιο γρηγορος και σταθερος και να κανεις μια -χρυσοπληρωμενη- συνδεση "αοριστου χρονου" απ οπου φευγεις, οποτε δεν σε ικανοποιει ανα πασαν στιγμην.
Επιπλεον τωρα με τον διπλασιασμο κι ενα σωρο πακετα/προσφορες να τρεχουν
οι μετρησεις ταχυτητων δεν αποδεικνυουν για ενα καινουργιο χρηστη τπτ.
Τα πακετα/προσφορες ειναι πολυ πιο οικονομικα αλλα προπληρωνονται , σε δεσμευουν πολυ χρονο
και αμα δεν σου αρεσουν μετα, δεν μπορεις να αλλαξεις, ασε που χανεις και τη γραμμουλα σου!
Σε ζαλισαμε, αλλα δυστυχως ετσι εχει η κατασταση αυτη την εποχη.

hemlock
03-10-06, 15:20
ti na kanw?
πακετο να πας να παρεις (το οποιο και δεν ειναι και τρομερα ακριβο-ειναι χαμηλη η τιμη)!!!! καποιο απο τα 6μηνιαια και υσηχαζεις ?
Αυτο που σκεφτηκες -το να πληρωνεις συνδρομη καθε μηνα και ουσιαστηκα οπου θελεις ,δεν υπαρχει περιπτωσει να σε σωσει...

Dangor
04-10-06, 16:27
ναι ξερω οτι απαγορευονται τα greeklish απλα κολισε και δεν αλλαζε γλωσσα

@ ADSLgr.com All rights reserved.