PDA

Επιστροφή στο Forum : Προβλημα μητρικης



johnpontios
01-05-11, 02:47
Καλησπερα παιδιά, Αναρωτιέμαι εδώ και μέρες αν η μητρική μου τελικά έχει πρόβλημα και δεν ξεκινάει ο υπολογιστής. Ας τα πάρουμε απ την αρχή. Μια μέρα εκει που ηταν ολα καλα κ ωραια μου εκανε τερματισμο κ εκλεισε.(και αλλες φορές το εκανε πιο παλια ισως και μηνα) αλλα μετα που παταγες το κουμπι να ανοιξει ξανανοιγε. Ετσι έχω βγάλη την μητρικη κ έχω συνδέσει τα απαραιτήτως μόνο και τον βάζω μπροστα. Ενω φαίνεται να ξεκινανε τα ανεμιστηρακια της μητρικης και της γραφικων δεν εμφανίζει τιποτα στην οθόνη. Το ιδιο συμβαίνει κ με μια παλαιότερη μητρικη π έπεσε στα χέρια μου(βέβαια δεν ξέρω κατα πόσο δούλευε η δευτερη καλα γιατι ειναι ενόις φιλου),έτσι τιθεται το ερωτημα εδώ αν και οι 2 μητρικες είναι χαλασμενες μπορούμε να το παρατηρήσουμε απο την όψη της κ μονο(πχ καποιο χαλασμενο πυκνωτη κτλ) η κανας αλλος τρόπος για να βεβαιωθούμε. Αξίζει να συμειωσω ότι δεν αναβει κανενα λαμπακι κ με τις 2 μητρικές. Τέλος να αναφέρω ακόμα οτι οταν είχε σταματήσει να δουλεύει δεν ξαναέπαιρνε μπρος για τις υπολοιπες 3 μέρες ώσπου πηρα καινουργιο τροφοδοτικο για να δοκιμάσω αλλα κ παλι τιποτα,μετα όμως που το πηγα πισω και ξαναδοκιμασω με το καινουργιο πηρε μπροστα αλλα δεν ακογεται ουτε ο ηχος του speaker. Αν έχετε καμιά πρόταση για πειραματισμό, θα ήμουνα υπόχρεως...!!!

Ευχαριστώ πολυ :thrasher:

skel
01-05-11, 14:28
θα έλεγα να κοιτάξεις την κάρτα γραφικών και ύστερα το τροφοδοτικό
τη σύστημα έχεις ?

ConstantinosBok
01-05-11, 16:02
9 stis 10 se ayto το θεμα ειναι η μητρικη και το τροφοδοτικο με αυτην την σειρα. Η μανα ειναι η πρωτη που χαλαει.
Απο την οψη τους και μονο δεν μπορεις να εισαι σιγουρος εκτος αν ειναι κατι εξόφθαλμο πχ να εχει σκασει καποιος πυκνωτης..

για αρχη αφου εχεις βαλει τα απαραιτητα το λογικο ειναι να δοκιμασεις ολα τα κομματια (μνημη-GPU ) σε πισι που λειτουργει σίγουρα. και αν σου μεινει μητρικη και CPU παντα σχεδον ειναι η μητρικη

washcloud
03-05-11, 03:37
Ετσι έχω βγάλη την μητρικη κ έχω συνδέσει τα απαραιτήτως μόνο και τον βάζω μπροστα. Ενω φαίνεται να ξεκινανε τα ανεμιστηρακια της μητρικης και της γραφικων δεν εμφανίζει τιποτα στην οθόνη. Το ιδιο συμβαίνει κ με μια παλαιότερη μητρικη π έπεσε στα χέρια μου

Και πολύ σωστά έπραξες.
Ποιά όμως είναι τα "απολύτως απαραίτητα" που άφησες πάνω και στις δύο μητρικές; (αν δεν τις έχεις σε πάγκο, εκτός κουτιού, με τα "απαραίτητα" πάνω, καν' το).

Έβγαλες τις μπαταρίες τους, για να επιστρέψουν τα δύο BIOS στις "τυπικές ρυθμίσεις" (πριν το βγάλσιμο, να μην έχεις ούτε το καλώδιο ρεύματος του του τροφοδοτικού, στην μπρίζα) ;

αν και οι 2 μητρικες είναι χαλασμενες μπορούμε να το παρατηρήσουμε απο την όψη της κ μονο(πχ καποιο χαλασμενο πυκνωτη κτλ) η κανας αλλος τρόπος για να βεβαιωθούμε;

Χοντροκομμένα κατά βάση πράγματα φαίνονται μόνο, οπτικά : σκασμένοι (υπερχειλισμένοι) "πυκνωτές", κανένα κάψιμο κάπου κοντά σε CPU, north/southbridge...αλλά η σιγουριά της μεθόδου αυτής, είναι να ΒΡΕΙΣ κάτι από αυτά. Το να μη βρεις, δε σημαίνει κι ότι δεν είναι ντεντ.....

μετα όμως που το πηγα πισω και ξαναδοκιμασω με το καινουργιο πηρε μπροστα
...σ' έχασα...

αλλα δεν ακογεται ουτε ο ηχος του speaker. Αν έχετε καμιά πρόταση για πειραματισμό, θα ήμουνα υπόχρεως...!!!



Πάνω-κάτω αυτά που έχεις ήδη κάνει είναι που παίζουν - διευκρίνησε σχετικά με τις ερωτήσεις, όμως.

johnpontios
04-05-11, 00:59
Παιδια σοορυ για την καθυστερηση αλλα ολα τα προβληματα μαζι εχουνε συμβει.
Ας τα παρουμε απ την αρχη να μην χαθουμε:
1 Φιλε μου Skel εχω 2 καρτες γραφικων στη διαθεση μου να δοκιμασω, η μια που δουλευα πριν χαλασει το pc ειναι η invidia geforce 5200 και η μητρικη μου ειναι η DFI PS83-BL User Manual ενω ο επεξεργαστης ειναι intel pentium 4 sta 2.9 GHz kai Ram DDR1 512 MB.
Ακομα εχω και μια μητρικη του φιλου P4 Titan Series Motherboard GA-8S648FX και καρτα γραφικων invidia ge force κ αυτη.
2 Οσο αφορα για τον φιλο μου washcloud θελω να του πω τα εξης:
Εχω βγαλει τις μπαταριες και απο τις 2 μητρικες ,εχω κανει clear CMOS. Απαραιτητα εχω μονο την ΡΑΜ,μητρικη , γραφικων,επεξεργαστη. Αν ολα δουλευανε θα επρεπε να κολλαει μετα το BIOS αφου δεν βρισκει σκληρο. Να πω ακομα οτι την εχω βιδωμενει πανω στη λαμαρινα που μπαινει στο κουτι και το εχω στημενο στο πατωμα το μηχανημα.

εδω που λεω (μετα όμως που το πηγα πισω και ξαναδοκιμασω με το καινουργιο πηρε μπροστα
...σ' έχασα...)

δικο μου λαθος ηθελα να πω με το παλιο το ξαωαεβαλα μπροστα.


Ακομα οσο για τον αν φαινεται εξωτερικα του φιλου μου φαινεται σαν να κουνιεται καποιος πικνωτης αλλα σε μενα τιποτα. Αυτη η μεθοδος ειναι λιγο μπακαλικο κακα τα ψεματα.


Γενικα παιδια σκεφτομουνα και το αλλο αν ειναι χαλασμενο το κουμπι μου το on/off πως το καταλαβαινουμε αυτο; Πριν τον εβαλα μπροστα αλλα μετα που το παταγα δεν εκλεινε. το pc και το εβγαλα απ το ρευμα. Και τα λαμπακια ακομα δεν αναβουνε οταν μπαινει μπροστα(αντι θα μου πειτε του σκληρου που δεν τον εχω συνδεσει ενταξει,αλλα και οταν τον συνδεσα στη δικη μου παλι δεν αναβε,του φιλου μου βλεπετε δεν διαθετει ΣΑΤΑ συνδεση)δηλ ουτε το πρασινο λαμπακι που δειχνει να παιρνει ρευμα;

Τελος και μια διευκρινηση η οθονη λειτουργει κανονικα στο netbook που σας γραφω τωρα για να μην το αναφερει κανεις και ακομα οτι οταν δεν εχω συνδεσει κατι στη μητρικη του φιλου μου φωναζει το speaker συνεχεια ενω στη δικη μου μητρικη δεν φαινεται κατι τετοιο...!!!

Οποια προταση εχετε θα χαρω να την ακουσω,σας ευχαριστω για το χρονο σας...
:oneup:

washcloud
04-05-11, 02:04
Όντως έχεις μόνο τα απαραίτητα, και μάλλον το μόνο που μένει σαν πιθανός υπαίτιος (ΑΝ είναι αυτός), είναι να εκκινείς το σύστημα από το κουμπί του κουτιού, και αυτό να είναι χαλασμένο/κολλημένο (συμβαίνει ενίοτε). Οπότε, αν τυχόν είναι έτσι, και ναι μεν το έχεις στο πάτωμα, αλλά συνεχίζουν τα καλώδια που ξεκινάνε απ' το κουμπί του κουτιού να είναι συνδεδεμένα στη μητρική και να δίνεις την εντολή της εκκίνησης με αυτόν τον τρόπο, αποσύνδεσέ τα (αφού σημειώσεις την συνδεσμολογία κάπου για να μην ψάχνεσαι μετά), και εκεί όπου πηγαίνει το "PWRN ON" (ή κάπως έτσι) βυσματάκι, στα δύο σχετικά δηλαδή pins της μητρικής, ακούμπα, γεφυρώνοντάς τα έτσι μεταξύ τους για 1-2 δευτερόλεπτα, τη μύτη ενός κατσαβιδιού (δεν έχεις να φοβάσαι κάτι να το κάνεις, κάποιο βραχυκύκλωμα κτλ - είναι το ίδιο πράγμα που κάνει και το κουμπί). Ε αν κι έτσι δεν πάρει μπροστά, μάλλον κάποιο απ' τα προαναφερθέντα (μητρική, κάρτα γραφικών, μνήμες, επεξεργαστής, είναι που έχει το πρόβλημα, και το διαπιστώνεις αν τα χρησιμοποιήσεις ένα-ένα σε άλλο σύστημα που δουλεύει, ή έστω χρησιμοποιήσεις άλλα παρόμοια στο δικό σου.

........Auto merged post: washcloud πρόσθεσε 9 λεπτά και 22 δευτερόλεπτα αργότερα ........

...α, καλά, ΤΩΡΑ διάβασα και το υπόλοιπο κομμάτι του μηνήματός σου....
Την ίδια λοιπόν υποψία έχουμε όπως βλέπεις, πε΄ρι του Power-On κουμπιού. Τσέκαρέ το με τον τρόπο που περιέγραψα. Και για την ακρίβεια, βγάλε ΚΑΙ τη "λαμαρίνα" της μητρικής. Είναι λίγο παίδεμα, ναι, κι ίσως να το κάνεις και άσκοπα αλλά είναι ο τρόπος για να είσαι 100% βέβαιος ότι δεν φταίει κάτι αλλό απ' τα "βασικά".

* ...μην ξεχνάς κατά τις συνδέσεις, να συνδέεις ΚΑΙ το "4πινο" βυσματάκι, που εκτός από το "20άρι" που καρφώνεται πάνω στη μητρική, χρειάζεται ΚΑΙ αυτό (για την σωστή τροφοδοσία Ρ4 γενιάς άνω των 2.4Ghz).
(...εκτός κι αν το "βασικό" βύσμα είναι "ενιαίο" 24άρι ήδη. Μέτρα τα pins του.)

johnpontios
04-05-11, 02:19
Να σημειωσω οτι το εχω συνδεμενενο το 4πινο για ρευμα στη CPU καθως και το 20 αρι το οποιο εχω στο τροφοδοτικο. Επισης ειμαι σιγουρος πως δουλευει και το speaker αλλα δεν ξερω για τα led. Αυτα υπαρχει τροπος να τα δωσουμε ρευμα να σιγουρευτουμε; Και κατι ακομα λες να την βγαω απ τη λαμαρινα και να τη συνδεσω στο πατωμα ; Λες να παιζει ρολο; Φοβαμαι μη γινει καμια γειωσει με το ξυλο(δεν ξερω αν ισχυει κατι τετοιο)..

Σ ευχαριστω παντως για τη γρηγορη απαντηση σου...!

washcloud
04-05-11, 02:40
Ίσα-ίσα που με το ξύλινο πάτωμα δε θα έχεις πρόβλημα. Και ναι, ίσως κάτι στη "λαμαρίνα", βραχυκυκλώνει. Βγάλ' την για σιγουριά. Τα led μπορείς και με μια μπαταρία/2 καλωδιάκια να τα δοκιμάσεις. Αλλά δουλεύουν-δε δουλεύουν, δεν είναι αυτά το θέμα.

johnpontios
04-05-11, 03:27
Και κατι ακομα δε θα πρεπει να φωναζει το speaker αν δεν εχεις πανω την ΡΑΜ ; Απ οτι φαινεται αρχιζω να πιστευω πως 99 % ειναι οι μητρικες μου....:down:

washcloud
04-05-11, 03:29
Θα έπρεπε, αν δεν είναι χαλασμένο είτε αυτό, είτε η μητρική.

johnpontios
04-05-11, 03:38
πχ στη μια μ τη μητρικη αυτη του φυλου μου χτυπουσε προχτες συνεχεια. Σημερα κ οι 2 μητρικες το ιδιο πραγμα και οι 2 εξω απ το κουτι με τα βασικα τους μονο κ με ανογμα απο εμενα με το κατσαβιδι για να το βαλουμε στη λειτουργια και παλι τιποτα. Η οθονη λες και ειναι κλειστη και δεν στελνετε κανενα σημα ως εκει. Τι αλλο να υποθεσω; Δε μας εχει μεινει κ τιποτε....

XPHSTOS29
04-05-11, 03:46
μπορεις να αλλαξεις το pwr button με το reset για να μην μπλεκεις με κατσαβιδι ...
Ασε μονο μητρικη επεξεργαστη και τροφοδοτικο (και speaker αν δεν εχει ενσωματωμενο)
δοκιμασε να το βαλεις μπροστα, αν ακουσεις ενα μακρυ συρτο ηχο ειμαστε σε καλο δρομο
αν δεν ακουσεις τπτ δοκιμασε τον επεξεργαστη σε αλλη μητρικη , αν δουλεψει μαλον εχασες την μητρικη εαν οχι μπορει να τα εχασες και τα δυο.
προσωπικα δεν συνηστω να δοκιμαζουμε επεξεργαστη σε αμφιβολη μητρικη εαν ο παλιος επεξεργαστης εχει αποδημησει ... γιατι δεν υπαρχει εγγυηση οτι δεν θα αποδημησει και ο καινουριος.
επισεις εχω συναντησει το εξης παραλογο ... βαζω την καρτα γραφικων απο τον υπολογιστη μου σε εναν αλλο που ειχε προβλημα και δεν ξεκιναγε, οταν την εβαλα πισω στο δικο μου δεν ξαναξεκινησε ουτε το δικο μου.
μετα βαζεις την μνημη και ξαναδοκιμαζεις, θα ακουσεις μια σειρα απο μπιπ (παλι σε καλο δρομο ειμαστε)
αν ακουσεις παλι τον ιδιο συρτο ηχο δεν βλεπει την μνημη
μετα βαλε την καρτα γραφικων, θα ακουσεις ενα μονο μπιπ οτι ολα ειναι καλα
αν ακουσεις παλι την σειρα απο μπιπ δεν παιζει η καρτα γραφικων

johnpontios
04-05-11, 04:17
δυσκολο αυτο που λες με τους επεξεργαστες, δεν ταιριαζει ο ενς τοσο καλα οσο για τον αλλο τον εβαλα μπρος αλλα εσβησε αμεσως αφου δεν φαινεται να σηκωνει τετοιον επεξεργαστη....

XPHSTOS29
04-05-11, 04:32
στην σελίδα του κατασκευαστη της μητρικης βλεπεις τι επεξεργαστες υποστηριζει.

johnpontios
04-05-11, 04:38
ναι απ οτι φαινεται δεν ταιριαζουν ο ενας στον αλλο, σ αυτες τισ μητρικες που εχω αρα δεν τιθεται θεμα να τις δοκιμασω μ αυτο τον τροπο...

washcloud
05-05-11, 02:35
μπορεις να αλλαξεις το pwr button με το reset για να μην μπλεκεις με κατσαβιδι ...

...μόνο που το "κόλπο με το κατσαβίδι", προτάθηκε για να διαπιστώσει τυχόν δυσλειτουργία του Power Button... Και είναι ο μόνος τρόπος, για μια σχετικά πιθανή, όπως αυτή, περίπτωση.

XPHSTOS29
05-05-11, 08:52
Ακριβως το ιδιο πραγμα ειναι ...
Μονο που για καποιον που φοβαται να βαλει το κατσαβιδι μεσα ειναι πιο ευκολο να κανει την αλλαγη των δυο κουμπιων.
τωρα αν εχει και το power και το reset χαλασμενα ...

washcloud
05-05-11, 10:53
Σόρι - νόμισα πως εννοούσες να βάλει κάποιο (άλλο) βύσμα, από αυτά που ξεκινάνε απ' το Power Button.
Σωστά, μπορεί πάντα να χρησιμοποιήσει το βύσμα απ' το Reset.

@ ADSLgr.com All rights reserved.